2 ONZE EILANDEN van 25 JANUARI 1913. nog niet de passende orneering gevonden en daardoor maakt een dergelijk gebouw een eentonigen indruk. HOtel Centraal staat er mindei gunstig voor. 't Moest reeds klaar zijn in Juli 1912 en 't is de groote vraag of liet zelfs Juli 1913 wel gereed zal zijn. De verbouwing van 'tHaagschePostkan toor, dat te klein blijkt, gaat nog niet door, het terrein, dat men aan de Prinsenstraat bezet, schijnt niet groot genoeg. Met de verbouwing van het Departement van Binnenlandsche Zaken is minister Regoüt al evenmin gelukkig. De Eerste Kamer is er fel tegen en nu blijkt, dat de voorgenomen verbouwing de belichting in bet Mauritshuis ernstig zou schaden, zal de minister er wel toe moeten komen, zijn ontwerp terug te nemen. Misschien dat daarin aanleiding zal gevonden worden om voor het nieuwe departement een ander terrein uit te zoeken dan de kostbaarste bouwgronden in onze residentie 1 Engeland het land van den Vrijhandel. Dat Groot-Brittauieis het Vrijhandelsland, dat weet iedereen, en dal bet is nummer één in handel en bedrijf, dat de Engelscbe koopvaardijvloot verreweg de talrijkste is, en de Volkswelvaart in het vereenigd Koninkrijk die van alle andere landen over treft, ook dit is van overbekendheid. Het wordt niet betwist, zelfs niet door de meest fanatieke protectionisten. Wij achten ons derhalve bevrijd van de verplichting een en ander met cijfers aan te toonen. Alleen willen wij, om van het reusachtig handels verkeer van Engeland een denkbeeld te geven, even vermelden, dat in hetafgeloo- pen jaar is in- en uitgevoerd voor een waarde van 1344 millioen pond sterling of 16.128 millioen gulden. Engeland is het land, dat, toen overal bet protectionisme tot de uiterste ellende bad geleid, besefte dat het tijd was het roer om te gooien en den vrijhandelskoers in te gaan. Het beschermend stelsel had daar ge- beerscht van de helft der 17e eeuw, toen bet gericht was voornamelijk tegen Frank rijk en de Republiek der Vereenigde Neder landen, de eenige mededingers in handel, nijverheid en ter Zee. De van 1650 dateerende „akten van Navigatie" bedoelden het schen ken van voorkeur aan de koloniën en het bevoorrechten van het handelsverkeer tus schen de Koloniën en Engeland, terwijl hooge Tecbten werden geheven bij den invoer van goederen uit den vreemde. Reeds in de 18e eeuw begon de zich ont wikkelende Engelscbe nijverheid uiting te geven aan haar wensch naar meer han delsvrijheid, integenstelling met de Land bouw die met hand en tand aan de protectie vasthield en naar zijn zin nooit genoeg beschermd kon worden. Seeds in 1825 verloor in Engeland, het protectionisme terrein, tengevolge van het tot stand komen van belangrijke maatrege len in de richting van den Vrijhandel. In 1842 werd het bestaande tarief verlaagd - onder den drang van de freetraders, aan wier hoofd stond Richard Cobden, den stichter van den Bond tegen degraanrechten. Drie jaar later, onder het ministerschap van den vrijhandeiaar Robert Peel, werd de tariefverlaging voortgezet, en werd 1/3 van de belaste artikelen vrijgelaten. In 1853 en 1860, onder Gladstone 's bewind, volgden nieuwe verlagingen, tot in 1867 de beschermende rechten in het Vereenigde Koninkrijk geheel werden afgeschaft. Daarna leek het of nooit weer iemand in Engeland aan den terugkeer tot het Protectionisme zou denken. Iedere Engelsch- man was trotsch op zijn Vrijhandel, waar onder het hem zeer voorspoedig ging. Des ondanks is nu juist tien jaar geleden, dus na verloop van 35 jaren, het Protec tionisme in Engeland weer opgedoken, toen