IILSDIJK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ZUID-HOLLAHDSCHI IN ZIIDVSCHIIUAN1EN DELHARNIS Knoop, ieboeken- akkeesche n Papierhandel ikeo, Dictionnaires Atlassen enz. MI(i. Ik gezin. ïiiiiiffiiipipiiiiPQiiiir rende Goederen, enz Het Egyptische Monster. NEUSJE VAN DEN LM - KOSMOS STORMVOGELS R DE GUTTERIEZ RBEID ADELT GRACIA garen-merken arenmagazijn Flakkeesche Handelsdrukkerij lliddelliarnis, IRUKWEREEN tegen ïll. nair in aardappelen. ,t 43 AMSTERDAM pONNUMMER 7833. es: KNOOP Prinsengracht. i beleefd aanbevolen voor der te vracht gezonden Onkosten te Amsterdam mud. Direct na verkoop i geld. n Advertentie-Bureau, B 280, MIDDELHARNIS. ch beleefd aan voor het ste der Rijksnormaal jerschool enz. enz. ;en worden de boeken gratis in etiketten voorzien, opgave wordt beleefd ver- jn op boeken worden spoedig geversprijs geleverd, ieuwste drukken. W. v. d. SCHENK. jp. iLEMAN, Dirksland. voet. Patbéplaten 3 de weergave van rs natuurgetrouw 3 naalden overbodig. tbaren saffier, f 27,zonder hoorn. Drden op alle bestaande ze uit 2500 Platen. der Pathéfoons bij den PAPIERHANDEL DELHARNIS aten srkrijgen zijn. ONZE EILANDEN VOOR DB Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 23 Zaterdag 26 April 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie le Middelbarnis. Prijs per advortentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Haaysche Brieven. CCXXIV. Wy zijn dus eindelijk door de Ziektewet heen. Vlugger dan velen hadden gedacht, is dit ontwerp door de Kamer gekomen. In de laatste dagen leek het wel of de voor stellers van amendementen elkaar den loef wilden afsteken in het intrekken. Toch zullen, spijt die zoo coulante houding der linkerzijde, de clericale propagandisten nog wel gewagen yan de obstructie der linker zijde, 't is immers het eenige uitvluchtje, dat de broeders kunnen uitspelen tegen het feit, dat nog geen enkele sociale wet van minister Talma het Staatsblad heeft bereikt. Na de behandeling van het Slotar tikel der Ziektewet stond de heer Duys in zijn nieuwste rol op. De Zaandamsche afge vaardigde fungeerde bij de Invaliditeitswet als lofredenaar op minister Talma, bij de Ziek tewet stak hij den katholieken heer Nolens een pluim op den hoed. 't Was een beetje erg doorzichtigIn Zaandam geven de Room- sche en antirevolutionaire kiezers den door slag! Wie weet of de heer Duys zijn lofrede op Talma niettoestuurt aan alleantirevolutio- naire, zijn feestspeech op dr. Nolens aan alle Katholieke Zaankanters! of het hem echter in Juni gelukken zal wederom door do hulp van antirevolutionairen en Katho lieken in de Kamer te komen, zooals in 1909, is de groote vraag 1 Hij heeft het daar voor waarschijnlijk wat al te veel van eieren gemaakt Nade Ziektewet heeft de Kamer het wetje onder handen genomen, strekkende om een Kindertoeslag te geven aan alle onderwijzers, by wie de ooievaar meer dan twee spruiten thuis bracht, welke den aanvalligen leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt. Deze „fokpremie" beeft zoowel bp de opeDbare als bij de bijzondere onderwijzers ergernis verwekt. Doch het wangedrocht zal wel door de Kamer gebaard moeten worden. Geld voor een afdoende verbetering zoo heet het is er niet. Straks zullen de heeren, die dat financieel argument aanvoeren, zonder blikken of blozen het militaire monster weer een millioen of 12 in den muil stoppen. Dan hoort men nooit van „geldgebrek" by den Staat Dan wordt deftig gesproken over „Vaderlandsliefde", alsof de nuttelooze verspilling der belastingpenningen