mtmm ONZE EILANDEN ui 15 FEBRUARI 1913. den gouverneur van Henegouwen heeft gezonden. Daarin werd gevraagd een spoed vergadering van den provincialen raad voor industrie en arbeid, samengesteld uit indus- trieelen en arbeiders. Deze raad zou uit naam van de geheeleHenegouwsche bevol king den wensch moeten uitspreken, dat Belgié gespaard moge blijven voor een dergelijk sociaal conflict. Uit Henegouwen is ook een petitie oDderteekend door 10.000 belanghebbenden bij de Kamer ingediend, waariD aangedrongen wordt op een bevre digende oplossing. Niettegenstaande dit alles heeft de minister-president, wetende dat minstens 4 ministers voor een grondwets herziening waren, een afwijzende houding durven aannemen. De verantwoordelijkheid die hij daarmee op zich geladen heeft is buitengewoon groot. De strijdlust bij de arbeiders vooral in de Borinage is eveneens buitengewoon groot en als dag waarop de staking zal ingaan wordt genoemd de openingsdag der Qentsohe wereldtentoon stelling. Belgis staat nog heel wat te wachten. De vroegere staatssecretaris van Binnen- landsche Zaken Riccio heeft Zaterdag in de Italiaansche Kamer de Regeering geïn terpelleerd over den nog altijd bestaanden scbaamteloozen handel met Italiaansche en Spaansche kinderen voor glasfabrieken in Zuid-Frankrijk, waar de arme kleinen naar ziel en lichaam te gronde worden gericht. Riccio deed daarbij vreeselyke ontbulllin- gen en wees er op, hoe vele ouders hun kinderen reeds voor 100 h 150 lire verkoopen, en hoe sommige burgemeesters door het afgeven van vervalschte geboorte-extracten den kinderhandel ondersteunen. En dat nog wel, terwijl de kinderbescherming in twee conventies met Frankrijk is vastgesteld en voor kinderen beneden den leeftijd van twaalf jaar geen buitenlandsche passen mogen worden afgegeven. De onderstaatssecretarissen van Buiten en Binnenlandsche Zaken beantwoordden de interpellatie, waarbij zij de houding van vele gemeentebesturen geeselden, die bij deze dingen werkeloos toezien. Ook werd bij de besprekingen herinnerd aan de cinische opmerking van een Franschen fabrikant, die gezegd bad „Wij hebben nu eenmaal kinderen noodig en de Italianen zijn vruchtbaar." De Regeering heeftbeloofd, dat door energieke maatregelen in het vervolg aan dergelijke schandalen paal en perk zal stellen. Haagsche Brieven. ccxiv. Wie op het oogenblik een bezoek brengt aan onze residentie, zou haast gaan moenen, dat de oude Vandalen zijn herleefd om een inval te doen op bet Plein. De boomentooi, die dit fraaie plekje sierde, is gevallen onder de sloopende hand. Kerngezonde boomen met prachtige kroonen zijn geveld en naakt en kaal staan de gebouwen van het plein daar. Het is waarlijk geen wonder dat houderden zich verbaasd afvragen welk nut het toch kan hebben een razzia te houden onder dat geboomte en voor lange jaren het Plein van elke schaduw te berooven. Maar de deskundigheid heeft nu eenmaal besloten, dat het Plein kaal moest en dus is het rooi werk doorgezet. We zullen thans om het standbeeld op het Plein plantsoen krijgen en bloemenaanleg. Dat heter mooier op zal woiden, gelooft wel niemand en het zou me niets verwonderen als weldra de klachten menigvuldiger zullen worden over de totale vernieling van de oorspronkelijke beplan ting. In zijn ondoorgrondelijke wijsheid nemen onze vroede vaderen van den Raad wel meer besluiten, waarvan een gewoon mensch weinig begrijpt, 'k Herinner b.v. maar aan die noodlottige weigering van enkele jaren geleden om Zorgvliet aan te koopen voor eenige tonnen gouds. Toen weigerde de Raad den aankoop en thans betreurt ieder, dat de millioenen winst, die Zorgvliet heeft opgeleverd, aan de gemeente lijke schatkist voorbij