I BIETENROOmCHINE Opening van 't Winterseizoen J a 3 ONZE EILANDEN van 20 SEPTEMBER 1913. komst in het doorvoerbivak moest jakaja's een boete worden opgelegdi diefstal van een hond. Na de betaling te in den vorm van Pisangs, kwam kwerpen niet meer voor. smin duidt het kalkwerpen op zenuw- aid bij de bevolking, en dat dan, by :eeren van dien toestand, vijandelijk uit angst zullen worden gepleegd brlyk geenszins uitgesloten, dus meestal van een aanvallende der bevolking geen sprake by deze pg, wel daarentegen van een verde onwaarschijnlijk is het ook, dat de ngen ons voor geesten aanzien, en kalkwerpen eenvoudig tot hun be sritueel behoort. Want het kalkwer- it vaak gepaard met het uitroepen n formulier door een ouden man, n het refrein door alle aanwezigen j ïerhaald. 'eze verklaring van het verschijnsel n verslaggever zou kunnen worden aan. anzien van Europeanen voor geesten 't verre Oosten geen ongewoon ver 1. Ook de Europeèsche krijgslieden >rtyd in China oorlog voerden, wer- >r de landbevolking aldaar voor gees- jezien. En in Deli, waar de Chineezen administrateur en adsistenten veelal :e of gene aan hen opgemerkte eigen- aid een naam plegen te geven, is't jewoon, dat zy bev. iemand met een ag-kia-kwi, „brillegeest" noemen, kwi „geest" is en mag-kia „ooge lias „bril". angrijke verduisteringen by een Eambnrgsche maatschappij. sdagmiddag zyn te Hamburg de iecteur Sibbers van de Hamburg— lerikaansche Stoomvaartmaatachap- de directeur van het bureau van storing dier zelfde maatschappij, •ehr, gearresteerd op beschuldiging r omvangrijke verduisteringen. Bei- rden naar het huis van bewaring •acht. ze zaak moet een groot aantal offi cer genoemde stoomvaartmaatschap- jooverre betrokken zijn, dat zy ge- a werden tot het neerzetten hunner kening, waardoor het den chef-in- mogelyk werd gemaakt, een hooge- voor de aangemonsterde zeelieden ling te brengen dan deze inderdaad f zooverre tot nu toe is vastgesteld worden, moeten de beide gearres eambten de maatschappij voor ruim j llioen Hark hebben opgelicht. De rijen dateeren reeds vaD vele jaren q werden reeds ongeveer 5 weken ontdekt. Leden van den raad van dekten echter uit eigen middelen prt, zoodat de aandeelhouders in I vai geen schade lyden. amerband kwamen hoe langer hoe ichteryen aan 't licht, zoodat de zaak 1 en geweldigen omvang verkregen igeveer 84 eerste officieren, kapiteins binisten der maatschappij moeten itrokken zyn. De parelsnoer-affaire. root aantal detectives had zich giste- derdag, op het pad begeven teneinde ten, de vier nog ontbrekende parelen van het halssnoer, en twee van de se, peervormige parelen - op tu "f tot nog toe echter zonder eenig t. Van één dier vier parelen weel minste, dat ze wel nooit terecht zal de pianomaker Horne, had hel 1 ter groote van een erwt, en niet I wat het was, los in zyn zak gestopt et kwijt toen by op het politiebureau srsdoosje met zijn millioenen-inhoud I zeer wel mogelyk, dat ook de andere I op deze manier verloren zijn gegaan, en Home het doosje voor het eerst rolden er al dadelijk een aantal I („knikkers", dacht de man) uit, die I halant weer opraapte, zonder goed jken of hy ze wel allen weer bijeen 5 grootste zorgvuldigheid hebben de 33 de gelagkamer, gangen, biljart- in W. C. onderzocht van het café, ome met zyn „knikkers" geweest vaar er een weggeworpen heet te der evenwel iets te ontdekken. Ook ;de café waar Horne met zijn kost- ifersdoooje geweest is, werd op de l jze, maar met even weinig resultaat roer van Home, en de buffetchef