2 ONZE EILANDEN van 1 FEBRUARI 1913. verdedigt de minister elke tekortkoming met vergelijkende woorden. Dat hij de hand haver is van artikel 192 der grondwet, dat voorschryft, dat het openbaar onderwijs een voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering is, schijnt deze bewindsman een voudig over het hoofd te zien. Dat de rechtsche heeren en met name de Roomsche, niet gerust zijn op den afloop der Juniverkiezingen bewijzen de lage middelen, die te baat worden genomen. Juist in de Roomsche blaadjes komen de vuilste arti kelen tegen de vrijzinnigen voor en wat een schrijver die zich „Heeroom'' noemt, durft neerkladden in het Zondagsblad van het Roomsche blad de Tijd is zoo schande lijk, dat dit individu hoe eer hoe beter opgeborgen diende te worden. Voor ons vrijzinnigen zal het zeker een spoorslag zijn voor 15 Februari alle man op de kiezerslijst te hebben gebracht, opdat we alle kraehteü kunnen inspannen tegen een vijand, die geen middel te slecht acht om zijn doel te bereiken. Het wordt met onze schouwburgplannen nu toch hoe langer hoe mooier. De lezer herinnert zich wellicht uit mijn brieven dat de Raad den ouden stadsschouw burg heeft gesloten en het maken vaneen nieuw plan voor duizenden guldens werd opgedragen aan een Weenschen architect. De schouwburgcommissie heeft dit dure plan gewijzigd en daarna is een voorstel gekomen voor 11 ton een schouwburg te bouwen. De meerderheid van het college van Bur gemeester en Wethouders kan geen vrijheid vinden de aanneming van het voorstel van de Schouwburgcommissie aan te bevelen. Zoo deelen B. en W. thans in een lijvig stuk mede. Voor haar is het niet de vraag, of op het betrokken terrein een andere schouwburg kan worden gezet, hoe dan ook, maar of het ingediende ontwerp eene zoo danige verbetering aanbiedt voor den be- staanden toestand, dat daarvoor een uitgaaf van wellicht U/2 millioen gerechtvaardigd is te achten. Naar de meening van de meerderheid van het college moet deze vraag ontkennend beantwoord worden. Ons dagelijksch bestuur wil thans een schouwburg bouwen op het Alexanderveld, het oofoningsterrein voor de huzaren uit de Alexanderkazerne. Dit terrein is echter in bruikleen aan het Ryk uitgegeven. B. en W. vragen daarom, dat de Raad zich zal vereenigen noch met het voorstel van zijn leden Jurriaan Kok c. s., noch met het voorstel van de Schouwburgcom missie, om een nieuwen schouwburg te bouwen aan het Korte Voorhout, doch zal besluiten, tot den bouw van een nieuwen schouwburg op 't Alexandersveld over te gaan en te dien einde in rechten beschikking over dat veld terug te vorderen, met dien verstande, dat, in afwachting van de tot standkoming van het nieuwe gebouw, de bestaande schouwburg wederom in gebruik zal worden genomen. Het komt dus hierop neer, dat voorloopig B. en W. willen doen wat al verleden jaar had kunnen worden gedaan. Toen heeft een groot aantal bewoners gevraagd, om den schouwburg te heropenen. In dien tijd kon met plannen maken en overwegen wor den voortgegaan. Toen wilde de Raad van heropenen niet weten, nu komen B. en W. zelf met het voorstel daartoe. Wat zal de Raad nu doen Het gesukkel maar laten voortgaan zoolang het proces duurt? Het is toch waarlijk een leuke mop, zou een student zeggen. De oude schouwburg is gesloten wegens brandgevaar, herhaalde lijk is gevraagd hem weer open te 3tellen, even zoovele malen is dit geweigerd en nu bouwen B. en W. met voorstellen, die, worden ze aangenomen, tot in lengte van dagen den ouden, brandgevaarlijkenschouw burg, weer zullen open stellen 1 En dat gebeurt, niet in Biggekerke of Lutjebroek, doch in de Koninklijke residen tie! Welk een dankbaar onderwerp voor