ONZE EILANDEN van 3 MEI 1913. ling meer van post en telegraaf, 850.000 pond sterling meer van de accynsen, 575.000 pond sterling meer van de telefoon en ver der nog eenige andere kleinere inkomsten, die de 17 millioen pond zullen bijeenbrengen. Minister Lloyd George heeft natuurlijk de gelegenheid te baat genomen om te wijzen op het fiasco dat de Unionistische schreeu wers hebben geleden. Zonder hun protectio nistische plannen komt de Minister toch aaD de financiën, die benoodigd zijn voor de tegenwoordige kolossale uitgaven. Dat we in dit verband het woord kolossale zeker wel mogen gebruiken is sprekend te illustreeren met de vergelijking die de mi nister van financiën trok tusschen de be grootingen van 1861 en die van dit jaar. In 1861 was het Gladstone, thans is het Lloyd George, die hebben te zorgen dat de reusachtige leger- en vlootuitgaven, die dank zy het geschreeuw der conservatieven steeds grooter worden, gedekt worden. Toen wapende men zich op de mededeelingen van Sir Charles Napier afgaande tegen Frankrijk,, thans vervult Duischland de rol van bedreiger. In den tijd van Gladstone waren de oorlogsuitgaven in 12 jaar ver dubbeld, thans is een bijna gelijke opdrij ving nogmaals te constateeren. In 1861 drukte op elke Engelschman 2.83 belas ting, thans bedraagt dit cijfer voor elk hoofd 4.63. Minister Lloyd George is echter een te eerlijk man om alles op zijn collega van marine te schuiven. Natuurlijk zijn de uitgaven ook enorm gestegen voor andere posten. We voegen daartoe een klein lijstje in. 1861 1913 Onderwijs en opvoeding 1.000.000 19.000.000 Posterijen 3.000 000 24 000.000 Ouderdoms- voor dit verzekering nihil dienstjaar. nog niet bekend evenmin als van ziekteverzeke ring. De vorige jaren waren voor beide laatste posten groote bedragen uitgetrokken. Al die reusachtige sommen kunnen opgebracht worden nu Engeland, dank zy zijn vrijhan delstelsel een tot nu toe ongekende bloei periode doormaakt. Niettegenstaande de ernstige mijnwer kersstaking van het vorige jaar, niettegen staande de Balkanoorlog, die natuurlijk op handel en industrie enorm drukte, is dit jaar er één geweest van grooten voorspoed. In 1912 hebben handel en nijverheid ge bloeid als nooit te voren. Haaysche Brieven. ccxxv. De Kamer is dan nu eindelijk door de Sociale ontwerpen van Minister Talma heen. Vrijdag nam zij de ziektewet aan met de clericale stemmen (op mr. Bichon en rar. Lohman na) en de sociaal-democraten voor. Dat de geoeeskundige hulp geheel ongere geld wordt gelaten, de dienstboden niet onder de verzekering vallen, de verzekering alleen arbeiders zal omvatten enz. belette de sociaal-democraten niet voor te stem men, Wel eigenaardig, dat de roode broeders die bij monde van den heer Duys dit ont werp meermalen gesignaleerd hebben als niet veel meer waard dan scheurpapier, ten slotte toch voor stemden. Ditmaal vergat de heer Duys de gebruikelijke lofrede af te steken, zooals hij die op den minister en den heer Nolens heeft gehouden.. Hadden de clericale kiezers van de Zaan ditmaal niet een lofrede noodig Zijn ze al gewonnen voor de herstemming Dan moe ten ze niet al te veel vroegere voorposten van den heer Duys lezen, want dan is het mis. We krijgen nu nog in de Kamer het beruchte fonds tot verspilling van 12 mil lioen aan forten, die de voornaamste mili taire deskundigen onnoodig achten en daar na de verkiezingsgave voor de gemeente ambtenaren in den vorm vaD een korting gedurende 10 jaar van een procent of 16 van hun pensioen. De fokpremie voor de onderwijzers is er door. Wie meer dan twee kinderen heeft, beurt voortaan voor eiken meerderen spruit beneden de 18 jaar f40. Deze bedeeling ondervond den grootsten tegenstand in de kringen