ken! LSDIJK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, 11ID-H0111IDSCHE EN ZEEÜWSGHE EILANDEN ITO" machines. )- of tbank de Goederen, enz. nii^üiiliiliiiiriniiiti Eet Egyptische Monster. TTERDAM» behandeling ruandoeuirigt, en vrouwen- talrijke dank- 11e werkdagen [onenden per ^Bn, die gemaakt en inruiling. [JLEN. rtement Middel- Maatscb. tot Nut onder borgtocht tot f 500. ;schieden bij den er M1DDELHARN1S. ïche lierhandel entie-Bureau, «IIDDELHARNIS. VAN rk bij bels, :rkboeken, p- en overslag. KIEK- en VOOR- op elk gebied. KINDERSPELEN IE-, ANSICHT-, PZEGELALBUMS. JRTRETLIJSTEN fLPENHOUDERS. Teekenbelioeften. l notulen-, r-, kwitantie- boeken. :npapier. jxe post. «itiekaarten. herpersen. en, enz. enz. PELS. DATUM-, HAND STEMPELS. HETTEN, ^MACHINES,' E NAAMPLATEN, T-, COIFFEURS-, ATEN, enz. enz. enten aan op alle ■ilten, Mode-, Dag-, iaden. .dvertentiën in alle iandsche bladen. en Felicitatiekaarten oekeu worden spoedig prijs gelevex'd. e drukken. W. v. d. SCHENK. USJE VAN DEN KOSMOS 3RMV0GELS DE GÜTTERIEZ iEID ADELT GRACIA iren-merken eiimagazijn ELHARNIS ijujiipipnMï"!"!"!' ONZE EILANDEN voor oe Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 14 Zaterdag 22 Februari 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advortentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer - 0,10 Groote le'„ter s naar plaatsruimte. Buitenlandsch Overzicht. De bloedige gevechten die de laatste dagen tusschen de Balkanstaten eenerzjjda en Turkije anderzijds hebben plaats gehad, schijnen geen verandering in den toestand te hebben gebracht, Turkije is meer dan ooit de machtelooze tegenstander. Hoewel niet te ontkennen is, dat de militaire toe stand veel beter is, dan by het begin van den oorlog, maakt de financieels onmacht, waarin Turkije op het oogenblik verkeert, elke verbetering verder onmogelijk. De poging die Enver-Bey en Fethi-Pasja hebben gedaan om door een belangrijk wapenfeit bet lot vaD Turkye te verbeteren, is mislukt. De voorgenomen landing bij Rodosto en Sjarkeuj isopeeu nederlaag voor de Turken uitgeloopen. Twee Turksche transportsche pen vol troepen zijn gezonken. En van de troepen zyn er o, zoo weinigen gered, De gevechten die tegen de Bulgaren waren geleverd, hadden zoo'n nederlaag gebracht voor de Turken, dat in groote wanorde de troepen terugtrokken en opnieuw moesten worden ingescheept. Ook bij Galüpolischynt het debet aan Turksche zijde te moeten worden geplaatst. Begrijpelijk' is dan ook dat de Turksche regeering naar den vrede verlangt. Dat ia niet, zooals van sommige zijden wordt beweerd, eeD terugkrabbelen van het Jong-Turksch bewind. En Mahmoed Sjefket-Pasja èn Enver-Bey, in het algemeen dus de nieuwe regeering, hebben steeds beweerd, dat zij den vrede wenschten, alleen op wat minder vernederende voorwaarden dan de oude Kiamii-Pasja had weten te bedingen. De mogendheden, met name En geland, tot welke de Porte zich had gewend, zijn echter nog geheel dezelfde, die ze zich tijdens den geheelen duur van den oorlog hebben getoond. In plaats van met krachtige een menschenverdelging, als deze oorlog is, te beletten, staan de groote mogendheden machteloos den oorlog gade te slaan. De een voor de ander durft niet daadwerkelijk tegen een dergelyken onmenschelyken toestand optreden. En al geven we toe, dat niet van één een zoodanig succesvolle poging zon kunnen uitgaan, men had toch mogen verwachten, dat die heeren, die vredesconferenties uitschrijven, de vredes- idee niet zoo erg zouden