EIMIK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ZDID-H011ANDSCHE IN ZI1DWSCHI EILANDEN Ronagww DeVrouw Van Houten s HOLLANDSGH OOWGREDIET. noooonuoH liddelharnis chtsschool en Iteekenschool EEDOOZEN inde Goederen, en?. DN'TOOK ALKMAAR. 11. Telefoon 73. ENTSCHAPPEN: 16. ENKHUIZEN, Westorstraat 6. 's-GRAYENHAGE, •aat Molenstraat 46. j ROTTERDAM, 99. Leuvohaven 107. Pwee Millioen Gulden plaatst en volgestort. DOTSCHAP verleent Cre- gelden in deposito, belast in aan- en verkoop van coupons, sluit beleeningen ën en verricht verder alle 3n tot het Kassiersvak E DEPOSIT. ito rente 3 t/g °/o. op 30 Juni 1913. idioten f 6.781.018.4372 - 1.113.672.24V2 280.921.42 \itter De Directie «irissen J. F. MO ENS. TORE EST. Mr. M. MOENS ent voor Middelharnis en I DER KLOOGH IIDPGLHARm Flakkeesche Handelsdrukkerij ttiddelharnis, JRUKWERKEN tegen ADVERTENTIEBUREAU 280 - MIDDELHARNIS eeft voor de n bij ar steeds het nieuwste 3uze voorradig is en waar m artikelen, zoowel als lkomen vakkennis ramkostea worden Yeréoed. er, de beste der Wereld. .EN EN DRIEHOEKEN, 'ERS, PENOEELEN rschillende keuren, OOST- .ukjes en flacons, TEEKEN- RF- en TEELCENÜOOZEN, enz., enz. ■zien van alle henoodigde KENPAPIER ten, aan vellen en van de n wit, en verder alle be- die mochten voorkomen, de laagste prijzen. prijzen en kwaliteit! VAN DER SCHENK. NMHOOOOnW lilQlffillillilipipffiP ONZE EILANDEN VOOR DB Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 46 Zaterdag 4 October 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv irtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Officieele Mededeelingen. MILITIE. Miliciens als verzorgers by de RÜ kspostduivendienst. De BURGEMEESTER van Middelharnis vestigt de aandacht van liefhebbers van postduiven, die het volgend jaar bij de militie zullen worden ingelijfd, op de voor ben bestaande mogeljjkbeid om te worden opgeleid en aangesteld tot Verzorger bij denRijks- postduivendienst. Om voor bedoelde aanstelling in aanmerking te komen, moet de milicien -. lo. blijken hebben gegeven de noodige geschikt heid te bezitten voor den Rijkspostduivendienst 2o. eene vrijwillige verbintenis aangaan voorden dnur van den dienst bij de militie en Landweer te zamen, bij welke verbintenis hjj de verplichting aanvaardt om (na zijne indiensttreding) 12'/, maand achtereen onder de wapenen te bfijven; en om daarna nog ten hoogste 7 weken in werkelijken dienst te komen, verdeeld over ten hoogste 2 perioden, welke vermoedelijk zallen zijn afgeloopen binnen de eerste 2 jaren na het eerste verblijf onder de wapenen. Gedurende den overigen diensttijd zijn de Ver zorgers bjj den Rijkspostduivendienst metgroot-verlof en behoeven zij alleen tegenwoordig te zijn bij het jaarlijks onderzoek, hetzij voor den Militiecommis saris, hetzijvoor den Districtscommandant bij de landweerzij zijn vrijgesteld van de gewone herha lingeoefeningen bij de militie en landweerenbehoeven niet op te komen, indien de lichting, waartoe zij behooren, onder de wapenen mocht worden geroepen tot handhaving of herstel van de openbare rust en Gednrende hun verblijf onder de wapenen zijn de Verzorgers vrij van wachtdienst en nemen zij geen deel aan de gewone exercitiën. Zij zijn gewapend alleen met de sabel. Voor het meerendeel krijgen de Verzorgers eene zelfstandige betrekking bij een der Rijkepostduiven- stations, zoo mogelijk in de nabijheid hunner woon plaats, terwijl zij, die de meeste geschiktheid