I J Het Egyptis f' ONZE EILANDEN van 1 MAART 1913. duizenden menschenlevens, is aan ieder bekend, maar waarom de diplomatie zoo handelt, dat wordt alleen toevertrouwd aan enkele bevoorrechten, die nu eenmaal niet schijnen te lijden aan overdaad van men- sehelyk gevoel. Kaaysche Brieven. CCXVI. Het stond er verleden week in onze resi dentie blijkbaar bijzonder slecht voor. Een geweldige revolutie scheen voor do deur te staan. Er was sprake van een bakkersstaking. Er is sinds weken een JoodgietersstakiDg. De vroede vaderen, die onze hofstad besturen en bewaken, schenen erg nerveus over de drei gende conflicten. Een tweehonderdtal mare- chaussee's te voet en te paard werden ge- requireerd. Ze oefenden op het Alexander- veld, ze promeneerden door de Spuistraat. Even plotseling als ze waren verschenen, even onverwachts verdwenen de 200 rust bewaarders weer. Wat was het geval? De bakkersgezellen hadden er nog niet aan gedacht het oogenbiik der staking vast te stellen. Zij besloten in de vergadering der leiders, dat zij eerst nog eens onderhandelin gen met de patroons zouden aanknoopen. De vroede vaderen onzer gemeente bleken de marechaussee's op een loos alarm te hebben laten komen, wat de gemeente slechts het bagatelletje van drie duizend gulden kostl Maar wie telt zulke kleinigheden, waar in de gemeentehuishouding immers met zooveel grooter sommen wordt gerekend. Het schijnt met de groote onteigening, die een flinken verkeersweg moet waarborgen van het Spui naar het Binnenhof nu toch nog in orde te zullen komen. Het heele perceel der firma Meddens wordt nu ont eigend, waardoor een rechte verbinding wordt verkregen, terwijl tevens een mooi front voor het nieuwe Kamergebouw kan worden verkregen. De lezer meene nu niet, dat we thans eenige kans krijgen spoedig een nieuw Kamergebouw te zien verrijzen. Reeds voor een kleine honderd jaar is een wet gemaakt, die de instelling van een fonds voorschreef voor den'bouw van een palois voor de Staten-Generaal. Die wet zal zijn eeuwfeest wel vieren, alvorens er een paleis der volksvertegenwoordiging zal verryzenl Het nieuwe gemeentehuis, dat eenmaal het oude gebouw op de Groenmarkt zal moeten vervangeD, zal ook nog wel ettelijke jaren op zich laten wachten. Op de Groenmarkt heeft de gemeente om meerdere ruimte te krijgen in verband met het steeds toenemend verkeer voor eenige jaren een pleintje ont eigend. Ter wille dier meerdere ruimte heeft de gemeente dit pleintje verhuurd aan de Bonneterie, het groote modemagazijn, dat er haar reusachtig hulpgebouw heeft opgetrok ken. De Bonneterie heeft haar nieuw gebouw voltooid en het hulpgebouw komt dus vrij, B. en W. stellen thans voor dit hulpgebouw aan te koopen om er verschillende admi nistratie afdeelingen te vestigen! Met andere woorden eenige jaren lang zal het pleintje aan het verkeer worden ont trokken en de Groenmarkt versomberen door de kantoorlokalen, waarin het hulp gebouw zal worden getransformeerd, Het is te hopen dat de Gemeenteraad dit voorstel van B. en W. van de baan zal helpen, want het zou toch al te bar zyn eenige jaren lang de Groenmarkt op zoodanige manier te ontsieren en het verkeer te belemmeren. De Tweede Kamer houdt zich nog steeds bezig met de Invaliditeitswet. Deze week is een beslissing genomen, die tegen alle recht en billijkheid indruischt. Depremiën die in de drie laagste loonklassen betaald moeten worden zoowel door den arbeider als door den werkgever,bedragen respectievelijk 10,12, en 16 cent. De Roomsche heer Aalber- se steld voor, dat die premie heffing anders zou zijn. De