NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, OT-HOLLANDSCHE EN ZBBOWSCHE EILANDEN IDDELHARNIS ITRAUSSj erende Goederen, enz. Het Egyptische Monster. 350 TET NEUSJE VAN DEN ZALM - KOSMOS STORMVOGELS FLOR DE GUTTERIEZ ONZE EILANDEN voor oe Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 19 Zaterdag 29 Maart 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advortentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buiteiilandsch Overzicht. ^Zaterdag der vorige week is het Oosten- rjjksche ultimatum aan Montenegro over handigd, waarbij Oostenrijk met een gewa- S^end optreden dreigt. Rusland heeft te bttinje aangedrongen dat aan de burger bevolking van Skoetarie machtiging tot het verlaten der stad gegeven zou worden en pok Italië heeft een dergelijken stap gedaan, f De gezanten der mogendheden hebben den minister van Buitenlandsche zaken te lettinje een nota overhandigd, waarin wordt gezegd, dat de bondgenooten op den steun der mogendheden bij de regeling van finan- Éieele en andere aangelegenheden niet be hoeven te rekenen, indien zij zich niet schikken naar de zinswijze der mogend* jden. H Te Belgrado richt zich alle aandacht op Montenegro, daar volgens inlichtingen uit diplomatieke bron de mogendheden binnen kort aan de Montenegrynsche en Servische regeeringen zullen mededeelen, dat hoe ook de afloop zij van het beleg van Skoetari, de bestemming dezer stad zal worden be paald door de mogendheden die het naar't Bchyntnogniet volkomen eenszijngeworden. De Itahaansche Tribuna deelt mede dat le kwestie nopens Dzjakowa in de laatste U'eenkomst der gezanten geregeld is. Oos- mrijk heeft er in toegestemd dat Dzjakowa in Serviö wordt afgestaan op voorwaarde ,at Rusland genoegen neemt met de inly ving in Skoetari bij Albanië. Rusland stemde daarin toe en heeft zich ngesloten bij een stap, te Belgrado en (ttinje gedaan en ten doel hebbende Servie jn Montenegro hun illusies over de bestem 'liug van Skoetari te ontnemen. Men gelooft gemeen dat de kwestie van Skoetarie haar ARBEID ADELT GRACIA Sigaren-merken Sigarenmagazijn COXOXOXOXOXOXOXOXOXOXO« ROTTERDAM ier ter stede, is ondanks tekende Inrichting. oto's met proef (Plat. mat) f 1,25 I r~ n Albumin e, llijken prijs. Zon- en Feestdagen LEFOON 6161. DE STAD GEZONDEN. (OXOXOXOXOXOXOXOXOXOXOX IViirpvpiHIQVpiilipiiVIÏ! Enkele gezanten te Constantinopei hebben iustructies ontvangen, de Porte een mede- dfeling te doen nopens de vredesvoorwaar den. Men gelooft, dat dit in het begin der Vólgende week zal geschieden. De ministerraad heeft beraadslaagd over het aan de mogendheden te geven antwoord. D)b Porte moet bereid zyn genoegen te nemen iet de grenslijn Midia-Enos, maar, volgens erucbten, alleen indien Loele Boergas in bezit blyft van Turkije. Voorts zou Turkije godsdienstige voorrech ten voor de moslims te Adrianopel ver ingen. Turksche politieke kringen verzekeren dat de vrede aanstaande is. De gezanten der mogendheden hebben aan den minister van buitenlandsche Zaken te Athene de nota overhandigd, houdende de grondslagen voor vredesonderhandelingen, gelyk die door de gezanten-bijeenkomst te Londen zyn uitgewerkt en ook zijn aange boden aan Servië en Bulgarije. [Minister Coromilas heeft er kennis van genomen en verklaard, dat hy zich met de *~indgenotenzal verstaan over het antwoord. FEUILLETON. ,U kan wel gelijk hebben," zeide Pharos •et meer dan zijne gewone minzaamheid, aar zie je my'n vriend, wij veikeeren in -rr1 bijzonder geval. Wij hebben eene onge lukkige dame bij ons, die wij zoo spoedig mogelijk naar Londen willen krijgen. Het "rizen overdag zou haar te veel opwinden, \arom kiezen wy daarvoor den vroegen istigen morgen. Dat begrijpt u natuurlijk 'haros tikte op eene beteebenis volle wyze ?P zijn voorhoofd en de man keek in de jSpuilplaats en toen by Valerie daar met Mape droevige uitdrukking zag zitten, keerde "JJ zich tot Pharos en zeide »Arm jong ding. En zulk eene schoone aame.ook. Wel, wel, niemand van ons weet, wat er ons wacht, mijnheer 1 De zuster van myne vrouw was een jaar of twee 't'hg