ELSDIJX. ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, chtsschool en m te Middelharnis. Hulp- of schotbank /liddelharnis ERDOOZEN nationale theekbank ende Goederen, enz. I TIMMERLIEDEN, MEUBEL- ifjl in den voortgezetten cursus l'geven, do cursus duurt van DINSDAG-, DONDERDAG- Waangeteekend, dat leerlingen, «j'ond Diet meer tot de lessen j 23 September e.k. Uddelliariiis, waar verdere len vastgestelden datum te nieuwe leerlingen meer ioorden US, geheel bü de inschrijving z willekeurig verzuimenwordt an het Onderwijs voor den ooi ontzegd, zonder recht te te betaalde schoolgeld. ur van de Yereeniging Wverflakkee en Goedereede CHR. F. HOSSEN, Directeur. >r bet Departement Middel- elsdijk der Maatsch. tot Nut en, verleent onder borgtocht van f 25 tot f 500. moeten geschieden bij den nningmeester 8, KADE, MIDDELHARNIS. KKMMMMMMMM leeft voor de en bij aar steeds het nieuwste keuze voorradig is en waar ren artikelen, zoowel als olkomen vakkennis Tramfeosten worden vergoed, ver, de beste der Wereld. I ADVERTENTIE BUREAU 5 280 - MIDDELHARNIS KEN EN DRIEHOEKEN. rERS, PENCEELEN ^rschillende keuren, OOST- Itukjes en flacons, TEEKEN- iRF- en TEEKENDOOZEN, enz,, enz. rzien van alle benoodigde KENPAPIER aten, aan vellen en van de en wit, en verder alle be ta die mochten voorkomen, t de laagste prijzen. prijzen en kwaliteit 'van der schenk. Boiioononw Apeldoorn. geeft 5 °/0 Pandbrieven uit koers van 101'/a °/0» plus hte in stukkeu van f 2500, 500,—, 250,en ƒ100,—. tar ten kantore der Bank en n GAST ZOON SOMMELSD1JK. jllSllilipipiilVplillïUplil Iiihiliilidiiill!lllll!n5ll!l ONZE EILANDEN VOOR OB Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaal0,50 Afzonderlijke nummers 0,05 No. 45 Zaterdag 27 September 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv jrtentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Biiitenlandscli Overzicht. De vrede tusschen Turkije en Bulgarije kan Ihans wel als gesloten worden beschouwd. I let Bal kanconflict zou reeds met den eersten Yurkachen oorlog beëindigd zijn geworden, wanneer niet Oostenrijk en Italië te onzaliger lijd tusschenbeide waren getreden en met niet te begrypen bedoelingen de Balkan- i.taten een deel van hun buit hebben laten opofferen. De uiterlijke beweegreden,, die Oostenrijk tot de thans gevolgde politiek bracht, is de wenscb van de Donau-monar- ohie om Servie een uitweg naar zee bij Durazzo te beletten. Oostenrijk volgt sinds jaren een bijzondere, maar een zeer vreemd soortige buitenlandsche politiek. Bij alles wat de diplomatie verricht, heeft het slechts één principe waarnaar het handelt. Het wil het Slavische gevaar, dat het bij alles en door alles ziet, trachten te keeren. Ons lijkt dit een averechtsche weg. Het denkbeeld van verbroedering is een meer menschelijke op lossing van een kwestie onderling dan de tegenwoordige haat-aanstokerij. Ten koste van alles wil Oostenrijk de Slaven klein hou den. Maar beseft bet dan niet, dat de Slaven zich onder den druk van Oostenrijk vereeni gen, dat de Slaven te hoop loopen om aan het optreden van Oostenrijk een einde te maken? Dat is des te gevaarlijker voor Oostenrijk |waar het zelf milioenen Slavische onderdanen heeft. Met een onverstandige politiek zou Oostenrijk-Hongarije hebben kunnen trachten zich de leiding te verschaf fen bij de Zuid-Slaven. Het had daneenSlavi she eenheid weten te voorkomen, dio het .jrder zou hebben gebracht, dan het thans dreinerige optreden tegen Servie. Enkel om dit land te beletten zich op natuurlijke wjjze economisch te ontwikkelen, is bij de Oosten- rijksche diplomaten het onzinnige plan op gekomen een nieuw vorstendom Albanië te stichten. Ijverig