ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEE1WSGHE EILANDEN 1 I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, titsschool en eekenschool e Oostflakkee «nnoaonoi liddelharnis ireekmachine koopen? MIG. pende Goederen, enz. i Tonqe. i per gemeten hectoliter, ig ingaande: 55 ct. 60 45 25 ectoliter 5 aciet is oen uitstekende voor vulkachels, tof is ook paroleokes, met a of kachelkolen, ze fabriek is ook te rkrijgen bij C. FRANCOISE, bij M. A. v. d. SLUIS, bij v. d. BROEK (brand- 'g vliet bij NIEUW LAND {Achthuizen bij CAMP- DVERTENTIE BUREAU 30 - MIDDELHARNIS ft voor de ÏRÜOOZEN In en driehoeken, ÏRS, PBNOEBLBN chillende keuren, OOST- kies en flacons, TEEKEN- ,F- en TEEKENDOOZEN, enz., enz. ïeu van alle benoodigde ENPAPIER an, aan vellen en van de wit, en verder alle be- die mochten voorkomen, de laagste priyzen. prijzen en kwaliteit VAN DER SCHENK. 1 bij Lr steeds het nieuwste iuze voorradig is en waar !;n artikelen, zoowel als lkomen vakkennis ramkosten worden vergoed. er, de beste der Wereld. del te bezoeken en doet pathéfoon ;e naaldverwisselen behoeft, onverslijtbare safier, het instrument volmaakt i van ander systeem. i Papierhandel B 280, MIDDELHARNIS. IJK. jLEMAN, Dirksland. voet. 1 jllJIIJIIJIflMflliHfllPflV ONZE EILANDEN VOOR DB Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,56 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 47 Zaterdag 11 October 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advortentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Officieele Mededeelingen. WAARSCHUWING. tegen het lokken van Nederlandsche werklieden naar Duitscliland. De BURGEMEESTER der Gemeente Middelharnis waarschuwt tegen de berichten in de Nieuwsbladen of daartoe uitgezonden agenten, die somB met vei- strekking van reisgeld voor de heenreis, ten behoeve van industriëele ondernemingen, Nederlandsche werklieden naai Duitschland lokken. Bij hunne aan komst te dier plaatse toch is herhaaldelijk gebleken, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvo rens werk aan te nemen in Duitschland, zich tot de arbeidsbeurs in de plaats hunner inwoning of, bij gebreke van dien, tot de Nederlandsche arbeids beurs te Oberhausen (Duitschland) Arndtstrasse 60, om inlichtingen wenden, omtrent de vooruitzichten in bet bekomen van werk, de loonen en de huulp/(jzen der woningen aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote teleur stelling en schade. Inlichtingen aan de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen behooren schriftelijk te worden ge vraagd met betaling van het antwoord door bijvoeging óf van een antwoordcoupon, welke op het postkantoor voor 14 cent verkrijgbaar is en daar moet worden afgestempeld, óf van een Duitsche postzegel van 20 Pfennig. Middelharnis, den 8 October 1913. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. Buitenland. Een hunner duwde deze daarop in een naburige kamer, terwijl de andere vier den ouden man te pakken namen en hem let terlijk doodsloegen. De meid hoorde alles, maar verkeerde ïd de onmogelijkheid hulp te verleenen. Toen de studenten begrepen, dat de man dood was, vluchtten ze. Uit alle macht begon de meid nu de buren bij elkaar te gillen en weldra gelukte het de politie, de vijf universiteitsstudenten te arresteeren, juist op 't oogenblik, dat ze Rome wilden verlaten. Het opium-misbruik bij de Fransche marine- De opzienbarende artikelen, doorRouzier Dorcières in de „Matin", over het opium- misbruik bij de Fransche marine gepubli ceerd, hebben tot een duel tusschen hem den