ZUID-HOLLANDSGHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN MELSDIJK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, peehtsehe fnis-Sommelsdijk'' nationale theekbank NS poerende Goederen, en| HEEKBANK e DORDRECHT. atschappelijk Kapitaal larvan gestort f 200.000, tijdelijk uit: id. 100% den verstrekt door den heer ;EB A.Dz., te M1DDELHARHIS. ONZE EILANDEN (FABRIEK VOOR OB kes per gemeten hektoliler, ndng ingaande: 55 cent 55 35 lat) hektoliler 5 acliels cokes met anthraeiot gemengd. turf, sloffen of kachelkolen j t goede brandstof, n bij I PEEMAN, Middel- s en Sommolsdyk. Apeldoorn. eelt 5 °/o Pandbrieven uit oers van 10l1/* °/0. plus te in stukken van 2500, 00—, f 250,— en f\00,—. ir ten kantore der Bank en n GAST ZOON sommelsdijk. lipipVpl^lplpliVliifil op Uit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 37 Zaterdag 2 Augustus 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht hij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv jr ten tién van 45 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buiteulandseh Overzicht. E BLADEN. lltEW xd «oor de Huiskamer. Met nt per week. nt per week. iné is verzekerd tegen onge- krjysrkaar. 'apievhandel, Idelharnis. ïren van Prachtbanden voor Aanbevelend, VAN DER SCHENK. iiilïllSli!ll!llblill!il!il!ll!l .1SSEN baar. het neusje van den zalm - kosmos stormvogels flor de gutteriez arbeid adelt gracia e Sigaren-merken Sigarenmagazijn uddelharnis fjiïjïijuwï^^ De machteloosheid van de Europeesche diplomatie om door een gemeenschappelijk optreden aan den tweeden Balkan-oorlog een einde te maken, en daarmede ook aan de dreigende internationale spanning,dieook de niet-krygvoerende naties reeds ongetelde millioenen aan mobilisatie uitgaven en ver lies van kapitaal-renten heeft gekost, is voor een veertiental dagen geïllustreerd door een rede van den Engelschen Minister van Buitenlandsche Zaken in het Lagerhuis. Een tusschenbeide komen van een der groote Mogendheden, aldus Sir Edward Grey, zou onmiddellijk ten gevolge hebben, dat er tusschen deze zelf moeilijkheden ont stonden. Dus bleef er niets anders over dan den oorlog maar te laten uitwoeden, die, naar de Minister er bij wijze van troost aan toevoegde, door de wreedheid en felheid waarmede hy werd gevoerd, de strijdende partijen zóó uitputte, dat hij onmogelijk héél lang meer zou kunnen duren. Deze machteloosheid ook ten opzichte van de nieuwe situatie, door Turkije's onverwacht optreden geschapen, wordt zoo mogelijk nog duidelijker in 't licht gesteld door het volgende. Op de gezanten confe rentie in de Engelsche hoofdstad (die zich nog altijd bezig houdt het bespreken en het uitwerken van den blijkbaar door niemand meer erkenden vrede van Lor.den I) werden, zoo heet hef daarin, geen formeele voorstellen gedaan, op welke wijze men de Turken, die de te Londen vastgestelde grenslijn Enos—Midla hadden overschreden, zou dwingen het gezag der Mogendheden die immers als toeziende voogden ook deze clausule in het vredesprotocol hadden ge- sanctionneerd te eerbiedigen. Toch zou men zoo zeggen, dat het langza merhand, nu de Turken niet alleen Adriano- pel weer hadden bezet, doch zelfs Bulgarije zijn binnengerukt, tijd werd daartoe voor stellen ter tafel te brengen! Immers in hoe benarder positie de Turken de Bulgaren brengen, hoe vaster zij zich in het reeds afgestane gebied weer nestelen, des te moeilijker zal het straks vallen heD, over eenkorastig het Londensche protocol, weer Adrianopel te doen ontruimen en zich weer achter de lijn EnosMidia te doen terug trekken. „Het bericht", aldus eindigde een telegram „dat de Turksche troepen Philippopel be dreigden, heeft groote ontsteltenis onder