ONZE EILANDEN van 22 FEBRUaRI 1913 3 viohanrieliDf? van een aanklacht wegens rT; Joor een Postbode. Toen de namen der Üartiien werden afgeroepen - vertelt het We Weiner Tageblatt" - kwam een heer Saar voren, die verklaarde de vertegenwoor diger van de aanklaagster te zyn ging op de plaats der verdediging zitten en nam een levendig aandeel in het debat, dat zich over de kwestie ontspon. Maar daar de aanklaagster haar verdediger haast niet aan het woord liet komen nep hy haar ten laatste toe: „Minna houdt Je mond I waarop de aldus toegesprokene onmiddel yk zweeg. Op de opmerking van den rechter, dat men toch aldus zyn cliönte met toesprak, antwoordde de verdediger onder groote vrooliikheid der aanwezigen, met gedempte stem' «Mijnheer de rechter, ik ben geen advocaat, mijn naam is Braun, ik ben de echtgenoot van de aanklaagster*. De rechter begreep toen, dat mevrouw Braun onmid dellijk gehoorzaamd had ophetonvriendelyk bevel van den verdediger en ofschoon deze de plaats, die by ingenomen had dadelijk moest verlaten, scheen zyn pleitrede geen ongunstigen indruk gemaakt te hebben, want de aangeklaagde postbode werd ge straft met een geldboete van tien kronen. (Tel.) Een bomaayislag in de woning van Lloyd George. LONDEN, 19 Febr. In de voor minister Lloyd George te Walton on Hill by Epsom gebouwde nieuwe woning, ontplofte in de slaapkamer van het dienstpersoneel een bom, die voor 600 schade aanrichtte. Het huis was nog niet bewoond, zoodat niemand gewond werd. Een tweede bom,diegevonden werd was niet ontploft. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. (Tel.) 400 Kinder-huwelijken in Engelsch Indië, Volgens een telegram uit Bombay aan de „Daily Mail" zijn Zaterdag te Burat onder de leden van de Lewa Runbi-kaste 400 huwelijken tegelijk gesloten. Negen der bruidjes waren ouder dan twaalf jaar, terwijl de leeftyd der overige jonge vrouwtjes af wisselde van 1 tot 7 jaar. De bruidegoms waren drie tot tien jaar oud. Een mailboot in gevaar. MARSEILLE, 18 Februari. De mailboot „Sidi Ibrahim", die hedenavond om 5 uur met een groot aantal passagiers aan boord Marseille verlaten heeft met bestemming naar Oran, bevindt zich op 60 mylen afstand in volle zee in nood tengevolge van het breken van het roer. Twee mailbooten zyn vertrokken om hulp te bieden. De wraak van een administrateur. „P. B." vertelt: Het was geen werken meer met de direc tie, de bazen wilden ook al meepraten over de cultuur en toen hy, die zich zwaar administrateur voelde, laatst eens „beneden kwam, had men hem gezegd: „Wat doet u hierl Ik heb u toch niet geroepen?" Hy was het antwoord niet schuldig ge bleven en had er oorlogzuchtig pal boven op gesnauwd „U komt zoo dikwijls „bovenr heb ik u dan geroepen Dat ging natuurlijk zoo niet. De bom barstte en hy kreeg ontslag. De heeren zouden „boven" komen. Ze kwamen boven. Maar op 20 paal afstand van de adminietrateurswoning moesten ze uitstijgen er lag een zware boom over den weg. Er zat niets anders op, dan klauteren, berg op. De bevolking scheen aan kap-koorts to lijden, telkens was de weg versperd door boomstammen en heele boomkroonen. De tocht was ver schrikkelijk. Doodmoe, trempó, met pijnlijke voeten, kwamen ze eindelijk aan het huis van den landheer. Deze stond in de voorgalerij, riep van verre reeds een jovialen groet: „Welkom l Goede reis gehad I Kom binnen, kom binnen". Maar in de voorgalerij stond geen stoel om op neer te zakken er stoüd niets. De binnengalerij, de achtergalerij, de ka mers, alle leeg: geen stoel,geen tafel,geen kast, geen lampen, geen bedden, geen plaatje meer aan de muren. Toen kwamen ze in het kantoor. De gastheer noode vriendelijk: „Ga zitten I Er ontwaakten moordgedachten in hersenkronkels der gasten. I Want in het kantoor stond slechts een