I ZÜID-HOILANDSCHE EN ZEEUWSCIE EILANDEN ielsdijk! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ut „BATO" Enoop, nationale bheekbank akkeesche sn Papierhandel drijf- en OTHEEKBANK Bet Egyptische Moester. erende Goederen, en; 1| I kade 78, ROTTERDAM. en radicale behandeling lag- en zenuwaandoening, laas-, lmid- en vrouwen- gde leiding; talrijke dank- jreekurenalle werkdagen 4. Verafwonenden per iair in aardappelen, t 43 AMSTERDAM IONNUMMER 7833. s: KNOOP Prinsengracht. beleefd aanbevolen voor der te vracht gezonden Onkosten te Amsterdam mud. Direct na verkoop geld. Apeldoorn. eeft 5 °/0 Pandbrieven uit oers van 401 */4 °/0, plus I te in stukken van ƒ2501),f 00—, ƒ250— en ƒ100,-. ir ten kantore der Bank en GAST ZOON SOMMELSDIJK. in Advertentie-Bureau, B 280, MIDDELHARNIS. EVERING VAN en Kerkbijbels, en Kerkboeken, onder knip- en overslag. KR-, MUZIEK- en VOOR- IBOEKEN op elk gebied. OEKEN, KINDERSPELEN T-, POËZIE-, ANSICHT-, 1- en POSTZEGELALBUMS. RTEN, PORTRETLIJ STEN ONZE EILANDEN voor oe Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. ■Prijs per kwartaal0,50 IAfzonderlijke nummers- 0,05 No. 15 Zaterdag 1 Maart 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 15 regels 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandsch Overzicht. De Duitsche voorstellen tot uitbreiding yan het legercontingent hebben vlugger dan then verwachten zou hun terugslag doen gevoelen in andere landen. Natuurlijk zijn die andere landen, leden van den Driebond. De enorme vermeerdering die het Duitsche fleger door de nieuwe plannen tegemoet gaat hebben diepen indruk teweeggebracht vooral in Frankrijk, dat niettegenstaande oogen- jschijnlyk de verhoudingen tusschen Duitsch land en Frankrijk beter zijn geworden toch Êmet leede oogen de legeruitbreiding voor Duitschland beeft opgenomen. Waar we indertijd de legerplannen van Duitschland hebben medegedeeld, kunnen we thans volstaan met de daardoor yerwekte agitatie en plannen van Frankrijk en Enge lland te beschouwen. De Temps deelde het eerst mede, dat het ministerie nieuwe plan nen had betreffende legeruitbreiding.Het was ook dit blad, meenen we, dat op de volgende manier een verdediging schreef van de groo- tere militaire uitgaven. Duitschland, zoo vertelde het blad, had zoo althans liet zich de Rijkskanselier uit, niet de minste agres sieve bedoelingen. Frankrijk had met belang trnc"'OrtYdfnTfnnHFY\<T fc, stelling en met waardige kalmte de voor- ,ERS, VULPENHOUDERS. 1% Sts)16n ontvang(mi maar diende zlch ln het ANTOOR-, NOTULEN-, )N-, HUUR-, KWITANTIE- SCHETSBOEKEN. iENINGENPAPlER. 3ZEN LUXE POST. 1PON DENTIEK AARTEN. N, COPIEËERPERSEN. ERDOOZEN, enz. enz. TEMPELS. NTOOR-, DATUM-, HAND- 1UMMERSTEMPELS. jAICCACHETTEN, MEREERMAGHINES, .LEERDE NAAMPLATEN. E-, KAST-, COIFFEURS-, •^KELPLATEN, enz. enz. abonnementen aan op alle Tijdscbritten, Mode-, Dag- Maandbladen. van Advertentiën in alle I Buitenlandsche bladen. ;roote keuze 'antasie- en Felicitatiekaarten gen op boeken worden spoedig j litgeversprijs geleverd. Nieuwste drukken. ad, W. v. d. SCHEm ordrechtsche rd te DORDREOHT} st Maatschappelijk Kapitaal waarvan gestort f 200.000,- bel3flg van den vrede eveneens een grooter leger te verschaffen. De plannen komen op het volgende neerAllereerst moet een verdeeling worden gemaakt in maatregelen, die onmiddellijk moeten worden genomen en waarvoor een crediet wordt gevraagd, maatregelen die in termijnen zullen worden uitgevoerd. De direct noodige maat regelen zouden onder minder dreigende omstandigheden gelijkelijk over de eerst volgende vijf jaren verdeeld zijn. Daarvoor wordt gevraagd 73 millioen, die bestemd zijn voor veldartillerie, voor kanonnen der cavalerie, voor de organisatie