MIK. ZÜID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, •eekmachine coopen? [OLLAHDSGH lUWGREDIET. ide Goederen, enz. No. 36 2l te bezoeken en doet PATHEFOOS naaldverwisselen behoeft, verslijtbare safier, et instrument volmaakt ■an ander systeem. Papierhandel i 280, MIDDELHARNIS. NEUSJE VAN DEN LM - KOSMOS STORMVOGELS R DE GUTTERIEZ RBEID ADELT GRACIA jaren-merken irenmagazijn )ELHARNIS TOOK ALKMAAR. 11. Telefoon 73. vlTSC HAPPEN: ENKHUIZEN, 6. Westerstraat 6. 'g-GRAVENHAGE, Molenstraat 45. irg at. ROTTERDAM, Leuveliaven 107. wee Millioen Gulden laatst en volgestort. OTSCHAP verleent Cre- gelden in deposito, belast i aan- en verkoop van apons, sluit beleeningen n en verricht verder alle i tot bet Kassiersvak DEPOSIT. ,o rente 3 l/z °/o. jp 31 Maart 1913. ieten f 6.399.635.91 - 1.318.571.89 - 280.921.42 •t,r De Directie •issen J. F. MOENS. OREEST. Mr. M. MOENS at voor Middelharnis en DER KOOGH [UOELHARKIH ONZE EILANDEN VOOR DB Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,56 Afzonderlijke nummers- 0,05 Zaterdag 26 Juli 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv jrtentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote Ie Iters naar plaatsruimte. Officieele Mededeelingen. GEMEENTE-REKENING. Burgemeester en Wethouders van Middelharnis maken hekend dat .de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1912 is overgelegd aan den Raad en gedurende veertien dagen van den 21 dezer tot en met den 0 Augustus 1913 ter gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar i9 gesteld. Middelharnis, 23 Juli 1913. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. UIBO J. MIJS. Buitenlandsch Overzicht,. Het is te laat voor Bulgarije, wanneer thans gesproken wordt over mogelijke hulp van welke zijde dan ook. Ten eerste, de Balkanstaten, behalve Bulgarije dan, wil len hun zaken opknappen, en ten tweede komt de hulp ook te laat, omdat de Balkan staten toch reeds een groot deel van Bul garije bezet hebben. De Roemenen staan op een paar dagmarschen afstands van Sofia, de hoofdstad van Bulgarije. De Griekenen de Servifirs zijn eveneens reeds op Bul- gaarsch terrein. En Turkije heeft zich reeds weer van een aanzienlijk stuk van het bij den vrede van Londen afgestane gebied ver zekerd. Zelfa is de Turksche ruiterij reeds Adrianopel binnengetrokken en het leger volgt snel. Het is een wreede speling van het noodlot voor de Bulgaren, dat zij de stad Adrianopel, waarom zij zoolang c-n heftig hebben moeten strijden, zoo zonder slag of stoot aan hun oude vijanden weer hebben moeten afstaan. De Turken zullen van de gunstige gelegenheid gebruik maken om zooveel mogelijk het verloren gebied opnieuw te bezetten. Mogen zij dan al niet door allerlei omstandigheden in staat zijn al dit gebied te blijven behouden, het is zeker, dat talrijke voordeelen den Turken zullen geworden. Al komt de vrede betrekkelijk gauw, dan nog zal Bulgarije te veel verzwakt zijn om een nieuwen heftigen strijd tegen Turkije te beginnen, dat gelegenheid heeft gehad om zich militair zooveel mogelijk te herstellen. En iutusscben gaat Turkije voort om Bul garije zooveel mogelijk te verzwakken, op dat het zich straks wel in alles zal moeten schikken. Die Turksche officieren en soldaten die niet in hun vaderland kunnen meestrijden, omdat zij krijgsgevangen in Servië of Grie kenland verkeerden, nemen daar dienst om af te rekenen met hun doodsvijanden, want geen volk op den Balkan is zoo gehaat als de Bulgaren. De mogendheden hebben Tur kije herinnerd aan de bepaling van den Londenschen vrede: grenslijn