totaal-premie der drie laagste loonklassen bedraagt 20, 24 en 32 c. Mr. Aal- berse wilde daarvan 6, 6, en 11 c. ten laste van den arbeider brengen, zoodat delast voor den werkgever werd verhoogd met 5,6, en 7 cent premie per arbeider en per week. De werkgevers in den landbouw krijgen daar voor een meerderen last te dragen van acht maal honderdduizend gulden. Die last komt niet alleen of zelfs in de eerste plaatsop groot kapitalisten, doch op honderden kleine boe ren. Tegen alle recht en billijkheid in wordt voor die kleine patroons delast verzwaard. Komt voor zoo'n kleine patroon en voor zijn knecht het 70ste jaar, dan krijgt de knecht pensioen, de patroon blij ft aangewezen op de bedeeling, het armhuis of de zorg van kinde ren, die het zelf niet hebben. Dit grievend onrecht wordt nog erger door de aanneming van het amendement Aalberse.J De trouwe boudgenooten van dezen Roomschen staats- socialist waren alweer desociaaldemocraten. Och ja, wat zyn ook werkgevers in het oog der Sociaaldemocraten. Als een voordeeltje voor de arbeiders kan verkregen worden ten koste van honderden kleine patroons, voor wie elk recht met voeten wordt getrapt, dan stemmen de soci aaldemocraten zonder eenig bezwaar met de Roomsche heeren mede De Roomsche heeren Aalberse en de Wyckerslooth maakten bij de behandeling van dit amendement een aller treurigst figuur. Zy wijzigden hun oorspron kelijk amedenment, door het te beperken tot de twee laagste loonklassen. Dadelijk stelde Troelstra voor het oorspronkelijk voorstel Aalberse te handhaven nl. er de drie laagste loonklassen in op te nemen. Dit voorstel werd aangenomen, tegen stemden Aalberse en de WyckersloothZoo w.erd de heele zaak een triomf voor de sociaaldemocraten! Het staat nu wel vast, dat de wet voor Paschen afgehandeld zal worden. Wy krygen nu bij art. 357 en art. 392 nog eenige uitvoerige discussie's, doch dat zijn dan ook de eenige belangrijke punten nog. Of deze schrale, schriele dwangwet ooit in werking zal treden, is de groote vraag. In de Eerste Kamer zal ze ongetwijfeld op grooten tegen stand stuiten. Een Roomsch blad, De Tijd, schrijft zelfs ronduit, dat dit hooge college de beruchte Radenwet niet in behandeling neemt, omdat de clericale meerderheid er niets van moet hebben. Laten we hopen, dat de Junistembus dit heele bureaucrati sche en romp slompige ontwerp van de baan brengt Plaatselijk Nieuws. MIDDELIIARiWS- Het bericht voorkomende in Vooruit van 26 Febr. jl. als zou door Ingelanden van de Oudelandsche polders besloten zijn een watermachine te plaatsen was onjuist, wel was men er in beginsel voor, doch verder werd niets besloten. Door den heer Burgemeester is tegen 1 Maart 1913 des namiddags 2,30 ure de raad bijeengeroepen, om eene openbare vergadering te houden. De Burgemeester der gemeente Mid delliarnis maakt bekend, dat het kohier no. 5 der personele belasting over het dienstjaar 1912 invorderbaar verklaard op den 25 Februari 1913 aan den .ontvanger ter invor dering is ter hand gesteld. Te IJmuiden zyn binnen gekomen de vischsloepen Anna Hendrika, schipper J. de Korte en Albatros, schipper J. de Waard, met eene besomming van f950 en f 615. Den 15 Maart a. s. zal mejuffr. H. M. E. Gouswaard, die de volgende week bij volmacht, met den heer A. van den BliDk in het huwelijk treedt, per Stoomschip „Tasmany" van de K. P. M. naar Batavia vertrekken. Op den 5 Maart zal in de zaal van den heer Brinkman eene openbare verga dering worden gehouden van de leden van het onderling ziekenfonds, Middelharnis— Sommelsdijk. De heer M. Hartogs heeft zyn woonhuis