[SDIJK. MD-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ►TERlj SDIJK. [harnis Sommelsdijk' ie houden a.s. n per Lot. itionale eekbank Knoop, de Goederen, enz. et nieuwste adig is en waar en, zoowel als vakkennis worden vergoed. Ie der Wereld. RIEK gemeten hectoliter, gaande 55 cent r 53 I 35 20 ter 5 ikos met antliraciét ,'d. offon of kachelkolen brandstof. PEEMAN, Middol- amelsdyk. l. wdering 3-1 rzitter. Secretaris. leldoorn. 5 °/0 Pandbrieven uit van 101V* °/o» Plus stukken van ƒ2500—, 250,— en ƒ100,—. n kantore der Bank en VST ZOON DIELSDIJK. r in aardappelen, 13 amsterdam )N 7833 Noord, .veder op dezelfde con- jaren de aan hem ver- den per wagon of schip mud aardappelen komt 0 cent onkosten, dit is losloon, marktgeld. 3rkoop der aardappelen g en geld verzonden. IJIIjlljllillplillplplSI ONZE EILANDEN VOOR DB Bit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaal0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 41 Zaterdag 30 Augustus 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv jrtentiën van 15 regels 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlaiulsch Overzicht, Op het Vredescongres dat verleden week in den Haag vergaderde is, natuurlijk, ook de onzinnige bewapenings-wedstrijd, waar mede alle groote Rijken bezig zijn zichzelf en elkaar te ruïneeren. besproken. Doch op een bijzonderen kant van dit vraagstuk, die vooral Europa raakt, is, naar wy mee- nen, daar niet de aandacht gevestigd. Wel licht geeft het internationale karakter van dit congres hier de verklaring van. Doch de zaak blijft er niet minder belangrijk om. Dit n.l,: dat de voorzetting van dezen be wapenings-wedstryd Europa, hetzij met of zonder oorlogsuitbarating, niet alleen met eigen innerlijke vernietiging bedreigt, doch ook naar buiten met het verlies van zijn economische positie op de wereldmarkt. Met een enkel, sprekend voorbeeld moge dit worden geillustreerd. Voor eenigen tijd schreef de Argentijn- sche Regeering een aanbesteding uit voor den bouw van twee super-dreadnougts, elk van 30.000 ton. Duitsche werven schijnen niet te hebben medegedongen, waarschijnlijk omdat, naar de directeur dei Weserwerfde gepensioneerde admiraal Ablefeldt voor eenigen tijd in een Duitscb blad moest erkennen„De Engelsche scheepsbouw, door betere arbeidsverdeeling, aanmerkelijk goed kooper werkte dan de Duitsche". Slechts Engelsche en Amerikanen schreven in; en de eersten achtten zich hot groote en voor- deelige werk reeds toegewezen. Waren zij niet de erkend goede en goedkoope leve ranciers van oorlogsschepen? Het kwam echter anders uiteen Ameiikaansche Maat schappij kreeg de levering, de Fore River Company. Natuurlijk waren de Engelschen woedend, en een deel van hun pers zocht de ver klaring van het échec van haar landgenoo- ten in politieke machinaties, in konkelarij der Unie-regeering met de Argentijnsche, en in subsidies, die de eerste aan de Fore River Company zou hebben verleend. Toen onthulde de publicatie, door den Washingtonschen correspondent van de Morning Post, van een geheim rapport aan den Amerikaanscheti Minister van Marine de ware reden waarom deze Maatschappij haar Engelsche concurrenten had geslagen: haar inschrijving was eenige millioenen lager geweest, zij leverde goedkooper. En tegelijk onthulde dat rapport nog dit merk waardige, hiermede geheel overeenstem mende feit: dat, terwijl de opleveringsprys van de Engelsche oorlogsschepen „King Edwaid", „Dreadnought" en „Bellerophon", per ton resp. 400, 447 en 425 