Joseph Chamberlain den lezers wel bekend uit de dagen van den Transvaal- oorlog zich plotseling opdeed als apostel der Bescherming. Tot dusver radicaal en volbloed-vrijhandelaar, legde hij zijn minis- terieele portefeuille neer om bet Protecti onisme te gaan prediken, in de eerste plaats ais consequentie van het Imperialisme, de politiek van het Groote Britsche Keizerrijk, welke politiek vorderde een wederzjjdsche begunstiging van het moederland en de zichzelf besturende koloniön: Voor-Indiö, Canada, Australië enz. Het was dus ongeveer hetzelfde systeem van 1650. Er is nu eenmaal niets nieuws onder de zon. Volgens bet stelsel van Joe. Chamberlain zouden de producten uit de Koloniën bij invoer in Engeland ook worden belast, doch slechts in geringe mate en veel lager dan „Daar dacht ik in 't geheel niet aan," antwoordde zij en haar schoon gelaat bloosde donkerrood. „Neen, n6en, je hebt volkomen gelijk. Ik kan u niet van zyn geld onthalen. Maar wat moet ik doen Ik heb niet anders." „In dat geval moet je mij toestaan je kassier te zijn," antwoordde ik en toen haalde ik uit mijn zak een handvol Duitsche geldstukken. Herr Schuncke weigerde eerst er ie's van aan te nemen, maar toen Valerie zeide, dat als hij het niet deed, zij niet voot hem wilde spelen, stemde hij noodetoeen beloofde te gelijkertijd, dat hij het niet voor zichzelven zou aannemen, maar het aan Ludwig zou schenken. Daarop ging Valerie naar de vioolkist, die ik op een zijtafeltje had geplaatst, en nadat zij het kostbare instrument er uit genomen had het eenige erfstuk, dat zij van haar vader had gekregen stemde zij het en ging staan om te spelen. Zooals Valerie mij later zeide, was de oude man, ofschoon men het naar zijn alledaagsch uiterlijk nauwelijks zou kunnen gelooven, een harts tochtelijke liefhebber der schoone kunst. Nu stond hij tegen den muur geleund met gevouwen handen en opgeheven gelaat, waarop de meest hemelsche verrukking te lezen was. Ook had Valerie naar mijne meening nog nooit zoo prachtig gespeeld. Zü was een leven van ellende ontsnapt, waarin zij levend dood was, en dus straalde die uit andere. Bovendien bedoelde Cham berlain bescherming van de binnenlandsche nijverheid, die volgens hem zonder kunst- matigen steun onvermijdelijk gedoemd was ten gronde gegaan. Zijn onheils-profetie is allerminst bewaarheid. EngelaDds industrie is in bloei blijven toenemen, evenzeer als zijn koloniën het zonder den hun toege dachten steun hebben kunnen stellen. Sedert Chamberlain 's optreden in 1903is de invoer van Engeland toegenomen met 37 pet, de uitvoer met 66 pet. en de totale handels- omzet met 49 pet. Natuurlijk behoorden tot de invoerbelas- tingen, die zouden worden geheven, ook graanrechten, omdat graan een der belang rijkste voortbrengselen is van sommige koloniön, voornamelijk van Canada, Na Chamberlain heeft men nooit precies geweten, wat de plannen der protectionisten eigenlijk waren, voor het geval de Conser vatieven aan het bewind mochten komen. Tot omzichtigheid bij het doen van nadere verklaringen, heeft hen ongetwijfeld ge stemd het feit, dat 't protectionisme was, dat, als voornaamste nummer ophetUnio nïstisch program, den conservatieven bij de stembus in 1906 de nederlaag bezorgde. Balfour, als de leider der Unionisten, (in 1910) beloofde niet het doel aan de onge rustheid omtrent de plannen een einde te maken, dat in de partij een referendum zou worden gehouden, alvorens voorstellen tot tariefhervorming zouden worden gedaan. De bedoeling dezer toezegging was te voor komen, dat de Vrijhandelaai3 