bezitten voor hnnnen dienst, aangesteld kunnen worden tot Ko rpo raai-Verzorger. Om tot de hiervoren bedoelde ODleiding toegelaten te kunnen worden, moet de militieplichtige zich, uiterlijk vóór 10 November a.s., wenden tot den Chef van den Generalen staf te 's Gravenhage met een daartoe strekkend verzoek, dat niet op gezegeld papier behoeft te zijn gesteld, en waarin duidelijk moet worden vermeld: a. naam en voornamen; b. beroep; c. leeftijd; tot wanneer schoolonderwijs genoten, met opgave van de inrichting van onderwijs d. de tegenwoordige woonplaats; e. de Gemeente, voor welke bij de militie geloot; f. het lotingsnnmmer; g. of met grond te verwachten is, dat de militie plichtige tot het aangaan der vrijwillige verbintenis als Verzorger de toestemming zal erlangen van hem of van haar, die de ouderlijke macht of de voogdij nitoefent; en h. of de militieplichtige lid iR van eene post duiven vereenigieg en, zoo ja, van welke. Uit hen, die een verzoek alB hiervoren omschreven indienen, zullen 24 worden uitgekozen, die alsdan in het tijdvak van 16 tot 20 Januari bij de militie zullen worden ingelijfd. Dezen zallen op het Rjjks- postdaivenproef- en leeretatlon te 's-Gravenhage tot Verzorger worden opgeleid. Van deze 24 zullen er 12 tot de vrijwillige ver bintenis als Verzorger worden toegelaten; de overige 12 volbrengen bonnen verderen militie- en land- weerdienst op de gewone wijze bij het Wapen der Infanterie. Dit laatste geldt ook voor hen, die wegens gebrek aan ijver of geschiktheid van de verbintenis worden ontheven. Middelharnis, den 1 October 1913. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. Buitenlandsch Overzicht. Te Bern is verleden week de conferentie van de Internationale Arbeidersbescherming geëindigd, waarheen de N6derlandsche regee ring de H.H. Nolens en van IJsselstein als vertegenwoordigers had gezonden. Deze conferentie, die op uitnoodiging der Zwitsersche regeering is samengeroepen, diende tot vaststelling der grondslagen voor eene in het volgende jaar te sluiten conven tie ten doel hebbende, den nachtarbeid van jeugdige personen te verbieden en den dage- lyk8Chen werktijd van deze en van vrouwen aan bepaalde grenzen te binden. Aldus zal dat nieuwe tractaat een voortzetting zijn van de beide eerste internationale overeen komsten van dien aard, in 1906 gesloten, waarbij de contracteerende staten zich ver plichtten, het gebruik van witte pbosphor te beletten en den nachtarbeid van vrouwen te verbieden. Op genoemde conferentie waren vertegen woordigd de afgevaardigden der regeeriDgen van Duitschland, Oostenryk-Hongarije, Bel gis, Spanje, Frankrijk, Groot Brittannie, Italië, Noorwegen, Nederland, Portugal, Rus land, Zweden en Zwitserland. Na ingespannen arbeid zijn de beide voor- loopige overeenkomsten, betreffende den nachtarbeid en arbeidsduur, door de afge vaardigden van zoo goed als alle genoemde mogendheden, zij hel ook door eenige onder zekere reserves, geteekend. De Nederlandsche afgevaardigden konden er zich van vergewissen, dat de arbeidswet geving van hun land, na de jongste herzie ning der Arbeidswet, die der andere landen in elk opzicht vooruit is. De groote vastelandsche rijken en Belgis verzetten zich dan ook vaak krachtig tegen het aanvaarden van menige by ons geldende bepaling. Zoo zal de invoering van den tien- urigen arbeidsdag voor vrouwen, b.v. wat de textiel betreft, in Belgis nog geruimen tyd op zich laten wachten. De