ELSDIJK. ZUID-HQLLANDSCHE EN ZEEUWSC1E EILANDEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, OK-FREEN rilEEKBANK IE S. VAN DER PLAAT Sajet en ARTIKELEN Hulp- of schotbank ireehtsehe iDELHARNIS treekmachine koopen? inde Goederen, enz. voor oe UNDIGE INRICHTING BATO" ikado 78 - ROTTERDAM ciale behandeling van ag en zenuwziekten, hart-, nier-en blaas- rouwenziekten enz. 1 VRIJDAGS 10—I uur. RAAT MIDDELHARNIS opend, bij elke weers- Speciaal adres voor groe- en, buitenopnamen, ver- ngen en lijsten. EN - NETTE AFWERKING T 208, MIDDELHARNIS ANDEL IN I AANBEVELEND r het Departement Middel- slsdijk der Maatsch. tot Nut en, verleent onder borgtocht van f 25 tot f 500. moeten geschieden bij den mingmeester I, KADE, MIDDELHARNIS. te DOFtDFiEÖl-1 T. ilaatschappelyk Kapitaal waarvan gestort f 200.000, ft tijdelijk uit: dbriever 94 id. a 100% orden verstrekt door den heer DREN S.Dï., tB MIDDELHARNIS. T NEUSJE VAN DEN ALM - KOSMOS STORMVOGELS OR DE GUTTERIEZ ARBEID ADELT GRACIA igaren-merken rarenmagazijn del te bezoeken en doet pathéfoon ;e naaldverwisselen behoeft, tnverslijtbave safier, bet instrument volmaakt van ander systeem. Papierhandel B 280, MIDDELHARNIS. lljlljllillillilljllpljllplSI ONZE EILANDEN Dit Blad versch'ijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 34 Zaterdag 12 Juli 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advortentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Oflicieele Mededeelingen, PROCES-VERBA AL van do zitting van het hoofdstembureau, bedoeld by artikel 98 der Kieswèt. Proces-verbaal van de zitting van het hoofdstem- bureau tot bet vaststellen van den uitslag der herstemming ter verkiezing van één lid van den Gemeenteraad van Middelharnis in de Gemeente Middelharnis (Gemeentelijk kiesdistrict Middelhar- harnis), op den 9 Juli 1913. Het hoofdstembureau neemt zitting in het stem lokaal des namiddags ten 6 ure. J)e Voorzitter maakt bekend, dat zjjn nitgebiacht 660 geldige stemmen, en wel op J. C. J30RN 263 C. T. ZEEDIJK 287 stemmen, terwijl 6 stembiljetten van onwaarde zgn verklaard. De voorzitter maakt bekend, dat alzoo de meeste stemmen heeft verkregen C. T. ZEEDIJK. Is derhalve benoemd tot lid van den Gemeenteraad van Middelbands, C. T. ZEEDIJK. Er zijn door de in het lokaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt in tegenwoordigheid van allen, die zich in het lokaal bevonden. Gedaan te MiddelharniB, den 9 Juli 1913. (was get.) J. v. d. Koogh - (iLijwl.) J. Vroegindeweij J"ed9n" (u>a* get.) ULBU J. MIJ8, Voorzitter. VOOR AFSCHRIFT. Burgemeester en Wethouders van Middelharnis De secretaris, De Burgemeester NIJQH. ULBO J. MIJS. UITSTAG VERKIEZING. BurgemeestPjj, fi Wethouders der Gemeente Mid delharnis make. >ekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vc. meldende den uitslag der op 9 Juli gehouden bei f temming, ter verkiezing vanéén lid van den Gemeenteraad is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt. Middelharnis, den 10 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJQH. U. J. MIJS. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- meete Middelharnis brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van het bestuur van het waterschap „De Oude Polder» ïoozende op de haven van Mid delharnis", om vergunning totjoprichtingtvan een Dingier Dieselmotor van 70 P. K. met een centrifugaalpomp, ten dienste van de bemaling van genoemd waterschap op deperceelen te Middelharnis kadastraal bekend in,8ecte B, No. 2892, 2201 en 2202. Op Woensdag, den 23 Juli 1913, des voormiddags te 11 nren, zal ten Rsadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in