NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN strict "eeniging ede. Brielle: ter. etaris. A. Roodhuijzen. A. Roodhuijzen. ONZE EILANDEN VOOR DB Ijit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,5U Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 31 Zaterdag 21 Juni 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv irtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere rege' meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Oe herstemming in den Briel. De kiezers van Oost-Flakkee zullen 25 Juni opnieuw naar de stembus moe ten gaan om den heer Roodhuijzen te stemmen. Rriello toch volgde niet het goede voorbeeld van Zierikzee om bij eerste stemming den vrijzinnigen can- didaat naar de Kamer te zenden, doch liet het op een herstemming aankomen. Het lijdt geen twijfel ot de heer Rood huijzen komt Woensdag uit de bus. Bij de 3000 -temmen, die hij Dinsdag kreeg, komen de 1700 Sociaaldemocratische. Geen vrijzinnige mag het er echter op laten aankomen dat de heer Roodhuijzen toch wel weer gekozen wordt. Juist daar door toch blijven soms verrassingen niet uit. Als één man moeten de onzen op 25 Juni naar de stembus om Roodhuijzen met een sterke meerderheid boven Colijn te verkiezen. Men kan er op aan, dat dê clericalen er alles op zullen zetten om het stem- meocijter van Colijn zoo boog mogelijk op te voeren. Geen der onzen mag dus ihuis blijven. Als één nian dus opgekomen voor den heer De uitslag der verkiezingen. Het lijdt geen twijfel of de stembus heeft Dinsdag het vonnis over de cleri- cale coalatie reeds geveld. Wel wachten ons nog 46 herstemmingen doch het feit, dat de clericalen hun zetels in de grootesteden alle kwijtraken en in tal van districten in zeer ongunstige her stemmingen komen, stelt het buiten allen twijfel, dat het Nederlandsche volk zich heelt afgewend van de leugen- politiek der clericale coalitie. Het meest heeft de sociaaldemocratie geprofiteerd. Het is niet te verwonderen. Voor de partij der ontevredenheid is geen betere voedingsbodem denkbaar dan hetcleri- calisme. De negotie die het dreef met christe lijke leuzen, de schijnheiligheid waartoe het leidde om baantjes te veroveren, hebben duizenden de oogen geopend voor het bedrog, dat de politieke chris tenen pleegden met hun schijnschoone leuzen. Een breede kring van kiezers blijkt steeds van het eene uiterste in het andere te vervallen en ging bij deze stembus in massa van zwart op rood. Ook bij de herstemming zal zich dit verschijnsel weer in sterke mate voor doen. Wat thans de toeleg van hetclerica- lisme zal zijn, blijkt reeds duidelijk uit de artikelen van De Nederlander, waarin mr. Lohman als het onschuldig lam tracht te poseeren en uit Roomsche bladen, voortdurend heelt het clericalisme het volk bang gemaakt met het roode spook. Thans gaan in de clericals bladen meerdere stemmen op om bij de her stemming tusschen vrijzinnigen en soci- aal-democrateu zich te onthouden De toeleg is duidelijk. Door versterking der sociaaldemocratie moeten de vrijzin nigen zwakker worden gemaakt. Wat blijft er over van de zalvende betoogen der clericalen, waarin ze de kleine luyden tegen links opzweepten om het roode gevaar? Gaat uw gang, broeders, voor een da capo van 1907/08, toen het clericale complot de Meester deed vallen, zullen de vrijzinnigen zich weten te wachten Wij verheugen ons, dat deze stembus de tariefwet Kolkman van de baan brengt en het gevaar voor de Openbare school afwendt. Laten we 25 Juni afwachten, voor we een nader oordeel uitspreken. IKIits De Tariefwet zal nu voorgoed van e baan