I i, toen plotseling een van hen, de G., in deLeidschevaartviel. De ommers, die toevallig passeerde, water, en redde het kind, dat rschynlyk zou zijn verdronken. (Haarl. Dagbl.) Ongelukken. liddag was de heer Vening t Amersfoort, die met zyn auto ardei straatweg te Laren reed, keeren, toen uit de richting e Gooische stoomtram kwam uur te Laren arriveert, aar, die zelf aan het stuurrad hteruit den tuin van villa Groe- ereden. HU zag daardoor de ram niet en reed weer vooruit, gelukkig gevolg dat de auto door ef gegrepen werd, waardoor een lgde. Wonder boven wonder, h de heer Vening Meinesz, nóch ir, die naast hem zat gedeerd. 3rd echter geheel vernield, ter motief en een tramwagen aan- lade opliepen. De wagen kwam hok dwars op de rails te staan, r ondervond door het ongeluk 2 vertraging. moeder afwezig was, is gister- het vierjarig dochtertje van ior Tjapkes te Groningen, met nraking gekomen. Het kind is ;enhuis aan de brandwonden orgen ongeveer 7 uur, had in de rerij van den heer J. Kooistra, mwestad te Leeuwarden, een ats. Door het springen van een een ammoniak-apparaat, be- igeveer 26-jarige knecht C. v. d. nstige wonden aan het ouder- r zijn opneming in het Diacones- dzakelyk geacht werd. Heemschut. Raad der gemeente Alkmaar is ;ezonden door het bestuur van Heemschut", tot behoud der van Nederland, waarin opgeko- tegen het voornemen van den iet Lange Verdronken Oord te D. Paardendieven. weken geleden werd 's nachts reide achter de Hoefkade te ONZE EILANDEN van 27 SEPTEMBER 1913. de politie er in geslaagd de hand p twee personen, die bekend paard uit de weide te hebben ;e hebben verkocht, jehoudenen zyn naar bet Huis ig overgebracht. vd werkman te Ter Neuzen is il geloopen en verdronken. De vrouw en twee kinderen achter. liep Dinsdagochtend te Veenen- irkeerden wiaselstand, een ran- pomotief op een stilstaanden n. Twee wagons werden uit de waarby een wagon kantelde. Geurts, geraakte daarbij tus- gens en de machine en kreeg ringen. ireken van een der sierpoorten, or de viering van hetonafhan- 3st te Amersfoort, viel verleden idag de 67-jarige L. v. d. H. van gte op straat. Na dagen lang s te hebben gelegen, is de man sdag, overleden. ddag omstreeks twaalf uur, bad een treurig ongeluk plaats. dochtertje van schipper Van gende aldaar by de kalkovens, eluk vlak naast de schuit in geraken en ofschoon het kind inuten in bet water had gelegen en van Warmond en Oegstgeest ter plaatse waren, konden deze, ran inspanning, niets dan den eeren. 2rme\d, dat geen jaar geleden er eenzelfde ramp trof met een itje. (L. D.) tselijk Nieuws. [h\IS Door het bestuur van den udeland is benoemd tot machi- stoomgemaal van dien polder H. Hockenbroek van Nieuw- dag was het 7-jarig zoontje aider al spelend in de haven ider dat het in den beginne was opgemerkt. Reeds was toen het door A. van den Bos, ïeente werd opgemerkt die er orong en het genoegen had het dood te redden. toekomst er een voorbeeld aan genomen wordt. Voor rekening van de Coöperatieve suikerpeen fabriek Dinteloord, werden Vrij dag door den landbouwer M. G. Bom de irste peön op de kaai gebracht. DIRKSLAND- Uitslag loting militie op 25 deï°PÏeter Dijkgraaf, 9 Servaas de Bruin, j 5 Pieter Chriatoffel de Graaff, 10 Aren van I den Houten, 7 Marinus Knops Cz., 6 Jan Cornelis Lugthart, 8 Ruilof van Putten, 4 Johannes Roodzant, 11 Daniel de Roon, 3 Hendrik Wolfert, 2 Leendert Zoon. HERRINGEN- Doordat by het eggen de paarden van den landbouwer C. G. te dicht bij de sloot kwamen, duwde het eene paard bet andere in de sloot. Met veel moeite gelukte het het paard uit de sloot te krijgen. Ongelukken kwamen niet voor, alleen eenige schade aan het tuigage. De uitslag der loting voor de militie is als volgt: 1 M Breur, 2 P. Poortvliet, 3 H. Struik en 4 J. Goemaat. Vermoedelijk is