petroleumkist, waarop een stapel boeken Slag. J De verklaring kwam niet zonder omhaal van overbodige vloekwoorden, en er heersch- te een levendige stemming. I Ze kwam echter hierop neer. Ik ben nu - ontslagen. Right. Wy hebben onze .bullen maar vast naar halte gebracht. Wy, want deemployé'sgaan met my mede. Daar liggen de boeken en de verantwoording. De heeren hebben die paperassen maar even in te zien. Het wordt nu mijn tijd. Ik heb de 'heeren te groeten. Smakelijk eten en wel te rusten I I Er was geen druppel te drinken, geen A:Stukje te eten, geen plekje om te slapen. AHoe zy dien dag doorgekomen zijn is een geheim gebleven. Maai by een nieuwe ont- fllaggelegenheid op een andere onderneming kwamen ze, tot groote verbazing van den administrateur, boven met een heele kara- A vaaD beddegoed, stoelen, een tafel, etery en minoemen ofschoon het diner reeds fljereed stond. I Chineestn. Men schryft het „Soer. Hand-" Te Soekaboemi stapten in den sneltrein uitenzorg-Bandoeng drie Chineesche dames göscnaperonneerd door meneer Tong Hok Kwie, die haar in de coupé Europeanen 8e klasse liet plaats nemen, ofschoon by zeer goed wist, dat dit niet geoorloofd was. 0®° dit door den conducteur beleefd [nder het oog wer<j gebracht, volgde de pmerkiDg, dat hy evengoed en even veel taald had als Europeanen en verder de leed'gmg, dat een „conducteur talsadja" enszins het recht heeft, Chineezen uit n couPé Europeanen te verwijderen. bel ge. De Europeesche passagiers verklaarden zich solidair met den gekrenkten beambte en stonden er op, dat babah zou verhuizen zoo niet, dan zouden zy geweldgebruiken. Dat hielp. De Chinees zal nu eerstdaags met zyn nonna's als beklaagde en getuigen voor 't gerecht moeten verschijnen wegens beleediging van een beambte in functie. Een kostbaar landgoed. Als een nieuw staaltje van Amerikaan sche fortuinen, en de wijze waarop die door sommigen worden besteed, diene 't volgende: De heer James B. Dake, de tabakskoning der Vereenigde Staten, heeft eeD landgoed (men noemt het een tuin) ingericht, waar van de wederga wel nergens zal te vinden zyn. Deze tuin, in 't midden waarvan zich „Dukes Helm" bevindt, in Somerville (New Yersey) komt voor den aanlegen inrichting op het bagatel van 75,000000 frank te staan. Het terrein was oorspronkelijk een farm, en de tabakskoniDg stelde de voor naamste Amerikaausche tuinarchitecten aan 't werk, om in deze vlakke, eentonige streek heuvels,meren, watervallen, enz. enz. te scheppen. Dit thans voltooide park is ongeveer 12 vierk. Kilometer groot en dit prachtige landgoed wordt doorsneden door rijwegen, ter lengte van 32 Eng. mylen door en langs uitgestrekte grasvelden, bloemperken, rozenvelden, met rozen versierde pergola's, fonteinen, tempels, bloemrijke ballustraden, enz| Voor dezen aanleg werden ver over tien millioen gewassen geplantwaarbij een millioen der zeldzaamste Rhododen drons een aantal der heesters en boomen zijn uit oud Franschsche kasteelparkeD afkomstig. Na bjj het woonhuis bevindt zich een groot waterwerk, dat met de beroemste fonteinen van Versailles kan wedijveren en waarvan de fonteinen, als ze een geheelen dag springen, 90 millioen liter opwerpen. Ook treft men in dat park kostbare kunstwerken aan. inzonderheid bronzen beelden, en zoo er bij deze voor werpen van kunst iets is wat den eigenaar by een persoonlijk bezoek niet bevalt, gaat het naar den stal. Het woonhuis is nog in aanbouw, en, om de leveranciers, de werklieden en het dienstpersoneel buiten te houden, is een onderaardscbe tunnel gebouwd, door welke men van de landstraat het huis bereikt, De heer Duke heeft reeds bepaald datzijntuin (sicj) tweemaal 'sweeks kosteloos voor het publiek toegankelijk zyn. Het klinkt nogal Amerikaansch, maar naam en plaats worden er bij vermeld. Zou er by