Speenhof! Plaatselijk Nieuws. MIDDELHAN'NIS- Woensdagavond hield de Vrijzinnige kiesvereeniging alhier een verga dering, waarop bij acclamatie tot candidaat voor het lidmaatschap van de 2e Kamer S. G. werd geproclameerd, de heer mr. R. J. H. Patijn, en tot candidaat voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten de heer Jac. v. d. Koogh. Door de antirevolutionaire kiesver eeniging Middelharnis alhier is den heer J. Vroegindeweij Lz. als voorzitter dier ver- eeniging gekozen. mijne verlegenheid te brengen, en 't nieuws, dat die vreeselijke pest zelfs in deze stad was uitgebroken, vervulde mij met zulk een groote vrees, dat ik mij bijna niet goed kon houden. Mijne krachten verzamelende, dankte ik echter den man voor zijne in lichting en ging nog eens de straat op. DaaT wachtte en overwoog ik, wat ik zou doen, Uit te stellen was onmogelijk. Nu reeds kon Pharos dicht achter mij zijn. Nog weinige uren en het zou mogelijk kunnen wezen, dat hij ons tot onze schuil plaats opgespoord had. Maar is ontdekte spoedig, dat zelfs mijne vrees voor Pharos niet zóó groot was als die voor de pest, en zooals ik reeds gezegd heb, ik vreesde dat niet voor myzelven.Het was aan Valerie, 3an wie ik dacht, aan de vrQuw, die ik meer dan de geheele wereid liefhad, wier bestaan zooveel voor mij was, dat zonder haar mijn leven onverschillig voor mij zon zijn. De herinnering aan hare ziekte ver wekte eene gedachte bij my, die zóó vree selyk, zóó overweldigend was, dat ik op het trottoir waggelde en mij aan een boom moest vasthouden. „Mi)d God," zeide ik tot myzelven, „al8 deze ziekte de pest eens bleek te zijn De gedachte reeds aan zoo iets was meer dan ik kon verdragen. Zy benauwde my, nam al den moed uit my en maakte mij zwakker dan een kind. Maar het kon niet De stoomboot Middelharnis kon van wege de buitengewone lage waterstand de drie laatste avonden by aankomst niet wor den geschut. In plaats van de heer Dorst-, concierge der Ambachtsschool, die als zoodanig bedankt had, is benoemd A. v. d. Slik, die 52 jaar lang in de touwslagerij i3 werkzaam geweest. SüHMELSDIJK- De mazelen nemen hier een kwaadaardig karakter aan. Een paar kinderen zyn reeds aan dezeziekte bezweken. Proces-verbaal is opgemaakt tegen L. B. te Dirksland, wegens het ontvreemden van lijnkoek uit de landbouwschuur van Johs. Ardon alhier. De heeren gebrs. van Schouwen heb ben hun geheele landbouwbedrijf overge geven aan de heeren gebr. JoppeGz. alhier. Als hoofdjuffrouw in de Flakkeesche Stoom Wasch-, Stryk- en Badinrichting is benoemd mej. A. van den Doel alhier. DIRKSLAND- Het huis van wijlen G. Tig- gelman is afgemijnd door F. Nieuwland alhier op f 4120. Naar men verneemt is het woonhuis .van P. L. van Loo aan de voorstraat onder- handsch verkocht aan den heer C. Wamaer. De wijzerplaten van den toren zyn de vorige week naar beneden gehaald, zeker ook al met het oog op het nieuwe uurwerk dat eerlang geplaatst zal worden. GOEDEREEDE. Tot kerkmeester der Ned. Herv. Gemeente is gekozen de heer L. van der Wende Kzn. Vanwege de bouwvereeniging „Goede reede" alhier zullen alhier ter voorziening in den woningnood een tiental woningen worden gebouwd. Tot voorzitter en bestuurslid van het Kerkelijk hulpfonds alhier zyn gekozen de heeren T. Lodder Czn. en P. T. van den Berg. Tengevolge van den hevige Oosten wind had schipper J. van Dam by de gar- nalenvisschery 'tongeluk metde blazerschuit GO 33 op strand te geraken. Bij vloed vlot gekomen kon de haven alhier bereikt worden. OUDDORP. Donderdagavond hield Ds. Rös sing het Kerstfeest voor de kinderen der Zondagschool. Wegens het heerschen der mazelen kon dat niet eerderjflaats hebben. Door de Vrijzinnige