ZCID-HOlliNDSCHE IN ZEEDWSCHE EHANDIN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, RONA Cacao LffERS Verzekering, tionale eekbank ceesohe Papierhandel ELHARNIS Knoop, Hel Egyptische Monster. In ieder huisgezin is plaats voor De Volksdrank eldoorn, °/0 Pandbrieven uil van lOl1/., °/o. Plus stukken van /"250U, f 250,en f 101), 1 kantore der Bank en ONZE EILANDEN 1ST ZOON melsdijk. ivertontin-Bureau, 0, WIDDELHABWIS. tlNG- VAN Kerkbijbels, Kerkboeken, knip- en overslag. MUZIEK- en VOOR KEN op elk gebied. EN, KINDERSPELEN )ËZIE-, ANSICHT-, OSTZEGELALBUMS. PORTRETLIJSTEN VULPENHOUDERS. JOR-, NOTULEN-, IUUR-, KWITANTIE- ÜTSBOEKEN. BpGENPAPlER. LUXE POST. £>ENTIEKAARTEN. ^PIEËERPERSEN. 'OZEN, enz. enz. VIPELS. R-, DATUM-, HAND ERSTEMPELS. KGHETTEN, 5ERMACHINES,1 IDE NAAMPLATEN, AST-, COIFFEURS-, PLATEN, enz. enz. smenten aan op alle ;hriiten, Mode-, Dag-, 1 bladen. Advertentiën in alle inlandsche bladen, keuze .e- en Felicitatiekaarten boeken worden spoedig rsprijs geleverd, ste drukken. W. v. d. SCHENK. EUSJE VAN DEN M - KOSMOS FORM VOGELS DE GUTTERIEZ ■BEID ADELT GRACIA aren-merken renmagazijn UW GEZIN en UWE it, F. Lodder Czn. te Goede- ide ToDge, D. de Graaff te man Sr. te Ooltgensplaat, v, d. Velde te Melissant, P. Biemond te Stellendam, A. A. Mijs te Sommelsdijk, tn, J. v. Schouwen te Som- Dirksland, C. TanisKPzn. Nieuwe Tonge. ser te N. Tonge abusievelijk kir in aardappelen. 43 AMSTERDAM INNUMMER 7833. KNOOP Prinsengj'acht. beleefd aanbevolen voor Ier te vracht gezonden in kosten te Amsterdam oud. Direct na verkoop jeld. voor oe Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers 0,05 No. 13 Zaterdag 15 Februari 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advurtentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandsck Overzicht. Men kan zoo echt aan de oorlogvoerenden op den Balkan merken, dat het met de ware lust tot btrijden gedaan is. Men heeft welis waar opnieuw den gehaten vijand aangevat, maar de poging geschiedt zoo lusteloos, dat het duidelijk merkbaar is, dat men 0, zoo hard naar den vrede verlangt. Niet het minst aan den kant der Serviërs, die hebben toch verkregen, wat zij zich voorgesteld hadden te verwerven. Enkel om Adrianopel, dat in handen zou komen van de Bulgaren, moest opnieuw de bloedige strijd weer beginnen. Zeker ook de Serviërs hadden nog wel ande re wenschen, waarvan wij in de eerste plaats noemen een kustgebied aan de Adriatische zee. Dat is hun ontgaan, maar tevens zijn zij bevrijd gebleven van de enorme kosten van een oorlogshaven, terwijl zij toch de beschikking krijgen over een haven en de naar hun land voerende spoorwegzal worden geïnternationaliseerd. Waar hun zelfs de toevoer van wapenen en ammunitie langs dien weg is toegestaan, hebben zij zoodoende toch een schadeloosstelling gekregen, die misschien nog meer waard is dan het oor spronkelijk verlangde. Daarbij loopen de geruchten dat de verhouding tusschen Ser- vifirs en Bulgaren al sedert lang niet meer zoo vriendschappelijk is, als voor debond- genooten wel gewenscht was. Alles te zamen maakt het dus dubbel begrijpelijk, dat de Serviërs met meer dan looden schoenen naar het slagveld toetrokken. En ook de BulgareD zelf vatten met tegenzin den eenmaal afge broken krijg weer op. Wanneer zij niet zoo doorloopend in Londen op het bezit van Adrianopel hadden gestaan, alsof het hun leven gold, ons dunkt een overeenkomst was al gevonden. Turkije heeft toch meer dan genoeg aangeboden opnieuw de onder handelingen aan te knoopen. Aan het eind is het zelfs zoover gegaan, dat het slechts wilde behouden van Adrianopel dat gedeelte dat de Toeldsja