alleen de laatste vry. Door den landbouwer M. Keijzer alhier werden jl. Donderdag de eerste suikerbieten op de kaai gebracht. A. den Boer, die met een kalf op den arm over een over den sloot liggende plank wilde loopen, had het ongeluk, dat deze brak, waardoor beiden in de sloot terecht kwamen. Met een nat pak kon B. in den vroegen morgen huiswaarts keeren. STELLENDAM- Uitslag der loting voorde Nat. Militie. Teunis van de Ree 4, Adrianus van de Ree 3, Wouter van de Ree 1 en Nicolaas van Wezel 2. GOEDEREEDE- Uitslag der loting voorde Nat. Militie. Cornelis Bakelaar 5, Cornelis Boshoven 11, David Goekoop 8, Teunis Grinwis 1, Adrianus Lokker 9, Leendert Menheer 4,Corstiaan van Putten 10, Willem Redert 12, Jan Tanis 3, Kommer Tanis 2, Cornelis Troost 7 en Louwerens Troost 6. OUDDORP. Uitslag der loting voor de Nat. Militie. Rijk Akershoek 6, Pieter Bezuyen 9, Jan de Blok 4, Cornelia Breen 7, Teunis Breen 1, Jan van Gemerden 18, Aren Grin wis 11, Cornelis Hollaar 15, Cornelis van Koppen 17, Adrianus van der Linde 12, Wouter Moerkerk 14, Huibert Pikaart 16, Cornelis Sperling 2, Jacob Tanis 10, Willem Verhagen 6, Kasper Westdyk8, Aren Witte 8. NIEUWE TONGE- Uitslag loting Nat. Militie L. van der Werf 1. P. L.Volaart 2. A. Knops 8. M. van der Mast 4. J. van Heemst 5. P. Nagtegaal 6. C. van Es 7. n Driesse, stoker by de R. T. M. het examen afgelegd voor ig had het zoontje van D. Joppe d\jk terwijl het in de Nieuw- - een rytuig liep, het ongeluk irs tusschen de veeren beklemd Gelukkig werd hy spoedig uit positie verlost. gsdag heeft hier een zeer kalm d, het scbynt dat de jongelui innen in te zien dat hetgeen om op den dag der loting den te loopen schreeuwen langs f zoo als wel is gebeurd, dat en dag zich te buiten gingen drank, wat in vele gevallen if tot grootere onaangenaam- zy later veel berouw van wat dan onherroepelijk was j was die dag voor vele ouders >nrust. Voor zoover ons bekend nand zicb aan baldadigheden laakt en hopen wij dat in de Buitenland. De anarchie in Albanië. Ofschoon de Weener pers zicb beijvert de beteekenis der door Essad pasja op touw gezette actie tegen de voorloopigeregeerinj; te Valona te verkleinen, kan niet ontkent worden, dat de beweging, die thans in Alba nië ontstaan is, een strijd buteekent van het Zuiden tegen 't Noorden en het bewijs levert van een volkomen gemis aan eenheid in het door de gezanten-conferentie te Londen ge schapen nieuwe vorstendom, De stammen van het Noorden hebben te Allesso een vergadering belegd, waar beslo ten werd Prank Did Doda, den minister van Onderwijs, Diet te erkennen. De Zuidelijke stammen tusschen de rivier Schumbei en de Drin, hebben zich onder de benden van Essad pasja geschaard. Montenegrynsche en Servische bergstam men, by wie zich vele AJbaneesche vluchte lingen hebben aangesloten, storen zich even min aan de bevelen van Essad pasja als aan die der regeering te Valona; hun inval len in Servisch grondgebied worden steeds talrijkerzy plunderen waar zy kunnen en prediken den oorlog tegen Montenegro en Servië. Twee Servische regimenten zyn uit Belgrado vertrokken, om de garnizoenen aan de grens te versterken. De Servische gezanten in het buitenland hebben bevel ontvangen, de aandacht der mogendheden te vestigen op het feit, dat Serviö gedwongen is voorzorgsmaatre gelen tegen Albaniö te nemen. (Tel.) Massamoorden in Japan. Uit Tokio wordt de v olgende sensationeele geschiedenis vermeldIn November van het jaar 1909 werd Tokio door een vijfvoudige moord iu opschudding gebracht. In het Schiba-district werden de vrouw van een kapitein, Kuba genaamd, hare drie kinderen en een jong dienstmeisje vermoord gevon den. Alle nasporingen der politie bleven vruchteloos en in November van bet vorige werd tot ontzetting der buren in dezelfde straat wederom 'n