der onderwijzers zelve, openbare zoowel als bijzondere, doch de clericale meer derheid achtte nu eenmaal deze bedeeliog al heel mooi voor de onderwijzers en dus ging de fokpremie er door. Het heet, dat dit dwaze wetje vooral den noodstand moet leveren. Daarom krijgt zeker aan een Am- sterdamsche School alleen het hoofd met f3500 traktement, alleen de uitkeering en krijgen in de gemeente Hoogezand van 75 onderwijzers slechts 3 de aalmoes, waar- inenten. Zeven dagen later werd je in de woestijn er door aangetast. Zoodra je her stelde, bracht ik je weg naar Europa om het werk te beginnen, dat van je geêischt werd. Constantinopel, Weenen, Praag, Ber lijn, Hamburg, waar je ook gingt, liet je de noodlottige kiemen der ziekte als eene erfe nis achter. Je besmettet deze vrouw en zonder mij zou zij gestorven zijn. Van daag begint het laatste deel dier wraak, die be paald is, en wanneer alles afgeloopen is, ga ik rusten in het oude Thebe, wat mij al deze drie duizend jaren ontzegd is. Luister Zelfs nu dat het weeklagen te Londen ge hoord ZjM wórden. Uur op uur wordt de venijnigheid der pest erger en de sterke mannen en zwakke vrouwen, jonge mannen en maagden, kinderen en zuigelingen vallen als het koren voor den maaier. Overal ver heffen zich de klaagstemmen in de zomer lucht en ik ben het, Ptahraes, de dienaar der goden, de profeet van den Koning, de man, wien gij gezegd hebt, dat gij hem aan de wereld zult bekend maken, die het ver oorzaakt heeft." Daarop zijne rechterhandomhoogheffende, wees hij op mij. „Dwaas dwaas 1" riep hij met vernie tigende verachting uit. „Nietig atoom op het levenspad, wie zijt gij, dat gij u zelf sterk genoeg zoudt achten om met mij te wedijveren? Weet dan, datde tijdnogniet onder een hoofd met f1650 traktement. Dat is vanwege de noodstand I En dan verbazen de clericalen zich nog, dat men in onder wijzerskringen die bedeeling als een ver nedering gevoelt! Maar alle tegenwerpingen baatten niet, de broeders besloten de fok premie te geven en de onderwijzers werden tegen hun zin met het ding opgescheept. De lezer heeft natuurlijk al vernomen, dat dr. Kuyper op zijn deputatenbyeenkomst de aloude leugenleuze heeft uitgegeven, waarmede de kleine luijden sinds 1901 wor den bedot. De schoolstrijd zal verzet zijn naar zyn eisch. De Roomschen gehoorzamen hem gaarne de raillioenen lachen hun toe, door den kloostertrechter sijpelt genoeg voor kerken en kapellen. De Christelijk- historischen buigen zich, er is immers nog winst in den vorm van baantjes en zetels te behalen I Wel leggen zij op hun verga dering de verklaring af, dat zij ons volk in zijn geheel als een christelijke natie be schouwen en zich verzetten tegen de schei ding in een christelijke en een niet chris telijk volksdeel, maar niettemin zullen zij optrekken onder het antithesevaandel van Dr. Kuyper en gaarne de zeteltjes bezetten, die het vaste accoord hen biedt. Een deel der christelijkhistorischen zal ongetwijfeld weigeren de slingerpolitiek van Lohman te voegen. De uittreding van Ds. van Hoogen huijze uit de christelijke Historische Unie zal wel door meerderen worden gevolgd De Junistrijd zal ditmaal ongekend fel zijn. Kuyper zal er alles op zetten, geen middel ongebruikt laten en de driestarren zullen in de nobele Standaard ongetwijfeld erger zijn dan ooit te voren. Scheveningen begint zoo langzamerhand weer te ontwaken uit zijn winterslaap. Het ontluikend groen der boschjes, de prachtige lichtgroene tinten van de mooie lanen langs den Scheveningschen weg maken het tot een genot te dwalen in de mooie omgeving. Maar o wee, nu reeds openbaart zich de plaag, die zich elk jaar erger herhaalt, de verontreiniging van de voorjaarslucht door den stank