op denzelfden weg. Melancholie de dokter bet, wat niet te ver- onderen is, daar haar verloofde die toen '1° i Zic'1 g*DB verdrinken. Als dat het £val is, begrijp ik, waarom u bij nacht wil pizen. Ik zou zeker hetzelfde doen. Als de Naar luid van een telegram aandeltall- aansche Tribuna heeft de militaire comman dant van Brindisi orders ontvangen om streng toezicht te houden op hetjachtJUe/conp van den hertog V3n Montpensier, die koning van Albanië wil worden. Een torpedoboot ligt klaar om het jacht in de Itahaansche wateren te vergezellen, ten einde, het te beletten wapenen in te nemen. Volgens inlichtingen uit gezaghebbende bron heeft Venizelos bevestigd, dat Saloniki Grieksch wordt. De Bulgaren, die na den slag bij Tscha- taldja 50 K.M. terug moesten, hebben het Grieksche leger om medewerking verzocht. Er zijn vijf divisies toegestaan op voorwaar de, dat koning Constantyn opperbevelhebber van het leger der bondgenooten wordt. Althans zoo heet het in een bericht uit Grieksche bron Een groote verandering in de houding der groote mogendheden zal zonder twijfel de val van Adrianopel brengen. Na maanden lange belegering en ten koste van duizenden menschenlevens is het de Bulgaren einde lijk gelukt te nemen. De Duitsche bladen beschrijven den indruk, dien de val van de stad te Berlijn maakte als volgt. Nog eenmaal zet de stryd met alle macht in en, naar het schijnt, is het einde daar. Nog eenmaal stroomt het bloed van dui zenden onschuldige menschen ter wille van eenig grondgebied en een bijna verwoeste stad op zijn lauweren rusten. Adrianopel, dat vijf maanden lang een regen van lood en ijzer heeft gètrosseerd, dit laatste bol werk van de Turksche heerschappij, is ge vallen en daardoor is een toestand gescha pen, die wel verandering zal brengen in de algemeene internationale politiek der mo gendheden en in de eischen der verbonden Balkanstaten. Wel werd Adrianopel door de mogendheden, reeds aan de Bulgaren toegewezen, doch de Turken meenden nog steeds, dat de oorlog voor hen niet definitief verloren was. Turkije had nog geen for- meele verklaring afgelegd, dat het de sterk ste vestiDg van het rijk aan Bulgaren wilde afstaan. Tot nog toe hebben de mogend heden alleen nota's gewisseld en haar ge zanten hielden te Londen lange conferenties zonder dat men op den vredesweg een stap voorwaarts is gekomen. Enkele dagen geleden zoo schrijft de „Vossiscbe Zeitung" werden door de voor stellen der mogendheden aan de Balkanre- geeringen overhandigd. Terwijl iedereen op haar antwoord wachtte, bestormden en ver overden de Bulgaren de blijkbaar uitgeputte vesting, waardoor zy een nieuwen toestand in het leven hebben geroepen. De verove ring van Adrianopel maakt de positie van de verbonden Balkanstalen tegenover de mogendheden sterker. Dezen zyn het n.I niet eens wat betreft de vaststelling dei- toekomstige grenzen, de schadeloosstelling en het lot der eilanden in de Engelsche Zee. De verbonden Balkanstaten vragen meer dan de mogendheden willen toestaan en hun eischen druischen tegen de belangen trein binnenkomt, mynheer, laat u het dan maar aan mij over, en ik zal voor een wagon zorgen, die u den geheelen weg door alleen voor u en uwe reisgezellen kan hebben. U zal om drie twintig te Norwich zijn." Wy volgden hem langs het perron naar het plaatsbureau en Pharos had nauwelijks de kaartjes genomen, of de fluit yan den trein klonk toen dezede uithalling, waardoor wij het station hadden bereikt, binnenkwam en waarschuwde ons om ons voor't vertrek gereed te maken. „Zoohier is hy precies op tijd I" zeide de stationchef. „Nu mynheer, kom u nu maar mee." Pharos wenkte ons te volgen, de andere opende de deur van eene eerste klasse coupé. Wy stapten er allen in. Pharos jliet een souvereign in 's mans hand vallen de trein vertrok en eene minuut later waren wy veilig van Tebworth verwijderd. Wy kwamen by'na precies op het juiste tijd stip te Norwich aab en binnen twintig minuten na onze aankomst daar hadden wij van trein verwisseld en spoedden voort naar Londen met eene snelheid van vijftig