aan het militairisme iets met vaderlandsliefde te maken heeftDezelfde kamerleden, die het onmogelijk achten een padr millioen te vo- teeren voor verbetering der schandelijk lage jaarwedden der onderwijzers, geven zonder eenig protest millioenen aan officiers sala rissen, kanonnen, forten en pantserbooten. Dan rept men niet van geldgebreken stelt de herziening niet uit tot Sint JuttemiB. Na de „fokpremie" komt het beruchte kust- fonds. De heer Colijn krijgt zijn millioenen, de clericalen zullen daarvoor wel zorgen met de H.H. van Karnbeek en Tydeman. Misschien krijgen we dan nog de pensi- H>T. Zoolang scheen ik weggeweest te zijn, dat ik bfina eenige veranderingen in de huizen der straten verwachtte en toen ik den an tiquiteitenwinkel op den hoek voorbij ging, waar de verschrikkelijke moord had plaats gehad, die vreeselijke tragedie, die de eefste oorzaak van mijn val in Pharos' macht was, was ik levendig verrast toen ik de ramen nog met dezelfde exemplaren van porselein versierd zag en dat de winkelier nog onder den naam Clausand handel dreef. Ik sloeg den hoek om en stak den weg over. In stinckmatig mijne hand in mijn zak en haalde den huissleutel er uit. Ik klopte er twee keer mede tegen den rechterdeurpost, juist zooals ik jaren gewoon was geweest dat te doen, en stak hem in het slot. Weinige seconden daarna, had ik mijzelven binnen gelaten en stond ik weer tusschen mijne huisgoden. Alles vond ik juist, zooals ik het verlaten had; de klok sloeg op den schoor steenmantel, geen vuiltje of stofvlekje lag op stoel of porseleinja, het eenige wat er my aan deed herinneren, dat ik toch was weggeweest, was de hoop brieven, die oneering der gemeenteambtenaren, doch zeker is dit niet. De minister schijnt ten slotte toch nog te zullen wijken voor den gerechtvaardigden tegenstand der groote gemeenten. Waarschijnlijk zal hij zijn ont werp zoodanig wijzigen, dat den Haag, Rot terdam enz. de vrijheid houden hun eigen pensioenfonds voor gemeenteambtenaren te regelen. Als dan nog de veel te zware last voor de ambtenaren wordt verlicht, begint het ontwerp tenminste er wat op te lijken. Als ditmaal onze Eilanden „verschijnt, is het vaste accoordder clericale broeders al getroffen. Onder de Christelyk-Histori- schen schijnt het veel ontevredenheid te wekken en mag al de heer Lohman er in slagen het grootste deel van zijn hoorders op de vergadering van 24 April over te halen tot zijn inzichten, ongetwijfeld zal daarvan het gevolg zjjn, dat tal van Chris telijk-Historischen zich aan de leiding des heeren Lobman zullen onttrekken. Daar wijst do motie van de HH. van Hoogenhuize en Keuchenius, die de coalitie willen verbre ken wel op. Het zal intusschon Lobman nog wel ge lukken den storm te bezweren, doch zijn overwinning zal er een worden die.de neder laag in zich draagtDe stichting V&n den Bond van Protestantsche kiezers bewijst wel, dat het leefijk gist onder de groepen kiezers, waaruit mr. Lohman zijn mannetjes moet recruteeren. Komt dezen Bond van Protestantsche kiezers, zooals hy te kennen heeft gegeven, inderdaad in verschillende districten met candidaten uit, dan zal dit niet weinig tot vertroebeling medewerken en het onmogelijk maken iets omtrent den uitslag der verkiezingen te zeggen. Ook in sommige Roomsche districten is vrijwat gisting en komt het ook daar tot onafhan kelijker candidaten, dan konden Brabant en Limburg nog wel eens onverwachte verras singen brengen. In één mijner brieven schreef ik eens over het wegnemen der boomen op het plein. Men