hebben beklad. Er is van verschillende zijden den spotgedreren met de aanstaande opening van het Vredes paleis en werkelijk meer dan den spot kan men ook niet voor de toekomstige comedie over hebben. In hetzelfde jaar, dat het paleis voor den Vrede wordt geopend, na tuurlijk met redevoeringen, die zouden doen verwachten, dat geen onaangenaam woord meer tusschen de volkeren zal worden ge hoord, in datzelfde jaar herdenkt een groot deel van Europa dat het in een groote bloedige strijd zich ontworstelde aan den druk van Napoleon. En tevens wordt in den Balkan de vredesidee geïllustreerd door een oorlog, die in wreedheid vele vorige over- 37 „Maar het is onmogelyk in Engeland te komen," antwoordde de man. „Sinds het uitbreken der pest zijn dequarantainewetten zelfs strenger dan ze eerst waren. HeiDrich Clausen beproefde het verleden week en moest onverrichter zake terugkeeren." „Wat kan de mislukte poging van Hein- iich Clausen my-aangaan?" vroeg Pharos. Ik zal niet falen, wat ook een ander kan. Je vriend Clausen moest beter geweten hebben dan naar Londen gaaD. Laat my aan de kust van Norfolk landen en dit is alles." „Maar het is nu acht uur, antwoordde de man, „en u zegt, dat u te middernacht weoscht te vertrekken- Hoe moet ik dat. vóór dien tyd aanleggen?" „Hoe je het moet doen, gaat my niet aan, zeide Pharos. „Al wat ik weet, is datje het doen moet. Anders, wel, de straf zal dezelfde als eerst zyn, alleen in dat geval wat zwaarder. Je kunt me binnen een uur een bericht zenden hoe en waar wy aanboord moeten gaaD. Ik logeer in Continental en myn nummer is drie-en-tachtig." treft. Men zou lachen om het zotte van de aanstaande vertooning, wanneer de zaak waarom het ging, niet betrof het leven van duizenden en duizenden thans en hoevelen nog later? Want ook de toekomst is alles behalve gunstig voor de vredesidee. Op deD Balkan broeit nog meer. De verhouding tusschen Bulgarije en Roemenie is van dien aard, dat zy met de volgende woorden in de VosaZeitung wordt weergegeven „Wanneer de eischen door Bulgarije niet aangenomen worden is een afbreken der onderhandelingen te vreezen". En hoe is de verhouding tusschen Oosten- ryk-Hongarlje en Rusland Tusschen Fran krijk en Engeland eenerzijds en Duitschland anderzijds? Welke waarborgen voor den vrede geeft het optreden van Rusland in Mongolië tegenover China? We zyn geen pessimisten, maar we geven het toch den beste te doen thans nog een zonnige toekomst voor de menecheid als komende te zien. Indertijd reeds moesten we wijzen op de gevaarlijke hoogte, die de spanning in JapaD had bereikt tusschen voor- en tegenstanders van het streven naar uitbretding van grond gebied. Sedert Japan zich de West-Euro- peeschebeschavingheeftdeelachtig gemaakt, beeft bet dezelfde politiek van land uitbreiding gevolgd die ook oozeEuropeesche Staten nog steeds voeren. De gevolgen van die uitdijing maken zich op meest onprettige wijze kenbaar. Daartoe herinneren we 3an de laatste feiten zooals zich die in den loop van deze eeuw of iets daarvoor hebben voorgedaan. We herinneren aan den Rus- sisch-Japanschen oorlog, het Marroko-ge- schil, de eeuwigdurende veete tusschen Engeland en Duitschland, de Turbsch-ltali- aanschen om Tripolis, de invloedssferenkryg van Rusland en Engeland in Perziö; al deze verschijnselen zyn gevolgen van de expansie-politiek der grooten, wat wp aan 3 voorbeelden nog nader zullen aantoo- □en. En Rusland én Japan hadden beiden het oog gericht op Mantjoorije. Het gevolg van beider