van waar deze geweest is, hebben nog p, te hebben gezien hoe de piano- ien der parels uit zyn vestjeszak - en daarmee een waarde van on- lertig duizend gulden I" en aan etchef vroeg: „Geef je my daar drie i een sigaar voor?" waarop deze ide„Welnee wat moet ik met doen Home stak „het ding" teer in zyn vestjeszak 9n ging even n, naar de politie, ffetjuffrouw van het tweede café p Scotland Yar verklaren, dat zij i een paar zijner vrienden gekheid een en ander hoorde maken. Een •egaf zich naar de W. C. en toen hij im, hoorde zij hem zeggen, dat by kker" maar had weggegooid. j twee kameraden van Horne, die J moetten even nadat hy de vondst .an, hebben op Scotland Yard reeds laring afgelegd, waarvan de hoofd- 3s gemeld is. Een hunner vertelde kelyk, dat hy „niets aan die dingen ly had voor zijn kleine meid een voor een shilling gekocht, die mooi was". zich wel te overtuigen wat door de kinderen wordt thuis gebracht, daar zeer goed te onderscheiden is aardappelen die gelezen zyn, of wel die van de pitten worden weg genomen. Woensdag had de huisvrouw van A. van Wezel het ongeluk een vischgraatje in haar vinger te krijgen. Kort daarna kreeg zy zulke hevige pijnen, dat geneeskundige hulp noodig werd. Maandag 22 Sept. a.s. zal de verhuring van openstaande zitplaatsen in het Evan- geiiesatiegebouw plaats hebben. Woensdag had een fietsryder het onge luk het kind van den heer J. Kern op den Westdyk, tegen de straat te ryden waar door het bloedend werd verwond en de fietsryder zich bezeerde. Door het bestuur van het Waterschap de Oude Polders loozende op de haven van Middelharnis, zal op Maandag 13 October a.s. schouw worden gehouden over het kroozen en schoonmaken van al de in het water schap gelegen dyk- en wegslooten. Door den landbouwer P. van Loon onder deze gemeente is brongas aangelegd voor de verlichting van zijn woning en schuur en voor de benoodigde kooktoe- stellen. De heer I. van Zielst is benoemd tot controleur der Coöperatieve suikerpeön- fabriek te Puttershoek. By den heer A. Jansen die zich aan de hand verwondde, werd kort daarna bloed vergiftiging geconstateerd. Woensdag had Mej. L. H. in het Geref. weeshuis alhier het ongeluk haar vinger zoodanig te klemmen dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het woonhuis met erf grenzende aan de gasfabriek, eigenaar de heer J. Zaayer, is onderhands aangekocht door de gemeente lijke gasfabriek. STELLENDAM- Deze week had D. van Lenten alhier by het stroo laden het onge luk, doordat de paarden doorliepen, van den wagen te vallen. Een der wielen ging hem over het hoofd, waardoor hij zoodanig verwond werd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zy, die zich wenschen te onderwerpen aan het in November a.s. te houden onder zoek tot het verwerven van hetbewysvan voorgeoefendheid bedoeld in art. 70 der Mili- tiewet, moeten zich voor 10 October a.s. by den Burgemeester aanmelden. Mej. A. \an Gelder is benoemd tot helpster in de nuttige handwerken aan de O.L. School alhier. Zy, die een ligplaats wenschen voor hun suikerpeen op de peekade alhier moeten onder opgave van het aantal H. A. daarvan aangifte doen vóór of op 20 Sept. by den havenmeester Guérand. GOEDEREEDE. De heer J. M. Nagtegaal, onderwijzer aan de O. L. School alhier, is in gelyke betrekking benoemd aan school B. te Vlaardingen, Naar wy vernemen, kunnen deschip pers, welke op 3 October a.s. hunne vaar tuigen in de gemeentekom meren, deze op kosten der feestcommissie versieren en des avonds illumineeren. Door den