met winkel, staande aan den Westdijk onderhands verkocht aan J.vanGroningeD. Het zelfde pand is 50 jaar geleden door hem gekocht voor 1000, nu verkocht voor 1600 gulden. Als bijzonderheid kan worden gemeld dat Donderdag by de verkooping van den landbouwer Jacobs, onder deze gemeente 240 Heet. juin, werden verkocht voor de som van 6 gulden. Vrijdag wist een koe van den heer J. Peeman achter de kaai aan haar geleider te ontsnappen. Zij rende het dorp door, naar het station, van daar keerde zij weer naar het dorp, liep in den tuin van J. Vermeer en werd aldaar gegrepen en naar Sommelsdijk gebracht. - Donderdag had de dochter van Jac. Sala het ongeluk haar hand aan een spijker te verwonden. Kort daarna werd bloedver giftiging aan die hand geconstateerd. SOMMELSDIJK. Door de rijkspolitie is procesverbaal opgemaakt tegen A. M. te Herkingen, die ter gelegenheid van de open bare verkooping bij den landbouwer C. Buys alhier, in diens landbouwschuur sterken drank aan het daar aanwezige publiek toediende en verkocht. By onderzoek werd in de zakken van den man H/2 flesch drank bevonden, welke inbeslag werden genomen. - Donderdagmorgen sloeg het paard van den heer M. de Haas, bespannen voor een wagen by het slachthuis op hol. Het dier nam zyn rit ddor School- en Voorstraat en rende vervolgens de kaai op, alwaar het bij de fair bank tot staan werd gebracht. Dit geval liep goed en zonder schade af. MELISSANT. Donderdag hield de heer J. C. de Gast uit Sommelsdijk een lezing over „Het Concentr&tieprogram" in de zaal bij Van der Werf. Reeds voor den aanvang was het zaaltje geheel gevuld, zoodat enkele laatkomers zich met staanplaatsen moesten tevreden stellen. Nadat de heer Holleman uit Stellendam de vergadering geopend had en met een enkel woord dank zei voor de groote op komst en de getoonde belangstelling, kreeg de heer De Gast het woord, die er by zijn inleiding de aandacht op vestigde, dat zijn komst hier eeri tweeledig doel had. Iu de eerste plaats het brengen en opwekken van betere begrippon van wat Vrijzinnig is, in de concentratie belichaamd, maar daarnaast wilde hij trachten hen, die de vrijzinnige staatkunde voorstonden te vereenigen in een vryzinnige kiesvereeniging, die tot nu toe op Melissant nog niet opgericht was kunnen worden. Hij sprak de hoop uit in beide te mogen slagen. Of hij daarin geslaagd is? De lezing, waarvan vooral het gedeelte voor de pauze met sprekersvaardigheid werd voorgedragen hoorde men onder vol komen stilte aan. Men kon zien, dat de be vattelijk gestelde rede van begin tot einde verstaan, maar ook begrepen werd. Het succes bleef dan ook niet uit. Na het ein digen gaven zich 17 personen reeds op, om een kiesvereeniging op te richten, waartoe in beginsel besloten werd. Van de tegenstanders was er geen enkele aanwezig, tenminste, van de herhaalde ma len aangeboden gelegenheid om met den spreker van gedachten te wisselen, werd door niemand gebruik gemaakt. En de heer De Gast en de kiesvereeniging van Stellen dam, die 't initiatief voor dez6B avond nam, kunnen met genoegen op deze openbare vergadering terug zien. Latgn we hopen, dat we weldra de goede gevolgen er van mogen zien in 't politieke gemeenteleven van Melissant. GOEDEHEEDE- Tot Bestuursleden van de visschersvereeniging „Ons Belang" alhier zyn gekozen de heeren W. Redert, Voor zitter, P. Troost, Secretaris, Jb. Lokker Czn., Penningmeester, J. van Dam en P. Tanis. Dat de prijzen der paarden bizonder hoog zyn, moge hieruit blijken, dat door den landbouwer P. Voogd alhier eene 5jarige merrie is aangekocht voor den