der automobielen en de stofwol ken, die ze opjagen. Het schijnt wel, of de automobilisten de wandelwegen ais huD particulier domein ter verontreiniging be schouwen. De Raad zal in dit moeilijke vraagstuk op eenigerlei manier hebben te voorzien, want de klachten van wandelaars zijn legio. De Boschjes zijn dan zeker niet in de eerste plaats voor de auto-bezitters en het radicaal ste middel zou wel zijn eenvoudig het rijden met auto's in de Boschjes te verbieden. In een luxestad als de residentie zal dat even wel moeilijk gaan. Bij de behandeling van het beruchte fonds voor de kustverdediging zullen de verdedi gers als de Kamergeneraal Van Vlijmen en dergelyken zich wel weer beroepen op de Vaderlandsliefde. Die komt er gewoonlijk b\j te pas als er millioenen voor het mili- lairisme noodig zijn. Wonderlijk toch, dat de heeren nooit van die Vaderlandsliefde reppen, als hooge mili tairen benoemd moeten worden in de best bezoldigde burgerlijke betrekkingen. Majoor Pop gaf indertijd ae voorkeur aan het directeurschap der posterijen met een f 6000 traktementen en thans gaat hij naar Indis op een reuzen salaris Zijn opvolger is louter uit vaderlandsliefde weer een hooge militair, de heer Ailing von Geusau. Natuurlijk gaan die hooge militairen louter uit Vaderlandsliefde voortdurend in rijk bezoldigde burgerlijke betrekkingen over als commandant van de brandweer, chef in het Rotterdamsche armhuis, directeur der gemeeatereiniging, voorzi'ter van den Raad van beroep bij de Ongevallenwet, inspecteur van het lager onderwijs, enz., enz. In onzen Raad valt weinig belangrijks voor. De onvaste politiek, waarvan hjj meer malen bljjk geeft, draagt er niet weinig toe bij, dat de burgerij met den Raad weinig ingenomenheid betoont en zich weinig be kommert om de gemeenteraadsverkiezingen. Juist die onverschilligheid is het groote ge- paar, dat bij de verkiezingen dreigt. De clericalen zorgen wel dat al hun mannetjes aan de stembus komen, al is men ook daar weinig ingenomen met de handelingen der vroede vaderen. De vrijzinnigen zullen zich het meest van alle partijen moeten inspannen om reeds by eerste stemming hun kiezers naar de stembus te krijgen. Gelukkig wordt de actie reeds thans krachtig aangepakt en de uit slagen van tusschentijdsche verkiezingen geven goede hoop, dat men in het vrijzin nige kamp op zijn hoede is en alles zal doen om de lauwen en lakschen tot een gang naar de stembus te brengen. Slechts als dat geschiedt, is er alle kans, dat den Haag het vrijzinnig bolwerk zal blijven! rijp is. Ik heb u nog verder noodig. Slaap weer en in dien slaap, doe alles, wat ik van u zal verlangen." Toen hij dit zeide, scheen zijne dwerg gestalte grooteren verschrikkelijker te wor den, totdat ze tweemaal zoo groot scheen geworden te zijn. Zijne oogen schenen in zijn hoofd als gloeiende kolen en mijne hersenen te verbranden. Ik zag Valerie van de plaats, waar zij tot nu toe gekropen had, opstaan en den Oosterschen dolk van eene tafel grijpen. Daarop vlug alseen panter sprong zij op hem af, slechts om achter over tegen den muur als door eene onzicht bare hand geslingerd te worden. Toen, "ge hoorzaam als een klein kind, sloot ik mijne oogen en sliep. HOOFDSTUK XXI. Gedurende niet minder dan vijf dagen en zes nachten hield hij mij in denzelfden hypnotischen toestand en ongelooflijk als het moge schijnen, ik heb niet de minste herinnering van een enkel voorval, dat in dien tijd plaats had. Valerie heeft mij later gezegd, dat ik mij evenveel door het huis bewoog als gewoonlijk, dat ik in en uit met Pharos ging, maar dat ik nooit tot haar sprak, en dat ik, terwyl ik bewust van mijne daden was en goed gezond was, alles met die lusteloosheid deed, die