rER ELSDIJK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ZDID-HOUANDSCHE IN ZIIUWSCHI EILANDEN eer trict Brielle: ïorzitter. Secretaris. prijs •ende Goederen, enz. FEUT jlipijlipipi|II|H|M|ll|H|l t op VS e bladen. IREN. id voor de Huiskamer. Met ut per week. nt per week. iné is verzekerd tegen onge- er. trljffbaar. 'apierhandel, delharnis. ren van Prachtbanden voor Aanbevelend, VAN DER SCHENK. !n!n!n!niii!ii!iiiii!iiSii!i ilipiffilipqiipiilQnnp üdiditfiriiiillillilllllilli» ONZE EILANDEN VOOR DB Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 32 Zaterdag 28 Juni 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middel harnis. Prijs per adv >rtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere rege' meer- 0,10 Groote le.ters naar plaatsruimte. Oihcieele Mededeelingei). MILITIE Vrijstelling van Kostwinners. De BURQE lEESfER der Gemeente iliddelharols maakt bekend, dat omtrent de hieronder genoemde ingeschrevenen voor de militie, lichtiDg X;>13, dezer gemeente, op hun aanvrage om vrijstelling van den dienet wegens kostwinnerschap, door Gedeputeerde Staten dezer provincie de achter ieders naam ver melde uitspraak is gedaan Groen, Cornelia, wegens kostwinnerschap voorden duur van één jaar vrijstelling van den dienst bij de militie verleend. Van deze uitspraken kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer bekendmaking, bij de Koningin in beroep worden gekomen lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2o. door elk der overige voor de gemeente inge schrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator 3o. door den Commissaris der Koaingin in de provincie. De personen, onder lo en 2o. bedoeld, moeten bet verzoekschrift, waarbij in beroep wordt gekomen, behoorlijk met redenen omkleeden en ter secretarie dezer gemeente inleveren. Verzoekschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze kunnen geen gevolg hebben. Middelbarnis, den 25 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. Builenlandsch Overzicht. Nog altoos bljjft de zuidoosthoek van Europa meer dan ongewone belangstelling voor zich opeischen. Wie gedacht mocht hebben, dat met de verdwijning van Turkije uit de rü der Europeesche mogendheden het woord heksenketel voortaan van onpas zou zijn, blijkt zich in hooge mate te hebben vergist. De gespannen toestand, die al sedert weken en weken de gemoederen in Europa verontrust, blijft nog maar steeds aanhou den. Want behalve dat de Ealkanstaten zelf het nog volkomen oneens zijn, is hun onderlinge naijver de oorzaak van een wan gunstige verhouding tusschen Rusland en Oostenrijk-Hongarije. En dit zal zoo blijven, zoolang niet Bulgarije en Serviö het eens zijn over de verdeeling van het bezette ge bied. En daarop is voorloopig nog geen kijk. Bulgarije wil gaan onderhandelen als Serviö dat gebied, dat by het vroeger gesloten contract aan Bulgarije was toegewezen, weer ontruimt. En juist daarvan wil Serviö niet weten, immers het wil een gedeelte van het thans bezette gebied, dat door bet contract aan Bulgarije was toegewezen, voor zich behouden en wel op die gronden, dat Serviö in den oorlog-meer heeft verricht dan waartoe het verplicht was en in de tweede plaats eischt het ook zekere gedeel ten van dit gebied, omdat het door het dwingend optreden van Qo3tearijk-Honga rye Albanië heeft moeten missen. Hoewel beide laDden de arbitrage van den Czaar aanvaard hebben, heeft het dus niet in 't minste den toestand verbeterd. Inte gendeel, er is alle reden om te verwachten, dat elk oogenblik