optreden was botsingen tusschen beide landen, die tot den bekenden oorlog voerden. Frankrijk en Duitschland zochten beide nieuw afzetgebied, kwamen toevallig beide in Marrokko neer; het eindresultaat bad kunnen zyn den meest verschrikkelyken oorlog, dien we in de laatste jaren gekend zouden hebben wanneer de strijd zich tus schen den Driebond en de Entente had ontwikkeld. De veete tusschen Duitschland en Enge land is eveneens om het beste plaatsie in de zon. Italië veroverde als de sterkste een nieuw koloniaal gebied en hoe het in Perziö toegaat, ligt ons allen nog versch in het geheugen, Japan heeft die expansie-politiek later nog voortgezet ten opzichte van Korea, maar een dusdanige politiek kan niet ge voerd worden zonder enorme offers voor De man had blijkbaar alle gedachte aan eene weigering opgegeven. „En de bekroning vroeg hij. „Het gevaar zal in rekening moeten gebracht worden." „De prijs zal dezelfde zyn als by de vorige gelegenheid, mits hy ons veilig naar de plaats overbrengt, die ik hem zoo spoedig als wij aan boord zyn, zal noemen. Maar hy krygt slechts de helft daarvan, als door eenige onachtzaamheid van zijn kant, het plan zonder succes is. Ik verwacht binnen een uur van je te hooren. Pas op, dat je boodschapper geen achterdocht aan het hótel wekt. Wy wilien niet dat de Engelsche autoriteiten op hare hoede worden gebracht." Wisemann vergezelde ons tot de deur en maakte eene buiging bij het afscheid. Daarna beerden wy zoo snel mogelijk naar ons hótel terug. Mijne vreugde is te begrijpen, toen ik van PbaroB hoorde, die haar dadelijk by zijne terugkomst had bezocht, dat Valerie den geheelen tijd, dat wij afwezig waren geweest, rustig geslapen had en nu zoo in beterschap toenam, als hy slechts kon wenschen. Om negen uur bijna op de minuut af werd Pharos een briefje gebracht. Hy opende het en na het gelezen te hebben, zeide hij den man, dat er geen antwoord noodig was. „Wisemann heeft alles in orde gebracht," zeide hij. „De stoomboot, Markgraaf van Brandenburg zal gereed liggen om ons op leger en vloot. Het verzet in Japan tegen deze overmatig groote uitgaven is dan ook niet uitgebleven en de critiek was des te rechtvaardiger, waar de sociale toestand van het Japansche volk nog alles te wen schen overlaat. Het socialisme dat zich keert tegen deze uitwassen van het kapitalisme, vond dan ook in het land van de rijzende zon aan hangers, welke zelfs een aanslag op het leven van den Mikado beraamden. Indertijd hebben we op de voorbereiding van dezen aanslag gewezen. Toch beeft een machtige party in Japan steeds weer de militaire uitgaven weten op te dry ven en op te drijven, maar met sneller tempo dan de stijging der militaire lasten klom de onte vredenheid onder de groote schare der Japanners. Dezer dagen is die ontevreden- beid tot een uitbarsting gekomeD, die aan de voorstanders der expansie-politiek een duidelyken wenk geeft, wat zy zullen heb ben te doen om nog ernstige onlusten te voorkomen. Als bewijs nog, omtrent de overmatige uilgaven, die Japan zich veroorlooft voor leger en vloot, laten we hieronder een staatje volgen, de uitgaven, die de landen door ons genoemd in verband met de expansie-poli tiek over hebben voor hun vloot. We zullen daarby naast elkaar zetten de uitgaven van 1911-1912 en die van 1912—1913. Uit het verschil tusschen beide bedragen is het duidelijkst af te leiden de nooit te stelpen geldhonger van dit militaire wangedrocht. 