de partij zouden verlaten. Het vraagstuk der beschermende rechten is echter een twistappel onder de Unionisten gebleven, en met hun eensgezindheid op dit punt is het er niet beter op geworden, nadat in de vorige maand een der partijlei ders, Lord Landsdown, in een verkiezings rede het was in een landbouwdistrict beloofde, dat, als de conservatieven aan het bewind kwamen, in ieder geval tot invoering van beschermende rechten zou worden overgegaan, zonder dat daarover eerst een referendum behoefde te worden gehouden. Deze verklaring baarde groot opzien. Het hoofd der partij, deheerBonar Law, is toen om de gemoederen tot kalmte te brengen kort daarna in een ander district geen boerendistrict komen vertellen, dat de arbeiders, die door de protectie hun loon zouden zien verhoogd, nu nog niet zoo heel bang behoefden te zijn, dat ook de prijs van de levensmiddelen zou stijgen. Immers zoover was het nog niet, daarover kon nog altijd worden gepraat. En het partijhoofd der Unionisten beloofde toen, dat in ieder geval geen verhooging zou worden voorgesteld, alvorens met de vertegenwoor digersder koloniën ernstig overleg zou zijn Het zou dus hierop neerkomen, dat de Koloniën, die aan het moederland als Kerst geschenk draednoughts aanboden, in ruil daarvoor niet alleen medezeggingschap zouden krijgen in de buitenlandsche politiek, maar ook in de regeling der binnenlandsche financiën. Al spoedig na deze reden bleek, hoe verdeeld de gemoederen waren in de partij. De overgroote meerderheid gaf blijk, van invoerrechten op voedingsmiddelen heele- maal niets te willen weten. En dit geldt niet alleen voor het moeder land, want ook in de Koloniën bestaat daarover nog lang geen eenstemmigheid. Zoo kon men onlangs lezen zelfs in een conservatiefblad „The Sidney Herald", in Australië verschijnend, dat men in dit wel varende en door de natuur rijkbedeelde land nietjwenscht te worden bevoordeeld ten koste van de arme vrouwen en kinderen in Londen, Manchester en Liverpool die hun brood en kleederen duurder zouden betalen. De kolonie kan het ook zonder bescherming en preferentie best stellen. Een der voormannen der conservatieven, het parlementslid Austen Chamberlain, toonde inmiddels nog volkomen te staan op het Imperialistisch standpunt, eens door zijn Vader ingenomen. Van daaraf bekeken zou het Protectionisme, waarvoor Chamber lain de oude van front was veranderd, geen zin meer hebben. Zonder beschermende rechten op levensmiddelen, voornamelijk granen, zou er immers van een voorkeur ten gunste der koloniën al heel weinig overblijven. Chamberlain de jonge speelt hier onge twijfeld de mooie rol van den man, die getrouw blijft aan zyn beginselen. Hy bleek echter in zijn Partij nog slechts 16 parle mentsleden als aanhangers te hebben I De kaDsen voor beschermende rechten op voedingsmiddelen staan dus in Engeland thans al heel zwak zelfs als de conser vatieven ooit aan het bewind mochten ko- haar geheele wezen nu van geluk, dat in haar spel werd weergegeven. Ook kwam Herr Schuncke niet alleen onderden invloed, want ik bemerkte, hoe ik luchtkasteelen bouwde en dan nog op zulke stevige fun damenten, dat op het oogenblik 't scheen, alsof geen wind ooit sterk genoeg zou zijn ze omver te werpen. Toen zij ophield, slaakte Schuncke eene lange zucht zooveel als om te zeggen „Het zal vele jaren duren, voordat ik weer zoo iets zal hooren" en toen was het tijd te vertrekken. De waard vergezelde ons tot de straat en riep een rijtuig aan. Toen het naast bet trottoir stilhield, ging er een kreupele voorbij, die langzaam, met