SDIJK. ZI71D-H0IL1NDSCHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, kionale ekbank Llioop, LANDSCH «DIET. .HARNIS en Goedereede. ïgen loederen, enz. nbi!ii!ii!ii!ii!ii!i VERKIEZINGSNUMMER. Mr. R.J.H. Patijn A. Roodhuijzen Mr. R. J. H. Patijn A. Roodhuijzen Mr. R. J. H. Patijn A. Roodhuijzen Mr. R. J. H. Patijn A. Roodhuijzen Mr. R. J. H. Patijn A. Roodhuijzen Mr. E, J. H. Patijn A. Roodhuijzen Mr. R. J. H. Patijn A. Roodhuijzen Mr. R. J. H. Patijn A. Roodhuijzen. ldoorn. °/0 Pandbrieveu uit an 101'/, plus ukken van f 2500, ƒ250,— en 100,—. kantore der Bank en ONZE EILANDEN >T ZOON ELSDIJK. in aardappelen. AMSTERDAM MMER 7833. OOP Prinsengracht, ifd aanbevolen voor ;e vracht gezonden •■ten te Amsterdam Direct na verkoop IR ALKMAAR. Telefoon 73. HAPPEN: ENKHUIZEN, TTesterstraat 6. 's-GRAVENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. Millioen Gulden t en volgestort. HAP verleent Cre- >n in deposito, belast i- en verkoop van s, sluit heleeningen verricht verder alle t het Kassiersvak EPOSIT. ente 3 o/o. Maart 1913. f 6.399.635.91 - 1.318.571.89 - 280.921.42 De Directie J. F. MOENS. SST. Mr. M. MOENS or Middelharnis en ;r koogh LIUHN18. SJE VAN DEN i- KOSMOS SfVOGELS 3 GUTTERIEZ ID ADELT ÏACIA ;n-merken magazijn [EIJER te Middel- er 2e KamerS. G. OEK te Oudeorp, 2e Kamer S. G. IINGEN. IEWENSCHT. llfllplillpfpfilVj! VOOR 08 Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers - 0,05 No. 30 Zaterdag 14 Juni 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv jrtentiën van 4—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Kent ieder zijn plicht? We staan thans aan den vooravond van den grooten strfjd. Week in week uit hebben we onze lezers in reeksen artikelen uiteen gezet, waarom het Dinsdag zal gaan. De groote gevaren, die het voortbestaan der clericale regeering met zich zou brengen, moeten nu toch ieder kiezer wel duidelijk voor oogen staan. Wint de clericale coalitie, dan wordt de tariefwet-Kolkman, die roof tocht op de zakken der kleine luijden, doorgezet en de vrijhandelsvlag, waaronder ons land zooveel welvaart geniet, neerge haald. De dwangverzekering die alle zelf standige werkers zooals metselaars, schoen makers, ververs, timmerlieden enz. en alle oude moedertjes, die hun kinderen schonken aan de maatschappij, onverzorgd laat, zal in werking treden. De openbare school zal naar den wil van dr. Kuyper worden vermoord, de secteschool tot regel worden gemaakt. Tot een smaad en schande wil dr. Kuyper het maken, als een ouder zijn kind zend naar de openbare school. De overwinning van hetclericalisme, van Rome en Dordt zal beteekenen, dat al deze noodlottige plannen door Heemskerk wor den uitgevoerd, wie stemt op ds. Hoogerzeil, zal het zichzelf te wijten hebben, dat hy meewerkt tot zoodanige maatregelen. Wie wenscht, dat de vrijhandel wordt gehandhaafd en de tariefwet van de baan gaat, stemt op voor het district ZIERIKZEE en op voor het district BRIELLE. Wie staatspensioneermg, die het oud en arm doet verdwijnen vooi alle oude burgers, man en vrouw, voorstaat, zal ijveren voor voor het district ZIERIKZEE en voor het district BRIELLE. Wie er niet toe wil medewerken, dat de openbare school met ondergang wordt be dreigd, geeft zijn stem aan voor het district ZIERIKZEE en voor het district BRIELLE. alleen zou doen, waarop ze recht heeft, net alsof ze niet herhaaldelijk heeft getoond, dat by haar macht boven alle recht, gaat; gevaarlijk, omdat, wie deze