Midia-Enos. Turkije heeft duidelijk lateu merken, dat het zich van de bedreigingen der mogendheden niets zou aantrekken. Ten eerste maakt het evenals Roemenië slechts van de omstan digheden gebruik om te trachten niet de zwakste van den Balkan te worden, want dat is nu eenmaal op deze wereld zoo, dat de zwakken er schijnen te zy'n om onder drukt te worden. Daarom behoort Turkije liever niet tot de zwakken. In de tweede plaats wil Turkije niet toegeven datdelyn Enos Midia een rechte lijn zou moeten zijn. Het heeft dan ook, toen de Russischt gezant op vry 8cherpen toon eischte niet zou worden bezet, op onbewimpelde wijze de Russische verlangens van de hand gewezen. Het rekent er blijkbaar op dat de oneenigheid onder de mogendheden over een eventueel iugrij pen groot genoeg is om ongestoord te kun nen doorgaan. Men mag verwachten dat de vrede nu wel spoedig tot stand zal komen. Op het verzoek van Bulgarije zal men thans de onderhandelingen beginnen en wel tegelijkertijd tusschen Bulgarije, Servië, Griekenland van Montenegro hoort men in den laatsten tijd niet meer spreken en Roemenië. Bulgarije heeft, reeds van te voren de voornaamste eischen van Roe menie ingewiligd. En het laat zich aanzien, dat het ook tegenover Servië en Griekenland zeer inschikkelijk zal zijn, nu het vrijwel vaststaat, dat noch Rusland, noch Oostenrijk zullen toelaten, dat Bulgarije al te zeer wordt verzwakt. Behalve de zachte aandrang der Mogend heden en de uitputting van drie der oorlog voerende partijen - Roemenië kan eigenlijk moeilijk als een „oorlogvoerenden" Staat worden beschouwd moet evenzeer opmarsch van het Turksche leger worden genoemd als een der motieven, welke thans dringen tot een zoo spoedig mogelijk herstel van den vrede. Bulgarije zal uit eigen kracht Adrianopel niet kunnen heroveren. Reeds de eerste maal kon het haar niet dan met Servische hulp meester worden. En wanneer Enver bey haar verdedigt, dan is het de vraag of zelfs de voormalige bondgenooten gezamelijk haar onder de tegenwoordige omstandigheden nog weer zouden kunnen binnendringen. Dat niet alleen in Bulgarije maar ook in Servië de bezetting van Adrianopel „pijnlijke verbazing" heeft gewekt, is te begrijpen De oorzaak van het huidige conflict immers is juist, dat Bulgarije door het bezit van Thracië met Adrianopel waarvan de verovering van te voren niet voorzien was - een zoo grooten voorsprong kreeg op zijn bondgenooten, dat deze laatsten zich gerech tigd achtten op een herziening van het oorspronkelijke bondgenootschappelijke ver drag aan te dringeD. En wanneer men nu weer Adrianopel met een grooter of kleiner stuk van het veroverde land, door Turkije in bezit liet nemen zouden alle opofferingen welke men aan het thans zoo vernederde Bulgarije wilde opleggen, hun reden van bestaan verliezen. In dezen zin moet men dan ook de tele grammen verstaan, die spreken van den oprechten wensch der oorlogvoerend partij en om den vrede zoo spoedig mogelijk te herstellen. Intusschen zal het met dit al de vraag zijn of men de Turken zoo. spoedig weer uit Adrianopel vandaan krijgt. Niet alleen Bulgarije, doch ook Servië en Griekenland zullon thans, na den laatsten bloedigen oorlog niet meer in staat zijn tot de groote krachtinspanning welke daartoe noodig is. Alleen Roemenie zou het kunnen of een der groote mogendheden. Wat deze laatste betreft, komt het aller eerst Rusland in aanmerking. Dat men in elk geval in Petersburg deze peening is toegedaan bewijst een telegram uit deze stad in de Frank f Zeitung. Daarin wordt gezegd, dat Rusland zijn best zal