dollar bedroeg, de daarmede overeenstemmende Ameri- kaansche oorlogsbodems „Connecticut" „Mi chigan" en „Delaware", resp. slechts 398, 3441/2 en 313 doll, per ton hadden gekost. Ook hier dus een goedkooper Ameiikaansche bouw: en wel van niet minder dan 18 tot 23 procent! De verklaring van dit merkwaardige feit - geldt niet het land van den dollar als de duurste van alle producenten is onge twijfeld voor een deel in zuivei technische oorzaken te zoeken. In het feit, dat in Amerika de staalprijzen lager zijn; en dat in de Amerikaansche fabrieken volgens nog wetenschappelijker methoden dan in de Engelsche wordt gearbeid, en nog meer menschenarbeid door machinalen is ver vangen. Doch voor een goed deel ligt toch ook ongetwijfeld de oorzaak hierin: dat in den economischen wedstrijd met de Noord-Ame- rikaansche Unie Europa te sterk is gehan dicapt. Vier, vijf Dreadnoughts, elk tientallen millioenen guldens in improductieve uitga ven verslindend, bouwen Engeland en Duitschland per jaar. En de andere Mogend heden, groote en kleine, doen naar verhou ding. Amerika echter zet elk jaar slechts één slagschip op stapelIn Duitschland wijst enkel de legerbegrooting dit jaar het „milliard in eens" niet medegerekenö de formidabele Bom van ruim 10.000 mill- mark aan, De riike Uncle Sam doet het met een legerbegrooting van nog geen twintigste van dit bedrag422 millioen mark I Voor een Engelsch Amerikaansche ver- gelijking zouden deze cijfers, leger- en vloot- kosten bijeengenomen, vrijwel dezelfde verhouding aanwijzen. Is het wonder, dat een volk met zóó geweldigen financieelen voorsprong im mers al deze oorlogsmillioenen moeten door de natie, in belastingvorm, worden opge bracht zijn concurrenten in den econo mischen wedstrijd slaat Doch niet alleen van financieelen aardis deze voorsprong. Op dertig jaar wordt het arbeids-leven van den man gemiddeld geschat. Doch in alle Rijken van Europa Engeland tot nu uitgezonderd worden van deze dertig jaar, op twee, zelfs drie van de allerbeste door den Staat beslag gelegd. Niet voor physieke oefening en gezondmaking van het individu integendeel:de lichamelijk minderwaardi gen worden vrijgelaten maar voor een im productieveoorlogsvoorbereiding. Het verlies aan nationale arbeidskracht, dat hiervan het gevolg is, valt moeilijk in cijfers uit te drukken. Doch dit staat vastdat de Noord- Amerikaansche Statenbond, zoolang ook deze niet door de bewapeningskoorts wordt aangetast, en den militairen dienstplicht gaat invoeren waarvan trouwens een Yankee nog minder wil weten dan zijn stamgenoot in het Vereemgd Koninkl ijk ook hierin een handicap op zijn Europeesche mededingers op de internationale markt zaL hebben, die voor deafen een succesvolle concurrentie steeds moeilijker zal makeu. „Als lachende derde ziet de Unie de krachtsverspilling van Europeeschenconcur rent aan", schreef dezer dagen een Duitsch blad. Het beeld is juist. Terwijl Europa ziin jongste, beste arbeidskracht en zijn mil- lioeneu teloor laat gaan in kazernes en kanonnen en geweren, dreigt Amerika de industrieele suprematie aan het Oude Wereld deel te ontnemen die zelfs met geen millioenen-legers te heroveren zal zijn. Het is wel een zeer dure vrede, die aldus gekocht moet worden! De houding van de mogendheden maakt het steeds meer waarschijnlijk dat men met recht vau hen zal kunnen getuigen ten opzichte van de Turksche kwestieZe dronken een glas, en ze lieten de zaak zooals die was. Rusland dat gaarne tegen de Turken zou optreden, moet in