een verscherping van het conflict kan intreden. Waar toch Bulgarije heeft geweigerd om het vroeger gesloten con tract in bet belang van Serviö te wijzigen,daar bestaat groote kans dat Serviö deze weige ring zal beantwoorden met een annexatie van het thans bezette gebied. Dan is natuur- ltlk de stryd niet meer te voorkomen. Even als indertijd Italiö zich de pas afsloot om een bemiddeling te aanvaarden, waarbij niet Tripoli als Italiaansch gebied werd erkend, toen het eenmaal door hetParlement de annexatie had doen uitspreken, zoo is thans wanneer Serviö tot een gelijken stap overgaat elke andere oplossing dan die door middel van het zwaard uitgesloten. Dat zou een klap in het gezicht van den Russischen Czaar zijn, die zoo welwillend zyn bemidde ling had aangeboden. Maar waar beide Bal- kanstaten zich thaos hebben verstout om tegen de wenschen van Rusland in te gaan, daar zullen zij zich ook in het vervolg door dit land niet meer laten weerhouden van een wederzydsch optreden tegen elkaar. Nu toch zijn zjj ook tegen Ruslands verzoek, (lees: gebod) ingegaan. Rusland had de wensch te kennen gegeven dat de 4 minis ter-presidenten byeen zouden komen, waar aan wel gehoor gegeven zal worden. Maar het had er tevens by gevraagd demobilisatie aan beide kanten, waaraan geen gehoor is gegeven. Zoo staat dus het ergste te vreezen, te meer waar ook Oostenryk-Hongarye op den loer ligt of Rusland in niet de geringste mate ten voordeele van één van beide, naar het meent Serviö, zal optreden. De Marconi-kwestie in Engeland zal wel dra ten einde loopen. Zooais bekend is, was van zekere zijde beweerd dat eeuige mini sters uit het Liberale kabinet Asquitb zich zouden hebben schuldig gemaakt aan trans acties met aandeelen van de Biitsche Mar- coni-ma&tschappy, waarna de Regeering een contract zou afsluiten. Door de wetenschap van die aanstaande coDtractsluiting hadden de ministers zich kunnen bevoordeelen, door de aandeelen te koopen, toen zij iaagstonden, terwyl zy verzekerd konden zijn, dat na het bekend worden van het conti act de aandee len aanmerkelijk in waarde zoudeD stygen. Deze ministers zouden zich dus door hun ambtelijke gegevens financieel voordeel heb hebben verschaft. De beschuldiging is in Engeland door een parlementaire commis sie onderzocht, die na maanden en maan den lange verhooren nu eindelijk een rapport heeft ingediend, dat in niet de ge ringste mate de deugdelijkheid van de be schuldiging, eenmaal uitgesproken kon aan- toonen. Een reden um het ministerie een hak te zetten, waarop door de unionisten zoo vurig was gehoopt, kon er dus eigenlyk niet zyn. Toch hebben zy een motie voorgesteld, waarin het Huis als zyn meening zou uit spreken, „dat het de handelingen vaneen paar ministers, in zake Amerikaansche Marconi-aandeelen, betreurt en tevens dat zij in hun mededeehngen jegens het Huis over die handelingen niet open genoeg wa ren", onder groote belangstelling heeft het Lagerhuis die motie in behandeling geno men. Begrijpelijkerwijze waren beide ministers nog verschenen om met 6en enkel woord hun gedrag te rechtvaardigen. Van de mede deelingen der beide ministers willen we een kort overzicht geven. Sir Rufus Isaacs zei dat zy metdeBritscheMarconimaatschappy niets uitstaande hadden gehad en omtrent hun handelingen met Amerikaansche aan deelen hadden zy zoo ze indertijd tegenover het Huis niet alles hadden verklaard,zy spoe dig bij de parlementaire commissie daartoe gelegenheid zouden hebben. Niemand had kunnen denken, dat de verklaringen