1911--12 1912-'13 verschil. Engeland 905.6 899.3 - 6.3 Ver. Staten 531.2 542 -J- 10 8 Duitschland 450.3 449.6 0.7 Frankrijk 333.1 338.6 -f- 5.5 Rusland 237.7 354.9 117.2 Japan 180.8 194.6 13 8 Italiö 156.2 173 5 17.3 Oost.-Hong. 104.8 116.8 -f 12. Al deze getallen stellen voor miUioenen guldens. Uit de cijfers voor Japan mede gedeeld blijkt dus heel duidelijk, hoe dit land onder den druk van de expansie politiek gebukt moet gaan, vooral als we er nog by bedenken, dat deze uitgaven enkel de vloot betreffen. Het verzet is dan ook steeds grooter geworden. De machtige militaire partij wilde onder geen voorwaarde toegeven, terwijl de volksmeening zich steeds krachtiger tegen de tot nog toe ge volgde politiek verhief. In de laatste tijden hadden de ministeries dan ook steeds veel tegenstand te overwinnen. Het ministerie van thans, het ministerie van Katsoera, was blykbaar tegen de voort durende oppositie niet bestand. Reeds een paar malen had het n.l, het parlement ver daagd en ten slotte had de min.-president zelfs den keizerlijken invloed moeten aan wenden om te trachten zich een motie van wantrouwen te besparen. Niettegenstaande de Keizer een desbetreffende boodschap aan den leider der oppositie, markies Saionyi, had gezonden, weigerden verschillende leden het bepaalde uur in de rivier op te nemen en over vijftig uren na de eerste wenteling van haar schroef, moeten wy in Engeland zyn." „En wat zou er dan gebeuren vroeg ik myzelven af. HOOFDSTUK XVII. Toen de zon den volgenden morgen op ging, omringden ons slecht groene zeeön en de Markgraaf van Brandenburg deed haar best om te voldoen aaD deD goeden naam, dien ze, zooals ik spoedig ontdekte, bezat namelijk van de slechtste boot te zyn van al de koopvaardijschepen, die de Noordzee bevaren. Ze was in geen geval een groot vaartuig, noch, zooals ik spoedig opmerkte, bijzonder goed voorzienze behoorde aan eene firma van Altonaasche Joden en zooals de kapitein medelijdend placht te zeggen, „Het eenige, wat zij hem niet misgunden, was het recht zooveel mogelijk werk voor de geringste betaling te doen, waarbij het voor een mensch mogelijk was, in het leven te blyven." De nationaliteit van den kapi tein was moeilijker te bepalen dan die van hen, in wier dienst bij was. Hy noemde zich een Engelschman, maar ongelukkig voor zijne bewering logenstrafte zyn accent hem. Bij zijn Engelsch sprak hy Duitsch als een Franschman en Fransch als een Duitscher, was even thuis in het Russisch der oppositie aan het Keizerlijk verlangen te voldoen. Deze -leden werden door een opgewonden menigte voor het parlements gebouw met groot enthousiasme ontvangen. Toen kort daarop bekend werd, dat de president van de Kamer een Keizerlijk be sluit had voorgelezen, waarbij het parlement opnieuw voor drie dagen werd verdaagd, barstte het volk in woede tegen de regee ring uit. Overal werden de ruiten van regeeringsgebouwen enz. iDgegooid, som mige huizen zelfs finaal geplunderd. En niettegenstaande de troepen en de politie herhaaldelijk tegen de menigte optraden, en zelfs gevoelige klappen uitdeelden, bleven de onlusten nog geruimen tüd voortduren. Ten laatste was de orde weer hersteld, doch het ministerie Katsoera had begrepen, te moeten heengaan. Het is vervangen door het kabinet Yamamoto. Hierbij doet zich echter een eigenaardig verschijnsel voor. Het kabinet Saionyi, dat bet kabiDet Kat soera voorafging had moeten heengaan om dat de minister-president niet wilde toege ven aan de eischen der machtige legerparty. Katsoera, die daarna optrad, verzette zich