V ONZE EILANDEN van 22 FEBRUARI 1943. politiek sinds jaren kent. Hij toornt schimpt op de sociaaldemocraten, maar schimpt bij zijn bestrijding der staatspen- sioneering zelf van slampampers en paupers. Hü verwijt de linkerzijde obstructie en dient zelf heele reeksen amendementen in om ze na enkele oogenblikken, als hij de behande ling der wet in de Kamer heeft stopgezet, weer in te trekken. Hij sputtert bij tal van wetten eerst geweldig tegen, houdt gewel dige redevoeringen, doch valt regelmatig om en stemt voor. Hij is in alle opzichten een der kwade geniussen der rechterzijde, het levend bewijs van het politieke bederf der coalitiepolitiek. Terwijl hy vroeger be kend stond als een der nobele figuren, ter wijl hij bekend staat als de staatsman van het Noblesse oblige, zullen er wel weinigen meer zijn, die den Lohman van 1913 zouden plaatsen op zijn vroeger voetstuk. Lohman heeft zijn roem overleefd. Wan neer men ziet en leest, wat deze christelyk- historische staatsman durft bestaan, dan zou men er inderdaad toekomen seniele aftakeling als verontschuldiging voor hem te pleiten In het Maandblad van de Ver- eeniging „Tegen de Kwakzalverij" van 2 Fe bruari 1918 vindt men een geschiedenis vermeld, die bijna ongelooflijk ia. Een zekere Veltman beweert een middel tegen suiker ziekte te hebben, dat hij „orvistanose" noemt. Hij wil dit middel in den handel brengen en heeft daar voor de hulp ingeroe pen en verkregen van rar. Lohman. Deze heeft aan verschillende hem onbekende dames den volgenden brief geschreven 's-Gravenhage, 24 Maart 1912. Mevrouw, De heer Veltman, zooala U reeds bekend is, heeft, gedeeltelijk bij toeval, een mid del ontdekt tegen suikerziekte. Hij heeft mij alles, wat daarop betrek king heeft, meegedeeld en ik ben tot de overtuiging gekomen, dat het door hem gebezigde middel niet slechts verrassende uitkomsten geeft, maar ook ongevaarlijk is, zoodat, indien iemand inderdaad, naar het oordeel van een deskundige, de ge noemde ziekte heeft, het middel gerust kan worden aangewend. Hoewel in het geheel geen deskundige, durf ik, op grond van verschillende, mij békende omstandigheden, dit met gerust heid verklaren. Het middel kan niet worden geëxploi teerd, zonder een kapitaal van minstens acht duizend gulden. Ik heb dit schijnbaar hoog bedrag, dat samenhangt met het inrichten eener installatie, het zoeken en droogen van kruiden enz., nauwkeurig nagegaan; vermindering daarvan is niet wel mogelijk. Daar het tijdstip om de kruiden te ver zamelen gekomen is, en de tijd, daarvoor bestemd, kort duurt, moet, wil men de exploitatie, het geld zoo spoedig mogelijk, binnen enkele dagen, bijeengebracht, al thans toegezegd worden. Daar deze zaak mij, met het oog op de lijders, zeer interes seert, hoewel ik zelf daartoe niet behoor, en het mij hoogstwaarschijnlijk voorkomt dat het bovenstaande bedrag zeer spoedig kan zijn inverdiend, zou ik niet aarzelen zelf dat bedrag, tegen gewone rentevergoe ding, voor te schieten, indien dat niet met het oog op mijn talrijk gezin, voor mij te hoog was. Want mogelijkheid van verlies is natuurlijk nooit uitgesloten. Ik heb mij daarom bereid verklaard, ten bewijze van het vertrouwen, dat ik in de zaak stel, zelf een gedeelte, b.v. i/8 van het bedrag, voor te schieten, en wend mij nog tot enkelen, van wie ik vermoeden kan, dat zij meer direct-belanghebbenden zy'n, om hen in de gelegenheid te stellen, ten eigen behoeve de exploitatie mogelijk te maken. Indien door U in deze leening wordtdeel* genomen, kunnen de voorwaarden door U zeiven worden bepaald, daar do Heer Velt man bereid is hoogere dan de gewone rentevergoeding te betalen. Mij is dit na