moord bedreven, thans een drievoudige. De slachtoffers waren de pottenbakker Orawa, zyn vrouw en leerling. Ook nu slaagde de politie er niet in den moordenaar te achterhalen, wat ten gevolge had, dat een scherpe critiek op de activiteit der politie werd uitgeoefend. Deze bleef echter onvermoeid haren nasporings- arbeid voortzetten en is dan ook in geslaagd den dader te ontdekken. Zyn naam is Aranchi. Toen hij zijn eersten moord bedreef, was hy zeventien jaar oud. Een kleeding- stuk dat hy stal en verpandde, bracht de politie op zijn spoor. Nadat hij een volledige bekentenis, had afgelegd van den drievou digen moord bracht men er hem eveneens toe, ook een bekentenis af te leggen inzake den vijfvoudigen moord in 1909. Doel van den moord was diefstal geweest, maar moordenaar was door een gerucht gestoord en ontvlucht. Onlangs beeft een agent van politie in een aanval van jalouzie acht personen ver moord. In al deze gevallen blijkt het, dat de moordenaars door een zekeren moordlust aangegrepen waren, waardoor zij zelfs jeugdige kinderen niet spaarden. In den loop der jaren zijn 'n groot aantal van dergelijke moorden bedreven, terwijl gedurende dezen I gevallen was. zomer moorden en zelfmoorden byna dage- liik8 voorkwamen. Een moordaanslag op een priester. Te Melum werd Zondag tijdens een tuin feest op den aartspriester Caudron, pastoor der kerk van Saint Aspais, een moord aanslag gepleegd om nog niet bekende re denen. Op het oogenblik, dat de tien ver- eenigingen, die aan het feest deelnamen, zich opstelden, om een rondgang door de stad te maken, klonken drie revolverschoten In do daarna ontstane verwarring zag men den pastoor op den grond vallentwee kogels hadden hem getroffen, terwijl de derde kogel een meisje, gelukkig slechts licht verwondde. Een militair, die het feest bijwoonde, stortte zich op den aanvaller en ontwapende hem. De woedende menigte zou den moordenaar gelyncht hebben, wan neer niet bijtijds de gendarmes verschenen waren, om hem uit de handen van het publiek te bevrijden. De toestand van den pastoor is zeer bedenkelijk. Zes arbeiders in de vlammen otngekomen. Te Gelsenkirchen brak Dinsdag in de tot de mijn Nordstern behoorende teerfabriek een brand uit, die zich zoo snel verbreidde, dat in weinig oogenblikken de geheele fabriek in vlammen stond. Zes arbeiders konden zich wegens geweldige rookontwikkeling niet meer in veiligheid stellen en kwamen in het vuur om. De fabriek brandde geheel af. Een ernstig mijnongeluk. Op de staatsmijn Hereynia.by Vienenburg, brak Dinsdagmiddag, by de oüossing der mid- dagploeg, in schacht I het touw van demand, waarin de mijnarbeiders naar beneden gela ten en opgehaald worden. De mand, die met 12 werklieden bezet was, stortte met groote vaart in de diepte. Volgens de „Braunsch- weigischeLandeszeitung" werden vier mijn arbeiders op slag gedoodde overige zwaar gewond. De moordenaar Joseph Bitter veroordeeld. De Berlynsche rechtbank heeft Joseph Ritter, die, naar men zich herinneren zal, den lOen Mei te Berlyn den 13-jarigen scho lier Otto Kl&hn, na het plegen van een zeden- misdryf, gedood en vervolgens op afschuwe lijke wyze verminkt had, wegens doodslag tot vijf jaar gevangenisstraf en tien jaar eerverlies veroordeeld. De gezworenen had den verzachtende omstandigheden in aan merking genomen, daar beklaagde, volgens het rapport der deskundigen,een in geestelijk opzicht zeer minderwaardig man is. Botsing van (rein en omnibus Tengevolge van het verzuim van een spoorwegwachter, die vergeten had de spoor- hekken te sluiten, heeft te Budapest een ernstig ongeluk plaats gehad. Een goederen trein reed n.l. tegen een bijna geheel bezette omnibus op, met het noodlottig gevolg, dat de koetsier en een vrouw gedood werden. Acht passagiers werden levensgevaarlijk gewond, terwyl