het in zekere kringen geheel vergeten te zijn en zoo is het kunnen gebeuren, dat1 de feesten van de 50 jarige herdenking van de vrijmaking der Schelde plaats konden hebben juist op 't zelfde oogenblik, dat Hol land de werken laat aanbesteden voor het fort, dat het te Vlissingen wil laten bouwen het fort, dat den ingang der rivier zal be heerschen od, in geval van oorlog, alle ver binding van Antwerpen met de open zee zal afsnijden. De stichters van de Belgische onafhanke lijkheid, gaat het Brusselsche blad dan voort, en zü die later de vrijmaking der Schelde verwezenlijkten, waren er in geslaagd om een soort mede eigenschap op den beneden stroom te verzekeren, en rechten die ons tegen alle onaangename verrassingen ver zekerden. Ongelukkig genoeg is men echter van de politieke lijn, dat zij zoo duidelijk hadden aangegeven, afgeweken; men heeft de algemoene strekking van net Schelde- vraagstuk miskend, en door 'n schuldige achteloosheid, door lichtzinnigheid of door een misdadige onwetendheid heeft men alles verloren laten gaan wat zij met zooveel moei te hadden verkregen. Door overeenkomsten met Holland van het soort als die, welke het Belgisch parlement in 1892 zonder discussie ratifieerde, terwijl Beernaert minis ter ad interim voor buitenlandsche zaken was, een overeenkomst die Holland veroor looft in geval van oorlog alle scheepvaart op de rivier onmogelijk te maken door het wegnemen der lichtseinen, der bakens enz. alles zonder dat toestemming van Belgie noodig is heeft men al onze verkregen rechten op de Schelde twijfelachtig gemaakt en heeft men te voren zijn sanctie gegeven aan wat zou kunnen worden gedaan om in geval van oorlog Belgie van de zee af te snijden.... De Indép. Beige eindigt met de verwach ting uit te spreken, dat de feeeten te Ant werpen ten gevolge zullen hebben, dat men zijn aandacht ook weer eens op dezen kant van het Scheldevraagstuk zal vestigen. Mevrouw Pankhurst, die naar men weet verleden week Maandag by het gevecht in het Paviljon te Londen tusschen desuffra- heden en scheldwoorden als „moordenaars", hyena's", lafaards", enz., naar het hoofd geslingerd. doen om de Turken weer terug te dry ven. gettes en de politie wist te ontsnappen, heeft Maar. zoo wordt er by gevoegd, noch onder niet lang wil van haar vrijheid gehad. de te Petersburg gevestigde diplomaten,noch in goed ingelichte Russische kringen, gelooft men, dat de Russische Regeering in Armenië of elders zelfstandig zal optreden. Het liefst zou men een gemeenschappelijke vlootde- monstratie voor Constautinopel op touw zetten. Men mag aannemen, dat een aanval van Rusland in Armenië waarmede men te Petersburg reeds sedert het eind van den vorigen oorlog herhaaldelijk heeft gedreigd vooralsnog achterwege zal blijven, niet zoozeer omdat Rusland dit niet zou willen als wel omdat zoowel Duitschland als Engeland zich daartegen zouden verzetten. Te Parys heeft men de zaak vrij kalmpjes opgenomen. Men gelooft daar, dat noch de Fransche Regeering, noch de regeeringen der andere groote mogendheden zich er erg druk om zullen maken. De Bulgaren hebben zich in den laatsten tijd zoo gehaat gemaakt, dat men om hunnentwille den Europeeschen vrede niet meer in gevaar gebracht wil zien. In dezen zin laten zich de meeste Fransche bladen thans uit. En wat de FraBsche socialisten betreft deze hebben van het begin der Balkancrisis af, party genomen voor de Turken. Jaurès drukt dan ook in de Humanité de hoop uit, dat de Turken, ook nu zij aan de winnende hand zyn, de gUDst van het lot niet zullen misbruiken, De liberale