woorden leest, in het denkbeeld zou kunnen geraken, dat het zelfs bij over. inning der coalitie moge lijk zou zijn vrij te komen van die groote ramp, die 's lands welvaart bedreigt. Laat ieder het zich toch voor gezegd hou den, dat als Rechts wint, de Tariefsverhoo- ging zeer kort daarop in het Staatsblad zal staan. Laat hy niet vergeten, dat Minister Kolkman op 4 Maart j.l. in deTweedeKamer heeft gezegd: „Maar in den loop van het jaar 1914 zal de Tariefwet er zijn of wij zullen er niet meer zijn, wanneer in 1914 de Tariefwel niet is ingevoerd". En in de Memorie van Antwoord van min. Tal ma, op het verslag van de Eerste Kamer der Ziektewet het stuk is van 22 Mei 1.1. zal men deze woorden vinden: „Mocht geschieden wat de Regeering wenscht en de loop der politieke gebeurte nissen de uitvoering van haar program mogelijk maken, dan zal ongetwijfeld spoe dig na het zomerreces de wijziging van het Tarief aan de orde komen". En „De Tijd" schreef in haar nummer van 24 Mei 1.1. „En al kan de Tariefwet, dank vooral aan de tegenwerking der oppositie, nog niet be handeld worden, het is echter zeker, dat deze wet er komen zal als Rechts aan het bewind blijft, al behouden christelijke partijen zich in deze een ruime mate van vrijheid voor." Het wil ons voorkomen, dat deze gezeg den aan duidelijkheid niets te wenscben overlaten, en laat ieder onzer lezors deze toch in wijden kring bekend maken, opdat nie mand wane, dat het met het Tarief zoo'n vaart niet zalloopen. Weg met de Tariefwet, moet ieders leuze zijn. Daarom als één man gestemd op Lid van de Tweede Kamer S. G. voor het kiesdistrict ZIERIKZEE; Lid van de Tweede Kamer S, G. voor het kiesdistrict BRIELLE. Oat men zich niet in slaap late wiegen. Om begrijpelijke redenen nemen sommige spreners en organen van Rechtqaan, alsof eene overwinning van de coalitie niet per se zou beteekenen invoering van het verhoogde Tarief. Dit kan echter niet door den beugel, en daartegen dient met meer Dadruk te worden gewaarschuwd, nu ook anti-coalitie mannen hebben gemeend uit het feit, dat Tariefsverhooging op het coalitie-program ontbreekt, te kunnen concludeeren, dat de coalitie, als ze het straks wint, niet daarmee zou komen of het recht heeft te komen. Zoo „De Beukelaar", die schreef: „Het coalitie-accoord i3 enkel aangegaan op stuk van Grondwetsherzieningonder die leuze wordt de stembusstrijd gestreden. Behaalt dus de Coalitie de zege, dan heeft men alle recht te beweren, dat het Coalitie ministerie na deze stembus geen tariefs herziening naar voren weet te schuiven. Dan immers had deze tariefwetsherziening mede hoofdpunt moeten zyn van het Coali tie-program voor deze stembus". We noemen dit een gevaarlijke uiting, al bedoelt „De Beukelaar" natuurlijk niets anders dan te constateeren, dat het coalitie program de coalitie geen recht geeft bü overwinning met tariefsverhooging te ko men. Gevaarlijk omdat zoo licht de een of ander hieruit zou opmaken, dat de coalitie Wat zegt een eerlijk schoolopziener, man van rechts? Kiezers, men liegt, als men u wijsmaakt, dat Gods naam op de Openbare School niet mag worden genoemd. Het Christelijk schoolblad durfde zelfs schrijveD, dat een onderwijzer daarom bij het Openbaar on derwijs zou worden ontslagen. Lees eens, wat een man van rechts :jhr. Mr. W. A. R, van Engelen, schoolopziener in het arrondissement, Amsterdam I, een man van rechts, in het Christelijk School blad schreef: „En mag ik nu deze gelegenheid te