ongekenden prijs van f800. De heer G. Tanis Jzn. heeft zijne be noeming tob Kerkmeester der Ned. Herv. Kerk alhier aangenomen. OUDDORP- Het jachtveld van den heer van Gurp te 'sGravenhage aan de West- Zeeduinen is met toestemming van grond eigenaars, door plaatsing van borden afgezet en verboden voor niet belanghebbenden dat te betreden. De Chr. Muziekvereeniging, Directeur de heer M. Boelaars gaf Donderdagavond in de openbare school oen goedgeslaagde uitvoering. veilig zouden uithouden. Zeide ik je niet, dat Pharos het nooit zou toelaten. Ik moet erg ziek geweest zyn, wantofschoon ik my herinner, dat ik in de zitkamer van het hótel op jou stond te wachten, totdat je van het kantoor van de stoombootmaatschappij zoudt terugkeeren, kan ik mij niets anders meer herinneren. Zeg my alles; ik ben sterk genoeg om het te dragen." Op deze wijze gesmeekt, beschreef ik haar, hoe zij Pharos'aankomst in Hamburg voorspeld en hoe zij mij gewaarschuwd had, dat bij bot hötel was binnengekomen. „Ik kan me niets van wat je me vertelt, herinneren," zeide zy droevig, toen ik haar alles gezegd had. Toen nog altijd mijne haDd in de hare houdende, ging zy met eene zachtere stem voort: „Wij zouden samen zoo gelukkig zyn geweest." „Niet zouden geweest zijn," zeide ik met een vertrouwen, dat ik in 't geheel heel niet gevoelde," maar zullen gelukkig zijn. Geloof m'y, lieveling, alles zal Dog terecht komen. Wij hebben zooveel samen doorge maakt, dat wy eindelijk gelukkig moeten zyn. Wij hebben elkaar lief en niets kan dat vernietigen." „Niets, maar er is één ding, dat ik je moet zeggen, terwyl ik nu den tyd heb— iets, wat ik vrees je misschien pijn zal doen. Je zei mij te Hamburg, dat tot nu toe geen geval van de pest in Engeland bekend is. Als dat zoo is, lieveling, welk recht hebben we ze daar te brengen Zeker geen Denk aan de ellende, die ze nood zakelijk met onze komst anderen moet veroorzaken. Zoolang wij nog niet van het tegendeel overtuigd zyn, mogen wy denken, dat wij de smetstof van Hamburg bij ons dragen, en duizenden onschuldige menscben zullen ten gevolge daarvan lijden. Ik heb er den geheelen nacht over liggen denken, en het schijnt my toe, dat als wij dit deden, wy weinig beter dan moordenaars waren." Ik zelf had er over na gedacht, maar, opdat het niet schijne, dat ik my op dingen beroem, die ik niet bezit, moetik erkennen, dat ik nog nooit aan de gevolgen, waarvan zy had gesproken, gedacht had. „Je wilt tot een besluit zonder Pharos komen," antwoordde ik. „Als hy besloten is, hoe moeten wy hem dan tegenspreken? Onze laatste poging zou nauwelijks een succes zyn." .Tot eiken pry's mogen wy niet gaan,1 zeide zy krachtig en vast besloten. „Het leven van liefhebbende ouders, van vrouwen en kinderen, het geluk van eene geheele natie hangt van onze daad af. Wat is onze veiligheid, zoo groot als bet one moge schijnen, vergeleken met de hunne?" „Valerie, je bent myn goede engel," zeide ik. „Wat je ook wenscht, dat wil ik doen. Binnenland. Ongelukken. De tweede stuurman Ludolph Hemwart sen was .Zaterdagmiddag aan boord van het Duitsche s.s. „Gratia", liggende aan Wilton's scheepswerf en machinefabriek aan den West Kousdijk, te R'dam bezig, staande op 'n houten balk boven 't laadruim, 'n strop te bevestigen, toen de man het even wicht verloor en in het 10 M. diepe ruim stortte. Op een draagbaar gebracht Daar de wachtkamer op de werf, gaf de man geen teeken van leven meer en werd de hulp ingeroepen van den fabrieksdokter, die slechts den dood kon constateeren tenge volge van een schedelbreuk. Het lijk is met den