militairen dokter Rapuc geleid. Rouzier Dorcières, die vermoedelijk meer geduelleerd heeft dan een z'y'ner landgenoo- ten, achtte zich beleedigd door een artikel van genoemden geneesheer, dat op zijn „onthullingen" betrekking had. Hij daagde R. dan ook uit en deze nam de uitdaging aan. De ontmoeting had plaats even buiten Toulon. Rouzier Dorcières liep verschillende verwondingen op. doch het duel eindigde eerst, toen zijn hand doorboord werd, zoo dat hi) zijn degen niet meer kon vasthou den. Toen was aan de eer voldaan. Ook de dokter had een paar degensteken ontvan- De aanvaring op de Noordzee, Zaterdag heeft op de Noordzee, tengevolge van den mist, een nootlottige aanvaring plaats gehad tusschen, de „Gardania", van North Shield, en de „Cornwood", vanLon den. Het eerstgenoemde schip, geladen met ijzererts, en van Afrika onderweg naar Middlesbrough, zonk binnen weinige oogen- blikken. Volgens de laatste berichten werden 4 opvarenden opgepikt en te Yarmouth aan land gezet. Twee werden dood binnen boord gehaald, en 17 worden vermist, die hoogst waarschijnlijk allen verdronken zijn. De kapitein van de „Gardania, die gered werd, deelde aan een dagbladreporter mede, dat hij om tien uur 's morgens, toen reeds sedert vier uren een dichte mist over het water lag, een stoomboot hoorde naderen. Hij liet aanhoudend de stoomfluit werken, maar voor er iets tegen kon worden gedaan, was de „Cornwood" hem in de flank geloo- pen. De „Gardania" maakte onmiddelijk zeer veel water, en zonk in vier minuten tyds. Alle opvarenden werden in zee geworpen Na eenigen tijd werd er een boot door de „Cornwood" uitgezet, die vier man opvischte, die zich aan ronddrijvend wrakhout hadden vastgeklampt. Op dat oogenblik kwam een haringtrawler op de plek van de ramp, die de geredden overnam en naar Yarmouth biacht. Even nadat de trawler het roer had ge wend, werd nog een man uit het water aan boord getrokken, die echter reeds dood bleek te zijn. Des middags bracht een aDdere haringboot nog een tweeden doode teYar mouth, die zij by Soutbcross SaDds drijvende had gevonden, met en reddinggordel om het lijf. Vijf studenten, die een kamerverhuurder dooden. De Italiaansche correspondent van de Telegraaf schryft d.d. 2 October uit VeDetiö De „Stampa" van Turijn brengt zooeven hier een afgrijselijk berichten, als niet zulk een ernstig dagblad de mededeeling deed, zou men 't verbaal niet willen gelooven. Te Rome verhuurde een oud-bearabte, de zeventigjarige Martilline, een kamer aan twee studenten in de medicijnen (laatste jaar). De jongelieden, waarvan er een al 24 jaar was, schenen nogal eens aanleiding te geven tot klachten en een vrij wild leven te leiden. Signor Martelline zag zich dus genoodzaakt den beiden studenten de huur op te zeggen. Natuurlijk protesteerden ze hiertegen en beloofden zich te zullen wreken. Daar de huur tegen middernacht afliep, beweerden de studenten, dat ze de kamer sleutels niet zouden afgeven vóór dat uur. Om half twaalf in den nacht vertoonden de beide studenten, die den geheelen dag buiten hadden doorgebracht, zich met nog drie anderen, doch de kamerverhuurder verzocht hen, den volgenden morgen terug te keeren, hetgeen de studenten weigerden. Ook de meid was toegesneld. Het complot tegen lord Kitchener. Omtrent den verijdelden aanslag op het leven van lord Kitchener vermelden de Engelsche bladen thans de volgende nadere bijzonderheden De „held van Karthoum" was vanToscana met zyn stoomjacht naar VeDetie vertrokken, waar hij voornemens was eenige dagen door te brengen. In stede