:eding MELSDIJK !UID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD, VRIENDEN! traat iroerende Goederen, enz No. 22 VIIDDELHARNIS Het Egyptische Monster. iets IS IN te dessins las afwerking irikaat opdringen, IN G TE DRAGEN 8,- 1,76 ooals Begonia, Dahlia, Anemonen, ;en voor slechts 6,— franco thuis. thuis. Imaakte verscheidenheden 10 st.2,— 25 st./3,75) )ien van 12 st. 1, 100 st. ƒ6, - ang aan 12 st. f 0,50,100 st.3,50 ■rvloedig per pakket /0,60 V iding. .Klingen van f 2.50 franco thuis. ;D TLIEGT WEG. nrirfiting HILLEGOM JIIJIBSIIJIIiilJIISIIJIIJIIJIISIipi ONZE EILANDEN VOOR DB Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. lijs per kwartaalf 0,50 Wonderlijke nummers- 0,05 Zaterdag 19 April 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advortentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Suitenlaudsch Overzicht. HET NEÜSJE VAN DEN ZALM - KOSMOS 1 STORMVOGELS J FLOR DE GUTTERIEZ JES ARBEID ADELT GRACIA de Sigaren-merken Sigarenmagazijn .t een schat van jaarlijks weder- t te missen een schat van fraaie .et Duitsche volk zal vele manschappen vele müiioenen te hulp roepen ter ver- .king van zijn weerbaarheid. En het nsche volk zal evenzoo doen. if liever, daar de Franschen reeds lang [n laatsten man - zooals de heer Y. Beth- ann het in den Duitschen Rijksdag uit- ukte b\j het leger hebben ingedeeld, .innen zy nog slechts door verzwaring van in diensttijd bun kazerne-leger wat strijd- .ardiger maken. De millioenen, die daartoe ïodig zijn zullen zij echter gemakkelijker met minder bezwaar opbrengen, dan de litschersdie daarentegen slechts hebben putten in hun overvloedig menschenma jriaal, om hun leger weer met honderd- luizende manschappen te vermeerderen. Zoo wordt èn in Duitschland, èn in :ankr\jk de volkskracht oproekelooze wijze ^jrspild aan de niet alleen inproductieve, doch ook voor het nationale leven in hooge mate schadelijke militairisme. '-."Van Duitsche zoowel als van Fransche zijde, wordt zoo beslist mogelijk ontkend, it wen agressieve bedoelingen tegen elkan ir heeft, en worden de eigen militaire jaatregelen verklaard met een beroep op e van den buurman. Wie van beiden heeft hier dan gelijk? zouden zeggen: beiden. De weder-invoering van den driejarigen insttljd in Frankrijk is stellig een ant- lord op de jongste leger-uitbreiding in jitschland. Maar omgekeerd heeft de Duitsche Rijks- nselier gelijk, als hij beweert dat de .Ikancrisis de positie van Duitschland geuover Frankrijk verzwakt beeft. Want de Fransche Republiek heeft, ten de zich te beveiligen tegen de steeds jigender macht van Duitschland en de iple alliantie, steun gezocht bij Rusland. Het heeft zijn milliarden belegd in de lonomische exploitatie van het Tsarenrijk. q deze belegging heeft vrncht6D gedragen. Ilerwege verryzen groote industrieele on- imemingen, en worden verkeerswegen aan- ilegd. I Dat deze ontwikkeling niet aan de groote Iiassa van het Russisische volk ten goede lomt, en dat die ontwikkeling ook lang piet geworden is, wat zij onder de huidige omstandigheden wezen kbn, wordt, zooals «enoeg bekend is, veroorzaakt door de on- zettende corruptie in de regeerings- en- amb tenaarskringen. Daardoor wordt het Rus- ische volk op middeleewsch-barbaarsche jy'ze in een onderdrukking gehouden, die iet in zyn levensuitingen ten zeerste be ert t, I Maar voor zoover de economische ont wikkeling zich uiten kon in militaire orga- en expansie naar buiten, is dit d. i Men kan dus zeggen, dat het Fransche folk, toen het door den achteruitgang van FEXJIXjXjE'rOlT. Een tooneel van algemeene opgewon- enheid volgde er op, dat heel goed in eene Moorddadige vechtpartij zonder licht op den lond had kunnen eindigen, had de oude rouw, die ons had binnengeleid niet uit- eroepen, dat ze geen alarm behoefden te paken, er met een vloek by voegende, wat 1 Pharos' geval mogelyk waar kon geweest |jn, maar in het mijne zeker niet, dat wij bonderden keeren geweest en goed volk aren. Daarop droeg Pharos een „souve- liga" by voor eene drankverfrissching en an zy op onze