zy'n gegaan. Men praat in den Raad urenlang over een kleinig heid van een paar honderd gulden en besluit diiect daarna om den pachter van een wielerbaan eenige duizenden aan pacht kwijt te schelden en bovendien voor f 10000 deel te nemen in de wankele onderneming. Dat zoo iets niet strekt tot bevordering van het prestige van den Raad onder de be volking is waarlijk geen wonder. Op het Binnenhof gaat de discussie over de Iuvaliditeitswet onvermoeid voort. Zij die beweren, dat al dat gepraat tot niets dient, zijn deze week geheel gelogenstraft geworaen. De vorige week en de helft dezer week is gewijd geweest aan amendementen naam eene plotselineg verandering in mijn gedrag tegenover hem bracht. „Hoe is het mogelijk, dat ze dat zou kunnen doen Denk er aan hoe ziek zij is. Hel zou niet veel minder dan een moord zyn haar te vervoeren." „Het zal niets van dien aard zijn," ant woordde hjj. „Wanneer ik haar noodig heb, zal zij uit haar bed opstaan en naar beneden loopen en gaan, waar ook ik haar beveel, terwijl zij schijnbaar er zoo gezond en sterk uit zal zien, als elke andere vrouw in deze stad." „Laat ons dan in elk geval naar Engeland gaan," zeide ik, my gretig aan de hoop, die hij gaf, vasthoudende, „ofschoon ik niet weet, hoe u het zal aanleggen." „Dat zal je wel zien." zeide hy. „Weet, dat je me nog nooit hebt zien falen. Als je dat feit een weinig meer wilde onthouden, 'dan zou je er dichter bij komen om mijn karakter beter te waardeeren, dan je tot nu toe hebt gedaan. Maar terwijl wy zoo onzen tyd met praten verbeuzelen, wordt het laat en jy hebt nog niet gedineerd, Ik vermoed, dat je noodzakelijk iets eten moet, anders zul je niets kunnen doen." „Ik zou niets kunnen aanraken, zeide ik in antwoord op zyn~spot. „U zult daardoor niet door my gehinderd worden. Maar hoe kunnen wy uitgaan en Valerie in haar tegenwoordigen toestand achterlaten van de heeren de Visser en Treub, be- oogende het mogelijk te maken, dat ook particuliere fondsen zooals de werkgevers fondsen van den heer Stork en de Gist- en Spiritusfabriek te Delft, alsmede organisa tion als de Land- en Tuinbouw Onderlinge zelf konden zorgen voor de verzekering van de by hen aangeslotenen. De minister heeft die zoogenaamde risico overdracht eerst krachtig bestreden. Hard nekkig is zy' echter verdedigd door de vrijzinnigen en door den heer de Visser. Woensdag kwamen de amendementen in stemming. Die van den heer Treub werden verworpen, die van den heer de Visser met een meerderheid van niet minder dan 40 stemmen aangenomen. Onder de 63 voor stemmers waren alle vrijzinuigen, alle christelyk-historischen en verder antirevo lutionairen en katholieken. Slecht 17 recht sche leden stemden met de sociaaldemocra ten voor den minister. De antithese bleek voor de zooveelste maal, een holle valsche leuze. De scheidslijn liep in dezelfde richting als bij de Bakkerswet, dwang, centralisatie en bureaucratie tegenover vrijheid, hoog houden van het particulier initiatief. In alle partyen blykt die kentering door te werken, behalve bij de sociaaldemocraten, die dan ook den staatssocialist Talma het naast blyken te staan. We zyn na de beslissing over de risico-overdracht zeker een heel eind met do wet gevorderd, doch er is geen deuken aan, dat het ontwerp in Februari afkomt. Dat het gepraat zeker niet nutteloos is, bewijst de aanneming der amendementen de Visser afdoende. Hoe afgemat de Kamer wordt, blijkt wel het best uit do zeer prikkelbare stemming, waarin vele loden verkeeren. Hot wordt dan ook hoog tyd, dat het Paaschreces wat rust zal brengen, temeer daar de verkie zingscampagne ditmaal ontzaglijk ve6l van de meeste Kamerleden zal vergen. Aan de kiezerskweek