le brengen en deze mondeling ^"schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovenge melde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op ge vestigd, dat volgens de bestaandojurlsprudentle niet tot beroep gerechtigd zfln z#, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op don bovenbepaalden dag voor bet Gemeentebestuur z(ju verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Middelharnis, den 9 Iuli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJQH. ULBO J. MIJS. Buitenlandsch Overzicht. Voorloopig zal de Balkan nog wel de meeste aandacht tot zich blijven trekken. Evenals elke vechtpartij boeit ook een oorlog het meest 's menschen aandacht. En thans zooveel te meer, nu de bondgenooten van gisteren als de verbitterste vijanden tegen over elkaar staan. Uit de haat die thans voor den dag komt is af te leiden, dat het feitelijk principe van den Balkanbond o, zoo moeilijk is te handhaven. De bond in elkaar zeiten heeft moeilijkbeden meegebracht, maar hem doen voortbestaan schijnt onmogelijk te zyn. De bestanddeeleu, die in deze coalitie bijeen moesten zy'n, bleken te heterogeen, om een blijvend samengaan mogelijk temaken.De stichting van den Bond heeft dan ook een voorgeschiedenis, die te belangwekkend Is om ze niet mee tedeelen. We zullen er dan ook later, wanneer het oorlogsterrein zelf minder de aandacht vraagt, gaarne het een en ander van mededeelen. In onze vorige overzichten deelden we mee, dat het o.i. een zeer bloedige strijd zou worden. Gezien de karaktereigenschappen van de Balkanvolken en de uitlatingen die ons van verschillende der vooraanstaande personen van bet schiereiland nogin de ooren klonken, mochten we met zekerheid wel haast het feit constateeren. Een van meer dere zijden komt men tot dezelfde conclusie. Zoo komt de correspondent van de Times met het volgende interview van een hooggeplaat- sten Rus aan. In de eerste plaats deelde deze Rus mee, hebben de Bulgaarsche en Servische regeeringen in antwoord op de dringende vertoogen van Rusland beide verklaard, dat zy orders lot staking van de vijandelijkhe den naar de legercorpsen hadden gezonden. Te oordeelen naar wat er na dien tijd nog schijnt voorgevallen te zijn, is de uitwerking van die orders nihil, Valt daaruit af te leiden, dat de regeeringen reeds nu den toestand niet meer meester zijn? Heeft de militaire partij ïd alle landen weer zoowat de leiding in handen? Want ook uit Griekenland ko men berichten die er op wyzen datdeinvloed der regeering bedenkelijk verzwakt is. In zijn verder interview verklaarde de Rus dat deze oorlog vrijwel beschouwd kon worden als een verdelgingsoorlog. Hij meende te kunnen zeggen, dat als het tot een werkelijken oorlog kwam, er van de Bulgaren en de Serviërs niet veel zou overblijven. De Macedoniers zouden beslist uitgeroeid worden, de Serviërs door de Bulgaren, de Bulgaren door de Ser viërs. Het doet eigenaardig aan dit uit den mond van een Rus, dus ook een Slaaf, iemand die gerekend mag worden zijn pap penheimers te kennen, te hooren. De geheele Balkanoorlog toch heet opgezet te zijn ter bestrijding van de Christenbroeders in Mace donië. En thans kon het er dus op uitloopen, dat de Christenbroeders de Christenbroeders verdelgen. We zouden met het bekende ge dichtje van Staning over „Jaap van de twee Bulletijgers" wanneer het onderwerp niet te ernstig was om er een komischen kant aan te maken. Terwijl de hevigste gevechten tusschen Serviërs, Bulgaren en Grieken in de vorige week reeds werden geleverd, bleef de offici- eele oorlogsverklaring uit. Blijkbaar wilde geen der drie Staten de eerste