IELSDIJK ZÜID-HOLLANDSCHE IN ZIIUWSCHE EILANDEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, delharnis ILLANDSGH JWCREDIET. iDELHARNIS treekmachine koopen? i Papierhande irende Goederen, en: voor oe No. 39 Zaterdag 16 Augustus 1913 20E Jaargang Beds het nieuwste voorradig is en waar rtikelen, zoowel als men vakkennis osten lorden vergoed. e beste der Wereld. akkeesche mdelsdrukkerij Idelhamis, UKWEKKEN tegen 'OOK ALKMAAR. Telefoon 73. TSCHAPPEN: ENKHUIZEN, Westerstraat 6 's-GRAVENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. ee Millioen Gulden ratst en volgestort. TSCHAP verleent Cre- eldeu in deposito, belast aan- en verkoop van ipons, sluit beleeningen i en verricht verder alle tot het Kassiersvak DEPOSIT. d rente 3 l/s °/o. op 30 Juni 1913. ieten f 6.781.018.43'l/a - 1.113.672.24V2 - 280.921.42 ter Do Directie ■issett J. F. MO ENS. OREEST. Mr. M. MOENS ht voor Middelharnis en DER KOOGH IDDELHAKNM. NEUSJE VAN DEN LLM - KOSMOS STORMVOGELS 5R DE GUTTERIEZ VRBEID ADELT GRACIA igaren-merken ;arenmagazijn idel te bezoeken en doetj e PATHÉFOON ge naald verwisselen behoeft, onverslijtbare safier, i het instrument volmaakj n van ander systeem. K B 280, MIDDELHARNIS] ipipipipipipiilQllillilli ONZE EILANDEN Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv jrtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlaudscli Overzicht. De Boekarester vrede heeft men behoeft slechts de hoofdorganen der internationale pers te lezen om hetteconstateeren, ner gens, behalve dan in de drieBalkanstaten.die er meer dan hun grootste verwachtingen door zagen verwezenlijkt, die ontspanning, zulk een dankbaar gevoel van verlichting gebracht, als men mocht verwachten bij 't einde van een krijgsbedrijf, dat kort, fel en wreed als geen ander tot nu, in enkele maan den viermaal honderdduizend jonge mannen den gewelddadigen oorlogsdood deed ster ven, verwoesting bracht over een rijk geze gend land, en ongetelde millioenen in bloe dige verspilling deed opgaan. Het is niet moeilijk de verklaring van dit verschijnsel aan te geven. Voor een deel is zij ongetwijfeld te zoeken in de maandenlange hevige spanning, waar in geheel Ëuropa onafgebroken is gehouden, niet slechts door de wreedheid van dezen massalen menschenmoord, doch ook door de telkens weer dreigende mogelijkheid zélf daarbij betrokken te worden. Zij moest wel een reactie wekken, die ten slotte het sterke meeleven in matte onverschilligheid, zelfs voor het einde, deed omslaan. En dit te eer, waar geen sympathie voor één der partijen als in den Boerenoorlog I dit meeleven zijn intensiteit kon doen behouden. Doch voor een ander deel, het grootste, ligt de verklaring van het feit, dat men te vergeefs luistert naar een juichtoon, nu eindelijk het vredesbericht uit Roeraenié's hoofdstad is gekomen, elders. De oorlog tegen Turkije werd begonnen men zou het bijna vergeten om de „onderdrukte Christenen" in Macedonië en Traciö hun geloofsvrijheid te hergeven, en een nieuwen Balkan te vormen, waarin geen nationaliteiten-twist meer zou zijneen nieuwen Balkan, waarin een hechte Staten bond het ook voor Europa eeuwig dreigende Balkan-vraagstuk eens en vooral zou heb ben opgelost. Voor de Europeesche diplo maten zou er een netelig probleem minder zijn. En men kon bijna vrede hebben met het bloedige middel, waardoor dit resultaat bereikt zou worden. Een cogenblik scheen het of dit werkelijk gebeuren zou. Turkije was machteloos ge slagen en de vier verbonden Staten