LU. ZÜID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, 1ÖEI1ÜG LHARNIS EMBER a.s. HOLLEN. de Goederen, enz. jsje van den - kosmos rm vogels e gutteriez jID adelt rRACIA •en-merken 11 magazijn IGE INRICHTING \TO" j 78 ROTTERDAM behandeling van en zenuwziekten, rt-, nier-en blaas- venziekten enz. IJ DAG van 102 uur. (ERTENTIE BUREAU - MIDDELHARNIS tlNG VAN Kerkbijbels, Kerkboeken, kuip- en overslag. MUZIEK- en VOOR KEN op elk gebied. EN, KINDERSPELEN pËZIE-, ANSICHT-, POSTZEGELALBUMS. N,PORTRETLIJSTEN, VULPENHOUDERS. en Teekenbehoeften. OOR-, NOTULEN-, IUUR-, KWITANTIE- ETSBOEKEN. NGENPAPIER LUXE POST. DEN TIE K AARTEN. EÊERPERSEN, -BOE- IRDOOZEN, enz. enz. MPELS. 'R-, DATUM-, HAND- IERSTEMP1-LS. ACHETTEN. EERMAGM1NES, RDE NAAMPLATEN, AST-, COIFFEURS-, PLATEN, enz. enz. lementen aan op alle chriften, Mode-, Dag-, dbladen. Advertenliën in alle teulaDdsclie bladen, keuze ie- en Felicitatiekaarten. p boeken worden spoedig 3rsprijs geleverd, vste drukken. W. y. d. SCHENK. lakkeesclie iandelsdrukkerij IddelUarnis, tukwerken tegen innnqiipiiiipfpip>!> ONZE EILANDEN VOOR DB Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 38 Zaterdag 9 Augustus 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv.jrtentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandsck Overzicht. Het Balkanraadsel wordt hoe langer hoe ingewikkelder. Serviö,Griekenland,Roeme nie en Turkije zijn boos op Bulgarije. Roeme nië is ook boos op Turkije. Servie en Griekenland zijn verstoord op Roemenie, wat ook wederkeerig het geval is. Servie vertrouwt Griekenland niet, Griekenland vertrouwt Turkije en geheel Europa niet. We hadden gevoegelijk bij alle combinaties kunnen zetten: hetzelfde wederkeerig. Het zou nu interessant kunnen worden op te lossen, wie nu eigenlijk wel te vertrouwen is. Servie en Griekendland zijn in hooge mate vertoornd over het optreden van Roemenie, dat nadat de bondgenooten een moeilijken oorlog achter den rug hadden, met zyn onverzwakt leger zich in den strijd kwam mengen en thans een beetje de lakens uitdeelt. Slechts op het punt van het sluiten van een wapenstilstand willen Servie en Griekenland niet toegeven, maar overigens dicteert Roemenie ze letterlijk hoe te hande len. Zelfs heeft Roemenie ze belet naar Sofia op te rukken, evenmin als het heeft willen toelaten dat de Serviërs Widdin bezetten. En tot overmaat van ramp heeft het voorgeschreven, dat beide landen zoo goed als Bulgarije hun vertegenwoordigers, dat zijn voor Servie en Griekenland Pasjitsj en Venizelos, naar Boekarest zouden zenden, natuurlijk om zooveel te meer invloed te kunnen uitoefenen. Tot zoover het ongenoe gen tusschen drie landen, Servie, Griekenland en Roemenie. Thans de kwestie tusschen Servie en Griekenland. Het laatste land heeft een aanmerkelijk stuk veroverd. Dat ging wel gemakkelijk, omdat de Bulgaren dadelijk zijn teruggetrokken om het hoofd land zelf te verdedigen. Wanneer dus het principe gevolgd werd, ieder behoudt dat wat hij veroverd heeft, dan zou Griekenland een zeer groot deel krijgen, Servie minder, Bulgarije zou van den geheelen vroegeren oorlogsbuit weinig of niets meer overhouden, waarin het natuurlijk niet zou toestemmen, evenmin als Roemenie, dat geen te zeer verzwakt Bulgarije wenscht, evenmin als Rusland of Oostenryk-Hongarije. Vandaar dan ook dal de Samaprou va al geprotesteerd heeft tegen de doorvoering van het beginsel: ieder behoudt wat het heeft 'oezet. Dat wil Servie vooral nu niet, nu Turkije geheel Thracie heeft heroverd. Daardoor is geen