2 ONZE EILANDEN van 5 JULI 1913. schillende monden de verwachting hoort, dat Troelstra Justitie moet opknappen. De ongelukkigen, die voor de meest rechtvaar dige zaak dan ook met vrouw Justitie in aanraking zijn gekomen, weten welk een kostbare, omslachtige zaak hetNederlandsch recht vaak is en de wijze, waarop de officie ren van justitie vaak hun overdreven eischen stellen bij onbeduidende vergrijpen, heeft in breede kringen het vertrouwen in de Nederlandsche Justitie geschokt. Mr. Troel stra zou in dezen heel wat te verbeteren hebben Van Kol zou bij koloniën ook voor beete vuren komen te staan. Het kiank- zinnige plan der Legercommissie, dat voor de verdediging van Indiö een last van mil- lioenen op Nederland en Indie beide zal leggen is als laatste geschenk van dit kabi net een toekomstig minister van koloniën aangeboden. Als de toekomstige functionaris nu maar zoo wijs is het geld vermorsende rapport kalm naast zich neer te leggen. De taak van den minister van financien zal al evenmin gemakkelijk zijn. Toen Kuyper in 1905 viel, had het wel desecte- scholen millioenen toegestopt, doch voor de dekking der kosten bad het clericale kabinet totaal niet verzogd. Daarvoor mocht het kabinet de Meester zorgen. Het clericale bewiDd van Heemskerk heeft finantieel al even lichtzinnig gehandeld. Het heeft een berg dure wetten in het Staatsblad ge bracht en op 3 Dec. een stukje staatspen sioen in het Staatsblad gebracht. Doch de millioenen die voor die wetten Doodig zijn, heeft men maar niet gedekt, daar moet het nieuwe kabinet voorzorgen. Die onverantwoordelijke financieele politiek heeft het bewind van den heer Heemskerk op dezelfde wijze gevolgd als de heer Kuyper. Het bankroet van het cliricale bewind maakt de zaak voor het nieuwe kabinet natuurlijk zeer ingewikkeld en van den aanvang af zal het zijn, de kiezers dit duidelijk voor oogen te stellen. Den Haag genoot deze week weer attrac ties. De eerste was de komst van Brindejonc, den Franschen vlieger. Honderden hadden zich het vroege opstaan in de wintermaand, die Juni 1913 heet, getroost, om den krani- gen Franschman te zien vertrekken. Je zoudt haast jaioersch worden van de lief- koozingen die lieftallige jongedames den knappen Franzoos gratis aanboden! De tweede attractie de komst van circus Hagenbeek. Het berichtje in de couranten, dat OlifanteD de zware wagens zouden trekken hadden half den Haag naar het station Staatspoor gelokt. Geduldig wachtten de honderden uren lang om die olifanten te zien loopenZoo iets is echt Hègsch 'k Schreef in mijn vorigen brief over onze blootshoofds loopende dames in Duinoord, 't Is voor een schrijver altijd aangenaam te bemerken, dat zij gelezen wordt. Daarom druk ik een vriendelijk damesbriefje af, dat 'k ontvangen had: Wenum bij Apeldoorn, 30 Juni 1913. Geachte Heer! In Uw laatsten Haagschen Brief treft my een zinnelj6 over het blootshoofd loopen van dames en meisjes, vooral in het zonnige Duinoord. U brengt zulks in verband met overwinning van gemak in ons conserva tieve land. Lees ik tusschen de regels door, dan wordt dat verschijnsel met genoegen door U opgemerkt Wat dunkt U, waarde heer, zou 't alleen gemakzucht zijn of ook voor een deel een streven naar eenvoud O, ik ken ze de dames en meisjes, die Vorstin Mode huldi gen uit en ter na; ik ken ze die, hoewel ze niet er zóó in opgaan, toch als meisjes een mooi nieuw, haarlint allerbelangrijkst vinden en die een hoofddeksel zouden wil len weglaten ter wille van het lint; maar dón is het ook weer 't ware niet! Ook in en onder Apeldoorn, wordt menig hoedje (laat ik liever schrijven hoed) thuis gelaten en m'n beide meisjes, die een half uur moeten fietsen naar haar school in Apel doorn, gaan menigmaal in 't bloote hoofd. Ook meisjes die zoo eens meekomen