hebben de vrijzin nigen gelukkig ditmaal in het heele land hard gewerkt. Duizenden ziin op de lijst gebracht en ongetwijfeld zal de actie onzer zyds krachtig worden gevoerd. Huisbezoek blijkt het groote middel te zijn om de mensehen tot de overtuiging te brengeD, dat zij zich van hun kiesrechtplicht hebben te kwijten. Zoo zijn er b.v. districten waar men alleen door huisbezoek meer dan duizend kiezers op de lijst heeft weten te brengen. Dat men de kracht der organisatie meer en meer inziet bewijzen districten als Hilversum en Hoorn. In het eerste district zijn thans in alle plaatsen kiesver- eenigingen aangesloten bij de Centrale, het aantal leden is in een jaar ty'ds by sommigen vervijfvoudigd. Hoorn stichtte een Centrale met aangesloten kiesvereenigingen in onge veer alle plaatsen. Dezelfde actie wordt ontwikkeld in vele andere districten. Het beugelyk feit dat de vrijzinnigen den strydbyl in eigen gelederen hebben weten te begraven, geeft moed op de toekomst, 'k Wees er reeds meermalen op hoe juist van Roornsche zijde de ver kiezingsstrijd op de onwaardigste manier wordt ingezet. Rome vreest blijkbaar groot verlies van invloed als de coalitie de neder laag lijdt. Anders is het immers niet te verklaren dat zelfs pastoors durven lasteren dat een vrijzinnige overwinning beteekent dat lichtekooien zullen worden geöerd en vrome zusters zullen worden verjaagd. Met zulke gore middelen moeten eenvoudige menschen worden opgedreven naar de stembus! Het wil er by mij niet in dat niet tal van Katholieken het in hun hart ten sterkste afkeuren, dat op zoo'n manier wordt gestreden en het geestelijk gezag wordt misbruikt om de kleine luyden onder den meest onzedelyken dwang voor de coalitie te doen stemmen. Wij vrijzinnigen zyn intusschen gewaar schuwd. We hebben den strijd te strijden met meer kiacht dan ooit te voren. Ge lukkig dat onze mannen, ook op Flakkee, dat ten volle beseffen. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS- Donderdag j.l. slaagden i dames N. S. van der Plaat en K. Pen van de normaalschool alhier voor de acte nuttige handwerken. - Van Maandag tot en met Donderdag a.s. zal alhier in de haven van Middelharnis liggen een drijvende Bioscoop. „De Rooa Boot' van de firma C. J. van Houten Zoon te Weesp. De bedoeling is om allen voor zoo weinig mogelijk geld eens een prachtprogramma te laten zien, terwijl gratis al de bezoekers zullen worden onthaald op een kopje van Houtens „Rona Cacao". „Ik zal haar een slaapdrank geven," zeide hij, „die haar gedurende de drie of vier volgende uren rustig slapende zal houden. Als zy ontwaakt, zal zy alles kunnen doen." Daarop verliet hij de kamer en ruim een kwartier ging voorby, voordat hy weer by my kwam. Toen hij terug was, zag ik, dat hy gekleed was om uit te gaan. Ik nam onmiddellijk mijn hoed en stok en volgde hem naar beneden. Eenmaal op straat begon hy met een vlnggen pas te loopen en zoodra hy den hoek bereikte, bij de eer3te apotheek, die ik dien namiddag had bezocht, keerde hij plotseling linksom, kruiste den weg en liep een zyweg op. Het overige van den tocht was van een te kwellenden aard, dan dat ik er eenige uitweiding over geven wil. Het eene straatje voor, het andere na, over tallooze kanalen, gingen wy, totdat wy ten laatste eene wijk hadden bereikt, die geheel verschilde van die, waar ons hötel stond. Gedurende de wandleing sprak Pharos nauwelijks, maar tallooze keeren wierp hij over zijn schouders heen een boozen blik naar mt), als ik een weinig achterbleef. Werkelijk, hy liep zoo oud als hij was met zulk een stap, dat ik het soms uiterst moeielyk vond hem by te houden. Eindelijk na eene vuilere straat, dan wy tot nu toe hadden gezien, ingegaan