echter van recht-door naar Venetiö te reizen, zooals was vastge Steld, meerde het jacht te Mestre, van waar lord Kitchener het overige van de reis per auto aflegde, omringd door eenigen zijner meest intieme vrienden. Toen hij te Venetiö aankwam, begaf by zich, instede van naar het hotel te rijden, waar reeds kamers voor hem besproken waren, dadelijk naar een speciaal bestelde sleepboot, die hem naar de „Schleswig" bracht, welk schip slechts weinige oogen- blikken later naar Cairo vertrok. De reden van deze plotselinge verandering in het reisprogratn van lord Kitchener werd pas eenige dagen later bekend: eeD twintig tal Muzelmannen hadden een complot tegen zijn leven op touw gezet en slechts aan het verraad van een spion was het te danken, dat de internationale veiligheidspolitie lord Kitchener tijdig kon waarschuwen. De Ita liaansche politie verwachtte, dat zy vandaag of morgen een aantal der Muzelmannen, die bij de samenzwering betrokken heeten te zijn, zou kunnen arresteeren. Volledigheidshalve vermelden wij, dat de Venetiaansbhe correspondent van de „Gior- nale", die een persoon uit het gevolg van lord Kitchener interviewde, ten antwoord kreeg, dat het geheele verhaal een verzinsel was. De nalatenschap van Bébel. Eenigen tijd geleden deed iD de pers het bericht de ronde, dat Bebel een fortuin vaD 1.170.000 mark had nagelaten. Naar thaDS van sociaal-democratische zijde beweerd wordt, is dit bericht, dat oorspronkelijk door de „Journaal" gelanceerd werd, geheel on juist, en bedraagt Beoei's nalatenschap niet meer dan een derde van genoemd bedrag. Het grootste gedeelte hiervan is afkomstig van een erfenis, die Bebel in 1904 te beurt gevallen is. Zekere luitenant K. had den sociaal-democratiscben leider tot zijn mede erfgenaam benoemd, doch zijn eigen zusters wegens een familietwist onterft. Deze namen hiermede echter geen genoegen en deden Bebel een proces aan, dat echter in het voordeel van laatstgenoemde werd beslist Het geheele vermogen van luitenant K., een persoonlijk vriend van Bebel, van wiens adviezen hy in het proces tegen zyn zusters meermalen gebruik maakte, bedroeg 800.000 mark, waarvan Bebel 400.000 mark ontving. Hiervan schonk deze echter 132 000 mark aan de onterfde zusters, 45.000 mark aan de soc.-dem. party, en 18.000 mark aan arme bloedverwanten en vrienden, terwijl hy 28.000 mark aan successie-rechten en proces kosten betalen moest, zoodat hem slechts 182.000 mark overbleven. Ook de bewering, dat Bebel, als lid van het partijbestuur, en als medewerker van de „Neue Zeit" en de „VorwtLrts" een flink salaris ontving, is onjuist. Als voorzitter der party had by recht op een schadeloos stelling van 50 mark per maand, doch steeds heeft hy dit geld in die partijkas gestort. Twee prelaten die elkander oorvijgen. In de St. Pieterskerk te Rome viel Zater dag, volgens de „Messagero" een ongehoord tooneel voor tusscheu twee prelaten. De be heerder der koorkapel, don Scalpellini, had in opdracht zyner superieuren, een aantal pelgrims, die het zich op de koorstoelen gemakkelijk hadden gemaakt, uit het koor verwijderd. Nu wilde het geval, dat de heet hoofdige vicedombeer der St. Pieterskerk, don Viola, er op af kwam en zyn ambts broeder wegens deze behandeling der pel grims kapittelde. Toen don Scalpellini zyn .interpellant ver zocht, zich niet met zyn ambtsplichten te bemoeien, haalde don Violo uit en gaf zyn collega een zoo geweldige muilpeer.dat de gansche kerk er van weergalmde, waarna hy den geoorvijgde met zooveel geweld op den grond wierp, dat zijn geheele