verschillende personen min der ernstig kwetsuren opliepen. De omnibus werd 20 meter ver weggeslingerd en geheel vernield. Tel, Late wraak. Te Praag sneed Maandag de 58-jarige opperman Posledni zyne vrouw, met wie hy 32 jaren eendrachtig had samengeleefd, den hals af, omdat men hem op de hoogte had gebracht van een echtbreuk, die de vrouw dertig jaren geleden gepleegd had. Eerst had de late wreker zyner eer de ongelukkige vrouw gedwongen, haar misstap schriftelijk te bekennen, de vrouw wasonmiddelykdood, de moordenaar werd gearresteerd. (Tel.) Een spoonoegongeluk te hew-York. Op den Long-Island-spoorweg had Maan dag te Collegepoint by New-York 'n botsing plaats tusschen twee electrische treinen, waarby drie personen gedood en vijftig gewond werden. Het ongeluk is te wijten aan een verzuim van den sein wachter, die gearresteerd werd. Het is vooral aan de stevige stalen constructie der wagens te danken, dat het ongeval geen grootere af metingen heeft aangenomen. (Tel.) Een stoomschip vermist. Het stoomschip „Huronio", dat van Port Arthur aan het Bovenmeer naar het Ontario- meer op weg was, geraakte Zaterdagavond in een storm. Sedert dien heeft men nietB meer van het schip, dat 200 passagiers aan boord bad, vernomen, ofschoon het van een toestel van draadlooze telegraflie voorzien was. (Tel.) Twee assistenten aangevallen. Men seint aan de „DeliCrt." uit Tandjong Balei Zondag 24 Aug. is op de onderneming Pondok Pandjang van de Hollandsch-Ame- rikaansche Plantage Maatschappy een assis tent door een Chineeschen koeli zwaarge wond. Een assistent van de onderneming Goerach Baroe, van dezelfde maatschappy, is licht verwond door een Javaanschen koelie. Het blad heeft omtrent dezen aanslag de volgende bijzonderheden vernomen: De ernstig verwonde assistent van Pondok Pandjang is een jonge Fries, die nog slechts een maand geleden in het land is gekomen. Plotseling, by het naar huisgaan tusschen 11 uur en halftwaalf werd hij door tw6e Chineesche koelies besprongen. Met een parang of een bijl kreeg de aangevallene een slag in zijn nek. Maar of het wapen stomp was, dan dat de hoed weer bescher mend werkte, de slag veroorzaakte geen ernstige wond. Alleen viel de assistent door den schok op den grond. Toen kïeeg hij nog een slag over zyn elleboog en éón over zijn dijbeen. Ware het daarbij gebleven, dan zou er geen levensgevaar zyn opgetreden, maar na die slagen hebben de beulen hun slachtoffer met tjangkolstelen nagenoeg het geheele lichaam beurs geslagen, terwyl tevens een inwendige verbloeding optrad. Zoo lieten ze het slachtoffer in een kleine parit liggen, waarin hy onder de worsteling Gerulmen tijd later vonden Javaansche koelies den ernstig gewonde. Onmiddellijk werd hy naar het hospitaal te Kisaran ver voerd, waar de dokter een onmiddellijke operatie noodig oordeelde. Eerst scheen toen de kans op behoud zeer en zeer gering, maar den volgenden ochtend was de toestand bevredigend. Van de zieken verpleging te Medan vei trok reeds een pleeg zuster om de zorg voor den gekwetste op zich te nemen. Tragisch is dit geval, waarbij een jonge man, een maand in het land, door twee bruten wordt neergeslagen, maar veel tragi scher nog is bet, dat de oorzaak van den aanval eonvoudig op een vergissing berustte. De aanvallers hadden een anderen assistent bedoeld en bet slachtoffer daarvoor aange zien. Zoo althans vertellen de daders, die beiden gevat zyn en hun schuld ten volle erkenden. Met den anderen assistent, dien zy dan bedoeld hadden, hadden zij een kwes tie gehad over het werk, waarby deze hen met opzending bedreigd bad. In aansluiting met het reeds ontvangen telegram, kreeg de Deli Crt. van bevriende zijde nog de volgende lezing, nog al afwijkend van de hierboven vermelde: Zondagochtend, 24 dezer, kwam hier het telefonisch bericht, dat een assistent van de Holl.