te zijn, bleef hij plotseling staan voor een hoog, statig ge- We twijfelen er niet aaD of velen zullen eens een kijkje gaan nemen, terwijl Woens dagmiddag ook een kindervoorstelling wordt gegeven. Te IJmuiden is binnengekomen de visch- sloep Hendrika Adriana sch. J. de Korte mot een besomming van f 858. Do Ingelanden van bet Waterschap de Oudelansche polder loozende op do haven van Middelharnis, zijn tegen 25 Febr. a.s. ter vergadering bijeen geroepen ter bespre king van 't plaatsen van een stoomgemaal. Woensdagavond jl. werd in de zaal van den heer Meijer eene lezing gehouden door den heer Bergmeyer van Dordrecht. De zaal was goed bezet, de lezing duurde tot kwart voor twaalven. Donderdag geraakte het klipperschip1 Emmanuel, sch. A. Openneer van Baes Rode geladen met aardappelen door dat zyn roerkoning brak in het Aardappelgat om hoog. Des avonds werd het met hoog water vlot gebracht door de sleepbooten Adriaantje kapitein J. v. d. Graaf en Cornelia kapitein A. v. d. Graaf, beiden van de stoomvaart dienst Volharding van Rotterdam. Vrijdag werd het naar Dordrecht gesleept om te worden gerepareerd. De lading was bestemd voor Doesburg. SOMMELSRIJK- Uitslag grintleverancie: G. In 't veld alhier f 2.43 per M3 franco op den wal (gegund). Jb. v. d. Heuvel Sliedrecht f 2.47 per M3. franco op den wal. A. J. de Bok Nijmegen f 249 per M3. franco op den wal. Het vervoer der grint naar de daarvoor bestemde plaatsen. OUDELAND. Wed. Jb. Mastenbroek f-0.70 per M3. M. Groenendijk f 0.65'/2 Per M3. J. A. v. d. Broek f O.64t/o per M3. (gegund). EVERDINA. A. van Antwerpen f 0.35 per M3. A. J. v. d. Broek f 0.28 per M3. Wed. Jb. Mastenbroek f 0.28 (gegund by loting). Met aanvankelijk acht leden is alhier een jongelingsvereenigiug op Gereformeer den groudslag opgericht. Tot voorloopige bestuursleden zijn gekozen de heeren H. H. Bosscher Voorzitter, H. de Ruiter Secretaris, en M. v. d. Boom Penningmeester. Op de gehouden hongstenkeuring op 16 Februari 1.1. te Rotterdam, werd de hengst „Népos" van de Vereeniging Som- melsdyk, gestald bij den heer J. A. Slis alhier, opgenomen in het Nederlandscnen paardenstamboek. Aan Mejuffrouw Joh. Vis, le helpster in de bewaarschool alhier, is op haar ver zoek tegen 1 April a.s. als zoodanig eervol ontslag verleend. Op de gehouden keuring van zaaigra nen te Rotterdam op Dinsdag 11. is een inzending schokker-erwten bekroond van de heeren gebroeders Joppe Gz. alhier. STELLENDAM- Woensdagavond ongeveer 11 uur, werd ons dorp wederom opgeschrikt door het geroep van „brand" en bet luiden van de brandklok. Het bleek, dat de schuur van den heer P. D. Holleman in brand stond. De schuur, gevuld met turf, stond spoedig in lichte laaie. Alles brandde af. Varkens en kippen werden in veiligheid gebracht. De spuiten, die goed werk deden, bescherm den aangrenzende schuren, zoodat de brand tot dit eene pand beperkt bleef. Met uitzondering van een schuurtje van L. Wandemaker bleven andere panden gespaard, hoewol een zee van vonken ten gevolge van het vuurvatten van een massa spanen, overal heen woei. Naar men ons mededeelt is alles verzekerd. OUDDORP- Krijn Grinwis zou eens met de flets van zijn kameraad gaan ryden met dat- gevolg dat hij in de Steenweg kopje onder in de sloot geraakte. Door toegescho ten hulp van Joh. Kastelijn werd hij gered. De hengst van de Boerenvereeniging is goedgekeurd voor het stamboek. NIEUWE TONGE- De uitvoering gegeven door Apollo in het Hotel van den beer T. H. Holleman is uitstekend geslaagd. Velen waren opgekomen om de uilvoering by te wonen en zy zullen geen spijt gehad hebben van hunne opkomst. Ook de mede werking van den Heer en Mevr. Franken viel zeer in de smaak. Apollo