«ELSDIJK. ZUID-HOLLANDSGHE EN ZEEÜWSCIE EILANDEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, 1L0TERIJ ELSDIJK. 1 i de te houden ruber a.s. :enten per Lot. 3 Hulp- of •rschotbank Spreekmachine te koopen in Papierhandel IDDELHARN1S lerende Goederen, enz. No. 32). ONZE EILANDEN j en bevordering Voorzitter. ARD, Secretaris, ichieden. door het Departement Middel- omelsdijk der Maatsch. tot Nut meen, verleentonder borgtocht en van f 25 tot f 500. ren moeten geschieden bij den Penningmeester 'IUS, KADE, M1DDELHARHIS. e Flakkeesche sn Handelsdrukkerij te Middelharnis, :o DRIIK WEKKEN tegen rijzen. andel te bezoeken en doet de PATHÉFOON stige naald verwisselen behoeft, n onverslij tbare safier, in het instrument volmaakt den van ander systeem. UJK B 280, MIDDELHARNIS. BET NEUSJE VAN DEN ZALM - KOSMOS STORMVOGELS FLOR DE GUTTERIEZ Is ARBEID ADELT GRACIA 3 Sigaren-merken Sigarenmagazijn jlIjlljUjllJIISIIillillplilltlIp ifaiKniiüiiiiüiihiinlIlllliilil VOOR OB Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 43 Zaterdag 13 September 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv jrtentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,40 Groote leIters naar plaatsruimte. Officieele Mededeelingen. Schietoefeningen van het fort Hoek van Holland. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 16 Sept. a s.eene SCHIETOEFENING worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag beN. en eene beZ. het zeegat tot op 3100 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die drie uur voor het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgehesohen wordt. Middelharnis, den 11 Sept. 1013. De Burgemeeeter C. KOLFF Sr. L.B. MILITIE. Onderzoek betreffende voorgooefendheid. De Burgemeester der Gemeente MIDDELHARNIS maakt bekend, dat in de maand November a.s. zal E laats hebben het onderzoek tot het verwerven van et bewijs betreffende het voldoen aan de eischen van voorgeoefendheid, bedoeld in art. 70 der Militie- wet. Het bezit van dat bewijs geeft in geval van toewijzing aan de Infanterie, de Vesting-Artillerie of de Genietroepen aanspraak op een twee maanden Korteren eerste-oefen inga tijd. Bedoelde eischen zijn vastgesteld bij Koninklijk besluit van 17 Juni 1912 (Staatsblad No. 188). In lichtingen omtrent deze eischen zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer Gemeente. Het onderzoek zal aanvangen op Dinsdag 11 No vember en, zoo noodig, de twee volgende dagen worden voortgezet. Het wordt gehouden in de volgende garnizoens plaatsen Leeuwarden, Groningen, Assen, Kampen, Deven ter, Arnhem, Nijmegen, DoeBburg, Harderwijk, Ede, Utrecht, Amersfoort, Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Helder, Kaarden, 's Gravenhage, Leiden, Delft, Gouda, Gorinchein, Vlissingen, 's Hertogenboscb, Breda, Ber gen op Zoom en Maastricht. Aan het onderzoek kunnen deelnemen de lote- lingen, die bestemd zijn om voor de lichting van het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd. De lotolingen, die aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten zich vddr 10 October as. aanmelden bij den Burgemeester der Gemeente, voor welke zij hebben geloot. ZU moeten bij de aanmelding opgeven in welke Gemeente zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen. Zij, die niet verblijf houden in de Gemeente, waar zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moe ten bovendien te kennen geven, of zij gedurende het onderzoek voor Rijksrekening legering en voeding wenschen te genieten. Aan de lotelingen, die zich voor het onderzoek