s NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN ELSDIJK. 7 AM, ïEIZOEN. ende Goederen, enz. bij ddelharnts steeds liet nieuwste [ze voorradig is en waar artikelen, zoowel als (omen vakkennis mkoslen worden vergoed. de beste der Wereld. SFABRIEK 'tiis-Sommelsdijk' kes per gemeten liektolitor, ïdug ingaande: :li)135 cent S55 20 hektoliter 5 icliels cokes met anthraciet gemengd. turf, sloffen of kachelkolen goede brandstof, i bij I PEEMAN, Middol- en Sominelsdyk. de allerbeste r-3C~3C-3C-3 l!l T i!i lil ONZE EILANDEN voor db IHt Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 48 Zaterdag 18 October 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv u1 ten tien van 15 regels f 0,50 Iedere rege' meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandsch Overzicht.. flerhoeden. 96»? fde Goudschestraat. den Goudschesingel. [rande e« bchoorendc. IME KEUZE. SEN I r-3C--3C--3C--jg (njiiiiiiiijiipipiïiin w Onze verkiezingsstrijd van dit jaar is in hoofdzaak gevoerd op enkele punten.Inzet was en is gebleven de openbare school de, clerical© grondwetsherziening, maar in meer dere mato dan beide, de tariefwet. Het comité dat zich alhier had gevormd ter bestrijding van dezen aanslag op het begin sel van den vrijhandel heeft den strijd zoo krachtig mogelijk gevoerd, overtuigd dat het gemakkelijker gaat en beter is een kwaad te keeren, dan het later uit te bannen. Wan neer éénmaal het protectionistische ondier i3 binnengeslopen, dan gaat het o zoo moei lijk opnieuw den vrijhandel terug te krijgen. We zien het in alle protectionistische landen, met welk een energie, een betere zaak waar dig, de belanghebbenden bij de bescherming zich verzetten tegen elke poging om het tarief te verlagen. Een merkwaardig voor beeld daarvan levert Amerika in de laatste maanden. Amerika is altijd het land geweest, dat als voorbeeld werd voorgehouden aan heD die het kwaad vreesden van bescherming. De groote bloei van Amerika noemde men klakkeloos weg een gevolg van het protec tionistische systeem. Eu <le bewoners van de Vereenigde Staten zelf hebben ook langen tijd geaarzeld het dwangbuis van het tariof uit te trekken. Toen indertijd zelfs door het öomocratische congres tot tariefwijziging was besloten, weigerde president Cleveland dit besluit te onderteekenen. Dit werd vooral ook hierdoor veroorzaakt, dat zich in het democratische zuiden een jonge industrie had gevestigd, wier eigenbelang het systeem van protectie nog niet zoo verwerpelijk deed viDden. Dat toch de tariefhervorming ten slotte een politieke kwestie van den eersten raDg is geworden, vindt zijn oorzaak voor namelijk in de economische crisis van 1907 die geweldige tijd van beroering, die gevolgd is door een steeds doorgaande stijging der levensbehoeften, waaiuit volgde een duurder leven voor den Amerikaanschen arbeider, zonder een daaraan evenredige loonsver- meerdering. Toen begon men te begrijpen dat die bescherming was een bevoorrechting van enkelen, ten koste van het algemeen. De levensmiddelen waren duur omdat de invoer was beperkt. Het door de Amerikaan- sche industrie geproduceerde werd op de ommuurde Amerikaansche markt tot hoo- gen prijs verkocht, omdat de concurrentie geen toegang had. Die economische crisis was oorzaak, dat de tariefverlaging een kwestie werd van oogenblikkelyk politiek belang, zoodat zelfs de republikeinen in 1908 in hun verkiezingsprogram een verlagiDg der tarieven toezegde. Door een wonderlijke speling van het lot, daar de corruptie en het trustvraagstuk aller aandacht in beslag namen, werd de tariefkwestie nogmaalsgeen eigenlijke oorzaak van het geding, geen