is Oostenrijk in dit streven gesteund door Italië, dat er een kans door meende te krijgen om Griekenland, waarin het een opdoemende tegenstander meende te zien, klein te houden. Alle andere mogend heden hebben terwille van den vrede de Oostenrijksche diplomaten bun zin gegeven, maar ongelukkig als de werkwijze der diplo maten in de laatste jaren is heeft men niet met forsche lijnen de grenzen van Albanië getrokken, maar heeft men op de oude zeur derige wijze bij stukjes en beetjes de grenzen vastgesteld. En zelfs nu ismen nog niet klaar gekomen. Dat vorstendom Albanië met zün niet geregelde grenspalen is de oorzaak van den tweeden Balkanmoord. De diplomatie van Oostenrijk-Hongarije kan dit succes met roode letters boekstaven. Het succes van Oostenrijk-Hongarije was hierin gelegen, dat het althans Bulgarije zag verzwakken. De Oostenrijksche diplomaten hebben zeer zeker dat niet be-loeld. Zij hadden gehoopt, Servie te verzwakken te genover Bulgarije. Nu het omgekeerde is gebeurd, heeft de Oostenrijksche diplomatie zich zelf den klap toegebracht, die zij voor Servie bestemd bad. Zoo wreekt zich de plompe staatkunde die onder Aerenthal is begonnen en door Berchtold is vooitgezet. Dat streven van Aerenthal om Servie van zoo geringe beteekenis te maken als maar mogelijk is heeft zich gewroken tijdens de laatste catastrofe op den Balkan. Bulgarije dat zich in den eersteD Balkanstryd een reuzengebied had weten te verwerven, heeft door zijn halstarrig vasthouden aan het eenmaal gemaakte verdeelingsplan een strijd ontketend, die is uitgeloopen op een totale débitcle. Het geheele verdeelingverdrag is vervallen en Bulgarije heeft zich het grootste gedeelte zien ontnemen van wat het eenmaal het zijne noemde. Een verdeeling zooals die eerst gewenscht werd door Servie en Grieken land had zoo onvoordeelig niet kunnen zijn, of het had Bulgarije meer gelaten dan het thans heeft behouden. En tot groote teleur stelling zoowel van Oostenrijk als van Italië hebben Servie en Griekenland uit den twee den strijd die voordeelen weten te behalen, die de beide grooten de kleinen zoozeer misgunden. Albanië is geformeerd om èn Servie èn Griekenland belangrijke deelen te ontnemen. De uitslag is geweest, dat Bulgarije het gelag heeft moeten betalen. In dubbele mate want ook Turkije heeft zich schadeloos gesteld zooveel het kon. Het heeft Adrianopel dat het zoolang en met zooveel energie heeft verdedigd, en dat het tenslotte weer heeft moeten afstaan, terug veroverd. Zoo vaak is smalend overEnver Bey gesproken, maar niet kon ontkend wor den, dat aan hem niet in 't minst is te danken, dat Turkije nog zooveel mogelijk van zijn vroegere gebied heeft teruggekre gen. Zoo is de strijd op het oogenblik ten eiüde gebracht. Het is een totale wijziging geworden van wat eertijds onder den naam van status quo is vastgesteld. Ook dit is feitelijk een nederlaag geweest voor Oosten rijk, al kunnen de groote mogendheden het zich eigenlijk alle aantrekken, dat de kleine keffertjes zooals de Balkanstaten vaak en niet ten onrechte zijn genoemd, zich hebben verstout het officieele woord als niet gehoord te laten passeeren en die wijzingen aan te brengen die zij niet met de kracht van wape nen hebben kunnen vaststellen. de hij onmiddellijk alle nieuwtjesjagers en lichtbeeldkunstenaars in zijn salon, nam een houding aan, die hijzelf geschikt oordeelde en was er toen in eens, voor goed en op de gunstigste manier af. Koning Constanten kan naar Athene terug gaan met de voldoening, dat hü aan zijn land en zijn volk een grooten dienst heeft bewezen en dat hij bet tevens de overgroote meerderheid der Fransche natie naar den