Kiesvereeniging Burgerplicht alhier is Mr. Patyn opnieuw tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld. Voor de Prov. Staten werd door do Vrijzinnige Kiesvereeniging de heer van der Koogh te Middelharnis voorloopig candidaat gesteld. NIEUWE TONGE- Door den heer Burge meester 13 eene openbare vergadering van den Raad belegd tegen Woensdag den 5 Fe bruari a.s. des vm. 10 ure. Buitenland. In de Telegraaf vinden we de volgende telegrammen over den Balkanoorlog: De hervatting der vijandelijkheden. SOFIA, 30 Januari. (Reuter). De opheffing van den wapenstilstand is heden om 7 uur 's avonds ingegaan. Maandag op hetzelfde uurzullen de vijandelijkheden hervat worden. CONSTANTINOPEL, 30 Januari. (Reuter). Officieel. De bondgenooten hebben den wa penstilstand opgezegd te rekenen van heden avond 7 uur. LONDEN, 30 Januari. (Reuter). De gealli eerden deelden aan het Reuteragentschap mede, dat, alvorens nadere besprekingen mogelijk zyn,Turkyede vredes premilinaires op het slagveld zal moeten onderteekenen. WEENEN. 30 Januari. (Eigen tel.) De „Süd Slavische Correspondenz" meldt uit Sofia, dat het besluit van het Bulgaarsche kabinet, om den wapenstilstand op te zeggen, wordt als volgt gecommentarieerd: De Bul gaarsche regeering wensebt met deze op zegging, waartoe ook Serviö, Griekenland en Montenegro zullen overgaan, een laatsten druk op de Porte uit te oefenen en men koestert hier de hoop, dat het tegenwoordige kabinet te Constantinopel op het laatste oogenblik zal toegeven. Van andere zijde waar zijn, zeide ikwat er ook gebeure, ik wilde het niet gelooven. Het lot, dat reeds zooveel ellende over mij had gebracht, kon niet zoo wreed zijn om al mijne ver wachtingen te verijdelen juist, toen ik dacht, dat ik in een beteren toestand en weer in 't gezicht van den vrede was. Wat de voorbijgangers moeten gedacht hebben weet ik niet, noch kon het my schelen. De vreeselijke gedachte, die my vervulde, was meer voor mij, dan te zeggen was. Toen ik my beter gevoelde, Jiep ik naar het bótel terug, moeilyk ademh'alende, als ik er niet meer aan dacht, terwijl de hoop mij nu verlevendigde, en dan de schrik mij weer verdoofde. Meer dood dan levend kwam ik het gebouw binnen en klom de trap op naar de zitkamer, die ik besproken had. Ik had half gehoopt, dat by hel openen der deur, ik Valerie daar zou vinden op mij wachtende, maar ik werd teleurgesteld. Daar ik mijn angst niet langer kon bedwin gen ging ik door de gang en klopte aan de deur barer kamer. „Wie is daar vroeg eene stem, die ik nauwelijks herkende in het Duitsch. „Ik ben hetl" antwoordde ik. „Gevoelje je beter?" „Ja beter,6 antwoordde zy nog op denzelfden harden toon, „maar ik denk, dat ik hier liever wat langer blijf liggen. Maak je niet over mij ongerust, ik zegt men, dat het Bulgaarsche ministerie niet langer kon wachten uitzuiver binnen- landsche redenenfDe enorm stijgende kosten van het leger, de betrekkingen tusschen Roemenie en Bulgarije en de niet minder groeiende nervositeit en het ongeduld der bevolking, die öf het voortzetten van den oorlog, öf het terugtrekken van het leger eischt, dwingen de regeering niet langer te treuzelen. Men is hier van meening, dat een tweede oorlog tegen Turky'e van zeer korten duur zal zyn en dat Adrianopel in eenalgemee- nen stormaanval genomen zal worden. In panslavistische kriDgen beweert men, dat de Bulgaarsche minister van Financien, Theodorof, te Petersburg ook de vraag be sproken heeft, welke houding Rusland zal aannemen bij een hervatting van den oorlog, en, naar verluidt, moet hy daarop een gunstig antwoord ontvaDgen hebben. De hulp van Rusland schijnt daarin te bestaan, dat het bij het wederopnemen