opnieuw tegen de eischen, die door de oorlogszuchtige partijen werden gesteld. Deze echter kreeg nu den tegenstand én van de zyde van het leger én van de zijde der marine. Door de persoon van den Keizer in het geschil te betrekken wist hij voor loopig de militaire partyen te bedwingen, doch haalde zich de ongenade der liberalen en radicalen op den hals, die een dergelijk inconstitutioneel optreden afkeurden. Nu ook het kabinet Katsoera heeft moe ten wijken, zou men meenen, dat een tegen stander van verhoogde leger en vlootuit- gaven tot opvolger zou worden aangewe zen. Niet alzoo in Japan. Juist een admiraal, die zich krachtig verzette tegen uitstel der bestaande vlootplanuen, werd benoemd. De liberale partij die over een groote meerder heid in het parlement beschikt, weigerde daarom aan het nieuwe kabinet Yamamato haar steun en dit maakt den toestand thans zeer ingewikkeld. De „Temps" deelt mede, datdeFransche Regeering in den loop dezer week drie belangrijke voorstellen zal indienen tot uit breiding van de legermacht, het materieel, de outillage der versterkte plaatsen, de munitie en omtrent de militaire luchtvaart. Er zal eerst een crediet van 80 millioen worden aangevraagd en voor Paschen nog een tweede crediet van 500 millioen. Ten einde de werkzaamheden te bespoedigen, zal de Regeering zich wenden tot de parti culiere industrie. De minister van oorlog zal de volgende week aan den ministerraad een program voorleggen tot voorbereiding van de als beslist noodig erkende uitbreiding der troe pen. Alle uitbreidingen, die langs adraini- slratieveu weg kunnen geschieden, ook wat de kosten betreft, zonder dat organieke wetten gewijzigd behoeven te wordeD, zullen zonder verwijl tot staod komen. Men zal de dat om er het minst van te zeggen, geen taal is voor een amateur ook in het Italiaansch, terwyl in een vertrouwelijk oogenblik hij de gelegenheid zag mede te deelen, dat hy gedurende drie jaar op een Spaansch transportschip had gediend. Gedurende de week en meer in 't bijzonder gedurende de acht en veertig uur, die ons vertrek uit Hamburg voorafgingen, had ik in zulk een toestand van zenuwachtige toestand geleefd, dat zoo spoedig wy in volle zee waren, de reactie, die begon te werken, byna grooter was, dan ik kon dra gen. De voorspelling van Pharos, betreffende Valerie, kwam letterlijk uit. Op het bepaalde uur van vertrek, wa8 2y uit bare kamer naar beneden gekomen, en zag er by den eersten oogopslag zoo gezond en sterk uit, als ik haar ooit had gezien. Niet voordat ik dicht bij haar kwam en iets aan hare oogen kon zien, zag ik hoe wijd de pupillen waren en hoe onnatuurlijk het licht was, dat er iu scheen. Van het oogenblik, dat zij op de trap verscheen, gedurende den geheelen rit door de stad eB t06n wy de stoomboot bereikten, was geen woord over h3re lippen gekomen en eerst toen wij in het salon waren en Pharos haar zei naar hare hut te gaan, vond zy hare stem terug en sprak zij tot mij. „Goeden nacht," zeide zy heel langzaam, alsof het haar zelfs pijn deed de woorden recruteering van inlanders in Algiers, Tunis en "West-Afrika krachtiger ter hand Demen, wanneer de tot dusverre verkregen resul taten niet voldoende mochten blijken te zyn, De minister van Oorlog zal de noodige wetswijzigingen voorstellen. Deze zullen zoo spoedig mogelijk door de Regeering worden goedgekeurd. De „Temps" verklaart bovendien nog, dat de minister van Oorlog een voorstander is van den driejarigen algemeenen dienstplicht en dat de geheele