behulp van een paar krukken, voortging. Valerie hield hem staande. „Mijn arme vriend," zeide zü, toen zij hem de beurs gaf, die het geld bevatte, waarmede zij tien minuten geleden gedacht had ons middagmaal te betalen, „hier is een klein geschenk, dat, zoo hoop ik, je meer geluk moge aanbrengen, dan het mij gedaan heeft, Neem het." De man nam het aan, nauwelijks in staat zpne verbazing te weerhouden. Nadat hij den inhoud had bekeken, barstte hij in een vloed van dankwoorden uit. „Still" zeide zij, „je moet mij niet danken. Je weet niet, wat je zegt." Daarop zich tot Schuncke keerende, stak zij hare hand uit. men. Wanneer de bescherming van de kolo niën in hoofdzaak zal vervallen, zal een ander groot deel de landbouw-elementen aan het Unionistisch vaandel ontrouw worden En dan hebben by de eerstvolgende verkiezingen de conservatieven nog minder kans om te zegevieren dan thans. In ieder geval gelooven w\j, dat do liberale bladen dezer dagen met recht konden juicheD: „Geen belasting op voedingsmiddelen meer die is thans voor goed van de baan", zoodat zü in het vervolg de kiezers niet meer zul len hebben te waarschuwen tegen de Unio nisten, die met de taiiefhervorming hel volk gouden bergen beloven, doch het brood duur maken." Onder deze omstandigheden hebben Bonar Law en Lord Landsdowne gemeend de lei ding der party te moeten nederleggen. Zij zijn echter op hun besluit terugkomen, nadat een middol was gevonden om het conflict althans schijnbaar by te leggen, doch eigen lijk om de questie te verschuiven tot na de eerstvolgende verkiezingen. De formule is nu zoo, dat, voor het geval de Unionistische Party aan het bewind mocht komen, het vraagstuk van de rechten op levensmiddelen zal worden beslist in overieg met de kolo niën, en dat in ieder geval niets tot invoering van inkomende rechten op voedingsmiddelen zal worden ondernomen, alvorens de Kiezers gelegenheid zullen hebben gehad zich daar omtrent uit te spreken. Voor het oogenblik is dus een scheuring in de Unionistische party voorkomen althans uitgesteld. Hoe weinig eensgezind de protectionisten in Engeland zyn is inmid dels duidelyk gebleken. Als van dien kant de aanval moet komen is het gevaar voor den Vrijhandel in Engeland zeker niet groot 1 Dat is alweer een klontje uit de pap van onze protectionisten. In het verslag van de commissie van voorbereiding van de Tariefwet-Kolkman mochten zij nog zoo met blijkbaar welge vallen laten drukken„Ook in Engeland heeft de richting van don Vrijhandel be langrijk aan aanhang verloren." De heeren moeten hun oordeel omtrent de kansen omtrent bet protectionisme in het buitenland nu toch eens noodig herzien tenzij ze hun oogen willen sluiten,evenals ze deden ten aanzien van Duitschland en van de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika, toen zij in het bovengenoemde verslag deden opnemen het zinnetje: „Van een ernstige kentering der meeningen is in protectionistische landen weinig of niets te merken." Zy merken nietsvóór de verkiezingen O, struisvogels I Plaatselijk Nieuws. MIÜDELHARNIS- Donderdagavond half 7 werd door Ds. Beekenkamp van Delft in het gebouw der Evangelisatie alhier eene rede gehouden voor het „Leerstoelfonds" van den Geref. Bond, die door een aandachtig gehoor werd bijgewoond. De collecte, gehouden teD bate van voornoemd fonds, heeft opgebracht f 29,86 vry v&n alle onkosten, die ook uit de collecte zyn gedekt. In den loop van bet jaar zullen meerdere van deze byeenkomsten door een voorloopige commissie worden (Part. Corresp.) Volgende week zal de vischsloep van