tuurlijk onverschillig, daar ik geen finanti- eel belang bij de zaak heb; ik zou het echter betreuren, dat een middel, waaraan o.a.Dr, Roessingh groote waarde schijnt te hech ten, tengevolge van geldgebrek aan de lijdende menschheid wordt onthouden. Het antwoord op dit schrijven, kan in dien U dit verlangt te geven, geschieden zoowel aan den heer Veltman (FranckLin straat 168) als aan den ondergeteekende. Met achting Uw Dw. (w.g.) A. F. DE SAVORNIN LOHMAN. Minister van Staat enz. enz. Trompstraat 334. De lezer merke nu eens opmr. Lohman schrijft, dat dr. Roessingh aan het middel groote waarde schijnt te hechten. En wat schrijft dr. Roessingh aan dr. van Dam andere, even belangrijke gedachten, die er het gevolg van waren, van het voornaamste punt afdwaalde, dat betrof de vraag, wat er van Valerie en my moest worden, sinds wij dachten, dat wij onmogelijk aan Pharos konden ontsnappen. Hoe de laatste het geheim van ons plan tot ontvluchten had ontdekt, kon ik niet begrypen, noch kon ik begrypen toen hij ons met zulk eene zekerheid en spoed had kunnen vervolgen en krijgen. Zooals gebleken was, was het ook maar goed, dat hij ons vervolgde en ik huiverde weer, toen itc dacht, wat Valerie's lot kon geweest zy'n, als hij niet zoo ter juistertyd op het tooneel ware verschenen. Van één ding was ik overtuigd, .ondanks de bedreigingen, die hy had geuit, en dat was, dat, zoodra wy Engeland bereikten, ik spoedig de eene of andere manier zou vinden hoe ik moest doen besefte ik niet op het oogenblik om de vrouw, die ik liefhad, uit zyne klauwen te krijgen, dezen keer voor goed. Ik ontbeet dien worgen alleen, daar Va lerie nog te ziek was om hare kooi te ver laten, terwijl Pharos als gewooniyk niet tegen den middag verscheen. Toen hij ver schenen was, had de zee veel van hare woestheid verloren en bijgevolg ging het schip beter vooruit. Hoe ik in Engeland verlangde te zyn, kan niemand zich voor stellen. De gebeurtenissen der laatste maan- ,0)3 Uw vraag, of ik inderdaad groote waarde hecht aan het middel „orviëtanose" moet ik antwoorden, dat ik dit niet kan, daar mij van de werking van dit middel niets be kend is Goed geconstateerde gevallen, waarin het middel een genezende of althans een gunstige werking heeft uitgeoefend zijn my niet bekend. En wat Veltman zelf betreft, schreef een dame wie mr. Lohman om geld vroeg, aan den christelijk-historischen leider. „Dat zy niet verder met aanbevelingen omtrent een zekeren Veltman wenschte te worden lastig gevallen, want „inge wonnen informaties van zeer betrouwbare zyde hebben aan het licht gebracht, dat deze Veltman als een minderwaardigen onbetrouwbaar persoon te boek staat, die zich niet ontzien heeft daden te verrichten die met oplichterij kunnen gelijk gesteld worden". Men verbaast zich er ov6r, hoe iemand als mr. Lohman op zoo lichtvaardige wijze zijn naam durft leenen voor de exploitatie van dergelijke geneesmiddelen. Om op de politiek terug te komen, toen Vrijdagmiddag de Kamer een aaneenscha keling van persoonlijke ruzie's vertoonde, was het alweer mr. Lohman die de linker zijde op de onbillykste wijze aanviel. Hy zou niet spreken over amendementen, die zoo maar in de discussie werden geworpen, hij zou als de rechterzijde zwijgen, Notabene, dat durfde mr. Lohman zeggen, terwijl byna alle amendementen van links reeds in Octo ber 1912 zyn ingediend en het meest in grijpende amendement, dat het heele stelsel van minister Talma op losse schroeven zet, gekomen is van dominee de Visser en veel later in het debat is geworpen. Dan waagt hij, mr. Lohman het, tegenover links van demagogie te spreken! Dan durft hij, mr. Lohman, poseeren als de martelaar aan de rechterzijde. Dan wordt in zyn Nederlander over die snoode woordvoerders van links geweeklaagd. Mr. Lohman poseert als de edele man. Jammer, dat hy voor die rol alle geschiktheid verloren blijkt te hebben. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS- Donderdagmiddag had de bouwknecht J. Noordijk het ongeluk van een wagen te vallen en daarbij zyn pols te braken. Donderdag trapte de zoon van B. D. een steenen bal tegen de groote winkelruit van den heer H. van Beek, waardoor deze stuk sprong. Het zal er voor de ouders weer op aan komen. De Ronaboot die hier vier avonden een Bioscoopvoorstelling heeft gegeven werd door ongeveer 600 personen bezocht. Onze dorpsgenoot A. Jongejan schipper op een vischsloep varende van Maassluis en onze yroegera dorpsgenoot S. de Ruiter eveneens schipper op een vischsloep van die plaats kwamen Dinsdag te IJmuiden binnen met een besomming van 2660 en 1900gulden. Donderdagavond trad de heer van Kalmthout uit Rotterdam propagandist der NederlaDdsche coöperatieve vereeniging in de zaal van den heer Meijer als spreker op, er waren ongeveer 100 personen opgekomen. Spreker schetste de voordeelen der Coöpe ratieve vereeniging en raadde alle aanwezi gen aan zich als lid aan te sluiten by de Coöperatieve broodbakkery „De Volharding" te Dirksland. Na zijn rede gat hy de aan wezigen eenige lichtbeelden te zien. Wees op uw hoede. Door den heer van den Heuvel ass. station chef der R. T. M. alhier is by de politie een valschen rijksdaalder gedeponeeid, ver moedelijk door hem Dinsdagmorgen aan bet loket ontvangen. Gelukkig dat de heer v. d. Heuvel het karakter niet bezit om het valache geldstuk aan anderen in de handen te stoppen, diegeene die het opzettelijk in handen van den heer v. d. Heuvel heeft weteu te stoppen, moet er aan denken dat hy die som van zyn loon moet missen zoodat zijn daad als karakterloos wordt beschouwd. - Woensdagmiddag ontstond ten huize van den heer B. Haagens op den Westdyk een begin van brand, doordat een hoeveel heid roet in de schoorsteen vuur had gevat. Gelukkig kon het nog intijds worden ge- bluscht. J. van Strien was hier weer de groote behulpzame. - Woensdag had de vrouw van M. Kop- penhol het ongeluk van den zolder te vallen en daarby haar been erg te bezeeren. den hadden, indien ze niets anders hadden gedaan, my ten minste van mijn lust, tot reizen beroofd, en wat Egypte betreft, de liefde die ik eens voor dat Jand had gekoes terd, was voor een haat geweken, die even groot was als ik de andere oprecht had gedacht. Ik heb reeds gezegd, dat het middag was, vóór Pharos op bet dek te voorschijn kwam; maar toen hy kwam, dacht ik, zou hy, wat zyne beminnelijkheid betrof, veel beter tevreden geweest zyn. Daar ik hem nu een weinig uit zyne wijze van doen bad leeren kennen, duurde het niet lang, of ik zag, dat hy in een zyner slechte luimen was. Daarom besloot ik zoo ver mogelijk uit zijne nabijheid te blijven, maar hierin slaagde ik slechts gedeeltelijk. „Over acht en dertig uren,mijn vriend," zeide hij, toen hy my ontdekt had, „zul je weer in Engeland zyn. Je behoortmij dank baar te zyn, want het is heel zeker, dat, had ik je niet naar Hamburg gevolgd, jij nog in die door de pest geteisterde stad zoudt zyn en waar zou Valerie zyn Wel Valerie zou Maar, wij willen niet meer van die kleine sprongen hebben, alsje het goedvindt, dus denk er aan. Den eerstvol genden keer dat je me bedriegt, zal ik weten hoe met je te handelen. Alles welbeschouwd, was het een goede dag voor my, toeri Je op Valerie verliefd werd." SOMMELSDIJK- Uitslag der aanbesteding haven verbetering door het vervangen van ongeveer 60 M. houten beschoeiing