weerden fier en beslist elke inmenging van buiten af. om zelf den nieuwen BalkanStatus te regelen, onder uitschakeling voor nu en altijd, der belangzuchtige groote mogend heden. De Europeesche vrede scheen een waarborg te meer voor zijn behoud te zullen krijgen. Hoe geheel auders is het geloopen I En hoe groot ia de teleurstelling van hen, die meenden, dat dit resultaat met een oorlog wel duur, maar wellicht niet te duur ge kocht zou zijn. Allereerst werd, te Londen, door de groote mogendheden Albanië uitgeschakeld. Daar over zouden deze beslissen en bet, onder hun voogdij, een eigen, afzonderlijk staats wezen geven. Waarmede reeds één, en voor den Europeescben vrede zeer gevaarlijk, twistpunt op den Balkan bleef bestaan. Immers op dit, uit strategisch zoowel als economisch oogpunt waardevolle kustland aan de Adriatische Zee zullen zich thans de machtsbegeerte van Italië én van de Donaumonarchie blijven richten, waardoor het reeds nu bet element voor toekomstige internationale verwikkelingen in zich bevat. Daarna stortten de verwachtingen, die op een krachtigen Balkan-bond waren gebouwd, welke deze machtsbegeerte zou kunnen keeren, in Bulgarije, in zijn koppige begee- rigbeid en eerzucht naar een oppermachtige positie in den herboren Balkan, ontketende den tweeden oorlog, met zyn bondgenooten, omdat dezen uit begrijpelijk zelfbehoud het niet zóóveel van den Turkschen buit wilden toekennen, dat Bulgaria's hegemonie op den Balkan daardoor verzekerd zou zijn. Met een smadelijke dóbacle is koning Ferdi nand door dit hebzuchtig begeeren gestraft. Hij heeft een vrede moeten sluiten niet op den grondslag van de overwinningen, die zijn leger op den Turkschen vijand had bevochten, doch op dien van de nederlagen het door zijn vroegere bondgenooten toege bracht. Kawalla, de bloeiende en belangrijke haven aan de Egeische kust, door hetBul- gaarsche leger op de Turken veroverd, heeft het aan de Grieken moeten afstaan; slechts een kleine strook van deze kust ziet het zich toegewezen, met geen enkele haven van beteekenis,waardoor het zijn handelsverkeer ook Zuidwaarts, naar de zee kan leiden en van Tracié zooveel ala het op de Turken, met of zonder behulp der groote mogend heden zjjn vroegere bondgenooten zullen het daarbij zeker niet helpenkan her overen Terwijl het ten slotte aan Roemenie, dat het benarde rijk van achteren beprong, een deel van het eigen gebied moest afstaan. Bulgarije heeft, naar verluidt, op de groote mogendheden een beroep gedaan om den vrede van Boekarest te „herzien". Of deze zich aan dit netelig ondernemen zullen wa gen, dient afgewacht, schijnt echter twij felachtig. Er liggen daar zéér gevaarlijke voetangels en klemmen voor het metzooveel moeite behouden „Europeesche concert". Doch hetzij deze „revisie" tot stand komt of niet, met of zonder verdere verwikkelingen, zij zal de Bulgaren ook in het gunstigste geval slechts een héél klein deel van den verspeelden buit terug kunnen geven. En zij zal zeker niet den baat in de harten van koning Ferdinand en het geheele Bulgaar- sche volk kunnen blusschon om de verne dering, die zij hebben moeten dulden. Deze haat zal blijven, ook als straks de legers alle gedemobiliseerd zullen zijn. En met deze haat de zucht naar wraak en de begeerte om te herwinnen wat verloren is de hegemonie op den Balkan. Met deze gevoelens laat zich geen Balkan- bond hernieuwen, die met vereenigde kracht Europeesche bemoeizucht afwijst en kin afwijzen. Integendeel. Een