zin heeft gemaakt. Eind goed, al goed Wie had nu twaalf dagen geleden, toen in de Fransche pers een storm van verrassing en verontwaardiging opging over den uitbundigen lof door Koning Con stanten van Griekenland, in tegenwoordig heid van zijn Keizerlijken zwager te Berlijn, toegezwaaid aan de Duitscbe krijgskunst, welker leerlingen en methoden 't Grieksche leger zijn roemrijke overwinningen in de beide laatste oorlogen hadden doen beha len wie had toen durven verwachten dat die "zélfde" monarch bier te Parijs, zoo kort naar die krenkende ondoordachtzaam- heid, van de voornaamste organen der publieke meening de openlijke waardeering zou ontvangen voor de eerlijke en oprechte wijze waarop hij zijn vroegere fout heeft goed gemaakt. Het was Constanten XIII te kort nog Koning en te veel nogontstuimig krijgsman om een voldoènde vooruitziend diplomaat te zijn niet te doen geweest om Frankrijk of de Fransche natie te kleineeren, toen hü, in de roes waarin de Duitsche Keizer hem door de verleening van de maar schalkswaardigheid gebracht had, zich on danks zichzelf en in de verklaarbare onder stelling, dat hü buiten de oogen en de ooren der wereld, buiten de beluistering van een onbescbeidene en op sensatie be luste pers, tol loftuitingen liet brengen, waarin bü als vanzelf en misschien ook wel uit beleefdheid voorbü ging wat hü en zün volk aan Frankrük verschuldigd waren. Had bü kunnen vermoeden, dat aan zün improvisatie de openbaarheid van een officieel politieke redevoering zou gegeven zün waarvan hü niet eens de volkomen juistheid vermocht te controleeren dan zou hü zich wel gewacht hebben voor zulk een onvoorzichtige kwetsing der Fransche gevoelens ten opzichte van zün land. Dit weet men met zekerheid, nadat te voren dadelük reeds uil Griekenland zelf van Re- geeringswü'ze, in de pers en door stemmen uit het volk, heel andere waardeeringen ten opzichte der groote republiek zich hadden uitgesproken, waaruit erkentelükheid, gene genheid, eerbied, liefde bleken, en die over de onwillekeurig geslagen wonde balsem uitgegoten hebben. Nu KoniDg Constantijn in zün tafelrede te Parüs, die waardeeringen tot de zünen maakte en in een goed gekozen vorm uitte, zoodat hü eigen vernedering ook verloo chening van zyn vroegere bewoordingen vermeed, heeft hü dubbel teruggevonden wat hü een twaalftal dagen geleden gevaar heeft geloopen te verliezen. Hoe verontwaardigd men was, blijkt uit de Fransche bladen. De aankondiging van koning Constantü'n, dat hü in Frankrük incognito zou reizen, werd zeer verstandig genoemd, omdat men dan zich niet met hem behoefde te be moeien. Daarby werd aan de Regeering ge raden de militaire zendiDg terug te roepen, omdat nu de Pruisische militaire methoden door den Koning zelf voor onfeilbaar wer den verklaard, het geven van onderricht in de Fransche militaire methoden over bodig was Hoe .incognito" Constantün XIII echter ook was en is willen blüven, toch is hy' aan het waakzaam oog der dagbladreporters en hun akolieten, de photographen, niet. kunnen ontsnappen. Hy" heeft dit, heel verstandig, dadelük bü zün aankomst ingezien, en om te voorkomen, dat er telkens door een onbe- scheidene aan zyn deur werd geklopt, dat hem op straat telkens een kodak voor de neus werd gehouden, of dat hü in een onvoordeelige hoe dikwyls onwillekeurig De Engelsche spoorweg-staking is geëin digd, en het gevaar voor een algemeene stopzetting van dit bedrüf is geweken. Voor de duidelyke en besliste afkeuring dezer sympathie-stakingen te Liverpool, Birming ham, Derby, Sheffield, Crewe, Bradford, Leeds en Nottinghom, door het bestuur van den Bond vp.n Spoorwegpersoneel zün ten slotte de