zijn. Een extra-uitgave yan de Staatscourant bevat een oproep van koning Peter aanzijn volk, waarin hij wijst op het feit dat het Bul gaarsche broedervolk den oorlog is begonnen zonder oorlogsverklaring en hij daardoor, al is het met bezwaard hart, gedwongen is zijn dapper leger op te roepen om zich voor de belangen van het bedreigde vaderland op te offeren. Het Bulgaarscbe leger, saamgetrokken op de oude grens tusschen Bulgarije en Servië, blijft volgens een bericht uit Belgrado, zon der succes trachten een druk te oefenen op het krijgsbedrijf in Macedonië. Een sterke colonne, bestaande uit twee regimenten, is de stad Knaschewatz binnen gedrongen, welke door zwakke Servische afdeelingen werd verdedigd. Na een hevig gevecht moest de colonne echter naar Bul garije terugtrekken, vervolgd door de Ser viërs. Vervolgens een ander bericht uit Belgrado werd de stad echter door de Bulgaren bezet, nadat zij op den marsch van de grens naar Knaschewatz de dorpen in brand gestoken hadden en werd het bevel gegeven de noo dige versterkingen te zenden om Knasche watz hulp te brengen. Een andere Bulgaarsche afdeeling heeft op Servisch grondgebied een inval gedaan en is tot Vlasina doorgedrongen, waar zij echter, volgens een bericht uit Belgrado, tot een overhaasten terugtocht werd genood zaakt. Het Servische hoofdkwartier ver klaart echter, dien inval zonder eenig belang te achten. De „Neue Freie Presse" meldt uit Sofia: Het leger van generaal Kowatschef dringt voorspoedig tusschen Keuprulu en Uskub voorwaarts. Men weet, dat zijn leger met de tot inneming van de Timokdivisie gezonden Servische troepen, welker sterkte op twee divisies wordt aangegeven, hevig vecht. Bij Uskub ondernamen de Serviërs twee hevige aanvallen, doch werden dcor tegenaanvallen der Bulgaren teruggeworpen. Bij Kustendil moeten de Serviërs trachten het daar oprukkende Bulgaarsche leger af te snijden van hot bij Kratowo-Kotschana opereerende leger. Een Turksch officier heeft een vrijwil ligerskorps gevormd van 200 man. Hy keerde terug, gewond, met 40 man. In Istip en de zuidelijkeomgevingheerscht de cholera, welke ook in Belgrado haar intrede heeft gedaan. De Serviërs hebben van de Timok-divisie nog verloren 19 snelvuurkanonnen, 2 ma chinegeweren, bij het dorp Dragojewo den tros van 't 13e en 't 15 reg. De Timok divisie heeft 35 officieren en 4000 man, benevens 27 snelvuurstukken en 6 machi negeweren in handen der Bulgaren gela ten. In militaire Jkringen te Athene wordt aan de resultaten van den slag bij Doiran en de aan de Grieksche overwinnig aansluitende achtervolging van den vijand naar Stroe- mitza groote beteekenis gehecht. In die onophoudelijke achtervolging zijn de Grie ken in de buurt van de terugtochtslinie der tegen de Serviërs en de districten Kristo- wak, Istip en Kotschana opereerende Bul garen geraakt, en dreigen deze geheel af te snijden. Van groote gevolgen voor de Bul garen is dat Doiran, dat het middelpunt hunner intendance is, en waar massa's levensmiddelen op 't station en in de stad gereed lagen, door de Grieken is genomen. Men meent, dat de vijand tusschen de Warda en Bregalnitsa in 't Bilisgebergte is teruggedrongen en door gebrek aan levens middelen spoedig Macadonië zal moeten ontruimen. Hij heeft niet meer de beschik king Over de spoorlijn Doiran-Demir Hissar- Serres-Kavalla-Dedeagatsch en moet zich approviandeeren door het Seroemadal over de dorpen Dschumaja on Dubnitza, dat vol moerassen is. De laatste binnengekomen berichten mei den, dat de Bulgarsche troepen de vlakte van Serres hebben verlaten en zich terug getrokken hebben op Demir Hissar. De Grieksche troepen stieten bfj den overtocht van de Stroema slechts op zwakken tegen stand. Voor de inneming van Doiran door de Grieken werd de Grieksche bisschop met een aantal gegoede burgers door de Bulgaren gevangen genomen en naar "erres gebracht. Het persbureau der Servische Regeering deelt de officieele details mede over het bij de herovering van Kriwolak door de Serviërs. De aanval begon 6 dezer van uit Islam Tschiiflik, op den rechteroever der Warda, en strekte zich uit tot het station Kriwolak, tot op de hoogte 213. 