der instructie kampen enz. Bovendien vindt het ministerie nog een bedrag van 500 millioen noodig voor Paschen, die zullen gebruikt worden voor verbetering van het materiaal der forten, van de zware artillerie en van de militaire luchtvaart. Het voornaamste punt uit de nieuwe plannen is de vermeerdering vanhetbeschik- bare leger in den vredestijd. Waar Duitsch land in de toekomst in vredestijd over .000 man zal kunnen beschikken, zou Erankrjjk wanneer geen verandering kwam over slechts 630.000 man beschikken. Deze getallen brachten de regeering er toe te trachten het contingent op de volgende wijze te verhoogen. Waar vrijwillige dienstneming indienstne ming van inlandersin Afrika, vermiDdering van het administratief dienstdoend gedeelte geen afdoende verbetering zal brengen, daar moet, meent de regeering, verlenging van den diensttijd een grooter contingent ople- veren.Waar8Chijnlijk zal de driejarige dienst tijd opnieuw worden ingevoerd, althans voor FEtJILIiET O 3ST. a 100% jeeft tijdelijk uit mdbrieven a 96 id. n worden verstrekt door den hei BÜÜREN A.Dz., te MIDDELHARNIS f Mr. F. N. SICKENS] deuren j H pniLIPSE. VM( De herinnering aan dien verschrikkelijker! k namiddag te Hamburg, toen Valerie ziek was geworden en Pharos zoo onverwachts bijtijds was gekomen om haar te redden, was voldoende om mij met een koud angst zweet te doen ontwaken. Toen ik wat hersteld was, werd ik gewaar dat er iemand j aan de deur van mijne hut klopte. Tot f mijne verbazing bleek het de kapitein te zijn. „Wat is er?" vroeg ik, toen hij binnen al kwam. Wat brengt u hier?" I 'iffll ."Ik hen gekomen om uwen raad," zeide *hy zenuwachtig, toen hy zyne pet zenuw achtig bewoog. „Ik kom u zeggen, wy zijn slecht aan toe op dit schip." .Wel, wat is er gebeurd vroeg ik, terwijl °P ging zitten en ik In zyn bleek gelaat staarde. „Hebben wy 'n ongeluk gekregen?" „Ja," antwoordde hy, „en een leeiyk ongeluk ook. Een erger kon ons nauwelijks "Werkomen zyn." Daarop fluisterende, voegde "J er aan toeDe pest is aan boord uitge- •oken." „De pest!" riep ik in ontsteltenis uit, .«feent u het? Om 's Hemelswil man. weet artilleristen, terwijl voor de andere wapens met een verlenging van 30 maanden zal worden volstaan. In Engeland voert op het oogenblik lord Robberts met zyn staf een strijd om den verplichten krygsdient ingevoerd te krijgen. De regeering echter wil gelukkig nog niet het oude stelsel van vry willige dienstneming laten varen. De Engelsche belastingbetaler zou waarschijnlyk nog meer in druk geraken wanneer de regeering er toe overging be halve voor de vloot ook de legeruitgaven op te dry ven. Zoo vaak we over Hongarije moesten schryven zoo vaak is het Hongaarsche parlement het onderwerp van bespreking geweest. Wanneer we het parlement sprekende hadden ingevoerd, hadden we als slotzin telkens weer kunnen herhalen Je zult nog meer van me hooren. Eindeloos zyn de variaties die het Hop- gaarsche parlement weet aan te wenden om de aandacht tot zich te trekken. Ditmaal is het weer een schandaal, dat Hongarye zyn plaats in de pers van alle landen be zorgd. Een schandaal met een ernstigen ondergrond, wat voor ons dan ook reden was om de aandacht onzer lezers op deze overigens onverkwikkelijke zaak te vestigen. Groote knoeieryen op politiek gebied moeten hebben plaats gehad. De gewezen minister Zoltan xon Desy heeft den Hon- gaarschen minister-president Ladislaus von Lukacz in een van nog altyd woelige zit tingen van den Hongaarschen Rijksdag toegeroepen, dat deze 4 millioen kronen van de hem toevertrouwde staatsgelden heeft verduisterd. Die beschuldiging heeft hy later nog eens herhaald in een openbare verga dering Toen werd door den officier van justitie een