de opgaaf der aanlegkosten ook mogelijk een 0 te veel staan. Moord in een kerk. MüHLHEIM a/d Ruhr, 19 Februari, In de St. Engelbertkerk schoot beden een Poolsch arbeider, die oogenschijnlijk wilde biechten, den in den biechtstoel zittenden pater dood. De moordenaar werd dadelijk gegrepen. Hij verklaarde, dat hij pastoor Welter van de St. Engelbertkerk uit wraak had willen dooden. Tel. Wantoestanden in Russische gevangenissen De behandeling der politieke veroordeel den in de gevangenissen van Rusland is onder de constitutioneele regeering van tsaar Nicolaas II niet beter geworden dan zy was tijdens het tijdperk der regeeringen van Nicolaas I en Alexander III. Ditblykt uit een onlangs in de Doema gedeponeerde aanklacht, door 64 sociaaal democratisch afgevaardigden onderteekend en waarin de volgende feiten uit de gevangenissen te Nertchinsk en Orel omschreven worden. Den 20sten Juni 1912 werden tien gevan genen, onder wie een officier, naar de ge vangenis te Orel overgebracht, «'aar zy cellulair werden opgesloten. Nog dienzelfden nacht werden zy tijdens de afwezigheid van het gevangenisbestuur aan de zwaarste mishandelingen onderworpen, die daarna nog gedurende twee weken werden voort gezet. Een der gevangenen deed het volgende verhaal„Toen ik aan de beurt was gekomen, kwam een hoofdopzichter en zyn helpers binnen. Een greep my bij de schouders, een bij de beenen en men slingerde mij op den grond. Ofschoon ik mij voorgenomen had niet te schreeuwen, moest ik onwillekeurig van pijn steunen, waarop een mijner beulen uitriep: „Aha, nu spreekt hy al Franscb, de hond verzoekt hoffelijk behandeld te worden". Nadat men mijn handen en voeten ge bonden had liet men mij voorover op den grond val'en en begon op my te trappen en in 't gezicht te schoppen en toen men my met een sleutel onder de ribben stompte, begreep ik waarom my'n lotgenooten, die vóór my onderhanden genomen waren, zoo luide gejammerd hadden. Ik had dan ook geen kracht meer te zwygen en begon van pijn te kermen. Toen sleepte meD my met het gelaat op den asfaltbodem der cel eenige malen op en neer, tot de eene helft van mijn gezicht geheel ontveld was, waarna ik in een hoek geworpen en verder met rust gelaten werd". In de gevangenis te Nertchinsk werd het reglement geheel en al gewyzigd en eenige bepalingen ingevoerd, waaraan detoepassing ia hongerstaking van 14 dagen der gevan genen veroorzaakte. Een hunner werd bo vendien zonder voorafgaand geneeskundig onderzoek gegeeseld. Denzelfden nacht na men acht gevangenen vergift in, dat hen echter niet deed sterven, doch ontzettende pijnen veroorzaakte. Drie hunner sneden zich daarop de aderen door en stierven. Later stierven nog twee aan de gevolgen der vergiftiging. Dezelfde tooneelen hadden plaats in de gevangenis te Algatcbi,waar een der gevangenen, die zich niet aan een militaire bepaling wilde onderwerpen, in het cachot werd opgesloten en den volgenden dag gegeeseld. Zyn twee celgenooten ver giftigden zich. In bewusteloozen toestand werden zij naar het hospitaal gesleept en den volgenden dag, nog zwaar, in hetchachot opgesloten. De eerstgenoemde werd krank zinnig. Twee dagen daarop bedreven zes gevangenen zelfmoord. De militaire gouver neur van Karyschho wordt beschuldigd, het bevel gegeven te hebben alle tuberculeus- zieke gevangenen aan handen en voeten te boeieD en beloofde een bezoek te brengen aan de gevangenis en dan alle gevangenen te laten geeselen. De aanklacht eindigt met aan het feit te herinneren, dat den 12den JJanuari van dit jaar een krankzinnige politieke gevangene in de gevangenis van Kutais door een assis tent van den directeur mishandeld en ge folterd werd. De aanklagers stellen in hun rapport dan drie vragen aan de ministers van Justitie en Binnenlandsche Zakenle, of