mijlen per uur. Van Norwich evenals van Tebworth waren wij gelukkig genoeg een coupé voor ons alleen te hebben en gedurende de reis vond ik de gelegenheid met Pharos te bespreken, wat hy dacht te doen, wanneer wij in de van Turkije in. Eerst thans, nadeü val van Adrianopel, zullen de verbonden Balkan staten den mogendheden een antwoord ge ven. Het ligt voor de hand, dat de inhoud daarvan, niet bescheidener zal zijn dan de eischen, die reeds door hen gesteld werden. De Bulgaren zullen op de mogelijkheid wijzen, dat zij thans, au het groote bele- legeringsleger van nagenoeg 45,000 man bij Adrianopel vrijkomt, aanvallenderwyze te gen de Tcbatalja-linie kunnnen optreden en Constantinopei bedreigen. En men kan er zeer zeker op rekenen, dat zij thans toe gang zullen eischen tot de Zee van Mar mora. Van verschillende zijden werd beweerd, dat de val van Adrianopel de politieke si tuatie zou verbeteren en ophelderen, omdat Turkije dan verplicht zou zijn vrede te sluiten. Daar staat tegenover, dat dit feit den arbeid der mogendheden zeer bemoei lijken kan, omdat de Bulgaren thans nog onverzettelijker dan te voren hun eischen zullen verdedigen. Voor de Bulgaren was het een dubbele noodzakelijkheid, dat zij eindelijk deze vesting in hun bezit kregen, al ware het alleen om hun prestige bij de andere Balkanbondgenooten te kunnen hand heven en om thans de vrije hand te krijgen. Daarbij komt ten slotte nog de geweldige indruk, dien de val van Adrianopel op Con stantinopei zal maken! De Jong-Turken revolutie van 23 Junuari heeft geen enkel voordeel gebracht. Integendeel, alles wat Enver-bry en zijn revolutionnaire aanhangers ondernomen hebben, is jammerlijk mislukt. Opnieuw werdenduizenden dappere maunen noodloos ter slachtbank gevoerd en is alle inspanning zonder resultaat gebleven. Men weet verder, dat de samenzwering tegen grootvizier Mahmoed Sjefket.-pasja voort durend nieuwe aanhangers vond en het zal wel geen sterveling'verwonderen, wanneer het drama binnen de muren van het oude Byzantium voortgezet zal worden. Wèl sterft Turkije een langzamen dood en het is de vraag, of er nog van een nieuwen opbloei van dit land in Europa gesproken mag worden. In het Engelsche Lagerhuis heeft Minister Churchill een belangrijke redevoering over vlootuitbreiding gehouden. Als de oorzaken, die vermeerdering der vlootuitgaven noodzakelijk maken, noemde hy le. de besluiten, genomen om redenen van politieken aard tot het vermeerderen van de in dienst zynde schepen, als gevolg van de nieuwe Duitsche Marinewet, alsook de verhooging der bezoldiging der man manschappen 2e. het steeds toenemen van de afmetin gen en snelheid der oorlogschepen; 3e. de ontwikkeling van nieuwe diensten, het stoken met residu, de aviatiek en de radiotelegraöe 4e het stijgen der prijzen voor den bouw van schepen stad waren. Bij mijzelve had ik zeker gedacht, dat, zoodra wij er waren, hy Valerie naar het huis zou meenemen, dat hij bij gelegenheid van zyn vorig bezoek had bewoond, terwijl ik naar my'n eigen atelier zou terugkeeren. Dit echter, ontdekte ik, was geenszins zijn plan. „Ik zou er niet aan kunnen denken, my'n beste Forrester," zeide hij met nadruk. Is het mogelyk, dat je kunt danken, dat na al wat wij te zamen hebben doorgemaakt, ik je zou toestaan mij te verlaten? Neen, neen Daaraan moet niet voor dat oogenblik gedacht worden. Ik waardeer je gezelschap zelfs, ofschoon je het niet gelooft, zooals je me gisterenavond zoo duidelijk zei. Je moet ook de echtgenoot van mijne pupil wordeu en om die reden alleen wil ik je niet uit het gezicht verliezen in den korten tyd, die mij nog rest. Ik sprak met my'ne agenten af, voordat ik Londen in Juni verliet, en ik heb van hen gehoord, dat zij eene geschikte verblijfplaats voor mij in eene deftige buurt hadden gevonden. Valerie eD ik hebben niet veel ruimte noodig en als ge bij ons je intrek wilt nemen— dat is te zeggen natuurlijk, dat jelui getrouwd zijn verzeker ik je, zullen wy beiden verheugd zyn. Wat zeg je er van, mijn beste Ik zag Valerie's gelaat ophelderen, toen zij