hoofdpunt van den verkiezingsstrijd. Slechts tengevolge van den aandrang van president Taft is een tariefherziening op touw gezet, die als eindresultaat had een herziening naar beneden. Het tarief Payne—Aldrick was nog protectionistischer dan het vorige, het Ding- ley-tarief. Zoo was dus de overwinning der republikeinen betaald met een verhooging van den tariefmuur. De republikeinen die by de nieuwe tarief bepalingen, die men bij het ontwerp Payne- Aldrik vaststelde, hoopten dat een nieuwe tyd van voorspoed zou aankomen, vergisten zicb. De duurte der verschillende levens middelen was een oorzaak, dat de kiezers luider en luider de kreten om tariefverla ging deden hooren. En wat wa3 natuurlij ker dan dat zy zich, bedrogen als zij waren geworden door de republikeinen, wendden tot de democraten. De uitslag van de ver kiezingen van het vorige jaar hebben doen zien, dat het een algemeene wensch van de bevolking was om zicb van de protectie af te wendeD, want in alle geledingen be haalden de democraten de overwinning Tot hun eer moet gezegd worden, dat zy hun belofte by de verkiezingen gedaan, schitterend hebben ingelost. Een verlaging van de belasting op de ingevoerde artikelen van 40 tot ongeveer 26 pCt. mag zeer zeker belangryk beeten. En het mag presi dent Wilson als een eer worden aangere kend, dat hij zoo krachtig de zaak van den vrijhandel heeft bevorderd. Enkele woorden die president Wilson ter verdediging van de wet beeft gezegd, zijn te belangrijk om ze hier niet weer te geven. „Wij moeten afschaffen," zei hy, „alles wat ook maar in de verte gelijkt op privilegie of op eeuige soort van kunstmatige bevoordeeling, en wij moeten onze mannen van zaken en voortbrengers den prikkel doen ondervinden van de voortdurende noodzakelijkheid om degelijk, zuinig en ondernemend te zijn, meesters te zijn door meerderheid, getoond over mededingers en door betere arbeiders en handelaars te zyn dan wie ook ter wereld. Ter zijde gelaten de rechten gehe ven van artikelen, welke wy niet voort brengen en waarschijnlijk niet kunnen voortbrengen, en de rechten geheven van weeldeartikelen, alleen ter wille van de inkomst welke zij den staat geven, moet voortaan het doel der inkomende rechten, welke wy heffen, zijn mededinging te wek ken en Amerikaansch vernuft te scherpen door strijd met het vernuft vau de overige wereld." Dit is in scherpe lijnen aangegeven het ideaal van den vrijhandel, een beginsel, dat thans in Amerika zyn intree heeft gehouden. Al kan niet van een absoluten vrijhandel gesproken worden, waar niet alle waren vrij mogen worden ingevoerd, bet lijdt geen twijfel of voortgegaan zal worden op den thans ingeslagen weg. De eerste stap op dezen weg moet meerdere ten gevolge hebben. Dit is reeds gebleken by de behandeling van dit ontwerp. Toen bekend geworden wao dat ouihor onbolooi zou worden ingevoerd, eischte de suikerraf- ftnadeuvs, dat de machinerieën om suiker te vervaardigen, ook onbelast zou worden ingevoerd, anders konden zy niet mede dingen. Aan hun wensch is voldaan, maar het kan niet anders of binnen korten tijd zal de vrije invoer ook moeten worden toegestaan aan andere noodzakelijke dingen, waarop thans nog rechten van toepassing zyn. Toch moet met verbazing worden ge zien wat reeds by de eerste poging is verkre gen. Een groot aantal artikelen is voortaan geheel vrij. We noemen slechts vleesch, vee, visch, meel, tarwe, aardappelen, steen kool, wol, vlas, laarzen en schoenen, cement, ijzererts, naaimachines, machinerieën voor suikerfabrieken enz. Voor verschillende waren bedraagt de vermindering 50 pCt, Gemiddeld zijn de invoerrechten 15 