der oorlogs operaties de Bulgaren niet zal beletten Con stantinopel binnen te rukken. Ook voor een financieels ondersteuning schijnt gezorgd te zyn. Het antwoord der Porte. CONSTANTINOPEL, 30 Januari. (Reuter). Het schijnt, dat-de formeele overhandiging van de nota aan markiesPallavicini op het laatste oogenblik is uitgesteld tot den na middag. De minister van Buitenlandsche Zaken stond reeds op den drempel van de Oosten- ryksehe ambassade, toen hy werd opge houden door een specialen koerier. Het afbreken der vredesonderhandelingen te Londen, zou een geringe wijziging in de redactie van de nota noodig maken, waar van overigens de inhoud in hoofdzaak blijft zooals getelegrafeerd is. Een belangrijke verklaring van Danef. LONDEN, 30 Januari. (Reuter). In een intervieuw met een vertegenwoordiger van het Reuter-agentschap legde Danef, namens de Balkan-gedelegeerden, de volgende ver klaring af: Je. Het antwoord van Turky'e is niet van dien aard, dar her een basis kan zijn voor nieuwe onderhandelingen; 2e. de onderhandelingen zullen eerst her vat worden na afstand van Adrianopel en de eilanden in de Egeïsche Zee; 3e. overigens zal de afstand van Adrianopol en van de eilanden in deEgeïscheZee moeten plaats hebben alvorens de oorlog hervat wordt. Het eerste geweerschot zal in onze voorwaarden wijziging brengen. Danef legde deze verklaringen af nadat hy een bezoek had gebracht aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Hoe mevrouw Tichacek haar negen zoons uithuwelijkt. Mevrouw Tichacek is de echtgenoote van een welgesteld koopman te St. Louis dh tevens de gelukkige moeder van een negen tal oppassende zoons Mevrouw Tichacek's grootste zorg is echter haar jongens aan een meisje te helpen, die haar handen uit de mouwen weet te steken een goeden burger pot koken kan, etc., etc., met andere woor den dus een meisje, dat met eere de ge wichtige functie van vrouw des huizes kan vervullen. Doch waar meisjes te vinden, die aan alle door mevrouw Tichacek gestelde eischen beantwoorden? De moederliefde heeft echter ook deze moeilijkheid weten te overwinnen. Wanneer mevrouw Tichacek n.l. een dienstbode huurt, belooft zy haar, wanneer zy vyf jaar lang trouw en eerlyk haar plicht heeft gedaan, haar aan een van baar zoons, die daarvoor door zyn leeftijd en zyn zelfstandige positie inaanmerkingkomt, uit te huwelijken, mits natuurlijk dooreen der beide partijen geen onoverkomelijke bezwaren geopperd worden. Drie harer zoons zyn op deze wyze al met gunstig resultaat uitgehuwelijkt en mevrouw Tichacek hoopt, dat ook haar andere zoons het voorbeeld hunner broeders zullen volgen, en zich niet tegen haar be schikking zullen verzetten. Papa Tichacek is het in dezen met zijn vrouw roerend eens. „En waarom niet merkt by laconiek op. „Hun moeder zorgt, dat zy goede vrouwen krijgen; ikzorg.dat zy hun brood bunnen verdienen, en zoo is ieder gelukkig en tevreden." (Tel.) President Wilson's ongeluksgetal. Vele brave zielen gelooven stellig, dat dit jaar ons heel wat ongeluk zal brengen, doordien het 't dertiende dezer eeuw is. Ik heb hier dienaangaande allerhande gehoord, waarvan een Europeesche oorlog heusch niet de ergste is. Men behoeft er echter z'n hoofd niet om te laten hangen, noch minder reeds z'n testament te maken. Ik zou wel eens willen zien, of een dier byge- loovige menschen een erfenis van dertien ton zou afslaan. „The proof af the pudding is in the eating", zeggen de Engelschen, die ieder gelukje dankbaar aanvaarden, ook al komt het op een Vrijdag en den dertien den van een maand tot hen. Dertien is volstrekt niet een zoo onge lukkig getal, als menigeen veronderstelt. Het brengt ook wel geluk. Een aardig