ONZE EILANDEN van 15 FEBRUARI 1913. 5 Dc verongelukte Zuidpoolexpeditie van kapitein Scott. Een Telegram heoft ons, in zyn laconieke kortheid reeds oon tragisch lot doen kennen van don nog jongen Engelschman, kapitein Scott die met al zijn medegezellen jam merlijk in de sneeuw is omgekomen, nadat hij zijn hartewenseh, het bereiken van de Zuidpool, iu vervulling had zien gaan. Hij bereikte de Pool op 18 Januari van het vorige jaar. By het moeizaam terug- keeren naar'de kamaradon, die in het hoofd kwartier op hem bleven wachten, werden Scott en zijn metgezellen door een woeden den sneeuwstorm overvallen, en onder de ontnetfHjkö lijkwade begraven. Het nieuws van de ramp werd Maandag bekend door do aankomst van het expe- dietieschip vau kapitein Scott, de „Terra Nova" te Oamani, op Nieuw-Zeeland. Hot schip verliet Lyttleton op 15 Dec. 11. om Scott en zijn gezellen te gaan afhalen, en het werd pas tegen hot eind van Maart terugverwacht. Het vaartuig kwam echter reeds Maandag onverwacht terug met hot bericht van de ramp in de barre ijsvelden van de Zuid-PoolstrekeD. Het laatste nieuws, dat men van Scott lmd ontvangen, dateert van 1 April van liet vorige jaar, toen de „Terry Nova" te Akarva, op Nievw-Zeeland, voor anker ging, na drie maanden lang in Zuidelijke richting te zijn gevaren, teneinde, zooals men hoopte, de loden der Britsche expeditie mede terug te brengen. De kapitein van het vaartuig ontving toen het volgende korte telegram van kapitein Scott, welk hij naar het hoofd kwartier der expeditie had gezonden, voor de „Terra Nova" het anker weder lichtte: „Ik blijf nog oon winter iu de Zuid-Pool streken, teneinde mijn werk voort te zetten en te voltooien." Het laatste bericht, hetwoik kapitein Scott terugzond naarz(jn basis te Mc Murdo Sound, toonde, dat hij op 3 Januari 1912 oen punt op 150 mijlen van do Zuidpool had bereikt, en nog steeds voorwaarts trok. In Juui 1910 vertrok de „Terra Nova" van Cardiff naar het zuiden. Kapitein Scottvolgde een paar maanden later, en begaf zich te Kaapstad aan boord van het schip. Vier maanden later, op 29 November verliet de expeditie Port Chalmors, en op 9 December drong het door in liet pakijs rondom het Poolland. Een-en-twintig dagen lator be reikte bet. de Ross-Zee. Op 25 Januari 1911 werden de winter kwartieren te Mc Murdo Sound ingericht, on werden alle voorbereidende maatregelen genomen, om de reis naar de Pool in de daaropvolgende maand October to beginnen. Van het hoofdkwartier tot de Pool werd do afstand op 800 mijlen berekend, en de grootste snelheid, die kapitoin Scott hoopte te bereiken,was van 10 tot 15 mylen per dag. Do hoofd-expeditie, die de reis naar do Pool zou ondernemen, bestoud oorspronkelijk uit kapitein Scott en 10 man, maar spoedig werden or vier achtergelaten, later nog oen aantal, en hot, laatste stuk van de moeilijke reis legde Scott af, met slechts drie mannen, zijn luitenant Johnson, mr. Simpson, en den befaamden reiziger Meares. Kapitein Scott wilde niet slechts de Zuid pool bereiken, maar zijn expeditie was or op uitgerust, om vele belangrijke aardrijks kundige, oceanograflsche en sterrekundige waarnemingen te doen. De zoo ongelukkig om hot leven gekomen pool vorschor maakte voor hot eerste in 1900, toen hij 32 jaar oud was, oen Zuidpool expeditie mede, onder luitenant Shackleton, en reeds toen drong bü verder zuidwaarts, dan nog eenig voorganger ooit had gedaan, n.l. tot 82 gr. 10 min. breedte. Hoe ontzettend de sneeuwstormen in deze streken kunnen woeden, blijkt uit het volgende Bü den tocht van 1900 stak er, toen twee leden der expeditie in een hut op slechts 200 ellen afstand van 't ingevroren schip waren een sneeuwstorm op,zoodat de twee mannen zich in allerijl opmaakten, om terug te