afschaffing van den nachtarbeid in de glasindustrie, die 1 Januari 1912 hier te lande werd ingevoerd, was een onderwerp van lange beraadslagingen. Volledige over eenstemming kop hieromtrent zelfs niet ver kregen wordeD. Het verschil van opinie vindt men in de vermelde reserves. Al gelukte het den Qollandschenafgevaar digden natuurlijk niet op hoofdpunten ver andering te brengen in de vooraf door de respectieve regeeringen aangegeven ziens wijzen van de gedelegeerden der groole indistrieele staten, toch was het huu in verschillende gevallen mogelijk, met succes op te treden tegen het aannemen van amen dementen, die de conventie nog verder van de hier te lande geldende bepalingen zouden verwijderd hebben. In elk geval mag het van belang geacht worden, dat een nieuwe hoogst belangrijke schrede gezet is op den weg, die leidt tot een internationaal wetboek van den arbeid. De Albaneesche kwestie is nog lang niet ten einde gebracht. De Albaneezen leven vrijwel in onmin met hun buren. Aan de grenzen worden dan ook geregeld gevechten geleverd met de ServiSrs en men mag ver wachten, dat ook weldra de Grieken slaags zullen raken met de Albaneezen. Om de Albaneezen die op het oogenblik in de meer derheid zyn te kunnen terugdringen heeft de Servische regeering de Morawa-divisie weer bijeengebracht. Verschillende reserves zijn weer opgeroepen. De Albaneezen zyn op bet oogenblik de grensdistricten binnenge trokken, die door de grenscommissies aan Servië zyu toegewezen. Begrijpelijkerwijze zyn de Serviërs daarop niet gesteld, zij zullen dan ook zoo spoedig mogelijk de Albaneezen weer verdrijven uit Dibra, Kitsjewo en Djakova, die thans door de Albaneezen zijn bezet. Als nu binnenkort ook Griekenland tegen Albanië oprukt, dan is vrij waarschijnlijk opnieuw den strijd in den Balkan begonnen. En wat zal Europa doen Met name Oostenrijk speelt een zeer buitengewone rol. Dit land beet't nog nooit een vertegenwoordiger benoemd in de in ternationale commissie, die het Albaneesche staatswezen zou organiseeren. Dit trekt te meer de aandacht, daar juist Oostenrijk het denkbeeld van autonoom Albanië heeft op geworpen. De Oostenryksche diplomatie onder aanvoering van Berchtold volgt wel een raren weg. Wie in principe een zaak wil aanvaarden, behoort ook mede te wer ken tot de uitvoering van de zaak. En dat Oostenrijk mee werkt is op geenerlei wyze aan te toonen. Van af den eersten tyd, dat de Engelsche Admiraal Burneys, in Sboeta- rie is opgetreden, hebben de Ooatenrijksche ambtenaren hem alle moeilijkheden in den weg gelegd. Nu komt waarschijnlijk Oos tenrijk wel verklaren, dat natuurlijk de geheele samenloop van omstandigheden van zijn wil onafhankelijk is, maar algemeen neemt men aan dat de moeilijkheden voor een groot gedeelte door Oostenrijk zyn ver oorzaakt. Welke beweegredenen bet daartoe hebben kunnen gebracht, is onbekend. Misschien hoopt het Servië nog eenige plaatsen afhandig te maken. Albanië zal echter niet in staat blijken zyn zaken zelf standig te regelen. De voorloopige regeering toch heeft niet het minst ontzag. Ze heeft daarom niets te zeggeD, omdat zy alles mist, waardoor zy aan haar woorden kracht zou kunnen byzetteD. De Albaneezen zyn het onderling ook allen behalve eens. Esjeü Pasja staat vijandig tegenover de voorloopige regeering: Wat zijn plannen zijn weten we niet,maarzeker is het dat de toestand zeer onrustbarend moet worden genoemd. deren. Een deel van