hoorde, dat wij niet gescheiden zouden 6e. de langzame bouw tengevolge van het gebrek aan werven. De nieuwe Duitsche vlootwet vermeerdert het aantal schepen, dat wy ieder jaar moeten bouwen. Deze wet, alsook de behoeften waarin wij in de Middelandsche Zee moeten voorzien, dwingen ods, de proporties der schepen, die wy zoo volkomen mogelijk voor den dienst gereed moeten houden, te vergrooten. Het feit, dat Duitschland Ame rika en Italië kanonnen van grooter kaliber aanschaften, dwong ons tot dezelfde maat regelen. Er is, naar ik vrees, weinig hoop, dat wy in de toekomst een vermeerdering der uitgaven kunnen vermijden, indien ten minste aan de scherpe rivaliteit de weten schappelijke volmaking der strijdmiddelen niet spoedig een einde komt. Churchill zeide ten slotte: Er is gelukkig een weg open, die het den volkeren mogelijk kan maken de lasten, waaronder zij gebukt gaan, te verlichten. De vraag, die aan de groote mogendheden en aan de groote volken gesteld moet wor den, is, of, indien zy zich bereid verklaren, gedurende een jaar geen oorlogsschip te bouwen voor eenige vloot, hun maritieme belangen op deze wijze in gevaar gebracht zouden worden." Churchill herinnerde er aan dat hy ver leden jaar deze kwestie ook ter sprake brachten verklaarde, dat hy dit thans weder deed. Er kan geen bezwaar ingelegenzyn,in dien voor een j aar geen vlootuitbreiding plaats heeft, indien tenminste bijvoorbeeld voor het jaar 1914 een betrouwbare eD wel om schreven overeenkomst getroffen wordt. De invloed der EDgelsche en Duitsche regee ringen, die eendrachtig samenwerken voor het behoud van den viede en het welzijn der volkeren, zou onschatbare resultaten opleveren, indien tusschen beide landen een overeenkomst tot stand kwam, die tenge volge had, dat onnutte verspilling van krach ten voorkomen wordt. Mocht een dergelijke overeenkomst nog meerdere landen omvat ten, dan zou zij ongetwijfeld een reden tot nog grootere voldoening voor de geheele wereld zyn. Haayscfie Brieven. ccxx. Wie Maandag in den Haag was en niet op de hoogte was van hetgeen er te doen was, zou ongetwijfeld hebben gemeend, dat een Oranjefeest duizenden vreemdelingen naar de hoofdstad had gelokt. Eike trem voerde een nieuwen stroom aan en lange rijen golfden onafgebroken naar Houtrust. Ze kwamen echter niet voor de viering van een nationalen feestdag. De tweede Paasch- dag was bestemd voor de huldiging van Zyne Majesteit den voetballer. Bij een goede tooneelvoorstelling is vaak de zaak half bezet, op een degelijke lezing komen inde residentie vaak een luttel aantal bezoekers Voor de huldiging van het bruine voetbal monster waren dagen van te voren de dui- worden en dit deed mij besluiten. Echter, om de reden, dat ik voor geen oogenblik in zyne vriendschappelijke woorden geloofde, wilde ik niet te graag bereid schijnen om zijn voorstel aan te nemen. „Ik weet niet, wat ik zeggen 2al, ant- woorddeik, zoo gauw als ik tot de conclusie gekomen was, dat het op het oogenblik beter zou zijn, indien ik het verleden scheen vergeten en vergeven te hebben. „Ik heb reeds te veel van uwe gastvrijheid gebruik gemaakt." „Je hebt er in 't geheel niet te veel van gebruik gemaakt," antwoordde hy. Ik heb veel genoegen van uw gezelschap gehad en ik zal nog meer verheugd worden, als je meent met mijn plan te kunnen instemmen. Daarop trok ik my'ne weigeriDg terug en beloofde mijn intrek by hem te zullen nemen, totdat de maatregelen voor ons huwelijk waren genomen. Zooals het bleek, was my'ne verwondering toen ik hoorde, dat hij een Londensch huis had genomen, niet de eenige verrassing, die my wachtte, toen wy Liverpoolstreet hadden bereikt, wie anders kwam daar ons tegemoetloopen dan dezelfde livreiknecht, die naast den koetsier had gereden op die gedenkwaardige terugreis naar Pompeji. Hij was in dezelfde donkere en eenvoudige livrei gekleed, die hy toen had gedragen en terwyl hy zijn meester, zijne meesteres zenden toegangskaarten reedB uitverkocht! De pers wijdde dagen van te voren kolom- menlange artikelen aan de wereldschok kende gebeurtenis, dat een voetbalmatch tusschen Engeland en Nederland zou worden gespeeld. Toen de partijen in het veld kwamen, hadden zeker een 20.000 toeschou wers zich om het strijdperk verzameld. Toen eindelijk een Nederlandsche overwinning kon worden bekend gemaakt, leek het of al die 20.000 menschen stapelgek waren ge worden. Banken werden omgesmeten,staket sels vernietigd, als een razende massa stortte alles zich over het veld om de voet balhelden te vereeren! 