tot 80 pCt. verlaagd. Het Amerikaansche volk kan met reden tevreden zyn over bet verkregen resultaat. Tot zelfs aanslagen op het leven van den voorloopigen president bleven niet uit. Ech ter onverstoord ging Yoeansjikaj voort, niet schroomende om een al te lastigen tegen stander onschadelijk te doen maken. In een opstand trachtten de Zuidelijken nog maals de macht in handen te krijgen, maar Yoeansjikaj had zich voorzien van het materiaal, dat noodig is om oorlog te voe ren. Hij was er in geslaagd een leening met de Europeesche mogendheden te slui ten, welker geldsommen hem in staat stelden om een duchtig leger op de rebellen af te zenden, die in korten tijd werden gedwongen de wapens neer te leggen en waarvan de leiders genoodzaakt waren in het buitenland voornamelijk in Japan een toevlucht te zoeken tegen de Chineescbe achtervolging. Tengevolge van die over winning was Yoeansjika's machtspositie aanmerkelijk sterker geworden, Vr oral het constitutioneele Noorden was zeer ingeno men met deze handelwijze. Het heeft steeds vijandig gestaan tegen over het streven der Zuidelijke naar een zoo volkomen mogelijke decentralisatie. De Zui delijken hebben altijd aangestuurd op een zoo volledig mogelijke autonomie der pro vinciën. Daartegenover stond Yoeansjikaj, die juist in het ^middel van contralisatie een gelegenheid zag om de zeer losse deelen van de met het vermoorde knaapje en andere kinderen op den dag van den moord op de binnenplaats van de fabriek van Saitzef. Zy waren plotseling overvallen door Beilis en twee andere Joden. Behalve Joetsjinski en haar Broertje Sjena waren alle gevlucht. Sjena had zich weten los te rukken, maar Beilis had het andere ventje naar den fa- brieksoven gesleept, waar de misdaad zou. zyn gepleegd. Algemeen is de overturning dat Beilis voor de Russische benden der reactionairen slechts het voorwendsel is voor vervolging der ongelukkige Joden. Men staat er ver baasd over, dat Rusland nog onder decul- tuurstaten wordt gerekend, waar dejrecht- spraak aan individuen als te Kieff is toever trouwd. Dezer dagen hebben de verschillende mo gendheden de Chineesche republiek erkend. Tevens is thans een definitieve president gekozen. Deze verkiezing heeft eerst nog heel wat beroering gebracht. Wel driemaal is er gestemd voor men een gevestigde keuze had. De eerste maal moest tengevolge van een misverstand overgestemd worden; den tweeden keer behaalde Joeansjikaj slechts 471 van de 756 stemmen, zoodat nog geen resultaat was verkregen. Pas bij de derde stemming werd hij met 507 van de 745 stemmen gekozen, terwijl 179 stem men op Li Yoeanboeng, den tydelyken vice-president waren uitgebracht. Deze is later met 610 van de 719 uitgebrachte stemmen tot vice-president van de republiek gekozen. We gelooven dat de keuze van de kiezers een goede is geweest. Zeer zeker is de Europeesche bevolking uit China er mee ingenomen. Yoeansjikay heeft getoond ie mand te zjjn die ook in moeilijke tijden zich niet van zijn eenmaal voorgenomen weg laat afbrengen. Hy heeft in de vele jaren dat hy in het politieke leven optreed steeds getracht China te brengen in de rij der moderne mogendheden. Buiten zijn wil is het tijdperk waarin China sedert 200veel eeuwen geleefd heeft, totaal afgesloten. De Mantsjoe-dynastie die algemeen gehaat is in China heeft plaats moeten maken voor den republikeinschen regeeringsvorra, die nu met volle zeilen een nieuwe koers inslaat. Yoeansjikay heeft aanvankelijk andere plannen gehad. Zyn idee was een constitutioneele monarchie. Maar het repu blikeinsche Zuiden heeft toemaals gezege vierd Na dien tijd zijn echter de triomfen