tot grensrivier heeft, dus ongeveer '/e der stad. Maar Bulgarije die de onderhandelingen had afgebroken om het niet krijgen van het geheel, kon slecht den pas opgevatten krijg weer eindigen om zich te vergenoegen met 4/s van het geeischte. Als vesting zou het dan natuurlijk niets meer beteekenen, daar aan één zijde de stad altijd open was. Dus vecht Bulgarije door in de hoop dat Adrianopel vandaag of morgen den strijd zal moeten opgeven en de Turken zullen zwichten voor een fait accompli. Om een mogelijke overgaaf te bespoedigen worden niet alleen de vesting werken van Adrianopel van Bulgaarsche zijde thans beschoten, maar zelfs moet de geheele stad het ontgelden. Niettegenstaande het verzoek vau de consuls aan de ambas aadeurs der mogendheden oip de Bulgaren te verzoeken een gedeelte der stad niet te beschieten, zijn deze voortgegaan de stad op alle punten onder vuur te nemen, met het rEUILLETOlT. Met een hart, kloppende als een hamer, draaide ik zacht den deurknop om en sloop naar binnen, waar ik nauwelijks in de richting van de sofa durfde te kijken. Maar ik had mij de moeite wel kunnen besparen, .want noch Valerie noch Pharos was er; maar juist, toen ik er over dacht, waar zij zouden zijn gebleven, kwam de laatste binnen. „Heb je het gekregen?" vroeg hij met belangstelling, terwijl zijne stem van aan doening beefde. „Ja," antwoordde ik en overhandigde hem de medicijn. „Hier is het, Even moest ik denken, dat ik zonder medicijn zou moeten terugkomen. „Tien minuten later en ik kan je verze keren, dat je te laat zoudt zijn geweest," antwoordde hij. „Ik heb haar naar hare kamer gedragen en op haar bed gelegd. Je moet bier blijven en trachten te voorkomen, dat iemand ook maar vermoedt, wat eraan de hand ia. Als je medicijn blijkt te zyD, wat ik hoop, moet zij rustig binnen een gevolg dat op verschillende plaatsen brand is uitgebroken. Van de zijde der inwoners is een nieuwe poging bij de gouverneur van de stad gedaan om hem tot overgave te bewegen. Deze liet echter eenvoudig de grootste belhamels doodschieten en intusschen gaat hy voort de stad op dezelfde manmoedige wijze te verdedigen.. Uit Skoetari komen vreemde geruchten. Men beweert dat de oude dap pere bevelhebber gestorven is en zijn plaats vervanger aan het onderhandelen is om de stad over te geven. Verder valt er weinig positief nieuws van het oorlogsterrein te vermelden. De berichten van Turksche en Bulgaarsche zijden, spreken zooals altijd elkaar lijnrecht tegen. Wanneer we eenigs- zins op particuliere gegevens zouden mogen afgaan, dan zouden we zeggen dat de toe stand der Turken eenigszins verbeterd is in de laatste dagen, al kan dit vleugje van opleving niet meer dan tijdelijk zijn, daar het gebrek aan geld een afdoende verbete ring in den weg staat. De geruchten over de hervatting van de vredesonderhandelingen met Bulgarije, die dezer dagen de ronde doen, nemen voort durend vasteren vorm aan. Het is niet onbekend gebleven, dat Mahmoed Schefket pascha reeds dagen lang tracht een nieuwe Europeesche interventie ten gunste van den vrede tot stand te brengen, en er hebben reeds eenige malen vertrouwelijke gesprek ken plaats gehad tusscben hem en den Russischen ambassadeur te Constantinopel, waarbij bleek, dat de Turken geneigd waren tot nieuwe concessies, daar men bij de Porte steeds meer het nuttelooze van den oorlog inziet. Ook is uitgelekt, dat Mahmoed Schef ket aan de Tschataldscha-linie geheime con ferenties gehad heeft met Bulgaarsche gedelegeerden, en dat thans Izzet pascha tracht tot overeenkomst te geraken met den Bulgaarschen opperbevelhebber Sawof. Al deze gerichten