Oost-Aziö met beide oogen uitkijken naar wat daar gebeurt, ten tweede moet het ook in Perziö een wakend oogje houden en tenderdeen dat is natuurlijk wel de hoofdreden, zijn de Entente-genooten Engeland en Frankrijk volstrekt niet van plan een dergelijk optreden goed te keuren. In Engeland, het land, dat met zijn milli oenen Mohammedaansche onderdanen er groot belang by heeft, deze Diet al teveel tegen zich op te zetten door een hardhandig optreden tegen Turkije, kentert de publieke meeniDg met den dag. Het is merkwaardig en zeer terecht opgemerkt door de Londen- sche „Standart"die heel leuk vraagt, waarom juist Turkije zich zou moeten houden aan de bepalingen van den Londenschen vrede, terwijl geen der andere Balkanstaten zich op eenigerlei wijze bekommert heeft om wat daar in-Engelands hoofdplaats was bepaald. Dit blad komt dan ook eerlijk voor zijn meening uit, dat het het wijste zou zijn de bezetting van Adrianopel door de Turken te aanvaarden als een fait accompli en van Europa's zijde niet verder aan te dringen het terugroepen van de troepen achter grenslijn Enos— Midia. Natuurlijk denken nog niet alle Engelsche bladen er zoo over, maar het lijkt on3 niet onwaarschijnlijk dat mettertijd meerdere in dien toestand van berusting zullen komen, want Rusland dreigt wel, maar het zal er nog niet zoo gemakkelijk toe over gaan, van het dreigen tot de daad te komen, Rusland toch dringt er op aan, dat Turkije zich zal houden aan de grenslijn Enos Midia maar b. v. een EDgelsch blad als de Times, die nog altoos meent, dat Turkye Adrianopel en Tracié, moet teruggeven, zegt toch, dat Europa in het geval Turkije aan dezen raad zou vol doen, zeer toegevend zal zijn bij de vast stelling van de regeling van de grenslijn Enos —Midia. Echter elke goede raad is geen halve cont waard. Turkije heeft vaD de omstandigheden gebruikgemaakt en het zal zich door geen bedreigingen nog goede raadgevingen er toe laten bewegen vrywiilig Adrianopel weer te ontruimen en tot geweld is E ropa niet bereid zyn toevlucht te nemen. door de socialistische leden van den Rijksdag het voornaamste onderwerp van beraadsla ging uitmaken. Zy die rechtzinnig in de Marxistische leer zijn, dreigen natuurlijk met groot misbaar. Wurm, de inleider van het onderwerp, heeft echter een, uit taktisch oogpunt zeer goed opgestelde, motie ont worpen, waarvan het voornaamste gedeelte aldus luidt: „Ook elke directe belasting moet, zelfs indien zy alleen een toeneming van inkom sten treft, door onze party gewraakt worden, indien de bestemming van hare opbrengst in stryd is met de belangen van de arbeiders, tenzij de verwerping van de directe belasting door onze party de aanneming van de be streden wel niet verhindert en een voor de arbeiders ongunstiger belasting ten gevolge zou hebben. In overeenstemming met den eisch van ons program hebben onzeparty- genooten in de parlementen er steeds voor geijverd, dat bestaande indirecte, op de ar beiders drukkende belastingen afgeschaft en door directe vervangen zouden worden, zon der er rekening mee te houden, tot welk doel de staatsinkomsten gebruikt worden. Dien overeenkomstig moeten zy ook verhoeden, dal nieuwe indirecte belastingen op de arbeiders gelegd worden, en indien dit alleen te bereiking is door bewilliging van de directe belastingen, moeten zij daarvoor stemmen, daar dan de directe belastingen, wat de aanwending van de opbrengst betreft,slechts in de plaats komen van indirecte belastin' gen". Het Berl. Tageblatt merkt op, dat