gaan, de kansen staan zelfs zeer gunstig mitsde tegenstanders van iiet gehate wetsontwerp Kolkman by de herstemingen als één man opkomen. Maar ook alleen dan. Men vergete vooral niet, de waarschuwing van Minister Kolkman zelf, die in de Tweede Kamer heeft verklaard; „In 1914 is de Tariefwet er, of wij zullen er niet meer zijn 1" Met „wij* bedoelde Z. E. X. het zittende Kabinet. Alleen dus als de tegenwoordige minis ters door den uitslag der aanstaande her stemmingen er toe worden gedwongen hun zetels te ontruimen, dan eerst zal de Tarief wet er niet komen, maar anders onherroe pelijk I En als dan het aanhangige Tariefvoorstel door een opvolgend Kabinet is teruggenomen, dan zal er wel geen Regeering meer worden gevonden, die ooit weer zal durven komen met de voor ods land zoo by uitstek onge schikte beschermende handelspolitiek, ge koppeld aan het onrechtvaardige belasting stelsel, dat den druk legt voornamelijk op de mingegoeden. Ook een rechtsch Kabinet zal een poging daartoe wel niet meer ondernemen En als het ontwerp éénmaal van de baan is, dan zullen spoedig al de dwaze middelen, waarmede men bet trachtte te verdedigen spoedig zijn veigeten; zoo by v, het bekende praatje, dat het ontwerp alleen weelde artikelen wil belasten (notabene wordt de opbrengst uit „weelde"-artikelen, ruim ge rekend, slechts op 1/8 van het geheel ge raamd), dat door de protectie de industrie tot bloei en het land tot ongekende welvaart zullen worden gebracht, dat de levenemid delen goedkooper zullen worden(l), dat ons volk niet laDger door den honger in den vreemde zal worden gedreven, en nog veel meer men kent al dat moois, waardoor de meerderheid der kiezers zich niet heeft laten verlokken. Al deze, tot het laatst toe, opgedischte fraaiigheden zullen dan even spoedig zyr. vergeten, als het eigenaardig geval, dat de voorgestelde invoerrechten op sommige artikelen van dagelijksch gebruik, zooals; meel, bloem, gedroogde visch, sinaasappelen, door de Regeering zyn teruggenomen eerst als gevolg van het krachtig daartegen ingebrachte profeet, en de belastingvrijdom van die artikelen juist vlak voordeverkie zingen, ter aanbeveling van de Tariefwet. we, den kiezers wordt voorgehouden als een bewys, hoe zeer deze Christelijke Regeering toch wel het oog gericht houdt op de belan gen van de kleine layden, net precies alsof nog geen jaar geleden dezelfde nu „vrije" artikelen niet voorkwamen op de lijst van levensmiddelen, waarvoor belasting werd voorgesteld in het Regeerings ontwerp. Dat dank zy de Anti Tariefwet propaganda de belasting op de genoemde levensbehoeften door de Regeering is terug genomen, daar hebben de tegenstanders van het ontwerp Kolkman natuurlijk niets tegen- Waartegen zij echter wel tot het uiterste zullen strijden dat is, dat er van het geheele ontwerp ook maar iet» overblijft. En dit zal zeer zeker niet het geval zijn, als de kiezers a.s. Woensdag op hun lellen passen en zorgdragen, dat, er niets en niemand overbiyft van minister Kolkman en zijn medeleden in dit Kabinet, indachtig aan de bedreiging van dezen hewindsman „In 1914 is de Tariefwet er, of wy zaden er niet meer zijn". Kiezers, van Stad aan 't Haringvliet, Den Bommel en OoltgeDsplaat stoort U niet aan de pogingen, door slimme coalitie vrienden als de Hier Snoeck Henckemans gedaan, om deze pertinente verklaring van minister Kolkman te verwateren, doch houdt hem aan zijn woord. Gy hebt bem thans geheel in Uw hand, als gij nu maar wilt 1 Dat beteekent als gij Woensdag de stembus niet verzuimd, en stemt ais een man op den heer Wat de Kiezers