keeren. Zij raakten echter de goede richting hopeloos kwijt en zouden stellig zijn om gekomen indoverschrikkelykesneeuwjacht, ala een afdeeling, die was uitgezonden om hen te zoeken, hen niet had ontdekt op geen 80 ellen van het schip. Voor den tweeden keer ging Scott in 1907 metShackleton mede, en in 1910organiseerde hij zün eigen expeditie. De indruk te Londen. LONDEN, 11 Febrnari, De „Daily Chronicle" publiceert het volgende over den indruk, dien de treurige tijding van het verongelukken van Scott's expeditie te Londen gewekt heeft: „Ontvangt het Londensche publiek - aldus het blad ook de meest ernstige berichten zeer fleg matiek, thans betoont zich iedereen zeer terneergeslagen. Men heeft menachen gezien in de straten, die de extra-nummers der dagbladen ontrukten aan de krantenver- koopers, terwijl deze zich onthielden de treurige tijding luid uit te schreeuwen. Op sommige hoeken van straten verzamelden zich kleine groepen, die de weinige bekende bijzonderheden bespraken. Dagbladredacties en reiabureaux werden letterlijk overatept met vrageD, om nadere inlichtingen, die zij echter niet vermochten te geven daar alle berichten slechts uit één broD, en dan nog zeer langzaam afkomen. Ook op de konin klijke geografische vereeniging wist men niet meer bijzonderheden dan de reeds be- konde, mede te deelen. De president der vereeniging verklaarde aan dejournalisten, die hem kwamen interviewen, dat het be richt gewerkt heeft als een Donderslag bij helderen hemel en dat het tragisch lot van de expeditie slechts te vergelijken ia met het ïot van de expeditie in 1859, toen 129 personen den dood in de Poolstreken vonden. De echtgenoote van kap. Scott blijft achter met nog 2 jeugdige kinderen. Mevrouw Scott is in Januari 11. naar Nieuw-Zeeland vertrokken, waar zij den terugkeer van baren echtgenoot wilde afwachteD, maar niets anders vond, dan de tijding van bet ontzettende drama, dat zich in de barre Poolstreken moet afgespeeld hebben. Me vrouw Scott is een artiste van naam. Haar werd de modelleering opgedragen van de ouste die commandant Peary werd aange boden, toen bij de Noordpool ontdekt had. Mevrouw Scott heeft haar edhtgenoot, toen hij naar de Zuidpool vertrok tot aan Kaap de Gpede Hoop vergezeld. Hoe Scott om hot leven kwam. „Central News"-agent8chap heeft uitsluitend het recht de berichten te publiceeren van de „Terra Nova", die naar het Zuiden ging roet de bedoeling do expeditie terug te brengeD, maar aan den voet van kaap Evans van de achtergeblevenen vernam wat gebeurd was. Kapitein Scott bereikte met doctor Wilson, luitenant Bowers, kapitein Oates en den matroos Evans den Zuidpool op den I8en Januari 1912, waar bij Amundun's tenten aauteekeningeu vond. Op de terugreis ont moete de expeditie een vreesolijke sneeuw storm. De matroos Evans stierf het eerst op den 17den Februari, naar gezegd wordt aan hersenschudding. Kapitein Oates stierf den 17den Maart aan bevriezing buiten do tent, terwijl daar binnen de drie anderen den 29sten Maart stierven. De hulpexpeditie met als commandant Wright vond den 12 November 1912 de drie lichamen eDScotts aanteokeningen met hetgeen in do tent geschied was, Dezo tent was door hen den 21sten Maart opgeslagen op 79 graden 40 zuiderbreedte en 109 graden 23 oostorbreedte op 155 mijleu afstand van kaap Evaus. Kapiteiu Scott liet een brief achter, waarin hij mededeeld, dat bet ongeluk niet te wijten ia aan een verkeerdo organisatie, maar aan een ongelukkig toeval, waaraan men bij de gevaren van zulk oeu onderne ming bloot staat. Hij had verschillende pony's verloren, waardoor hij gedwongen werd lator te vertrekken en de voorraad voedsel' die hij wilde medevoeren, moest vorminderen. Het weer was gedurende don geheelen heenreis zeer slecht