worden te Sofia en Stam boel tegengesproken, doch alleen omdat zij onder de oorlogszuchtige officieren een zekere mate van opwinding veroorzaakt hebben en tot een pijnlijk gonflict tusscben Mahmoed Schefket en Enver bey hebben geleid. Volgens de correspondent van het „Berl. Tagebl." heeft de Turksche minister van Binnenlandsche Zaken verklaard, dat de Regeering in de quaestie-Adrianopel niet zal toegeven. De „Tasvir-I-Eskar" spreekt be slist alle geruchten van een hervatting der vredesonderhandelingen tegen en verklaart niet te begrijpen, hoe op ditoogenblik zulke geruchten, die de nationale geestdrift ver minderen, kunnen opduiken. Hakki pascha vertrok van Constantinopel om zich naar Parijs, Weenen, Berlijn en Londen te begeven. In officieele kringen wordt toegegeven, dat hy belast is met een zending, welke echter niet een hervatting van de vredesonderhandelingen ten doel heeft. Toch moet de vredeszaak in een niet ver verwijderd verband staan met zijn zen ding. In sommige kringen neemt men aan, uur slapen en binnen twee op don weg tot herstelling zyn. Maar denk er aan, als de inenschen in dit huis het minste vermoeden van hare ziekte krijgen, zal zij dadelijk naar het hospitaal worden overgebracht en in dat geval, geef ik je myn woord, zal zy vóór morgen dood zyn." „U behoeft niet te vreezen, wat dat betreft," antwoordde ik. „Zij zullen niets van mij hooren." Daarop vertrok hij, en voor het volgende uur bleef ik, waar ik was, my zoo goed mogelyk geruststellende met de verzekering, die hy mij had gegeven. Toen hij terugkeerde, was 't geheel donker. „Welk nieuws brengt u mee vroeg ik angstig. „Waarom zegt u mij niet dadelijk, hoe zij het maakt. Kifnt u niet zien, hoe ik lyd „De crisis is voorbij," antwoordde hy, „en zij' zat er nu wel bovenop komen. Maarzij is ternauwernood ontsnapt, Had ik u niet met den volgenden trein gevolgd, in welken toestand zou je dan op het oogenblik zyn." „Ik zou niet levend zyn," antwoordde ik. „Als baar leven was weggenomen, zou het my gedood hebben." „Je wordt gauw gedood, daar twijfel ik niet aan," was zyn spottend antwoord. „Neem te gelykertyd mijn raad aan en laat dit een les voor je zijn niet meer van my te ontsnappen. Je bent aardig streng er voor dat Hakki voor Turkije den weg zal openen om den mogendheden de geheele regeling der hangende quaesties toe te vertrouwen. Een spotblad beeldt Bethmann af, bezig, vrouw Germania in een, nauw om het bloote lijf sluitend, stalen pantser te slaan, dat, tot over de knieen reikt. „Bethmann", roept zy wanneer ge my daar nog meer inpantsert, kan ik mij heelemaal niet meer bewegen". Maar met den moed der wanhoop spijkert Bethmann voort. Er is reden voor Germania's angst;niet minder dun 116,000,000 Mark zal indien de Duitsche bladen goed zyn ingelicht, de nieuwe legerwet per jaar kosten. Volgens de Tag). Rundschau, die nadere bijzonderheden mededeelt over het ontwerp, zal de algemeens weerplicht worden vol tooid, zoodat jaarlijks45,000 tot50,000 man meer aan het staande leger zullen worden toegevoegd. Daaruit zal men de ontbrekende derde batajons bij 18 regimenten vormen. De artillerie-bespanning zal worden vergroot de staven dor cavallerie divisie zullen reeds in vredestijd worden ingesteld en een wiel rijderskorps zal gevoegd worden by elke divisie cavallerie. Aangaande de dekking deelt het blad mede, dat behalve het ontwerp vermogings- belasting bij den Rijksdag nog andere be lastiügontwerpen zullen worden ingediend. De nieuwe legerwet zal aanzienlijk meer kosten veroorzaken dan de beide laatste wetten van de jaren 1910 en 1912 te zamen. Zelfs wanneer de belasting op vermogen