transportwagen naar Crooswijk overgebracht. [Tel.] Te Hattem (Veluwe) is de 14-jarige Gerrit Krooi op een gracht door het ijs gezakt en verdronken. (Tel.) Zaterdag had te Vlaardingen een droevig ongeluk plaats. Een der karrijders der ge meentereiniging, de heer L., viel bij het bestygeD van zijn wagen met de borst op het lamoen. Aanvankelyk Bcheen de man zich niet bezeerd te hebben, althanshij bracht zijn paard en wagen nog naar de belt, waarna hy naar zyn woning ging. Daar aan gekomen, zakte by echter ineen en bleek zijn toestand zeer bedenkelijk. Dadelijk werd hij naar hot ziekenhuis vervoerd, waar hij Zondagmorgen reeds overleed. De ongelukkige laat een ziekelijke vrouw en acht kinderen achter. (Tel.) Zondagmorgen is een zoontje van P. H., te Nes (N. H.), door het ys gezakt en ver dronken. (Tel.) Die/stal in 't groot. Men schrijft uit Middelburg: Sedert geruimen tijd miste de winkelier Simoni in de Langenteeft alhier telkens uit zijn pakhuis verschillende voorwerpen. Dezer dagen ontdekte hij, dat een kameraad van zyn zoon, de 19-jarige A. S. een leerling der Ambachtsschool, zich aan diefstal van die voorwerpen zou schuldig hebben gemaakt. Simoni deed aangifte bij de politie, waarop de inspecteur van politie, de heer S. Koster, met agenten, een inval deed ten huize van S., en aldaar een groot aantal goederen, als scha len, borden, glaswerk gelanterién en andere artikelen van huishoudelijk gebruik inbeslag nam, die Simoni als zijn eigendom aanwees. Bij het voortgezet onderzoek meende de politie, dat er termen bestonden, de moeder van den jongen, als verdacht van heling der goederen, ook aan te houden, en beiden,moe der en zoon, werden naar hetpoiitiebureau overgebracht. Er zyn echter nog verschillende voorwer pen als gestolen opgegeven, die niet zijn te ruggevonden, en daarom wordt het onder zoek voortgezet. Yan de zijde der familie der aangehoude nen, werd ons medegedeeld, dat de vrouw onschuldig zou zijn, aan het haar ten laste gelegde, en de dupe zou zijn, van verkeerde, aan de politie verstrekte inlichtingen. (Tel.) Ongelukken. Zondagmiddag viel in de 2de Rosestraat te Fyenoord een 8-jarig meisje van de betonbrug, dienende tot overweg over den spoorweg aldaar. Het kind bekwam een schedelbreuk. Zy is per rijwielbrancard der vereen. „Eerste Hulp bij Ongelukken" naar het ziekenhuis vervoerd. [Tel.] Branden. Zondagavond is het café van J. van de Rijt te Mierlo afgebrand. De oorzaak is on bekend. Verzekering dekt de schade. Te Wezep [Veluwe] is in den nacht van Zaterdag op Zondag de boerenbehuizing van de wed. Pol, mede bewoond door den land bouwer Cornells Koole, in brand geraakt. Het gezin, bestaande uit 9 personen, redde ternauwernood het leven. Van den inboedel werd niets gered. Mede kwamen in He vlammen om vyf koeien, vier pinken, een paard, vier varkens, een zeug met biggen en eenig klein pluimvee. Een en ander was laag verzekerd. De oorzaak is onbekend, Gevaarlijk speelgoed. Zondagmorgen vermaakte de 17-jarige G. Mandjes zich te Zaandam met een pistool van klein kaliber, doch waarmee met scher- patronen geschoten kan worden. Met de woorden„Nu zal ik eens op die meid schieten I" richtte hy zyn wapen op de 10- jarige Klaartje Feeke. Het schot giDg af en het meisje werd aan hetachter hoofd geraakt. Hevig bloedende werd zjj thuisgebracht., waar dr. Scalogne het eerste verband legde. Het pistool men noemde het een dames pistooltje is in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. (Tel.) De brug te Zaandam. In den nacht van Zaterdag op Zondag is aan die zyde van de brug over de