kan met genoegen terug zien op dezen avond. bouw, dat, zooals duidelijk te zien was, betere dagen had gekend en ongeveer een paar eeuwen geleden de verblijfplaats van een welgestelden koopman kon geweest zijn. Toen wij de stoep waren opgeklommen, tikte hy hard met zyn stok op de deur. Een gelach en de stem van een zingenden man klonk ons van binnen te gemoet, en toen Pharos een tweeden keer klopte, ge tuigden de snelle opeenvolging der slagen en de kracht, waarmede ze werden aange bracht, van zyn ongeduld. Eindelijk werd de deur eenige duimen wy'd geopend door een man, die met een vloek vroeg, wat wy noodig hadden. „Ik ben gekomen om kapitein Wisemann te spreken," antwoordde myn metgezel. „Als hy thuis is, zeg hem, dat, als hy mynheer Pharos niet dadelyk ontvangt, hy zyne straf weet. Breng hem die boodschap en wees er vlug mee. Ik heb lang genoeg aan deze deur gewacht." Met een onverstaanbaar gebrom vertrok de man voor zijne boodschap en het was duidelijk, dat het nieuws, hetwelk hij bracht, een bedarende uitwerking op het gezelschap daarbinnen had, want eene plotselinge stilte heerschte er en enkele minuten later kwam hy terug en vroeg ons betrekkelijk beleefd binnen te komen. Wy deden heten volgden onzen gids door eene smerige gang naar eene kamer aan het achtereinde der woning, Achttiende Jaarverslag van de vereeniging Schoolfonds voor schipperskinderen in Zuid-Holland." Gevestigd ie Oude Tonge, uitgebracht in de Algemoene Vergadering den 13 Februari 1913, des avonds ten 8 uur, ten huize van VAN DEN BOGAARD Co te Oude Tonge. Af.' Getrouw aan de goede gewoonte, om na hot eiDdigon van een jaarkring in bekuopten vorm op te teekenen wat is voorgevallen, waardoor het voor de toekomst blijft be waard, heeft de Secretaris het genoegen voor het Bestuur het volgende mede te deelen Op den 81 December 1911 werd door de Vereeniging aan 38 kinderou ondersteuning verleend, om de school, - ter keuze van hunnen vader of voogd - te bezoeken. In den loop van het jaar 1912 zyn de aanvragen tot ondersteuning voor 19 kin deren toegestaan, terwyl 6 kinderen, die onderwys genoten, de school hebben veria ten, zoodat op 31 December 1912 61 kinderen voor ondersteuning zyn ingeschreven, waar van echter voor 4 kinderen mot ingang van I Januari 1912, en alzoo 47 kinderen de ondersteuning ontvingen. 30 dezer bezoeken de openbare- en 17 ontvangen ouderwijs op de bizondereSchool, van wie geregeld per 3 maanden goede rapporten inkwamen. De kinderen bezoeken de school als volgt 14 te Oude Tonge, 1 to Nieuwe Tonge, 8 te Den Bommel, 4 te Stad aau 't Haring-1 vliet, 1 te Sommelsdijk, 3 te Herkingon, 1 te Goedereede, 1 to Ouddorp, 4 te Briolle, 3 te Rotterdam, 3 te Papendrecht, 2 te Sliedrecht, 1 te Hardinxveld, 1 te Oudshoorn, 1 te Goudswaard, 2 te Hof van Delft, 1 te Bodegraven en 1 te Vreeswijk (domicilie Rotterdam.) Van de 8 jongens en 3 meisjes die in den loop van 1912 zyn afgeschreven, is 1 over leden op 9-jarigen leeftijd, 1 verliet de school op 8-jarigen leeftijd by gemis aan een goed kosthuis; do overige 4 hadden resp. den leeftijd bereikt van 12, 12% 13 en 13 jaar en bezochten gedurende 6, 5% 5 en 2 jaar de school. Uit do door den Penningmeester over 1912 afgelegde Rekening en Verantwoording, waarbij de daarbij behoorende bescheiden zijn overgelegd - is gebleken, dat de ont vangsten der Vereeniging hebben bedragen: Van den Staat der Nederlanden, na aftrek der kosten van mandaten f 1146,72; van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Amsterdam, onder aftrek van port f91,12; van de Commissie voor de Rijnvaart te Rotterdam f 50,— van gehouden collecten, volgens inteekenlysten, opbrengst papier en andere collecten 