hun ge noemde misbruiken bekend waren 2e zoo ja, waarom dan de ambtenaren, die deze daden hebben begaan, Diet aan het gerecht zyn overgeleverd, en 3e. welke maatregelen getroffen zyn om aan het in degevangenissen heerschende regime van willekeur, waardoor het leven der gevangenen bedreigd wordt, een einde te maken. (Tel.) Vadersmart. Men schryft het „Soer. Hand." uit Bui tenzorg Den 16den dezer had op het station alhier een incident plaats. De moordenares van Lucie Goodliff moest onder politiegeleide met den sneltrein naar de plaats, waar hare straf van 20jaren dwangarbeid moetworden ondergaan, vertrekken. De vader van Lucie, die er de lucht van kreeg, spoedde zich naar het station om haar te zien wegvoeren. Toen hy hetmensch- beest in den trein in de gaten kreeg, ontstak hy dermate in woede, dat het niet veel gescheeld had ofhy was haar te lyf gegaan. De politiemannen-geleiders waren daar wel op voorbereid en namen hunne maatregelen. Hoogstwaarschijnlijk op last der politie en misschien ook uit medegevoel met de ge moedsaandoeningen van den armen vader reageerde zij met geen woord op den zond vloed van verwenachingen van laatstge noemde, die het volkomen terecht, onbegrij pelijk vond, dat de landvoogd haar gratie van de doodstraf had geschonken. Door hem te laten uitrazen, wat anders met een verwijdering van het station gestraft wordt, betuigden de omstanders zwijgend hunne deelneming in zyn emart. Geweldige brand in een Duitsche petroleumraffinaderij In de petroleumraffinaderij te Oderfurt, brak Maandag uit onbekende oorzaak in het beuzinedepót, brand uit, De vlammen hadden al spoedig een benzinetank aangetast, die met een oorverdoovende losbarsting in de lucht vloog. Dadelijk daarop ontploften vlak op elkaar met vreeselyk geweld twee en twintig andere benzinetanks, die ieder 360 H.L. benzine bevatten. Om 7 uur 's avonds bad men den brand nog niet kunnen localiseeren, maar het gevaar voor uitbrei ding is toch vrijwel geweken. Tel. Binnenland. By een koopman in antiquiteiten, Gelder- schekade 104 te Amsterdam, is uit een kelder voor f 1700 gestolen. Ontvreemd werden eenig bankpapier, 50 gouden tien tjes en eenige Antwerpsche loten. Deze waarden bevonden zich in den kelder. De politie stelt een onderzoek in. De diefstal had plaats 1.1. Vrijdagavond, toen de eigenaar van den winkel den heer A. Montezinos, op reis was. Alleen zyn zuster was achter gebleven. Zy was Vrijdag even uit geweest en in dien tyd moet de diefstal hebben plaats gehad. Eerst Zater- middag ontdekte zy de ontvreemding. De heer Montezinos had, alvorens op reis te gaan, zijn geldswaardige papieren en gouden tientjes geborgen in een koperen kistje. Dat kistje was geplaatst in een ketel, die zich bevond in den brandvrijen kelder van bet perceel. De dief of dieven schijnen het slot van den kelder geforceerd te heb ben, en goed met de situatie op de hoogte zyn geweest. Het kistje was leeg, toen men het weer opzocht. Alleen vond men 25 Antwerpsche loten verspreid op den grond, wat er wellicht op wijst, dat de dief of dieven in hun arbeid werden gestoord, door de thuiskomst van de juffrouw. De nummers der ontvreemden Antwerp sche loten zijn bekend. (Tel.) Smokkelarij van sacharine. Het had sedert eenigen tijd de aandacht van het personeel der mailtreinen naar Duitschland getrokken, zoo meldt de „N. R. Ct", dat eenige reizigers met bijzondere belangstelling informeerden naar den loop van bepaalde rijtuigen, inzonderheid die, welke naar Oostenrijk gingen. Van Vlissin- gen af loopen directe rijtuigen naar Weenen en Triest. Het staat thans vast, dat in deze rijtuigen groote hoeveelheden sacharine naar Oostenrijk werden gesmokkeld. In de retirades van de wagens, die naar Oostenrijk loopen (een speciaal soort met het oog op een speciaal