plaatselüke stakings-leiders en hun volgers gezwicht. Dit is hun trouwens gemakkelük gemaakt door de betrokken spoorwegMaatschappüen, die er in toestemden alle ontslagenen weer in dienst te nemen, en beloofden geen represaillemaatregelen tegenover stakers te zullen nemen. Doch op het hoofdpunt zijn zü onwrikbaar gebleven, en hebben de Maatschappyen dan ook de overwinning behaaldde stakers hebben er, op advies van het bestuur van hun Bond, in toege stemd alle goederen te behandelen, die zy' volgens de wet verplicht zün te vervoeren dus óók de „besmette". De Westminister Gazette voorziet echter, dat deze bylegging van bet conflict slechts een tüdelüke vrede beteekent. Het blad voorziet, dat het spoorwegpersoneel zün krachten zal concentreeren op een nieuwe- algemeenen actie voor hooger loon en kor, ten arbeidstüd. Zulk een stakingsbeweging is echter, meent het liberale orgaan, iels héél anders (dan een staking op grond van de ontoelaatbare „besmettingstheorie") om dat niemand bezwaar kan hebben tegen een wettige poging van den kant van het spoorwegpersoneel om zün positie te ver beteren. De bus-staking te Londen is ook geëin digd, dank zy' de bemiddeling van Sir G. R. Askwith, den „chef industrial Com missioner", die reeds in zoo menige staking een overeenstemming tusschen beide party- en tot stand wist te brengen en door een liberaal blad dan ook reeds met den naam Strike-Settler" wordt betiteld. De voorwaar den, waarop de bus-employés der Tilling My. het werk zullen hervatten, en die der andere Maatschappü'en van een algemeene staking zullen afzien, zy n nog niet bekend gemaakt. Men weet, dat, na de toestemming der Tilling-Mü'. om het vakvereenigingsin- signe te dragen en haar bereidwilligheid alle ontslagenen weer in dienst te nemen, het hoofdgeschil was de erkenning der vak- vereeniging door de Maatschappüen. Haaysche Brieven. CCXLI. In mün vorige brieven heb ik meldiDg gemaakt van de motie, door de kiesvereeni- ging 's-Gravenhage aangenomen, in zake de houding door een tweetal gemeenteraads leden als candidaten van 's-Gravenbage gekozen, aangenomen by' de wethouders keuze. Een der schuldigen, de heer Vas Dias heeft zich reeds dadelyk bekend gemaakt, zooals de motie vroeg. De tweede boosdoe ner is zich nu ook wezen aanmelden in den persoon van den heer Warneke. Het strafgericht kan nu dus beginnen. Halver wege toch kan de kiesvereeniging thans niet bly'ven staan. De heer Roodhuüzen is de aangewezen man voor scherprechter. Hy' toch is de vader der motie en bü zal dus het te vellen vonnis in alle gestrengheid ten uitvoer moeten leggen. Hü behoeft zich voor het baantje volstrekt niet te schamen, 't Was immers eenmaal een dominee, de be kende antirevolutionaire predikant Rudolph, die zich gratis als beul aanbood, als er bü wederinvoering der doodstraf geen sollicitant voor de koppensnellerü te vinden zou zyn. Waar zoo'n man voorging, kan de heer Roodhuüzen in volle gerustheid des gewe tens Vas Dias en Warneke onder het mes nemen. Dat de Zondaars berouwvol zullen beloven niet meer te zullen zondigen, geloof ik nog zoo grif niet. De Raad zal aanstaan den Maandag eindelük weer eens gaan spre ken over de schouwburgplannen, 't Werd kwam. 