maan den later pas zouden kunnen worden afge legd, evenmin als men had kunnen denken, dat iemand aanstoot zou nemen aan de particuliere acties der ministers in Ameri kaansche aandeelen. Wanneer de ministers hadden, kunnen vermoeden, welk een laster er over hun handelingen zou worden ver spreid, als zy hadden kunnen bedenken, dat aan al dergelijke praatjes geloof zou worden geslagen, dan, zei Sir Rufus Isaaes, zou ik zeker niet tot dergelijke transacties zyn over- Toen uitte zich ook ministers Lloyd George, Deze verklaarde het thans te voelen, dat by de fout was begaan, zich met Amerikaan sche Marconi-aandeelen in te laten, maar wanneer hy, erkende, hy ontkende, dat zyn handelingen een smet hadden kunnen wer pen op zyn eer als minister van de Kroon. „Als ge het zoo noemen wilt, wil ik erkennen, dat ik handelde onbedachtzaam, zorgeloos, dat ik een fout beging, doch ik deed het onschuldig, ik deed alles openlijk en ik handelde volkomen eerlyk." Hoe hy heeft gevoeld de munt dié de unionisten uit deze zaak voor hun party zouden slaan, bleek het best uit zyn toevoeging, dat zyn grootste angst in deze maanden was ge weest dat hy doorzijn handelen zooveel leed had berokkend aan zyn vrienden in en bui ten het Huis. Na die verklaring vertrokken de ministers, waarbij uit de toejuichingen van de banken der regeeringspartyen bleek, dat bun nog altoos de liefde en aanhankelijk heid van hUD partygenooten bleef toebedeeld. Jammer genoeg, m^g die bijval van hun par tygenooten niet worden weggelaten. iDstede van na een zoo openlyke en oprechte verkla ring hun krenkende motiein te trekken, heelt de unionistische party door haar motie te handhaven getoond ook in deze kwestie po litiek spel te spelen. Uit het geheele verloop van de zaak is dit ook trouwens gebleken en de einduitslag zal dan ook niet anders zyn dan een partystemming over de motie, waarbij zal blijken dat het vertrouwen der liberale afgevaardigden in hun ministers geen oogenblik is verzwakt. De begrootingscommissle uit den Rijksdag heeft de beraadslaging over de legerbelas- ting voortgezet en de bepaling aangenomen, dat bij aangeslagenen, wier vermogen min der dan 2l0.U00 M. bedraagt, voor iederen derden zoon, die gediend heeft, of tot 1916 dient, 10 pet. der Heffing wordt afgetrokken. Daardoor woidtdit in overeenstemming met de bepaling, dat by vermogens van minder dan 100.0UU M. en gelyktydig inkomen van minder dan 10 000 M. voor ieder derde kind en voor ieder minderjarig kind een vermin dering van 6 pet. wordt toegestaan. By belasting van grondbezit is ook dat van bouwterieinen en tuinen opgenomen en voorts als waarde 26-voud van de zuivere opbrengst aangenomen, in plaats van de vroeger bepaalde waaide van 2u maal de zuivere opbrengst. Nu is echter iederen be lastingplichtige geoorloofd in stede van de aldus berekende waarde de verkoopswaarde als de waarde aan te geven. De commissie nam voorts aan by belasting der inkomsten die beneden 5000 M. vry te 'aten. Vermogens tot 50.000 M. bly ven eveneens vry vaD belasting, wanneer het inkomen uit andere bronnen niet meer dan 2000 M. bedraagt. Is het inkomen hooger dan 2000 maar lager dan 4000 M dan b.yven slechts 30.000 M. van bet vermogen vry van be lasting. De com missie heeft besloten van inkomens tot 10.000 M. één procent te heffen, van 10.000 tot 35 000 voor elke 5000 M. 02 pet. meer, van 35.000 M. tot 40 000 2.6 pet., van 40 000 tot 80.000 voor elke 10.000 M. 0.5 pet. meer, van 80.000 tot 100 000 5 pet., van 100.000 tot 200.000 6 pet., van 