de gezanten verwekt." Men mag de juistheid hiervan veilig aannemen. En zelfs constateeren, dat deze ontsteltenis er wel geweest zal zijn vóór de Turken waren voortgerukt tot voor de poorten van deze oud Grieksche stad: van bet oogenblik af, dat de Jong-Turksche Regeering haar tweede wanhoopspoging deed om uit de algemeene débl&cle voor het Ottomaansche Rijk in Europa nog te redden wat er te redden viel en denLondenschen vrede kort en bondig negeerde om m6de voordeel te slaan uit de machteloosheid en hulpeloosheid, waarin zijn Bulgaarsche over winnaar door zijn al te groote begeerigheid zich zoo onverwacht had gebracht. Want deze tweede Turksch-Bulgaarsche- oorlog zal in de naaste toekomst aan de internationale diplomatie een nog vrij wat gevaarlijker en moeilijker probleem ter oplossing geven, dan hetwelk met den Lon- denschen vrede zijn beëindiging scheen ge vonden te hebben: de vaststelling, in alge meene ly'nen, van een nieuwen status quo op den Balkan, ten koste van het tot machteloosheid toe verslagen Turkije. Immers toen was het alleen het kleine Montenegro, dat uit teleurgestelde verwach ting zich koppig tegen den mei zooveel moeite vastgestelden, eensgezinden wil der groote Mogendheden verzette. Doch het moest bukken, toen Rusland, betzij omdat het niet tot den oorlog voorbereid was, hetzij omdat hij by zijn bondgenooten niet den gehoopten steun vond, hetzij uit werke lijk vredelievende overwegingen dit moge hier thans in 't midden gelaten worden zijn kleinen, ouden vriend in den steek liet, en het niet op een oorlog met Oosten rijk-Hongarije, en daarmede wellicht op een algemeenen Europeeschen oorlog wilde laten aankomen. Maar het geldt nu niet een nietig land als Montenegro te dwingen, doch Turkije, dat, hoe gehavend en verzwakt ook uit den jongsten strijd te voorschijn gekomen, toch altijd nog een Rijk blijft, dat honderd duizenden soldaten in 't veld kan brengen. Dit. maakt het eenerzyds tot een Mogendheid wi6r verzet niet zóó maar gebroken wordt; en anderzijds tot een macht wier vriend schap waarde heeft. Bovendien zijn de goede betrekkingen met de Porte van niet te overschatten beteekenis voor die naties met name Duitschland, Frankrijk en Enge land wier kapitalen met honderden millioenen in Europeesch, doch vooial in Aziatisch Turkije zijn vastgelegd, en diein de naaste toekomst met name van de „economische verovering" van dit laatste nog zéér groote verwachtingen hebben. Waarbij dan nog voor Engeland deze bijzon dere bedenking komt, dat een gewelddadig optreden tegen Tuïkye een gevaarlijken terugslag zou kunnen hebben in Engelsch Indie met zijn drie honderd raillioen Mohara medaansche onderdanen. Reeds nu heeft een gezaghebbend Engelsch Indisch blad, de te Calcutta verschijnende „Englishman" de waarschuwing laten hooren: „Elke poging van Engeland om Turkije te dwingen tot het opgeven van zjjn nieuwe plaunen zal ongetwijfeld een zeer ernstige Mohamme daansche beweging in het leven roepen." Het behoeft dus niet al te zeer te verwon deren, dat op de gezanten-conferentie giste reu nog geen voorstellen zyn gedaan tot oplossing van het netelige vraagstuk; hoe uien de Turken weer uit Adrianopel eD achter de lyn Enos-Midia krijgt. Natuurlijk ontbreken in de pers, minder door formeele overwegingen gebonden dan een officieele gezanten conferentie,deze voor stellen niet. Van Russische zijde de eenige kant feitelijk, waarvan met kracht op een ener gieke actie togen Turkije wordt aangedron gen wordt een vlootdemonstratie vóór Conatantinopel geöischt, desnoods gevolgd door het landen van een internationale troe penmacht. Doch het is allereerst wel zeer de vraag, of alle groote Mogendheden en natuurlijk