aanmelden, wordt, voor zooveel zij ter inlijving be stemd zijn, later bericht gezonden van de plaats (lo- caliteit), waar en van het uur, waarop zij zich voor deelneming aan het onderzoek moeten vervoegen. Middelharnis, den 11 September 1913. De Burgemeester voornoemd, C. KOLFF Sr. L.B. Daags vóórdat het straatgevecht plaats had, liep het gerucht door Dublin, dat de politie besloten had, om bij de eerste botsing met de stakers Larkin neer te schieten. En Larkin had in zijn aansporing om niettegenstaande het verbod, toch de mee ting te houden, zijn kameraden verzocht om, wanneer hy op weg naar de bijeenkomst mocht worden gedood, zijn lijk er heen te Buitenlaudsch Overzicht. In Dublin, de hoofdstad van Ierland is het in de vorige week tot een bloedige bot sing gekomen tusschen stakende arbeiders en politie. De directie der tram te Dublin had twee honderd harer beambteD ontslagen, toen dezen zich hadden aangesloten bij den Ier- schen Transportarbeidersbond. Deze daad werd van de zijde der arbeiders beantwoord met een stakiDg, van het geheele tramper soneel. Vervolgens werd door de overheid een bijeenkomst, welke de arbeiders ter be spreking van den toestand wilden houden, verboden. En dit verbod gevoegd bij de gevangenne ming van den leider der transportarbeiders organisatie den talentvollen en moedigen Larkin, gaven aanleiding tot volksverzame lingen, waartegen de politie optrad met het resultaat, dat er een doode is gevallen, en op het oogenblik meer dan zevenhonderd gewonden in de ziekenhuizen van Dublin worden verpleegd. Neemt men in aanmerking welk een groo te mate van burgerlijke vrijheid er heerscht, in het Britsche Rijk, en hoezeer daar de groote arbeidersbyeenkomsten zonder eenig politietoezicht aan de orde van den dag zijn, dan' kan men zich voorstellen, welk een verontwaardiging dat plotseling verbod om oen meting te houden, niet alleen bij de Dublinsche trambeambte maar ook 'n de ge heele Britsche arbeidenswereld moest wek- keD. Men gevoelde dit in deze kringen als een aanslag op de vrijheid van spreken, be dreven door de Dublinsche overheid onder de pressie van Murphy, den directeur der D'iblinsche tram. Daarbij kwam dan nog de behandeling welke men Larkin, den algemeen beminden leider en andere bestuursleden van den Transportarbeidersbond had aangedaan. Dit alles was natuurlijk in de hoogste mate geschikt, om de lichtontvlambare Jer- sche gemoederen tot de hoogste maat van opwinding te brengen. Nog 'n andere reden tot verontwaardiging verbitterde de massa. Men had Larkin ge vangen genomen en vervoigd, omdat hij door zijn aansporing om de verboden mee ting toch te houden zich aan opruiing zou hebben schuldig gemaakt. Maar de heer Carson, de leider der Iersche Orangisten, die zjjn medestanders openlijk en herhaaldelijk tot gewapend verzet tegen de uitvoering der home-rule wetten had aangespoord, was in geen enkel opzicht lastig gevallen. En toch was het optreden van Carson veel gevaar lijker, omdat deze zich richtte tot de geheele bevolking van een paar Iersche provincies, dus aiet alleen tot arbeiders, maar ook tot de invloedrijken machtigen en welgestelden onder de bewoners, die, indien zy een ge wapenden opstand willen organiseeren. daartoe veel beter in staat zyn, en er zich veel beterld6 middelen toe kunnen verschaf fen, dan arbeiders wier eenig wapen niet van actieven doch van passieven aard isde staking. De houding der politie werd op het Britsche Vakvereenigingscongres, dat te Manchester bijeen was in scherpe bewoordelingen afge keurd. Het bestuur der Dublinsche