-AmerikaanschePlantage-maatschappy (Kisaran) zwaar gewond was door een Chineeschen Koelie. De assistent-resident vertrok onmiddellijk per auto derwaarts en bleek de gewonde assistent de heer Groustra van de ondernem. Pondok Pandjang (een der kebons der H. A. P.-Mij.), reeds in het hospitaal te Kisaran te zijn opgenomen en bereids een operatie te hebben ondergaan, daar het den geneesheer gebleken was, dat een bloeduitstorting in de darmen had plaats Landbouw. Ministerie van Landbouw, Handel. Nijverheid en De redenen van dit voorval zijn de vol gende: De administrateur van Pondok Padjang had eenige Chineesche koelies aangezegd, dat zij niet tusschen 11 en 1 uur mochten doorwerken, daar er dan geen toezicht was. De koelies werken dan echter liever door, omdat zy dan 's middags naar huis kunnen gaan. Zaterdagmiddag jl. merkte de heer G., dat twee koelies zich niet aan het verbod hadden gestoord en deelde hy hun mede, ze voor dat feit naar het kantoor te zullen opzenden. De koelies werden zoolang onder de hoede van den hoofdtandik gesteld. Des anderen daags vroeg, wist een dezer koelies te ontkomen, liep naar zijn kongsie en toog met een parang bengkok gewapend, naar zyn afdeeling, waar hy den heer G., van achteren naderend, zulk een hevigen slag op het hoofd toebracht, dat deze bewusteloos neerviel en de koelie hem verder met het houtgedeelte van zyn werktuig zwaar ver wondde, daar het ijzer er door de hevigheid van den slag was afgevlogen. Een in nabijheid werkende koelie dorst niet tus- schenbeide te komen, doch riep luid om hulp, waarop de andere koelies naderbij snelden en den heer G. meer dood dan levend weg droegen. De heer G., 22 k 23 jaren oud en eerst sedert half Juli jl. in het land, had nietanders dan zyn plicht gedaan en moest dat op deze wijze bekoopen. Van ruw optreden is geen sprake geweest. De dader werd inmiddels gepakt en heeft zyn daad bekend. De toestand van den heer G. was heden ochtend tamelijk bevredigend, de geneesheer ziet echter den toestand donker in. Op denzelfden ochtend werd de heer Van Voorthuizen, assistent van de onderneming Goerach Batoe, eveneens een kebon van de H. A. P.-My., door een Javaanschen koelie aangevallen en gelukkig slechts licht ver wond in de rugstreek. Ook deze heer werd in het hospitaal verbonden. Deze aanslag schijnt te hebben plaats gehad in een der Javaneupondoks naar aanleiding van een woordenwisseling over het koelie-eton. Een betrouwbaar lijf regiment. Toen verschillende troepenafdeelingen gifteren te Algeciras ingescheept werden met bestemming naar Marokko, weigerde een gedeelte van bet lijf regiment des konings hel land te verlaten. De soldaten sloegen over tot muiterij, grepen hun wapens en de vaandeldrager, die vooropliep, werd neergeschoten. Als oorzaak der muiterij wordt opgegeven, dat Romanones verschillende adelyke jongelui uit Madrid, die in het regiment dienen, zonder gewettigde redenen vergund heeft, in het land .te blijven. De rijkdom in Duitschland. De „Tagliche Rundschau" geeft eenige passages uit een dezer dagen door eeD financier gepubliceerd werk over den huidi- gen rijkdom van Duitschland. Hieruit blijkt, dat de inkomsten van het Duitsche rijk in ronde cijfers 40 milliard mark bedragen, waarvan 7 milliard zou worden aangewend, ten behoeve van het particuliere belangen. Het Duitsche volk zou meer dan 300 milliard rijk zyn, tegen 200 milliard in 1890. Een marine-sloep omgeslagen. Een sloep, behoorende by betPortugeescbe slagschip „Vasco da Gama" is Dinsdag in de baai van Lagos omgeslagen. Een matroos verdronk, terwijl verscheidene anderen ge wond werden. Een reddingboot en een stoorabarkas van den kruiser „Amirante Reis", die onmiddel lijk vertrokken om de drenkelingen te red den, sloegen