men in een Plaatselijk Nieuws. MIDDEUIARMS- De» vischsloep Theodora Emmerentia sch. M. Taaie is te IJmuiden binnengekomen, de besomming is nog onbe kend. Het aantal kiezers in deze gemeente bedraagt voor de 2e Kamer 726 Provinciale staten 725 voor den gemeenteraad 654. Indien er personen mochten zijn uit deze gemeente en Sommelsdijk en elders van Flakkee, die dezen èn den vorigen winter eenig huisvlijtwerk hebben verricht, kunnen zij in den loop van de volgende week hunne inzendingen doen bij een der bestuursleden van den Volksbond, zijnde de H.H. ds. Bruining en Officier te Middel- harnis en P. Mast te Sommelsdijk. De ten toonstelling zal denkelijk plaats vinden in de week van Pinksteren. De lezers van dit blad op Flakkee worden op bovenstaande attent gemaakt. S 031 ,W ELS DIJK- Door de bakkerspatroons en gezellen is besloten om op de algemeene erkende Christelijke feestdagen niet meer te werken. Door de Heeren Gebr. de Haas werden op de vee- en paardenmarkt van 30 April niet minder dan 80 stuks hoornvee verkocht. Bijhet sny'den van erwtenstekken sneed Jb. Vroegindewey Jz. zich zoodanig in den duim dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. De eerste prijs, zijnde drie vette koeien, van de op 30 April alhier gehouden ver loting van paarden, runderon en landbouw gereedschappen, is ten deel gevallen aan den werkman De Vlieger, van Zierikzee. Op het lot van den arbeider B. Beket'alhier viel hem een tweejarigen os ten deel. GOEDERREDE- Bij gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana is door de muztekvereeniging „Apollo" op het Markt plein eene uitvoering gegeven. De Heer C. A. Vogel heeft zijne benoe ming tot bestuurslid van de bouwvereoni- ging „Goedereede" aangenomen. OUDDORP. In de maand April werden hier 9 Huwelijken gesloten. Het verslag van den toestand der ge meente over het vorige jaar is Legen beta ling der kosten ter gemeente-secretarie ver krijgbaar gesteld. In de "afgeloopen maand werden aan het Telephoonkantoor 187 telegrammen be handeld terwijl 126 gesprekken werden gedaan. Binnenland. Bü het overgangsexamen van de le naar de 2e klasse a/d Rykstuinbouwiuter- Bchool te Boskoop op 25 en 26 April zijn E. Steneke van Amsterdam, Th. J. C. Buijs van den Haag., A. B. J. De gon van Bussum, A. L. v. d. Kuijl van Bergen op Zoom, M. Ottovanger van Rotterdam, J. Schreuder van Utrecht, C. M. Hage van Schiedam J. J. Bach van Rotterdam, A. van Nes van Bos koop, A. v. d. Kloot van Leiden, C. M. Croc- kewit van den Haag, H. v. d. Hoorn van Boskoop, L. Keyzer van Melissaut E. Math stede van Bergambacht J, M, Corstanje van Goes, F. F. Rottier van den Haag, M. van Rijn van Maarssen. Herexamen 3, afgewezen 4. Dezer dagen zagen een aantal personen, staande nabij den aanlegsteiger te Wals oorden, onder Hontenisse, dat van een onder den wal passeereud viermastschip een per soon te water sprong. Men wierp hem van het achterschip een boei toe, maar blijkbaar weigerde hij die te grijpen. Hij zwom naar den oever, en zou deze zeker bereikt hebben, tot men meende te bespeuren, dat hij, een groot aantal per sonen op den oever bemerkende, daar liever niet landde en zich westwaarts wendde. Hij geraakte toen echter in de draaikolken, die zich achter den dam, waarop de licht- opstand geplaatst is, vormen, heeft daarin wel een half uur rondgezwommen, doch is eindelijk in de diepte verdwenen. De menschen op den wal waren onmach tig om hulp te verleeneh, daar het laag water was en de schepen in de haven, zoowel als alle beschikbare roeibooten, hoog op droge zaten. (Rott.) mensch, die slaapwandelt, ontdekt. Ik kreeg ook uit dezelfde bron te weten, dat Pbaros' gedrag tijdens dat vreeeelijke tüdperk even zonderling was. Nooit