of die op een bezoekje komen, rollen van Apeldoorn zonder hoed over den weg. Het bekoort U, niet waar, die ongedwon genheid der lieve Jeugd Zoo gaat 't ook mij, en gaarne zie ik er nog iets méér in dan zucht naar gemak. Is het niet teekenend, dat zelfs in gym- nastiekpakken wordt gefietst, van zelve niet als regelmaar dat het gaat, dat het mag, dat bet kan? De prullerige, niets zeggende liflafjes aan confectie-goed en het dikwijls pronkerige van dameskleeding-opdirkseltjes ge looft U niet mèt mij aan de mogelijkheid, dat althans de meisjes met onschuldigen maar eerlijken durf wel eens iets zouden willen afschudden van veel, wat geen reden, soms geen recht van bestaan heeft? Moge het U gegeven zijn, in Uwe Haagsche Brieven nog meerdere malen uiting te geven aanUwopmerkingsvermogen buiten politiek gedoe om F' 'k Beloof de vriendelijke schrijfster by voorbaat haar opmerkingen ter harte te nemen. Plaatselijk Nieuws. MIDDELUARMS- Door de schutsluizen al hier zyn in het 2e kwartaal 1913 geschut, ingekomen 239 vaartuigen met een inhoud van 18801 tonnen, uitgegaan 235 met een inhoud van 18346 tonnen. - De heer Bauman, Burgemeester der gemeente Oude Tonge zal zich binnen eenige dagen in deze gemeente vestigen. Dinsdag herdacht de heer C. Reevers den dag dat hij 25 jaren in dienst der gemeen te trad, de jubelaris ontving veel belang stelling. Door den Burgemeester werd hem een enveloppe met inhoud overhandigd. Door den jongeh. D. van Buuren is met goed gevolg het toelatingsexamen af gelegd voor de H. B. S. te Breda. By den jl. Woensdag gehouden stem ming voor 3 leden der Gemeenteraad, werd hieraan nog met graagte deelgenomen dooi de ruim 90 jarigen M. Polak. By de gehouden stemming voor drie leden van den gemeenteraad alhier werden uitgebracht 554 stemmen, waarvan 13 van onwaarde, zoodat geldig waren 641 stemmen. Hiervan verkregen de Heeren C. Kolff GCMz. 297 stemmen en J. Braber 272 stemmen, zoodat dus beide heeren gekozen zynde Heeren J. C. Bom 266 en C. T. Zeedijk 257 stemmen, zoodat tusschen beide heeren her stemming moet plaats hebben, terwijl de Heeren J. v. d. Slik en E. de Lint verkregen 244 en 238 stemmen. Woensdag a.s. zal de herstemming plaats hebben. SOMMELSDIJK. De vrijzinnige kiesveree- niging alhier, heeft aan de meeste kiezers dezer gemeente, lederen zakportefeuilles doen uitreiken, met het opschrift: „KIEZERS VAN SOMHELSDIJK Zoo ge de Hervormde kerk, de openbare school en de vryheid liefhebt, kiest dan als één man onze vrijzinnige candidaten. Onze Candidaten zyn: K. de Graaff, J. A. Slis en J. Vroegindewey Dz. De werkman P. Wielaard Cz. bezeerde zich onder het fietsryden zoodanig aan de hand, dat hy zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer L. Joppe Lz. zal zich Zaterdag a. s. naar Indié begeven, teDeiude daar als opzichter in een rubberfabriek te worden werkzaam gesteld. Procesverbaal is opgemaakt tegen Jb V. te Dirksland, wegens overtreding op het motor- en rijwielreglement (rijden zonder licht.) By de gisteren gehouden verkiezingen van den raad dezer gemeente werden uit gebracht 460 stemmen, van onwaarde 4. Hiervan verkregen de heeren M. Bom 229, J. Gideon 225, K. de Graaf 228, J. Slis 225, J. Vroegindewey 208 en G. Joppe Dz. 234 stemmen, zoodat gekozen zijn de heeren Bom en Joppe en herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Gideon en Slis. DIRKSLAND- By de Donderdag gehouden stemmiog voor 2 leden van den Gemeente raad zyn uitgebracht op H. Kooman 216, A. v. d. Sluys 218, C. Vis 146 en J. C. de Bonte 76 stemmen, zoodat gekozen zijn de aftredende leden Kooman en van der Sluys. MELISSANT. De uitslag van de op Woens dag jl. gehoudon stemming voor drie leden van den Gemeenteraad is als volgt: Aantal kiezers 287. Uitgebracht 257 stem men. Van onwaarde 