is ook hier weer, evenals toen het om de ontruiming van Sboetari door de Montenegrijnen giDg, eensgezindheid onder deze vóór alles eisch daarvoor te vinden zullen zijn, om de hierboven aan geduide redenen. Reeds nu maken de bla- deu melding van een verklaring van den Duitschen Minister van Buitenlandsche Za ken, Von Jagow, volgens welke Duitschland zeker niet aan zulk een demonstratie deel zal nemen. En in de tweede plaatsgesteld zulk een vlootbetooging wordt voor de Turksche hoofdstad gehouden, en er worden zelfseenige duizende marine-soldaten geland, dan is het duidelijk, dat deze zeker nog niet in staat zullen zijn de Turksche leger korpsen uit het heroverde Tracifl en Adria- qppel terug te doen trekken, wanneer de aanvoerders hiervan of de Jong-Turksche Regeering dat pertinent blijven weigeren» Het tweede middel om Turkije te dwingen is van flnancieelen aard. Men moet, heet h'et, aan de Porte allen flnancieelen steun en alle crediet "weigeren, met name voor zijn hervormingen in Klein-Aziö. Doch dit middel werkt eerstens wel wat al te lang zaamen verder zou het, naar in ons Ochtendblad van heden reeds is opgemerkt, niet zoozeer Turkije, als wel Turkye'sschuld- eischers, d. w. z. het buitenland, en met name Frankrijk treffen. Vandaar dat men naar uit Parijs wordt gemeld, in Fransche regeeringskringen en Frankrijk als de internationale geldschieter, zou dezecrediet- weigering in hoofdzaak moeten toepassen bitter weinig ook voor dit middel gevoelt. Nog eenige andere dwangmiddelen wor den genoemd. Servie en Griekenland zouden met Bulgarije samen Turkije tot rede moe ten brengen. Doch afgescheiden van de moeilijkheid, om niet te zeggen onmogelijk heid, de vroegere bondgenooten thans weer gemeenschappelijk op het oorlogspad te krijgen, zullen de beide eerste landen dooi den jongsten veldtocht, zoowel financieel als militair wel te veel uitgeput zijn om een nieuwen oorlog te willen beginnen tegen den ouden, thans weer uitgernsten vijand, van wien zij alles hebben gekregen wat zij wilden hebben. Ook Roemenie wordt genoemd als de voltrekker van den wil derMogenheden.Het zou zeer zeker een merkwaardig schouwspel zijn dezen Staat, die zichzelf door zulk een brutalen roof ten koste van het machtelooze Bulgarije verrijkte, als politie-agent tegen een andere Mogendheid te zien optreden, die b\j slot van rekening alleen tracht in een nieuwen oorlog een deel te herwinnen van wat het in een vorigen heeft verloren Doch ook afgescheiden van deze overwe ging heeft het zyn bezwaren aan Roemeniö op te dragen de Turken tot eerbiediging van het Londensche protocol te dwingen. Immers dit Rijk zou natuurlijk hiervoor zy'D, zeker niet gering, loon eischen, en zich daarmede de hegemonie op den Balkan verzekeren. Doch dan zou het „evenwicht" op den Balkan waarvoor de Europeesche diplomaten met zooveel zorg waken, zijn verbroken. En daarom zal ook deze oplos sing in hun oogen moeilijk genade kunnen vinden. Ook is er nog de mogelijkheid, Rusland het netelig zaakje te laten opknappen. Te Petersburg zag men natuurlijk niets liever. Voor Rusland beteekent de afloop van den eersten Balkan- oorlog toch reeds een leelijke ■treep door zyn oude rekening, waarop het een eigen gebiedsuitbreiding tot aan de Dardanellen toe had geschreven. En met liefde zal zeker Rusland, alle machtsverster king van Turkye in Europa beletten óók met het oog op de verreikende plannen die het ten opzichte van Aziatisch Turkye koestert. Maar de groote Mogendgeden al dan niet in bondgenootschap met Rusland, voelen er bitter weinig voor de verwezen lijking van deze plannen in de band te werken en zullen daarom zeker niet aan Rusland het Turksch uitzectingsmandaat