en noodzaakte hem dikwijls balt te houden. Op de terug reis was liet weer nog veel slechter. Het was Diet één dag mooi weer en zij ontmoetton vreeselijk ruwe sneeuwstormen od ijzige winden, die den dood van Evans voroor zaakten, hetgeen de anderen zeer schokte. De temperatuur was zóó laag als raon nog nooit had waargenomen. Luitenant Shack leton en Nansen verklaren, dat het ongeluk veroorzaakt werd door scheurbuik,hetgeen het weerstandsvermogen van de expeditie voor do sneeuwstorm verzwakte. Voor de echtgenoote van kapitein Scott, die met oen barer zoontjes op weg is naar Niouw-Zoeland, waar zij hoopte haar echt genoot te ontmoeten, om te zamen met hem gelukkig naar huis te keeren, is hot ongeluk, wat baar echtgenoot trof, des te bedroevender, nu zij moest vernemen, dat Amundsen de Zuidpool reeds eerder bereikt had. Het vreesolijke lot van kapitein Scott en zijn expeditio werpt hier op alles zijn sóhaduw. Algemeen is men treurig gestemd, terwijl de dagbladen lange besprekingen aan de expeditie wijden. De „Times" zegt, dat liet Engelsche ras endegeheele weten schappelijke wereld, vandaag als verslagen is door de schokkondo catastrophe. (Tel.) Afschuwelijke lynchtooneclcn in Amerika. To Houston, Missisippi, lynchte een woe dende menigte Zaterdag een neger, dien zij er van verdacht, de bedrijver te zijn van den moord op een blanke vrouw, wier ringen in ziju bezit werden gevonden. Om eenzelfde reden was den vorigen dag ook een neger gelyncht. De ongelukkige zwarte neger werd ge bonden en aan een ijzeren paal vastgemaakt. Daarop drenkte de menigte hem met pek, omgaf hem geheel met takkebosscben en verbrandde hem levend. De zuster der jonge, vermoorde vrouw stak zelf het eerst den brand in het hout. Om den doodstrijd van den neger te be korten, drong de vader van de vermoorde vrouw ten slotte door de menigte heen en maakte hem met vier revolverschoten af. Autobandieten te Ncio-York. Zondag heeft te New-Vork wederom een aanslag plaats gehad, die sterk gelijkt op de misdaden, indertijd door de automobielban dieten in Frankrijk gepleegd. Op een der drukste punten van de Broadway werd een schoenwinkel tot doel gekozen van een aantal bandieten. De eigenaar, die zich met zijn personeel nog in den winkel bevond, werd door de revolvers der bandieten in bedwang gehouden, terwijl zü zich meester maakten van een som van 400 dollars, het ontvangen winkelbedrag, dat zich in de cassa bevond. Zij wisten in een wachtenden automobiel te ontkomen, alle achtervolging voorkomend bedreigingen met de revolvers. Een onderaardsch Qhetto. Een medewerker van het Russische dag blad „Rjetsch", schildert de indrukken, die hij bij een bezoek aan het ghetto van Wilna, een der bekendste jodenkwartieren van het koloniedistrict, ontving. De menschen wonen daar zoo dicht op elkaar, dat debovenwoningen niet voldoende zijn, en men zich woningen in den grond heeft uitgegraven. In ongeveer 200 van zulke kelders wonen minstens 1500 joden, in vochtige, vunze vertrekken, metvastge- stampten aarden bodem, die zelden hooger dan 1 Meter 80 zijn en daar meestal onder het straten-Diveau liggen, slechts schaars verlicht zün, door gaten in de zoldering. Men zou deze holen, aldus de berichtgever, graven kunnen noemen, als niet voor de dooden een byna dubbel zoo groote bodem oppervlakte voorgeschreven was, als hier in doorsneö een inwoner is toebedeeld. De tooneelen, die men daar zag zyn haast niet te beschrijven. Morsigheid, verwaarloozing en armoede gaan hier hand aan hand en in veel erger mate dan men zich in het meer westelijk gedeelte van Europa gewend is zich voor te stellen. In verschillende holen trof men slechts oude lieden en kin deren aan. De volwassenen waren naar Amerika geömigreerd en lieten niets