mogelijkheid meer overgebleven voor de ver deeling, die men zich oorspronkelijk had gedacht. Bulgarije zou krijgen Thracie met Adrianopel, Griekenland Saloniki en achter- lend, dus het eene deel van Macedonië, Servie het andere deel met Koprulu en Istip. Door de verovering der Turken is echter dit plan ook onmogelijk geworden. Daar bovendien aan Turkije niet is vergund geworden om aan de conferentie deel te nemen, kan die conferentie daarom alleen al slechts half werk doen. Door het onge noegen dat tusschen de andere onderhan delaars heerscht, vreezen wij dat er niets van terecht komt. Nu de strijdende partijen voor vijf dagen de helft zij waren Dinsdag reeds om tot stilstand zijn gebracht, terwyl de gedach- tenwisseling op de vredesconferentie nog een voorloopig karakter draagt, is er gele genheid iets te zeggen over 'tgeen in een paar staten op parlementair gebied voor- bomt en is voorgekomen. Vooreerst Engeland. Daar heeft de regee ring een oogenblik gevaar geloopen, maar 'tis gelukkig afgewend, dank zij den ijver der Ieren. Het Lagerhuis vergadert tegen woordig herhaaldelijk tot diep in den nacht, er is nog altijd veel werk. Zeer gemakkelijk kan hier of daar aan de regeering den voet dwars gezet worden, en de leden derregee- ringsgroepen die zijn aangewezen om erop te letten dat er niet te veel gaan spijbelen, hebben zwaar werk. En dit spijbelen, dat uit school blijven, is verleidelijk, vooral na al dat zware intellectueele werk en die nachtelijke samenkomsten. Men wil zich dan wel eens verstrooien. 'tls verleden week Woensdagavond bijna gelukt de regeering een hak te zetten. De Minister van Oorlog, Seely, heeft in den laat8ten tijd nog al eens moeten hooren, dat hij te weinig doet voor het vliegwezen in verband met de verdediging. Hij antwoord de vrij scherp, dat de regeering kon be schikken over 120 vliegtuigen, gereed of in voorbereiding, en er dus geen enkele reden was voor verwijt. Hij was zoo stellig over tuigd, dat hij de leden van de oppositie, die 't hem bijzonder lastig maakten, in de gelegenheid stelde zich persoonlijk te over tuigen van den toestand. Dit geschiedde en nu kwam een der leden, de heer Joynaon Hicks, met de uitkomsten van zijn onderzoek voor den dag. Hem was gebleken, dat niet meer dan de helft der genoemde vliegtuigen beschikbaar was. Geheel voor den dienst geschikt waren eigenlijk slechts 53 toestellen en daaronder waren er 10, die de eindproef nog moesten ondergaan. Van de 43 beschikbare waren er 20 ic dagelyksch gebruik voor de oefe ningen en konden dus gemakkelijk bescha digd worden. Feitelijk bleek dus de regeering slechts over een klein aantal te kunnen beschikken. Het aantal bestuurbare lucht schepen bedroeg niet meer dan 3. De Minis ter van Oorlog had wel 'teen en ander op deze becijfering aan te merken en wees eenige leemten in 't betoog aan, maar een schitterend figuur maakte hij niet, en toen daarop gestemd werd over het voorstel om het begrootingscyfer te verlagen, bleek het dat de gebruikelijke meerderheid van 100 stemmen, waarover de regeering beschikt, tot 33 was teruggebracht. „Aftreden aftre den 1" riep de oppositie. „Door de Ieren geredenz. Dit laatste was waar, want de Ieren hadden ten getale van 68 man tegen het voorstel gestemd. Zij waren com pleet en hun steun redde de reegeering voor een échec. Met het oog op de gewich tig© beslissingen, waarvoor de regeering en het land staatde Home Rule, de afschaf fing der Staatskerk in Wales, was het voor zeker gelukkig dat niet opnieuw een kink in den kabol werd