948,435; contribution f 65,60; uit de Rijkspostspaarbank to Am sterdam voor loopende uitgaven met de gekweekte rente f 2888,27; makende met bet voordeolig saldo over 1911 ad. f 34,17 samen f 4719,21s. Waaruit is betaald Aan ondersteuningen f 2190,24sKosten beheer f 29,41s; aan de Rijkspostspaarbank voor vast fonds f 50, aan de Rijkspost spaarbank ter belegging voor loopende uit gaven f 2420,645; samen f 4690,80®. Blyft Saldo f 28,91. Tot zekerheid van de kasgelden, worden deze belegd op de Rijkspostspaarbank, zooals door de Statuten is voorgeschreven, vandaar, dat in de Ontvangsten en Uitgaven van die posten sprake is. De specifieke rekening en verantwoording door de Penningmeester afgelegd, wordt op verzoek in afschrift overgelegd aan het Departement van Binnenlandsche Zaken. De bezittingen der Vereeniging bestaan uit: Saldo in kas f28,91, Op de Rijkspostspaar bank voor loopende uitgaven fl074,22& Op dezelfde Spaarbank voor vast fonds f391,79. In de Algemeene Vergadering van 23 Februari 1912 zijn herkozen de heeren: E. Mast Pz. te Den Bommel en D. W. van Nieuweuhuizen te Oude Tonge als bestuurs leden, die alstoen aan de beurt van aftreding waren. Den lien April 1912, zyn de leden ter Algemeene Vergadering bijeengeroepen ter verkiezing van een bestuurslid in de plaats van wylen den heer J. Mijs Dz. In die vergadering werd met meerderheid van stemmen gekozen de heerJ. G. C de Groot, onderwijzer en hoofd der openbare lagere school alhier. De fuDgeerende Voorzitter heeft in die vergadering den Oud-Voorzitter, wijlen den heer J. Mijs Dz., herdacht en na er op ge wezen te hebben, dat die heor een hartelijke belangstelling in het streven van de Ver eeniging had, doch door zyne langdurige een prachtig vertrek metpaneelen van oud eikenhout, waarvan elke duim van een tijd en kunst sprak, die reeds lang geleden dood waren. De smerigheid der plaats echter, gaat alle beschrijving te boven. Onder het régime van den tegenwoordigen eigenaar scheen het twijfelachtig, of ooit eenige poging was aangewend het schoon te maken. De zoldering was zwart van den rook en het vuil, spinnewebben versierden niet alleen de kroonlijsten en de uitgesneden figuren op den schoorsteenmantel, maar veel van het paneelwerk op de muren zelfs was gescheurd en gebroken. Op detafelin het midden der kamer stond al, wat van een maal over was, en hierbij snoof Pharos verachtelijk. „Een zwyn was hy, toen ik hem den eersten keer ontmoette, en een zwyn zal hij tot den dag van zyn dood blyven," zeide Pharos, om den man, dien wy be zochten, aan my bekend te maken. „Maar een zwijD is toch altyd een nuttig beest, en zoo is Wisemann." Op dit oogenblik kwam de man, van wien hy met zulke nauwelijks vleiende woorden sprak, de kamer binnen. Ik heb ergens anders den Arabier, die Pharos by de Pyramiden tegemoetkwam, bjj gelegenheid van myn gewichtig bezoek, als den grootsten man, dien ik ooitin mijn leven had gezien, toegeschreven, en dat ongesteldheid hem de kracht ontbrak, om zich geheel aan zyne taak te kunnen wijden, heeft hy zijne nagedachtenis geörd. In de Bestuursvergadering van3 0ctobi-r 1913 werd met algemeene stemmen he: besluit genomen, het Eere-Voorzitterschai aan te bieden aan den heer J. C. Baumann burgemeester alhier, die voor dit blyk van waardeering erkeutelijk, deze keuze zicli liet welgevallen. Overigens vergaderde het Bestuur 5 malen hoofdzakelijk ter bespreking van ingekomen aanvragen totondersteuiug en terverkiezing van een Voorzitter, tengevolge waarvan als zoodanig werd gekozen de heer J. G. C. dotj Groot. Thans dankt het Bestuur in de eorstol plaats zeer eerbiedig H. M. do Koningin en ij Zyne Exelentie den Hoer Minister van Binnenlandsche