baat nemen om te Weerspreken, hetgeen volgens No. 14 van „De School" te lezen staat in „het Ouderblad" uitgegeven door de Yereeniging van Christelyke Onder wijzers te Amsterdam? Bij hetzelfde onderzoek naar de vak geschiedenis in het afgeloopen jaar, heb ik aan een Openbare School een les bij gewoond, waar behandeld werden de Kruistochten en ter sprake kwam bet Heilige Graf en de Heere Jezus; en ik kan verklaren, dat ik zeer getroffen werd zoowel door de wijze waarop dit ant woord werd behandeld door den onderwij zer als door d6 onverdeelde aandacht der klasse. Die onderwijzer is door mij niet „gestraft" zooals volgens het Ouderblad had moeten gebeuren, integendeel, ook dit feit heb ik in myn jaarverslag ge memoreerd en den onderwijzer loffelijk vermeld." De kiezers kuunen hieruit zien hoe de Clericalen lasteren, jonkheer Engelen toont het afdoende aan. Het Openbaar Onderwijs leidt op tot christelijke en maatschappelijke deugden, eerbiedigt ieders godsdienstige begrippen, leert de kinderen verdraagzaamheid jegens ieder. Kiest daarom de voorstanders van zulk echt nationaal onderwijs voor het district ZIERIKZEE en voor het district BRIELLE Een teBken des tijds. Geknipt uit het Haarlemach Predikbeur tenblad de volgende ontboezeming van ds. W(eenen) „En ik zie er, (nl. in de „gebedweek") ten derde ook nog een eisch in. Deze: dat we letten, op wat de Heer ons zien laat. Dat we op de „teekeneD" acht geven. En ons niet blind turen op wat weg valt. Er zijn „Gereformeerden", die met Room- schen arm in arm naar de stembus gaan, maar met een „Hervormden" broeder niet bidden kunnen. De coalitie is hun dierbaar geworden boven de gemeenschap der heiligen. Nu, dat men dan met de coalitie op- en „IJzer en leem" vermengen zich niet. En de ty'd zal 'tleeren. Intusschen roept Christus al de zynen op. Waar zijn ze. Dat ze alle onheilige banden breken. En dat ze den heiligen broederband weer aanknoopenl 't Zal ten slotte in de wereldgeschiedenis en in ons eigen leven gaan om 't „voor of tegen Christus". Dat is de groote „antithese". Niet op de godslasterlijke wijze, waarop deze leuze in de politiek van onze dagen wordt uitgeroepen. Wat heeft al onze quasi „christelyke" staatkunde met den heiligen naam en de heilige zaak van Christus te makenZe heeft die tot een aanfluiting gemaakt. En doet 't nog." Daar kunnen de coalitie-mannen 't mee doen. Onzen geestverwanten moge het een aan sporing zyn om hun stem op 17 dezer te maken tot een krachtig protest tegen de „quasi christelyke staatkunde" die men op „godslasterlijke" wijze tracht te bevorderen, om ds. W.'s. woorden tot de onze te maken. STEMT voor het district ZIERIKZEE, en voor het district BRIELLE. OPGEPAST! De Tariefwet komt! Blijkens de Memorie van Antwoord van minister Talma, aan de Eerste Kamer over de Ziektewet zal de tariefwet spoedig na de zomervacantie van het parlement aan de orde komen. De minister zegt er by. dat dit gebeuren zal, indien de loop der poli tieke gebeurtenissen de uitvo* ring van het regeeringsprogram op dit punt mogelijk maakt. Aan d6 kiezers om te zorgen, dat de loop der politieke gebeurtenissen dit onmogelijk maakt I De bondgenooten. De taak der Roomsche kerk, volgens „De Maasbode" (8 Dec. 1890): Kan men zich wel iets dwazer denken, dan dat het Protestantisme, het welk als zynde 'n dwaling, niet eens recht van bestaan heeft, de katholieke kerk zou willen dwingen af te blijven van haar terrein? Want alle terrein is roomsch, omdat