remwerk, waarvan de Oosten rijk bestemde wagens voorzien moeten zyn), beeft men geheime bergplaatsen voor sacha rine gevonden. Men schijnt paneelen te hebben losgemaakt, die dan later weer werden aangebracht. Achter deze paneelen werd de smokkelwaar verstopt. De smok kelaars zijn hierby zeer uitgeslapen te werk gegaan. Er zijn tot nu toe get>n arrestaties Kiezersweek. Te Vlissingen hebben zich niet minder dan 638 personen aangemeld voorplaatsing op de kiezerslyst. Het aantal nieuwe belas ting kiezers bedraagt 406. Een revolverheld. In de tappery van v. d. L. aan de Tolburg te Dordrecht, kreeg Zondag, naar de „Dordt. Ct." meldt, de 25-jarige stoker C. J. de K met zekeren A. v. D. ruzie. De K. trok een revolver met zes scherpe patronen geladen, vuurde daaruit zes schoten af, waarvan er één v. D. trof aan den linkerpols. De K. ging er toen van door, doch werd aan de Vischbrug door de politie aange houden. De revolver met nog één scherpe patroon er op werd noginzyn bezitgevonden. Gisterenmiddag is hy, na door de politie opgemaakt proces-verbaal, ter beschikking gesteld van den officier van Justitie. (Tel.) Ongelukken. Zondagavond werd naar het ziekenhuis te Rotterdam overgebracht en in hoogst ernstigen toestand opgenomen, de 6-jarige Koenraad Schleiss, wonende aan boord van het aan de Wilhelminakade liggende Ryn- achip „Mannheim X," die by het verhalen van het schip te dicht by de winch was gekomen en door het losschieten van een staaldraad een slag van den slinger tegen het achterhoofd had bekomeD, waardoor hij een zware verwonding, benevens een sche delbreuk bekwam. (Tel.) De landbouwer Frederiks te Afferden (L.) werd Vrijdag jl. door een paard tegen het onderlijf getrapt. Aanvankelijk weinig pijn gevoelende bleef hy nog eenigen tyd door werken, doch toen hy naderhand thuis wilde eten, werd hy onwel. Op bevel van den ontboden geneesheer, die ernstige inwendige kneuzingen constateerde, werd de man naar het ziekenhuis te Gennep vervoerd od daar geopereerd. Dit mocht echter niet meer baten; de ongelukkige is thans aan de ge volgen overleden. (Tel.) Spionnagef Men meldt uit IJmuiden: Maandagavond is alhier voor de tweede maal binnen korten tijd binnen geko men het Duitsche stoomjacht „Porthos", afkomstig van Keulen. Het jacht werd ditmaal gekonvooid door de Nederland- sche torpedoboot G III, die het in de wateren van Terschelling had aangetroffen. De bemanning wordt verdacht zich aan spionnage schuldig te maken. Het jacht is verleden week opgemerkt in den Nieuwen Waterweg en kort daarvoor in de Zeeuwsche stroomen. Men deelt ons mede, dat het jacht eeni gen tyd geleden om dezelfde reden uit eeD Engolsche haven heeft moeten vertrekken, gekonvooid door een Engesche torpedoboot. Ofschoon de torpedoboot GIII thans naar Nieuwediep is vertrokken, zijn door marine autoriteiten uitgebreide maatregelen getrof fen, om het doen en laten van het jacht nauwkeurig te volgen en eventueel vertrek onmiddellijk aan de betreffende autoriteiten te melden. Ook verleden jaar is het jacht ïd onze wateren opgemerkt, doch onder ander ge zag. Het heeft 't model van een zeesleep- boot, voert een groene vlag, doch draagt geen naam op den voorsteven. (Tel.) Brandstichting. Zondagochtend vroeg is, naar de „N. R. C meldt, op de boerderij van J. G. Z. te Ba rendrecht, een begin van brand geweest, waardoor een gedeelte van een schuur ver nield en vry ernstige schade teweeg gebracht werd. Men denkt aan kwaadwilligheid, in vei" baud waarmee de politie 'n Duitsch zwerver heeft aangehouden. Verzekering dekt de schade. De kerkdiefstal le Nispeyi. Te Calmpthout (Belgis) is een persoon gearresteerd, die men vermoedt dat de hoofdschuldige is van den kerkdiefstal op 3 dezer te Nispen gepleegd. Ruwe zeden. Men meldt uit Havelte: Eod jonge