aanklacht wegens laster tegen den heer Zoltan von Desy ingesteld Als volgt precisieerde de heer von Desy zijn beschuldiging: De Hongaarsche Bank en Handelsmaatschappij had in 1910 de over eenkomstvoor zoutaanwinning vanminister Lukacz verlengd weten te krygen onder voorwaarde, dat deze maatschappy 3 mil lioen kronen aan de schatkist zou betalen. Volgens von Desy heeft von Lukacz deze som niet in de staastkas maar in de ver- kiezingskas der regeeringsparty gestort. In datzelfde jaar werd aan dezelfde maat schappy een verdrag voor den verkoop van zuidvruchten opgezegd. Als schadeloosstel ling werd door de regeering 1.600.000 kronen aan de maatschappy uitgekeerd. Minister Lukacz verbond hier echter de voorwaarde aan, dat 800.000 kronen weer in de kas der regeeringsparty zouden komen. De transactie tusschen de maatschappy en de regeering ging dus over een bedrag van 800.000kronen. De andere 800.000 kronen waren alleen van de maatschappy door de regeering in de verkiezingskas der regeeringsparty ge stort. Later had nogmaals de heer von Lukacz een verdrag met dezelfde maat schappy gesloten, een verdrag dat zoo voor- je zeker, dat ge je niet vergist, vóór datje zoo iets zegt?" „Ik wenschte slechts, dat het niet zoo was," antwoordde hy. „Ongelukkig kan men het feit niet ontkennen. De pest is by ons, dat is zeker genoeg, en wat erger is, ik vrees, dat ze gekomen is om te blijven." „Hoeveel gevallen zyn er vroeg ik, „en wanneer ontdekte gij het Zeg my alles." „Wy ontdekten het dezen morgen vroeg," antwoordde de kapitein. „Er zyn twee ge vallen, de hofmeester hier achter en de kok voor in de boot. De hofmeester is dood wy hebben hem over boord geworpen, voordat ik beneden by u kwam. De kok is byna even erg. Ik kan u wel zeggen, dat ik overal zou willen zijn, behalve waar ik nu ben. Ik heb eene vrouw en kleine kin deren, die van my moeten leven. De ziekte verspreidt zich als vuur, zeggen ze, en arme Reimann was eenige uren geleden even gezond als u is. Hy bracht my om acht uur een kop koffle en eene beschuit op de brug en nu te denken dat hy over boord is De kapitein eindigde zyne woorden met een gebrom en stond my toen aan te kijken en op mij te wachten, totdat ik spreken zou. „Maar ik kan niet begrijpen, wat u hierheen voert," zeide ik. „Ik zie niet hoe ik u helpen kan." „Ik kwam tot u, omdat ik wilde weten, hoe ik het best deed," antwoordde hy. „Ik deelig voor de maatschappy was, natuurlijk ten koste van het rijk, dat genoemde maat schappij nogmaals 150.000 kronen in het verkiezingsfonds stortte watweerneerkwam op een evengroote subsidie van de regeering aan de regeeringsparty. Von De3y beschul digde in verband met wat hy van den minister-president had gezegd, de andere ministers van medeplichtigheid. Hy ging nog verder door deze ook te be schuldigen van reebtatreeksebe bemoeiing met de verkiezingen, door het sturen van geld aan de gouverneurs, natuurlijk met het doel de regeeringscandidaten daarmee een voorsprong te bezorgen. Natuurlijk wekten de mededeelingen van den heer von Desy groote verbazing by het publiek. De oppositiepers liet dan ook niet na uit het gebeurde munt te slaan, terwijl de regeeringsbladen het feit trachten te ver goelijken, door er op te wyzen, dat de mi nisterpresident zyn positie niet had aange wend ten eigen voordeele, doch dat hy van zyn macht enkel had gebruik gemaakt om van particulieren geld te verkrijgen voor politieke doeleinden. Intusschen kwam de behandeling van de zaak voor de rechtbank. Hierbij deed zich een eigenaardig geval voor. De rechtbank wilde namelijk niet toelaten dat de beklaagde zyn beschuldigingen be wees. De rechtbank liet zich z.g. leiden door deze opvatting, dat een bewijs voor