vakvereeni- gingsfederatio had naar dit congres een deputatie gezonden, om de congressisten op de hoogte te stellen van het gebeurde en den steun der geheele Britsche arbeiderswereld in te roepen. Een lid dezer deputatie. W. Partridge, voorzitter der plaatselijke afdeeling van den Machinebouwersbond en lid van den Ge meenteraad te Dublin beschreef de politie in Iersche hoofdstad als een „door alcohol tot razerny opgevoerde horde". Maar ook Engelscbe bladen, die gewoonlijk bij dergelijke gelegenheden niet de partij der arbeiders kiezen, gaven thans aan hun ver ontwaardiging over het optreden der politie op ondubbelzinnige wjjze lucht. Wy zeiden reeds dat het optreden der overheid te Dublin, die een meeting van stakers verbood, geheel in stryd is met de Britsche traditie op dit punt. Daarom ligt dan ook d6 onderstelling voor de hand, dat dit optreden een diepere oor zaak heeft, dan de vrees voor opruiende redevoeringen die officieel als motief werd opgegeven. En inderdaad geeft de voorgeschiedenis van het huidige arbeidsconflict te Dublin eenige zeer waardevolle aanknoopingspun- ten voor het vormen van een meening in aspiraties, dezelfde discipline, en dezelfde taktiek als de Engelscbe zusterpartij, dan zou alles heel anders loopen. Vandaar dan ook de gebetenheid niet alleen der Dublinsche tramdirectie, maar ook der andere groote werkgevers o.a. van de kolenhandelaars die ook diegenen hunner arbeiders welke lid waren van den Transportarbeidersbonds, hebben uitgesloten tegen Larkin, die niet alleen de ziel is van den transportarbeidersbond, maar die ook de andere arbeidersorganisatie in Ierland met een nieuwe geest heeft weten lebezielen, en die als de leider van de Iersche arbei dersparty in het komende Iersche Parlement wordt gedoodverfd. In dit licht heeft men de jongste gebeur tenissen te Dublin te beschouwen. Hetgeen daar is geschied gaat de grenzen van een eenvoudig arbeidsconflict te buiteD het raakt de „boogere politiek" in het toekomslige Iersche parlement. Reeds sedert eenigen tijd was van Iersch nationalische zyde met leede oogen gezien hoe de Iersche arbeiders zich allengs orga niseerden in machtige vakvereenigingen die, evenals dat elders het geval is, hun actie ook op politiek gebied trachtten uit te strek ken. Het was te voorzien, dat dit, zoodra, de Home-rule te Ierland een feit was geworden, zou leiden tot de vorming van een arbei derspartij in het aanstaande Iersche parle ment, op dezelfde wijze als dit ook in het Engelache parlement het geval is geweest. Indien dit echter geschiedde, zou het met het overwicht der Iersche nationalisten idaan zyn geweest. De party der Iersche nationalisten, die 'zoovele jaren lang den stryd voor zelfbe stuur in het Britsche parlement en daarbui ten heeft gevoerd, is tot nu toe alom als de uitsluitende vertegenwoordigster van het geheele Iersche volk beschouwd. En de leidende kringen onder de nationa listen zouden, zoodra de automie in Ierland een feit was geworden in dit land een posi tie hebben gekregen, die ongeveer to verge lijken is met die welke in de zeventiende eeuw de regentenfamilies in de Republiek der Vereenigde Nederlanden innamen. Trad echter in het nieuwe parlement van het eerste oogenblik af, een vast aaneen- I gesloten arbeiderspartij op, met dezelfde Elk oogenblik kunnen ons in het Oosten weer verrassingen treffen. De stemming op den Balkan is van dien aard dat zich eiken dag verwikkelingen kunnen voordoen, waar uit de ergste dingen kunnen geboren worden. Noch de Turken, noch de Bulgaren, noch de Grieken zyn