Christus aan de roomsche kerk heeft gezegt: Onderwijst alle volkeren I Hoe meer die kerk dus Protestantische gemeenten binnendringt en het Protestan tisme er uit verjaagd, hoe meer zy han delt krachtens het bevel van haar God- delyken Stichter." Hoe Paus Pius X over de Hervormers oordeelt (Encycliek 26 Mei 1910): „Hoovaardige en oproerige menschen, vijanden van het kruis van Christus, menschen van aardsche gezindheid, wier God is de buik meegaande met de hartstochten der meest verdorven vorsten en volken." Het gereformeerde blad „De Wachter" schreef aangeh. in „De Zuid-Hollander" van 1 Febr. 1903): „Noord-Braband en Limburg, waar in de hervormingsdagen zoo trouw werd gestreden en zooveel geleden voor de zaak- des Heeren, moeten heroverd worden voor onzen Heere en Koning, Jezus Christus In zijn naam en door Zyne genade kaD dat." De Utrechtsche hoogleeraar prof. dr. S. D. van Veen meent (Aangeh, in „De man der kleine luyden", bl. 6): „De Katholieke kerk heeft feitelijk op gehouden een kerk van.Christus te zijn; zy ia een macht gewordeD, meer nog dan vroeger gevaarlijk voor den Staat, ge vaarlijk voor de vrijheid." Wat een liefelijk oordeel hebben de bond genooten over eikaars godsdienst. Verguizing over en weder! En desalniettemin toch als vrienden opgetrokken thans. Lezer, voelt ge niet iets van het onware van zulke vriendschap, van het huichel achtige? Daar moet toch iets achter steken, niet waar. Dat kan toch niet anders; dat voelt men. Maar ujat dan! Het Welzijn van land en volk misschien? Ja dat zeggen ze; maar 'tis een leugen. Want wie waarlijk land en volk wil dienen, begint niet met de volkseenheid te verwoesten; laat na de burgers tegen elkaar op te zetten. En dat doen die coalitiemannen dagelijks, by elke gelegenheid. Om MACHT is het bun te doen, macht om te kunnen heerschen, en om GELD, ter BEVREDIGING VAN HUNNE GRENZE LOOZE heerschzuchtl En of die coalite-mannen de maatschap pij daarbü jammerlijk uiteenscheuren, dat deert hun niet, als zy maar ten troon ver heven worden, obk zells, al moet die troon worden opgericht op de puinhoopen van eeningcstorte maatschappelijke samenleving En dat huichelachtige gedoe heet te ge schieden ter meerdere eere Gods. Walgt men nu nog niet? Brengt waarheid in de politiek en stemt voor het district Zienkzee, en voor het district Brielle. Leest dit! Het zy'n uitspraken van Orthodoxe man nen. Mr. dr. A. van der Laar („Handelsblad", Febr. 1913): „Als men nu beweert, dat het bij deze verkiezing gaat vóór of tegen den Christus, dan zegt spr. dat het is volksverleugening. De Christus staat te hoog dan dat daar mede gesold mag worden om politieke winste. Sprekers party wii die leuze niet, maar moet ze gelden, dan zy het: „Voor den Christus, tegen de coalitie." Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Herv, predikant, zei (N, R. Crt.", Febr. 1913): „Het verband tusschen Christendom en politiek kan trouwens nimmer tot zijn recht komen in partijpolitiek, waarbij natuurlijk eenheid van program ondersteld wordt. Het christendom echter dicteert geen vaste lijnen, zoodat het nooit aan een partij en program te binden is. Ook eischt 'n program onderwerping. Maar een consequent christen voelt zich zelfstandig en persoonlijk verantwoordelijkhy kan niet. gaan laDgs voorgeschreven lijnen.'' Professor Fabius schreef, doelend op het beleid van het Kabinet-Heemskerk („Stu- dién en Schetsen,", Jan. '10, blz. 286): „En het misleidend spotbeeld