gezondheid hadden gedron- n, wat vergezeld ging van eene verschei- aneid van toosten, die vleiend heetten te «Dn. werd onze tegenwoordigheid vergeten en het spel werd nog eens hervat. Eén ding was duidelijker was geen gebrek aan geld paerhsn, die tegenwoordig waren en als ?eiJ. het gezelschap niet de middelen bad om het spel te vervolgen, haalde in Q.e meeste gevallen een goud horloge, een png of iets anders, wat kostbaar was, uit ®yn zak te voorschijn en overhandigde het nan een zwaren kerel die aan het hoofd zyn bevolkingscijfer de hoop had moeten opgeven om ooit weer in de toekomst op militair gebied tegen Duitschland te zyn opgewassen zich gewend heeft tot het Sla vische element in Europa om dit te organi seereu en desnoodig tegen het Duitsche Rijk in het veld te brengen. Dat men zich hiervan in Duitschland volkomen rekenschap geeft, blijkt uit de door den heer v. Bethmann Hollweg uit gesproken vrees voor een toekomstige bot sing tusschen Germanen en Slaven. De drang tot expansie naar buiten, welke thans het officieele Rusland kenmerkt, heeft zich niet alleen geuit in het werken en wroeten op den Balkan, waardoor stormloop der Slavische Balkanvolkeren tegen Turkye mogelyk werd doch ook in verschillende deelen van Azie. Nadat het grootste deel van Perzië fei telijk tot een Russiscben vazalstaat was gemaakt, heeft men zich ook naar Mongolië gewend. En men heeft er gebruik gemaakt van den tegenzin der Mongoolsche Vorsten tegen China, welks vazallen zy zijn, om hen over te thalen tot een „verbond" dat in werkelijkheid een Russisch protectoraat beteekent. En reeds is men begonnen de Chineezen die den handel in het Mongoolsche land iu handen hadden, te verdrijven, met de be doeling dezen door Russische handelaars te vervangen. Tot dusver is echter het plan in zooverre mislukt, als er Inplaats van de verdreven ChineezenJapanners in de plaats zyn gekomen, die vooralsnog in bekwaamheid en scherpzinnigheid de Russische concur renten de baas bleken. Zal deze „vreedzame" verovering van het Mongoolsche land gelukken? Dit is vooralsnog niet te zeggen. Hei hangt af van verschillende factoren en voor namelijk van de vraag, of de jonge Chinee- scbe Republiek zich snel genoeg zal kunnen organiseeren, om in staat te zyn als militaire mogendheid op te treden. Is dit het goval, dan zullen zoowel Rusland in Mongoliö als Engeland in Thibet niet zonder'n bloedigen oorlog hun doel kunnen bereiken... indien zij het dan al bereiken. De Russische Regeering is zich hiervan ten volle bewust. En zy heeft dit getoond door, met behulp der Fransche diplomatie het tot stand komen der befaamde „zes mogend heden leening" waardoor de Chinee- sche Republiek aan bet noodige geld zou worden geholpen om het land in modernen zin te organiseeren voorloopig te ver hinderen, Eerst moet ChiDa de „onafhanke lijkheid" van Mongoliö d. w. z. het Rus sische protectoraat over dat land erken nen daarna zal Rusland zynerzyds de Chineesche Republiek erkennen, en mede werken aan het tot stand komen der leening. Het Chineesche volk gaat intusschen voort te arbeiden aan de voltooiing van zijn nieuw régime. De verkiezingen hebben voor de eerste der tafel zat, en hem daarvoor eene som voorschoot, welke van de negen uit de tien gevallen, niet aan zyne goedkeuring beant woordde. „Daar ik zie, datje hier nog nooit geweest bent," zeide Pharos, zou ik we! eens mogen zeggen, dat dit het meest typische speelhuis te Londen is. Er is geen man of vrouw in deze kamer op dit oogenblik, die niet een in alle opzichten verstokte misdadiger is. De kerel aan bet eind is ternauwernood aan de galg ontsnapt, de man aan zyne rechter hand is eerst onlangs vry gekomen van een zevenjarigen dwangarbeid voor inbrekeD, terwijl het meisje met het wat beschaafdere gelaat, zynematres is. Zij verkrygt toegang tot de huizen door botteliers en livreiknechts het hof te maken, zoodat ze op deze wyze ontdekt, waar de kostbaarheden worden bewaard en hoe haar minnaar later het huis kan binnenkomen. De drie, die naast den bankier