vermeerdering, die in het departement van Financiön is uitgewerkt, wet mocht wordeD, moet toch bedacht worden, dat aan de opbrengst dezer belasting reeds voor een groot deel een bestemming is gegeven. Men denkt daarom dat tenslotte de successiebe lasting weer te voorschijn zal komen en daarnaast een oorlogsbelasting. Deze mede'deelingen berusten natuurlijk ten hoogste op plannen die overwogeu worden. Er staat nog niets vast, daar de Bondsraad nog geen besluit genomen heeft. Maar dit is alleen een quastie hoe de nagels in het pantser zullen zitten en doet aan den druk en de kwelling niets af. In de Belgische Kamer kwam deze week de Grondwetsherziening om tot kiesrecht wijziging te komen aan de orde. Na de mooie rede van den heer Hij mans en de tegemoetkomende houding die Van- dervelde namens de sociaaldemocraten had aangenomen, leek de vrede in Belgiö op dit punt althans geteekend. Men rekende echter te weinig op den tegenstand van den heer Woeste, die op een felle manier de regeering waarschuwde tegen elke tegemoetkoming, die zy aan de linkerzijde mocht willen doen De regeering verkeerde dan ook in eene moeilijke positie. Verschillende volgelingen van de regeering gaven beslist te kennen, dat zij in deze meening waren, dat de regeering aan de billijke eischen deroppo sitie- moest toegeven. gestraft. Op eene andere gelegenheid zou je lot zelfs erger kunnen zyn." Ik keek hem aan, schijnbaar verwonderd. „Ik begrijp uwe bedoeling nie<, wanneer u zegt, dat ik u ontsnapte," zeide ik meteen voorkomen vau onschuld, dat uiemaud zou hebben bedrogen. „Waarom zou ik dit willen doen Als u terugwijst op het feit, dat ik Praag zoo plotseling verliet, denk er dan als 't u belieft aan, dat in den "nacht te voren u waarschuwde, dat ik noodzakelijk dadelyk naar Engeland zou moeten vertrek ken. Ik geloof toch wel, dat ik zoo vrij ben te bandelen als ik wil „Ik ben op het oogenblik nu juist niet in de stemming om die zaak met je te bespreken," antwoordde hij, „maar als je door my wilt geraden worden, myn beste Forrester, zul je mij in 't vervolg ten opzichte van je bewegingen raadplegen. Mijne pupil heeft u van hare ondervindingen gesproken en verteld, met welk gevolg zij twee keer my trachtte te verlaten. Op je aansporing heeft, zy het een derden keer gewaagd en je ziet, waarop die poging is uitgeloopen. Je dacht er weinig aan dat, toen je zoo gemakkelijk in Herr Schunke's restaurant te Berlijn dineerde, ik je maaltijd gadeslqeg." „Ik geloof het niet," antwoordde ik boos. „Het is onmogelijk, dat u daar kon geweest zyn, al was het alleen maar om de reden, dat er geen trein was om uer te brengen." I RQNA Cacao is welkom i ieder gezin. Het is een uit- f stekende dagelijksche drank, heerlijk van smaak, en uiterst goedkoop. RONA bezit den zuiveren pittigen cacaosmaak. Geen wonder dat het aantal gebruikers dagelijks verbazend toe neemt. Koop nog heden een bus bij Uw winkelier, en wees niet tevreden, als hij U een ander soort wiJ geven met de bewering dat die „even good Is". Er bestaat geen andere „even goede cacao" voor dien prijs. Er is een enorm verschil tusschen Van Houtcn's RONA Cacao en andere goedkoope soorten. I Kg./I50 I Kg./1.50 - „0.18 1/10» „0-»8 En niet alleen onder de volgelingen van het kabinet in de Kamer, maar zelfs onder de ministers waren er verschillende, waar onder de heer Helleputte, die voor een goede herziening te vinden zijn. De minister-presi dent de Broqueville verkeerde dus in een lastig parketnaar de een of naar de andere zijde zou hij niet kunnen toegeven. Helaas schynt de reactionaire overmacht van Woes te te groot te zijn geweest, althans