door een gemetselden muur op houten fundeering, vergrooting der waterruimte in de haven, het vereischte grondwerk enz. M. Visser, Papendrecht f 6926,— J. J. Kooymans, Dordrecht f 6779,— J. H. van Oven, Dordrecht f 6660,— L. Troost, Sommelsdyk f 6993,— A. Lodder, Oud-Beyerland f 5662,— Gebr. Ie Comte, Sommelsdyk f 6206,10 Een afschrift van het primitief kohier der belasting op de honden van het dienst jaar 1913, ligt gedurende vijf maanden, van den 18 Februari tot en met den 17 Juli a.s ter Gemeente-Secretarie voor een ieder terinzage. Door het gemeentebestuur is by in schrijving de levering van de benoodigde grint voor dit jaar, gegund aan schipper M. Faaese en c.s. alhier voor f 2,22s p. M3. franco op den wal, terwijl het verrijden der grint van de Kaai naar de daarvoor bestemde plaatsen is gegund aan A. van Antwerpen en D. Vroegindeweij voor f 0,54 per M3. OUDDORP- De landbouwer P. Voogd, verkocht dezer dagen een 2jarig paard voor de kolossalen prijs van f600. Bij den schoenmaker C. Meura ontstond een begin van schoorsteenbrand, doch werd gelukkig door den buurman Krijn Breen spoedig gebluscht. a.s. Donderdag 27 Februari hoopt de Muziek vereeniging alhier haar tweede uitvoering te geven in de openbare school. Alhier worden pogingen aangewend tot oprichting eener visscberyvereeniging voor Goedereede en Ouddorp, waarvan a.s. Zaterdag de eerste vergadering zal plaats Donderdagavond gaf de Zangvereeni- ging „Excelsior" van Stellendam alhier in de openbare school een goed geslaagde uitvoering. Buitenland. Bewijzen der duurte. Onze correspondent te Londen schrijft. Voor een Engelsch goudstuk ter waarde van f 12, naar het koninklijk beeld en op een souverein genoemd, kon hier te lande verleden jaar bijna een vijfde minder wor den gekocht dan 18 jaar geleden. Deze be rekening werd onlangs gemaakt door de arbeidsafdeeling van den Board of Trade (ministerie van Handel en Nijvetheid), ten behoeve eener offlcieele commissie van onderzoek naar de positie van het Engel- sche postpersoneel. De koopwaarde van dat goudstuk, berekend naar de prijzen van 23 verschillende voedings-artikelen, was gedu rende den tyd als volgt:" 1895 f 12.- 1896 „12.- 1897 11.66 1898 11.10 1899 11.60 1900 11.05 1901 11.- 1902 10.96 1903 10.76 1904 o 10.80 1905 10.76 1906 10.80 1907 10,55 1908 10.30 1909 10.36 1910 10.15 1911 10.20 1912 9.75 Sinds 1895 geeft dat een verminderde koopwaarde van 18.8 pCt. Doch de prijzen van vele verbruiksmid- delen stegen veel meer De president van den Board of Trade deelde pas, op verzoek van eenLagerhuislid, een door zijn depar tement opgemaakte tabel van groothandel prijzen van 24 verschillende artikelen mede. over het jaar 1905 eu 1912. En die vergelij king geeft de volgende percentages van prysverhooging, die ik in de volgorde hun ner grootte heb geplaatst Tapioka 89.8 pCt., steenkool voor stoom machines 60 pCt., krenten 47.3 pCt., koffie 46.5 pCt., steenkool voor huiselijk gebruik 40.9 pCt., reuzel 39.3 pCt., gerookt spek 35.2 pCtmindere soort rundvleesch 33.8 pCt., rijst 32.9 pCt., hammen 28.1 pCt., kaas 23.5 pCt., eieren 21.5 pCt,, thee 21.3 pCt., beste kwaliteit rundvleesch 20 pCt., melk „Wat meent u vroeg ik, want noch de uitdrukking op zijn gelaat, noch de wijze, waarop hy sprak beviel mij. „Ik meen, wat ik zeg," antwoordde hy. „Je hebt Valerie lief en zij heeft jou lief.