's Middags werd begonnen met een energieken aanval en tegen den avond werd de vijand, drie batallons sterk, verstrooit en over de War- dabrug geworpen. Het trok zich in groote wanorde terug in de richting van Pepe- lischte en liet drie volledig uitgeruste laza retten met dokter en 50 gewonden, o. a. een officier, in den steek. De andere officie ren en verdedigingsmanschappen van Kri wolak vloden in groote overhaasting en lieten hun bagage in den steek. Twee berg- stukken en een massa geweren en munutie, welke in geen verhouding tot het aantal bezettingstroepen stonden, weiden buit gemaakt. Vermoed wordt dat zich hierbij ook de geweren van de op den Bulgaarschen linkervleugel gedooden en gewonden bevon den. De verliezen der Serviërs zijn niet van veel beteekenis, daar de vijand zich door den verrassenden aanval niet kon ontwik kelen. De Bulgaarsche verliezen zijn bedui dend. De spoorverbindingoverde Wardabrug is intact en de verbinding met Negotin en Kawadar hersteld. De „Strassburger Post" beweert van goed ingelichte zijde vernomen te hebben hoede betrekkingen tusschen Roemenië en Bulga rije zijn. Onlangs heeft de plotselinge inschik kelijkheid van Roemenië algemeene verba zing gewekt. Nadat het eerst een zeer belangrijke grenswijziging van Bulgarije had verlangd, vergenoegde het zich onver wachts met de stad Silistrië. De oplossing van bet raadsel, zegt het blad, is deze, dat behalve de officieele overeenkomst in St. Petersburg, nog een geheime overeenkomst is gesloten, welke is geteekend tijdens het oponthoud van Danef te Boekarest. Deze overeenkomst bepaalt, dat Bulgarije het gebied van Toertoekan tot Ball schik aan Roemenie zal afstaan, indien Roemenië zich verplicht, bij den oorlog van Bulgarije tegen Servië en Griekenland (welke men toen al kon zien aankomen) Bulgarije met 500,000 man ter zijde te staan. Daaruit is het te verklaren, dat Bulgarije zich niets aantrekt van Romenië's mobilisatie en al zijn strijd krachten aan de gevechten in Macedonië laat deelnemen. Ook Ruslands lijdelijke houding vindt in deze overeenkomst, welke aan de RegeeriDg te St. Petersburg bekend is, haar eenige verklaring- Reeds in de eerst volgende dagen zal de juistheid van deze mededeelingen blijken, verzekert het blad. Volgens een telegram uit Sofia aan het „Berl. Tbl." hebben Duitschland en Oosten rijk de Bulgaarsche Regeering aangeraden met Roemenië een minnelijke schikking te treffen, daar er anders gevaar voor oorlog bestaat. Naar uit Boedapest wordt gemeld, hebben Roemeniërs een schip, dat Bulgaarsche sol daten vervoerde, beschoten, in de meening dat er Roemeensche deserteurs aan boord waren; er zijn twee gewonden. Als onmiddellijk antwoord op de loopende geruchten over het aftreden van generaal van Heeringen als minister van oorlog is de benoeming van generaal von Heeringen bekend gemaakt, zijn benoeming tot armée- inspecteur. Hij is dus minister-af. Nu hij in deze dagen zyn werkelijk moeilijke arbeid in den Rijksdag en in zijn kabinet heeft verricht, kan hij gaan. Wel heeft hij alle eerbewijzen ontvangen, eigenhandig schrij ven van den