gebracht. De regeering heeft eenmaal reeds een kleine nederlaag op behendige wijze moeten dekken, het zou haar slecht passen nu weer voor extra moeilijkheden te worden gesteld. Duitschland geleidt wordt door een offen sieven geest, zooals in Europa sedert den tyd van Napoleon I niet bestaan heeft, een geest niet alleen voor politiek, maar ook uit een oogpunt van strategie. Daar tegen over moet Frankrijk, dat op't defensieve is aangewezen, zich weten te wapenen. De rede van generaal Pau werd met groote geestdrift begroet. Men kwam hem gelukwenschen toen hy van de tribune afdaalde, bij welke gelegenheid zich een pakkend incident voordeed. Hij werd o. a. begroet door den Senator Chautemps, den vader van het Kamerlid Chautemps, die als zoodanig tegen den generalen staf isopge- 1 reden. Chautemps (de vader) schudde den generaal de hand, zeggende„Ik heb iets in naam van myn familie goed te maken en ik doe het gaarne. Van harte gelukge- wenscht". Dat de Senaat echter niet alles toejuicht, maar ook aanmerkingen heeft op fiuancieel gebied, weet men. De behandeling isdan ook nog lang niet afgeloopen. In Belgie verkeert de Kamer ook in een zenuwachtigen toestand. Daar wil de opposi tie, liberalen en sociaal-democraten, niet meegaan met de bespoedigde behandeling der onderwijswet en de regeering wil harer zijds het ontwerp afgedaan zien vóór het recès. De legerwet is afgedaan, maar By de vredesonderhandeling op den Bal kan zal Turkije nog tot heel wat moeilijk heden aanleiding geven. Dat blijkt wel uit de nota die het de mogendheden zond. In antwoord daarop heeft de Porte Dins dag een nota naar Londen gezonden waar van de inhoud ook aan de andere Europee- sche kabinetten zal worden medegedeeld. deze nota wordt o.a. de aandacht gevestigd op het feit, dat 3edert de herovering van Adrianopel de positie der regeering zoo sterk is geworden, als nooit te voren sedert h6t begin van het nieuwe regime. De Porte gelooft daarom, dat de groote mogendheden reeds in het belang van de invoering der hervormingen in de Aziatische provincies, ten zeerste moeten wenschen een regeering te steunen, die wellicht de eenige is, welke zoowel geschiktheid als den uitgesproken wil heeft, het werk der hervorming door te zetten. Ingeval echter de groote mogendheden zouden vasthouden aan hun besluit om Adrianopel aan Turkije te ontrukken, moet de val der tegenwoordige regeering als zeer waarschijnlijk worden beschouwd. Het ge- heele rijk zou dan wel eens, bij gebrek aan begrootingen eischen nog heel wat overleg personen, die de verantwoordelijkheid voor en men schiet er slecht mee op, waar nog -«-!--■> by komt dat een paar maal, by wijze van dreigement, pogingen tot obstructie zyn in 't werk gesteld door hoofdelijke stemming te vragen over eenvoudige beslissingen, enz. De Kamer schiet dan ook slecht met 't werk op. 't Wordt ten deele verklaard door de wyze van werken, want zy zit slechts vier dagen in de week Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag, en de Dinsdag is daarvan nog aangewezen voor interpellaties en vragen. Intusschen schijnt men tot overeenstem ming te zijn geraakt. De minister De Bro- queville heeft te kennen gegeven en de heer Woeste bleek er mee in te stemmen, dat de regeering bereid«is hetschoolontwerp te behandelen in een speciale zitting die op den 15 October zal worden bijeengeroepen. Daarin kan dan het werk de schoolwet- verder worden afgedaan. De oppositie die haar zin heeft gekregen, heeft nu geen reden meer voor uitstel en zal zich wel naar conciliante