zitten, worden door de politie yverig gezocht, terwijl de oude vrouw, die ons binnengelaten heeft en die eenmaal; eene beroemde varieteiten-actrice was, maar eene uiterst schoone vrouw, is de moeder van dien ziekelyken, joDgen man, die daar jenever drinkt, en die veertien dagen geleden aan den moord van een ouden man in Shaftesbury Avenue hielp en voordat nog eenige weken voorbyzy'D, ken nis zal maken met de galg." maal plaats gehad en het nieuwe parlement is thaos bijeengekomen. Men kan zeggen, dat het Chineesche volk zich tweeleidersheeft gekozen :Joeantsjikai, den vertegenwoordiger van 't gezag en van de regeeringspraktyken Soenjatsen, den man, in wien de gemeenschapsidealen van het Chineesche volk zyn belichaamd. Zooals Goethe eens Amerika benijdde, omdat dit werelddeel niet den last had te dragen van eeweooude tradities, zoo zou hij heden ten dage het republikeinsche China gelukkig hebben geprezen, niet wegens het gemis van traditie er is geen volk, dat zoo aan traditie op allerlei gebied is gehecht, als juist het Chineesche doch omdat het tegenover de geestelijke stroomingen van het Westen onpartijdiger en minder bevooroordeeld kan staan dan dit Westen zelf. Zoo hebben Soenjatsen en zyn partij de Komintang zich de meest radicale en de meest gedurfde beginselen en program punten der politieke partijen in Europa kunnen assimileeren, zonder dat hun het odium van revolutionaire gezindheid trof. En Joeantsjikai Zal hy toonen niet alleen een krachtig, maar ook een belangeloos re geerder te zyn? Een regeerder, die in de allereerste plaats het oog heeft op den bloei van zyn land, en de ontwikkeling van zyn volk Er zyn in zyn verleden enkele punten, die hier twijfel wettigen. Maar laat ons de boop niet verliezen. Het is meer gebeurd dat de mensch ook zedelyk werd opgeheven door den geeste lijken stroom die hem droeg. Het cummuniqué, waarby de (officieele) Russische Regeering Montenegro en koning Nikita aan hun lot overlaat en zich ten opzichte vau het Skoetarie-vraagstuk nog maals volkomen solidair verklaart met de andere groote mogendheden, heeft een al gemeene ontspanning en verlichting ver oorzaakt. Ed de algemeene verwachting is thans, dat tbaDs koning Nikita weldra 't nuttelooze van verderen tegenstand zal inzien, nu hy uit Petersburg in geen geval op hulp meer behoeft te hopen, en dat hij zich weldra voor een compromis, waarby hy op eenigerlei wyze wordt schadeloos gesteld, zal laten vinden. In verband hier mede meenen sommige bladen reeds bin nenkort een algeheel-blauwen hemel boven Europa te mogen vooispellen. Ook de vredes- sluiting tusschen Turkye en de andere Bal- kanstaten kan, heet bet vry algemeen, nog slechts een quaestie van enkele dagen zijn. In Frankryk is men zeker niet het minst verlicht door het Russisch communiqué, dat voor goed de mogelijkheid van een oorlog schijnt uit te schakelen, waarin ook Frankryk, als Rusland's bondgenoot, onver mijdelijk gewikkeld zou zyn geworden. Dat blykt wel uit de onverholen instemming in de Fransche pers met het Russisch regeeringsstuk. „Slechts onverantwoordelij ke personen, meer bedacht op de eigen populariteit dan op den eerbied voor het „Maar hoe weet u dat alies?" vroeg ik. want zyne hoeveelheid kennis verbaasde my. „Vertelde ik je niet, toen ik drie maanden geleden voor 't eerst met je kennismaakte, dat ér weinig dingen zijn waarvan ik niet ten minste iets weet?" antwoordde hij. „Heb je genoeg hiervan gezien, om je tevre den te stellen „Meer dan genoeg 1" antwoordde ik op recht. „Laat ons dan heengaan. Het zal spoedig dag zijn en er zyn nog vele plaatsen voor ons te bezoeken, voordat wy huiswaarts keeren." Wij wenschten den bewoners der kamer dus goeden nacht en toen wy door de oude vrouw naar de deur geleid waren verlieten wy het huis. Van de buurt der Seven Dials bracht Pharos my naar een ander, even droevig, berucht gedeelte der stad. Wy bezochten schuilplaatsen van het Heilsleger, de aller goedkoopste kosthuizen, donkere spoorweg- gewelven, waar wij daklooze mannen vrouwen en kinderen vonden, die