is nu met den aanleg gereed, om het standbeeld van Wil lem I is een breed gazon met bloemver- siering aangelegd, dat werkelijk niet kwaad staat en nu men het Plein opnieuw be plant heeft met reeds forsch opgeschoten boomen zal het er dezen zomer wel aardig uitziep. De verbouwingsplannen zitten tegenwoor dig in de lucht. De Witte Sociëteit, de lezer weet voor den sjieken Hègèner je sociëteit, waarvan een ambtenaar aan een ministerie met f 1500 salaris wel en een koopman met f 15000 geen lid kan woiden, alleen van wege de sjiekerigheid, weet u, heeft de be lendende perceelen aangekocht, vroeger bij oorlog in gebruik. Het plan schijnt te zijn het gebouw langs de heele breedte van het Plein op te trekken. Misschien wordt bij de verbouwing dan wel meteeD de enge, be krompen kastegeest gesloopt! De roemrijke dagen der Witte zijn allang voorbij. Vroeger, ja, dan werd er de politiek gemaakt, de candidaten gesteld' die een kamerzetel of een plaats in de Staten zouden krijgen. De netjes op miin schrijftafel gerangschikt lagen. Deze opende ik, verscheurde,die van geen belang waren en deed de overigen in mijn zak om op een geschikteren tijd be antwoord te worden. Toen, na een briefje achtergelaten te hebben om mijn knecht te zeggen, dat ik was teruggekeerd en den volgenden morgen weer zou komen, liet ik mijzelven uit, sloot de deur en ging terug naar Piccadilly op weg naar Park Lane. Een groot schrijver heeft ergens gezegd, dat de ernstigste gevolgen dikwijls bepaald werden door de meest onbeteekende nietig heden. Zooals ik zoo even heb opgemerkt, was ik in dit geval besloten om naar park Lane terug te k6eren in de hoop, dat ik Valerie voor eene wandeling met my in het Park kon overhalen en ik had Bondstreet verlaten om Westwaarts te keeren, toen uit een wiükel aan de andere zijde van den weg, ik den schrijver ontdekte van den belangrijksten van alle brieven, die ik in mijn atelier had gevonden. Hij was een lid van mijn eigen club, en denkende, dat ik mü, nu ik de gelegenheid had, liever bij hem moest verontschuldigen, wijl ik zijn brief niet vlugger had beantwoord, spoedde ik hem achterna. Hij scheen echter in groote haast te zijn, en zoodra het tusschen ons tot een wedstrijd kwam, was het duidelijk, dat hij harder kon loopen dan ik, ik joeg hem achterna tot ik zag, dat hij naar de elub heeren der Witte bedistelden dat onder elkaar. Dat is sinds lang uit en dat is gelukkig ook. Dergelijke coterieön zijn altijd tot schade van het algemeen. Hoever die kastegeest op de Witte gaat, blijkt hieruit, dat niet zoo heel lang geleden een minister niet werd toegelaten op een ontvangavond, omdat hy geen lid was en wie Hègenèrisengeenlid, mag het heiligdom nooit betredenOp het Binnenhof is de afbraak van hetoude gebouw van binnenlandsche zaken ook begonnen, terwijl aan het straatje, dat van het Binnen hof naar de Kapelsbrug leidt, reeds verschil lende perceelen zijn afgebroken, die den nieuwen verkeersweg van af bet Spui in den weg stonden. Over ettelijke jaren kunnen we dus hopen dat een betere toestand zal zijn ingetreden. Het nageslacht zal dan zoo ongeveer de kosten betalen kunnen uit de batige saldo's van de onteigende trem. Verleden week zijn de uitkomsten van het vorig jaar gepubliceerd en met leedwezen moet men het aanzien, dat tonnen gouds verdwijnen in de zakken van enkele kapitalisten in plaats van te komen in de gemeentekas. De kortzichtige politiek van onze vroede voorvaderen heeft ons dit koopje bezorgd en nog een vijftiental jaren zullen