bewys daarvan leverde dr. Wilson, de nieuwe president der Vereenigde Staten, die onlangs zeide: „Dertien is myn lucky number.Het is wel curieus, hoe dat getal mij door heel miin leven is gevolgd. En nimmer bracht het mij tegenspoed." Zyn eigen naam, Woodrow Wilson, be staat uit dertien letters. Zooveel letters zijn er ook in de namen zyner vrouw, Eleanor Wilson, en van zyn beide dochters, Jessie W. Wilson, en Eleanor Wilson. H\i woonde dertien jaar te Princetown, toen hij aldaar tot president der universiteit werd gekozen. En die functie nam hy ook dertien jaar lang waar. De cijfers van het jaar 1912, toen hy kandidaat voor het persidentschap der re publiek werd gesteld, vormen, by elkander opgeteld, ook dat getal. En op 13 Januari kwam het kiescollege byeen. Op den dag zijner verkiezing, werden dertien Amerikaansche kinderen naar hem genoemd. Hy ontving dertien aanvragen voor ieder ambt, dat hy heeft te geven. En met Kerstmis werden hem dertien kal koenen geschonken. Als hij in een Pullman car spoort, dan krijgt hij gewoonlijk de dertiende plaats. Als gouverneur, reisde dr. Wilson op Vrijdag 13 Augustus van New-York naar Sea Girt. Hij zat in de Pullman car op plaats no. 13. En de trein kwam 11.13. te Sea Girt aan. Dit alles is, dunkt mij, wel zoo aardig als de sombere verwachtingen van dit jaar 1913. Allicht, dat president Wilson's luck het gaat beïnvloeden. (Tel Handelaars in blanke slavinnen te Antwerpen gearresteerd. De Antwerpsche politie is er dezer dagen in geslaagd, de hand te leggen op een bende vreemdelingen die te Antwerpen handel dreven in blanke slavinnen. Door den com missaris van het emigratie-bureau, werd op de St. Jacobssmarkt een huis ontdekt, waarin zich een aantal vreemdelingen schuil hield, die daai hun z.g. kantoor hadden. Het waren voornamelyk Oostenrijkers, Russen en Mon- tenegrynen, die van den handel in vrouwen hun beroep maakten. Hun slachtoffers zyn allen Belgische jonge meisjes, die door de vrouw E., afkomstig uit Holland, door schoo- ne beloften werden gepaaid en aldus in de handen der schurken vielen. Uit de talrijke brieven in het huis gevon den, bly'kt, dat de meisjes byna allen naar slecht befaamde huizen te Buenos-Ayres weiden gebracht. Uit deze stad vérzonden brieven heeft men gevonden, waarin ge vraagd werd of reeds de „Colis" verzonden waren. Met het woord „Colis* wordt een meisje bedoeld en de schelmen hebben dit woord gebruikt, om geen argwaan te wek ken, in geval de brief niet ter bestemming kwam. Op bevel der rechterlijke autoriteiten werd een huiszoeking in de verdachte wo ning gedaan, waaiby alle aanwezige brieven in beslag genomen werden. Men verwacht dat binnenkort een aantal personen gearresteerd zullen worden. (Tel.) Een vermetele bandieten-streek. Een buitengewoon vermetel rooverstukje hebben Maandag jl. eenige nog ieugdige bandieten van 18 20 jaar in de onmiddel lijke nabijheid van Parijs uilgehaald. Onge veer 5 uur des namiddags, dus nog by klaarlichten dag werd te Norsy-le-Sec een wagen der electrische tram door een zestal bandieten overvallen, die den verschrikten conducteur met geladen revolvers dwongen zyn ontvangsten van dien dag, een vijftig francs ongeveer, af te geven. Na aldus den conducteur beroofd te hebben, begonnen zij de passagiers uit te plunderen. Terwyl zy hiermede bezig waren, bemerkten echter eenige politie-agenten wat er gaande was en snelden onmiddellijk toe, om de passa giers te bevrijden. Tusschen politie en bandieten onstond een levendig revolverduel, waarby het ten slotte aan eeistgenoemden gelukte drie der straatroovers buiten gevecht te stellen en te arresteeren, terwyl de overigen wisten te ontkomen. Toen de