200.000 tot 600.000 7 pet. en van hoogere inkomens 8 pet. van het inkomen. hiermede slechts als hun particulier eigen dom handelen. Het is dus duidelijk onze plicht, een nieuw bank- en circulatiewezen te brengen. Onze banbwetgeving moet het mogel'yk maken alle reserven ter beschik king te stellen en geen gelegenheid bieden, dat dezen in een paar handen worden samen gebracht of zoodanig door speculatieve doeleinden worden gebruikt, dat daardoor verhinderd wordt, dat deze reserven vuor meer rechtmatige en meer vruchtdragende doeleinden kunnen dienen. Het toezicht op het bank- en circulatiewezen moet bovendien by de regeering berusten, betoogde de presi dent, zoodat ae banken slechis werktuigen zijn eD niet de meesters van den oandel, van deD individueelen ondernemingslust en van het particulier initiatief. Het moeilijkste oogenblik by de beraad slagingen over den driejarigen diensttijd zal deze week komen, als in de Fransche Kamer het tegen-ontwerp Messimy-Boncour ter sprake zal woiden gebracht. In dit ontwerp wordt de diensttijd voor do infanterie op 28, voor de cavalerie op 29 maanden be paald, terwyl het bovendien nog een aantal bepalingen bevat, waardoor de last, welke het volk door de nieuwe wet wordt opge legd, aanmerkelijk verlicht wordt. Waar schijnlijk zullen alle burgerlijke partijen der linkerzijde vóór dit ontwerp stemmen, en ook eenige gematigden zich hierby aanslui ten. Minister-president Barthou houdt zich echter aan de 36 maanden van het ontwerp dei Regeering en zal, naar men verzekert, van de aanneming der wet een Kabinets- quaestie maken. Alles hangt nu van de socialisten af. Als zy opportunistisch denken, moeten zy hetontwerp-Messimybeschouwen als 't beste van twee kwadon, en er vóór stemmen. Het ministerie-Barthou zou dan verdwijnen, terwijl een ander Kabinet de door de meerderheid verlangde combinatie rustig zou kunnen doorvoeren. Misschien echter is men in socialistische kringen de meening toegedaan, dat een waar volksvriend niet mag toestemmen in een verlenging van den diensttijd en in dat geval krygt Messimy slechts de 260 stemmen der ra dicalen, en komt de driejarige diensttijd er door. Te Verdun zyn vyf soldaten gearresteerd, die er van verdacht worden, talrijke revo lutionnaire aanplakbiljetten tegen den drie jarigen oefentijd aan de muren der kazernen te hebben aangeplakt. President Wilson heeft gisteren persoon lijk een korte doch in krachtige termen vervatte boodschap in het Congres voorge lezen, waarin hy de noodzakelijkheid betoogd om aanstonds de wetgeving op het circula tiewezen ter band te nemen, teneinde het werk, met de tariefherziening begonnen, te voltooien en den handel van het land op een economische basis te brengen. De handel staat op het punt om tot nieuwe vrijheid te geraken en moet dus niet zoDder het gereedschap bly ven om te kunnen optreden, zoodra hy vry zal zyn. Er zal een tydvak van uit reiding en van nieuwen onderne mingslust volgen en het is thans aan ons, aldus de boodschap, om te beslissen of dit tydvak spoedig en gemakkelijk zal komen. Een van de voornaamste dingen, welke de handel noodig heeft, is een geschikt middel, om het crediet en het scheppend vermogen daarvan te vestigen en in het leven te roepen. Indien iemand niet te allen tijde van zyn bezittingen, bestaande uit zijn kennis, zyn karakter en zyn hulpmiddelen, gebruik kan maken, wat geefthet hem dan als de fortuin hem overal toelacht, terwyl anderen de sleu tels van het crediet in hun zaak houden en Haaysche Brieven. CCXXXI. 