buitenlandsche kapitalisten, in wier handen de aandeelen der Haagsche trem hoofdzakelijk moeten zitten, die duizenden binnenhalen, die de gemeenschap van een monopolistisch bedrijf ten goede moesten komen. Welk een nadeel die partieuliere exploi tatie iSi bewijst een vergelijking met Am sterdam. Daar kan ieder tegen uiterst billij ken prijs een abonnement op één of meer lijnen bekomen en waar duizenden in de nuitenwijken wonen, terwijl zij hun bezig heden in de oude stad hebben, leveren deze abonnementen voor hen een belangrijke besparing op. En zonder de trem gaat het niet. De afstanden zijn daarvoor te groot. In den Haag weigert de particuliere maat schappij hardnekkig ieder, die niet behoort tot de schoolkinderen of de werklieden, een abonnement te verschaffen, kan elk kantoor bediende, elk ambtenaar, eiken winkelier of wien ook eischt ze dagelijks zijn dubbeltje en woont het slachtoffer opScheveningen, dan offert hij ten bate der tremkapitalisten het dubbele tarief. Om haar goeden (l)wil te toonen, heeft de trem maatschappij voor een paar jaar abonnementen verkrijgbaar gesteld voor f 150 per jaarniemand is na tuurlijk zoo gek dien belachelijken prijs te betalen. In tusschen, klagen helpt niet. De gemeen te zit met handen en voeten gebonden aan de concessie en eerst over 15 jaar hebben we kans op goedkoops abonnementen. Wie weet of we dan niet aan een vervoer per Zeppelin, de voorkeur geven Binnenland. Een vreeselijke vecht- en snjjpartij heeft ging waarop ik, daar ik wist, dat ik hem daar zeker zou krijgen, mijn pas vertraagde en op mfin gemak langzaam voortliep. Vroeger was mjj als lid van deze bijzondere club door mijne vrienden by wyze van scherts een verwijt gedaan. De naam, dien ze laadt was in elk opzicht uitstekend, maar het moet zeker erkent worden, dat, wat ze in fatsoenlijkheid won, ze aan levendigheid miste. Voor het grootste deel waren de mannen, die er gebruik van maakten, van middelbaren leeftijd, feitelijk, geloof ik, waren er slechts twee, die jonger waren dan ik, bijgevolg was de atmospheer van het huis, daar ze altyd was, soms koud bijna ijskoud. Op dezen bijzonderen dag had ze eeD bijzonder somber voorkomen, wat mü nog al een raadsel was. Toen ik echter mijn gesprek met den man, dien ik had achter volgd, geëindigd en de rookkamer opgezocht had, werd dereden er van spoedigduidelyk. De verschrikkelijke vrees, die binnen eenige uren geheel Londen moest verlammen, begon zich reeds te doen gevoelen en als gevolg daarvan bevatte de kamer, die gewoonlyk vol was, nu slechts vier menschen. Dezen groetten mij beleefd genoeg, maar zonder eenige belangstelling. Zy' waren om een hunner verzameld, die aan eene tafel ge zeten was met een potlood in de hand en eene kaart van Europa vóór hem uitgespreid. zich in den nacht van Zondag op Maandag afgespeeld op de grens der gemeenten Fij naart— Standdaarbuiten. Zondagavond waren een viertal jongelui van Oude-Molen, onder Fynaart van een fietstochtje teruggekeerd in de herberg van Machielsen, op de grens van bovengenoemde gemeenten. Zeer laat heeft men daar „ge plakt", ten minste lang na middernacht werd er nog gezongen en lawaai gemaakt. Eindelyk maakte men toch aanstalten om naar huis te gaan. De waard wilde niet meer „tappen", daar het politie-uur reeds overschreden was. Doch op het laatst kwar- men nog een vijftal Standdaarbuitenaars 't cafétje binnen. De jongelui schenen elkaar vyandig gezind, want al spoedig werden er hooge woorden gewisseld. De waard wist evenwel het troepje buiten te