tramwagen van Norsy-le-Sec weder naar Parijs terugkeeren zou, reden veiligheidshalve een drietal agenten in bur- gerkleeding mede. En dat deze voorzoigs- maatregel niet overbodig was, bleek maar al te duidelijk, toep de drie ontsnapte apachen opnieuw een aanval op den wagen onder namen. De politiebeambten trokken evenwel terstond hun revolver en na een vr'y lang durige schietpartij, werden ook de laatste drie bandieten gevangen genomen. (Tel) 73 spelden geslikt. Een Schotsche medicus deelde dezer da gen in de „Lancet" het volgende merkwaar dige geval mede: In het ziekenhuis te Aberdeen moesteen gehuwde vrouw een ernstige operatie on dergaan. En daarby bleken niet minder dan 73 gewone spelden, 11 haarspelden en een k'.ein stukje staal in haar ingewanden te zitten. De vrouw wist er niets van, hoedie daar gekomen waren. Men vermoedt echter, dat zij geruimen tyd des nachts in haar slaap ongemerkt een speld uit haar nacht gewaad trok, in haar mond stak enonbewust inslikte. Met de haarspelden hinghet wellicht eveneens zoo. Zy doorstond langen tyd veel pijn zonder daarvan de redon te kennen. Maar na de operatie werd zy van die pyn verlost en is nu herstellende. Haar geval is echter wel uniek. Twee terechtstellingen. De beul verdiende hier vandaag tweemaal vyf guinjes, aldus scbryft onze Londensche correspondent. Behoudens een vast salaris van den staat, ontvangt hy f 63 voor elke terechtstelling. En hedenmorgen gebeurde dat tweemaal. In de gevangenis van Pentonville werd te moordenaar, Hopwood, opgehangen. Hij was een min of meer vermogend man van middelbaren leeftijd en gehuwd. Doch hy leefde met een actrice, die van hem af wou. En, terwyl zy op een avond in een taxi naar Fenchurch-street-station reden, schoot hy haar dood, en richtte daarna het wapen tegen zich zelf. Hoewel ernstig gewond genas hy werd toen ter dood veroor deeld, en nu opgehangen. De tweede excutiebad plaats in de gevan genis te Lewespen betrof John. Williams, bijgenaamd „de gesluierde man". Hy schoot te Eastbourne een inspecteur van politie neer, die hem betrapte op een poging tot inbraak. Deze zaak trok veel aandacht. In de eerste plaats, wyl de min nares van dien man kort na zyne veroor deeling een kindje kreeg en te voren met hem ïd de gevangenis had willen huwen, betgeen de minister weigerde toe te staan. Zy bezwoer zyn onschuld, die ook door hem staande werd gehouden, ofschoon het Hof van appèl geen reden vond zyn vonnis te vernietigen. Naderhand werden anonieme brieven ontvangen, waarin onbekende per sonen verklaarden den werkelyken moor denaar te kennen en Williams onschuldig te weten. Doch interpellaties in het parle ment en petities om hem te begenadigen, hielpen niets. „Het recht bad zyn beloop". Veel verbeurd is er aan dezen persoon ook niet. Ofschoon uitstekend opgevoed, was inbreken zijn eenige bezigheid. Hy toefde de laatste dagen niet in een cel, maar in een behaaglijk vertrek van het gevangenishospitaal, nacht en dag bewaakt. Hy trok zich zyn lot weinig aan, sliep ge rust en at met smaak. Hy legde voor zijn dood geen bekentenis af. Slechts 68 seconden verliepen, vanaf het oogenblik, dat de beul in zyn kamer kwam, om handen en voeten te binden en naar het schavot te geleiden, totdat hy aan de galg door het valluik viel. By de lijkschouwing werd meegedeeld, dat zijn werkelijke naam George Mackay was terwyl hy opgaf een beeldbouwer en uit Amerika afkomstig te zyn. (Tel.) Qraaf Wolanski. Door de Weener politie is een man ge arresteerd, die, niettegenstaande hy een eenvoudig kleermaker is, en noch lezen, noch schrijven kan, geruimen tyd den graaf gespeeld heeft en onder voorwendsel groote erfenissen wachtend te zyn, verscheidene