— Wel, om het zacht uit te drukken, zy doet, wat ik haar zeg en zoo zaljy in't vervolg doen. Het zou misschen wel zoo goed zyn, als je dat wilde onthouden." Ik stond op van het vallicht, waarop ik gezeten had en keek hem aan. „Mijnheer Pharos," zeide ik, terwijl ik myne hand by wijze van protest ophield, „u is werkelijk ver genoeg gegaan. Laat my u aanraden, u tweemaal te bedenken voor u zulke bedreigingen tegen my uit. Ik begrijp niet met welk recht u tot my op deze wyze spreekt." „Er zijn vele dingen, die je niet begrijpt en nu is het mijn plan je in te lichten," antwoordde hy met volkomen koelheid. „Alleen, onthoud dit als je in overeen stemming met mijne wenschen handelt, ben je veilig, maar als je te eeniger tijd my tracht te dwarsboomen, ik waarschuw je wel, wil ik je als een worm verpletteren." Zoo sprekende, wierp hij my een nog boosaardigen blik toe en vertrok. Toen bij weg was gegaan, ging ik weer zitten en trachtte het raadselachtige van zyn gedrag op te lossen. Welk zyn doel kon zyn om mij by zich te houden en waarom bij my altijd 17 pCt., boter 16.8 pCt., zeep 13.3 pCt., meel 13.1 pCt., brood 9.4 pCt., beste kwali teit schaapsvleeseh 7 pCt., visch 4.2 pCt. De groote mynwerkersstaking van ver ledenjaar was onvoordeelig voor het publiek dat niet alleen tijdens haar duur, maar ook nu nog veel meer dan gewooniyk voor de steenkool heeft te betalen. De prijsstijging van andere artikelen wordt ook voor een deel aan werkstakingen toegeschreven. Sinds 1905 verminderden enkel de prijzen van de minste soort schaapsvleeseh (door de allerarmsten gegeten) 4.3 pCt., van de middelsoort schaapsvleeseh 1.6 pCt. en van petroleum ook 1.6 pCt. In een pension. In een pension te Soerabaja woonde, be halve andere bewoners, een jonge dame, werkzaam op een bureau, vertelt het „Soer. Nieuwsblad". Daar zij een lief figuurtje eu een knap gezichtje had, werd zij door drie andere mannelijke bewoners het hof ge maakt, die haar met attenties, cadeautjes en complimentjes overlaadden, zonder dat bleek, aan wien zy de voorkeur gaf. De drie medeminnaars bleven onderling in de beste verstandhouding leven en spraken tegen elkaar niet over de teedere gevoelens, die de jonge achoone bij hen bad opgewekt. Op een avond was een der drie naar een feestje geweest en keerde laat naar huis terug in een overmoedige stemming. Naar zijn kamer gaande, kwam hij voorbij die, waar 't meisje sliep en onder haar venster zong hij eerst zacht, maar allengs luider de aria uit Fauaf. Faites lui mes aveux Portez mes Yoeux etc. Toen het lied uit was, zette hij krachtig in „O sole mio", maar werd gestoord door den buurman van het meisje, die hem in weinig beleefde termen verzocht zyn sere nade te staken. De zanger trok er zich niets van aan en kweelde voort. Nu klonken ook uit een verder af liggende kamer verwenschingen en na eenige oogenblikken verschenen twee heeren in slaapbroek en kabaja, die den zanger hardnekkig medevoerde. Om by diens verblijf te komen echter moesten zy de deur passeeren, waarachter het meisje rustte en daar wilde de zanger zich los rukken. Een worsteling ontstond en alle drie rolde tegen de deur. Die deur was wel gesloten met den sieutel, maar er was ver zuimd de grendel in het grondgat te stoeten, toen dus de drie lichamen tegen de deur botsten, schoof deze open, even hield hej slot de twee deuren aan een, maar toen klapten ze beide met een vaart open. Het meisje, niets anders denkende of haar drie aanbidders deden een vereenigden aanval, begon luidkeels om hulp te roepen, een gardoe, die toevallig juist wakker was, giDg als een razende op de tong tong slaan, hospes, hospita, andere logeergasten en zelfs twee geelvinken snelden toe, maar toen zy in de kamer van het doodelijk ontstelde meisje kwamen, vonden zy niets dan een wandelstok en een heerenhoed. Het meisje lag onder het bed, waar zy zich verscholen hadde drie invallers waren verdwenen. De zanger moest 1 Februari verhuizen Londeneehe