de re geering heeft zich tegen een herziening uitgesproken. En in de Belgische Kamer is het voorstel om het denkbeeld van her ziening der grondwet in overweging te nemen,verworpen met 99 tegen 83 stemmen, benevens 2 onthoudingen. Wat- thans te wachten staat, is duidelijk na de verklaring, die de socialistische afgevaardigde Vander- Hij glimlachte medelijdend om myne woorden. „Ik begin te denken, mijn vriend," zeide hy, „dat je niet zoo vlug bent als ik eerst van je dacht. Ik zou wel eeus willen weten, wat je zoudt zeggen, als ikje vertelde, dat, terwijl Valerie voor Schunche's genoegen speelde, ik, die tusschen Praag en Dresden reisde, een belangstellende toeschouwer van 't geheele tafereel was. Zal ik je beschry ven, hoe de kamer geschikt is Zal ik je vertellen boe Schuncke tegen den muur by de deur leunde met gevouwen handen, terwijl hij met zyn groot hoofd knikte. Hoe jij aan tafel bij den schouw luchtkasteelen zat te bouwen, waarmee ik je, tusschen haakjes, gelukwensch, terwijl Valerie, die aan de andere zijde der kamer stond, voor jelui allen musiceerde? Het is vreemd, dat ik dat alles zou weten, vooral, omdat ik mij zeiven niet de eer bewees het restaurant te bezoeken, is het niet?" Ik gaf geen antwoord. Om de waarheid te zeggen, ik wist niet wat te zeggen. Pharos lachte in zyn vuistje, toen hy myne verlegenheid bemerkte. „Je zult de wijsheid vernemen, voordat ik met je afgehandeld heb," vervolgde hij. „Maar laat dat nu genoeg zijn over het onderwerp. Laten wij nu over iets anders praten. Er is vanavond veel te doen, en ik zal uwe hulp noodig hebben." velde namens zyn partij voorfasen waarin o.a. gezegd wordt: Voor de zevende maal binnen 20 jaren zult Gij bet voorstel tot herziening van de grondwet verwerpen. Het verzoek om meegaande te betoon en hebt Gy afgewezen, quasi om redenen van staatsbelang. Wy verzoeken de arbeiders naar ons te luisteren, te wachten op het wachtwoord van hun gedelegeerden en het succes onzer beweging niet in gevaar te brengen door geweldadigheden of partieele stakingen. Hoezeer geheel Belgiö onder een dergelijke krachtproef, die totaal noodeloos was, wanneer niet de heer Woeste de regeering onverwacht in den rug had aangevallen, zal lijden, blijkt uit een verzoekschrift, dat de vereeniging van kooplieden te Charleroi aan Door al, wat ik dien dag had meegemaakt, was ik nu nauwelijks in staat om zelfs een blijk van weerstand te toonen. Voor mij- zeiven was ik redelijk overtuigd, dat, wan neer by zeide, dat er veel te doen was, hij de volvoering van de een of andere nieuwe schurkerij meende, maar welken vorm deze moest nemen, wist ik niet, noch kon het mij schelen. Hij had mij nu zoo volkomen onder zyn invloed, dat by my kon laten doen, juist zooals hij wilde. „Wat gaat 11 nu doeD vroeg ik, meer omdat hij verwachtte, dat ik wat zou zeg gen, dan om eenige andere reden. „Ik ga ons allen van deze plaats brengen en terug naar Engeland zonder tijdverlies." antwoordde hij triomfantelijk. „Naar Engeland?" antwoordde ik, en de afschuwelijke spotternij zijner woorden deed my luide lachen,— zoo'n bittere lach voor waar, als ooit door een sterveling werd geuit. „U beschuldigde mij juist zoo even, dat ik niet zoo vlug was als u wel eerst meende. Ik moet u hetzelfde compliment maken. U heeft blijkbaar niet gehoord, dat elke weg naar Engeland is afgesloten." „Geen weg is ooit voor my afgesloten," antwoordde hij: „Ik vertrek vanavond te middernacht naar Londen en Valerie verge zelt mij." „U moet krankzinnig zyn om aan zoo iets te denken!" riep ik uit, daar Valerie's

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1