personen voor belangrijke sommen heeft opgelicht. Het betreft hier den 44-jarigen Jozef "Wolanski, die te Bielitz in SUeziö in het huwelyk was getreden en door zyn schoonvader aan een postje was geholpen, waaruit hy echter spoedig ontslagen werd, daar hy een volslagen analphabeet bleek te zyn. Hy verliet het plaatsje doch keerde er omstreeks het jaar 1911 weer terug en begon toen het praatje rond te strooien, dat hy de zoon van den onlangs overleden graaf, Ni- kolaas Wolanski, was, die hem een vermo- en er was iets over haar, dat sprak van eene dreigende tragedie. „Pharos komt," zeide zy weer, dezen keer heel langzaam en beslist. „Het is te laat om te ontsnappen. Daar komt hy de straat afrijden." Er was een lang stilzwijgen en ik voelde my, alsof ik. langzaam ver steende. „Hy is het hötel binnengekomen." Weer een stilzwijgen. „Hy is hier" En toen zy sprak, werd de knop van de deur omgedraaid. Toen de persoon, wie hij ook mocht zyn, binnen kwam, gaf Valerie een bevigen gil en viel bewusteloos in myne armen, Ik hield haar stevig vast en draaide my toen om, ten einde te zien, wie de indringer kon zyn. Het was Pharos 1 HOOFDSTUK XVI. Ruim eene minuut lang durfden wij ons niet te bewegen. Valerie lag in myne armen, juist zooals zy was gevallen. Pharos stond in de kamer, eenige stappen van de deur verwijderd, terwyl ik dan eens haar, dan weer eens hem aankeek, onmachtig een woord te uiten. Wat my betrof, ik dacht, daar ik Valerie meende stervende te zien, dat het eind der wereld was gekomen. Indien dat zoo was, mocht Pharos het ergste doen. (Wordt vervolgd). zal tegen het diner geheel beter zyn." Ik vroeg, of er iets was, wat ik haar kon geven en toen zy een weigerend antwoord gegeven had, verliet ik haar en ging naar beneden naar het kantoor van den hotel houder in de hoop, dat ik van hem zou kunnen hooren, hoe wy op de een of andere manier naar ons eigen land zouden kunnen ontsnappen, „Gij hebt Hamburg op een zeerongeluk- kigen tyd bezoch'antwoordde hy. „Zooals u ongetwijfeld weet, is de pest hier uitge broken en de Hemel alleen weet, wat wij zullen doen, als zy blijft voortwoeden. Ik heb een uur geleden een der gemeenteraads leden gesproken, en hy vertelde mij, dat er sinds vanmiddag drie nieuwe gevallen zijn bekendgemaakt. De avondtelegrammen berichten, dat reeds meer dan vijfduizend sterfgevallen in Turky eenRusland alleen zyn voorgekomen. Ze woedt in Weenen en zelfs door geheel Oostenrijk. Te Dresden enBerlijn heeft ze ook haar vreeselijk werk begonnen, terwyl drie gevallen ia Frankrijk al3 zoover zyn bekend gemaakt. Engeland is nog vrij gebleven, maar boeling dit duren zal, is onmogelijk te zeggen. Dat zy zich bezorgd maken, blijkt uit- de strenge maatregelen, die zij uitvaardigden. Geen schip uit eenig besmet land zy beperken het zelfs niet tot de havens - mag passagiers of lading aan land brengen dan na eene quarataine van drie weken, zoodat alle verbinding met het vasteland inderdaad is afgesneden. Do toestand wordt buitengewoon critiek en elke vier en twintig uur belooft dezen nog erger te maken." „In dat geval weet ik niet, wat ik doen zal," zeide ik, voelende, alsof myn hart onder den last, dien het moest dragen, zou breken. „Het spijt my erg voor u, mynheer," antwoordde de hotelhouder, „maar wat voor u erg is, is zelfs voor ons erger. U wilt slechts naar huis terugkeeren. "Wij hebben ons hu is, ja zelfs ons leven op het spel staan." „Het is voor iedereen even erg," ant woordde ik en toen met een zwaarder ge voel dan eerst, bedankte ik hem voor zijne beleefdheid en ging weer naar boven naar onze zijkamer. Ik opende de deur en liep naar binnen en uitte toen een vreugdekreet, want