de waarheid van beschuldigingen tegen een minister geuit, slechts kan worden gevraagd door het parlement. Op die manier zou evenwel elk minister die een meerderheid achter zich had, in elk geval gevrijwaard zjjn tegen ontmaskering van welke schan delijke daden ook. De rechtbank wilde alleen het bewijs toelaten voor enkele byzaten. Omtrent de hoofdzaak mocht dus geen licht worden verschaft. Dit bracht er de advo caat toe om de verdediging van zyn client neer te leggen en met dezen de zaal te ver laten. Daarop werd Zoltan von Desy wegens belediging van den minister-president ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf od 40 kronen boete. Daarmee is echter de zaak niet geëindigd, want thans hebben de leiders der oppositie partijen graaf Andrassy, graaf Apponyi en graaf Zichy de beschuldiging in de opposi tiebladen herhaald. Tevens eischen deze heeren er nu bij, eveneens voor den strafrechter te moeten verschijnen. Door deze houding der opposi tieleiders is de kwestie een twistappel ge worden tusschen de regeeringsparty en de oppositie. De houding die de rechtbank heeft aangenomen, heeft waarschijnlijk meer kwaad dan goed gedaan aan de zaak van von Lukacz. Het meerendeel van de Hon gaarsche bladen kiest dan ook tegen den miQister-president partij. De oppositie-bladen beweren, dat de regeering niet aan bef be wind kan blyven. Ie behaalde de regeerings party ofschoon zy met een groot aantal zetels uit de stembus kwam, in het geheel 40000 stemmen minder dan de oppositie. Waar deze meerderheid nu nog verkregen dacht, dat u my wel zoudt kunnen raden, en ik wilde niet naar hem gaan." Hier knikte hy met het hoofd in de richting van Pharos' hut. „Als u slechts gehoord kon hebben de wyze, waarop hij my genegerd heeft, zoudt u kunnen begrijpen waarom. Als ik een hond op de straat was geweest, kon hy my niet slechter behandeld hebben en dat alles, omdat ik de boot niet dubbel zoo snel kon doen varen, als hare machines haar wilden laten gaan." „Maar ik zie niet, boe ik in deze zaak moet helpen," zeide ik en voegde toen er by, wat slechts schrale troost kon geweest zyn„wy weten niet, wie het volgende geval kan zyn." „Dat is het leelykste er van," antwoordde bij. „Al wat wy er van kunnen zeggen, is, dat ik het en dat u het zoudt kunnen zyn. Ik veronderstel, dat u er evenveel voor bevreesd zyt als ik." Ik moet erkennen dat ik dit was, en vroeg toen welke middelen hij voorstelde aan te wenden om de ziekte uit te roeien. „Ik weet niet wat te doen." antwoordde hy en had nauwelijks de woorden gezegd, of weer werd er aan de deur geklopt. Hij opende deze en zag een matroos buiten staan. Er ontstond een gesprek, dat binnen smonds tusschen heD gevoerd werd, waarna de kapitein met nog verschriktere uitdruk king op zyn gelaat naar my terugkeerde. was door corruptie en misbruik van staats gelden, mist de regeering het zedelijk recht, de teugels in handen te houden. Eigenaar dig voor de politieke opvattiDg is de toon waarin de meeste Oostenrijksche bladen en verdere politieke kringen de kwestie wordt besproken. Men verwacht volstrekt geen crisis, zelf al zou bewezen worden, dat de minister president geld voor de partijkas heeft aangenomen. Het schynt een bekend feit daar te zyn, dat by de laatste algemeene verkiezingen zekere middelen om de meer derheid te verkrijgen op groote schaal zijn toegepast. Deze uitingen geven een waardig kijkje op de politieke moraliteit van de hoogstgeplaatsten in Oostenryk-Hongarye. Men zou Mexico op politiek gebied kun nen noemen het land van onbegrensde mogelijkheden. Wie vandaag behoort tot de vooraanstaanden, wordt morgen door den een of anderen verradelyken aanval zoo niet voorgoed onschadelijk gemaakt, dan