voorstel voegen. In Frankryk maakt de driejaarlyksche dienstplicht den loop door den Senaat. Daar heeft bijzonder de aandacht getrokken de verdediging van het ontwerp door den ge neraal Pau, dezelfde die in de Kamer de radicalen en meer bizonder nog de socialis tische leden boos maakte op de wijze waarop de militaire autoriteiten bet bestaande twee jarige ontwerp hadden toegepast. Generaal Pau is niet de eerste de beste, waarby nog komt dat hy in den oorlog vau '70 een arm verloor en dus de teekenen van den stryd aan den lyve draagt. De kwestie werd toen, dank zy minister Barthou, bijgelegd en de generaal woonde verder de zitting by, zonder zich echter met de discussie te bemoeien. Ditmaal heeft hij het wel gedaan.'t Was een onopgesmukt betoog voor de noodzakelijkheid der wet, vooral in verband met den toestand in Duitschland. Wil Frankryk niet uit de ry der groote mogendheden worden gedrongen, dan moet het meer doen dan tot dusver ge achiedde en kon geschieden, dan moet ook de govechtswaarde van den soldaat worden verhoogd. Ook moet er op worden gelet dat een afstand van Adrianopel op zich zouden willen nemen, kunnen vervallen in een toestand van onbeschrijfelijke anarchie, waarvan de gevolgen onafzienbaar zouden zyn. Intusschen is te Constantinopel het herin neringsfeest van de constitutie gevierd, en overal wezen de volksredenaars, die de menigte by deze gelegenheid toespraken op de barmhartigheid van Allah, die het Otto- maansche volk thans zijn heilige stad weer in handen had gegeven. Overal bracht de gedachte aan Adrianopel de bevolking in geestdrift. Intusschen ontbreekt het niet aan waar schuwende stemmen ook van hen, die vol komen het recht erkennen van de Turken om in de huidige omstandigheden zich van Adrianopel meester te maken. Dezen wyzen er namely k op, dat Turkije, wil het zich in het vervolg kunnen hand haven tegenover de begeerigbeid der Euro- peesche mogendheden, al zyn economische en militaire krachten zal hebben te con- centreeren in zijn Aziatisch bezit. En wanneer het er nu in slaagtom Adri anopel te behouden, dan zal het zich een voortdurend gevaar op den hals halen van de zijde van Bulgarije dat na het einde van den tegenwoordigen oorlog natuurlijk alle krachten zal inspannen om zich voor de geleden verliezen schadeloos te stellen. En dan zouden de Bulgaren ten slotte misschien niet alleen Adrianopel maar ook Constanti nopel veroveren. De Turken zouden kunnen antwoorden, dat niet of zonder Adrianopel, Bulgarije altijd de blikken aan Constantinopel zal enden, en dat het daarom beier is, dat een sterke vesting als Adrianopel in Turksche banden, dan in handen van den vijand is. van laatstgenoemde stad voor een bedrag van 20.000 Mik. bestolen, dat hij aan 't hoofdbureau der firma te Solingen had afge haald. De kaslooper verklaart, dat een roover hem het geld heeft afgenomen, nadat hij hem eerst peper in het gezicht had gestrooid en hem half gewurgd had. Daarna had de bandiet de vlucht genomen, voor hij het had kunnen beletten. De politie acht het intusschen niet onmo gelijk, dat de overval gefingeerd is. Tot dus verre zyn vier personen gearresteerd. Ds geheelonthouding in Noorwegen. In Noorwegen heeft de onthoudersbewe ging voorgoed wortel geschoten en de tijd schijnt niet zoo ver meer, dat in dit land de drank geheel gebannen zal worden. Noorwegen telt 2.358.000 inwoners en daaronder zyn 258.384 georganiseerde ont houders, welk cijfer een aanzienlijk deel der bevolking aanwijst. Thans is door de Regeering aan de Tweede Kamer