landbouwer D. Lodder Mzn. is van de geestgronden (z.g. haaigemeten) niet minder dan 35 H. L. tarwe per gemet Van Rijkswege zyn ten gerieve van 't garnalenvisschersbedryf in 't Goereesche Zeegat opgeruimd de wrakken van het stoomschip Aukland, een onbekenden schoe ner en de barken Attalanta en Lotbaire. DEN BOMMEL- Zooals op byna alle ge meenten, zal ook alhier het honderdjarige onafhankelykheidsfeest gevierd worden. En wel op Donderdag 25 September a. s. De feestcommissie heefteen piogram opgesteld, wat nog al veel schynt te beloven. Vooral de Historische en Allegorische optocht. 's Morgens aankondiging door twee He rauten, klokgeluiconcert, optocht met schoolkinderen, kinderspelen, opstellen op tocht rondgang door het dorp met muziek, landen van den Prinsroute optochtdoor Zuidzijde en Achthuizen. Daarna fietsen met hindernissen, concert in de muziektent, illuminatie, lampionoptocht en ten slotte concert in de muziektent. Dus nog al een uitvoerig program. Als het nu gunstig weer mag zyn zal den Bommel wel eens feest vieren, zooals we dat altyd gewoon zyn. Binnenland. aatselijk Nieuws. - II LDARNIS- Ouders die hun kinderen om zoogenaamd aardappelen te in, en niet in onaangenaamheden i te komen, worden aangeraden, I Massa-ontslag. By de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, met zyn ingang van Maandag 29 plaatdrukkers, vormende de geheele afdee- ling plaatdrukkery, ontslagen, omdat zy besloten hadden op 29 September in staking te zullen gaan. De aanleiding tot deze kwestie was, dat een der drukkers ontslagen was en na onder handeling met den Nederlandsche Foto- Litho-Chemigraphenbond wel op wachtgeld was gesteld, doch niet weder in dienst was genomen, toen weer nieuw personeel werd aangenomen. Een commissie uit het bestuur van den bond heeft een onderhoud met de firma Enschede aangevraagd. Het ontslag der plaatdrukkers geschiedde met toeken ning van twee weken loon. (Tel). Een opsienwekkende aanhouding. Zaterdag zyn onder politiegeleide van Roermond naar Leeuwarden overgebracht een heer en dame uit de hoogste kringen. De dame is een Hollandscbe van afkomst en gehuwd met een Amerikaan8chendiplomaat, Zy waren in de buurt van Roermond aan gehouden op verzoek, in verband met den inkoop van antiquiteiten by een der hande laars te Leeuwarden. Aan het station was aanwezig een celwagen, bestemd voor hun vervoer, waarin zy weigerden plaats te ne men. Zy gingen daarop te voet naar het politie-bureau, hetgeen veel bekijks uitlokte en heel wat menschen op de been bracht. Nadat de beide personen door den commis saris van politie en door de justitie waren gehoord zyn zy later weer op vrye voeten gesteld. Zy zyn vermoedelijk naar Parijs vertrokken in gezelschap van twee andere heeren, die Zaterdagavond nog te Leeuwar den waren aangekomen om hen zoo noodig ter zyde te staan. De dame die volgens de laatste mode en zeer kostbaar was gekleed, zy droeg o. a. parels van buitengewone afmeeting, heeft de fantasie der bevolking aan het werken gebracht, zoodat men allerlei fraais wist te vertellen, o. a. dat zy Louise van Belgie was, dat de arrestatie in verband stond met den diefstal van het groote parelsnoer te Parys, dat zy hofdame der Koningin in buiiengewonen dienst was, enz. Het een zoowel als 't andere is onjuist. Een Cort-sluiting, Iemand in den Haag, al heel onkundig van het parlementair-gebeuren en verwon derd door de drukte in zeker stadsgedeelte aldaar Zaterdag veroorzaakt door de slui ting der Staten-Generaal. vroeg: „Wat is hier