man uit deze gemeente, sedert geruimen tyd werkzaam in Duitschland, had zich, ten einde by de begrafenis van een familielid tegenwoordig te zyn, j.l. Zaterdag op reis naar hier begeven. In een café te Meppel verwisselde by van kleeren en stak zich in een voor dergelijke gelegen- heden geschikt pak. Daarna ging hy op stap naar het ODgeveer twee uur verder gelegen sterfhuis, In een café aan den rijksweg, waar hy even zou opsteken, trof hy drie personen aan, die hem al vrij spoedig op alle manieren begonnen te plagen en te sarren. Onze reiziger hield zich echter kalm betaalde zyn vertering en stapte maar weer spoedig op. Ongeveer een kwartier verder, tusschen het Paradysschut en de spoorbrug, achter haalden hem de drie bovenbedoelde perso nen, die per fiets waren. In het voorbijrijden ontving hy van een hunner, dwarsoverde geheele borst, een snede van aanmerkelijke lengte. Thans greep hy ook zyn mes en gaf een der drie een por, zoodat deze van zijn fiets viel en bleef liggen. De twee anderen sprongen af, grepen den uit zelf verdediging handelenden jODgen man aaD en wierpen hem in de diepe Drentsche Hoofd vaart. Gelukkig is hij een goed zwem mer en daarom koos hy van twee kwaden het miDste en zwom over het breede vaar water naar den overkant. Op eenigen af stand wonen menschen, waar hy vernam, dat zijn broeder zich niet ver van daar bevond. Deze werd gehaald en samen ver volgden zy nu hun weg. Van de belagers werd niets meer ontdekt. Men meldt ons uit Steenwijk: De ruim 17-jarige leerling van de tuin bouwschool te Frederiksoord, H. C. van H reed gisteravond omstreeks 11 uur per fiets met een vriend door onze stad. In de Wold- straat gekomen, ontving by, zonder de minste aanleiding, van een hem onbekend persoon een snede die door ulster overjas, onderjas en pantalon liep. Direct is aangifte by de politie gedaan. (Tel.) Diefstal aan de Hembrug. Het justitieel onderzoek naar de vroeger gemelde ontvreemding van gelden uit de kas van het hoofd der magazijnen aan de Hembrug leidde niet tot opsporing van de daders, maar verschafte toch zoodanige gegevens, dat meD op het betrokken bureau is gaan zoeken wat elders niet te vinden bleek. Althans moet, Daar wy vernemen, een commissie bezig zijn de administratie en het beheer nauwkeurig na te gaan. (Tel.) Poging lot moord. Te Heereveen werd Maandagavond ge vankelijk binnengebracht de 22 jarige Veen sraa uit Appelscha, die Zondagavond op zyn kameraad Baron een revolverscbotloste, dat dezen in den hals trof. Dr. Waning Bolt te Smilde verleende hulp, doch kou de kogel niet. verwijderen. De gewonde is heden naar het academisch ziekenhuis te GroDin- overgebracbt. Baron staat ongunstig, V. gunstig bekend. De laatste wa8 pas uit Duitschland terug, gekeerd. Na verhoor werd zyn gevangen houding gelast. (Tel.) Het Congres te Amsterdam. Thans is vastgesteld, dat het Congres der Ligne Internationale de Associations Toeris- tes gehouden zal worden van 18 tot 21 Juni. Door het Gemeentebestuur is de fraaie zaal der Kamer van Koophandel in het beursgebouw beschikbaar gesteld voor de vergaderingen van het congres. Ook zullen de congresleden ten Raadhuize worden ont vangen. Men zal zicli herinneren dat, zestien jaar geleden, het eerste congres van toeristbon- den, waarop in beginsel tot oprichting van den Wereldbond besloten werd, ook te Amsterdam is gebonden. Drie personen verdronken. Te Oidelamer gebeurde Donderdagmorgen naar het „Hbl." meldt, een droevig ongeluk. Een knaapje bevond zich op het ijs van bet polderwater, doch dit was Dog Diet sterk genoeg om iemand te dragen. Plotseling brak dan ook het ys en schoot de omstreeks 7jarige Douma er oDder. Zijn zuster, die zich in de uabyheid bevond snelde ter hulp en begaf zich te water, doch zy geraakte eveneens onder