gezicht bloedig gewond werd. Met groote moeite slaagden .de toesnel lende priesters en kerkdienaren er in, den razenden prelaat Yan zyn slachtoffer af te rukken. Ofschoon kardinaal Rampolla als aartspriester van Sanct Petrus'n onderzoek heeft ingesteld, wil, naar het heet, de mis handelde, don Scalpellini, zich niet verge noegen met de pauselyke rechtspraak, maar zich tot de Italiaansche rechtbank wenden. ooit beminde' scheiden. Een lief destragedie. Toen Vrijdagnacht de laatste trein van Londen te Southend arriveerde, vond men daar bloedsporen aan de locomotief, aldus schryft onze Londensche correspondent d. d. 4 Oct. Terstond werd een onderzoek op de spoor baan ingesteld, en dicht by een spoorweg brug vond men op de rails de zeer verminkte lyken van een man en eene vrouw liggen. Van den man was het hoofd afgereden, terwijl dat van de vrouw onherkenbaar verminkt was. 's Mans rechterhand en de linkerhand der vrouw waren door een zak doek aan elkander gebonden. Zij bleken moedwillig samen op die wyze den dood te hebben gezocht. Een liefde speelt daarbij weer de hoofdrol. Op het lyk van den man werd een kaartje gevonden met zyn naam, majoor Hamilton Murdock, woonachtig in het Londensche district Brixtom. Hy klom van gewoon sol daat tot den rang van majoor op, nam aan verschillende Engelsche veldtochten deel, mede in Zuid-Afrika, was sinds eenige jaren gepensioneerd en 60 jaar oud. De doode vrouw, die een witte japon en een witten hoed met witten kant droeg, was een der tigjarige miss een verpleegster. Zy behandel de hem in een particulier ziekenhuis bij Clapham Common, waar de majoor met zyn zieke vrouw intrek had genomen. Zy was hopeloos inval'de en hij leed aan een ingewandskwaal, terwijl hij bij wijlen meer dronk dan hem paste. In Juni giog hy met zijne vrouw naar het ziekenhuis, dat hij na twee maanden tijdelijk en aanvang September voor goed verliet. Zyne vrouw bleef daar verpleegd bd geregeld zond by baar een deel van zyn ontvangen pensioen. Zyn verblijfplaats verzweeg bij voor haar, maar, naar verluidt heeft hy in de omgeving van Clapham geleefd met de dertigjarige verpleegster, die in het ziekenhuis op proef had gewerkt en er kort voor zyn heengaan werd ontslagen. Zyne vrouw vermoedde hun beider verstandhouding aanvankelijk niet, maar een paar weken geleden ontving zy een briefje, blijkbaar door een vrouw ge schreven, onderteekend als afkomstig van „iemand, die hem liefheeft" en meldende dat zyn secretaresse iemand is, „die hem zeer bemint" en beter dan zijn vrouw voor hem kaD zorgen, weshalve hy'niet meer tot haar zou terugkeeren. Daardoor is de reden dier dubbele tragedie duidelijk genoeg. Nader blijkt, dat miss Minnie Boaks, de verpleegstei, pas 23 jaar was en majoor Mur dock 62. Miss Boaks schreef haar ouders, dat zij had geleefd met „den eenigen man, dien zij en met hem uit dit leven zou Ter dood veroordeeld. De „Sum-Post schryft in haar no. van 3 September Naar wij vernemen, zal over vier dagen binnen de muren der strafgevangenis te Bindjey een Chineesch cantractant van de onderneming Tandjong Lacgkat worden ter dood gebracht wegeBs moord op den hoofd- tandil dier onderneming. Het misdrijf werd door hem op 12 Sept. van 't vorig jaar in een tabaksschuur van bedoelde onderneming met een speciaal daartoe geslepen mes gepleegd. Eenigen tijd daarna moest hij Yoor dit feit voor den Landraad terechtstaan en deze veroordeelde hem tot de straf des doods welk vonnis thans door den raad van jus- titie, alhier, is bekrachtigd. Op een gratie-verzoek, dat door hem op 31 