krijgen en sloot toen vlug de deur. Buiten schy'nt evenwel de ruzie voortge zet te zijn. De Standdaarbuitenaars gingeD de Fynaartschen zelfs nog een eindje weg brengen Men is toen echter handgemeen geworden en natuurlijk moest het mes weer dienst doen. Bij de vechtpartij werd zekere L. Sweere met een mes een snede in het onderlyf toegebracht, waardoor de ingewanden hem uit het lijf puilden. Zekere A. Neelenwerd niet minder dan dertien measteeken over het geheelen lichaam toegebracht, terwijl zekere A. Hamers een snede in den hals ontving. De gewonden komen alle drie van Oude-Molen en slechts een heeft het moord- tooneel kunnen ontvluchten, die de politie te Fynaart is gaan waarschuwen. De veldwachter en de nachtwacht kwa men direct mede en vonden de drie gewonden even voor de watermachine. Oogenblikkelyk werd de ziekenwagen van het Groene Kruis gewaarschuwd, die spoedig ter plaatsever- scheen en de gewonden naar dr. d. D. te Fynaart vervoerde, welke gelastte ze naar hun huis te vervoeren. De dokter, die zelf ziek is, haastte zich midden in den nacht naar Oude-Molen om de verslagene genees kundigen hulp toe te dienen. By het in den ziekenwagen stappen, zeide Neeien„God, wat kryg ik toch pyn in m'n zy", waarna bleek, dat nog een mes in zyn zijde stak, dat er direct werd uit getrokken. Hoezeer deze toegetakeld was, bleek hier uit, dat Maandagmorgen de dokter weer geroepen werd, daar hy een wonde verge ten had dicht te naaien. Naar wy vernemen, is de toestand van Sweere hoopeloos. Ieder oogenblik kan hy' sterven. Neelen verkeert niet in oogenblik kelyk levensgevaar, terwyl Hamers er rede lijk goed aan toe is: Reeds zeer vroeg Maandagmorgen was de gemeentelyke en rijkspolitie in de weer, om de nachtelyke vechtparty te onderzoe ken. Dit had tot resultaat, dat de vyf Standdaarbuitenaars: P. Dijkers, D. Kop, twee gebroeders v. d. Nobelen en Verhulst gevangen genomen en geboeid naar Ouden bosch zjjn gebracht. Ook werd er nog een Uit. de wyze, waarop hy zyn besluit maakte, leidde ik af, dat hy eene theorie aantoonde, die hy volkomen vertrouwde. „Ik heb de heele zaak uitgewerkt," zeide hy, toen ik binpenkwam, „en je kunt het zelf hier zien. Op dit vel papier heb ik elk telegram opgeplakt, dat Londen bereikt heeft, van den tyd af, dat de ziekte het eerst te Constantinopel gezien werd. Daar elk land aangetast werd, kleurde ik het op de kaart met rood, terwijl deze vlekken van een donkerdere tint, de steden vertegen woordigen, waarvan de eerste gevallen bekend waren. Daarom kun je metéén oog opslag de wyze zien, waarop de ziekte zich door Europa verspreid heeft." Toen ik dit hoorde, daarvan kun je zeker zjjn, schoof ik dichter by en keek over de schouders der mannen heen, naar de kaart op tafel. „Zooals je ziet," zeide hij, die de lezing hield, met vernieuwde belangstelling, toen hy deze by voeging zyner hoorders opmerkte, „ze begon te Constantinopel, verscheen daarop in Zuid-Rusland en de Balkan-Staten. Twee dagen later was er een geval te Wee- nen bekend en een ander te Praag. Berlyn kwam toen aan de beurt, daarop Wittenberg en vervolgens Hamburg. Frankryk werd niet voor eenige dagen later aangetast en toen was het gebleken, dat de persoon, die ze er gebracht heeft, den dag te voren uit met scherp geladen revolver in beslag genomen. De arrestanten ontkennen even wel met messen gestoken te hebben. Heden zullen zy naar de strafgevangenis te Breda vervoerd worden. De ruzie schy'nt te zyn ontstaan over een meisje, waarmede een der Fynaartschen verkeering