liet hy haar vooreen oogenblik alleen by my zyn. Het grootste gedeelte van den tyd werd met mij buitens huis doorgebracht, ofschoon, welk plan by toen najaagde, zij niet kon ontdekken. Hy placht mij in den vroegen morgen met zich mede te nemen en niet voor laat in den nacht terug te komen, waarna hij my naar myne kamer geleidde en dan zich ter ruste begaf. Soms sprak hij nauwelijks een woord, dan weer vertoonde hij zich bjizonderspraak- zaam en beroemde zich by haar over de ellende, die zy veroorzaakt had en schepte een duivelach vermaak in elk bulletin, dat de toenemende kwaadaardigheid der pest bekend maakte. Tot op dezen dag kwelt my het beeld van dat goddelooze schepsel ais eene nachtmer rie. Ik zie hei door de straten en stegen, waar de dood heerscht, onder de begeleiding der doodsklokken, heen en weer loopen en met monsterachtige voldoening de nietige pogingen der autoriteiten om de ziekte tegen te gaan, gadeslaan. Eiken dag berichten nieuwe tijdingen, dat de ziekte zich tot andere grootere en kleinere steden verspreid had, totdat het gebeele koninkrijk als een honigraat doorboord was. Hoelang Pharos mij onder zyn invloed Het 2-jarig dochtertje van J. Overeen te IJselstein raakte Dinsdagmiddag te water in een sloot naby de woning en verdronk. (Tel.) Zondagmiddag gingen een 3-tal jongens zwemmen in een modderpoel in een weiland te Ginniken. Een der jongens, J., zakte in de modder weg. De beide andere kinderen gingen hulp halen. J. .werd meer dood dan levend uit den poel gehaald. Het gelukte dr. Paal te Ginniken de levensgeesten op le wekken, doch door het inslikken van modder is de jongen ernstig ziek geworden, zoodat men het ergste vreest. Vandaag 2 Mei is de heer P. Slingerland te Berkenw-oude 100 jaar oud. Hy beschikt nog over alle zintuigen en is goed gezopd. De 10Q-„arige heeft 6 kinderen, die hem een nakroost van 107 kleinkinderen, achter kleinkinderen enz. hebben bezorgd. De feestelijkheden zullen eerst morgen plaats hebben, omdat de jarige steeds 3 Mei zyn verjaardag heeft gevierd. N.R.Ct. Te Bussum is gisteren, juist nadat een 3chip doorgelaten was, een van de twee kettingen van de basculebrug aan den Bre- diusweg gebroken. De brug kreeg schade en het verkeer werd gestremd. N.R.Ct. Branden. Gistermiddag is te Keen tb (Gid.) door een onbekende oorzaak het woonhuis van den molenaar Broeren geheel afgebrand. Niets kon geied worden, maar verzekering dekt de schade. (Tel.) Dinsdag is te Tubbergen aan den grintweg Tubbergen-Fleringen totaal afgebrand het huis bewoond door den machinist G. Huls hof. Ook de inboedel ging grootendeels ver loren. (Tel-) Ongelukken. De stukadoor H. Jenders, wonende Vrolik- straat 122, Amsterdam had Woensdag hel ongeluk, door het breken van een stelling by zyn werk in de Effectenbeurs, te vallen, waardoor hy zyn arm brak en eenige ver wondingen bekwam. In het O. L. V.-gasthuis werd hem de eerste hulp verleend. (Tel.) Op het terrein van de maatschappij „Nederland" aan de IJkade, te Amsterdam werd gisternachteen werkman J.S. genaamd getroffen door een zware kist, die uit een strop schoot. De man kreeg de kist op zyn lichaam, waardoor hy ernstig inwendig ver wond werd en per auto-ziekenwagen naar het Binnengasthuis vervoerd moest worden, waar opname noodig bleek. (Tel.) Schip gezonken. In bet Kanaal (voorhaven) te Vreeswyk is een schip gezonken, beladen met spoorbiels. Man, vrouw en 3 kinderen, alsmede gedeelte lijke inboedel, werden gered. De vaart is hierdoor gedeeltelijk gestremd. (Tel.) Onweer. By het onweder van Dinsdagavond sloeg de bliksem in by den molenaar J. H. Brokking te Lange Ruige Weide. Een gedeelte molen roe en staartbalk werden versplinterd, in den buitenmuur van het