Zaken. Voorts brengt bot zijn verschuldigde;; dank aan do Maatschappij tot Nut van Algemeen te Amsterdam, de Commissie voor de Rynvaart te Rotterdam en allen die onze. Vereeniging in 1912 zoo ruimschoots hebben wijlen steunen met beleefde aanbeveling voor die schipperskindereu, die nog onder wijs behoeven, doch waaraan do Vereeni ging' hetzy door onbokondhoid of om andere redenen, niet kan voldoen. Het Bestuuri J. C. BAUMANN, Here-Voorzitter. I J. G. C. DE GROOT, Voorzitter. J. VAN ISPELEN, Secretaris. C. P. L. HAGENS, Penningmeester. E. MAST Pz. A. Ttr. WAARE W. DEN ROOIJEN. D. W. VAN NIEUWENHUiZEN. OUDE TONGE, Februari 1913. Buitenland. Uit het leven van een avonturier. Een der beruchtste avonturiers, Iguaz I Strasznoff, die zyn medemenschen voor meer dan drie millioen kronen "heeft be zwendeld, stierf dezer dagen ineenKroali sche gevangenis. De manieren, om zich geld te verschaffen waren evon veelvuldig als afwisseleud. Op zekeren dag verscheen hu voor bisschop Wilhelm Istwan teSteinaman ger en stelde zich als dien uit Amerika teruggekeerden neef voor. Mot de van den bisschop afgetroggelde 12.000 kronen,speel de hij zoodanig den grooten heer, dat de bisschop het vernam on hem de deur wees. Precies dezolfde streek speelde hy bisschop Benda, te Neutra. Deze echter verstond geen scherts en liet hem arresteeren. Hy werd toen tot drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Na deze straf uitgezeten te hebben, had hii natuurlijk weer geldgobrek en plotseling dook hy thans op als dragonder-luitenanl en wist als zoodanig een oude barones in te palmen, die hem baar geld liet beboeren. I Gevolg was, dat hij op zekeren morgen mot de kas en do kostbaarheden der baronos verdwenen was. Bovendien kreeg zy eenige rekeningetjes thuis van paarden-en auto mobiel-handelaars. Haar galant had op haar naam de noodigo inkoopen godaan en een en ander weer a contant verkocht. Hü werd gearresteerd en moest wederom twee jaar brommen. Toon hij weer vry was, meende hy wel recht op bevordering to hebben deed zich thans voor als ritmeester, bezocht vele voorname gezelschappen en lichtte verscheidene magnaten voor hooge bedragen op door valscb spel. By een poging tot oplichting, waarbij hü zich voordeed als commandant der lüfgarde van aarshertog Joseph, werd hy ontmaskerd en voor drio jaar in de gevangenis opgesloten. Maar zijn grootsten streek baalde hy uit in de Kroatië Slavonie, waar het hein gelukte de toon aangevende kringen van hot geheele land by den neus te nemen. Op zekeren dag in den herfst v.in 1908, ontving aartsbisschop, dr. Posilowitch, een telegram uit Weenen, waarin hem de aankomst van Hofrat Berger von Wildeuegg, van het ministerie van Bui tenlandsche ZakeD, aangekondigd werd. De gezant was meteen geheime missive belast. De Weener regeering wilde een nieuw par tyblad oprichten, waarvoor een half millioen kronen noodig was. Hy haalde den aarsbis schop over, voor 200.000 kronen te teekenen, en ook andere voorname personen vlogen er in. Maar hy dreef de grap te ver en dat was hem nootlottig. Hü meldde zich ook aan bü den banus, Pejacsewitch. Deze kwam de zaak verdacht voor, en ofschoon de gewaande gezant spoedig onheil rook en de vlucht nam, werd hy door de politie ach tervolgt, die hem te Boedapest achterhaaldo en arresteerde. Naar Agram teruggebracht, werd hü tot vijfjaar gevangenisstraf ver oordeeld. was h\j, want toen, had ik nog niet het genoegen Hermann Wisemann te kennen. Wisemann moest ten minste zes voet negen lang geweest zyn en bü zyne lengte was zün bouw naar verhouding breed. Om bet zonderlinge zynerverschüning te verhoogen, bezat hy een paar kolossale ooren, die rechthoekig aan zijn hoofd