8. Hiervan verkregen de heeren T. Kooman aftr. (Weth.) 195, J. A. van Nieuwenhuyzen 172, L. van Beek aftr. 164, J. Keur aftr. 73, M. W. Struijk 67 en Matths. Wiegel 46 stemmen. Alzoo zyn gekozen T. Kooman, J.A. van Nieuwenhuyzen en L. van Beek. Alle be noemden zyn candidaal gesteld door de vryz. kiesvereeniging. STELLENDAM- Bij de gisteren gehouden stemming voor twee leden van den gemeente raad werden uitgebracht 262 stemmen. Daarvan kregön de heeren P. Meyer 193, Johs. Nagtegaal 143, P. Roon 97 en M.Jan sen 56 stemmen, zoodat gekozen zyn de heeren Meyer en Nagtegaal, beiden aftr. OUDDORP- By gunstig weer hoopt de Muziekvereniging Apollo van Goedereede Zaterdagavond 5 Juli een concert aan het strand te geven. NIEUWE TONGE- By de op Woensdag 2 Juli jl. gehouden stemming voor twee leden in den gemeenteraad werden uitgebracht 251 stemmen, van onwaarde 4. Verder hadden op zich vereenigd Jan Verolme Az. 147, W. van Eesteren Bz. 140, A. Holleman Jz. 106 stemmen. Zoodat tot leden van de gemeenteraad zyn gekozen de heeren Jan Verolme Az. en W. van Eesteren Bz. De verhuring der zitplaatsen en het verkoopen van oude kerkbijbels in de Ned. Herv. Kerk alhier, is uitgesteld, en zal nu plaats hebben aanstaande Donderdagavond 10 Juni ten 6l/2 uur. Door de flinke bijdragen van enkele begunstigers en het toenemen van rustende leden, zal het muziekgezelschap Apollo bly- ven bestaan en zijn reeds Donderdagavond de gewone repetitie weder aangevangen. DEN BOMMEL. De uitslag van de verkie zing voor 2 leden van den gemeenteraad is als volgt: aantal kiezers 224. Uitgebrachte stemmen 202. Gekozen de heer P.G.Jacobs met 111 stemmen. Herstemming tusschen de heeren J. Buth en Job Mys die 100 en 93 stemmen op zich vereenigden. De heer J. Mooyaart had 91 stemmen. Naar wy uit goeden bron vernemen zullen de kinderen van de 3 hoogste klassen der beide openbare scholen binnenkort een uitstapje maken naar Rotterdam. Buitenland. De Permalims en de kerstening. De Heer L. H. C. Horsting, le luitenant van den torp. dienst in Ned.-Indië, heeft de Permalims van Hoeta Godang bezocht en over dat bezoek vertelt hy een en ander in de „Deli Courant". De Hoeta Godang ligt op een heuvel pl. m. 250 M. van den weg naar de pasang-grahan te Perdoeaan. De schry ver is vol lof over de gastvryheid van de Permalims, die hem feestelijk onthaalden en een karbouw ten geschenke gaven. Merkwaardig is in dit verbaal het volgen de: Mijn schrijver liet ik bedanken en liet hem namens my aan het hoofd vragen, waarmee ik hen nu eens pleizier kon doeD. Het antwoord was: „Wil mynheer ons iets geven, zoo vinden wy alles goed, maar wy vragen slechts dit eene: Help ons, opdat wy onzen godsdienst ongehinderd kunnen belyden." Dit antwoord zegt veel, vooral voor iemand, die in de Tobastreken veel gezien en gehoord heeft, 's Avonds liet ik den oudsten bijeen komen en sprak met hen. Volgens hun verha len zyn er twee soorten Permalims. Zy be- hooren tot de Permalims Debata en zyn geen volgelingen van Goeroe Somalaing. Ook heb ben ze niets te maken met de Permalims van de Oeloean en Siborong-borong. Op myn vraag of ze werkelijk geen heerendiensten wilden verrichtpn, antwoordde het hoofd: „We willen heerendiensten verrichten, we willen belasting betalen, en alle bevelen van het gouvernement opvolgen, maar wy vra gen alleen onzen eigen godsdienst te mogen belyden. Uit hetgeen ik tot nu toe van deze menschen ondervonden heb en de antwoor den op eenige andere vragen, bleek me, dat deze menschen in geen enkel opzicht zich tegea het gouvernement verzetten. De civiel gezaghebber van Habinsaran noemt hen zyn beste onderdanen. Reeds eenige koeren is een Christen-goeroe in hun hoeta geweest met de vriendelyke opmer king, dat hun godsdienst een „agama gila" was, en ze maar