feitelijk nog in rust. Hoe de militaire machtsmassa denkt is het best gebleken uit een onderhoud dat de beer JE. Asbmead Bastlett heeft gehad met. Enver- Bey, de ziel van de tegenwoordige beweging. Wie mocht gedacht hebben dat na den laats- ten brand op den Balkan, de brandstof voorloopig op zou zyn, kan zich uit het relaas dat van dit onderhoud en „Daily Telegraph" is verschenen, direct vergewissen, dat het nog altoos broeit in de Heksenketel. De geringste yonk kan de aanleiding worden tot een nieuwen dans, die misschien nog kwaadaardiger kan zyn dan die van den vorigen Heksensabbath. Enver B^y ontkende eerst dat de Turk- sche troepen ooit de Maritza zijn overge- tiokken anders dan om die strategische punten te bezetten, die noodig zyn te ver dediging van Adrianopel, welke stad Enver Bey, naar hy zei heeft versterkt, en krach tiger heeft gemaakt dan ooit tevoren. Maar zei Enver Bey, het leger verlangt naar het einde van dezen onzekeren toestand: öf oorlog, öf een definitieve overeenkomst met Bulgarye. Niet zoo verklaarde Enver Bey dat Turkije oorlog wilde, niemand wilde de vrede verstoren, maar Adrianopel en Tbracie afstaan daaraan dacht het leger niet. En naar E. Ashmead Bastlett er by voegde het Turksche leger was niet meer het zelfde van den vorigen oorlog. De dis cipline was sterk verbeterd en de geest van vertrouwen iD de toekomst is dank zy bet werk van Enver Bey en zyn vrienden sterk toegenomen. Ook de verhouding tusschen Griekenland en Bulgarije laat echter veel te wenschen over. De Bulgaarsche Generaal Sawof, de Bulgaarsche Napoleon, zooals hy wel ge noemd wordt, heeft in het Armenisch blad „Asadamart" een artikel doen opnemen, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat weldra een overeenkomst met Turkije zou zijn tot stand gekomen. Dan was de toe stand gekomen om zich te gaan versterken, niet om dan wanneer de noodige kracht was teruggekomen, Adrianopel opnieuw te veroveren, maar in de eerste plaats tegen Griekenland op te treden. Cavalla, waar Bulgarije zijn zinnen op had gezet, doch dat het heeft moeten afstaan aan Grieken land moet Bulgarye opnieuw veroveren, meent generaal Sawof. De vernederingen die Bulgarye thans van Turky'e heeft te aanvaarden, kan het verdragen, omdat het zich moet voorbereiden om zijn eer terug te veroveren, door Griekenland te gaan ontnemen wat het onrechtig bet verkregen De berichten der groote pers vestigen voorts sterk den indruk dat op liet oogen blik de loop der gebeurtenissen beheerscht wordt door Turkije, het land dat korten tijd geleden in diepe ellende verkeerde, door de slagen waaraan het van alle zyden was blootgesteld. Thans nu het Turksche leger niet alleen hersteld is van de slagen, die bet zyn toegebracht, enintusschen ver schillende onderdeelen, maar voornamelijk de intendance aanzienlijk heeft versterkt, voelt het zich opgewassen tegen zijn afge matte vijanden, die al hun krachten hebben verspild in een stryd onderling. En nog steeds zijn de vrienden van voorheen bitter der vyanden voor elkaar dan tegenover Turkije. Griekenland schjjntdoor de fortuin te veel begunstigd, verwaand te zyn gewor den op wat het heeft bereikt, maar zooals het meer gaat, het is niet tevreden met wat het heeft verkregen. Het wil meer, het verlangt thans ook noghetmeerendeel van de Turksche eilanden in bezit le krijgen. Bovendien wil hot Grieken in Turkije vry gesteld zien van den militairen dienst. Noch voor het een, noch voor het ander voelt Turkije iets. Wanneer het zich het bezit van de eilan den niet ontzegd, verliest het daarmee