te doen De man kreeg daarop ten antwoord„Een Cort-sluiting meneer". (L. D.) Moordaanslag op de E.N.T.O.S Zondagavond te kwart voor twaalf is het café Brinkman in het Lunapark op de E, N. T.O.S. te Amsterdam in rep en roer gebracht door een moordaanslag. Een ontslagen keil- ner, zekere Berben. loste plotseling vier revolverschoten op den boekhouder van 't café Brinkman, den heer Schonebeek,wonen de Nicolaas Beetsstraat 93. Het schynt, dat de man reeds lang met het voornemen had rondgeloopen een aanslag te plegen op het leven van den boekhouder. De kellner was nl. eenige dagen geleden i een klacht van den boekhouder dooi de directie ontslagen. Hy was daardoor plotse ling broodeioos geworden, hetgeen hy weet aan het optreden van den heer Schoonebeek. Hy zon daarom op wraak en kocht met dit doel een revolver. Zondagavond trok hy er op uit, om aan zyn voornemen gevolg te geven. Hy begaf zich naar de E.N.T.O.S., zocht het café Brinkman op en wachtte tot de boekhouder zich vertoonde, waarna hy plotseling een viertal schoten op zyn slacht offer loste. De man ging daarbij zeer zenuw achtig tewerk, want geen der schoten trof doel. Een der kogels ging voor de keel en langs het strottenhoofd en verwondde den heer Schoonebeek lichtelijk, die overigens, wonder boven wonder, geen letsel bekwam. Hy werd onmiddellijk naar het Binnen gasthuis vervoerd en na verbonden te zyn kon hy zyn woning weer opzoeken. Het geknal der schoten had in en by het café, waarin tal van bezoekers waren, veel emotie verwekt. De dader werd onmiddellyk gegrepen en aan de politie van E.N.T.O.S. overgeleverd. Hy is in den afgeloopen nacht nog naar het bureau Warmoesstraat gebracht alwaar hem een verhoor werd afgenomen. Naar wij nader vernemen was de boekhou der er achter gekomen, dat 's avonds bij het afrekenen van de bons ooeerlykbeden plaats grepen. Dit was mogelyk doordat de controleur, belast met het nakijken dier bons, nog al eens onder den invloed van drank verkeerde. Toen eindelijk de boek houder aan dezen ongepasten toestand een einde wilde maken en tot ontslag van den kellner werd besloten, moest de ontdekker van het misdrijf het ontgelden. Tel. Van bioscopen. De verordening betreffende de toelating van kinderen tot bioscopen te Rotterdam zal 25 dezer in werking treden. Van dien datum af zullen mitsdien de voor kindervoorstellin gen bestemde films zyn onderworpen aan de goedkeuring van de daartoe door B. en W. benoemde commissie. Naar wij vernemen zal die commissie bestaan uit de heeren S. Bakker, ambtenaar voor de kinderwetten en S. de JoBg Ezn. en J. S. Verburg, beiden hoofd eener school, allen te Rotterdam, en zullen aanvragen om goedkeuring reeds van heden af kunnen worden gericht tot „de commissie voor lichtbeeldenvoorstellingen voor kinderen", adres stadhuis. Een raar zaakje. Zekere K. en zyn vrouw in de Steenstraat te Zwolle verlieten Zaterdagavond hun woning. Een kindje van zes weken bleef hevig schreiend achter. Toen de oudere om 12 uur terugkeerden, was bet kind bewus teloos, zoo zeggen zy althans. Zondagmorgen 12 uur werd aangifte van overlijden gedaan. De politie stelt een onderzoek in. De vader van K. werd Zondag zoo mishandeld, dat hy op het politiebureau moest worden verbonden. Inbraken. Te Baarn is Maandagmorgen vroeg inge broken in twee villa's aan de Heemstralaan Uit een der villa's werd een klein bedrag aan geld vermist, terwijl in beide nog al schade werd toegebracht aan het meubilair. De inbreker, die op heeterdaad door den huisknecht werd