18 er in deze dagen van politieke over verhitting nog aandacht voor et n genoeglijk praatje buiten de politiek Laat ons hel bezien Er zijn naar de totaal-cyfers van hei aantal kiezers dat geen wandeling Daar net stembureau maakte, nog zeer velen, die niet onder de emotie zyn gekomen. De vorige week bleven van de byna twee en veertig duizend kiezers er maar even veertien dui zend thuis. Bijna een derde deel, een getal grooter dan eenig candidaat heeft behaald. Het hoogste cijfer passeerde slechts even de tienduizend. De sterkste party dan blyfi thuis. Is dat geen eigenaardig verschijnsel in de stad, waar de regeering zetelt? Hoe dichter bij Rome, hoe slechter Christen, zegt het spreekwoord. Zou dat ook op den Haag van toepassing zyn? Laat het in de residentie veertien duizend meerderjarige mannen absoluut koud, wie er aan het roer der re geering zit? Is met al het kunst- en vliegwerk dat door alle partyen wordt toegepast, niet het minste vlammetje te ontwaken in deze veertien duizend gemoederen! Heeft de vraag doet ons rillen de pers haar taak als voorlichtster zoo slecht vervult dat zij die 14000 niet nauwkeurig op de hoogte zyn van hetgeen verbonden is aan deze verkiezingen Zyn die 14000 allen even nalatig en slof, dat zij op den stem mingsdag zich de moeite niet getroosten er aan te denken, dat zy naar 't stembureau moeten? Het wordt tegenwoordig gebruik dat de groote bladen een enquete instellen, wan neer een gewichtige kwestie aan de orde is. Het „Vaderland" doet het reeds eenige malen met groot succes. Welnu dan zou ik dat blad in overweging willen geven na afloop der verkiezingen aan allen, die geen enkele maal gebruik maakte van z\jn stem recht, de vraag te richten waarom zij zulks nalieten. Wie weet welk een verrassend resultaat deze enquete had, wie weet welk een voorraad kennis daardoor verkregen werd. De zielkunde derpolitiekzoueen nieuw studieterrein kunnen openen, eei^ terrein, dat tot dusver geheel braak ligt. Veertien duizend 1 Wanneer wy eens aannemen, dat het getal overleden kiezers, verhuisde kie zers, kiezers die op den stemmingdag om welke reden dan ook in de onmogelijkheid waren om aan de stemming deel te nemen, al wilden zy dat graag, eens op vier duizend stellen, een getal zeker te groot, dan blij ven er zeker tienduizend over, die konden doch niet wilden gaan. Daarbij is het opmerkelijk dat in de volkswijken het percentage van opgekomen kiezers het hoogste is, zoodat juist in die districten, waar de meer gegoede en meer ontwikkelde kiezers wonen, de cyfers ongunstiger zijn dan het algemeene cijfer voor de geheele stad. Daar moet een reden of daar moeten ettelyke redenen voor bestaan. Zou het niet de moeite loonen deze uit te visschen? Nogmaals, wy geven het werk ter over weging aan de pers of de politici en zien met groote belangstelling de uitkomsten van een dergelijke enquete tegemoet. Met het schoonste weer dat Junidenken laat is Zondag het zomerseizoen op de badplaats geopend. De zomerzon brandde op den boulevard, waar duizenden zich bewo gen. Het was weer het fleurig aspect van lichte damescostuums, luchtig en vroolyk met daarnaast de vroolyke pakjes van de heeren. Gelukkig komt het hoe langer hoe meer in de mode dat de heeren Indische pakken gaan dragen De witte broek en het korte, witte, zoogenaamde Atjeh-jasje vormt een keurig costuum dat frisch staat en voor den drager een buitengewoon genot is. Langzaam maai zeker wordt in ons con servatieve land de overwinning van het gemak behaald. De zware hoeden