der zuidelijke revolutionairen uitgeweest. Dadelijk nadat Yoeansjikaj was opgetre den heeft hy zich doen kennen als een streng heerscher, die bewust op het eenmaal gestelde doel afging zonder zich door in vloeden van buiten van den eenmaal inge slagen weg te doen afvoeren. Toen bleek dat Yoenanssjikaj niet een machtsinstru ment wilde worden in de handen van Sun Jatsen, en zijn aanhangers, hebben deze hem op alle mogelijke wyzen tegengewerkt. Heel de beschaafde wereld richt de blik ken naar Rusland'. Niet dat er daar uit ideaal oogpunt iets bijzonders is te genieten, doch omdat zich daar opnieuw een monstuoriteit op rechtsgebied voltrekt, dat elk rechtvaar dig mensch met verbazing aanstaart. In Kieff wordt een proces gevoerd tegen Beilis. Deze, een Israëliet, wordt beschuldigd, uit godsdienstige overwegingen een knaapje te hebben gedood, ten einde zyn bloed by godsdienstoefeningen te gebruiken. Het proces dat thans is begonnen belooft een zeer groot politiek-rehgieus proces te worden. We verwachten en uit de eerste behandeling is dit ook wel af te leiden, dat de ambtenaar van het openbaarministerie, die hier de taak zal krijgen de rechtsgronden der veroordeeling aan te voeren, een zeer zware, zoo niet onmogelijke taak zal krij gen. Het proces zal van langen duur zyn. De president van de juryrechtbank wil dage lijks gedurende waarschynlyk drie weken, 12 uur zitting. De juryleden, die al dien tijd niet met de buitenwereld in aanrakingmogen komen, moeten zoolang in het gerechtshof wonen. De pers is uit den aard van de zaak op echt Russische wyze achteraf gehouden. En reeds zyn enkele bladen, die hun verach ting over een dergelijk proces duifden uit spreken, geschorst of met zware boeten gestraft. Dit proces heeft echter een voor geschiedenis, die tebelangrijkeris naarmate er door duidelijk is geworden, dat van de geheele beschuldiging geen woord waar is. Toen na de moord Beilis was gearresteerd, j in voorloopige hechtenis was gesteld heeft de journalist Broesjkowski een onder zoek iDgesield, waaruit duidelijk werd, dat de justitie verkeerd heeft gehandeld toen zij Beilis deed arresteeren. Hy bewees juist dat de daders moesten gezocht worden onder hen, die de verklaringen ten laste van Beilis hadden afgelegd. Dit mocht echter niet baten. De Israelietenhaat van den officier van justi tie was groot genoeg om de werkelijke schuldige vrij te Jaten en Beilis in arrest te houden. Van alles heeft dejustitie geprobeerd om meer materiaal tegen Beilis in handen te krijgen. Den provocateur Kotatsjevko werd in de cel by Beiles opgesloten in de hoop dat deze hem bezwarende uitingen zou doen. Maar alles mislukte. Toen heeft deze provocateur toch de volgende verklaring afgelegd Beilis verzocht hem te bewerken, dat een zeker aantal getuigen uit den weg zouden worden geruimd, waarvoor aan Kotatsjevko een belangrijke som door de Joodsche gemeente zou worden uitbetaald. Tot welke middelen de justitie overgaat, wordt voldoende geïllustreerd door het volgendeAls getuigen charge is ook op geroepen een 11-jarig meisje, Ludmilla van Wera Tsjeberjak.'Wanneer men nu weet dat de reeds genoemde journalist bijgestaan door den vroegeren chef der geheime politie Krassowiki de moeder van dit meisje als de aanstichtster van de misdaad heeft aan gewezen, dan begrypt men wat zoo'n getui genis waard is, te meer waar z\\ een jaar lang heeft gezwegen. Nu komt zy met het volgende verhaalHaar broertje Sjeua speel- Haagsche Brieven. CCXLIII. Nu de rentecommissiénzoolangzamerhand alle aanvragen om de f 2 staatspensioen ontvangen, blijkt, dat het aantal dergenen, die er voor in