geven. En wanneer RuBland zich dit, naar uit sommige berichten schijnt te blijken, zelf zou willen geven, dan kan men er zeker van zyn, dat hiermede opnieuw een beden kelijke fase van internationale verwikke lingen zal worden geopend. Ten slotte zijn er nüg twee mogelijkheden. De eerste isdat men na den vrede te Boekarest,die naar men algemeen aanneemt nog slechts een quaestie van dagen is, de Turken en Bulgaren het rustig samen laat uitvechten. Doch men vraagt waar dan het „gezag" der Mogendheden op den Balkan zou blij venwanneer Turkye ditmaal zyn uitgeputteD en in den jongsten veldtocht gedemoraliseeiden tegenstander de baas bleek I De tweede is, dat men aan Turkye flnancieele „compensaties" toezegt voor het ontruimen van Tracie en Adrianopel. In som mige Fransche bladen wordt dit middel aan de hand gedaan. Maar het kon wel eens zyn, dat de Jong-Turksche Regee ring van deze „compensaties" niet gediend bleek, omdat ztf by ondervinding weet hoe ook daarby weer waarborgen enz. worden gevraagd, die voor Turkije's onafhankelijk heid niet zonder bedenking zyn! En ook omdat een verkoopen van 't heilige Adria nopel in de nalie wel eens een gisting kon wekken, die aan het Jong-Turksche bewind opnieuw een einde maakte. Zoo zien wy hoe door Turkyö's opti6den een situatie in 't leven is geroepen, waar van de ontwarring den diplomaten Dog hoofdbrekens genoeg kan kosten, en die opnieuw het perspectief van een wolkeloozén Balkan-hemel voor wie weet hoe lang doet verdwijnen. De binnenlandsche toestand van Spanje i is van dien aard, dat we nu het op den Balkan weer minder rumoerig is, nog even den blik wendeD naar het Pyrreneesch Schiereiland. Sedert de dood van Canalejas is de eenheid in de binnenlandsche politiek niet meer die van voorheen. Ganelejas wa8 de allesbeheerschende. alles leidende minis ter-president. Hij dacht voor allen, hij deed voor allen, Romanones staat in dat opzicht een eind beneden hem. Hij heeft niet dien sterken wil, die nooöig is om ujt een ver warden toestand een geregelden staat van zaken te voorschijn te doen komen. Dat minder krachtige in zyn optreden, dat niet bandelen met een zekere dwingende kracht maakt dat Romanones meer dan zyn voor ganger te doen heeft om zyn politiek scheepje veilig binnen te loodsen. Daarby komt dat hy niet altijd even haDdig is. Dit jaar is een jaar van politieke crisissen voor Spanje geweest. Maar zelden heeft een crisis scherper gedreigd dan thans Den veertienden Juni werd een decreet openbaar gemaakt, waarbij de parlementaire arbeid tot nader aankondiging geschorst werd. Een dergelyke maatregel is altijd verkeerd. Men komt dan feitelijk in een toestand van een niet parlementair geregeerd land en begrijpelijkerwijze verzet zich daartegen alles wat eenigermate democratisch voelt. Dit is ook in Spanje direct tot uiting ge komen, zoowel van republikeinsche ais van socialistische zijde protesteerde men tegen de sluiting van de Cortes. Natuurlijk deden vanzelf ook, de conser vatieven aan dit verzet mee. Maar het meest bedenkelijk was dat onder deregee- ringsparty, onder de liberalen een sterke groep zich vijandig verklaarde aan dit besluit van de regeering en aandrong op heropening van de Cortes. Die liberale actie stond onder leiding van markies Alhucemas en de libe ralen gingen in hun verzet zoover dat velen van hen hun ontslag vroegen voor hun regeeringsbeambten. Daarby komt dat de toestand van het ministerie nog verslechterd wordt door het feit, dat de zaken in Marokko uiterst slecht gaan. Steedszyn er nieuwe troe penmachten noodig en het lijkt er verbazend veel op of het tot een geregelden oorlog in Marokko zal komen. Of het aan de leiding der Spaansche officieren ligt of waaraan dan ook, zeker is het dat het verzet tegen den oorlog steeds sterker wordt. Hoe ernstig de toestand is, blijkt het best uit de protest- meetingen die telkens weer plaats vinden. En boezeer het prestige in het binnenland is geschokt, blijkt wel uit een manifest door de dissidente liberalen wereldkundig ge maakt, waarbij ze er °P aandringen dat de Cortes onmiddellyk weer bijeengeroepen zullen worden. 