met deze motie de houding van de socialistische leden van den Ryksdag ten aanzien van de buiten gewone heffing van vermeerdering van hel vermogen natuurlijk te rechtvaardigen is. Indien immers de sociaal-democraten by voorbaat elke bewilliging van belasting had den geweigergd, dan zouden zij zoodoende niet alleen het centrum de afscheiding van de conservatieven bespaard, maar ook den rechtervleugel van de nationale liberalen tot dea factor, die in de party den doorslag gaf, gemaakt hebben. Dan zou zich zeer waar schijnlijk een meerderheid van rechts ge vormd hebben, die de kosten van de legerwet bestreden had uit belastingen, die op den grooten hoop drukten, zooals in 1809. Het votum van do 110 sociaal-democraten stond daarom gelijk met een afwending van indi recte belastingen. Haagsche Brieven. CCXXXVII. Op het sociaal-democratische party congres te Jena zal dit jaar de kwestie van de aan neming van de dekkingswetten tot bestrij ding van de kosten Yan de legerhervorming Wie onze mooie Scheveningsche Weg van vroeger kent, zal, als hij thans Den Haag bezoekt, met verrassing de groote vei ande ring zieD, die de bouw van het Vredespaleis er heeft gebracht. Op de plaats, waar zich thans de Vredestempel verheft, stond vroe ger by den ingang van den Scheveningschen Weg het oude gebouw, dat eenmaal konin klijk lustslot was. Het maakte een indruk van vervallen grootheid en was een leelyke sta-in den weg. Nu het Vredespaleis is vol tooid, is een mooi plein een flinke toegangs weg naar Zorgvliet, en een breede verkeers weg naar de Anna Paulonastraat verkregen. De verandering, die is geschied, is in alle opzichten een verbetering. Over het Vredes paleis is heel wat critiek gehoord. Nu het staat in passende omgeving, zal zelfs de grootste Nurks moeten erkennen, dat het meevalt. Achter hec mooie monumentale hek, dat de gemeente schonk, komt het met zijn terrassen statig uit en het speelgoed achtige, dat vroeger meer in het oog viel, wordt door de omgeving gemaskeerd. Men kan gerust zeggen, dat Den Haag daar een zijner mooiste plekjes heeft verkregen. Daar toe draagt ook by, dat eindelijk de oude stichting van vader Cats, zijn Zorgvliet, dat hij deed rijzen op barren zandgrond, voor het publiek toegankelijk wordt. De weg, die zich om het Vredespaleis heenslingert, geeft de belofte, dat als Zorgvliet villapark zal zijn geworden, een prachtig wandelpark de Hagenaars zal lokktm. 't Is daar in één woord een omgeving geworden, Carnegie's stichting waardig en de tallooze grootwaardigheids bekleeders, die deze week naar de residentie stroomen voor de plechtige opening van het paleis, zullen ongetwijfeld met lof van de schoonheid der residentie gewagen. De ope ning van het Vredespaleis heefl Donderdag met groote plechtigheid plaats. Een zeer beperkt aantal uitnoodigingskaarten is voor Donderdag uitgegeven en de familie doener zal dan ook slecht vertegenwoordigd zyn. Daarom zullen Vrijdag een 150Ü ge- noodigden het Paleis kunnen bezichtigen, terwijl Zaterdagmorgen de pers wordt rond geleid. Ome redactie ontving natuurlijk ook een invitatie en de volgende week zullen de lezers dus kunnen genieten van een be schrijving van alle heerlijkheden, die de Vredestempel bevat. 