machinegebouw werden twee gaten geslagen van 40 c.M. Brandschade werd niet aangebracht (Tel.) Tijdens het onweder, dat Dinsdagavond tusschen 5 en 6 uur boven Poeldijk woedde, werden in een tuin in de Steeg, eigenaar de heer v. d. Marei, uit Monster, drie zijner knechts, eveneens te Monster woonachtig, die voor de komende buien in een schuur waren gevlucht, door den bliksem getroffeD, van wie één, de 18-jarige zoon van v. d. Mare], ten gevolge daarvan is overleden, terwijl de twee anderen, D. Z. en v. d.M., weder tot bewustzijn zyn teruggebracht. (Tel.) Dinsdagavond is te Ottoland de bouw manswoning van den heer J. van Houwelin- gen door den bliksem getroffen en tot den grond afgebrand. Een schelf hooi ging mede verloren. (Tel.) Brand. Woensdagavond omstreeks half zeven is te Yeenendaal op de 2e verdieping door onbekende oorzaak brand ontstaan in de spinnerij der N. V. De Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij. De brand breidde zich zoo snel uit, dat om elf uur de geheele noordervleugel en de xnachinegebouwen ge heel waren uitgebrand. Bij het afzonden van het bericht kon niet worden gemeld, of de zjidervleugel behouden zal blyven, daar telkens de vlammen hoog opslaan, doch van doorbranden nog geen èprake is. zou hebben gehouden, hadde hy de macht daartoe gehad, kan ik niet zeggen. Ik weet alleeD, dat ik op den morgen van den zesden dag met een vreemd en verward gevoel in mijn hoofd wakker werd. Ofschoon mijne oogen open waren en ik blijkbaar klaar wakker was, was ik als iemand, die zich slaperig gevoelt. Mijne zinnen kwamen langzamerhand tot my terug; myne denk kracht herstelde zich weer en doorliet een of ander, hoe is onmogelijk te zeggen, ver zwakte laugzaam de macht, die Pharos over mij verkregen had. Toen was het, of ik plotseling wakker werd om te bemerken, dat ik geheel gekleed ia mijne kamer stond. In myn bed had iemand geslapen, en één blik buiten het venster toonde my, dat het vroeg in den morgen was. En toch herin nerde ik my niet in't minst in bed geweest te zyn of myn toilet gemaakt te hebben. Daarop zag ik weer het tooneel met Pharos en kwam de bewustheid, wat hiervan de aanleiding was, terug en ik herinnerde ray hoe hij met zijne hand naar mij gewezen had en hoe ik vóór hem in slaap was ge vallen. Hier was de logische verklaring der geheele zaak. Het was duidelyk, dat, nadat ik bewusteloos was geworden, Pharos mij naar mijne kamer en in bed had laten brengen. Deze, redeneerde ik, móest dus de volgende morgen zyn. Nadat de uitwerking die hy teweeggebracht had, afgeloopen was, De weverij, die aan de overzyde van de Grift gelegen is, zal waarschijnlijk behouden blyven, evenals de fabriekshuizen aan den oostkant. Nader meldt men ons, dat om 12 uur zich nog een vierde deel van het uitgebrande gebouw als een massief donker blok tegen den rooden gloed afteekende, slechts hier en daar door enkele plots hel verlichte ramen afgebroken. Er bestaat kans dat het overgebleven stuk kap in brand zal raken. Het is nog niet te zeggen, of op een gegeven oogenblik de vlammen overal tegelijk zullen uitslaan, dan wel dat alles langzaam zal verkolen. De brandweer, zoowel van Geldersch als Stichtsch Veenendaal, is nog in volle actie, doch kan feitelijk niets uitvoeren bij dit vier verdiepingen hooge gebouw. Het ge vaar voor de gewone eu de bandwevery is j geheel geweken. Het gebouw en de inventaris zijn op fl beurspolis verzekerd; ook voor het bedrijf en bet werkvolk is een verzekering afge sloten. (Tel.) In „De Kampioen" No. 17, van 25 April jl. lezen wy Motorvrachtwagens voor industrie en leger, dooi G. J. K. SNEEP, le luit.kwartierm. Op het oogenblik, waarop dit artikel aan de pers wordt toeveitrouwd,is de