Valerie stond achter in de kamer vóór het venstor. Myne vreugde was echter van korten duur, want toen zy myn stap hoorde, keerde zy zich om en kon ik haar aanzien. Wat ik toen zag, bracht mij buiten myzelven van schrik. „Valerie I" riep ik uit, „wat is er gebeurd? Ben je erger, dat je my zoo aankijkt." „Still" fluisterde zy, „spreek niet zoo luid. Kan je niet zien, dat Pharos komt?" Hare scboone oogen waren opengesperd „en van eenige millioen öocb hij tegen eeu een zijtak der familie voeren. Hy vond des te et in die dagen werkelijk nalatenschap van den gr waarvan men dagelijks ii lezen. Van die dagen dateert van den graventitel. In „graaf Wolanski", die e heet, naar Weenen en v. geloovig edelmau te bewe ttdie zeer kostbaar gemei een zeer billijke som t bezat bij Diet, maar me dat de betaling over e hebben. Nauwelijks bad bezit, of hy wist daarop J i5ü 000 kronen te krijger i paarden, rijtuig en 'n autc Daar speelde hij den gre nam hy filantropische al gemeenteraad 'n schrifte den dagelyks 'n aantal t middagmaalde voorzien. bracht hy op „zijn" vil dween hy spoorloos er; waren tevergeefs, totd Weenen terugkeerde, wa in hechtenis genomen w Geheimzinnige dood aa Het parket van Avail' zoek ingesteld naar den heimzinnigen dood va grijsaard, Leleu genaar dertig jaren in een grot geleefd. Genoemd plaat natuurschoon druk bezo De grot, die tot woonpla; afgelegen en Jion slecl langs een trap, in de ro terwijl een soort touwls ming van de laatste s aangewend worden. Lel zijn grot doodgevonden. twee gapende hoofdwor aan borst, knieen en be De lijkschouwing hee maken of het hier ee; ongeluk betreft. In 't la kluizenaar die misschie is gevallen, noch de ki zich naar zyn grot vool Allerlei verhalen, waf tische, doen de ronde van het afgezondordej kluizenaar, die niettegon; te bereiken verblijfplaats bezoeken van toeristen pulair was bij de bewc en de omstreken. De handel in blanke slai Uit het onderzoek ifl der plichtigen met vre Amerika is vertrokken, derende het verloopen naar Brazilië en een gemaakt en naar men v met jonge meisjes, diez hulzen binnenbracht. I bezwarend zyn voor de in verschillende vreemc en een beeedigd vertak ze te vertalen. Uit deze vertaling bk veel een huis der Lo waar insgelijks een t werd, doch zonder uitsl I klaarde, dat een zekere p geheim gehouden word vrouw E... veel ten hai ze zich als sameD geht "t schijnt, zou bedoelde Ayres gevangen genom I zoeking in het huis 1 vond men er enkel tv 16 jaar oud, die verklaa naar Buenos-Ayres ver Duitsche vrouw, die er en wier dochter insgeli vertrokken is, meent vluchtelingen vertrokk vreemde een winkel te Het onderzoek word De man met d De recitator Fritz F berg hield er niet mim op na. Maar toeD hy zicb 1 van den burgerlijken sta dezer dames in den e eenigen, vond hij hett de beide anderen te on bet, dat deze twee er haar gemeenscbappeli bedrogen hadzy gavt kennis aan de politie, Peunert de grond wel voeten. Hij liet een bf plaatsen, volgens 'twe tator Peunert op zijn r ling in den spoortrein politie stelde een onder: kwam woldra aan 'tli lang of de doode were 1 wittebroodsweken nat om de reis naar de Moai nis te vervolgen. Si non e Uit Graz wordt aan d< bet volgende sensatioi dat wy echter gehee genoemd blad laten. Reeds eenigen tyd „Vossiscbe Zeitung" - der Oostenrijksche leg ken, dat de draadloo tusschen Weenen en zoensplaatsen gewisse stemming niet bereikt ontvangen werden. F I stuur ingesteld onde meening, dat de radio of onopzettelijk door van draadlooze telegri den. Naarstig is men g; dat station zou bevlnt zeer zonderlinge ontde station bevond zicb d Een in staatsdienst

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 2