Indép. Beige vindt in haar hoofdartikel over do feestelijke viering van het 50 jarig jubileum van de vrijmaking der Schelde gelegenheid om nog eens op het vraagstuk van de verdediging van de Schelde in verband met den bouw van het Vlissing- sche fort terug te komen. De Schelde is, schry ft het blad, niet alleen uit economischen handelsoogpunleen levens belang voor ons; zy is ook van buiten gemeen groote beteekenis wat betreft onze nationale verdediging.Zonder de vryeSchelde wordt Antwerpen waardeloos, omdat alleen door de Schelde ons „nationaal reduit" afdoende kan worden gesteund in geval van schending van onze grenzen en van bezetting van onzen grond. Men denkt daar ten ontzent niet genoeg aan; men schijnt Zij hield zich schuil in haar kamer in Little Smith Streeth het huis werd dag en nacht door twee politieagenten bewaakt, die last hadden haar onmiddellijk te arres teeren wanneer zy het huis verliet. Tegen Maandag was er echter een nieuwe groote meeting in het Paviljoen uitgeschreven en, naar was aangekondigd zou ook mevrouw Pankhorst daar verschijnen. De moeilijkheid was nu maar de politie te verschalken. En daarin slaagden de suffragettes met behulp van een bekenden truc. Zaterdagmiddag schoolden een groot aantal kicsrechtvrou- wen vóór het huis in Little Smith Street samen, en enkelen drongen er, niettegen staande het verzet der politie, binnen. Ter zelfder tijd reed er 'n huurrijtuig voor op eenige oogenblikken later brachten de suf fragettes een zwaar gesluierde dame naar buiten, die zij in het rijtuig plaats wilden laten nemen. De poiitie liep in den val. De gesluierde dame werd gearresteerd en in l triomf in het rijtuig naar het politiebureau gebrachtwaar de agenten tot de ont dekking kwamen, dat zy zich leelyk bij den neus hadden laten nemen. Intusschen was de echte mevrouw Pankhorst natuurlijk gevlogen. De politie begreep echter wel waar zy haar ten slotte toch vinden zou. Maandagmiddag, kort vóór de meeting in het Paviljoen zou beginnen, liet zy het geheele gebouw door zoeken. En weldra had men de gezochte gevonden verscholen in een der kleedkamers. Zij werd onmiddellijk gearresteerd. Doch het naar buiten brengen ging niet zoo héél gemakkelijk. Met verwoedheid verzetten zich de suflragotten tegen het wegvoeren van haar leidster en menige agent en detective maakte op aangename wyze kennis met de nagels en de hoedepennen der dames. Ein delijk slaagden zy er echter toch in mevrouw Pankhurst door een achteruitgang van het gebouw naar buiten en in een taxi te krygen, waarmede zy ijlings naar Holloway werd gebracht. In de zaal bracht de- mededeeling van mevrouw Pankhurst' arrestatie groote con sternatie teweeg, en daarna een algemeene woedevitbarsting tegen de daar aanwezige politieagenten. Dezen kregen o a. liefelijk- Haaysche Brieven. ccxxxv. Met de kabinetscrisis zyn we deze week wel niet opgeschoten in dezen zin, dat reeds een ministerie kan worden gevormd, doch wel in zooverre, dat eer dan men verwachtte de S.D.A.P. haar beslissing over het voor stel van dr. Bos heeft geDomen. Do roode broeders zijn voor de vervulling hunner stembusbeloften ten slotte teruggedeinsd. In de verkiezingsdagen vertelde elk sociaal democraat uit den treuren, dat er geen waschechter kiesrechtman en geen onver- valschter staatspensioneerder was dan een S.D.A.P. er. Een vrijzinnige die zich voor die hervormingen verklaarde, was niet te vertrouwen. Je ware mannen, om die groote vraagstukken in wetten te belichamen, waren de candidaten van de roode vaan. Dank zij de clericale reactie, die overal ontevredenheid had gewekt, gingen 18 waschechte S. D. A. P.