'tWas of we onze onafhankelykheidsfeesten vierden na een zware overheersching. 'tWas of Nederland een kunststuk had verricht van de aller grootste internationale beteekenisl En 's avonds zat elk café propvol, heerschte er een enorme drukte en trokken de voetbal vereerders in dolle vreugde door de Haag- sche straten, 't Was roerend, meer dan roerend. Lezer of ik dan niets gevoel voor sport, of ik zelf nog niet eens een trap zou willen geven tegen dat bruine leder? Ik erken ten volle de waarde der sport voor lichamelijke ontwikkeling. Het is ge lukkig dat de regeering meer en meer inziet door haren steun aan bonden voor de lichamelijke ontwikkeling, dat een gezond lichaam eer-ete voorwaarde is voor de weer baarheid van het geheele volk. Doch de voetbalsport is langzamerhand een exces geworden. Wat nut heeft het, dat de groote pers die jeugdige menschen voortdurend bewierookt eD zelfs aan de voetbalverrich tingen afzonderlijke bijbladen wijdt? Op een leeftijd, dat die jonge menschen moeten denken aan ernstige voorbereiding, maken ze buitenlandsche reizen, worden er befeest en befuifd, worden er laten we het woord maar noemen, vaak blasé. Voor de studie van heel wat jongelui is de voetbalharts tocht van het allergrootste nadeel geweest. Ik voel voor al die publieke vertoouingen met zijn nasleep van persbewierooking dan ook. bitter weinig. My'n klacht zal wel bitter weinig baten. Zyne Majesteit de voetballer is nu eenmaal de gunsteling van het publiek en heel wat Hagenaars achten hun Zondag middag verloren als ze dien niet op Houtrust of aaD den Wassenaarschenwegby een voet balmatch hebben doorgebracht. De Paaschdagen zagen een congres van heel wat grooter beteekenis bijeenkomen te Utrecht. De S. D. A. P. hield er zyn jaar- lyksche wapenschouwing. Het belang vaü het congres lag wel, wat de Junistembus betreft, vooral in de vraag of het voorstel van het partijbestuur omtrent de gedragslijn, die bij de herslemmingen zal worden gevoerd, zou worden aaugeno- men. Het is een teekenend verschijnsel, dat zonder veel debat van beteekenis het voorstel van het partijbestuur met alge meene stemmen werd aanvaard. Dat wil zeggen, dat byna zonder uitzondering de candidaten der vrijzinnige concentratie bij en my met den meest onderdanigen eerbied begroette, gaf hy niet in het minst zyne blijdschap of verwondering te kennen. Nadat hij zich overtuigd had, dat wy geen bagage hadden medegebracht, bracht hy ons van het perron naar het plein buiten, waar wy een prachtigen landauer vonden, die op ons wachtte en door een paar gitzwarte paarden werd getrokken en gemend door denzelfden koetsier, dien ik te Napels had gezien. Nadat ik Valerie had helpen instappen en zoodra ik met my'n rug naar de paarden was gaan zitten, zeide Pharos iets op zacbten toon tot den livreiknecht en nam naast tegenover my plaats. Het portier werd onmiddellijk gesioten en wy' reden weg van het plein. Ik kan je niet zeggen, hoe het gezicht der straten mij aandeed. In vroegere dagen had ik dikwijls gezegd, dat ik liever overal wilde sterven behalve in de Metropolis. Nu echter, na wat ik in de laatste maanden doorgemaakt had, was ik vast overtuigd, dat er geen andere plaats als Londen in de wereld was. Te Napels, Cairo, Praag, Berlijn en Hamburg, was ik als een vreem deling geweest in streken, die mij onbekend warennu was ik weer in myne eigen geboorteplaats en ik kreeg een onbeschrij felijk gevoel van veiligheid uit de volle straten en zelfs van de geduchte politie agenten, die op de kruispunten dienst deden.

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1