betrouw- baarheidsrit voor motorvrachtwagens nog niet geéindigd. Van den uitslag kan dus nog niets gezegd worden. Alleen kan thans, aan de hand van wat de wagens te zien hebben gegeven, besproken worden het gebruik van de vrachtauto voor verschil lende doeleinden. Tot heden geschiedt het vervoer van zware vrachten, zoowel over .kleine als groote afstanden, voornamelijk per spoor trein, tram, boot of mei het paardenvoer- tuig. Ten behoeve van het spoorwegvervoer zijn kostbare eigen wegen aangelegd, waar van het nadeel is, dat de treinen aan vaste routes gebonden zyndoor het aanleggen van locaalsporen heeft de spoortrein ook het minder belangrijk vervoer tot zich trachten te trekken. Het vervoer per boot is veel minder kostbaar, terwijl het laatste ver voermiddel het nog in goedkoopte van het vervoer te water wint en bovendien nog het groote voordeel beeft, dat de vrachten pre cies op de plaats van bestemming kunnen gebracht worden. Hieruit is dus voor een deel te verklaren, waarom dit vervoermiddel ter plaatse over kleine afstanden nog het meest gebruikt wordt. De vrachtauto zou zoodoende alleen door overwegend technische en economische voordeelen haar plaats onder de transport middelen kunnen veroveren, terwijl door de omstandigheid, dat zy niet tevens als toer- wagen geschikt is, de vooruitgang van deze industrie veel moeilijker is. Door den betrouwbaarheidsrit van 16—28 April 1913 zal het vraagstuk van de vracht automobiel wel moer op den voorgrond treden. Dat het aan belangstelling niet ont breekt, daarvan getuigde de groote menigte, die zich 18 en 19 dezer bewoog op en nabij het terrein achter de Infanterie-kazerne te Deventer, waar de 24 aan het concours deelnemende vrachtauto's geparkeerd ston den. Het feit, dat, behalve het beschikbaar stellen van terrein, daar ook van militaire zijde voor de bewaking der voertuigen werd gezorgd, alsmede dat gedurende den rit op iedere transport-auto een officier naast den chauffeur was gezeten als controleur en er bovendien nog een auto-omnibus den rit volgde, waarin een aantal hoofd en subal terne officieren van den generalen staf en de intendance, moge wel de overtuiging schenken, dat ook onze Regeering, speciaal het Departement van Oorlog, zich zeer voor de vrachtauto interesseert, waarover straks meer. De beteekenis van de automobiel doet zich nog op vele andere gebieden gelden, speciaal natuurlijk daar, waar de andere vervoer middelen niet ten volle aan de bestaande behoeften kunnen voldoen. Het lag alzoo op den weg van de automo biel-vrachtwagen-industrie allereerst de leemten aan te vullen, welke de spoorweg openliet, waar zyn exploitatie te weinig loonend of te moeilijk was. De vrachtauto is om deze reden het eerst van belang ge worden voor fabrieken tot bet vervoeren van zware stukken over korte afstanden, hetgeen by' het vervoer met paard en wagen zoo niet onmogelijk, dan toch zeer bezwaar lijk was, of waarbij de snelheid van het vervoer een groote rol speelde, doordat de te vervoeren producten door den langen duur van het transport bederven konden. was er nog tyd voor my om te doen, wat ik oorspronkelijk van plan was geweest. Toen ik tot dit besluit was gekomen, opende ik myne deur en ging naar beneden.Eene vreemde stilte heerschte er niet alleen in, maar ook buiten het huis. Ik bleef op het eerste portaal staan en keek naar buiten. Voor zoover ik zien kon, waren er geen cabs of andere rijtuigen op straat, geen paardrijders in de Row, geen kinderen met hunne kindermoiden op de trottoirs en toch zei my de Cbippendaleklok in de gang, dat het ruim over negen was. Ik had nog een vreemd gevoel van slaperigheid, maar dit verminderde snel en wat meer was lietmii met oen levensdoel