Christenen moesten worden. Ik heb den menschen geraden zoo'n „beleef de" beschaving brengenden Christen, hoe onhebbelijk hy ook was, nooit te lyf te gaan, maar, wanneer by hen lastig viel, vertrou wen te stellen in hun civiel-gezaghebber en dezen te verzoeken te bewerken, dat ze voortaan van zyn bezoeken verschoond bleveD, daar by handtastelijkheden ze aan het kortste eindje zouden trekken. Voor den civielgezaghebber een schoone taak, dit volk voor het ongeluk te bewaren. Echter geen gemakkelijke taak, waar de regeering zyn ambtenaren voorschrijft de kerstening te bevorderen. Niet-kerksche Paryzenaars. De „Matin" publiceert onder den titel „une curieuse enquête", den uitslag van een onderzoek, ingesteld naar het volbrengen hunner godsdienstplichten door de Katho lieke Paryzenaars. Zooals men weet, is de bevolking van Frankryk bijna geheel Katho liek, doch wordt als algemeen onderscheiden in „pratiquacts" en „non-pratiquants", het geen wil zeggen, dat van de Fransche Katho lieken slechts een gedeelte hun godsdienst plichten, die in hoofdzaak zyn de Paasch- communie en het mis hooren op Zondag, nakomt. De eenige statistiek, die hiervan bestond, was opgemaakt door een Parysch geestelijke in het jaar 1905, dus voor de wet van scheiding tusschen Kerk en Staat, en deze gaf het cijfer 300.000 pratiquaats. By het thans gehouden onderzoek is dit cyfer niet bereikt, hoewel in aanmerking dient genomen te worden, dat by de eerste statis tiek de voorsteden medegeteld werden, terwyl het onderzoek zich thans alleen uit strekte over de 77 parochies van Parijs. Uit deze statistiek blijkt, dat in de paro- parochie van chianen mis hooren Saint Trinité 28,000 1400 Saint Roche27,000 2500 Notre Dame deVictoires 11,500 1400 Notre Dame 6,800 400 Saint Louis en l'Ile 10,225 900 Saint Paul—Saint Louis 82,000 1800 Saint Etienne du Mont22,000 1400 Saint Sé verin 17,000 1100 Saint Sulpice 38,450 6000 Notre Dame des Champs4000 Sainte Clotilde 15,200 4000 Sainte Madeleine 28,000 2400 Saint Philippe du Roule4800 Notre Dame de Lorette 47,000 2000 Bovenstaande parochies moeten onder de best bezochte gerekend worden. By de overige is het kerkbezoek veel minder, waar bij als voorbeeld genoemd wordt de parochie Sainte Margurite, de grootste van Parys, misschien ook wel van de geheele wereld en niet miDder dan 96,200 parochianen om vattend. De kerk, die 12200 zitplaatsen heet, telt slechts 1800 trouwe parochianen. De tweede ParijBche parochie, Notre Dame de Clignancourt, met 95.000 parochianen, heeft niet meer dan 1200 trouwe kerkbezoekers, hetgeen ongeveer 1/80 van het aantal paro cbianen uitmaakt. Alles by'een komt men tot een totaal van 118.600 Katholieken, die hun godsdienst plichten nakomen, hetgeeu gelijk staat met 1 op 23 Parijzenaars, of een gemiddelde van 190 a 200 geloovigen op elk der 620 Panische priesters. De „Matin" eindigt het artikel met er op te wyzen, dat zoowel te Parys als in de provincie een herleving van den godsdienst te constateeren valt, hetgeen voorzeker mag toegeschreven worden aan den ijver der 84 bisschoppen en 40.000 priesters, die, bevrijd van de banden, waaraan zy door het concor daat gebonden waren, hun pogiDgen, om den godsdienst in Frankrijk te herstellen, in deze twintigste eeuw Diet vruchteloos zullen noemen. Een Duitscher in San Domingo vermoord. Te Sabana de La Mar in de mulatten- republiek San Domingo, is de leider van de cacaoplantages der Zwitsersche chocolade fabriek Suchard, Johander Gundlach ver moord. Gundlach, uit Halle afkomstig, was reeds meer dan 20 jaar als planter in de tropen werkzaam. Bijzonderheden over den moord ontbreken nog. Een anti-patriottisch professor. In zijn kwaliteit van minister van Onder wijs, heeft de Fransche minister-president, Barthou, de benoeming van don