zyn reeds verdwenen. Hand over band neemt het aantal dames en meisjes toe, dat 's zomers bloodshoofds loopt. Het valt reeds op, hoe bijna aMe meisjes van de H B.8., vooral in het zonDige Duinoord blootshoofds naar school gaan. Trouwens dat gedeelie van de stad, dat Duinoord heet, is io vele op zichten vooruit. Wie er 's avonds wandelt met zyn ega, kan er gerust bloodshoofds gaan, men vindt het zeergewooD. Hoe het komt, dat het in die. wyk getolereerd wordt en elders niet zoo gemakkelijk. Duinoord is een enorm complex nieuwe straten en lanen waarin volstrekt geen enkele volks wijk. De straatschemertjes treft men er niet aan, zoowel de buurten in de stad als in Schereningen liggen te ver weg. Voorts komt er by dat op Duinoord dui zenden Indische menschen wonen, die zich heel wat gelukkiger gevoelen als zy zich vrij kunnen bewegen dan in de warme woningen, 'tls toch zoo jammer, dat vreem delingen die de residentie bezoeken zich altyd maar bepalen tot het aangapen van de Gevangenpoort, het Mauritshuis en andere vermakelijkheden in de stad en dat zy üimmet een wandeling ondernemen door de nieuwere wijken. Wie in den Zomerde residentie bezoekt, ga eens met lyn 10 naaf Scbeveningen of tramme eens met lyn 13 naar Duinoord. Men zal dan een gedeelte van den Haag zien zoo buitengewoon fraai aangelegd als geen enkele stad in Nederland kan aanwijzen. Met lyn 13 komt men in de onmiddellijke nabijheid van de Schevening- scbe haveD, die aan het einde van den strandboulevard ligt. Men kan daar den duintop beklimmen by den vuurtoren van waaruit Scheveningen als een prachtig panorama aan den voet ligt. Wie dezen weg naar het strand gaat, zal er zich zeker niet over beklagen. De lezer zal wet te beu zyn van alle ver- kiezingsdrukte om een lang betoog daarover te verlangen. Den Haag heeft zich voorde Statenverkiezing maar matig gehouden. Dat de Roomsche heer Wesseling de plaats van den vrijzinnigen heer de Mos inneemt, is enkel te wyten aan het onverantwoordelijke thuisblijven van een 10000 kiezers. De lam lendigheid van zulke menschen doet een zetel verloren gaan, die zeer gemakkelijk behouden had kunnen worden. De clericalen hebben gelukkig by de Statenverkiezingen een flinken opstopper gehad. Nog zoo een en de Staten zyn om. Van stonde af aan daarop alle actie gericht! Plaatselijk Nieuws. MWDELHARNIS. Terwijl de timmerman M. St. Donderdag op zyn fiets over het Zandpad kwam rijden had by het ongeluk daarmede tegen d§ straat te vallen, en met zyn been in een beitel die hij in zyn zak had terecht t6 komen, waaraan hy zyn been ernstig verwondde. Terwyl de landbouwer K. v/d V. Donderdag zyn hit bespannen voor een karos een oogenblik alleen liet staan, raakte het dier aan 't achteruit loopen en kwam in een sloot terecht, waar 't een en ander met moeite werd uitgehaald. By enkele varkens onder deze ge meente doet zich een soort ziekte voor die blijkbaar op de spieren uitwerkt, de dieren kunnen zich haast niet bewegen, het schynt gelukkig niet van erstigen aard te zijn. Vrijdagmiddag had het dochtertje van A. K. het ongeluk al spelende achterover tegen de straat te vallen, waardoor zij een bloedende wond aan baar achterhoofd bekwam. Donderdag kwam de vischsloep Paul Kruger sch L Koster na zyn vangst te IJmuiden te hebben verkochtindekaai.de besomming der vangst bedraagt 800 gulden, Da eenige dagen te zyn thuis geweest zal weer een zomerreis van 5 6 weken worden ondernomen. Zaterdag zal de vischsloep Theodora

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1