't Is deze week voor vele autoriteiten heel druk. Vrijdag toch heeft de officiéele ope ning van de groote Landbouwtentoonstelling plaats en ook daar dient men tegenwoordig te zyn. De inzendingen op deze expositie zijn zeer talryk en uil den aard der zaak zal elke piovincie, elke boerenorganisatie, elke fokvereeniging trachten het beste been tje voor te zetten. De cursussen, die tijdens de tentoonstelling worden gegeven, kunnen de kennis van velen vermeerderen en zullen wel een druk bezoek lokken. Ongetwijfeld zullen dan ook vele Flakkeeënaars op deze tentoonstelling een kijkje komen nemen. De lezer heeft reeds vernomen, hoe het nieuwe kabinet er zal uitzien. De concen tratie mag wel van blijdschap 10 Meter in de lucht springen, dat de heer Cort v. d. Linden met de vorming van een kabinet geslaagd is. Men stelle zich eens voor, welk een indruk het in den lande gemaakt zou hebben, als de Koningin de vorming van een ministerie aan rechts had moeten op dragen! In het nieuwe kabinet zullen meer dere namen, verwondering en waarschijnlijk ontstemming wekken. Dat professor Treub zich heeft laten vinden voor de portefeuille van Landbouw, Handel en Nijverheid, wekt tegelijk verbaziDg en ontstemmidg. Hij, die de Staatspensioneering het felst bestreed, wordt thans hoofd van dat departement, dat de uitspraak der Junistembus zal hebben iedigen! Zyn wij echter goed inge licht dan houd Cort v. d. Linden onwrik baar vast aan de uitbreiding van art. 369 der wet Talma tot alle 70 jarigen en zal de heer Treub, die trouwens voor het amende- raent-Borgesius-Drucker-Tydeman bij de invaliditeitswet stemde, een regeling in dezen geest treffen. Meer zorg baren de functionarissen voor oorlog ea Marine, Bosboom en Rambonnet. Gaan zy voort met de verspilling der be lastingpenningen aan het militarisme en streven zy er naar ons landje een eerste plaats te verzekeren in het groote Europee sche militaire gekkenhuis, dan zal hun ministerieéle levensdraad spoedig worden den. We kunnen ons intusschen haast niet voorstellen, dat de heer Ram bonnet by de Kamer zou durven aankomen met een geldverspilling voor Indié; die dooi den heer Van Gyn in zyn bekende nota zoo vernietigend is veroordeeld. Gaat hy er inderdaad toe over, dan is de verwerping der begrooting het beste middel om den nieuwen bewindman te overtuigen, dat de nieuwe Kamer van de Colijnsche opdrijving der uitgaven niets moet hebben. Het cleri- calisme heeft intusschen do zaak voor het nieuwe kabinet niet gemakkelijk gemaakt. Het jolig christendom c\ la Heemskerk, dat het kiezerskorps durfde oproepen voor het pleit voor de christelijke beginselen, heeft maar uitgegeven zonder voor behoorlijke dekking der uilgaven te zorgen. Millioenen zijn het militairisme toegestopt, millioenen zonder waarborgen gegeven aan Sectescholen, millioenen door Talma ge schonken, doch voor al die millioenen heeft Kolkman violen laten zorgenPrecies als het Kuyper-régime in 1905 heeft men wel tal van uitgaven gedaan, doch het bankroet nagelaten voor den opvolger. Er zyn van die clericale blaadjes, die het streven der linkerzijde enkel stellen op de zucht om f 2000 als kamerlid te krijgen. Men neemt zulke scribentjes niet ernstig, want ieder weet, dat dit bedrag al een zeer schamele vergoeding is voor den enormen arbeid, die van een kamerlid wordt geéisc-ht. Natuurlijk niet van Jean Beckers of Schim- melpenninck, rechtsche menschen, die nog nooit een woord in de Kamer spraken. Doch de kamerleden, die werkelijk hun ambt ernstig opvatten, weten, dat de bezoldiging van het ambt slechts bijzaak is. Redeneeren- de alszoo'n clencaal blaadje,zou men moeten zeggende „christelijke" heeren gaan met f 4000 pensioen, de voorziening in de flnantiCn was hun te machtig, dat laten ze over aan links! Aan de kiezers