meer van zich hooren. In een ander, onderaardsch verblijf, lagen in een hoek twee bedelaars in volslagen duisternis op den grond, daar het juist Sabbath was en zü daarom geen licht mochten ontsteken. Voor huur betaalt men wekelijks 65 cent. In een ander, onderaardsch hol, waren drie werkplaatsen ingericht. Niet minder dan vier gezinnen woonden hier in een verstik kende atmosfeer te zamen. De armsten houden hier verblyf, bedelaars, voddenrapers, enz,, ofschoon men er ook een enkele tus schen viDdt, die een handwerk uitoefent. Maar deze zyn toch uiterst zeldzaam want de meesten, die op de ambachtsschool een handwerk geleerd hebben, vertrekken naar Amerika, waar zy zeker zyn, onder betere omstandigheden te kunnen arbeiden.Slechts de armsten, wien het aan geld om te ont vluchten, ontbreekt, blyveu achter. Een jonge man, die bokwaam is, in zyu vak, kan te Wilna, wekelijks van 5 tot 6 roebel, dit is 6 tot 8 gulden, verdienen, en van dat geringe inkomen zondert hij somwülen nog een gulden per week af, voor turn onderwijs. Dezo lichaamsoefening, die vroegor door de orthodoxe joden met arg waan word ontvangen, draagt veel bü tot het rein houden van het lichaam, hetgeen zeer noodig is, daar de kinderen die in het Wilnas.he ghetto geboren wordeD, byna allen aan 't kwaadaardigen huiduit slag lijden. Binnenland. Oratie. H. M. de Koningin heeft gratie verleend aan den schaapherder R.S., te Orvelte (Dr.) van de straf, hem opgelegd wegens het in 1911 verzuimen van het doen van aangifte van het heerschen van mond- en klauwzeer onder zyn kudde schapen. De landbouwers wier schapen het waren, krügen de ge storte f3004 terug, behalve de kosten, die f275 bedroegen. (N. R. Ct.) Ontvluchting. Vrydagnacht heeft een arrestant, een Duitscher, kans gezien uit een cel in het polit.ie-bureau te Venlo te ontsnappen, Door openbreking van een zeer klein raampje in do cel heeft hy de straat kunnen be reiken. De politie heeft hem, naar do „N. R. Ct" meldt nog niet weer kunnen opsporen. Ontaarde ouders. Te Oud-Vossemeer werden, naar de „M. Ct." meldt, oen drietal kinderen, respec tiovelük 4, 5 en 7 jaren, op den weg naar Tbolen, verlaten aangetroffen; de groot ouders van vaderazydo wonen te Oud-Vos semeer;de moeder met hun stiefvader, die zwervende zijn, achynen de plaat gepoetst te hebben naar Antwerpen blykbaar met het doel de drie kinderen op den hals der grootouders te schuiven. (Tel.) Diefstallen. Vrydag is in 't cbr. geheelonthouders- koffiehuis „'t Blauwe Kruis", te Enschede, uit een kaatje in 't buffet een yzeren geld kistje ontvreemd, inhoudende ruim f 100. De politie stelt een onderzoek in. (Tel.) Lichtcrschip gezonken. Zaterdagmorgen te 6 uur is op de rivier, ter hoogte van het Park, te Rotterdam, het lichterschip „Jonna", van J. en A. v. d. Schuyt, geladen met 200 ton steenkolen, 50 meter buiten den wal, volgeloopen en gezonken. De sleepboot „Leenderl", die het schip sleopte, kon nog juist den tros kappen. (Tel.) Onvoorzichtig. Uit Haarlem wordt gemeld De 16 jarige H. J. K. had Vrijdagavond een revolver weggenomen van zijn vader, Op straat probeerde hy het schietwapen en loste een schot. ÏJy dacht toen, dat er geen kogels meer in het wapen waren en trok het weer af. Er ging een schot af, dat hem door de hand ging. De jongen, die een fiets by zich had, wilde nu op z'n rywiel verder gaan, maar daar hy geen lantaarn had, werd hy door de politie bekeurd. (Tel.) Vrees voor teekenen I Men schryft uit Angerenaan „DeGeld.": Het gebeurde dezer dagen, dat twee pro pagaDdisten, leden der Jonge Garde, die zich ten doel stelt het bestuur der locale kiesvereeniging behulpzaam te zyn, om kiezers op de kiezerslyst te doen plaatsen, die er als zoodanig ambtshalve niet op voorkomen, bet gebeurde, zeg