betrapt, wist nog te ont komeD. (Tel.) Vechtende mijnwerkers. Het heeft Zondagavond te Heerlen ge weldig gespannen. Een viertal dronken mijnwerkers hebben als bezetenen huisge houden. Op den weg naar de kolonie Leenhof heb ben zij een zekeren H., gepensionneerd brigadier van de marechaussée, aangevallen. Een hunner bracht hem een bloedende hoofdwonde toe. Toen de heer H. probeerde zyn ergsten aanvaller aan de politie over te leveren, kwamen de drie anderen hun makker te hulp en sloegen en staken met messen, waarbij de heer Schaap, die den heer H. helpen wilde, de polsader werd doorgesneden, zoodat hij buiten gevecht ge steld moest worden. Op de komst der politie kozen de vier woestelingen het hazepad, maar een inspec teur en de gemeenteveldwachter volgden hen. Toen de inspecteur het huis waar de dronken mijnwerkers woonden, wildenaar binnengaan vielen zij hem aan, waarbij vooral de moeder van dit gespuis zich als een furie gedroeg. Met stoeien en tafels sloeg men er op Jen de politie-inspecteur werd bewusteloos geslagen. De gemeenteveldwachter ging toen met een revolver gewapend binnen en trof toen den vechtersbazen zóó, dat zy buiten ge vecht werden gesteld. Een der andere vluchtte op het dak doch werd in 't been geschoten, zoodat ook hij gearresteerd kon worden. Laat in den nacht werd de vierde gear resteerd. (Tel.) Lijk opgegraven. Op last der justitie te Breda is Maandag te Moerdijk opgegraven het lyk van D., die aldaar in Aug. 1912 overleed. Vermoedt wordt, dat hy niet zyn natuualyken dood is gestorven. 22.000 franc verduisterd. In de Westerlaan te Rotterdam is Zaterdag een agent van politie aangesproken door een man, die zich A. M.S.noemde, zeide kan toorbediende te zyn en te Brussel te wonen. Hij deelde mede, ongeveer 14 dagen geleden van de firma Michotte van Hamme Co., effectenhandelaren te Brussel, een bedrag van 22.000 franc te hebben verduisterd. By die firma was hy in betrekking. Na ontvangst van het geld had hij een kennis, den kleermaker P. L. ontmoet, die zeide een stuk land te willen koopen. Hij bad daarvoor een zekere som noodig als borgtocht, alleen maar om te laten zien. Dien kennis had hij toen de 22.000 franc gegeven. Volgens afspraak zou hij het geld na een half uur terugontvangen. Toen dat half uur al lang verstreken was en de kleermaker niet opdaagde, begaf by zich naar zyn kantoor, waar hy van het gebeurde kennis gaf, hetgeen totonmiddelyk ontslag aanleiding gaf. Later hoorde hy, dat de kleermaker F. L. was aangehouden. Uit wanhoop over zyn ontslag begaf hij zich naar Rotterdam. Eerst meende hy zich van kant te maken en zwom daarvoor naar een vijvertje in het Park. Van dit denkbeeld kwam hij echter terug, zwom weer over en meldde zich toen bij den eersten den besten politieagent aan. S. is uit 's Bosch afkomstig en zegt al 18 jaar met zyn moeder in Brussel te wonen. (Tel.) Politie-agent en oraniestrik. „Het Volk" deelt mede, dat te Rotterdam een politie-agent vier dagen geschorscht is, met inhouding van salares, omdat hij wei gerde tijdens het bezoek van H. M. de Koningin een hem doorzijn superieuren uit gereikte oranjestrik te dragen. De Zeister bosschen behouden. Gisteren werden ten overstaan van nota ris 3. J. Besier, te Utrecht, de Zeister Bos schen geveild. Wethouder Blooker kocht de bosschen met toebehooren (uitgezonderd de villa „Pavia") voor de Gemeente Zeist voor een som van f 407.735. Een droevige zaak. Men schrijft uit Putten (o/d Veluwe) Nu ruim een jaar geleden besloot de ge meenteraad, aldaar, een