-ers naar de Kamer. De 145,000 kiezér3, die hen er heenzonden, hebben natuurlijk gedacht daardoor het best mede te werken tot de hervormingen, waarvoor immers de S. D. A. P.-er je man heette. De heeren worden in de gelegenheid gesteld drie ministersplaatsen te bezetten, maar bedanken èr lekker voor. 't Is immers veel gemakkelijker een mond als een walvisch open te zetten, doch den berg een muis telaten baren.DezelfdeS.D.A.P.-ers trachten echter al dadelijk de schuld op een ander te schuiven. De redactie van Het Volk durft, notabene spreken van een pliebt der vrijzinnigen om de regeering te aanvaarden Verwatener en brutaler kan het wel nietl Voor de stembus poseeren de broeders als waschechte en onvervalschte pleitbezorgers van" democratische hervormingen. Na de stembus steken de heeren de handen in den broekzak en betooger, dat de vrijzinnigen de kastanjes maar uit het vuur moeten halen. En dan worden ze nog boos, als men hen vergelijkt by de baliekluivers, die het best weten, hoe de schipper door de brug moet komen, doch geen hand uitsteken om te helpen. De vrijzinnige concentratie zal thans heb ben te beslissen of zy niettegenstaande de lafhartige houding der S. D. A.P. een kabi net zal vormen, dat de stembusbeloften in daden omzet. Dat daaraan groote moeilijk heden zyn verbonden, zal ieder begrijpen en de beslissing zal ongetwijfeld eerst go nomen worden, na ernstige besprekingen door alle leden der vrijzinnige concentratie. Het gaal by de vrijzinnigen wel niet zoo „democratisch" toe als by de S. D. A. P., doch het verantwoordelijkheidsbesef is bij hen zeker grooter. Het Volk heeft eerst zwaarwichtig betoogd, dat de beslissing over het aanbod van dr. Bos alleen mocht wor den genomen door een congres dor S. D. A. P. Nadat de 21 hoogmogende heeren, die de Kamerfractie, het partijbestuur en de volkredactie der S. D. A. P. uitmaken, met 13 tegen 8 stemmen had beslist, dat de roode broeders voor de regeeringsver- antwoordelijkheid op den loop zouden gaan, werd plotseling het houden van een party congres heel ondemocratisch en debeslissiDg van de 13 der 21 hoogmogenden, die het aanbod van dr. Bos weigerden, tot een uit spraak in hoogste instantie gepromoveerd, De 10000 „bewuste" S.D.A.P-ers hadden plotseling geen woord meer mee te spreken, de 13 hadden voor de 10000 de waarheid gevonden. Zoo „democratisch" (niet lachen, lezer!) gaat het bij de vrijzinnigen niet. Daar be schouwt men de gekozen kamerleden als de mannen, aan wie de kiezers de beslissing over de vorming van het kabinet voor hun votum hebben over gelaten. Dai is natuur lijk lang zoo democratisch niet als bij de S. D. A. P., waar 13 voor de 10000 „be- wusten" beslissen en decreteeren, dat nu de 13 van de 21 besloten te weigeren, een congres geen zin meer zou hebben 1 Don Quichotte kon het inderdaad niet kostelijker hebben uitgedacht! Hoe zullen de 10000 minus 13 „bewusten" over deze „democratie" juichen Het staat er met de democratie in D. A. P. precies zoo voor als met het dierbare vaderland doormaken, is zelfs deze we6k het badbedryf tydelyk gestaakt. Welk een onberekenbaar nadeel de triestige zomer voor Scheveningen oplevert, zal ieder be grijpen. Ziet men dan in Holland nooit de zon, vroeg een Franscbman bij een bezoek aan ons land. Men zou hem haast moeten antwoorden, dat zonneschijn uitzondering en regen regel is. We schrijven al haast eind Juli en een der twee maanden, die het badseizoen goed moeten maken, loopt ten eind. Het staat er niet naar, dat 1918 afge