eveneens om. De stoomketel van de barkas sprong uiteen met het ge volg, dat verschillende leden der bemanning ernstige brandwonden opliepen. Brand op een militair vliegterrein. Op het vliegterrein van Hajmasker(Hon garye) is een braad uitgebroken, die vrij aanzienlykescbadeaangericbtbeeft. Volgens de „Militarische Rundschau" werden twee hangars, een vliegmachine, een groote hoe veelheid reserve-materiaal en alle instrumen ten en uitrustingen der militaire aviateurs een prooi der vlammen, terwijl een vlieg toestel ernstig beschadigd werd. De brand moet aan onvoorzichtigheid van een der bewakers van het vliegveld geweten worden. DIRECTE VA.N DEN LA.NDBOUW. Stand der Landbouwgewassen op 18 September 1913. Het hieronder volgende overzicht van den stand der landbouwgewassen is, onder mede werking der Rykslandbouwleeraren, samen gesteld naar gegevens verstrekt door de correspondenten van de directie van den landbouw. De koude, regenachtige voorzomer van 1913 werd gevolgd door eene wel is waar ook nog koele, maar droge Augustusmaand, terwyl de eerste helft van September steeds fraai en zonnig weer bracht. Dientengevolge zyn de granen, peulvruchten en handelsge wassen voor een te snel rijpen, waarvoor bij den kouden bodem wel gevaar bestond, bewaard gebleven en konden zij vervolgens onder zeer gunstige omstandigheden worden binnengehaald. Voor de wortelgewassen was de zomer te koud. De aardappelen zijn te vroeg afgestorven, mede tengevolge van het vroegtydig optreden der aardappelziekte, zoodat de oogst in de meeste streken niet groot zal zyn. Ook de suikerbieten sterven te vroeg af en zullen eveDmin veel kilo's leveren. Aan dit gewas komt intusschen het fraaie weer der laatste weken nog zeer te stade. Hetzelfde geldt van de herfstvoeder- gewassen. Voor zoover er een 2de snede gras- en klaverhooi gewonnen werd, kwam deze goed binnen. Voor de ontwikkkeling der graslanden was het weer in Augustus te koud en te droog, zoodat het gras in de meeste weiden aanmerkelijk is ingekort. Tarwe. De tarwe is overal goed binnen gekomen en blijkt van goede qualiteit te zyn. In Groningen valt de opbrengst echter veelal niet mee, waarschijnlijk dikwyls tengevolge van het optreden van den tarwebalmdooder. De oogst is daar vrij goed tot goed, evenals in de Betuwe en In Noordbrabant. Elders is de tarweoogst goed te noemen. Haver. De haver had zich op zeer vele velden al te welig ontwikkeld, was reeds vroeg gaan legeren, vertoonde veel doorwas en stond er dus by de vele regens in Juli veelal zeer bedenkelijk voor. Dank zij het gunstige weer in Augustus is er echter van het gewas meer terechtgekomen dan men had kunnen verwachten. De niet al te zeer gelegerde perceelen hebben eene zeer goede opbrengst gegeven en ook van de velden, waarop de haver tegen den grond lag, viel de oogst mede, hoewel daarvan natuurlijk veel licht koren geoogst is. Vooral in Gro ningen was de haven over het geheel veel te geil. Bepaald tegen valt de oogst alleen in Zeeland. De opbrengst blijftt daar alge meen 1/4 beneden de verwachting, betgeen wordt toegeschreven aan schade veroorzaakt door de fritvlieg en de graanblaaspoot. De oogst is in deze provincie slechts vry goed. Elders is de haveroogst overal goed, in vele streken zelfs zeer goed. Boonen. De boonen hebben in het Westen des lands slechts een matig tot vrij goed gewas opgeleverd. Elders was de oogst goed. Erwten. Onder het natte weer iu den voorzomer hebben de erwten wel het meest geleden. Zoo was de oogst op de klei in Groningen, Friesland, Noordholland, Zuid holland, Zeeland en Noordbrabant vrij slecht of matig. Op het zand, waar de verbouw echter weinig beteekent, was men over het gewas betor tevreden. Bruine en witte boonen. Ook voor de stam- boonen was de zomer over het geheel on gunstig. De oogst