Ierland, Ulster is pro testant. De katholieken hebben in het heele eiland verre de meerderheid. Het toekom stige Iersche parlement zal dus overwegend uit katholieken bestaan. Daarop bouwen de conservatieven hun aanslag. Een zeker in dividu, Carton genaamd, heeft zelfs een heel leger bijeengebracht om den burgeroorlog te beginneD, als Home Rule wordt door- De Engelsche conservatieven probeeren op alle manieren de invoering van zelfbe stuur van Ierland, Home Rule, wat de liberale regeering zal doorvoeren, te verhin- Van den voortgang, dieD het Ulsteri- aansch revolutieleger maakt en den animo waarmede de Ulsterianen aan de dril-oefe- ningen en parades in militairen stijl deel nemen, worden geregeld de schilderachtigste beschrijvingen in de pers gegeven; hoe groot dit leger is, waarmede de Engelsche Regee ring straks, als zy Home Rule doordrijft, zal hebben te rekenen, wordt zonder bezwaar, neen met klaarblijkelijk opzet aan de open baarheid prijsgegevende naam van den „generaal", die het zal aanvoeren, wordi niet geheim gehouden; hoe de toekomstigo ïegeerings-indeeling van het. voor zyn vrij heid vechtende Ulster er uit zal zien, weet thans iedereen; op welke wijze do slacht- den komenden strijd, en eventueel hun nagelaten betrekkingen financieel gehol pen zullen worden, wordt met suggestieve cyfers in de pers bekend gemaakt. Er zal een fonds van 12 millioen gulden worden bijeengebracht, waaruit deze kosten van bet revolutie-bedrijf zullen bestreden worden waarbij tegelijkertijd niet vergeten wordt de namen mede te deelen van hen, die dadelijk voor noemenswaardige bedragen hebben ingeteekend, zooals van Carson zelf, van Lord Londonderry en den fabrikant Liddell, mèt de cyferselk voor 10.000 pd. st. Er is in dit alles ongetwijfeld iets, dat onwillekeurig doet glimlachen. De slechtste voorbereiding van een revolutie is zeker die, waarbij men de partij, waartegen het gaat, van te voren zijn sterkte en al zijn plannen onthult Men krijgt dan ook wel zéér sterk den indruk of het Carson en de zijnen in den grond alles behalve ernst is met hun revolutie-spel. Of het van hun kant niets anders is dan een uit politieke overwegin gen opgezette beweging, met bluf en reclame als werkzaamst strijdmiddel, om de hun onwelgevallige liberale regeering bang te maken en in moeilijkheden te brengen, en aldus in Engeland de vruchten te plukken van hetgeen in Belfast en Ierland's Noorden is gezaaid. Intusschen bluf of geen bluf, de zaak heeft toch ook een zeer ernstigen kant. Bernard Shaw, de bekende schrijver, zelf een Ier, heeft deze week voor het Berliner Tageblatt, op verzoek van de redactie van dit blad, een artikel geschreven over Ulster, en wat dit Protestantsche deel van Ierland eigenlijk wilde. Als alles wat deze merk waardige persoonlijkheid scbryit, is ook dit artikel zeer belangwekkend, ook al gaat men met zijn inzicht met accoord. In dit artikel geeft Shaw o.a. een uiteenzetting van het verschil tusschen, wat men zou kunnen noemen de politieke gem< steldheid van den Ulsteriaan en den gemid delden Engelschraan, waaruit duidelijk blijkt, welk gevaarlijk spel Carson met zyn „hypothetische" ophitsing en opruiing immers de door hem gepropageerde en voorbereide „revolutie" zal eerst uitbreken, wanneer het Home Rule-ontwerp in zijn tegenwoordigen vorm wordt doorgevoerd en dus ook Ulster onder het Dublinsche, Ieisch-nationale parlement zal komen te staan speelt. Wy mogen niet vergeten, schrijft