by tusschenpoozen tusschen de bezoeken der patrouilleerende politieagenten, daar steels- gewyze trachtten te rusten, de publieke parken, waar het gras bezaaid was met liggende gestalten en elke bank bezet was en daarop huiswaarts keerende, bereikten eens gegeven woord schrijft bijv. het Journal des Debats zouden de te Londen vertegenwoordigde regeeringen kunnen aan sporen, zich te onttrekken aan de verplich tingen, die zij na ryp beraad op zich hadden genomen. De keizer van Rusland heeft dan ook geen oogenblik gedacht aan zulk een daad, die den heerscher over een groot volk en elk eerlijk mensch onwaardig zou zyn". In Weanen is men over 'talgemeen ook wel ingenomen met de Russische verklaring; althans Jwat ^betreft de terechtwijzing aan Montenegro's adres. Dat daarin de Russische regeering zich tegelijkertijd opwerpt al3 „beschermer" der Slavische belangen op den Balkan, is daar echter in minder goede aarde gevallen. De Donaumonarchie is zelf ten deele een Slavisch Rijk, en het zou zulk een Russisch protectoraat zeker niet dulden, verklaren de Weenscbe bladen. De offlcieus-Italiaansche Tribuna prijst het stuk zonder voorbehoud, en begroet het als een document van de grootste politieke beteekenis, omdat het voor goed aan alle geruchten over een dubbelzinnige houding van Rusland allen grond ontneemt. „Het communiqué is meer waard dan tien blok kades" meeat het blad. Terwyl aldus het dreigende Skoetarivraag- stuk zyn minnelijke oplossing, en voor Tur kije de vrede nadert, schijnt een nieuw conflict in wordiügtusschen de bondge- nooten onderliDg. De berichten over oneenig- heid tusschen Bulgarije eener- en Grieken land met Servië anderzijds over den te verdeelen buit nemen de laatste dagen steedt scherper vorm aan. En uit een verklaring van den Bulgaarschen ministerpresident Danef, welke men onder de telegrammen' in het Eerste Avondblad heeft gevonden, schijnt duidelijk te blijken, dat men hier niet met looze geruchten heeft te doen, doch dat de betrekingen tusschen Sofia, en Belgrado en Athene inderdaad bedenkelijk gespannen zijn. De Belgische regeering had met het oog op de algemeene staking, welke Maandag uitbrak reeds omvangrijke militaire en an dere voorzorgmaatregelen genomen om de orde te handhaven en de vrijheid van arbeid te verzekeren. De troepen van Brabant en Henegouwen, die naar het kamp zouden gaan, kregen order voorloopig in de steden, waar zij liggen, te blijven en eerst na afloop der staking hun gewone oefeningen te Beverloo te houden. Er was gezorgd, dat de burgemeesters, voornamelijk in de indu strieele centra van Luik en Henegouwen waar men verstoring der orde vreesde, de militairen waarom zy hebben gevraagd, Zaterdag tot hun beschikking hadden. In streken, waar men geen wanordelijkheden verwachtte zouden er van de gendarmerie zooveel er maar gemist kunnen worden, naar de industrieele centra gestuurd worden. In het müudistrict van de Borinage was reeds een aanzienlijke macht infanterie en cavalerie saraengetokken. De tunnel by wij Park Lane, juist toen de klokken zeven sloegen. Wat mij betrof, ik was droevig gestemd, niet alleen, door de smait en zonde van Londen, maar ook van de wreede onverschilligheid, die Pharos aan den dag legde. HOOFDSTUK XX. Toen ik den volgenden morgen ontwaakte, had het gevoel van den vorigen avond, dat er iets verschrikkelijks zou gebeuren my nog niet verlaten. Met een huivering van diep gevoelde walgiDg herinnerde ik my de voorvallen van den vorigen nacht. Nooit zoolang ik hem aan de kade ontmoette, was Pharos my zoo walgelijk voorgekomen Ik herinnerde mij de spottende stem, waar mede hy mij de dwaasheden en zwakheden van onze groote stad aanwees, den wreeden blik zyner oogen, toen hy de menschen van de verschillende plaatsen.die wfi hadden bezocht om hem heen gadesloeg. Ik kan onmogelijk begrijpen, wat zyn doel was geweest mij er heen te brengen. Terwijl ik mij kleedde, besprak ik dit alles met mijzelven, maar ofschoon ik een scherp vermoeden had, dat de wraak, waarop hij zinspeelde en waarvan