aera van wederzydsche wapening tegen elkaar zal voor al deze Balkanstaten aanbreken. Voor Bulgarije, dat de verloren machtspositie herwinnen wil; voor Griekenland en Servië, die zich daar tegen zullen hebben te verweren, omdat dit alleen te hunnen koste kan gebeureneD ook voor Roemenie, opdai het straks, wan neer de kans weer schoon mocht zijn, weer zijn goeden slag zal kunnen slaan. Met nieuwe belastingen en nieuwe leeningen zullen al deze Staten trachten hun deerlijk ontredderde financiën te herstellen en de schatkist weer te vullen; doch dat geld zal niet besteed worden aan de zoo bitter noodige economische en geestelijke opheffing der vangen, die hem meededeeling kwam doen van het verloop en resultaat vaD haarjong- sten pelgrimstocht door Engeland, en van de openbare meening ten opzichte vaD het vrouwenkiesrecht, zooals zich deze tijdens dien tocht had geopenbaard. Aangaande dit laatste verklaarde miss Magaret Robertson, een candidate in de letteren, dat zy onder de arbeidende klasse een grooten vooruitgang had opgemerkt ten opzichte van het vrouwenkiesrecht, en dat onder deze niet die verwarring bestond tusschen den eisch van het vrouwenkies recht en de methoden der militante suffra gettes, welke onder leden van bet parlement geconstateerd werd. De arbeiders, zei zij, begonnen vrouwenkiesrecht te zien niet langer als een quaestie van sexe maar als een quaestie van democratie, en het verzet daar tegen als het verzet van de liberale en con servatieve plutocratie tegen de democratie. Mevrouw Harley constateerde eveneens, dat de tegenkanting die men ontmoet bad niet tegen het vrouwenkiesrecht, maar alleen tegen de militante suffragettes en haar strijdwijze was gericht. Asquith verklaarde in zijn antwoord aan de deputatie, dat een van de redenen, waar om hij haar had ontvangen deze was, dat het Verbond door zijn vreedzame betooging onlangs beeft getoond de wetten te eerbie digen, in schrille, tegenstelling met de wan ordelijke, misdadige handelingen, die elders, helaas, gewoonte waren geworden. Hij ver zekerde verder, dat de regeering haar best voor vrouwenkiesrecht had gedaan. Het was echter, zei hij, een zaak, die het volk moet beslisseD. Als die beslissing gunstig uitviel dan zou er geen politieke combinatie ter wereld zijn, welke het vrouwenkiesrecht zou kunnen tegenhouden, want zelfs de grootste tegenstanders zouden voor die beslissing moeten buigen. Toen mevr. Fawcett den minister vroeg wat hij verstond onder „een beslissing door bet volk", zei Asquith: „wel er zijner,die van een referendum spreken". Op een vraag of hij dacht dat er in't parlement een meer derheid voor vrouwenkiesrecht was glim lachte de premier, maar hij gaf er geen antwoorp op. Bulgarije, dat 350.000 man mobiliseerde:1 80.000 dooden, 720 millioen gulden. Servië, dat 250.000 man mobiliseerde: 30.000 dooden, 360 millioen gulden. Griekenland, dat 150.000 man mobiliseer de: 10.000 dooden, 170 millioen gulden. Montenegro, dat 30.000 man mobiliseerde: 8000 dooden, 10 millioen gulden. Turkije, dat 450.000 man mobiliseerde 100.000 dooden, 960 millioen gulden. Voor den tweeden oorlog schat genoemde correspondent de verliezen van menschen- levens voor Bulgarije op 60.000 dooden, de kosten op 420 millioen guldenvoor Servië zijn deze cijfers resp. 40.000 en 240 millioen gulden. Voor Griekenland geeft hij geen cijfers. Wanneer men hier nog bij rekent de vermoorden, de slachtoffers van cholera en andere epidemiën, dan is het verlies aan