keizer, diens portret in olieverf en zijn benoemiDg, maar van zijn diensten als minister wil men blijkbaar niet meer weten. Waarom? Niemand behalve de Rijks kanselier en Zijne Majesteit de Keizer, kun nen hierop antwoord geven. Even onver klaarbaar is hij heengegaan als hij indertijd gekomen is. Generaal von Heeringen was voor zijn ministerschap commandant van het Tweede armeékorps, een volkomen voor hem passen de betrekking, want zonder op eenigerlei wijze op zijn capaciteiten iets af te dingen, diplomaat was hij m hetgeheel niet. Deeigen- schappen van een staatsman waren hem ge heel vreemd. Soldaat was hij van top tot teen. Maar waar de Keizer gebood, had hij als soldaat te gehoorzamen toen men hem tot bet, ministerambt riep. Daardoor heeft by een tijdlang een de partement moeten beheeren hoewel hem ten eenenmale de eigenschappen van ad ministrateur ontbraken. Daardoor was hy feitelijk voor minister totaal ongeschikt, al heeft hy, het moet erkend, in de laatste maanden veel arbeid afgedaan, afgezien of men die arbeid ver dienstelijk voor het land rekent of niet. Hy zou al veel eerder zyn heengegaan, wanneer Duitschland een beter parlemen tair stelsel had gekend. Op parlementair gebied is echter Duitschland nog zeer ach terlijk. Zyn constitutioneele instellingen zijn zeer onvolkomen. Een minister dwingen heen te gaan door een parlementair besluit is in Duitschland onmogelijk. Een nederlaag kan zoo groot niet zyn of de minister blijft aan, zoolang de Keizer dat wil. Wat de volksvertegenwoordiging in de oogen der Duitsche kiezers is, valt het best af te leiden uit dat feit, dat de Keizer toen hem het ontwerp van het Rijksdaggebouw werd voor gelegd een ontwerp waarvan de vervaar diger de bestemming had neergelegd in een opschrift,— dit opschrift „Aan het Duitsche volk" eenvoudig schrapte. De Hobenzollerns voelen zich nog volop Kaiser bij Gottes Gnade. Het onhandigste optreden van von Hee ringen he6ft hem dan ook niet tot beengaan kunnen dwingen tot d6 Keizer het goed vond. Onhandig is von Heeringen genoeg ge weest, misschien wel het meest toen hy zijn verdediging van de legerwet (niet dit laatste complex wetten) die maatregel mo tiveerde met de onvoldoendheid der Duit sche diplomatie. Echter nog vele andere raaien heeft hy den Rijkskanselier die ten slotte voor alles staat de haren te berge doen ryzen door zyn onbeholpenheid. Enfin, thans is hy weer soldaat en kan hij geen diplomatische misslagen meer be gaan. Haagsche Brieven. CCXXXIII. Er loopt in den Haag en misschien in heel Nederland op het oogenblik geen boo zer man rond dan jonkheer meester de Savornin Lohman. De uitslag van de stem bus heeft hem zoo overstuur gemaakt, dat er nog wel beel wat tyd zal verloopen.eer hij zelf tot het inzicht komt dat hy zich onsterfelijk belachelijk maakt. Niet alleen dat hij in zijn blad de Nederlander schimpt en raast op de vrijzinnige partijen, doch de redactie ontziet zich op de manier van be- bende Kuyperblaadjes niet de meest per soonlijke aanvallen te richten op de vryzin nige voormannen. Eén aanval op mr. de Beaufort was zoo laf en laag, dat de nobele redactie in een volgend nummer bakzeil moest halen. Vanwaar die woede des heeren Lohman Een Fransch spreekwoord zegt, dat hij, die zich boos maakt, ongelijk heeft en het ongelijk is in dezen geheel en al aan den kant van mr. Lobman. Het is zijn politiek, die honderden van zijn vroegere partygenooten van zijn Unie heeft verwij- deid. Men zag hem by herhaling in onge looflijk korten tyd zijn beginselen volkomen overboord werpen en wat hy op zeker moment ten felste bestreed enkele maanden daarna even