Wilhel- minasluis te Zaandam, welke door een klei nigheid eenige malen stoornis in het verkeer veroorzaakte, de nieuwe beweegkracht bovengrondsch tandrad-systeem gereed gekomen. Er bestaat dus alle kans, dat verkeersbe- lemmeringen voorloopig niet meer zullen voorkomen. (Tel.) Zich zeiven aangemeld. Op het politiebureau te Zaandam be vond zich in arrest zekere C. Kasten, van Zuid-Scharwoude, die zich zeiven kwam aangeven. Hy verhaalde, dat by op 2 Nov. 1911 uit een jas, hangende in den stal van den heer C. Brinkman, te Zaandam, een portefeuille met circa f 800 aan bankpapier had ontvreemd. Wijl de heer Brinkman werkelijk dien dag een portefeuille met bankpapier is kwijt geraakt en van de vermissing aangifte heeft „Wij moeten Pharos zeggen, dat wy beiden besloten hebben, in geen geval met hem te landen," ging zij voort. „Als de pest zich daar vertoond had zou bet. iets anders zijn, maar nu kunnen wy slechts onzen plicht kiezen." „Maar waar moeten wy dan heen gaan, als wy Engeland niet bezoeken En wat moeten wy dóen," vroeg ik, want ik kon duidelijk de moeilijkheden inzien, die in het vooruitzicht waren. „Ik weet het niet," antwoordde zy een voudig. „Heb nooit vrees, wij zullen wel de een of andere plaats vinden. Hiervan kun je zeker z[jn, beste als wy willen dat God onze liefde zegent, moeten wij handelen, zooals ik voorstel." „Zoo zal het zyn," antwoordde ik, hare hand naar mijne lippen brengende. „Jy hebt voor my gekozen. Welke beteekenis het ook voor ons kan hebben, wy willen nietsdoen, dat het leven /an de menscben, waarvan je zoo even hebt.gesproken, in gevaar brengt," Eenige oogenblikken later hoorde ik een voetstap op do kampagneladdei. Het was Pharos, die van zijn bezoek aan zijne patiën ten terugkwam. In het schemerlicht van de luikopening zag hij er meer als een duivel dan als een mensch uit en toen ik aan het onderwerp dacht, waarover ik hem moest aanspreken en aan den storm, d1-en het waarschijnlijk op ons zou doen losbreken, gedaan, terwyl K precies huis en plaats, waar de jas hing, aanwees, bestaat er alle reden, te gelooven, dat K. de waarheid spreekt. Van het geld is echter niets meer over. Niettemin is de beer B. verheugd, den waren dader te kennen, wijl hij nog altijd ver moeden koesterde tegenover een persoon, nu blijkt, dat zyn vermoeden ongegrondis. (Tel.) Ben nieuw kanaal. In een deel van Drente, in eigendom toebe- hoorend aan den heer J. T. Cremer, te Sand- poort, is thans een kanaal tot stand gekomen dat in een groote behoefte voorziet, daar het tevens in verbinding staat met de Smilder- vaart. Voor deboeren is uitzicht geopend om tegen geringe vergoeding een los- en laadplaats in gebruik te nemen. In de gemeente Norg, worden pogingen aangewend, om bet kanaal des heeren Cremer te verlengen, langs Peest tot Norg. Naar wy vernemen, is de heer Cre mer daar niet tegen. Tel. In No. 9 van „De Rampioen", Orgaan van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, komt o.m. voor: Verbetering van de Dioze. Aan Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant is door het Bondsbestuur een adres verzonden, waarin te kennen wordt gegé- >n dat meermalen geklaagd is over den ver vuilden toestand van de rivier do Dieze, zoodat vooral by-de bruggen zich veel vuil verzamelt én daardoor het verkeer met lichte roei- sd zeilvaartuigen en met mo torbooten zeer wordt belemmerd dat hetprovinciaal Reglement een bepaling bevat, volgens welke bij het vegen van rivieren en waterloopen het vuil moot wor den opgekeerd, doch dat hieraan blykbaar niet voldoende de hand wordt