politieagenten veroordeeld. Bobby is humaan en hoffelijk, schrijft onze Londensche correspondent dd. 14 Fe bruari. Dat zal iedereen moeten getuigen van den Londenschen agent van politie. Maar onder de twintig duizend leden van zyn korps, kunnen licht minderwaardigen voor komen. En bobby zal zich wis wel schamen, over zyn drie jonge collega's die hier pas door het crimiaieele gerecht van de Old Bailey werden veroordeeld. Zy stonden daar wegens mishandeling terecht, aangeklaagd door een Londenschen linotype-zetter, Chapman. Deze was opeen avond laat met zijn vrouw uit geweest. Na middernacht zouden zij huiswaarts keeren en in het noorden der stad op een tramwa gen stappen, toen zy woest werden aange grepen door twee 27-jarige agenten van politie in burgerkleeding, Brooks en Smith. Er kwam nog een derde agent bij, ook in civiel, 24 jaar oud en Wetherill geheeten. Alle agenten waren ook uit geweest, hadden iets te veel gedronken en waren vechtlustig. Zij stompten, duwden en molesteerden het echtpaar. Chapman verweerde zich daar tegen, werd door het drietal agenten beet genomen en onder protest naar het politie bureau gebracht. En daar mishandelde Wetherill den werkman nog meer. Verschillende getuigen, die op straat het tooneel hadden bijgewoond, bevestigden het woeste optreden der agenten. Doch dezen ontkenden dat onder eede, en verklaarden het eersf door Chapman te zijn aangevallen. met straf dreigde, als ik niet in overeen stemming met myn wenschen handelde, waren twee vragen, die ik trachtte to be antwoorden maar vergeefs. Dat er iets achter dit alles school, wat kwaad voor my voorspelde, daarvan was ik zedelijk over tuigd, maar wat dat iets was, moest lk Dog ontdekken. Indien ik alles geweten had, zou ik wel eens willen weten, hoe ik dan te werk zou zyn gegaan. Voor het overige van den dag zag ik niets van Pharos. Hij had zich in zijne hut opgesloten, met den aap alleen voor gezel schap. Tegen het einde van den namiddag echter, liet hy den kapitein roepen en zy bleven samen gedurende een kwartier in de hut gesloten. Toen de laatste weer ver scheen, kwam bij meteen ongewoon bleek gelaat terug. Hij giDg mij op de kampagne- ladder voorby en naar het licht, dat ik in zyne oogen zag, vermoedde ik, dat Pharos hem naar eene zyner slechte luimen be handeld had en dat hy er aanmerkelijk verschrikt was uitgekomen. Weer nam ik alieen deel aan den avondmaaltijd endaar ik nu niet alleen van mijn eigen gezelschap moe was, maar door angst en voortdurende bepeinzing van één onderwerp uitgeput, zocht ik myne rustplaats vroegtijdig op. Mijne droomen waren dien nacht verre van heerlijk. Het kon my'n twist met Pharos geweest De jury vond echter het hun ten laste ge legde bewezen. Daarop bekenden Wetherill en Smith ook in de getuigenbank meineed te hebben gepleegd. Zy werden ieder tot 12 maanden zware gevangenisstraf veroor deeld en Brooks tot vier maanden. De rechter noemde hen een schande voor het bewonderenswaardige Londensche politie korps. Zy kregen tevens terstond hun ont slag uit den dienst en worden dus dubbel gestraft. Denzelfden dag, Donderdag veroordeelde het provinciale gerecht van Lincolnshire een inspecteur der landelijke politie tot betaling eener schadevergoeding van f 720 aan een steenkoolhanuelaar van Crawle, die door hem mishandeld was geworden. De inspecteur vond den man na bezetten tyd in een café, kreeg een woordenwisseling met hem, waarby die man den inspecteur zijn helm van 't hoofd sloeg. De man ver klaarde buiten het hotel, door 'n agent van politie tegen den grond geslagen en, bewusteloos, op zijn buik over den grond naar het bureau gesleept te zyn. Hij brak daarby