'k Kan nog maar altüd niet inzien, waarom het zoo noodzakelük is hier een stadsschouwburg te bouwen. We hebben 't gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, in Flora speelt het gezelschap Bouwmeester, Diligentia wordt verbouwd voor 't gezel schap Verkade, op Scheveningen hebben we Seinpost, voor Variété is Scala niet te over treffen. Voeg daarbü een klein dozün bios cooptheaters en men vraagt zich af of het noodig is van stadswege meer dan een millioen aan een schouwburg uit te geven. Doch er is eenmaal beslist in den Raad, dat er een stadsschouwburg zal komen en alleen over de plaats ervan kunnen we nog ettelüke jaren bet debat genieten, 't Zal er wei op uitloopen dat het oude gebouw in het Voorhout weer geopend wordt. Waarom ook niet. Zooals Kampen zyn uien en zün steuren heeft, hebben wü onze Schouwburg kwestie. Men mag zich dan ook wel eens éénmaal onsterfelük belachelük maken. Wie onze residentie thans bezoekt, zal zien, dat de nieuwe verkeerswegen in de binnenstad, beginnend bü de Kapelsbrug en gaande in richting van het Binnenhof een heel eind beginnen op te schieten. Het is te hopen, dat de nieuwe weg het verkeer door de smalle Spuistraat zal kunnen afvoeren, want de volte is daar op verschillende ty'den bui tengewoon. Het zal dan nu ook wel tot af braak van het oude departement van buiten landsche zaken komen en daarmee ryst de kans, dat binnen afzienbaren tüd, de Tweede Kamerleden in een comfortabeler gebouw worden gehuisvest. Dat dit hoog noodig is, weet eik Kamerlid. In het bestaande gebouw is letterlük alles onvoldoende. Ventilatie, licht, ruimte ontbreken er. De Kamer is haar werkzaamheden begonnen met het wekken der afdeelingen. In alle vüf afdeelingen zyn vrüzinnigen tot voorzitters gekozen. Dat is de schuld der rechtsche broeders zelve. In de 2de afdeeling hadden zy verre de meer derheid, doch waren zoo slecht opgekomen, dat de linkerzüde, die compleet was, een voorzitter van hare richting kon kiezen. De afdeeliDgsarbeid zal dit jaar wel vrü vlug zyn afgeloopen, doordat de begrootingen geheel afkomstig zy'n van het vorig babinet. Een der afdeelingen kwam bv. in één dag met de Indische begrooting klaart Nu laat zich aanzien, dat ook de behandeling der Staats- begrooting dit jaar vlug zal geschieden. 'k Verwacht dan ook, nu het slagschip dit jaar niet aan de orde komt, dat het politieke leven dezen winter in de Kamer kalm zal verloopen. By de algemeene be schouwingen zal men elkaar over en weer nog wel eens de ooren wasschen, doch daarbij zal het wel blüven. De linkerzüde zal natuurlük op haar hoede moeten zün en door trouwe opkomst aanslagen als in 1907 werden gepleegd, moeten very'delen. In de treurigste gemoedsstemming blüft de heer Lohman verkeeren. Toen de Nestor der Kamer, de heer Lieftinck, in zün ope- ningspeech zeide, dat er veel gesproken en zelfs gebeden was, interrumpeerde broeder Lohman en gelogen. Nu, hü kan het weten. Men leze de Nederlander en de verslagen van de vergadering der Christely'k Historische Unie maar. Meneer Lohman praat altyd over politiek fatsoen. Als een ander onder de speech bü de opening zich zoo onbehoorlük had gedra gen, zou meneer Lohman een mond als een brulkikvorsch hebben opengezet. Dan zou de Nederlander getrild hebben van veront waardiging over zooveel gebrek aan parle mentair fatsoenMaar meneer Lohman permitteerd zich de vrüheid, voor hem geldt blükbaar een ander decorum! belachelüke pose werd „gekiekt", noodig-1 tijd, dat deze schotel weer een3 op tafel Binnenland. Een goede vangst. In den laatsten tyd werden verschillende rüwülbandelaren te Amsterdam 't slachtof fer van een als matroos gekleed persoon, die een fiets huurde, doch stelselmatig in gebreke bleef haar terug te breDgen. Maakten de rüwielhandelaren bezwaar een hun onbe kende een rywiel mede te geven, dan ver klaarde de matroos niet ongeneigd te zün om een fiets te koopen. Aangezien hü er echter te voren niet op gerekend had, zou hy op T oogenblik niet meer dan f 10 kunnen betalen de rest verklaarde hü uit Den Hel der te zullen sturen. Nam de rüwielhande- laar met dat voorstel genoegen, dan