bij gezegd had ver schrikkelijk te zullen wezen, de pest was, toch kon ik niet inzien, hoe hy er met zulk een autoriteit over kon spreken. Aan Braine-Ie-Comte ('sGravenbakel) op de lijn Brussel Parijs zou door 120 soldaten bewaakt worden enz. enz. Intusschen deed de staking reeds nog vóór zij begonnen was, zich zeer ernstig gevoelen. „De Brusselsche handel is zwaar getroffen", lezen wij in een Ylaamsch blad. In de hotels bemerktte men dit het best. De reizigers blijven weg. Er heerscht geen drukte zooals op andere jaren en daar het vooral de vreemdelingen zijn die den weeldehandel doen bloeien, is het hiermede kwalijk gesteld. Een der groote handelaars alhier verklaardeEerst hebben wy de Bal kanoorlog gehad, daarna de zesmaandelyk- sche rouw van 't bof en nu de staking. Wij verkoopen niets meer. Ook is te voorzien, dat einde van 't jaar vele handelaars zullen ten onder gaan." In de provincie is het al niet beter. Uit Lokeren bijv. wordt gemeld, dat de fabri kanten geen afzet voor hun waren kunnen vinden en dat dientengevolge in één enkele fabriek deze week reeds 50 werklieden ont slagen moesUn worden, welk voorbeeld andere fabrieken weldra zullen moeten vol gen. De Brusselaars verkeerden in de vrees, dat hun stad tijdens de staking zonder water, licht en electriciteit zou zyn, omdat ook de gem. werklieden, naar 't heette in in staking zouden gaan. De schepen op de openb. werken deelde tot hun geruststelling door middel van de pers het volgende mede „Wy hebben sinds twee maanden onze voorzorgen genomen om den dienst te verzekeren. Wy mogen dus de Brusselaars gerust stellen de stadsdiensten zullen niet onderbroken wordenoverigens heerscht onder het personeel weinig lustom testaken, zoomin in de gasfabriek als in den dienst van electriciteit en water. Doch, zelfs dan wanneer er afwezigen zouden zyn, zal de „dienst" niettemin voortduren, want wy zou den beroep doen op plaatsvervangende werklieden, waarop wij mogen rekenen. Anderzijds beschikken wy over den noodigen voorraad kolen om het nog lang uit te houden." Met welk een schrik men de staking op het platteland tegemoet zag, en welk een dwaze voorstelling men er daar van had, bleek uit het bericht, dat de West-Vlaamsche boeren hun varkens en runderen naar de markt brachten, om ze daar k tout prix te verkoopen omdat ze bang waren dat ze anders toch door de stakers gestolen zouden worden Het gevolg was natuurlijk, dat de stadsbewoners bijzonder goedkoop vleesch aten te Anderlecht byv. daalde de prys van het rundvleesch met 71/a cent per pond. Haaysche Brieven. CCXXIII. Wie dezen zomer onze residentie bezoekt, zal bij den Scheveningsche Weg een groote verandering opmerken. Nu het Vredespaleis den anderen kant moest ik my herinneren, dat ik hem nooit had zien falen, noch in zyne voorspellingen noch in datgene, wat hy zich voorgesteld had te doen. Toen ik zoover met myne beschouwingen gekomen was, ging ik niet verder, daar eene andere gedachte by my opkwam, en met myn bor stel nog in de hand staarde ik naar den wand vóór my. Naar het feit, dat hy my van de pest te Londen verteld had, was het zeker, dat bjj er van wist, hoewel niet de autoriteiten. Kan het daarom mogelyk zijn, dat hy alleen na 't Vasteland naar Londen was overgestoken ten einde zich te kunnen vermeien in de ellende, die komen zou De duivelsche natuur van den man, en zfjn zucht om het ly'den van anderen aan te zien, kwam overeen uit met myne con clusie, waartoe ik gekomen was; en als myne redeneering juist was, dan zou dit de uitdrukking van triomf, die ik op zijn gelaat had gezien verklaren. Toen ik voor het ontbijt naar beneden ging, vond ik Valerie daar op my wachten. Zy zag er nu weer als de oude uit en groette my, terwyl zy zich daarby tamelijk verlegen toonde, hetgeen ik kon begrijpen, toen zij my een aantal brieven overhandigde, die z(j ontvan gen had, om haar met onze verloving geluk te wenschen. „Je kwaamt laat thuis gisteren nacht," zeide zy. „Uur op uur lag ik wakker naar

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1