steenkolengasfa- briek op te richten. Een terrein er voor werd aangewezen aan den Stationsweg. De buizen werden in den grond gelegd, een directeur benoemd, de fabrieksbouw werd aanbesteed en nog hebben we geen gas 1 Het voor de fabriek bestemde terrein ligt n.l. in de directe nabijheid van een Zuivelfabriek. En hoewel de eigenaren dier fabriek, nadat hunne re clame by Ged. Staten tegen den bouw der gasfabriek vlak bij hun zuivelinrichting, was gewezen van de hand, direct bij de Kroon in hooger beroep gingen (nu ongeveer een jaar geledenkwam eerst dezer dagen het be richt, dat het besluit van Ged. Staten door H. M. de Koningin was vernietigd en geen vergunning werd verleend om op dat terrein de gasfabriek te bouwen. Thans kan de gemeente opnieuw beginnen te zoeken naar een terrein en wy blyven nog voor wie weet hoe lang van 't zoo sterk begeerde licht verstoken. Treurig. De 26-jarige H. B., te Kockenge, iemand met zwakke geestvermogens, die in den nacht van 26 op 27 Augustus j.l. het ouder lijk huis, aldaar, heimelijk is ontloopen met medeneming van circa f2000 aan effecten, is op aanwyziging van een zyner kennissen te Amsterdam aangehouden, en gistermor gen door zyn oom naar de ouderlijke woning te Kockenge teruggebracht. Daarbleek.dat hy slechts f 160 had opgemaakt. De overige effecten werden nog op hem bevonden. Inbraak in een synagoge. Gisternacht is ingebroken in de synagoge aan de Boompjes te Rotterdam. Enkele zilveren kerksieraden werden gestolen en twee offerblokken opengebroken en gele digd. Enkele andere kerksieraden werden gekozen tot eersten candidaat op de nomi natie voor het voorzitterschap mr. H. Goe man Borgesius, leider der Liberale Unie. Tot Tweeden candidaat werd met 52 van de 97 stemmen gekozen mr. P.J. Troelstra (S.-D.) en tot derden candidaat met 91 stem men jhr. mr. O. T. A. M. van Nispen tot Sevenaer (R.K.) Faillissementen in Dederland. Volgens mededeeling van Vau der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zyn over de afgeloopen week in Nederland uitge sproken 38 faillissementen tegen 31 faillis sementen in dezelfde week van het vorige jaar. Doodgerallen. Te haren huize aan de Schiedamsche Singel te Rotterdam is mejuffrouw W. C v. d. D. zoo ernstig voorovergevallen, dat dr. S. J. Halbertsma, wiens hulp werd inge roepen, dan dood moest constateeren ver moedelijk ten gevolge van inwendige ver bloeding. Zijn geheugen kwijt. Door het personeel van de Staatsspoor te s'-Hertogenbosch werd aan de politie een man overgeleverd, die zonder kaartje in den trein zat. Hy wist niet waar hy van daan kwam, noch waar hy naar toe ging. Overgebracht naar het Ziekenhuia bleek de man zekere J. V. woonachtig te Vlissingen en van beroep fotograaf te zijn. Zijn toestand is zoo slecht, dat de dood spoedig kan worden verwacht. Gered. Woensdag kon een te Wijk aan Zee ver toevende zangeres, mej. F., die in zee baadde, doch zich te ver waagde, nog bijtijds worden gered. Nu het seizoen gesloten is, moet het toezicht, verscherpt worden. Onweer. Dinsdag zijn op Zuid-Beveland verschillen de telegraafdraden door onweer afgeknapt. Landbouw. 