werd het nieuwe rijwiel door den matrooa tot eiken prtja verkocht, terwül hü zich om de betaling niet verder bekommerde. Nu heeft de Vereeniging van rüwielhan delaren sinds eenigen ty'd ingevoerd, dat van elke-oplichting of vermeende oplichting bü een der leden geschied, aangifte moet worden gedaan b(j 't bestuur, dat zich dan terstond in verbinding stelt met de politie. Dientengevolge werd de politie Dinsdag in kennis gesteld met het optreden van den matroos. De rechercheurs begaven zich naar de verschillende rüwielhandelaren hier ter stede, teneinde hun te waarschuwen. Zoo kwam men ook by een fietsenhandelaar aan den Haarlemmerdük. De man verklaarde nog geen kwartier geleden een matroos een fiets te hebben verhuurd. Juist, omdat de man de kleeding der Koninklüke Neder- landsche MariDe droeg had hü niet den minsten argwaan gekoesterd. Nasporingen brachten aan 't licht, dat de matroos zich met zyn buit naar de Nassaukade had bege ven en daar de fiets voor een appel en een ei van de hand had gedaan. Men bleef den man volgen en toen hü ln een tram stapte teneinde zich naar 't station te begeven, werd hü meteen aangehouden. Het bleek, dat men te doen had met den matroos Barend M., uit Den Helder. Vast staat reeds, dat hy zich in de laatste weken niet minder dan negen rywielen wederrech- telük toegeëigend heeft. Vermoed wordt echter, dat zy'n voorraad met dit getal niet uitgeput is. De man, die op het bureau Westerstraat in verzekerde bewaring werd gebracht, zal achtereenvolgens op verschillende bureaux daar ter stede gehoord moeten worden. Baldadige jongens. Baldadige jongens hadden te Amsterdam Dinsdagavond, toen het reeds duister was, een der vonders, welke aan het Vo.endam- raerpad, de talrü'ke bruggetjes vormen, weggenomen. De 14 jarige Jacob Bouwes te Volendam, die per fiets van Edam kwam, reed daardoor in voile vaart te water eD werd met moeite gered. Door de politie werden maatregelen ge nomen om meerdere ongelukken te voor komen. Nadat het drietal schuldigen was opge spoord, werd tegen hen proces-verbaal op gemaakt. Twee van dit drietal lafhartige jongens hebben reeds den leeftüd van 18 jaar bereikt. Diefstal. Zekere H. B. decoratieschilder en werk zaam ten huize van den kassier, den beer C. te Haiderwük, is door de politie aange houden, als verdacht van diefstal eener belangrijke som, ten nadeele van genoemden kassier. B., die bekend beeft, is gevankelük naar Zwolle overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Ongelukken. Dinsdagmiddag is van een door den Rün varende schuit onder Barwoutswaarder de vrouw van den schipper, die aan het roer stond, te water geraakt en verdronken. De schuit behoorde onder Rotterdam thuis. Woensdagmiddag is naby bet statioD te IJmuiden bet zesjarig jongetje van de familie V (asterhouw) door een zandwagen over reden en levensgevaarlyk gewond. Branden. In den nacht van Maandag op Dinsdag ontstond er in de stallen van den heer M. te Strucht bü Schin op Geule (L.) brand. In korten tüd brandden al de stallen met de schuur, waarin veel hooi en vruchten af. Tevens verbrandden eenige varkens en kip pen. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. (L. K.) Dinsdagmiddag halfvier ongeveer, is een café afgebrand te Hintham. Vermoed wordt, dat de brand is aangestoken. De vermoede- lüke dader is Dinsdagavond te 's-Hertogen- bosch binnen gebracht. Te Oudega (Sm.) is de boerderü van de weduwe D. Douma, vermoedefljk tengevolge van hooibroei, een prooi der vlammen ge worden. Schaapherder zoek. Sedert Donderdagavond is te Stellingen (Gr.) spoorloos verdwenen de ongeveer 40-Ja-

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1