Regeering het eens is over de noodzakelijkheid vaD verhooging der legersterkte. De Regeering zal de Kamer verzoeken de behandeling van de voorstellen omtrent het effectief en de credieten te bespoedigen en zij zal de quastie van ver trouwen stellen voor het het geheele mili taire program, dat zy heeft gemeend te moeten opmaken. In antwoord op desbetreffende vragen, hem in de wandelgangen gedaan, heeft minister-president Briand deze mededeelin gen voorbarig genoemd. Het is een feit, dat de Regebring maatregelen heeft overwogen tot uitbreiding van het leger, maar er is nog geen difinitieve beslissing genomen. Er heerscht eenstemmigheid over het beginsel, de détails moeten echter nog besproken worden. Wat de bewapening in eigelyken zin betreft, een desbetreffend ontwerp, waarbij een uitgaven van 5 k 600 millioen, te verdoelen over 4 of 5 jaren, wordt voor gesteld, zal de Kamer nog voor Paschen bereiken. De quaeslies van het effectief en den diensttijd worden door den minister bestu deerd. Hy zal daarmede spoedig gereed zijn en de resultaten van zijn onderzoek zullen dsn aan het oordeel van den ministerraad onderworpen worden. Daarna eerst valt een beslissing te wachten. De afgevaardigden betwijfelen, dat weder om de invoering van den driejarigen-dienst tijd voor alle wapens zal worden voorgesteld. Haaysche Brieven. CCXY. Hij. Zou er in de Tweede Kamer wel prikkel baarder en nerveuöer man rondloopen dan jonkheer mr. de Savornin Lohman Men zou met tallooze feiten kunnen staven, dat de heer Lohman het in prikkelbaarheid, licht geraaktheid, slechtgehumeurdheid enz. van alle andere leden der volksvertegenwoordi ging wint. Van het aantal persoonlijke feiten en andere kibbelpartijen, waarvan de tri bunes van tyd tot tijd zoo volop kunnen genieten, is de heer Lohman in de meeste gevallen de oorzaak geweest. Hij geneert zich niet zyn tegenstanders van verdacht making en demagogie te beschuldigen bij alle mogelijke gelegenheden. Hij schaamt zich niet om op meenmgsverandering by zyn tegenstanders te wijzen en Is zelf het meest bekende politieke kameleon, dat onze te spreken en voegde er toen met eindelooze droefheid bij: „Je bent heel lief en geduldig voor my geweest. Cyril." Na dit gezegd te hebben, verdween ze in hare hut en ik zag baar dien nacht niet meer. Zooals ik aan het begin van het hoofdstuk opmerkte, vond de zon, toen ze opging, ons in volle zee. Geen spoor van het land was te zien en je kunt er zeker van zyn, dat het mij niet speet er verre van te zijn. Alles by elkaar genomen, had ik geen pleizirigen nacht doorgebracht. Ik had in mijn kooi trachten te slapen, maar zonder succes. Deze was uiterst vuil en zóó klein, dat ik onmogelyk geheel er in kon uitstrek ken. Geen woDder, dat ik er woelde en elke houding beproefde en ten laatste er uitging, om de bank in het salon te gebruiken, waar ik gebleven was tot de eerste teekenen van den dag zicb vertoonden. Toen ging ik op dekomeenprachtigen, paarlgryzen dage raad tegemoette treden, waarin de stoomboot een vlekje scheen op de onmetelijke zee. Ik trachtte over het dek te loopen, alleen om te bemerken, dat het geslinger van het schip dit uiterst moeilijk, zoo niet bijna onmogelijk maakte. Ik liep dus naar eene beschutte plek juist aan den ingang van het salon en na mij op het vallichtpoortje gezet te hebben, trachtte ik mijne gedachten te verzamelen. Het was moelyker dan men eerst zou meenen, omdat ik telkens door

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1