had, hetwelk de Standdaarbuite naars niet konden gedoogen. (Tel.) Tijdgeestloten. De Kantonrechter te Heerenveen, uit spraak doende in de zaak tegen L. de L., agent der N. V. „De Tydgeest", verdacht van overtreding der loterywet, heeft be klaagde ontslagen van alle rechtsvervolging. De Kantonrechter overwoog dat deTyd- geest-Obligatién geheel voldoen aan de eischen by de wet gesteld aan geoorloofde premiele6ningen. De Coalitie. Yan goed ingelichte zyde wordt aan het „Vaderland" meegedeeld, dat dr. De Visser, die volgens dat accoord niet meer voor Leiden (waarvoor hy thans zit) maar wel voor Ommen mag worden candidaat gesteld, zich uitdrukkelyk moet verbiDden, dat de afstand van dat district aan de Cbr. His torische Party slechts vier jaren geldt. Daarna komen de anti-revolutionairen weer in het bezit er van. De op Ommen betrekking hebbende zin snede in het door de rechtsche bladen ge publiceerde accoord luidt: „terwyl men in Ommen voorditmaal gezamenlyk een chris- teiyk historisch candidaat zal aanbevelen, die thans volgens de in 1909 tusschen de drie districts-besturen gemaakte afspraak elders uitvalt. De pointe schy'nt dus te zitten in de woorden „voor ditmaal" merkt het blad op. Tweede Kamerverkiezingen, De minister van Binnenlandsche Zaken Overwegende, dat op Dinsdag 3 Juni e. k. de periodieke verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal plaats heeft Gelet op art. 131, tweede en derde lid, art. 133, eerste lid, en art. 134, derde lid, der Kieswet: Heeft goedgevonden te bepalen, dat in de kiesdistricten, waarin het Ryk is verdeeld, voor de periodieke verkiezing de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Dinsdag 17 Juni e. k. en de herstemming zoo noodig, op Woensdag 25 Juni d.a. v. Onbetaalbare chèque. Een onbekend persoon, vermoedelyk een Engelschman, plm. 30 jaar, is sedert 7 April 1913 uit 's-Gravenhage vertrokken. Hy had by zich een aantal chèques van Par's Bank Limited Herne Bay, aan toonder. Hy' heeft zoo n .chèque verzilverd en later bleek, dat het gedeponeerde bedrag was overschreden, zoodat deze chèque niet meer betaalbaar was. Hij onderteekent met den naam H. R. Rambergen. (Tel.) Berlyn was aangekomen. Gisteren waren er volgens de officieele berichten twaalf honderd gevallen in Frankryk, achttien duizend in Oostenryk, zestienduizend in Duitschland waarvan Hamburg alleen bydraagt tot het getal vyfduizend driehon derd en vyftig terwyl in Italië er drie duizend en vierhonderd geweest zyn, in Spanje en Portugal slechts tweehonderden dertig, terwyl Turkije en Rusland ieder respectievelyk vyf - en - veertigduizend en zeven-en-dertig duizend en zeshonderd en vier-en-twintig hebben. Griekenland bericht zeventienduizend en zeshonderd en twintig gevallen. Holland zevenduizend en twee honderd en vierenzestig. Belgie/negen duizend en vyfhonderd, tei wyl Denemarken het totaal van Europa met vierduizend en tweehonderd een-en-twintig besluit. De gevolgtrekkingen, die uit getallen temaken zyn, zyn duidelijk. Het geheele aantal sterftegevallen tot gisteravond te midder nacht bedroeg op het Vasteland honderd en vyftig duizend achthonderd en achten dertig. De naties, die het ernstigst zyn aangetast, zyn Turkye, en de landen on- middelly'k er aan grenzende, namelyk, Griekenland, Rusland en Oostenryk. Dan volgt Duitschland, ofschoon waarom Ham burg zulk een groot gedeelte als vyfduizend endriehonderd en vyftig bedraagt, moeielyk, dit moet ik toegeven, is te begrypen. En-

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1