heer Paul Passy tot gewoon, hoogleeraar aan de Ecole des hautes Etudes ingetrokken, daar Passy in het tijdschrift „l'Espoïr du monde" een anti-militairistisct. artikel gepubliceerd heeft. Tegenover een journalist liet Barthau zich over dezen maatregel als volgt uit: „Ik kan waarachtig aan deze hooge school geen man onderwijs laten geven, die een artikel ge schreven heeft, waarin de militairen tot desertie en muiterij aangespoord worden. Eventueele interpellaties over deze kwestie in het parlement vrees ik niet. Ik zou veel meer in verlegenheid zitten, wanneer ik Passy stil zyn gang had laten gaan. Een dergelijke nalatigheid zou ik mij zelf nooit vei ge ven kunnen". Diamant-diefstal te New-York. Een telegram uit New-York aan de „Daily Mail" meldt, dat tijdens de verwarring, veroorzaakt door het uitbreken van een brand in een perceel van de 5de avenue, een brandkast opengebroken ia. Een hoe veelheid diamanten, ter waarde van f240000 is gestolen. Men gelooft, dat de dieven zelf den brand aangestoken hebben om op deze wijze hun slag te kunnen slaan. De hitte in Amerika. Zondag viel er in de Vereenigde Staten eenige vermindering van de hitte te consta teeren, ofschoon er geen sprake van koelte kon zyn en in verschillende plaatsen nog een zeer drukkende warmte hing. Van Zater dag op Zondag worden zestig sterfgevallen vermeld, die alle aan de hitte worden toe geschreven. Te Chicago is het't ergst. Daar was de temperatuur om acht uur 's-morgens 76 graden Fahrenheit. Ook uit Peru komen berichten van groote hitte. Door uitzetting van de rails derailleerde een experstrein, waarbij 25 personen werden gewond. In de staat Utah bereikte bet temperatuur een ander uiterste. Daar sneeuwde het Zon dag geducht. Des nachts vriest het en overal brandt men de kachels. Een opzienbarende moord. Te Rio de Janeiro zyn Adolfo Frères, de voorzitter van de monarchistische liga, en diens echtgenootè, vermoord in hun woning gevonden. Men gelooft, dat de misdaad door een vroegeren bediende van het echtpaar gepleegd is. Eet gebrek aan officieren bij de Fransche Marine. Het gebrek aan officieren, waaraan de Fransche marine lijdt, iB by de samenstelling van den état-major van nieuwe dreadnought „Jean Bart", duidelijk aan 't licht getreden. Het schip heeft inplaats van de door het ministerie voorgeschreven drie luitenants der marine-artillerie slechts twee en inplaats van dertien luitenants ter zee tweede klasse, slechts acht. Lépine candidaal voor het Fransche parlement. Bij de gisteren te Montbrison gehouden verkiezing voor het parlement verkreeg de oud-nrefect van politie, Lépine (links repu- blike'in), 8136 stemmen, Robert (radicaal socialist) 7935 en Masson (socialist) 294. Een herstemming is dus noodig. Een eigenaardige petitie. De steeds toenemende ontwikkeling der luchtvaart heeft de Amerikanen met vreeze en beving vervuld. Aanvankelijk lazen zy met groote belangstelling de gedetailleerde beschrijvingen der Zeppelin-luchtschepen, doch toen zy vernamen, dat zich aan boord van die stuurballons een W. C. bevond, is hun de schrik om het hart geslagen. Vol gens de wet der zwaartekracht, moet al wat zwaarder is dan de lucht naar beneden vallen en zoo zal ook een W. C. zich in benedenwaartsche richting moeten ledigen op do hoofden van de arme aardbewoners. Tegen dit gevaar uit hooger regionen, dat in de toekomst geweldige proporties dreigt aan te nemen, kiezen de Amerikanen thans stelling en een reusachtige beweging wordt op touw gezet om te protesteeren tegen het aanbrengen van „toilet-rooms"opI^ch^ scbepen. Aan de parlementen van alle Sta ten der Unie zal een petitie gezonden worden van den volgenden inhoudWe petition your honorable, body of all States in the Union to use al legal means to prevent Rooms being etablished