van anti revolutionaire, van christelyke staatkunde is een in wezen socialistisch beleid, in kleinigheden afwijkend van het volbloed socialistische, en verder door klanken e leuzen uitwendig verchristelijkt." STEMT Mr. R. J. H. Patijn voor het district ZIERIKZEE, en A. Roodhuijzen voor het district BRIELLE- Wat een christelijk historisch man, de heer VAN KOETSVELD zegt. Te Sueek sprekende, zeide de heer Van Koetsveld, een bekend christelijk historisch man, die de coalitie om haar leugenpolitiek heeft verlaten; het volgende over de leugen achtige antithese: „Sprekers candidatuur is te beschouwen als een protest tegen het clericale accoord. 'tls waar, aan dat accoord ging een ver klaring vooraf, waarin de Chr. Hist, begin selen fier werden neergelegd: maar och, deze fiere beginselverklaring kon slechts de spot der tegenstanders èn der anti-revolutionai ren verwekken, waar ze werd gevolgd door 'tzoo onflere, onderworpen aannemen van 't accoord, dat vrijwel een overgave aan dr. Kuyper beteekentt Aan dr. Kuyper en diens antithese leer. Di e d s antithese leer, d. i. het scheiding maken tusschen een Christelijk deel van ons volk en een paganistisch, een scheiding, ook in de politiek vóór of tegen den Christus. Hoe moet een dergelijke leer de eerlijke geloovigen links stemmen? Want toch ook aan die zijde toordt oprecht geloof gevonden en misschien is er daar menigeen, die dichter staat bij het koninkrijk Gods dan velen die zich tot het uitverkoren deel rekenenZeker er is een diepe kloof, die splitsing maakt tusschen de kinderen des geloots en des ongeioofs: doch deze l(jn laat zich niet aan wijzen in de politiek: waarschijnlijk loopt ze dwars door de politiek heen. Deze antithese erkent ook spr., maar hy moet zich krachtig verzetten tegen een, wiens toepassing op den duur bijdezooen van één vaderland, allen- knielend vooréén God, alle besef van eenheid verloren doet gaan.' Stemt tegen de volksverleuge-ningl Kiest voor het district ZIERIKZEE en voor het district BRIELLE Om te onthouden. De coalitie is onwaar in zich zeiven. Hoort hoe Calvinistische voorgangers ourdeelen over den R. K. godsdienst; hoe R. K. bladen spreken over de waanideeNederland een Protestantsch landhoe Rome verklaart, niet tevreden te ziin met haar tegenwoordige plaats; niet te willen erkennen, dat er plaats en recht is voor andere kerken; niet te kunnen rusten voor het Protestantisme de wereld uit is. Daarom vreest spreker voor de R. K. staatsparty. Zy is een gevaar voor de vrijheid, die ons in het bloed zit. (Ds. Van der Flier.) De heer Lohman over Rome. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, lei der der Christelyk-historische party heeft dezer dagen te Amsterdam het woord voe rende, het volgende gezegd over Rome „Dat Rome zich versterkt en nog meer tracht te versterken, daar kunnen we niets tegen doen. Dat heeft Rome altijd gedaan 1 Het eenige middel van verweer daartegen is de Heilige Schrift. Dat is het eenige waardoor Rome machteloos te maken is." Nog meer „oude plunje." „Al moge zich dan ook om de eenheid, van grondbeginsel en om de gelijke finale, die beiderzijds wordt ingewacht, vaak een heid van streven openbaren, toch gaapt er tusschen hen en ons een klove, die ons dwingt tot geïsoleerde party formatie en die nooit mag worden overbrugd. Steeds zou ik dan ook van verraad aan onze historie, van een verraad aan onze beginselen roepen, zoo

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1