den heer Kruis uit Dordrecht, van hier naar Vlaardingen vertrekken om daar voor de haringvisschery in gereedheid te worden gebracht. Zy zal voortaan van Vlaardingen ter visscherij uitzeilen, Donderdag geraakte een paard van den vrachtrijder Van Delft aan het Sas op hol. Het rende naar het dorp, kwam by den ingang daarvan te vallen, en werd toen gegrepen, zoodat alles zonder ongelukken Donderdag kwam de vischsloep „Alba tros", sch. J. de Waard te IJmuiden binnen met 32 kisten schelvisch. De op 22 Januari gehouden partijdag door de Antirev. Kiesvereenigingen uit dit Eiland was zeer matig bezocht, 2 sprekers waren verhinderd de vergadering by te wonen. DIRKSLAND- In de gehouden jaarlykeche bestuursvergadering der IJsclub den 21 Jan. 1.1. was aan de orde rekening van het afge- loopen jaar. Uit 't verslag van den penning meester is gebleken dat er een batig saldo in kas was van f 143.51. Aangezien het de laatste jaren ons ont broken heeft om van de ijssport te profitee ren zoo mag het den leden geen reden zyn „Vaarwel I" zei zy, #en ik dank je wel voor je goedheid. Ik vertrouw, dat u niet zult zeggen van ons gezien te hebben." „U behoeft niets te vreezen, wat dat be treft" zeide hy. „Pharos zal niets van my hooren, ik kan u dat beloven. Vaarwel fiJulein, en moge uw leven gelukkig zyn." Ik zeide hem vaarwel ea nam daarop naast Valerie in het rijtuig plaats. Een kwartier later waren wÜ op weg naar Wittenbevge en Berlyn was evenals Praag slechts eene berinnering. Voordat ik het station verlaten had, had ik voor Va lerie s amusement een hoop geïllustreerde en andere couranten gekocht, ofschoon zy erkende, geen verlangen te hebben ze te lezen, maar liever naast my te zitten niet myne hand in de hare en over de gelukkige dagen te spreken, die, zooals wÜ hoopt6n en vertrouwden, ons wachtten, wilden zü ze, toen wy verder op onze reis waren, vluchtig doorzien. Toen ik dit zag doen, werd ik aan den vorigen avond herinnerd en ik vroeg, welk verder nieuws er van de pest was die, zooals Pharos gezegd had, in Oostelijk Europa woedde. „Ik vrees, dat de toestand erger wordt in plaats van beter," antwoordde zy, toen zy de krant geraadpleegd had. Het laatste telegram zegt, dat er alleen in Turkije bin nen de laatste vier-en twintig uur ruim duizend nieuwe gevallen zyn geweest, dat de vereeniging niet te blijven steunen. Maar ieder liefhebber der yssport opwekken om te zorgen dat de Yereeniging in ledental moge vooruitgaan. VERSLAG- over hel vereenigingsjaar 1 Jan, 31 Dec. 1912, der Coöperatieve- Bakkerij Volhardingte Dirksland dat de volgende verslagen der „Volharding" steeds de zelfde neiging ver- toonen. ExcelsiorI Zoo eindigde het vorig, het éérste jaar verslag. Dat echter in zoo'n korten t'tjd als tusschen beide verslagen ligt, de coöperatie zulk een vlucht zou nemen, had niemand onzer kunnen denken. De onmiddelijke oorzaak moet echter wel gezocht worden in het succes, dat de coöperatie ongetwijfeld reeds had. Want waar deze by 't eerste exploitatie-jaar reeds zulk een hoog dividendcyfer gaf en de zaak op degelijker grondslag bleek te staan, daar kwamen velen die eerst dat zaakje eens hadden moeten afwachten, spoedig tot de coöperatie toetreden. 