in Air-ships." Het geen in het Nederlandsch vertaald wil zeggen, dat aan de achtbare wetgevende vergaderingen van alle staten der Unie verzocht wordt, om alle wettelijke middelen aan te wenden tot bestrijding der W. C's in de stuurballons. Reeds hebben honderdduizenden burgers der Vereenigde Staten dit verzoekschrift onderteekend. Het is niet onmogelijk, dat de Senaat te Washington binnenkort eeD motie zal aannemen, waarin aan bovenge noemd gerechtvaardigd verzoek tegemoet gekomen zal worden, aldus lezen wy in de Parysche „Matin", aan welkblad wy gaarne de verantwoordelijkheid voor dezen canard laten. Twee uitwijzingen uit Elzas-Lotharingen. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat een aldaar woonachtig Zwitsersche boekhande laar Bronner genaamd, den lsten Juli uit het land gewezen is. Bronner stond bekend voor de verspreiding van anti-Duitsche smaadschriften, en ofschoon meermalen door de Duitsche autoriteiten gewaarschuwd en op de hemj dreigende verbanning gewe zen, liet hy zijn klaarblijkelijk winstgevend vak niet varen. Een andere uitwijzing heeft daar eveneens veel opzien verwekt"Een Engelschingenieur, Webb genaamd, kwam eenige weken geleden te Straatsburg om, in opdracht eener Fran sche fabriek, vliegmachines te monteeren. Webb zou door de regeering van Elzas- Lotharingen uit het land gewezen zyn, daar men vreesde, dat Webb zich militaire gehei men zou verschaffen. De „KölnischeZeitung" waaraan dit bericht ontleend is. zegt, dat de zaak zich eenigszins anders heeft toege dragen. Uit het door dit blad ingesteld onderzoek is gebleken, dat Webb in het laatst van April te Baden Baden wegens bedrog tot vyf weken gevangenisstraf ver oordeeld was geworden. Op grond van deze veroordeeling is Webb daarna nit het groot hertogdom Baden verbannen. Toen hy zich daarop in Elzas-Lotharingen wilde vestigen werd hem ook daar het verblijf ontzegd. Zyn vak van vliegmachine-monteur moet met deze uitwijziging absoluut niet in ver band staan. Hem werd van regeeringszyde te kennen gegeven, dat vreemdelingen van zijn soort niet gaarne in het land worden gezien. Het huwelijk van Koning Manuel. SIGMARINGEN, 3 Juli. Het huwelijk van koning Manuel van Portugal met prinses Augusta Victoria van Hohenzollern zal hier den 3den September plaatshebben. (Tel.) Nieuwe bom-ontploffing te Lissabon. Op een plein te Lissabon is een bom ont ploft, waardoor een kind gedood werd. Het knaapje had de bom op straat zien liggen en er met den voet tegen gestooten, waar op de ontploffing volgde. Den arbeider, die zich op een afstand van meer dan 100 meter bevond, werd aan den borst gewond. (Tel.) Ook een protest-staking. De kooplieden en indistrueelen te Goimbra hebben besloten om tijdelijk hunne betalin gen te staken als protest tegen de oprichting van een juridische faculteit in een andere stad, onafhankelijk aan de universiteit te Imbra. Naar verluidt is te Coimbra thans alles rustig. (Tel.) Een familie-tragedie. Een verschrikkelijk familiedrama heeft zich Woensdagochtend teFrankfurtamOder afgespeeld. De algemeen geachte machine fabrikant, Emil Gutmann, heeft in de vroege morgenuren zyn echtgenoote en zyn beide dochters, de 16-jarige Charlotte en de 6-jarige Dora neergeschoten. Vervolgens trachtte hij zich zelf door een schot in de slapen en het openen van de polsaderen van het leven te berooven. Zwaar gewond werd hij naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht. Aan het behoud van zyn leven wordt getwijfeld. Algemeen gelooft men, dat Gutmann in een oogenblik van verstandsverbijstering zyn verschrikkelijke daad volvoerd heeft, daar noch huiselijke omstandigheden, noch financieele moeilijkheden hem daartoe aan leiding gegeven hebben. In den loop van deze maand zou het echtpaar hun zilveren huwelijksfeest