gehouden, aangezien door de groote massa's vuil de stroom zelfs soms wordt belemmerd en het aangrenzende land onderloopt; de adressant in deze reeds overleg heeft gepleegd met den Rijkswaterstaat, onder wiens ressort de Dieze behoort, doch dat deze in het onderhavige geval adressant verwezen heeft naar het College van Ged. Staten, als zijnde de autoriteit, welke de gewenschte verbetering zou kunnen doen aanbrengen dat adressant zich sedert eenige jaren ook de behartiging der belangen van de toeristen te water tot zyn werkkring rekent. Om deze redenen wordt in het adres verzocht zoodanige maatregelen te willen nemen, dat aan den vervuilden toestand van de rivier de Dieze een eind worde ge maakt, en de bestaande bepaling van het Provinciaal Reglement beter worde nage komen. ben ik niet beschaamd om te bekennen, dat ik den moed verloor. Niet Vóór dat hy goed in het salon was, werd hy Valerie's tegenwoordigheid gewaar. „Ik maak je wel myn compliment over je verbeterd voorkomen," zeide h\j beleefd. „Ik ben er blijde over, wantwy zullen dan gemakkelijker aan land kunnen komen." Ik was al van mijn zitplaats opgestaan, ofschoon ik Valerie's hand nog altijd vast hield. „Pardon, mijnheer Pharos," zeide ik, ter wijl ik kalm trachtte te spreken, „maar ik moet noodzakelijk daarover eenige woorden met u spreken 1* „Werkelijk!" antwoordde hy, terwijl hij my met den gewonen verachtelyken blik aankeek. „In dat geval spreek op, want, zooals je ziet, ben ik een en al aandacht. Ik moet je echter verzoeken er vlug mee te zijn, want alles komt aan boord van dit schip zoo goed vooruit, dat, als het zoo door blijft gaan, wij, ieder van ons, kunnen verwachten, met de pest vóór den middag over te zyn." „De pestl" herhaalde Valerie, met eene bange stem. „Meent u, dat ze aan boord van deze stoomboot is uitgebroken Toen zich tot my wendende, voegde zij er ver wijtend bij„Je verteldet mij dat niet." „Zeer waarschijnlijk van niet, mijn beste, antwoordde Pharos voor my. „Had hij dat Buitenland. die lucifers aan die asch en eindje werpen die in de eetzaal die meer als twe drinken die ondanks het aan verboden danse die weigeren, mei - vrouw aangewezen die zich met anc om onder elkaar te die met de vrouw ties trachten aan te Door streDge ban: die authentiek zyn mitieve zeden en New-Yorker dames hoogsten stand wy handigheid in taa balzaal, die bedenke aannemen, met sucj strijden. Een graf Onder boveustaar te Milaan verschijn een bericht van zijl goritza, die in de verschrikkelijke lot nen in Montenegro grijnsche autoriteite delingen de plaatse Turksche soldaten den. Maar deltalias er toch in om op De geboden der deftige New-Yorker kringen. Het groote bal, dat in de „deftige kringen* der goede stad New-York zou plaats hebben, en waarop zich de beaux" en „belles" reeds weken van te voren verheugden is afgezegd. Mevrouw Lydig, de gastvrouw inditgeval, heeft als reden opgegeven, dat het jonge volkje ten huidigen dage te zeer tot onvoeg zame dansen neigdezy wilde wachten, tot fatsoen en behoorlijk gedrag waren terug gekeerd. Inderhaad hebben eenige der geïncrimi neerde dansen, zooals de Turkeytrot en de Bnnny-hug een zoodanige verbreiding ver langd, dat de eigenaars van publieke balzalen om niet met de politie in conflict te komen, groote plakaten aan de wanden hebben opgehangen, waarbij alle onfatsoenlijke dansen worden verboden. Op de groote particuliere bals schijnen echter, vooral in de vroege morgenuren, als balvaders en vooral moeders een weinigje suffig worden, dans-evoluties te worden uitgevoerrd, die op bedenkelijke wyze de