't Ware wel zoo goed, als allen by hunne toetreding bezield waren met de Coöpera tieve idee, die niet wacht op mogelijk succes, doch ten allen tijde coöperatie trachten te bevorderen en toe te passen. Toch kunnen we conatateeren, dat alle leden zonder uitzondering trouwe afnemers zyn, terwyl het bestuur alle medewerking ondervindt en de meeste leden steeds eene levendige belangstelling iD den gang van zaken toonen. Zelfs toen het bestuur zich genoodzaakt zag, wegens bet voortdurend stygen der prijzen van alle grondstoffen, den broodprijs te verhoogen en op 26 Sept. 1912 eene algemeen© vergadering bijeenriep en dit voorstelde aan de algemeene verga dering, ondervond het bestuur ook hierbij niet do minste tegenkanting, daar allen,op die vergadering aanwezigen met 't bestuurs voorstel instemden. Dit wekt het vertrou wen, dat de „Volharding van hare leden steeds meer overtuigde coöperatoren zal maken. De snelle aanwas der leden en den daar door vanzelf stijgenden omzet, bracht voor het bestuur, inzonderheid voor secretaris en penningmeester, allerlei moeilijkheden. Spoedig bleek, dat 't personeel niet meer toereikend was, en werd het noodig, dit met een halfwas te vermeerderen. Door de steeds drukker wordende werkzaam heden, in de bakkerij werd het ten slotte ondoenlyk zelf beschuit te blijven bakken, zoodat deze van elders moest worden betrokken. Gaf 't een met 't ander nog al eens moeite, na eenigen tyd liep alles als ge smeerd. Voeg daarby den boven allen lof verheven ijver en behartiging der zaken van het personeel, dan kan het bestuur met genoegen op het verschenen dienstjaar terug zien. Het ledental dat op 31 Dec. 1911, 78 be droeg, steeg dit jaar met 61. Afgeschreven werden 2 leden, zoodat dit boekjaar sluit met een aantal van 137 leden. Ook het aantal verbruikers bleef vrijwel 't zelfde; 't zijn bijna allen vaste afnemers, waar vast op te rekenen valt. Van welke beteekenis de groei der coöpe ratie is, blykt duidelijk uit den broodomzet. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de cijfers over 1911 loopen overeen tijdvak van 16 maanden en daarnaast de omzet- cyfers van 1912 plaatst, valt't verschil nog duidelijker op. De omzet bedroeg: 1911 1912 Kropbrood 1930 K.G. 2154,5 K.G. Blankbrood 80509,5 K.G. 99900,5 K.G. Wit brood 4006 K.G. 8694 K.G. Krent brood 1862 K.G. 2384 K.G. Totaal 88307,5 K.G. 113133 K.G. Daarvoor werd verbruikt: 1911 1912 Meel in onderscheiden soorten 65597,5 K G. 84182,5 K.G. Krenten 665,4 K.G. 877 K.G. Sucade honingz. 120 K.G. 130,4 K.G. zout gist 1837,75 K.Q. 2178,8 K.G. Totaal 68220,65 K,G. 87368,7 K.G. Verbruik en uitkomst stonden dus: 1911 als 1-16/,T en in 1912 als 1-1"/b7. 't welk geen noemenswaard verschil kan worden genoemd. Of een zaak echter groot of klein is, maakt geen invloed op bovenstaande cijfers, daar deze enkel de grondstoffen raken. Doch onderstaande cijfers toonen duidelijk, dat sommige posten dalen, naar mate de zaken meer uitbreiding krijgen. Voor iederen ontvangen gulden werd uitgegeven de ziekte zich langs de Zwarte Zee tot Odessa en Noordelijk tot Kiev verspreid heeft. Vijf gevallen zyn van WeeDen ver melden wacht, hier is een nog later tele gram dat zegt" zy wachtte en eenè uit drukking van afgrüzen kwam op haar ge laat. „Kan dat waar zijn? het zegt, dat de pest te Praag is uitgebroken omdat graaf de Schelgani, die, zooals je weet, gisterenavond zoo vriendelijk jegens ons was, vanmorgen is aangetast en op dea tijd, toen dit telegram werd verzonden, in een kritieken toestand lag." „Dat is zeker slecht nieuws," zeide ik. „Niet alleen voor Oostenrijk, maar ook voor ons. „Hoezoo voor ons? vroeg zy. „Omdat het Pharos uit Praag zal doen gaan," autwoordde ik. „Toen hij my gisteren sprak over de wijze, waarop deze ziekte in Europa veld won, scheen hy zichtbaar be vreesd en zeide dat zoo spoedig als ze te dichtbij kwam, hy dadelijk de stad zou ver laten. Wij hebben reeds eene vertooning van zijne lafheid gehad en je kunt er van op aan, dat hij nu weg zal gaan, zoo snel als de treiDen hem kunnen wegbrengen. Het moet onze taak zijn te zorgen, dat zijne richting en de onze niet dezelfde zyn." „Maar hoe zullen wy weten, in welke richting hy zal reizen vroeg Valerie, wier gelaat plotseling doodsbleek was geworden. 