menschenlevens tijdens de beide oorlogen met 400.00 zeker niet te hoog geschat, terwijl de geldelijke verliezen te zamen die van Griekenland medegerekend - meer dan 8000 millioen gulden bedragen Elk commentaar op deze cijfers is zeker overbodig. Binnenland. bevrijde" bevolking in het nieuw veroverde gebied doch aan oorlogsmateriaal, dat het land sterk moet maken voor de volgende worsteling op het slagveld. Het is duidelijk, dat de groote mogend heden, wier Balkan-aspiraties door het verrassend verloop van den oorlog, voor goed vernietigd schenen te zullen worden, met tevredenheid d i t einde hebben gezieneen aldus verdeelde en dus in zich zelf verzwakte Balkan blijft een vruchtbaar terrein voor hun machinaties en houdt de mogelijkheid van een-verwezenlijking van lang gekoes terde planDen opeD. Doch het is even duide lijk het verleden is er als bewijs dat de stabiliteit van den Europeeschen vrede daarmede zeker niet wordt verhoogd. Zoo brengt de Boekarester vrede alléén de staking, voorloopig, van de slach ting, welke drie Balkanstaten onder elkaar aanrichten. En als zoodanig is hij zeker met dankbaarheid te begroeten. Doch bij geeft geen waarborg voor een duurzamen vrede in 't Z.O. van Europaveel eer bevat bij de kiem van een onvermijde lijke, nieuwe botsing in zich. Hij laat den Balkan machteloos blijven tegen de eerzuch tige expansie-plannen die te Petersburg en Weenen nog altijd gekoesterd worden. Hij laat nog altijd de mogelijkheid open van een „revisie" der groote mogendheden, die, in dien zij plaats heeft, tot nieuwe Europeesche verwikkelingen moet leidén En ten slotte laat hij ook de BulgaarschTurksche quaestie onopgelost. Hier blijft dit onverkwikkelijk alternatief: óf een nieuwe Europeesche ruzie, óf een nieuwe oorlog tusschen Turken en Bulgaren hetzij nu of in een nabije toekomst. Aldus kan men over 't oogenblikkelyk resultaat van den vrede te Boekarest tevre den, dankbaar zelfs zijn. Maar hij laat te veel dreigende problemen, ook voor de naas te toekomst, onopgelost, om hem nu reeds met overmatig gejuich te begroeten. Te Gent is thans het wereldcongres der onderwijzersbonden bijeen. In een der zittin gen is o.a. behandeld de vraag: van welke zijde en in welke landen de wereldlijke, d.i. de Staatsscbool het heftigst bestreden werd. Bij de bespreking gaven de vertegen woordigers van Denemarken en Noorwegen hun verbazing te kennen, dat de strijd tegen deze school ergens zulk een beteekenis had kunnen krijgen, daar het voor hen iets van- zelfssprekends was, dat de Staat het onder wijs voor het opgroeiend geslacht in de hand hield. Ook in hun land, verklaarden zij, deden de protestantsche geestelijken wel hun best een zoo krachtig mogelijkeninvloed op de school uit te oefenen, doch van een strijd met de wereldlijke school kon geen sprake zijn, vooral ook niet omdat het pro testantisme zeer goed met de modernestaats- gedachte vereenigbaar was. De vertegenwoordigers uit de Katholieke landen, Frankrijk, Spanje en België hingen van den toestand van hun land natuurlijk een heel ander beeld opdaar voerde de1 Katholieke clerus een verbitterden strijd om de wereldlijke school er onder te krijgen. Ten slotte werd door het congres de volgende motie aaugencmen De leiding van het geheele schoolonder wys moet berusten by de wereldlijke macht; alle niet-openbare scholen moeten het be wijs leveren, dat zij aan bepaalde eischen van sanitairen materieelen en opvoedkun digen aard voldoen; strafbepalingen