stonden. Dat hy bang voor Pharos was, bleek uit de bedeesde manier, waarop by de kamer binnenkwam. „Drie jaar geleden bezocht ik je," zeide Pharos," „en moest toen wachten, terwijl je je met je afschrikkelüken looddrank dronken maakte. "Vanavond heb je me weer met de herhaling van die beleediging, be gunstigd. By' de derde gelegenheid, zal ik je korter behandelen. Onthoud datl Nu ter „Als Herr Pbaros zich verwaardigen wil my te zeggen, wat hy van mü eischt," zeide de reus ,kan hü er zeker van zyn, dat ik mijn best zal doen hem te behagen." „Je moest liever ook niet anders doen. mün vriend," snauwde Pharos met zyne gewone scherpte. „Misschien herinner je je nog wel, datje eens eene vergissing begingt. Doe dat weer niet. En nu luister naar mü- Ik sta er op aanstaanden Vrydagmorgen te Londen te zijn. Je zult daarom een snelvarend schip voor mü zoeken en dit moet te middernacht vertrekken." (Wordt vervoldg.) De verongelukte van kapi Een Telegram heet kortheid, reeds eon tr; van don nog jongen Scott, die niet al z morlük in do sneeuw hü zün hartewenschl Zuidpool, in vervullu Hy bereikte de P< het vorige jaar. By keeren naar de karna kwartier op hem bh Scott en zün metgez den sneeuwstorm o\ onmet-elüko lijkwade Hot nieuws van d< bekend door de aai dietieschip van kap Nova" te Oamani, c schip verliet Lyt,tle( Scott en zyn gezelle het werd pas teger terugverwacht. Het reeds Maandag onve bericht van do ramp van de Zuid-Poolstre Het laatste nieuv had ontvangen, dat het vorige jaaT, toe Akarva, op Nievw-Ze na drie maanden lan te zijn gevaren, teneii de leden der Britsch te brengen. De kap ontving toen het vc van kapitein Scott, kwartier der expedit de „Terra Nova" he „Ik blyf nog oen streken, teneinde mi en te voltooien." Het laatste bericht, terugzond naar zyn b toonde, dat hy op 3 op 160 mylen van c en neg steeds voorv In Juni 1910 vertri Cardiff naar het zuid* een paar maanden Kaapstad aan boor maanden lator, op expeditie Port Chalt drong het door in Poolland. Eon-en-tw reikte het de Ross-5 Op 25 Januari 1 kwartieren te Mc 1 en worden alle voor genomen, om de r daaropvolgende maa Van het hoofdkw de afstand op 800 grootste snelheid, dl te bereiken,was van De hoofd-expeditie, zou ondernemen, be kapitein Scott en werden er vior ach aantal, on het laat* reis legde Scott af, u zyn luitenant Johna bofaamden reiziger Kapitein Scott w: pool bereiken, maa op uitgerust, om v» kundige, oceanogra waarnemingen te d De zoo ongelukki poolvorschor maakt; toen hy 82 jaar expeditie mede, om en reeds toen dron dan nog eenig vooi n.l. tot 82 gr. 16 n Hoe ontzettend deze streken kunm volgende BÜ den tocht vai leden der expeditie ellen afstand van 't een sneeuwstorm 0( zich in allerijl op keeren. Zü raakten hopeloos kwyt en gekomen in de verse als een afdeeling, hen te zoeken, hen geen 30 ellen van Voor den tweedi metShackletonmei hü zyn eigen expe LONDEN, 11 Chronicle" publict den indruk, dien het verongelukken te Londen gewekt Londensche publie ook de meest ernt matiek, thans bet terneergeslagen. Mi in de straten, die dagbladen ontrukt koopers, terwül d treurige tijding lui- sommige hoeken a zich kleine groepe byzonderheden bes en reisbureaux wt met vragen, om n echter niet vermot berichten slechts i zeer langzaam afk klyke geografisch! niet meer büzonde konde, mede te vereeniging verkla die hem kwamen richt gewerkt hee. helderen hemel en de expeditie slee! het tot van de ex i personen den dood Deechtgenoote v met nog 2 jeugi Scott is in Januar vertrokken, waar haren echtgenoot niets anders vond ontzettende dram Poolstreken moet vrouw Scott is ee; werd de modelle- buste die commai

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 2