het. ijs. Toen de moeder dit bemerkte, bedacht zy zich geen oogenblik en poogde dadelijk haar zoon en dochter te redden. Hoewel het water op de plaats des onheils niet diep is, kon zij er niet in slagen haar kinderen te redden en moest zy eveneens haar reddingspogingen met den dood bekoopen. Landbouw. De overbemesting der granen. Wanneer de vorst voorbij en het voorjaar in het land is, dan dient het wintergraan aanstonds te gaan groeien. Hoe vroeger het den groei hervat, hoe vroeger het ryp is en hoe eer de oogst valt. Dat is natuurlijk van belang in verband met de andere werk zaamheden in de boerderij. Doch het is ook van invloed op de kwaliteit van het stroo en de korrel. Men kan alles zoo rijp laten worden als men wil en komen er regenpe rioden dan kan men ook, als men wil, zoigen dat alles vóór dien tijd bmnen is. Een vroege oogst is gewonnen. Welnu, men kan zelf bijdragen tot bet spoedig hervatten van den groei der wintergranen en daardoor tot het vervroegen van den oogst door in het vooriaar alle wintergranen, zoowel tarwe en i ogge als gerst een matige overbemesting met chilisalpeter te geven. Die hoeveelheid kan varieeien tusschen 100 en 300 K.G. Is het land erg vruchtbaar, heeft het veel stalmest gehad en heeft men bij het zaaien ook reeds stikstofmest gegeven, dan kan men volstaan met 100 K.G. per Hectare uit te strooien. Doch, heeft ruen zyn stalmest voor andere gewassen, b.v. voor suikerbieten enz. noodig gehad, is het land uit zyn aard niet al te vruchtbaar, dan moet men meer geven en kan men gaan tot 300 K.G. al naar gelang men meer van het land ver wachten kan. Het is niet noodig de gansche hoeveelheid in eens uit te zaaien. Men kan ook een gedeelte bewaren tot de plantjes weer aan het groeien zyn. Het is in het oog vallend, hoe snel het wintergewas zich na een overbemesting met chilisalpeter begint te ontwikkelen. In korten tyd is het land van uiterlijk veranderd. Dat deze bemesting vooral in koude voorjaren moet plaats heb ben, is duidelijk. Een uitstekend geslaagde proef. Verleden jaar werd er door ods een be mestingproefveld aangelegd, waarvan bet resultaat zoo mooi was, dat wy niet kunnen nalaten er in dit blad een kort verslag van te geven. De bedoeling van de proef was de twee atikstofmeststoffen, met name zwavelzure-ammoniak en chilisalpeter on derling vergelijken op een graangewas. Als proefvrucht diende tarwe. Het proefveld was aldus ingesteld Perceel 1 kreeg geen stikstof, enkel 500 K.G. superfosfaat, per H.A. berekend. Perceel 2 kreeg, benevens 500 K.G. super fosfaat, 300 K.G. zw. amm. Perceel 3 kreeg, benevens 500 K.G. super fosfaat 400 K. Chili. De hoeveelheid stikstof op de beide laatste perceelen was dus precies gelijk. Den 15en Maart werden deze meststoffen als overbe mesting gegeven. De werking der stikstofmeststoffen was spoedig waar te nemen Reeds na een week was er duidelijk verschil te zien tusschen de perceelen met en dat zonder stikstof. De chili werkte iets vlugger, maar veel verschil was er van het begin af aan niet te zien. Alleen vertoonde hei Chili-perceel wat meer neiging tot legeren. Het perceel dat geen stikstof gekregen had was verre ten ach teren. Op grooten afstand was het verschil te zien. Geoogst werd op 8 Aug. De opbrengst per H.A. berekend, was als volgt Perceel 1 geen stikstof 36,25 H.L. tarwe en 2160 K.G. stroo. Perceel 2, bemest met zw. amm. 61,75 H L. tarwe en 4540 K.G. stroo. Perceel 8, bemest met Chilisalpeter 61,02 H.L. tarwe en 4780 K.G. stroo. De opbrengst aan tarwe was dus het grootst bij zw. amm. Chili gaf wat meer stroo. Het verschil tusschen stikstof en geen stikstof was, zooals men ziet zeer groot. Wat leert ons bovenstaand proefveld Dit. Dat ook zw. amm. als overbemesting

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 3