van de bruine boonen is in Noordholland, Zuidholland en Zeeland matig, in West-Noordbrabant matig tot vrij De witte boonen, die op Walcheren en een deel van Tholen een belangrijk gewas vormen, hebben daar een vrij slechten oogBt gegeven. laatrypende soorten wordt de Thorbecke het meest geteeld. De aanvankelijk onvol doende loofontwikkeling in aanmerking genomen valt de opbrengst van deze soort over het geheel mee. Aangenomen mag worden, dat gemiddeld per H. A. 1/3 tot i/4 minder H. L. wordt geoogst dan in 1912. Op de Drentsche dalgronden is de stand der fabrieksaardappelen dooreengenomen goed. Daarentegen ia hy lang de Dedemsvaart in Overysel slechts matig. De laag gelegen velden leveren daar slechts eene zeer geringe opbrengst. In Friesland op het zand is de stand goed. Suikerbieten. Voor de suikerbieten was de zomer van 1913 te arm aan zonneschijn en vooral aan warmte. ,De grond bleef te koud, zoodat de bladeren vroeg geel worden. Al gemeen verwacht men eene matige op brengst. Het suikergehalte schijnt goed te zyn. De stand is vrij goed op de klei in Groningen, de Neder-Betuwe en de Tieler- waard, Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland en West-Noordbrabant. Elders is de stand Consumptieaardappelen. De aardappelen loopen nogal uiteen. In de Friescbekleibouw- streek, waar het besproeien vrij algemeen gebruikelijk is, ia de stand zeer goed, evenals de qualiteit, vooral by de soorten Borger Munstersche (Eigenheimers) en Roodestar. De niet besproeide velden zyn ook daar belangrijk minder. In de andere deelen des lands zyn de meeste velden aardappelen reeds vroeg door de ziekte aangetast. Zy zyn daardoor te vroeg afgestorven en leveren slechts eene matige opbrengst, terwijl ook de qualiteit dikwijls te wenschen overlaat. Vooral de oudere soorten waren reeds ge- ruimen tyd geheel dood. Overal heeft men echter de goede resultaten van hetbesproeien kunnen constateeren. Zoo wordt uit Zeeland bericht, dat de Blauwen, Bonten, Ryselaars en Watten eene geringe opbrengst geven. De Eigenheimers zyn wat beter, doch ook niet meer dan vry goed. De besproeide aardappels geven niet alleen een goede op brengst, doch zyn ook veel beter van qua liteit dan de onbesproeide. Ze worden dan ook duurder betaald. De smaak van de onbesproeide aardappels is niet best. Zeker niet meer dan 8 k lOpCt. van de in Zeeland verbouwde aardappels Cichorei. De stand is zeer goed op de klei in Friesland, goed op de klei in Groningen en op het zand in Friesland en Zuidholland, en vrij goed op de klei in Zuidholland. Uien. De stand is overal vrg goed. Deuien zyn veelal klein van stuk gebleven. Ook komen er veel z.g. „pijpjes" in voor. De handel in het artikel is tot dusverre slap. Jonge karwij. De jonge karwjj is over 't geheet fijn voor den dag gekomen, doch ontwikkelt zich thans goed, behalve in de Haarlemmermeer, waar het gewas zelfs op verschillende plaatsen wordt omgeploegd. Ook in Zeeland zal dit wegens de sterke ontwikkeling van bet onkruid hier en daar moeten plaats hebben. De stand is op de klei in Noordholland matig, op het veen in die provincie vrij goed, in Groningen vrij goed tot goed en elders goed. Klaver voor zaadwinning. De oogst was in Groningen matig, in Friesland en op de klei in Noordbrabant en Limburg vrij goed, op het zand in beide laatstgenoemde provin ciën goed. Voederbieten en koolrapen. Voor deze ge wassen was het weer in den zomer veelal te koud, zoodat het gewas niet forscb is. Het profiteert echter nog 'aanmerkelijk van den mooien herfst. De stand is dooreenge nomen vrij goed tot goed. Klavers. De stand is overal goed, behalve op de klei in Utrecht, waar hy matig tot vrij goed, alsmede in Noordholland en op de klei in Limburg, waar hy vrij goed is. Naioeide. Tengevolge van| het droge weer in Augustus