aanmerking komen, wel grooter is dan de heer Talma had geschat. Zyn flnancieele betekeningen of liever die van prof. Kluyver zullen daarvoor veel te laag blyken en de feestgave van December 'k Hoorde reeds verluiden dat het bedrag heel wat dichter hij de 4 miilioen zou komen. Van al die millioenen is echter voor den heer Kolkman geen cent gedekt. Onder het cleri- cale bewind is het geld met handenvol uitge geven, de geheele stijging der middelen is verbruikten toch liet hetkabinet-Heemskerk nog een tekort van millioenen, dal het kabinet Cort van der LiDden in orde mag brengen. Beter dan voor het ouderdomspen sioen kunnen de millioenen niet besteed worden. Als de heer Treub nu maar spoedig met de uitbreiding van het staats pensioen tot alle 70-jarigen komt. Want als er iets gebleken is, dan is het wel de schreeu wende onrechtvaardigheid van art. 869 der wet Talma. Menig lid der rentecommissie voelde zich tot tranen bewogen als by zoo menigen ouden stakker zich zag aamelden voor de uitkeering, die hij niet zou krijgen, omdat hy niet in loondienst was geweest. De uitbreiding van art. 369 zal zonder de bedeelden reeds 9 miilioen kosten. Met de bedeelden er by stijgt het bedrag tot 16 mii lioen. Het zal er onvermijdelijk toe moeten komen, dat dit laatste bedrag in de naaste toekomst voor de pensioneering wordt be steed. 'k Herhaal, 't zijn de nuttigst bestede millioenen. Onvoorwaardelijk zal er aan astgehouden moeten worden, dat de zorg voor de ouden van dagen eiken anderen maatregel voorafgaat. Stel u voor, dat men het zou durven bestaan het geld te gaan vermorsen aan een stuk ofzesDreadnoughts, die zoowel de begrooting van Iqdié als die van Nederland jaarlijks met millioenen zou den belasten. Natuurlijk komen de ultrami litairisten weer aan met den gerenommeer den buitenlandschen vijand om die millioe nen verspilling te rechtvaardigen. Dat hooren we nu al een jaar of twaalf bij elke verhoo- ging der militaire lasten. Aan dat sprookje hecht niemand meer geloof dan wat belang hebbenden by oorlogsleverantie's en zij, voor wie vaderlandschliefde schynt te bestaan in de grootst mogelijke collectie kanonnen, Dreadnoughts en ander moordtuig. Wanneer het bericht van de Telegraaf waarheid bevat, zal de minister van marine reeds voor Maart een beslissing verlangen. Dat het er bij de behandeling van zyn aanvraag in de Kamer zal spannen, behoeft wel geen betoog. De gemeenteraad heeft deze week den heer Jurriaan Kok tot wethouder gekozen. Een der meest actieve en bekwaamste Unie-libe ralen komt met hem in het Dagelijksch Bestuur der gemeente. Sinds jaren heeft hy in woord en geschrift blyk gegeven van zyn groote kennis en van een doortassendheid, die hij als wethouder spoedig genoeg door groote maatregelen zal doen blijken. Zoo is hij bv. een groote voorstander der anexatie van Ryswijk en Voorburg en daarop zal bij wel in de eerste plaats krachtig aansturen. De nieuwe verkeersweg van dekapelsbrug naar het Buitenhof is reeds voor het publiek opengesteld. Door een nieuwe overeenkomst met het Ryk zal ook het perceel der firma Meddens geheel verdwynen. In de afdeelingen der Kamer is reeds de onteigening voor een weg evenwijdig loopén- de aan Spruistraat en Paoten behandeld. De aanleg van dezen weg zal leiden tot een enorme opruiming van krottenbuurten in de binnenstad. Voor de afleiding van het veel te drukke verkeer in Spuistraat en Pooten zal de nieuwe weg ongetwü'feld van groote be- teekenis zyn. Het is jammer, dat er Diet meer onteigend wordt wat voor den weg noodzakelijk is, want nu maakt meu de eigenaars van de aangrenzende terreinen slapende ryk voor de