toch teruggedrongen tot in de achter ste ryen van hen, die geroepen zyn 's lands belangen te behartigen. De chaos van poli tieke tegenstrijdigheden vertoont zich steeds in een andere phase. Na een tijdperk van rust is thans Mexico opnieuw in zijn periode van woelingen teruggevallen. Voor deom- wentoling, die Porfldio Diaz van de regeering stootte, was er in het land,zy het dan door een despotisch optreden, rust, een rust,die voor het door voortdurende omwentelingen geteisterde land, verademing bracht en een ongekenden voorspoed schonk. Na dien tijd hebben zich de hartstochten weer opnieuw de heerschappij -verzekerd, en op het oogen blik is het onrustiger dan ooit. President Madero heeft zich van den presidentszetel zien stooten door den intrigant Huerta, bij gestaan door Diaz, die de edelmoedigheid, waarmee hy indertijd door president Madero is behandeld, heeft vergolden met een aan slag op zyn troon niet alleen, maar die op het oogenblik ook debet moet worden ge rekend aan den moord die op Madero en den ex vice-president Suarez is gepleegd. Zonder ons er mee in te laten of het régime dat Madero had in de plaats gesteld voor dat van Porfldio Diaz, recht van bestaan had, moet toch zyn dood een tiagisch mo ment zyn voor zyn land. Ook al is hy niet in staat gebleken, het bewuste bestuur van Diaz te bandhaven, toch moet het betreurd worden, dat hij is ondergegaan in zyn strijd tegen zjjn poli tieke tegenstanders. Hy was niet opgewas sen tegen de zware taak die hy nog zoo korten tijd geleden op zich had genomen. Thans is hy gevallen door de handen van sluipmoordenaars. De Mexicaansche regee ring houdt er een zeer eigenaardige manier op na, om zich te ontdoen van lastige en gevaarlijke tegenstandera. Wanneer men zyn tegenstanders eenmaal in zijn macht heeft, stelt men hem in de gelegenheid te ontvluchten. Maakt echter de gevangene van deze gelegenheid gebruik, dan wacht hem waarschijnlijk de kogel, die men al voor hem gereed houdt. Waarschijnlijk „Het wordt erger," zeide hy. „De hoofd machinist is nu beneden en de bootsman heeft laten weten, dat hy zich niet wel gevoelt. God helpe ons, dat het niet zal blyven voortwoeden. Ieder aan boord van dit schip denkt zeker, dat hij het gekregen heeft en dan, wie moet dan het werk doen? We kunnen evengoed regelrecht naar den bodem van de zee gaan De eene moeilijkheid vervolgde ons na de andere. Indien deze vreeselijke plaag zou voortduren, zouden wij inderdaad in het nauw zitten want het vasteland was voor ons aan de eene zijde afgesloten en Engeland aan de andere, terwijl naar Hamburg terug te keeren 'een koers was, waaraan niet te denken viel. Eén ding was mij duidelijk om voorlater elke moeilijkheid te vermijden moesten wy Pharos inlichten. Dus, nadat ik den kapitein aangeraden had, hen, die door de ziekte waren aangetast van hen, die nog gezond waren, te scheiden, verliet ik mijne hut. en stak naar de andere zyde van het salon over. Tot mijne verwondering ontving Pharos het nieuws met grootere gelatenheid, dan ik had verwacht. „Ik twijfelde er wel aan, of wy er onge deerd zouden afkomen," zeide hy „maar de kapitein zelf verdient er aan te sterven, om mij niet dadelijk, toen de eerste man ziek werd, gewaarschuwd te hebben. Maar laten wjj hopen, dat het nog niet te laat is om heeft men deze zelfde wyze van handelen ook toegepast op Madero en Suarez. De lezing omtrent zijn dood doet dit vermoe den bijna zekerheid worden. We zullen onze lezers Diet te veel ver moeien met de gevechten, die in de laatste dagen niet hebben plaats gehad. Wanneer we de Turksche berichten mochten geloo- ven, dan zon er zoo langzamerhand geen enkeie Bulgaar, geen Griek, geen Montene grin en geen Serviör meer over