Juli j.l. aan den gouverneur-generaal gezonden werd, is bij besluit van 28 Au gustus j.l. afwijzend beschikt. Morgen zal nu den gevonnisde dit alles ter kennisse worden gebracht, waarna volgens voorschrift drie etmalen later het doodvonnis voltrokken zal worden. Zooal8 boven reeds werd opgemerkt, zal deze executie binnen de gevangenismuren plaats hebben, in tegenwoordigheid van den Landraadsvoorzitter, den magistraat, djaksa en een deel van het gevangenispersoneel, dat voor de voltrekking van zulk een te rechtstelling is aangewezen. Ernstig automobielongeluk te Parijs. Zondagavond om 7 uur heeft te Parijs een automobielongeluk plaats gehad, waarbij niet minder dan 17 personen, o.w. 3 ernstig, gewond werden. Een autobus vol met passagiers, reed omstreeks dien tijd de Faubourg-Saint- Honoré af, toen een automobiel met groot snelheid van de rue Matignon af, naderde. De chauffeur verhoogde de snelheid nog, ten einde de autobus te kunnen passeeren, maar het achtergedeelte van den auto kwam zoo heftig met de bus in aanraking, dat bestuurder van 't laatste vervoermiddag van zyn zitplaats werd geworpen en de zware autobus, zonder stuurbaan, het troittoir op reed en in vollen vaart tegen den muur van een huis opvloog, waar zij bleef steken, Twee vrouwen en een man, die daarston den te praten, geraakten onder de wielen en werden met ernstige verwondingen naar een hospitaal vervoerd. Van de inzittenden werden 14 personen door glasscherven ge wond. De minister van Binnenlandsche Zaken, Klotz, was spoedig ter plaatse, om zich op de hoogte te stellen van de omstan digheden, waaronder het ongeluk plaats had. Volgens de „Petit Parisien" heeft by den politieprefect last gegeven de bepalingen omtrent de snelheid van automobielen met de meeste gestrengheid toe te passen. Een bloedig drama In het gehucht Jonguère heeft zich Zon dagochtend een bloedig drama afgespeeld, waarbij vier slachtoffers gevallen zyn.Tus schen een 26-jarigen mynmerker, Plouvier genaamd, en zyn45-jarigeechtgenootewaren den laatsten tyd herhaaldelijk heftige too- neelen voorgevallen en Zondagochtend be gaf de man zich meteen revolver gewapend naar het huis, dat hij met nog meerdere gezinnen bewoonde en schoot in eea vlaag van woede op twee vrouwen, die zich toeval lig vertoonden. Daarna begaf by zich near de kamer, waar zijn vrouw vertoefde. De oudste zoon uit haar eerste huwelijk kwam hem tegemoet en ook op dat kina loste hy een schot, zooder het evenwel te kwetsen. Vervolgens drong hy de kamer binnen en doodde zyn vrouw met een schot in het hart. De moordenaar richtte ten slotte de revolver tegen zyn voorhoofd en schoot zich door de hersens. De toestand der twee gewonde vrouwen is hopeloos. Brand op een tankboot. Aan boord van de Fransche tankboot „Amore" die in de haven van Algiers voor anker lag, is Vrijdagavond brand uitgebro ken. Bij het blussching8werk werden de kapitein en verscheidene leden der beman ning levensgevaarlijk gewond. Het bandietenwezen op Sardinië. Het eiland Sardinië wordt gedurende eeni gen tijd onveilig gemaakt door een moor denaarsbende. In het district Orgosolo wer den dezer dagen de verminkte lyken van twee landeigenaars, de gebroeders Succu en dat van hun bediende gevonden. Niettegen staande de regeering een groote belooning voor de ontdekking der misdadigers uitioof- en een aantal agenten van politie en gendarmen jacht maakte op de moordenaars, zyn tot dusverre nog geen arrestaties ge schied. Het schijnt, dat de misdaden gein- spieerd worden door zucht naar wraak en dat een familietwist