hartstochtelijk verdedigde. Het heele „vaste accoord", dat hy op 24 April met Rome en dr. Kuyper sloot, was een gruwelijke vernedering voor de Christelijk Historische party. Leiden moest aan den antirevolutionairen dictator worden afge daan, Ede moest in zijn macht komen en door zyn geweldige welwillendheid mocht dominee de Visser Ommen vooi niet langer dan vier jaar bezetten 1 Tot dien prijs der vernedering kocht mr. Lohman dr. Kuyper's bondgenootschap. Geen wonder dat tal van kiezers, die de vaan der Christelyk-Historische Unie tot nu toe volgden, dat vaandel nu verlieten. Mr. Lohman plukte de vruchten van zyn laveer- politiek en zijn gewillig krommen van den fleren nek voor den geweldige uit de Haag sche Kanaalstraat! En nu de kiezers hem geantwoord hebbben met een klinkend protest tegen zyn politiek zonder beginsel, zocht de beer Lobman do schuld by zijn politieke tegenstanders en stelt zich voor als de verdrukte onschuld. Men moet met den grijzen veteraan mede lijden hebben. Hij, die eenmaal de breuke van Seinpost aandurfde en de Vry-Antire- volutionaire party tegenover de Kuyperdicta- tuur stichtte, is ten slotte niet anders gewor den dan de slippendrager van den antirevo lutionairen leider, hoezeer hij ook den schijn van zelfstandigheid trachtte aan te nemen. Dat zijn vroegere volgelingen hem op dien doolweg niet willen volgen zal de heer Lohman aan geen ander dan zichzelven moeten wijten. Alleen aan zyn coalitiepoli tiek heefl hy het te danken, dat zyn roem geducht aan het tanen is en niemand meer in hem de man van stavast van twintig jaar geleden ziet. Wel treurig, dat een zoo ervaren politicus zoo ziende blind is voor zijn eigen fouten. Men kan toch zyn lachen niet houden, als men kuyperblaadjes nog hoort praten over beginselvaste politiek I Zelden werd een zoo ergerlijke beginselruiterij aan schouwd als de heer Kuyper gepleegd heeft in zake het tarief. Voor de stembus heette dit noodig van wege de Heilige Orde. Na de stembus stelt de groote man heel kalmpjes voor de tariefsverhooging uit-het antirevo lutionaire program te schrappen omdat dit programpunt te veel stemmen kost I 't Duurt niet lang of de heer Kuyper geeft zich nog op als lid van het Antitariefcomité. Wij zyn deze week in de residentie aan de laatste reeks stemmingen begonnen. District III koos dadelyk de vyf vrijzinnigen, doch I en II staan er gevaarlijker voor. Het zal daar een harde dobber worden om de aftredenden te behouden. Rood is weder om sterk aan de winnende hand. Decleri- calen beginnen in te zien, dat het eenvoudig smoesjes zyn, als ze beweren dat het clerica lisms een bolwerk tegen de sociaaldemo cratie is. Zoo erkende dezer dagen de Room- sche Maasbode: „Verbloemen wij de waarheid niet, de 140000 stemmen der revolutieman man verdoelen zich wellicht voor 65 70 o/o over dan huisuit protestanten en joden, maar beslist zeker zyn 30 a 40000 mannen die onze Heilige Kerk toebehooren, Troelstra en zijn staf op 17 en 25 Juni gevolgd." Ook de Standaard heeft al erkend, dat een aantal voormalige christelijke kiezers rood hebben gestemd. Dat hebben Rome en dr. Kuyper de christelijke arbeider trouwens zelve geleerd. Zes districten minstens bezet de S. D. A. P. door hetRoomsch-Dordsche herstemmingsadvies. Geen wonder, dat dan ook duizenden vroegere volgelingen ook by eerste stemming rood kiezen. Geen beter wegbereider voor het socialisme dan het clericalisms. 17 en 25 Juni bewezen het afdoende 1 Binnenland. Kleptomanie „Het Vad." vertelt: Op de markt te Den Haag verdrongen zich Maandag om een goederenkraam een

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1