dienen uitgevaardigd te worden tegen alle personen, die ouders met geweld afhouden hun kinde ren naar een openbare school te zenden er moet gestreefd worden naar de oprichting van commissies bescherming vandoopenb. onderwijzers, propaganda voor 't openb. onderwijs, en voor een permanent onderzoek naar de wijze van bestrijding van de open bare school. De Engelsche premier, Asquith, heeft een afvaardiging van het Nationale Verbond van VereenigiDgen voor Vrouwenkiosrecht, (de niet-militante, vreedzame organisaties) ont- De op 't oogenblik in Macedonië vertoeven de correspondent van de Corrière della Sera, die alle groote slagvelden heeft bezocht, geef! in zijn blad een schatting van betgeen de beide Balkan-ooriogen de krijgvoerende partijen aan menscbenoffers en aan geld hebben gekost. Voor den eersten Balkan oorlog schat hij Zakkenrollers aan het werk. Op bet terrein, waar Zaterdagmiddag te Vlissingen het concours-hippique plaats had, werden in korten tijd een drietal horloges, waaronder een met een waarde van f300, gerold. Vooraf had de politie in de plaatse bladen voor dit gevaarlijk soort menschen gewaarschuwd, maar toch hebben zij een goeden slag geslagen. Inbraken. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben zich inbrekers toegang verschaft tot de woning van den heer J. G. B. Kooi te Doorn. Eenige zilveren lepels en vorkens worden vermist. De heer Kooi is tegen in braak verzekerd. Verijdelde inbraak. Zondagnacht heeft men getracht in te breken bij den heer J. H. Midderdorf aan den Coolsingel te Rotterdam. Door de brand gang in den tuin gekomen, lichtten de dieven de glazen warandadeuren uit de hengels, doch stuiten op luiken met ijzeren sluiting, zoodat ze onverrichterzake zijn teruggekeerd Kind verdronken. Uit de ouderlijke woning in de Nozeman- straat te Rotterdam werd Zaterdagmiddag een tweejarig knaapje vermist. Den geheolen nacht en Zondagmorgen werden alle slooten en weilanden in den omtrek met dreggen en vier politiehonden afgezocht. De honden gaven allen verschillend spoor. Zondagmid dag is het lijkje in een sloot gevonden. Gerold. Aan het station van de H. IJ. S. M. te 's Gravenhahe is van den heer A. Verjuis, uit Parijs, gerold een bruinleeren portefeuille, inhoudende twee bankbiljetten van 100 fr. 1 van f 25, een verkiezingskaart, legitimatie bewijzen van den Touring Club de France de Société des amis te Parijs en eenif visitekaartjes. (Tel.) Diefstallen. Uit de woning van mej.H. M.S. J. de Hol, te 's-Gravenhage, is ontvreemd een visite boekje, waarin f 195 aan bankpapier, voorts een zilveren remontoirhorloge met zwaren gouden schakelketting en een broche met diamanten omzet en met gouden speld. (Tel.] Een nieuwe truc. Ze noemden zich zeelieden, zoo schrijft men uit Harlingen aan de „L. CL" waarlijk, ze zagen er, zooals men dat ook op het tooneel gewoonlijk ziet, zeer zeeman achtig uit: jekker aan, pruim achter de kiezen, onvast op de beenen. Ze wilden zich laten aanmonsteren en daarom: de pas voor f 75 gekochte fiets moest weg, tegen eiken pry's. Wat doet nou een zeeman, die wil aanmonsteren, met een fiets, niet waar? De kwitantie werd getoond aan ieder, die maar eenigszins belang in 't geval stelde, anders mocht men soms denken, dat-ie gestolen was. „Och, och, daar blijft nou het zuurver diende geld van den zeeman!" „Zeg dat wel, bufrou, ze gooien er met. 