Shaw, dat in Ulster politieke vraagstukken en opvattingen meer zyn dan enkel conversatie, stof of gewichtig-doenery, zooals b.v. in Engeland Een Engelsche Home Ruler denkt er absoluut niet aan bij een of andere aan leiding een Engelscben unionist met straat- steenen te gaan gooien. Wanneer Bonar Law een stok zou nemen en daarmede Redmond te lijf ging, dan zouden, zelf zijn aanhan ger? in het Lagerhuis niet alleen ontzet en verontwaardigd zyn, maar zij zouden ge woonweg grenzeloos verbaasd staan en over tuigd zijn, dat Bonar Law zijn verstand had verloren. De man uit Ulster, zegt Swaw, is anders. By is aan gewelddadigheden gewend. Hij heeft zelf met steenen gegooid en is er door getroffen geworden. Hij heeft zijn politieke tegenstanders met vuisten en stokken afge ranseld. En zelf is hij ook door hen afge ranseld. Wanneer hy een machinegeweer .heeft, zal hij niet terugschrikken voor het IN I9I3 DRINKT ALLEEN denkbeeld zijn medeburgers er mee neer te maaien; in tegendeel, hij zal er verrukt over zijn, dat hy zyn handenarbeid door machine-bedryf kan vervangen, en er zal by hem niet de minste twijfel bestaan, dat zyn tegenpartij er evenzoo over denkt. Hij moet (als Protestant) niet alleen den moord van den Bartholomaeusnacht, en de schanddaden van Maria Monk wreken, maar ook menigvuldige persoonlijke beleedigin- gen, onrecht en aderlatingen uit den laatsten tyd. De Ulster Protestant, gelooft bovendien, dal alles wat hy pausdom noemt, zyn kaïak- ter vernietigen en hem zelf zwak en slecht zal maken. Voor hem staat „Katholiek" gelijk met leugenaar, luiaard en priesterdienaar. Hy mag zelf al de gebreken bezitteD, die hu de Katholieken aanwrijft en zelf de slaaf zijn van een ondernemer, wiens brutale uitbuiting en onverschilligheid voor de be langen van zijn arbeiders geen priester zou durven navolgen, doch dat raakt hem niet hij ziet slechts de gebreken van zyn tegen stander en niet zyn eigen, en zoo strijdt by niet alleen als fanaticus, doch ook als ernstig moralist. Met deze aanhaling uit Shaw's artikel zal het duidelijk zijn, wat wij bedoeldeD, toen wy hierboven schreven, dat er aan Carson's ophitsing tot en inaceneering van een hy pothetische revolutie, die oppervlakkig meer aan een grootscbe operette-vertooning dan aan de mogelijkheid van een werkelijken, bloedigeu stryd doen denken, toch ook een ernstigen kant is. Het volk van Ulster is een gevaarlijk materiaal om het met kanonnen en echte geweren te laten spelen. Wanneer de Regeering straks inderdaad onmachtig blijkt een oplossing van het Home Rule- vraagstuk te vinden, die niet alleen de Iersche nationalisten, d. i. de overgroote meerderheid op het Groene Eiland bevredigt, doch ook Ulster, dan zou dit spel wel eens bloedige ernst kunnen worden. En Carson en zijn Engelsche unionisten zouden dan wel eens niet meer in staat kunnen blijken de geesten, die zij hadden ontketend, weer in bedwang te krijgen. De Engelsche Regeering heeft dit natuur lijk ook voorzien. En de wetenschap van deze mogelijkheid maakt baar positie niet gemakkelijker. Ierland administratief,? vrij te maken is voor haar eisch van politieke eerlijkheid en zelfbehoud; de belofte aan do Iersche nationalisten moet eindelijk inge lost. Deze belofte niet na te komen om het verzet uit Ulster, zou haar onmiddellijk den steun der Ieren in het Parlement doen verliezen, en daarmede was haar vonnis geteekend. Doch aan den anderen kant dreigt juist de