zijn neus en liep ook een hersens- storing op. Op het bureau sloeg de inspecteur hem hard op zijn gezicht. De steenkoolhandelaar werd naderhand wegens dronkenschap en verzet tegen de politie tot een boete veroordeeld. Doch nu eischte hy voor de ondergane mishandeling schadevergoeding van een constabel en den inspecteur. De eerste gedaagde verklaarde geen deel aan de mishandeling te hebben genomen, zoodat hy buiten vervolging werd gesteld. De inspecteur verklaarde zicb enkel tegen het ruwe optreden van den steenkool handelaar veiweerd en hem per ongeluk op zyn gezicht geslagen te hebben. De rechter vond echter, dat de inspecteur harder had geslagen dan noodig was en veroordeelde hem, den steenkoolhandelaar een schade vergoeding. plus de proceskosten te betalen. De moord op den boschopziener Jansen. De correspondent te Cheribon van het „Bat. Nwsbld," schrijft aan zijn blad: De boschopziener Jansen, vroeger geplaatst te Tji-Waringin, daarna overgeplaatst naar Tomo, is gevallen als slachtoffer van zyn plicht. Hij is verradelijk vermoord door houtdieven, die hem in het dichtst van het bosch met een geweerschot hebben neerge veld. Deze moord was te voorziende politie zelve zal dat ook wel voorzien hebben. Ik kende den heer Jansen persoonlijk en herinner mij nog goed, dat hy destijds eens voor hetresidentiegerecht moest verschijnen, op een aanklacht wegens mishandeling. Het bleek een listige intrige om hem in een slecht blaadje te brengen. De intrige werd aan het licht gebracht, de beschuldigde werd vrijgesproken. Maar de heer Jansen heeft daarna zeer zeker aan nieuwe vervolgingen bloot gestaan. Hij vertelde my, hoe moeilijk de strijd was voor een plichtsgetrouw ambtenaar in het bosdistrict Tji-Waringin, daar alle steun van de zijde der politie ontbrak, om een einde te maken aan den ergelyken toestand, veroorzaakt door zyn voorganger,die, gezegd wordt, met de dieven geheuld te hebben en d..arvoor door het gerecht tot gevangenis straf werd veroordeeld. Hoewel dus gebleken was dat er misstan den bestonden bleef de eigenlijke oorzaak, de onwil der politie bestaan. Bijgevolg bleven de gevaarlijke elementen steeds buiten schot, totdat de kans schoon was om den boschopziener die hen voortdurend op de hielen zat, uit den weg te ruimen. Ik heb bij het relaas, dat wijlen Jansen mij destijds deed, moeilijk kunnen gelooven, dat de politie in die buurt zoo erg in haar taak tekort schootik geloof dat nu beter. Jansen had voor het afgeloopen jaar een stapel opgaven van houtdiefstallen, boscb- branden door kwaadwilligen veroorzaakt, vernieling van jongen aanplant, enz., al welke zaken zonder vervolging of „koerang trang" waren gebleven. Is het wonder, dat iemand, die tegenover deze overmacht ge plaatst wordt en gestreng, plichtgetrouw blijft optreden, ten slotte als slachtoffer valt? Als het kalf verdronken is, dempt men den put. Misschien gebeurt dit nu nog niet eens. Intusschen hoop ik, dat de dierenbende met haar trawanten in het district West Cheribon-Soemedang nu werkelijk flink on derhanden genomen zal worden. De houtvester kan over haar optreden een boekje opendoen, dat de noodzakelijkheid van krachtige actie duidelijk zal bewijzen. Ben zonderling advocaat. Een niet onvermakelijk tooneeltje speelde zich dezer dagen voor een der districts-ge- rechtsboven te Weenen af, gedurende de zyn, die daarvan de aanleiding was, in welk geval, ik bemerkte dat ik op elke bijzon derbeid van mijn leven gedurende de laatste twee maanden terugzag. Ik haalde my de eerste ontmoeting aan de Teemskade met dezen vreeselyken man weer voor den geest; het bezoek dat by mijn atelier op den nacht van den moord van den