schreven zal kunnen worden als een goed jaar voor onze badplaats. De honderden, die het van het seizoen moeten hebben, zijn ook al heel slecht te spreken over de presta tie van den winterschen zomer van 1913. Welnu, heeft de democratie niet evenveel reden tot klagen over de S. D. A. P? Buitenland. Wedstrijd van omroepers. In de stad Hastings is dezer dagen een wedstrijd van omroepers uit het Vereenigde Engelsche koninkrijk gehouden. Niet miuder dan 33 omroepers waren verschenen, en heel Hastings was uitgeloopen en had plaats genomen op de 6-pence plaatsen, (op het openlucht-terrein) waar de brul-wedslryden gehouden werd. De meeste mededingors betraden de tribune in historisch costuum gedost, men zag allerlei driekanten hoeden, kousen van alle kleuren, geborduurde jassen en enorme pofbroeken. De kamp werd door de beste omroepers uit Engeland en Wales geopend; ieder veischeen met zyu klok. Alleen een inedinger uit Devize verscheen met een stok met gouden bol, en gebood alles stilte! De verplichte tekst luidde als volgt: „Oyes! Oyez! Oyez! be it known that the fioral pageant on August Bank. Holiday-is a free feast of joy dud beauby for Hastings and St. Leonard's visitors(Hoort, hoort, hoort., u worde bekend gemaakt, dat het bloemenfeest op den Augustus-beurs-vacan- tiedag een vry feest der vreugde en der schoonheid is, dat aan de bezoekers van Hastings en St. Leonard gegeven wordt). ledoren mededinger liet dezen tekst volgen door een „God save the King!" De eerste prijs verkregen mr. ADglish uit Marlborough en zyne daverendestentorstem, de tweede prys gewerd mr Cox uitBurnham, en de derde werd behaald door den blinden omroeper, Tucker uit Blaina De winner van den eersten prys kreeg buitendien de mees- terschapsklok van Groot-Brittannië voor 1913". Niet onmogelijk, dat deze het vol gend jaar in een nieuwen wedstrijd weer „verschieeuwd" moet worden. (Tel.) Een aardbeving in Wiirttemberg. STUTTGART, 20 Juli. Hedenmiddag om zeven minuten over eenen werd in geheel Würtlemberg, alsmede te Straatsburg, een korte maar hevige aardschok waargenomen. Te Stuttgart vielen een aantal personen op itraat, terwijl van eenige gebouwen de schoorsteenen omlaag stortten. Het centrum van de aardbeving schijnt wederom evenals 16 November 1911 in de Zwabische Alpen gelegen te hebben, zoodat zij vooral in de plaatsen op die Alpen bij zonder sterk gevoeld werd. De aardbeving, waarvan in bovenstaand telegram melding wordt gemaakt, heeft zich, zooals uit latere berichten blykt, niet alleen tot Württemberg en Straatsburg, beperkt, maar werd ook te Frankfort, in Baden, in enkele deelen van Beieren en in Zwitser land waargenomen. De schok schijnt niet zoo hevig geweest te zyn als die van den llen November 1911, welke, behalve in Zuid-Duitschland, in geheel Zwitserland, Opper-Italië, in de streek van Besan<;on tot Belfort, in het Moezeldal, in het ThuriDgsche, zelfs te Weenen gevoeld werd. Toenmaals verliet in een groot aantal steden het volk, van angst en schrik vervuld, de theaters, terwijl in de nabijheid van hetceotrum der aardbeving aanzieDlyke schade werd aan gericht. Ditmaal is echter van groote schade nog niets vernomen, en hebben te Frank furt tal van inwoners den schok niet eens gevoeld. (Tel.) Opstootjes te Lissabon. LISSABON, 20 Juli. Aan de troepen zyn in den afgeloopen nacht strikte bevelen gegeven met het oog op ernstige gebeurte- badseizoen te Scheveningen. Wegens het winterseizoen, dat we op't oogenblik in het nissen, die zich zouden kunnen voordoen.

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1