126 Parlementsleden noemen zich tegenstander van hetregeeringsbesluit; 56 senatoren en 70 afgevaardigden kiezen dus partij tegen hun eigen regeering. En bovendien hebben verschillende oud ministers het manifest onderteekend. Dat beteekent dus een scheuring in de liberale party die de grootste gevolgen kan hebben, want reeds nu is het aantal voorstanders van heropening veel grooter dan het aantal tegenstanders. De veranderingen in de wetgeving betrekkelijk den burgerlijken stand. Den 7 Augustus a.s. treedt in werking een wet waardoor belangrijke veranderingen worden gebracht in de wetgeving betrekke lijk den burgerlijken stand. Waar het ook voor het publiek van belang is van deze nieuwe en gewijzigde bepalingen kennis te nemen, meende ik goed te doen deze hier te bespreken. De wijzigingswet die door de eerste zoo wel als door de Tweede Kamer zonder hoof delijke stemming werd aangenomen, beoogt: 1°. eenige vereenvoudiging te brengen in de vormvereischten voor het huwelijk en 2°. den Zondagsarbeid ten bureele van den bur gerlijken stand zooveel mogelijk te beperken. Zooveel bekend is moeten de aangiften van geboorte geschieden binnen 3 dagen na den dag der bevalling. Werd tot nogtoedeZondag onder die drie dagen medegerekend, na 7 Augustus a.s. worden de Zondagen, de Nieuwjaarsdag, de Christelijke tweede- Paasch-en Pinksterdagen, de beide Kerstda gen, de Hemelvaartsdag en de verjaardag der Koningin niet meer medegeteld ter bereke ning van dien termijn van 3 dagen. Wordt dus een kind geboren den 24en December, dan is de laatste dag van de aangifte den 29en Decemberimmersde beide Kerstdagen, 25 en 26 December, telle voor de berekening der 3 dagen niet mede. Nu concludeere men daaruit met, dat op de genoemde dagen geen aangiften van ge- geboorte kunnen geschieden, dat allerminst. De Bureaus van den burgerlijken stand moe ten op die dagen ook geopend zyn, zij het dan ook niet zoo lang als op de andere dagen. Het is van genoegzame bekendheid, dat minderjarigen en meerderjarigen, die den leeftyd van dertig jaren nog niet hebben be reikt, om een huwelijk aan te gaan de toestemming behoeven van hunne ouders of voogden. Deze toestemming kan worden gegeven bij de voltrekking van het huwelijk zelve. Kon evenwel een der personen, die toestemming moesten geven niet by de vol trekking van het huwelijk tegenwoordig zyn, dan moest worden overgelegd een akte van toestemming opgemaakt door een notaris. Vanaf 7 Augustus a.s. is ook den ambte! naar van den Burgerlijken stand de bevoegd. heid gegeven akten van toestemming op te maken. Een groot gemak nu is, dat ieder ambtenaar van den burgerlijken stand daar toe bevoegd is. Men behoeft zich dus voor het opmaken van een akte van toestemming juist niet te vervoegen by den ambtenaar van den burgerlijken stand zyner woonplaats of van de gemeente waar het huwelijk, waar voor de toestemming moet dienen, zal plaats hebben. Waar de „toestemmende" personen zich ook binnen ons land bevinden, overal is de ambtenaar bevoegd tot het opmaken der akte. Kunnen nu een of meer personen, die by het huwelijk toestemming moeten geveB, daarby niet tegenwoordig zijn, dan dient een afschrift van de toestemmingsakte te worden overgelegd. De kosten van een af schrift van een akte