achter, endatwasnaar de autoriteiten te zoeken en hun hel dui velachtige van Pharos, en de rol, dieikbii zijne afschuwelijke goddeloosheid gespeeld had, bekend te maken. Daarna zou ik het afwachten, wat het lot over my beslissen zou. Myn hoed opzettende, opende Ik de voor deur, en stapte naar buiten. Ten kostte van i wat ook wilde ik trachten het. Ministerie IJ van Binnenlaudsche Zaken te beruiken enl myne geschiedenis daar vertellen, voordatI Pharos my dit kon beletten. Met dit doell voor oogen, snelde ik naar Piccadilly, oml daar een cab te nemen en zoo tyd uit te| winnen. Wordt vervolgd.) Door haar grootere si tere draagvermogen hoo groote vrachten vervot terwyl voor klein-ver\ gebouwde en dus ooi zoogen. levering» auto c De vracht-auto is daar; vroeger het transport n en paarden geschiedde plegingsdienst van het' wordt goedkooper en s een grooter gebied beh Zoo hebben ook talri dank zij de vracht-au aanmerkelijk kunnen v in verhouding goedko het de melkfabrieken i maakt, de melk ook v halen, die vroeger te ve Een groote voorui vracht-automobiel ver transportmaatschappy'f steden, waar het lan sleepers steeds meer g de vracht-auto tijdens Rotterdam in Janua diensten bewezen. Ook ten kan de vracht-aut nut zyn, zooals o. a. men ze reeds sedert 1 voor verschillende doe Voorts is zy verder v; voor die bedrijven, wa; tyden zeer groote vract zooals b.v. by groote en beetwortelsuikerfa' vroeger gedwongen te talrijke benoodigde vo' wyl zij het thans m vrachtauto's doen ki zy niet gebruikt wor gewoonlijk zelfs geld ki ze te verhuren aan d< het eigen bedrijf niet Zoo is dit vervoert* in de bergstreken, wa keer zeer veel bezware in steden, zoodat teg auto een bijna onontt economisch vervoerm worden, hetgeen voor voor de legers, waarvo' niet voldoende is. Het is onnoodig on noemen, waar de vrr allongs een plaats z; reeds in het buitenlai Tegenover de vele auto, staat de noodza toenemend gebruik, staatsbruggen en V6 gevaarten berekend z gemaakt, hetgeen vel eischende meeste sj groote rivieren biedei met voertuigen te dek daartoe zou kur gemaakt. Slechts die Westervoort en Ven een paar andere, mal dering. In elk geval i oogpunt dit bruggenv verdienen, ook voo: artillerie; ook het n opritten aan weerszij door het passeeren maakt, dient onder worden. Zoo moest Noord- trouwbaarheidsrit u omdat geen der veerp< kracht heeft voor de z gewicht 1500 5. 5000 bruggen zyn die gepa Dat de groote vei voor deze vrachten z. rentoch is dit ernf bleken juist te zyn. In hoeverre uit ee verdediging het aat onderzoeken, op welk voor dit doel geschi aan meer bevoegden Dat verschillende het geregeld vervoer ongeschikt zijn, daai gewezen, en doet wel van de proefneming sluitend wordt geho- ciaal uitgekozen w gezegd, het militair trouwbaarheidsrit bi van het concouis dat van Regeerings zal worden gedaan, de bestaande euvels De vracht-auto is overal op haar plaai paarden en voertui den duur de te verv der trekdieren te bo Naast de transpi worden de auto-ooi ingevoerd in de gro tram verving, b.v. te snelle opeenvolg! kelyk zou zyn, öf o' óf te druk verkeer lijnen gevaarlijk ma Behalve in groote van groot belang g sluiten aan bestaan' waar het verkeer nj om een spoor- of Het groote voordeel in de schijnbaar bes verkeersmiddel voor anderzijds, wan nee auto-route niet pre men deze gemakkei Van onschatbare bus verder voor p! den trein liggen, er een publiek verkeers Indien de auto-bus h van en naar het d station ondernoudt t een directe verbind kan men zonder eei dat de beteekenis Eenige cliauffeurB proefnemingen de zaï brengen. Zij waren 1 den toestand der weg getoond, wat hun voe wegen, op de heide, en

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 2