grens van het oirbaire ver overschreden hebben. Dienten gevolge hebben een aantal jgastvrouwen, die veel bals geven, een „bond" gesticht, welks leden zich verplichten, niet meer uit te noodigen „Dames, die aan dansen meedoen, die door de gastvrouw verboden zyn; die aan andere dames toebehoorende cotillon en andere dansgeschenken (z.g. favors) stelen die in de eetzaal onder het eten sigaretten rooken die geen onderrokken dragen (1!) die met haar dansers in donkere hoekjes flirten", en Heeren, die gedurende het bal een uiltje knappen; waar de krygsgevai rivier in holen ve respondent vertelt: „Aan don ingan wervelwind. In ee twintig menschely' en beenen ineen wijze aan de ontze stand te kunnen stank sloeg mij t' ademhaling belette ellendige schepselei groote van koorts tU8schen twee uitgi nog grooter schyD' weldra omgaven m wekkende gestalter mij van de kwellin hadden. Hij verha deze behandeling den haat, die de Turken koesteren aanmatigen de gev door ze eenvoudig ze als schurftige b te sluiten, waar 1 dagelijks slachtoffe moeten zy daar naar hen om of dek. Soms wordt genen naar Podgo de nederigste dien Verzetten zy zich zy door bajonetten aangemaand." Dit bericht ma3 daar de Italiaansch ten gunste van heeft. De toestan' zyn als door deri Italiaansch blad hei wordt ingeroepen gevangenen. Tabaksverb: De Londensche Telegraaf schrijft Lord Palmersto; bekende Engelache and bakky" (bier e verderf) zijner lar dan thans wel ze grooter geworden M middelen hier te A opmerking maakte stierf in 1865, 80 j te houden van eer glas wijn. Zeer we zyn ouden dag d andereD. Laten wj f zeide in 1851. En meld, werd er dat ,1 heel de bevolking -ïot nen b LICHT lBte compagnie, de S-m& de 4-maanders van 17 2de compagnie, de 8-maf de 4-maanders van 17 3de compagnie, de 8-maa 11 de 4-maanders van 19 ij 4de compagnie, de8-ma de 4-maanders van 19 LICHTI late compagnie, de 8-ma de 4-maanders van 2 f 2de compagnie, de 8-mas de 4-maanders van 2 f gedaan, dan zou je nauwelijks de kunstige theorie hebben voorgelegd, die je kort voordat ik binnenkwam, besprak?" Hoewel Valerie's verbazing mij bij het treurige nieuws, dat Pharos haar had geo penbaard, overstelpend was en onze tegen woordige toestand onbenydbaar, konden wij onze verwondering niet weerhouden, toen wy bemerkten, dat Pharos bekend waa met het besluit, welk wy eenige minuten ge leden hadden genomen. Onwillekeurig keek ik op naar het vallicht boven ons, denkende, dat het daardoor kon geweest zyn, dat hij ons gesprek had afgeluisterd. Maar het was goed gesloten. Hoe hij daarom kon zyn ingelicht, kon ik mij niet begrijpen. „Je stond klaar om mij, toen ik binnen kwam te zeggen," zeide hij, dat je Engeland zoudt weigeren binneD te komen om zooab ik zou moeten beschouwen de dwaaste reden. Je moet mij vergeven, als ik niet van hetzelfde inzicht ben. Afgescheiden van het denkbeeld, dat je mij tegenwerkt, is je besluit uiterst belachelijk. Echter, nu je ziet, dat je niet veiliger hier aan boord bent, dan je aan land zoudt zyn feitelijk nog niet zoo veilig— zullen jelui wel van plan veranderen. Wordt vervolgd Om nog eens den ik je kunnen vertell manschappen, nipt slachtoffer zyn van dood en overboord i „Vier riep ik uil gelooven, wat hy ze vJeden waren er slee ^.v Pijp en mond blaf Hy voerde bier en liet tegen het de eerste tabak n. werd een aardige bediende zag hem zyn studeervertrel hy zijn meester eei Verschrikt rook uil f wierp hij sir Wal rende daarop na angstig al den huis in brand stond et ging bin .vinden. 4 £.c

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 2