moet intus schen dit clericale bankroet duidelyk voor oogen worden gesteld Binnenland. Brandstichting. Als verdacht van brandstichting in zyn eigen woning, geeft, naar de „N. R. Ct." meldt, de politie te Voorburg gearresteerd zekeren van D. Bij onderzoek werden ver schillende in petroleum gedrenkte voor werpen in zyne woning gevonden. Van D. ontkent echter alle schuld. Huiszoeking. Men meldt uit IJmuiden aan het„Haarl. Dagbl." Door den officier van justitie uit Haarlem is Zaterdag te IJmuiden een huiszoeking gedaan ten huize van den van meineed verdachten makelaar, waar verschillende papieren in beslag werden genomen. Br. Macaura voor het gerecht. Onlangs is te Parijs tegen dr. Macaura, den ook in ons land welbekenden kwak zalver, alsmede tegen zes zijner helpers, een aanklacht wegens bedrog ingediend. De rechter van instructie heeft thans zyn on derzoek geöindigd en alle beklaagden naar de rechtbank verwezen, waar zy zich wegens bedrog en het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunst zullen hebben te verantwoorden. (Tel.) Te 's Gravenland is Dinsdag en Woensdag het Onafhankelykheidsieest gevierd. Dins dagavond had daarby eenvry ernstigongeluk plaats. Bij het aansteken van lampions kantelde een wagen, waarop eenige mannen stonden, zoodat deze er afvielen. De een, J. Grotendorst, bekwam, hebalve eenige won den, een dijbreuk, de tweede, N. Verhoef, brak zijn enkel, terwijl no. 3, de heer D. Oussoren, licht aan bet hoofd gewond werd. De 62-jarige timmerman H. J. A., die bezig was werkzaamheden te verrichten aan het dak van een perceel aan de Schrassertstraat te Arnhem, viel achterover van de ladder en bleef op de plaats dood. De geneesheer constateerde, dat de dood veroorzaakt was door schedelbreuk. Te Zierikzee had Maandagnamiddag het 3-jarig zoontje van J. v- d. Z. aldaar, door het aftrekken van eenige korenaren van een beladen wagen, het ongeluk, onder een der achterwielen te geraken. Met dubbele sche delbreuk werd het knaapje opgenomen en was natuurlijk ODmiddelyk een lyk. Het tweejarig dochter'je van den arbeider Van der Heide te De Weer, onder Stedium. kwam, naar de „Prov. Gr. Ct." meldt, Maandagvoormiddag al spelende in een sloot terecht en verdronk. Voor de zooveelste maal weer eer bewys, dat men jonge kinde ren wat, heelaas, nog veel te vaak gebeurt niet aan zich zelf kan overlaten. Te Leeuwarden is de 24 jarige Johanna van der Woude in de Dokkummer Eê te water geraakt en verdronken. De voerman K. Schuurmans te Hallum, die eenige dagen geleden van zijn wagen iel, is aan de bekomen verwondingen over- Te Vlokhoven, gem. Woensel, zyn afge brand ae woningen van W. Vereyken en J. Verza. De brand ontstond, doordat kinderen in de schuur met vuur speelden. Moordaanslag. De21-jaiigeScheveningsche kuipersknecht W. Vlak heeft Woendagnchtend een moord aanslag gepleegd op zijn 26-jarig meisje, ten huize van haar zuster in de Gerard Doustraat te 's-Gravenhage, naar men zegt uit minnenijd. Het slachtoffer heeft een revolverschot in de linkerkaak, den linkerbovenarm, de linkerhand en een schampschot in de linker zijde. De wonden zijn niet levensgevaarlijk. De dader kreeg na de daad een zenuw toeval en werd in dien toestand opgenomen door de politie. Hy moet verklaard hebben uit Scheveningen te zijn gekomen om het meisje te dooden. Het meisje werd nog dien zelfden dag weder van het gemeente-ziekenhuis naar haar woning aan de Gerard Doustraat ver voerd. (t®l>

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1