gevierd hebben. Overslrooming in Zuid-Rusland. In het Zuid-Westen van Rusland heeft het de laatste dagen ontzettend geregend, zoodat verschillende spoorweglijnen gedeel telijk verwoest zyn. By Wolotschisk is door het instorten van een brug de spoorwegver binding met Oostenrijk verbroken. De Russi- sGbe passagiers worden te Wolotschisk en de Oostenryksche te Tarnopel teruggehouden. Bij Tscberbmofka is de verbinding Imerinka —Odessa verbroken. Een zeer modern predikant. De hitte in de vereenigde Staten, welke vooral to Chicago heerscht, heeft dr. R9isner, een predikant van de methodistische bis schoppelijke kerk op een origineel denkbeeld gebracht. Toen zyn gemeentenaren in de kerk kwamen zagen zy, dat aan den voet van den kansel een refugerator was aange bracht, benevens een groot blok ys, waarin zich bloemen en vruchten in bevroren toe stand bevonden. Dit maakte op de aanwezi gen al een zeer goeden indruk, doch hun vol doening was nog grooter, toen de voorganger hen niet op zyne gewone preek, maar op waaiers en ijs onthaalde, die hij onder hen liet uitdeelen en vervolgens een bioscoop voorstelling gaf, waarbij enkel wintertoonee- len uit Noorwegen en Zweden op het witte vlak gebracht werden. De 1500 aanwezigen verlieten dan ook zeer „verkwikt" het kerkgebouw. De collecte voor de bestrijding der onkosten, aan deze buitengewone gods dienstoefening verbonden, bracht ruim f700 op. De warmte in de Vereenigde Staten. In de Vereenigde Staten duurt de hitte nog voort. Wel is de temperatuur iets gedaald, maar de vochttoename in de atmosfeer werkt zeer drukkend op menschen en dieren. Te New-York steeg 't kwil^ in den thermometer tot 90 graden Fharenheit. De wind, die voort durend uit het Zuid-Westen waait is echter een weinig in kracht toegenomen en het meteorologisch instituut voorspelt binnen kort onweer en daling van temperatuur. De warmte veroorzaakt veel ongemak onder de duizenden oud-strijders, die te Gettysburg zyn aangekomen om daar het jubileum te vieren van den grootsten slag gedurende den AmerikaaDschen burgeroor log. Het is zeer merkwaardig, dat zy op dezen zelfden dag, vijftig iaar geleden, streden onder een zelfde hitte als thans heerscht. Zy kunnen er nu minder goed tegeD. Vyf veteranen zijn van de buitengewone warmte gestorven. Ook uit andere plaatsen komen berichten van sterfgevallen, die aan de hitte worden toegeschreven. Geweldige boschbrand in Canada. Sedert drie dagen staan de bosschen in het district Temischamin in N.-Ontario in vlammen en duizenden boomen zyn reeds een prooi der vlammen geworden. Het onge veer 50 K.M. ten Noorden van Cobalt gelegen stadje Carlton, is geheel in de asch gelegd, terwyl andere steden met hetzelfde lot be dreigd worden. Alle verbindingen metdeze ste den zyn verbroken, daar het vuur de telefoon- en telegraaf-geleidingen en de spoorweglij nen op verschillende plaatsen verwoest heeft. De laatste trein, die van Cochrane, het eindpunt der Temischamin en Noord-Ontario spoorweg Dinsdag te Cobalt aankwam, telde een aantal bewoners van Carlton, die bijna al hun haveen goed verloren hadden, onderzijn passagiers. Deze deelden mede, dat de trein in de nabijheid van hetTemischamin-meer door een waren vuurpoel gereden was. Ver scheidene wagens geraakten in brand, doch aan het energiek optreden van trein-perso- neel en passagiers, gelukte het de vlammen te dooven. De reis om de wereld in 35 dagen. De te New-York verschijnende „Evening Sun" bericht, dat zekere John Mares, op kosten van een dagblad een „record"-reis om de wereld zal maken. Door van de snelste vaartuigen en treinen gebruik te maken, hoopt hy de reis in 35 dagen te kunnen volbrengen. Aan boord van de „Mauretania vangt hy zyn reis aan.

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 2