ik, datzy by iemand kwamen, die zich reeds als lid der kiesvereeniging had aangemeld. De gestelde vragen konden naarwensch worden beantwoord, zoodat ten slotte hij zyn naam moest plaatsen, om voorloonkie zer in aanmerking te komen. Hem werd dus verzocht te teekenen. „Teikenen" zei hy, „teikenen, worveur?" „Wel, anders kunt gij niet in aanmerking komen." „Kort geleden, zei iemand tegen mien Nou Piet, nau bun je 25 jaor geworden, en nou bu'j kiezer. En da was een goeie mins, die da zei, en die geleuf ik." „Hebt ge dan niet gelezen, dat o.m. loon- kiezers aangifte moeten doen, om op de kiezerslijst geplaats te kunnen worden?En voor Angeren moet dat geschieden op de secretarie te Bemmel." „Ien Bemmel kennen ze mien net zo goed as te Angeren en in de krant lés ik alleen het neudigste, zo as: te koop eendrachtig varken, gevraagd een huusknecht en zoo meer." Op verschillende formulieren werden hem de handteekeningen van aspirantkiezers getoond, doch hy hield voet by stuk, zoodat a s. Juni Piet gaat stemmen, zonder biljet. (Tel.) Marechaussee. De brigade van de 2e divisie Koninklüke Marechaussee, welke te Thorn was gevestigd, is verplaatst naar Grathem. (Tel.) Trein-ongeval. Tydens het passeeren van een goederen trein is by het station Abcoude hedenmor gen een openstaande deur van een goede renwagen tegen een seinpaal geslagen, waardoor alle telefoon-en blokdraden werden afgebroken, zoodat de verschillende ochtend treinen van en naar Amsterdam aan de blokposten moesten stoppen en veel ver traagd werden. Yervolggens is die deur geslagen tegen den bagagewagen van den passeereDden trein 206, waardoor de ruiten werden stuk geslagen en dehoofdconducteur door glasscherven aan het hot hoofd verwond werd. (Tel.) Een 101-jarige. Woensdag herdenkt mevrouw de wed. Bloemendaal geb. Benjamin te Maastricht, haar 101ste verjaardag. Het oudje, alhoewel geheel blind, verkeert toch in eeno uitste kende gezondheid en heeft nog een frisch, zeer helder geheugen. (Tel.) Ongelukken. Woensdag is in do Volmolengracht het lijk gevonden van den sinds Zondag te Lisse vermisten 68-jarigen J. Schouten, manden maker aldaar. Hy had Zondag een bezoek gebracht .aan familie to Leiden en schünt door een noodlottig toeval te water te zyn geraakt. (Tel.) Branden. Te Bussum is Woensdagmiddag de boer derij van de Wed. Koelink afgebrand. Zeven koeien en een dorschmachino werden gered. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. (Tel.) Ongelukken. Men meldt 12 Febr. uit Dordrecht: Een kindje van anderhalf jaar-was door de moeder even alleen gelaten. Toen moeder terugkwam stonden de kleertjes van het kleintje in brand. De moeder snelde met hot kind naar buiten en met veel moeite werden de vlammen gedoofd. Maar bet kleintje had deerlyke brandwonden opge- loopen aan arm, been, gelaat en buik. Het is in het kinderziekenhuis opgenomende toestand moet ernstig zyn. (Tel.) De heer C. v. d. H., te Heusden, die bi) het auto-ongeluk te Oosterhout, waarby de heer W. de R., van Waspik, onmiddellyk werd gedood een hersenschuddinh kreeg, is naar de „N. R. Ct." meldt, gisternacht overleden. De aan toevallen lydende landbouwer G. J. J. te Gorsel, had het ongeluk voorover te VBllen in een brandend vuur, waarboven een pot met kokend water. HU liep daarby zeer ernstige brandwodden op. Te Oldemarkt had een treffend ongeval plaats. De melkryder R. Lodewyk, in Paas- loo, zou naar een boelgoed gaan en vroeg aan den arbeider P. Stoker, zün wagen met, melk naar huis te brengen. En buitsn het dorp wilde deze uitwyken voor een fletsrü- der; de wagen kwam tegen een der palen, die ter zijde van den nieuw geplaveidsn weg lagen en schokte zoo hevig, dat de man er af viel en de wagen over hem heen ging. Naar men zegt, moet de rug gebroken eD de toestand hopeloos zyn. Te Neder weert is Maandag brand ontstaan in de woning van don landbouwer P. W., waardoor huis, schuur en stal een prooi der vlammen werdeen partij hooi, atroo, ge- dorschte en ongedorsebte granen en een gedeelte van den inboedel giDg mede in de vlammen op. Het vee werd gered. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. (Tel.) Dinsdagmorgen brak, naar de „'s H. Ct." meldt, te Valkenswaard brand uit in de woning van P. W., welke geheel is uitge brand. Door het spoedig hulp verleenen van de brandspuit is de andere woning gespaard gebleven. (Tel.) Dinsdagavond nadat werkplaatsen en kantoor der kapitale scheepshelling van J. Th. Wilmink te Gideon by Groningen waren verlaten, werd plotseling brand ontdekt in de timmerwerkplaats. In de stad was het vuur duidelyk te bespeuren. Honderden toeschouwers spoedden zich naar den ont zettend hevigen brand. Voor de brandweer arriveerde, zagen we reeds, dat er geen redding aan was. Alles was één vuurzee. Met emmers water werd het kantoor en een deel der smedery nat gehoudenzü bleven gespaard. Overigens werd alles een prooi der vlammenook het teakhouten bovenwerk van twee op stapel staande yzeren schepen, dat in een schuur opgezet was. Het vorige jaar werd nog een nieuwe schuur bijge bouwd. De machinekamer bevatte een eigen electrische centrale, twee groote motoren en andere machines. Twee jaren geleden was alle9 verzekerd by Geertsema Feith Co., sindsdien is het aanmerkelijk in waarde toegenomen. (Tel.) Kerkdieven gearresteerd. Op aanwyzing van een kioskbediende te Breda werden Dinsdagnamiddag door de politie aldaar, gearresteerd twee Belgen, B. en D., die verdacht worden eenigen rijd geleden de offerblokken in een der parochie kerken te hebben geledigd. De kioskbediende herkende hen, daar zy' op den dag van dien diefstal by hem vele centen en ander klein geld hadden ingewisseld. Ook worden zy van verschillende andere diefstallen verdacht. Bovendien was hunne aanhouding gevraagd door den commandant der marechaussée te Boxtel, waarheen ze dan ook zyn overgebracht. Men verdenkt hen dan ook van den kerk diefstal te Nispen. (Tel.) Watersnood. Men meldt uit Culenborg d.d. 12 Febr. De toestand van het lage Beesdsche veld is voor vele bewoners aldaar alleronaange naamst. Het geheeleveld staat onder water, zoo zelfs, dat de bewoners zich moeilyk uit hnn huizen kunnen begeven en dus al het ware gevangen zitten. Een nieuw stoomgemaal zal waarschü'DlÜk half Maart geplaatst worden. Voor de gezondheid van mensch en vee, is deze toestand zeer nadeelig, voor zieken en herstellenden ondragelyk. Houtkoopers hebben hierdoor ook groot nadeel, daar de grienden niet gehakt kunnen worden on half Maart de termün van hakken reeds lang verstreken is. (Tel.) Gered. Men meldt uit 's Gravenhage: Blykens oen draadloos telegram is van het pantserschip „Heemskerk," thans op reis iu do Middellaudsche zee, een matroos buiten boord gevallen en gered door den luitenant ter zee 2e kl. D. Vreede, die den drenkeling was nagezwomtnen. (Tel.) Bidden en de verkiezingen. Op voorschrift van het doorluchtig Epis copaat zullen de geestelijken in de Mis bidden de Oratio Pro quacumque necessitate voor het welslagen van de verkiezingen. Do oversten der Moederhuizen, zoo vrou welijke als mannelijke, zijn uitgenoodigd, hun onderhoorigen, naar goedvinden, te laten bidden voor dezelfde gewichtige aan gelegenheid. (Hsgez.) Een conflict onder Katholieken. Het dobat over de motie-Couvee, inzake het optreden der Haagsche afdeeling van den Bond van Nederlandsche Onderwyzers, onlangs in den raad te s'-Gravenhage opge voerd, heeft nog een merkwaardig staartje gehad. Het eenige raadslid van rechts, dat tegen die met groote meerderheid