antiquiteitenkoop man gebracht had; ons gesprek te Pompeji en onze reis over de Middellandsche Zee op het jacht. Daarop volgde mijn vreeselyk avontuur in de Koninginnezaal by de Py- ramide, en het visioen van den mismaakten Toovenaar, dat ik daarna had gezien. Ik onderging de strenge proef in den tempel van Ammon en hoorde weer den ouden man, die mij naar de gewelven beneden had geleid, den dooden Pathmes verzoeken op te staan en weer tot de wereld te gaan, waar hij, door het werk, dat de goden had den bepaald te volvoeren, voor zich de rust mocht winnen, die deze hem gedurende meer dan drie duizend jaar, ontzegd was. Ik zag mij op myn ziekbed in de Arabische tent ineenkrimpenik haalde de voorvallen van onze reis door Europa aan onze vlucht verbonden, weer voor den geest. Wordt vervolgd.) I behandeling beleediging van eene door een postbode- partü'en werden afge „Neue WeinerTagebl: naar voren, die verkla diger van de aanl op de plaats der nam een levendig dat zich over de daar de aanklaagster niet aan het woord li ten laatste toe: „Mir waarop de aldus toege zweeg. Op de opmerl dat men toch aldus zijl antwoordde de verdi vroolykheid der aanv stem: „Mijnheer de advocaat, myn naam echtgenoot van de aan begreep toen, dat mf dellyk gehoorzaamd bevel van den rerded de plaats, die hy ing moest verlaten, schee ongunstigen indruk want de aangeklaagt straft met een geldbo Een bomaanslag in Geo LONDEN, 19 Febr. Lloyd George te Wal gebouwde nieuwe wo slaapkamer van het bom, die voor 600: huis was nog niet bew gewond werd. Een twe werd was niet ontplc nog geen spoor ontde I 400 kinder-huwelijker Volgens een telegra i „Daily Mail" zyn Zat: de leden van de Le huwelijken tegelijk bruidjes waren ouder d de leeftijd der overige; wisselde van 1 tot 7 waren drie tot tien j Een mailboo MARSEILLE, 18 F „Sidi Ibrahim", die hl met een groot aantal Marseille verlaten he naar Oran, bevindt zie in volle zee in noo breken van het roer. iM vertrokken om hulp t De wraak van ee\ „P. B." vertelt: Het was geeD werk tie, de bazen wilden c de cultuur en toen administrateur voelde,j kwam, had men hen u hier Ik heb u toch Hy was het antwo* I bleven en had er oor: op gesnauwd „U komi heb ik u dan geroepe. i Dat ging natuurlyl J barstte en by kreeg I zouden „boven" kome Ze kwamen bover I afstand van de moesten ze uitstijgen boom over den weg. I op, dan klauteren, b< I scheen aan kap-koor I was de weg versperd I en heele boomkroonei J schrikkelijk. Doodmoe, voeten, kwamen zo ei ran den landheer. Deze stond in de verre reeds een jovial* Goede reis gehad! binnen". Maar in de voorga! om op neer te zakkf De binneDgalerij, de kast, geen lampen, geer meer aan de muren. Toen kwamen ze gastheer noode vriei heeren Er ontwaakten mo borsenkronkels der ga -i Want in het kanto rlpetroleumki3t, waaror lag. De verklaring kwam van overbodige vloekw- te een levendige stem Ze kwam echter hie ontslagen. Right. Wy maar vast naar halte de employé'sgaan met i de boeken en de veraut; hebben die paperasse zien. Het wordt nu heeren te groeten. Sir te rusten Er was geen drupj Stukje te eten, geen j Hoe zy dien dag door; geheim gebleven. Maa; «laggelegenheid op een kwamen ze, tot grootï j administrateur, boven vaanbeddegoed, sto< |_en minoemen - ofsch ^gereed stond. [- Chinee: I Men schryft het „So Birt6 Soekaboemi stap ~«'i.ouzorg-Bandoeng di gechaperonneerd dooi KjWïe, die paar iö de c k'asae llet plaats neme goed wist, dat dit n: Ë?2D btm dit ü0°r dei pnder het oog w6rd ^merking, dat hy 6ve hfi id.had als Euror beleediging, dat een c geenszins het recht" l !-pen coupé Europeanen

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 2