voorgesteld, om 75.000 Kronen (50- duizend gulden toe te staan voor een fonds tot bestrijding van het alkoholisme. Een geheimzinnig drama Vrijdagnacht werd een vreeselyke ont dekking gedaan in het dorpje Little King's Mill by Great Missend. Men vond iD een huis, bekend onder den naam „The Hut", de ontzielde lichamen van een man, Gallon genaamd, diens vrouw en vijfjarig zoontje. Zij waren door revolverschoten gedood. Het blijkt, dat de familie Gallon reeds sedert Maandag niet meer i3 gezien. Verschillende leveranciers, die hunne waren niet konden afleveren, daar het huis, ook na herhaalde lijk bellen, gesloten bleef, vatten argwaan op, zoodat men op onderzoek uittoog. Met behulp van een ladder klom men over den tuinmuur en vandaar zag men door het venster der slaapkamer Gallon geheel ge kleed in een bloedplas op den vloer liggen, terwyl het kind in zyn bedje lag alsof het sliep. Na het huis binnengedrongen te zijn ontdekte men ook het lyk van Gallon's echtgenoote in de huiskamer. Evenals haar zoontje was zy door een schot boven het linkeroor gedood. Gallon had een wond boven het rechteroor en naast hem vond men een revolver, waarop zich nog twee patronen bevonden Ofschoon de man eenigs- zins zonderling aangelegd was en by na den geheelen dag in den omtrek rondzwierf, was zyn huwelyk, ten minste voor het uiterlyk, niet ongelukkig. Daar by niet in behoeftige omstandigheden verkeerde, wordt het geval nog geheimzinniger. Misschien dat een brief, geadresseerd aan zyn huis, die op het lyk gevonden werd, opheldering brengt over dit bloedige drama. Buitenland. Weder een kaslooper beroofd Aan den kaslooper van de firma Alexan der Koppel, te Solingen, Duitschland, die in gezelschap van een collega van Solingen naar Hilden gereisd was. is op het station Uit een later bericht biykt, dat bedoelde brief inderdaad de verwachte opheldering bracht. De inhoud bewijst, dat de familie den laatsten tyd voortdurend in financieele moeilijkheden verkeerd had en dat Gallon nadat zyn broeder, de bekende romanschrij ver, Tom Gallon, hem zyn steun had ont zegd, ten einde raad besloot aan zyn leven en dat van zijn vrouw en kind een einde te maken. Vooruitgang in Rusland. Op de Russische oorlogsvloot is het oorlam afgeschaft en door een maandelyksche toe lage in geld vervangen. Ook hier dus ziet men de kentering der tijden, het onvoor waardelijk geloof in de opwekkende kracht vap den borrel geschokt. Wat zullen de vrouwen der bemanning dit bericht met vreugd ontvangen hebben I Een duel tusschen een afgevaardigde en een burgemeester. Te Aueh heeft Zaterdagmorgen een duel plaats gehad tusschen 'n lid van hetFransche parlement, Tournau, en den burgemeester van Simone, Saint Martin. Twee revolver schoten werden gewisseld, zonder echter te treffen. De aanleiding tot het duel moet gezocht worden in een twist, die tusschen de beide heeren op een politieke vergadering te Villefranche ontstaan was. Een treinbotsing in Italië. Op het baanvak Genua-Rome heeft in de nabijheid van Avenza een botsing plaats ge had tusschen een sneltrein uit Genua en een goederensneltrein. De machinist slaagde er in den trein binnen 20 seconden tot stilstand te brengen, waardoor de botsing minder hevig was. Toch werden de twee locomotieven, de tender, alsmede de post- en restauratiewagen geheel verbrijzeld. Een postbeambte en drie reizigers werden zwaar gewond. De materi- eele schade bedraagt meer dan drie ton. (Tel.) Aanslag op een auto bij Rome. Uit Rome wordt gemeld, dat Maandag avond twee personen gearresteerd