feitelijk datgene, waardoor de waarde van de Dardanellen zoo belangrijk was. Wanneer Qtriekenland de eilanden bezit, die den on- miadellyken toegang tot de Dardanellen bewaken beeft de doorvaart de meeste beteekenis verloren. Vandaar dat Turkije tegen den raad van alle mogendheden in, zal vasthouden aan wat het bezit. Grieken land rekent op den steun van Frankrijk, dat door dik en dun de Grieksche eischen steunt. Behalve echter de kleinere eilanden heeft Griekenland ook den blik geslagen naar de grootere. Bijzonder graag zou bet bezit nemen van de belangrijkste, dat zynRhodus en Cyprus. Zooals bekend is, is de publieke meening in Italië ertegen om de Turksche eilanden in handen te stellen van de mo gendheden. Het Italiaansche volk dat op het oogenblik liever Turkije tot vriend houdt, ook hierom, dat het lievei Griekenland niet ziet uitgroeien tot een zeemogendheid van eersten rang, het Italiaansche volk steuntTurkyeinzijnpogingenomdeeilacden te behouden. Griekenland schijDt zich met trucjes zich dit eilanden-bezit te willen verschaffen. In het Berliner Tageblalt kwam een bericht uit Athene voor, waarin werd gezegd, dat Engeland Cyprus aan Grieken land zou aanbieden. Uit de bijgaande ver klaring bleek, dat men op den volgenden grond die daad aannemelijk wenschte te maken. Waar Duitschland in de Cavella- kwestie en Frankrijk in de kwestie der Egeische eilanden zoozeer de sympathie van Griekenland hadden gewonnen, wil Engeland thans beide overtreffen, door een zoo belangrijk geschenk. Hoezeer hier de wensch de vader der gedachte was, bleek ook uit bet verdere vermelden dat natuurlijk Italië in dat geval ook Rhodus zou afstaan. Wij vermoeden dat Engeland Griekenlands wensch wel onvervuld zal laten. toonstelling door afwezigheid of hebben slechts weinig ingezonden. Zoo vindt men uit het kaasland bij uit nemendheid, uit Noord-Holland, zeer weinig gaan de Friezen ook voor de kaas, Edammermodel, met de pryzen strijken. Dat juiat een tentoonstelling als deze de mooiste reclame is, die zich denken laat, hebben de NoordhollaDders niet ingezien. Was de organisatie goed geweest, dan zou de Noordhollandsche kaas een uitnemend figuur hebben gemaakt. De volgende week raken we pas weer in ons gewone doen. De tentoonstelling is dan geëindigd, de congressen zyn afgeloopen en met de Kameropening op a.s. Dinsdag eindigt ook het badseizoen. Dan begint het voor postengevecht op het Binnenhof. De begrootingsarbeid, binnen kamers, geeft de politieke tegenstandera al gelegen heid, elkaar aan de tand te voelen. De Algemeene Beschouwingen, die dit jaar als 't ware de revue is van de Junistrijd, kan men goeddeels reeds lezen in de voorloopige verslagen, die melden wat in de afdeelingen werd besproken. Komt minister Treub in de Troonrede met zyn plannen omtrent art. 369 voor den dag, dan zal ook daarover nog wel menig woord worden gewisseld. Voor den Raad gaan we binnenkort weer kiezen. Er is over de Wethouders keuze nog al rumor in casa geweest. De vrijzin nig-democratische leden hebben het noodig gevonden op den sociaaldemocraat den heer Ter Laan te stemmen in plaats van op len Unieliberaal te gaan. Voor de eenheid zyn zulke excessen nu juist niet bevorderlijk! Haagsche Brieven. CCXXXIX. Binnenland. Wij raken nu eindelijk toch zoo wat door de feestvieringen heeD. De vorige week heb ben wij de onafhankelijkheidsfeesten schit terend gevierd. Duizenden en nogmaals duizenden hebben het schouwspel van his torische optocht en illuminatie gadegeslagen, 'k Heb in ons land nog nimmer een optocht zoo uitstekend in elkaar gezet als gsche. 