hebben begrepen! De Kiezers hebben zich uitgesproken ook over de Tariefwet en hebben haar veroor deeld als een onrechtvaardige belasting en ais een groot gevaar voor alle bronnen van ónze Volkswelvaart. Onze Kiezers hebben daardoor getoond te begrypen, wat het Kiezersvolk thans over de geheele wereld loont te begrijpen In Engeland, waar de do<?r de Imperia listen aangeblafte vrijhandel zoo sterk staat als ooit te voren In de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika, waar de Kiezers den vry handelaar Woodrow Wilson tot President hebben ge kozen, en verlaging of afschaffing der in voerrechten door het Huis van Afgevaar digden reeds is aangenomen, en nog zal worden uitgebreid In Canada, waar een bond van landbou wers, bestaande uit 14000 ieden heeft ver klaard, dat de Tariefwet is een ware brand schatting van hun land, en een belemmering van hun oedryf, welke zy zich niet langer laien welgevallen ten gunste van enkele bevoorrechten In Australië, waar de bevolking van meening is, dat zy er best kan komen ook zonder bescherming ten koste van demin- en onvermogenden in het moederland In Duitschiand, waar de liberale en soc. democratische kiezers by de laatste Ryks- dagsverkiezingen zich hebben verklaard tegen bescherming (waarvan met ons hier weet te vertellen dat z\j zoo'n zegen voor Duitschiand is 1) en het overgroote deel der bevolking nog meer dan uit de liberale en socialistische stemmen blijkt genoeg heeft van de Protectie en de daarbij be- hoorende dure levensmiddelen en vleesch- nood. In Frankrijk, waar in de Noordelijke Departementen de duurte en de schaarste vooral van vleesch, reeds een oproerige beweging hebben tengevolge gehad, voor namelijk uitgaande van de vrouwen, en waar de vrijhandelsbeweging onder de mannen van de theorie en van de praktijk steeds meer terrein wint; In België waar de kooplieden en indus- triöelen vrijhandelaars zijn In Brazilië, waar totïariefverlaging en opheffing, in het bijzonder voor levensbe hoeften, ia besloten; In Rusland, waar de invoerrechten voor alle half- en heelfabrikaten, die bestemd zi.n voor de expoitnjjverheid te dienen, worden afgeschatt; In Zweden, waar onlangs is besloten tot tariefverlaging o.a. voor suiker; In Denemarken, welks bloeiende landbouw en zuiveiiudustrie dooi onze protectionisten zoo gaarne op rekening worden gesteld van de protectie, waarbij zy dan vergeten te vermelden, dat de landbouw met toebe- booren in Denemarken niet beschermd is. In maar genoeg om te doen zien, dat onze kiezers in hun oordeel niet op zichzelf staan. Wat onze kiezers hebben begrepeD hebben onze ministers getoond niet te begrijpen. Zij willen nu de stroomiug over de geheele wereld is gedraaid, tegen den stroom insturen. En dat juist in ons land, dat door zyn beperkte oppervlakte, geaardheid van den bodem en bijzondere ligging nog meerdan andere landen reden heeft niet den weg op te gaan, welke door de andere thans wordt verlaten, als voerende ten verdei f. Men verwijt den Nederlanders wel eens met recht, dat zij achteraan komen. In dit geval is deze eigenschap echter geen nadeel gebleken. Immers wij kunnen nu nog de noodlottige gevolgen van de verkeerde manoeuvre van hrt zittende ministerie voorkomen door het tot opstaan te nopen. Nog slecht8 één daad van de Kiezers is noodig gebiedend noodzakelijk: de gang naar de Siembus bij de herstemmingen. Op thuisblijvers staat als straf: de Ta riefwet 1 De houding van den Nationalen Kond van Protestantscho Kiezers. De Telegraaf meldt: In de Woendag te Amsterdam gehouden vergaderind van dezen Bond is, na