zijn, ver dacht van deel uitgemaakt te hebben van den troep landarbeiders, die op de automobiel van den bankier Parisi schoot, waardoor eenige inzittenden min of meer gevaarlijk gewond werden. Het blykt, dat de aanslag beraamd was met het doel de automobilisten te berooven. De toestand der gewonden is vooruitgaande. (Tel.) „Hollandsche Klare*. Het is gebeurd op de wereldtentoonstellng te Gent, waar Koning Albert van Belgie de Hollandsche afdeeling bezocht. Hoewel Z. M. veel Belangstelling heeft voor onze industrie en productie in het algemeen, zijn bewon dering is niet onbegrensd. In die Hollandsche afdeeling Is ook een stand van de bekende firma Lucas Bols, distillateurs te Arasterdam. Toen de koning by zyn rondgang daar aankwam, werd hem een glas van de „beroemde" Hollandsche jenever aangeboden, maar ziet Z.M. moest getuigen dat by dit niet drink' n kon. Het glas pure jenever, al is die Hollandsch en al wordt die een bevriend staatshoofd aange boden, is toch waarlyk geen Koningklyke drank En of 's lands aanzien wordt vergroot door expositie van dergelijke waar er valt aan te twijfelen. Een Russisch-Roemeensche verloving Reeds eenigen tijd geleden maakten wij melding van een gerucht, volgens hetwelk binnen niet al te langen tyd de toch reeds goede betrekkingen tusschen Rusland en Roemenie een nog vriendschappelijke!' en intiemer karakter zouden aannemen door het huwelijk van prins Karei van Roe menie met groothertogin Olga. Verwacht werd, dat dit gerucht van officieele zyde zou worden tegengesproken doch tot heden laat dit dementi, noch op zich wachten. Hieruit zou men wellicht de conclusie trek ken, dat het gerucht niet geheel en al uit de lucht gegrepen is, maar niet moet ver geten worden, dat de prins en de jeugdige groothertogin elkander nog nimmer ontmoet hebben, terwyl tot beden noch van uit Boe karest noch van uit Petersburg stappen gedaan zyn om beide vorstenhuizen dichter tot elkander te brengen. Dit zijn echter geen overkomelijke bezwaren. Dr. Dillon van de „Daily Telegraph", die thans te Boekerest vertoeft, heeft ten minste van betrouwbare zijde vernomen, dat prins Karei zyn ouders op een bezoek aan den tsaar endetearitza te Livadia vergezellen zal, waarby hij dan tevens gelegenheid zal hebben om met prin ces Olga kennis te maken. (Tel-) Vreeselijk automobielongeluk in Amerika. Te Longbeach, in Nassau County, heeft een vreeselijk automobielongeluk plaats gehad. Een auto, waarin twee passagiers, behalve de chauffeur, gezeten waren, nml. de makelaar Ongood Pell en Mr. William Laimbeer, passeerde een spooroverweg, toen juist een trein naderde, de auto greep en verpletterde. Twee personen werden op slag gedood, de derde overleed twaalf uur later in het hospitaal. Vlak achter deze antomobiel naderde een andere auto, waarin o. a. ook William Vanderbilt Jr en de echtgenoote van mr. Osgood Pell gezeten waren. Deze hoorde in de duisternis hoe de auto van haar echtgenoot verbrijzeld werd en de angstkreten van den zwaargewonden man. Zij viel in onmacht en bevindt zich thans onder behandeling van geneesheeren. Haar toestaDd is zeer ernstig. Splitbroeken voor heeren. Na de splitbroeken voor dames, zullen wellicht in den aanstaanden zomer split broeken voor heeren de wereld in verbazing brengehi. Natuurlijk komen de desbetreffende berichten uit 't land waar niets onmogelijk is. Dezer dagen kwamen de Amerikaansche kleermakers te Sandasky, Ohio, byeen om o. a. over de vooruitzichten van de nieuwste

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1