van ouden datum niet vreemd hieraan is. De politie wordt zeer gehinderd door de houdiDg der bevolking van Orgosolo, die party heeft gekozen voor de misdadigers. Men vreest, dat nog meer leden der familie Succu het slachtoffer zullen worden, vóór de moordenaars gearrePteerd worden. Reusachtige brand te Bochum. Maandagochtend vroeg is brand uitgebro ken in de chemische fabriek van de firma Weitmar te Bochum door de ontploffing van een groote teerketel. De vlammen grepen snel om zich heen on sloegen spoedig op de aangrenzende gebouwen over. Door de rondvliegende vonken en de hitte-ontwik- keling vatten ook 'n aantal waggons op het nabijgelegen station vlam. Daar men voor moordere ontploffingen vreesde, werd de brandhaard over een grooten afstand afge zet. Ofschoon, behalve de Bochumer brand weer, ook de Weitmarsche vrijwillige brandweerbrigade alle krachten inspanden by het blusschingswerk, kon men niet voorkomen, dat, behalve de fabriek, eenige woonhuizen en een boeren hofstede tot den grond toe afbrandden. Menscbenlevens zyn niet te betreuren. Een slachtoffer van zijn uitvinding. Men herinnert zich, dat verschillende malen in de omstreken van Berlijn getracht is, door middel van het spannen van ijzer- draad over den weg, automobielen aar te houden en de inzittenden te berooven.Een Berlynsche koopman, Marerinus genaamd, meende een toestel te hebben uitgevonden, dat dergelijke hinderussen totaal ongevaar lijk maakte. Het bewuste apparaat, een soort hefboom, wordt voor aan den auto geplaatst en heft, zoodra bet met den draad in contact komt, deze op, zoodat het voer tuig ongehinderd kaD passeeren. Zondag middag had M. over den ryweg een staal draad gespannen om zyn uitvinding prac- tisch te beproeven. Tweemaal gelukte de proefneming uitstekend, maar de derde keer weig'rde het apparaat. De chauffeur werd uit zyn zetel gerukt, terwijl de auto in volle vaart tegen een boom botste.M. werd tegen den grond geslingerd eD ernstig aan het hoofd gewond. In het ziekenhuis constateer- men br dubbele schedelbreuk en vreest men voor zyn leveD. Gendarmen en bookmakers. Naar de „B. Z. am Mittag" verneemt, zyn te Berlijn drie wachtmeesters der gen darmerie gearresteerd en naar Küstrin over gebracht. De gendarmen, die op de renbanen te Berly'n dienst deden, moeten zich meer malen door bookmakers hebben laten om- koopen, zoodat deze ongestoord hun bedryf konden uitoefenen. Deze „associatie" moet reeds langer dan 20 jaar bestaan. De wacht meesters ontvingen voor eiken dag, dat er rennen gehouden werden, een honorarium van 6 a 30 Mark. Bookmakers, die niet tot de „club" be hoorden, en op wie de gendarmen dus een wakeed oog hielden, moeten de affaire aan hel licht gebracht hebben. Verwacht wordt, dat nog meerdere beamb ten gevangen genomen zullen worden. Zelfmoord van een oplichter. In de maand Augustus van het jaar 1912 vluchtte een Duilsch advocaat, Paul Brede- reek genaamd, uit Berlijn. Hy had talrijke verduisteringen en oplichtingen gepleegd en werd door de politie gezocht. De „B. Z. am Mittag" heeft thans van een uit Brazilië teruggekeerd Duitscher verno men, dat de man in een hotel te Sao Paulo zelfmoord bedreven heeft. Bredereck vlucht te naar Curitiba, in den Braziliaanschen staat Parana, waaT hy een bloemenzaak giDg drij ven. Toen hem door den Duitschen codsuI werd verzocht zyne papieren te tooneD, gaf hy er de voorkeur aan de stad en zijn zaak in het geheim te verlaten. Daarna begaf hij zich onder een valscben naam naar Sao

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1