1. Uit welke grondsoort bestaat het land waar de ziekte optrad 2. Wat was de voorvrucht, d. w. z. wat stond het vorig jaar op het land 3. Welke bemesting heeft men gegeven Alle landbouwers van wien ik inlichtin gen kreeg schreven mij dat het gebrek voor een groot deel kan voorkomen worden door bemesting met een kalimeststof (Kaïniet, patent kali, 40 procents kalizout). Wie heeft dit ook ondervonden, en wie heeft in deze richting proeven genomen Met bovenstaande uienziekte wordt be doeld de ziekte welke het sterkst optreedt wanneer uien worden gezaaid op paarden- peenland, soms ook na aardappelen, en waarbij de planten reeds vry spoedig na het voor den dag komen gele punten krijgen en niet verder willen. De ziekte is trouwens bij iederen uienverbouwer bekend. Dat iedere landbouwer welke mij omtrent bovenstaande inlichtingen kan g6ven my schryve 1 U mijnheer de Redacteur dankende voor de afgestane plaatsruimte. H. v. d. Meide. Sommelsdyk Sept. 1913. Marktberichten. Amsterdam 18 Sept. 1913. Ingezonden door Jac. Knoop,Commissio nair in aardappelen, Tel. 7833, Amsterdam. Zeeuwsche Bonten f 2,— f 2,70 Zeeuwsche Blauwen 2,— 2,50 Eigenheim. 1,70 2,— Geldersche Blauwen 2.30 2.40 Flakkeesche 0,— a 0,— Friesche Borgers 1,30 1,60 Blauwen 2,40 2,60 Bonten 0,— 0,— Eigenheimer Pooters 0,0,— Andyker Blauwen 2,2,90 Beverwyker zand 3,25 3,80 Hillegommer zand 3,— 3,25 IJpolder Eigenheimers 1,20 1,30 Schoolmeesters 0,— 0,— Hoe er vóór den winter voor de rogge, de tarwe en de gerst gezorgd moet worden. De rogge verlangt een diep losgemaakten grond, die vóór het zaaien voldoende bezakt is. Men moet dus het land op behoorlijke diepte ploegen, de laatste maal minstens 14 dagen vóór 't zaaien. De grond mag niet te vaak bewerkt en daardoor te veel verkruimeld worden. Hy moet, ook in de diepere lagen behoorlijk losgemaakt worden, maar aan de oppervlakte eenigszins klulte- rig blijven. De rogge eischt een vry sterke bemesting. Wanneer men nagaat, dat een vrij groote oogst per H. A. ongeveer 81 K. G. stikstof, 44,5 K. G. phosphorzuur, 85 K. G. kali en 20 K. G. kalk bevat, dan begrijpt men, dat het roggeland zeer vruchtbaar moet zijn. En daar de rogge zeer goed ver- schen stalmest verdraagt en gewoonlijk op lichtere gronden verbouwd wordt, heeft men wat de kunstmest betreft in de eerste plaats te zorgen voor kali en phosphorzuur. De kali kan gegeven worden in den vorm van kaïniet. Een hoeveelheid van 600—800 K. G. kaïniet blykt in de meeste gevallen zeer loonend te zyn. Ook de tarwe, die gewoonlijk op zwaar dere gronden verbouwd wordt, eischt een wel lossen, maar niet te veel verkruimelden grond. Vooral aan de oppervlakte moethy kluiterig blijven, om niet te veel dicht te slibben. Met het oog op het tegengaan en verdelgen van onkruid is het gewenscht de tarwe op rijen te zaaien. Ter voorkoming van stink- of smeerbrand worde het zaad vóór 't uitzaaien gevitrioold. Ook voor de bemesting moet gezorgd worden. Om het legeren te voorkomen, bemeste men niet met te groote hoeveelheden stalmest en ge ve men, ook op kleigronden een krachtige bemesting met kali en phosphorzuur. De tarwe neemt ongeveer evenveel kali uit den bodem als de rogge, wordt tegenwoor dig veel op bietenland verbouwd en heeft dus zeker ook 600 800 K. G. kaïniet noo dig. De gerst verlangt in de eerste plaats schoon land. Dit vooral, met het oog op de keuze van het land ten opzichte van de voorvrucht. Na hak vruchten wordt zoo weinig mogelyk, na koolzaad gewooDlyk driemaal geploegd, na boonen alleen getwee- voord. Gerst wenscht geen versche directe bemesting. Het best gebruikt men kunst mest b. v. superphosphaat, zwavelzuren ammoniak en kalizouteD. Biouwgerst mag vooral geen gebrek hebben aan phosphor zuur en kali. Men bemeste dus, ook op be tere gronden met superphosphaat en kaïniet want de ervaring leert, dat veel opneem bare kali gunstig werkt op de blankheid eD het zetmeelgehalte van de korrel. De hoe veelheid hangt natuurlijk samen met den vruchtbaarheidstoestand van den bodem. In 't algemeen kan men zeggen, dat 6000 K. G. kaïniet per H. A. voldoende is. Ziedaar eenige wenken voor den verbouw der granen vóór den winter. Kerknieuws. Een kerk in beslag. Te Lichtenvoorde is op de nieuw gebouwde R.