enorme waardestijging die bun gronden ondergaan. Wel laat de wet toe een deel door de belasting op die bezitters te verbalen, doch het blijft een druppel in den emmer goud, die in de particuliere brand kast wordt gedragen. Wie den aanleg van den nieuwen ver keersweg naar bet Buitenhof heeft gezien, verbaasd zich telkens weer over de zonder linge manier, waarop de gemeente werkt. De straat is opgebroken voor waterleiding. Wordt na afloop netjes dichtgemaakt. Een paar dagen later verschijnen d&werklieden der Gasfabriek. De juist gemaakte straat wordt opnieuw opgebroken. Na afloop weer netjes dichtgemaakt. Daar verschynt het personeel van het. Ellectriciteitsbedryf. Nieuwe opbraak van den weg. Tegen die allerzonderlingste manier van werken is al herhaaldelijk geprotesteerd, doch men klopt aan doovemansdeur en eiken dag kan men in fipn af andere straat dezql.fde mapier van mische uitoefening van het Gemeentebe- Onze Haagscbe sociaaldemocraten heb ben binnenkort heel wat gewichtige kwes ties af te aoen. Stel u voor, lezer de heer van Gelder, de gemeentearchivaris, lid der S. D. A. P. heeft de ongehoorde brutaliteit gehad tegenwoordig te zijn by de onthulling van een gedenksteen. En o, grootste aller gruwelen een ander S. D. A. P.er heeft meegedaan aan den historiscben optocht I- Beiden zyn voor het bestuurder Haagsche afdeeling ter verantwoording geroepen. Hel bestuur heeft er wekenlang, Mars, Engels, Lassales en andere specialiteiten op nagele zen welke straf aan deze onverlaten moet worden opgelegd. Jaurés, Kautsky, Troelstra Mendels en v d. Goes en andere kopstukken zijn geraadpleegd over deze ongehoorde aan randing der Marxistische principes. De straf is nog niet bekend. Men schynt te overwegen bQiden een beker vol bourgeois.bacillen te laten ledigen om een afschrikwekkend voor beeld te stellen tegenover zulke ongehoorde uitspattingen. Waar moet het heen, ais een sociaaldemocraat, alsof hij een gewoon mensch was, de onthulling van een gedenk steen met zijn tegenwoordigheid vereerde Is het niet vreeselijb, dat Ter Laan, Helsdin- gen en Schaper aile drje met hun eegaa's werden gezien in het Vredespaleis? Dat moet wel zyn zoo wil het de Haagsche af deeling der S. D. A. P. en die weet het wel. Misschien draagt ze ook den sociaaldemo craat nog wel voor haar vierschaar, die op den ödeu September, den onafhankelijk heidsdag, 's avonds met zyn auto door de versierde straten tufte, 'tls voor een Marxist zonder revisionistische smetten om van te rillen Binnenland. DE RAMP DER „VOLTURNO". De bijzondere correspondent van ae Tele graaf schrijft uit Rotterdam, 14 October In deze groote havenstad wekt het ge beurde met de „Volturno" niet die emotie, welke ongetwijfeld zou zyn waar te nemen, wanneer een groot aantal Nederlanders by de ramp met het Uranium-stoomscbip zou zijn betrokken. Toch staat de laatste dagen de telefoon by de Uranium-Stoomschip Compagny, Boompjes 76, en by de firma Ruijs Co. aan de Veerkade, niet stil. De verschillende bladen wenschten te worden ingelicht om trent nadere bijzonderheden over de komst van een deel der geredde schipbreukelingen, dat heden met de „Czar" van de Russian East Asiatic-Steamship CompagDy zou wor den aangevoerd. Er waren van uit het bureau der agenten te Rotterdam strenge consignes gegeven om bet rivierreglement zonder aanzien des persoons te handhaven en nie mand op de „Czar", gedurende het opstoo- men van den Hoek tot aan de ligplaats aan de Rynbaven te Rotterdam, toe te laten. Voor zoover de agenten bekend, is die order ook nauwkeurig uitgevoerd. Te zes

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1