breede discussie, het volgende besluit genomen: De Nationale Bond van Protestantsche Kiezers, gezien den uitslag der gehouden stemming voor de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, gedrongen, zich uit te spreken in zake de herstemmingen, besluit; lo. van vast te houden aan de van meet af gevolgde gedragslijn om noch een coalitie- candidaat, noch een candidaat der uiterste linkerzijde (de S. D. A. P.) te steunen; 2o. aan te bevelen voor de volgende districten de reeds dadelijk gesteunde can didaat, te weten: in Amersfoort mr. W. H. de Beaufort; in Alkmaai jhr. mr. P. van Foreest; in Amsterdam VII W. Boissevan; in Ommen mr. C. J. A. Bichon vanlJs- selmonde; in Weststellingwerf prof. dr. Ph. Kohn- stamm; 3o. aan te bevelen de candidaten, die de hun gesteld vragen op bevredigende wyze hebben beantwoord en als zoodanig reeds bij eerste stemming door den bond zijn mbevolen, nl. in Amsterdam I dr. H. F. R. Hubrecht; in Arnhem K. Eland; in 's-Gravenhage II mr. W. Dolk; in Haarlem mr. D. Fock; in Hoorn W. J. E. H. M. de Jong; in Leeuwarden L. W. J. K. Thomson; in Lochem mr. G. Jannink; in Den Helder mr. Th. H. de Meester; in Middelburg mr. E. E. van Raalte; in Utrecht mr. J. H. W. Q. ter Spill; en yerder in andere distneten zich van nadere aanbeveling te onthouden en aan kiezers over te laten zóó te stemmen, als zy in hun geweten tegenover God en hun vaderland kunnen verantwoorden. Tweede Kamerverkiezingen. Naar wy uit goede bron vernemen, zal het moderamen van den bond van anti- revolutionnaire kiesvereenigingen in Neder land den anti-rev. kiezers adviseeren, zich in de districten, waar vrijzinnigen met sociaal-democraten in herstemming komen, strici van deelneming aan de herstemming te onthouden. Tel. De herstemmingen. Wij ontvingen uit 's-Gravenhage mede- deeling var. het volgende besluit: Het Centraal Comité der Vrijzinnigen overwegende, dat onder de omstandighe den van het oogenblik het landsbelang medebrengt, dat bij de herstemming voor de Tweede Kamer over de geheele linie de tegenstanders der rechterzijde worden gesteund adviseert, met volledige haudhaving van eigen beginselen, aan de vrijzinnige verkie- zings-comite's in de verschillende districten, de verkiezing van alle candidaten, die met coalitie candidaten inherstemming zijn, zoo krachtig mogelijk te steunen. Tel. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS Woensdag werd door de politie nachtverblijf verschaft aan den zwer ver H. A. Horsstink van Vlissingen een man die op 2 krukken rond dwaalt en hei geld wat hij opbedelt aan bier verteert, - Op Vrijdag den 4 Juli a.s. zullen de kinderen van de Openbare school per stoom boot Middelharnis een pleizierreis naar Rot terdam maken. - Donderdag werd deze gemeente be zocht door den heer G. de Groot uit Marken, die de aarde te voet wil rondgaan, en op die reis in zijn onderhoud voorziet door ver koop van prentbriefkaarten. SOMMELSDIJK. De gehouden collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier opge bracht de som van 11,50. - De heer D. K. H. Thierry onderwijzer aan de openbare school alhier is als no. 1 geplaatst op de voordracht aan de openbare school te 's Gravenzande. - Donderdagavond had de jongeheer Max de Gast het ongeluk om met zijn fiets in een sloot te vallen. Hij bezeerde zich zoodanig dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter constateerde een breuk van den benedenarm. STELLENDAM. Ter eere van de herkiezing van onzen afgevaardigde Mr. R. J. H. Patijn tot lid der Tweede Kamer Staten Generaal hadden alle visschersvaartuigen van