aangenomen afkeurings-motie stemde, was de katholieke heer C. D. Wesseling, oud-onderwyzer. Hy motiveerde z'n tegenstem op vry gezochte wijze. De heer Wesseling is iemaDd met sterk democratische allures, op wiens demo cratie bovendien de geaardheid van het kiesdistrict, dat hem afvaardigt (en dat in Juni a.s. z'n mandaat zal moeten hernieu wen) niet zonder invloed Bchynt teblyven. Welnu, de heer WesseliDg is de vorige week door de Haagsche afdeeling van de Diocesaan Vereeniging van Roomsche-Katho- lieke Büzondere Onderwyzers (z'n oud-col lega's en z'n geestverwanten dus) als eere lid geroyeerd. Het geschiedde met 49stem men voor, 1 tegen en 2 blanco, hoofdzakelyk op grond van 't feit, dat de heer Wesseling tegen de motie-Couvee heeft gestemd en van hetgeen hy bij die gelegenheid geapro ken heeft. Het spreekt vanzelf, dat de heer Wesse ling door dit royement danig in z'n wiek geschoten is, Hy heeft nu in „De Residen tie-Bode" een laDg stuk geschreven. Daarin valt hy de vereeniging, waarvan hy tot voor kort eere-lid was, heftig aan, omdat zy hem zonder z'n voorkennis, zonder hem gelegenheid tot verdediging te geven, heeft geroyeerd. Inderdaad is een zoodanige vorm van rechtspraak niet rechtvaardig en niet zoo democratisch als de man, die men ge royeerd heeft! De heer Wesseling zegt zelfs, dat hy „geen vergadering van Bonds-onderwyzers tot een handeling in staat acht, als de Dioc. Ver. afd. Den Haag tegen my beging". HU deelt dan verder z'n „staat van dienst" mede, herinnert er o.a aan dat hy in 1906 „nogmaals heeft uitgegeven het beroemde Mandement der bisschoppen van 1868", dat hy van een pater, als belooning voor z'n werken, een reliquie kreeg „met oorspron- kelüke oorkonde van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus", dat bij heeft gedebat teerd „met al de liberale en socialistische frontmakers, als Smeenge, Ketelaar, Zei velder, Lamors, Gerhard, Ossendorp, Van Det", en de heer Wesseling eindigt met te verklaren, dat als de Vereeniging niet van haar besluit terugkomt, hy zich „genoeg doening zal verschaffen daar, waar my die verschaft kan worden." W&é.r dat is, begrijpen wü niet. De zaak heeft in de residentie nog al opgang gemaakt. En het is zeer zeker een ernstige votum van afkeuring, dat den heer Wesseling hier van z'n vrienden ten deel gevallen is. (Tel.) Stranding. Men meldt dd. 12 Febr. uit Texel Door den zwaren mist zün twee stoom- booten in de Eierlanshe gronden gestrand. De reddingcommissie is aanwezig. Het in de Eierlansche gronden gestrande stoomschip is het Noorsche stoomschip „Papalera", van Spanje naar Bremeu bestemd en geladen met ijzererts. Het stoomschip ia door eigen kracht vlot geko men en heeft de reis voortgezet. (Tel.) Lijk opgehaald. Het lyk van Jan Koster, die sedert 1 Februari uit Hoorn werd vermist, is by' de zeesluis aldaar uit zee opgehaald. Aan brandwonden overleden. De 2-jarige Lucas van Gooi was op 4 Februari des middags alleen gelaten in de woning in de St. Antoniesteeg, daar zy'n moeder de andere kinderen naar school was gaan brengen. Het jongetje zat op een stoel te slapen en is toen tegen de kachel gevallen, waardoor de kleertjes vlam vatten en het kindje aan hals en borst brandwonden bekwam. Dinsdag is het bind in het St. Elizabeth's gasthuis overleden. (Tel.) Er van door. Door een manufacturenfirma aan de Op pert te Rotterdam is aangifte gedaan, dat sen loopknecht, gisteren uitgezonden met ruim f 1000 aan quitanties, niet is terugge keerd. (Tel.) MAANDBULLETIN van het „Persbureau der vereeniging voor vrouwenkiesrecht". FEBRUARI 1913 België. De R. K. Vereeniging voor Vrouwenkies recht heeft een adres aan de beide Kamers der Volksvertegenwoordiging gezonden,

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 3