't Mot op, mot je denken!" Onze zee'ieden storen zich niet aan oude wijvenpraat, trachten hun fietste verkwan selen. Dit lukt. Er zyn immers altijd wel menschen, die medelijden met een zeeman hebben. De zeelieden met jekker en pruim en en onvast op de beenen zwabberen naar 't station. Zeker naar Rotterdam, om zich daar te laten aanmonsteren? Toch niet. Spoedig verschijnen ze weer op de vlakte en hebben zoowaar ieder alweer een flets, één van de tien, restante station. Hetzelfde verhaaltje doet weer dienst en weer worden slachtoffers gemaakt. En als men den ge lukkigen kooper van flets No. 1 ontmoet? Geen nood. Dan is deze van een neef, of een oom, of een tante of desnoods van het meisje, waar men mee uit is geweest. Mishandeling. Eenigen tijd geleden werd zekere v. Z te St. Willebrord (het z.g. Heite), door V. met een mes gestoken. De spoedig ingeroepen hulp van een geneeskundige bracht geen beterschap. Op raad van den geneesheer werd v. Z. overgebracht en aldaar geope reerd. Thans vreest men voor zijn leven en is de vermoedelijke dader door de marechaus see gearresteerd .en naar het huis van bewa ring te Breda overgebracht. (Tel.) Vermist. Uit de ouderlijke woning aan de Zijlsteeg te Rotterdam, wordt vermist de 19-jarige koffiesorteerster S. W. E. de Kruyff. Men vreest dat baar een ongeluk is overkomen. Uit Veenhuizen ontvlucht. Door de politie t6 Hoorn is aangehouden en naar het huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht I. H. W., die uit het gesticht Veenhuizen was ontvlucht. Verduistering. Sedert de vorige week is, naar de „N. R. Ct." meldt, uit Terapel (Gr.) verdwenen de winkelbediende T. S., die van zyn patroon een bedrag van f 400 h f 500 heeft meege nomen, en zooals by nu uit Dusseldorp heeft bericht, met dit geld in Duitschland vertoeft. Baddieven. De stranddieven gaan soms zeer slim te werk Maandagmiddag miste te Schevaain- gen een der badgasten, nadat hy een zeebad bad genomen, zyn sieraden, bestaande uit een gouden horloge met ketting, ring en dasspeld, tot een gezamelyke waarde van ongeveer f 600. De badknecht had wel een paar net gekleede heeren een koetsje zien verlaten, maar vermoedde niet met een paar gauwdieven te doen te hebben. (D. v. Z.-H. en 's-Gr.) De diefstal uil een postzak. Gelijk men zich zal berinneren, werd vóór korten tyd uit een postzak op de lyn Den Helder Uitgeest een aangeteekend pakket, inhoudende f 700 en bestemd voor Castri- cum, vermist. Naar aan het „N. v. d.D." wordt gemeld, is nu, in verband hiermede de brievengaar der R., te Castricum, geschorst en aange houden. Een noodlottig schot. Te Roekan je is op het land van W.Bogerd Lz. door iemand een schot gelost uit een jachtgeweer, met het gevolg, dat de knecht en 2 zoontjes van Bogerd werden getroffen. B. zelf, die ook op bet land werkzaam was, bleef ongedeerd. Vooral de knecht moet ernstig door de hagelkorrels gewond zyn. (Tel.) Een onaangename ontdekking. De gemeente-veldwachter Sloof te Baren- drecht bekeurde Zaterdagavond een wielrij der, omdat deze zonder licht reed. De man maakte reeds terstond den indruk, een ver keerd adres op te geven hy gaf voor varens gezel te zyn, waarop de veldwachter Roodenburg, die er ook by stond, zyn bevreemding te kennen gaf, dat hij een tasch op de fiets droeg. Wie schetst echter R.'s verbazing en spijt, toen hy thuisgekomen, bemerkte, dat zijn fiets, die een oogenblik onbeheerd voor zijn woning had gestaan, en waarop zijn tascb met gemeente-papieren bevestigd was, ont vreemd bleek. Waarschijnlijk is dus de vermoedelijke

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1