zyn. De eene overwinning wordt na de andere per bulletin bekend gemaakt. Maar wanneer de censuur niet met zoo'n ijzeren strengheid de berichten der verslaggevers besnoeide, zouden we waarschijnlyk het tegendeel wel eerder hebben vernomen. Natuurlijk berich ten de Bulgaren overwinningen voor zich zelf, maar we meenen niet ver van de waarheid af te zyn, wanneer we berichten dat noch aan de eene noch aan de andere zijde zulke belangrijke overwinningen wor den behaald. Van de gevechten by Boelair wordt bijv. verteld, dat de Turken 6000 dooden en 7500 gewonden hadden. Onpartijdige ooggetuigen verklaren echter, zoo bericht althans de correspondent van de Berliner Lokal Anzeiger in Konstantinopel dat deze getallen grootelyks overdreven zijn. Bij alle overwinningsberichten staat echter vast, dat de kans, om zich van de nederlagen te herstellen, de Turken niet gunstig is geweest. De toestand moet zelfs zoo ernstig zyn, dat wat eenmaal kwalijk genomen werd aan Kiamil Pasja, thans als noodzakelijk erkend wordt, door Mahmoet Sjefket Pasja. De eenige die zich op het oogenblik nog verzet, is het hoofd van de meest oorlogs zuchtige groep in de Jong-Turksche party Enver-Beij. Toch zal het wel hierop neer komen, dat èn Adrianopel èn de eilanden in de Egeische zee in handen van de Balkan staten komen. De geheele Jong-Turksche beweging ter verdrijving van het Kabinet Kiamil is dus op een reusachtige fiasco uitgeloopen. Hoe eerder dan ook de overeenstemming maar gevonden is hoe beter, want elke dag treu- zeleDS brengt de Turken nog dieper in het moeras. En tevens is het gevaar van ver wikkelingen tusschen de Europeesche mo gendheden e9n factor, die elk weldenkend menscb er toe moet brengen, hoe eerder hoe liever de beëindiging van dezen gespan nen toestand te helpen verwezenlijken. Een feit is het immers, dat Oostenryk-Hongarye en Rusland beide tot de tanden gewapend gereed liggen om een eventueel conflict uit te vechten met dp wapenen. Alle persoon lijke brieven van keizer Frans Jozef aan czaar Nicolaas zullen Diet in staat zijn om het diplomatieke geknoei van beide regee ringen ongedaan te maken. Dit zal te minder gelukken, naarmate de zaak meer in het geheim behandeld wordt. En er schynt nu eenmaal op de wereld niets te zijn, dat meer in het geniep, meer in het duister moet geschieden dan het werk der diplomaten. Wat zy op het spel zetten, nl. duizenden en er een eind aan te maken. Ik moet de zieken gaan bezoeken, om te zien, wat ik er aan kan doen om ze toch beter te krijgen. Het gaat niet aan, dat hier slachtoffers zouden vallen, totdat wy geen werkkrachten genoeg meer hadden." Zoo zeggende, verzocht hij my hem te verlaten, terwijl bij zich kleedde en toen dit afgeloopen was, ging hy wDg om zijn werk te doen, terwyl ik naar het salon terugkeerde. Ik was er nog niet vele minuten geweest, toen de deur van Valerie's hut geopend werd, en mijne geliefde te voor schijn kwam. Ik sprong op met een kreet van verrassing en snelde toen heen om haar te begroeten. Ofschoon hare ziekte kort was geweest, had zij in haar uiterlijk eene groote verandering ondergaanmaar daar zij hare hut kon verlateD, vertrouwde ik, dat de'zeelucht haar spoedig hare ge- W0D6 gezondheid zou teruggeven. Na eenige inleidende opmerkingen vroeg zy, wanneer wij dachten Engeland te bereiken. „Ongeveer dezen nacht, geloof ik," ant woordde ik, „dat is als alles goed gaat." „Er was eene korte stilte en toen legde zij hare hand in de mijne en keek my bezorgd aan. „Ik wil, datje me zegt, liefste," zeide zij. „al wat den nacht vóór gisteren nacht gebeurde. Voor my zelfwas ik van'teerste oogenblik af geheel zeker, dat wy het niet

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1