is het gras in de meeste weiden over 't geheel wel iets ingekort. Toch wordt de stand van de naweide in de meeste streken nog goed genoemd. Alleen op de klei in Utrecht is de stand vrij slecht tot matig. Voorts is hy op het veen in die provincie matig, en vrij goed op de Veluwe, op het zand in Utrecht, op het veen en op de klei in Noordholland, op de klei in Zuidholland, alsmede op de klei in Limburg. Grashooi 2de snede. Waar men een tweede snede grashooi heeft gewonnen was deze ury goed of goed van opbrengst, terwyl zij iD goeden Btaat binnenkwam. Klaverhooi 2de snede. De oogst was in Noordholland vrij goed, overal elders goed. Spurrie. Voor de ontwikkeling van de spurrie waren Augustus en September te droog, zoodat het gewas er nog niet best voor staat. Na de gevallen regens en b(j verder gunstig weer zal de massa echter nog aanmerkelyk kunneD toenemen. De stand is in de meeste streken matig of vrij goed. Herfstknollen. Van de stoppelknollen geldt hetzelfde. Het gewas staat er echter door eengenomen beter voor dan de spurrie. De stand wisselt van vrij goed tot goed. Alleen in Limburg op de klei is de stand vrij slecht. De stand der aardappels was op de klei in Gelderland vrij slecht tot matig, in Zeeland en op het zand in Noordbrabant matig tot vrij goed, in de Graafschap, op het zand in Utrecht, op de klei en op het veen in Noordholland, in Zuidbolland, op de klei in Noordbrabant en op de klei in Limburg vrij goed, op de klei in Groningen en op het zand in Drenthe vrij goed tot goed. Elders was de stand goed, op de klei in Friesland zelfs zeer goed. Fabrieksaardappelen.De stand der fabriefes aardappelen loopt nogal uiteen. In de Gro ninger Veenkoloniën geeft de Eigenheimer, de meest verbouwde vroege soort, onder verschillende omstandigheden een zeer uit eenloopend beschot. Op laag gelegen velden valt de opbrengst niet mee, hooger gelegen kampen maken het beter. De knollen zyn veelal te klein van stuk gebleven. Van de Stand der aardappelen en voedergewassen omstreeks 1 September in Duitschland, Groot- BrittanniS en Ierland. Duitschland. De stand der aardappelen loopt sterk uiteen. Op lichte grondsoorten, waar het gewas reeds begon af testerven, hebben de regens in Augustus nog veel goed gedaan. Op de zware gronden lyden de aardappelen meer of minder aan te veel vocht, zoodat de ziekte op verschillende plaatsen is opgetreden. Dooreengenomen was de stand op 1 September (1 zeer- goed, 2 goed, 3 middelmatig, 4 ge ring, 5 zeer gering) 2,6, terwyl op 1 Sep tember 1912 de stand eveneens 2,6 was. Ook van klaver en lucerne is de stand zeer verschillend. Vooral in Zuid-Duitschland leveren deze gewassen zeer bevredigende opbrengsten. In andere deelen van Duitsch land hebben de velden echter in den voor zomer te veel van de droogte geleden, zoodat de in Augustus gevallen regens den stand niet meer goed kunnen rnakeD. Dooreengenomen is de stand van klaver 2,4 (1 September 19122,6) en van lucerne 2,4 (1 September 1918 2,4). De graslanden leveren algemeen een be vredigende 2de snede. De stand der vloei- weiden was op 1 September 1913 2,1 (2,1) van andere weiden 2,5 (2,4). Engeland en Wales. De zomer van 1913 was in Engeland buitengewoon droog. De aardappelen staan er gezond voor, doch ten gevolge van gebrek aan vocht in den grond zijn de knollen veelal klein, zoodat de oogst beneden het gemiddelde zal bly ven. De ziekte heeft weinig schade aangericht. Wanneer een normale oogst aangeduid wordt door 100, dan was op 1 September j.l. de stand der aardappelen 95. Voederknollen en mangelwortelen hebben sterk onder droogte geleden. De oogst van knollen wordt geschat op 80%, die van mangelwortelen op 87 van een normalen oogst. Ook in de graslanden begon het voedsel l

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 3