inlossing in een deel van Ierland een gewapend verzet te ontketenen, dat ongetwyfeld met geweld en in veel bloed onderdrukt zou kunnen worden doch zulk een burgeroorlog zou haar positie zeker evenmin versterken en in het vrij gemaakte Ierland een gistingstof ophoopen, dieonge twyfeld haar terugslag in het moederland zou doen gevoelen. Met meer dan gewone belangstelling mag men tegemoet zien op welke wijze Asquit's Regeering zich uit dit dilemma zal redden. Haaysche Brieven. CCXLII. HeurecaWe zijn verlost van de nacht merrie, die onze vroede vaderen sinds maan- deD martelde, die hun eetlust vergalde, hun welsprekendheid breidelde, hun voorhoofd zorgelijk rimpelde, hun humeur bedierf, hen martelde tot in het krankzinnige, deschouw burgdraak is overwonnen. De heer Hoejenbos was de moderne Sint Joris, die bet monster, dat ons pry's gaf aan den spot van heel Nederland, den doodsteek toebracht. De oude schouwburg wordt verbouwd, om dat resul taat te bereiken, hebben we 14 bankjes van f 1000 geofferd aan een Oostenryksche firma om een bouwplan te verkrijgen, dat immers geen der vele uitnemende architecten, die ons land bezit, kon vervaardigen. We hebben schouwburg commissie's, technische com- missie's, rapporten, beschouwingen, rede neeringen, verslagen gehad, genoeg om den heelen Hofvijver te dempen en eindelijk is het ei van Columbus gevonden, de Gordi- aansche knoop is doorgehakt, Hoejenbos vond den draad van Ariadne in onzen be roemden Haagschen Schouwburgdoolhof, we gaan den ouden tempel der kunst verbouwen voor den civielen prijs van f 130.000, wat met de gebruikelijke tegenvallertjes dus ongeveer 2 ton zal beteekenen. Een zucht van verlichting zal ontsnapt zyn aan de eegaa van menig Haagsch raadslid. Ze ziet den glimlach terugkeeren op het aanminnig aanschijn van haren geliefden Edelachtbare, zyn knorrigheid in den huiselijken kring zal verdwijnen, want hy kan het heerlijk besef roet zich dragen, dat hy 1/45 deel heeft bij gedragen tot verlossing van zijn vaderstad van den loodzwaren druk vau het schouw burgmonster. Naar het gerucht wil zal men tot herdenking van dit heuglijk feit een historische optocht organiseeren, enkel be trekking hebbende op de schouwburg kwes tie. De verschillende stadiën van het scbouw- burgvraagstuk zullen door praalwagens worden voorgesteld. De lengte van den stoet wordt op 100 K.M. berekend. Als bet waar is, kan het een echt Hègsch feest worden. De Raad n&m Maandag een ingrypende beslissing over de pensioneering der gemeen teambtenaren. Om deze de voordeelen van de nieuwe wet te verzekeren, zijn voor hen zeer gunstige bepalingen getroffen. De bij drage van zeven ten honderd, die de gemeen te voor nieuw aan te stellen ambtenaren van het fonds moet betalen, zal geheel ten laste der gemeentekas komen. Voor eigen peosioen der ambtenaren wordt dus van deze geen cent gevorderd. Bovendien zal de 6 pCt. voor bet weduwen- en weezen- pensioen in het algemeen met ten volle door de ambtenaren worden betaald. De gemeente ambtenaren kunnen met deze besluiten zeker alleszins tevreden zijn, vooral als men be denkt, dat van rijksambtenaren heel wat zwaarder bydn gen worden gevorderd. Hoe de goedgeefschbeid sommige raadsleden parten kan spelen, bleek wel uit het- voorstel van een der leden om aan de ambtenaren, die voor het eigenpensioen hebben gestort, f 100.000 terug te geven, die thans in het

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1