Stellen dam, Goedereede en Ouddorp, de vlag in top. Of onze visschers ook met den uitslag zijn ingenomen. Bravo 1 Stoere visschers, gij begrijpt uw belang volkomen. G0EDËREEDE- Schipper C. Lokker, beva rende de blazerschuit G O 24, had het ongeluk, een stuk water aan boord te krygen, tenge volge waarvan een zwaard brak. Een afschrift van het kohier van den H. O. dienst 1913 is gedurende 5 maanden ter gemeente-secretarie ter visie gelegd. Tengevolge van een knak in de lendenen had P. S. alhier 't ongeluk, in de gemeente kom van de fiets te vallen, vanwaar hij huiswaarts moest gedragen worden. Ten huize van den heerN. alhier ont stond een begin van brand doordat een petroleumstel in brand geraakte. Gelukkig werd 't ongeval bytyds opgemerkt en met behulp van zakken en kleed gebluscht. De jongeling K. van der Wende, die anderhalve maand geleden zyn been zwaar kneusde, heeft thans dat been gebroken. Doordat een ander vaartuig erop is geloopen, is van de Blazerschuit G O 18, be varen door schipper J. van Dam alhier h6t roer gebroken. A. s. Woensdagvoorm. 10.30 uur zal het onderzoek van de verlofgangers der Nat. Militie van de lichting 19U5 toten 1912 voor deze gemeente worden gehouden te Ouddorp in de O. L. school. NIEUWE TONGE- Maandagmiddag kwam de heer Mr. R. J. H. Patijn onze afgevaardigde voor de Tweede Kamer met het motorbootje van den veerman L. van den Doel te Battenoord aan, bij die gelegenheid werd er door dein de haven liggende schepen gevlagd. Veerman van den Doel maken we ons compliment voor de goede gelegenheid die thans bestaat om in korten tijd in Schouwen en Duiveland te komen. Stellig zullen velen van de motorboot gebruik maken. - De collecte voor het fonds de gewapen- den dienst heeftin deze gemeente opgebracht de som van f 7,26. Naar men uit vertrouwbaren bron verneemt wenscht de heer A. Breesnee aftredend lid van den Gemeenteraad by de op a.s. Dinsdag te houden verkiezing niet meer in aanmerking te komen Donderdagavond werd ten overstaan van Notaris van Buuren in het C.tffè Hol leman ingezet het huis schuur en t-rfataande aan de Kerkring alhier toebehuorende aan de Coöperatieve Zuivelfabriek „de Hoop" door J. van Paassen voor f *2200. tSianeijleiii Een portefeuille gerold. Maandagochtend haalde een looper van de la. Lauwer v. d Beek, Keizersgracht 263 te Amsterdam een bedrag van f 2075 van de Twentscbe Bank. Hij deed de bankbil jetten in een portefeuille, stopie die iD zijn binnenzak en begaf zich bur> auwaarts. In de Raadnuisstraat stonden op het trottoir, waar hy liep, een viertal neeren bijeen. In plaats van om het clubje heen ♦e gaan, nam de looper zyn weg er midden door. Eenige oogenblikken later merkte hy, dat de knoop van zijn jas, die hij bij 't wegbergen van de portnfeuille dicht had gedaan, los was. Onwillekeurig greep by naar de geldtasch, doch ook deze was ver dwenen. De looper maakte onmiddellijk rechtsomkeert, doch de portefeuille was nergens te vinden en ook het clubje heeren stond niet meer op het trottoir. Natuurlijk werd van het geval onmiddellijk aangifte gedaan bij de politie. De looper, die reeds jaren by de firma in betrekking is, kan zich absoluut niet herinneren hoe de vier perso nen er uit zagen. Alleen weet bij, dat één hunner een Panamahoed droeg. De heeren Lauwer Van der Beek zyn by de Nederlandsche Lloyd tegen berooving verzekerd. (Tel.) Poging tot ontvluchting. Een 18-jarig meisje, dat door den voogdijraad aan de ouderlyke macht was onttrokken, en in het Tehuis voor gevallon vrouwen en meisjes

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1