't Was jammer dat inen een uur te laat was en het publiek dus eindeloos jeduld moest oefeneD, doch wat men te zien ireeg vergoedde ruimschoots het lange wach ten. Sommige Haagsche bladen hebben een ge critiek uitgeoefend. Onbillijker kan het niet. De deelnemers hebben zich heel wat opofferingen getroost en voor zijn plezier stelt men zich niet eenige uren te kijk en getroost zich de aanmerkingen van het publiek. En dan tot dank nog een kranten- critiek te genieten, die van weinig of geen waardeering getuigt, is allerminst geschikt om by een volgende gelegenheid deelnemers genoeg voor een optocht te vinden, die van velen bovendien niet onbelangrijke financi eele offers vraagt. De talrijke congressen, die in deze dagen in de residentie worden gehouden maken voor Scheveningen nog heel wat goed en het drukke bezoek van de Landbouwtentoonstelling draagt eveneens tot het bezoek aan Scheveningen heel wat bij De Landbouwtentoonstelling verdient een bezoek van eiken landbouwer. Zoo hij er één ding kaD leeren, dan is bet wel te zien, wat organisatie vermag. Wie de tent voor zuivel bezocht, vindt daar pracht-èta- lages van den Federatieven Zuivelbond. De inzendingen van boter en kaas, waarbij het leeuwenaandeel der uitgeloofde prijzen aan afdeelingen of fabrieken by den Boud aan gesloten ten deel vielen toont wel duidelijk wat men door samenwerking kan bereiken. Juist de deelen des lands, waar de orga nisatie het zwakst is, schitteren op de ten Ongelukken. Woensdagmorgen had eriD de fabriek van Gautz te Zalt-Bommel een ernstig ongeluk plaats. De werkman C. S., die staven naar beneden moest laten, had het ongeluk uit te glyden, waardoor hy naar beneden tui melde. In bewusteloozen toestand werd by naar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. De werkman D. v. d. Ben, werkzaam op de scheepswerf Piet Hein, te Bolnes, van den heer Schram, had Dinsdagavond 't on geluk tusschen twee schepen te vallen. He vig in- en uitwendig gewond werd de man thuis gebracht. Na een paar uur overleed de ongelukkige. Woensdagavond had teDiemen een ernstig ongeluk plaats. Mej. Roodenburg, die aldaar uit de stoomtram wilde stappen, wachtte niet af tot deze geheel en al stilstond. Zy kwam te vallen en geraakte onder den wa gen met het ongelukkige gevolg, dat haar beide beenen boven de knie werden afge reden. De ongelukkige werd uit Diemen door den auto van den Amsterdamsche ge meentelijk geneeskundigen dienst naar het O. L. Y.-gasthuis overgebracht. Haar toe stand is zeer ernstig. Branden. Te Ammerzode is gisteren geheel afge brand de landbouwerswoning van F. van Oord. Ook ging verloren een groote part(j hooi en stroo van den landbouwer F. van Uitert, aldaar. Alles was verzekerd. Snugger Een jonguiensch uit een dorp by Goud3 ging met de bedevaart per extra-trein mede naar Kevelaar. Hy had wel eens gehoord, dat men slechts een bepaald aantal sigaren naar Duitschland mocht medenemen, maar hy wist er wel raad op. 'tZou bèm niet foppen En bij de visitatie aan 't grenskantoor te Hassum kwamen, tot groote hilariteit van de douaneambtenaren uit 's mands valiesje te voorschyn, Detjes verpakt in een zakje van een banketbakkerswinkeleen twin tigtal heel eventjes aangerookte sigaren. Gebruikte sigaren, meende hij, waren toch wel „zollfrei". De gestrenge heeren kommiezen hadden alle achting voor's mans vindingrijkheid en lieten hem zonder betalen passeeren. Herhaaldelijk werden te Rotterdam de laatste maanden uit damestascbjes, porte-

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1