-K. kerk door een aannemer beslag ge legd. De kerk is gesloten en alle toegangen zyn dichtgespijkerd. Er moet een geschil over de betaling zyn ontstaan. Nona. Te Beerte komt by een tienjarig dochtertje van den werkman B. van zomeren een geval van nona voor. Sedert den vorigen maand slaapt het kind. (N. Gron. Ct.) Voorzitterschap Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag met 53 van de 97 uitgebrachtte stemmen Ingezonden Stukken. IBuiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de RedacteurI Beleefd verzoek ik U plaatsruimte voor de volgende regelen. Voor enkele weken verzocht ik door een ingezonden stuk in dit blad landbouwers welke dit of vorige jaren te kampen hebben gehad met de uienziekte door hen „de hond'' genoemd, mij daaromtrent inlichtingen te verstrekken. Enkele landbouwers hebben my die inlichtigen gegeven, waarvoor ik hun hierby mijnen dank breng. Daar ik weet dat er nog meerdere land bouwers zyn welke mij kunnen helpen aan nadere gegevens richt ik nogmaals tot hen dit verzoek. Gaarne had ik dan antwoord op de vol gende vragen Predikbeurten op Zondag 21 Sept. 1913. NED. HERV. KERK. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. Brnining. Sommelsdijk, vm. Ds. "Westrik. Dlrksland, vm. en 's av. Ds. Steenbeek. Melissant, vm. de eerw. lieer Hack uit Langstraat, (extra collecte voor de Langstraat) Herbingen, nm. de eerw. heer Hack, nit Langstraat, (extra collecte voor de Langstraat.) Stellendam, vm. en 'sav. Ds. Hoogendijk. Goedereede, vm. en 's av. Ds. de Gidta. Onddorp, vm, en nm. Ds. v. d.Kooij. Nieuwe Tonge, vm. en nm. Ds. Wentink. Oude Tonge, vm. en nm. Ds. Verkerk. Ooltgensplaat, nam. Da. Emmen nit den Bommel. Den Bommel, vm. Ds. Emmen. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nm. Ds. Polluxes. Langstraat, EVANGELIESATIE GEBOUW. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. HupkeB, van Staphorst. GEREFORMEERDE KERKEN IN NEDERLAND. Dirkuland, vm. nm. en 'a av. Ds. Kievit. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. Ds. Breakelaar, van Snrhuinterveen. (beroepen predikant alhier.) Ooltgensplaat, vm. en -s av. Ds. Dekker. Stad aan 'tHaringvliet, vm. en 'sav. Ds. Esselink. DOOPSGEZINDE KERK. Onddorp, Ds. K. W. Róssing. Advertentie n. Voor de vele en hartelijke bewgzen van deelnemiDg ont vangen bij het overlijden van onze on vergetelijke Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Mej. Cornelia Schouten Knops, betuigen wij bij dezen onzen hartelijken dank. Uit aller naam M. W.SCHOUTEN. Sommelsdijk, 19 Sept. 1913. AFDEELING PUTTEN DER Hollandsche Maatschappij v. Landbouw Woensdag 24 September a.s. 's morgens om tien uur, zal op een perceel land van den Heer H. NOOR- DERMF.ER Hzn., aan den Ruigendijk te ABBENBROEK in werking worden ver toond eene met kop afsnijder, van de Firma BÜEKE en HUIDEKOPER te Groningen. Toegang vrij op vertoon lidmaatschaps kaart voor leden der afdeeling, leden van zuster-afdeelingen f 0,25 en niet leden 0,50. De Secretaris, G. LOEFF. Heden avond Nieuwste modellen. Ruime keuze. Lage doch vaste prijzen. Verkoop uitsluitend contant. Beleefd aanbevelend, A. C. BAKKER, ZANDPAD.

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 3