van toestemming be dragen f 1,00*.) Terwyl tot nog toe voor het opmaken van een toestemmingsakte bet honoranium aan den notaris verschuldigd was, wordt door den ambtenaar van den burgerlijken stand, evenals de andere akten van den burgerlijken stand, de toestemmings akte gratis opgemaakt. Ik wys er hier nog op, dat meerdere per sonen bij één akte hunne toestemming kun nen geven en verder, dat bij het opinakeu van een akte van toestemming de ambtenaar van den burgerlijken stand bevoegd is te vor deren, dat de identiteit van de voor hem verschijnende personen verklaard worde door twee, den ambtenaar bekende getuigen. ZijD de verschijnende personen aan den ambtenaar bekend, dan zal deze van die bevoegdheid geen gebruik makeD. Tot het opmaken der toestemmingsakte behoeven slechts de personen, die de toestem ming moeten geven voor den ambtenaar te verschijnen. De personen te wiens behoeve de huwelijkstoestemming wordt gegeven be hoeven daarbij dus niet tegenwoordig te zijn. Moesten tot nog toe by het voltrekken van het huwelijk ten gemeentehuize vier getuigen tegenwoordig zyD, na 7 Augustus evenwel zal het voldoende zijn, indien het huwelijk voltrokken wordtin tegenwoordig heid van minstens twee en hoogstens vier getuigen. Men kan dus volstaan met twee In de bestaande bepaling, dat by huwelij ken, die uithoofde van een behoorlijk be wezen wettig beletsel (ziekte bv.) niet ten gemeentehuize kunDen worden voltrokken, zes getuigen moeten aanwezig zyn, is geen verandering gebracht. Voor velen, vooral voor minder met aard- sche goederen bedeelden, bestond tot nog toe een financieel bezwaar tegen huwen in de kerk. Immers het kerkelijk huwelyk mag volgens het burgerlijk wetboek niet worden voltrokken, voordat de partijen aan den bedienaar van hun eeredienst zullen hebben doen blyken, dat het huwelijk ten overstaan van den ambtenaar van den bur gerlijken stand is voltrokken. Waar nu op de overtreding van deze bepaling voor de geestelijke eeD geldboete van ten hoogste f 300 staat, is het te begrijpen, dat de geestelijken maar niet op de enkele verkla ring van de parti en, dat het burgerlijk huwelyk is gesloten het kerkelijk inzegenen. Vandaar dan ook dat het de gewoonte was, dat de partijen een uittreksel uit de huwe lijksakte overlegden. De kosten hiervan be dragen f 1,15, ook voor ben die een bewijs van onvermogen konden overleggen.(Enkele ambtenaren gaven in laatstgenoemd geval het uittreksel gratis af.) Vanaf 7 Augustus zullen de uittreksels of afschriften der huwelijksakten, welke ten behoeve van het kerkelijk huwelijk worden afgegeven kosteloos en vry van zegel ver krijgbaar zyn. Het financieel bezwaar tegen het kerkelijk huwelijk is alzoo door deze nieuwe bepaling voor een groot deel opge heven. Een nieuwe bepaling is wel die betrekke lijk de huwelijksafkondiging. Waren vroeger noodig twee afkondigingen van het huwe lyk op twee achtereenvolgende Zondagen en moesten voordat het huwelijk kon worden voltrokken, eerst nog twee dagen verloopen Da de laatste afkondiging, vanaf 7 Augustus zal slechts één afkondiging behoeven plaats te hebben en wel op een Zaterdag, terwijl na de afkondiging nog 10 dagen moeten verloopen alvorens het huwelijk kan worden voltrokken. Het tijdsverloop tusschen aan- Wet van 20 Juni 1913 Stbl. 294 tot wijziging en aanvulling van den 3en en öen Titel van het le Boek van het burgerlijk wetboek en in verband daar mede wijziging, van de wet van 23 Aprill879, Stbl. 72 en van de gemeentewet. Tenzij men voorzien i6 van een bewijs van on vermogen. afgegeven door den Burgemeester zyner woonplaats, in welk geval men bet afschrift gratis bekomt

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1