1911 1912 afschrijvingen 0,01,89 0,01,04 tarwe bloem, stuifmeel 0,61,51 0,63,9\ andere grondstoffen 0,07,02 0,05,99 administratie enz. 0,01,70 0,01,li steenkolen 0,02,89 0,02,3b loonen, vrachten maalloon 0,14,25 0,14,43 onderhoud gebouw enz. 0.02,49 0,02,09 winst 0,08,25 0,09,02 fl,00. f1,00. Men ziet, dat de posten van afschrijving administratie, gebouw enz. beduidend lagei zyn. Vooral de steenkolen, die zelfs iets in prys gestegen zyn, worden, zooals hier duidelijk blykt, in grooter wordend bedry'f steeds met meer voordeel aangewend. Dat de post „grondstoffen", niettegen staande belangryke prijsstijging, dit jaar lager percentage bedraagt dan 't vorig jaar vindt zijn oorzaak in het niet meer bakken van beschuit. Doch de post van tarwe enz. vertoont eene belangrijke stijging, temeer nog, waar op de balans van 1911 eene groote voor raad goedkoope tarwe geboekt stond. Moch ten de tarwepryzen den koers houden, van die, welke de laatste vier maanden verwerkt zyn, dan zal 't verschil een volgend verslag nog grooter zijn. Dat niettegenstaande den hoogeren pry's der grondstoffen het winstdeel van 1912 grooter is dan van 1911, vindt zijn oorzaak in de broodprysverhooging sinds October. By nadere berekening van het winstcijfer, beiovloed door de prijsverhooging van 31560 K.G. komt men na aftrek van f316,6o van hoofdsom eD winstcijfer tot de con clusie, dat zonder prijsverhooging de coöpe ratie nog een winst gemaakt zou hebben van 7,29 pCt. In ieder geval toch nog een mooi cijfer. Doch zooals de zaken nu geloopen zijn, is het juist gezien, dat de algemeene verga dering besloot, de prijsverhooging in October reeds te doen ingaan. Hierdoor is de uit- keering in vry brood iets langer en by de tegenwoordige tarwe- en meelpryzen zou prijsverhooging toch nu moeten volgen, zoodat midden in den winter verhoogden pry'fl zou samenvallen met kortere vrybrood- uitkeering; iets wat rele arbeidersleden zwaar zou vallen. Blijkt uit 't bovenstaande duidelijk de soliditeit en hechtheid der coöperatie, de balans, winst en verliesrokening door den penningmeester overgelegd, is mede daar een bewy's van. Exploitatie rekening over 1912. LASTEN. Afschrijving gebouw 2l/J pCt. f oven 5 Inventaris 6 pCt. Oprichtingskosten Tarwe Bloem Stuifmeel Beschuit Krenten, bescbuithonig, sucade Zout, eieren, melk enz. Gist en bakolie Emballage Steenkolen Loonen Vrachten Maalloon Drukwerk, bestuurssalaris, administr., verg. kosten Onderb. gebouw en inventaris Interest Verrekening personeel "Winst L Totaal f 63,05 35,- 24,23 68,70 6044.567, 4157,89 69,25 143,70 887,81 246,59'/j 357,40 294,50 395,72 1215,— 624,48'/j 614,44 233,25 148.97 180,25 26,74 1522,70yg 16813,26 BATEN. Broodomzet leden 13332,31'/a niet-leden 2598,3972 Zemelen 524,34 Emballage (ledigo zakken en kisten) 294,50 Interest (Rykspostspaarb) 2,70 Entree-gelden 61,- Totaal f 16813,25 BalaDS op 31 Dec. 1912. BEZITTINGEN. Kas f 1116,87 Gebouw f 2521,987, Afschrijv. 63,05 2458,931,, Oven f 650,— Afschrjjv. 35,- 616,- Inventaris f 484,66 Afschrjjv. 24,23 460,83 Opricht.kosten f 76,807i Afschrijving Entreó-gelden 61,— Afschr. rente rykspostspb. 2,70 13,1972 „Wjj moeten de kans wagen," antwoordde ik. „Mijne voornaamste hoop is, dat, daar hy alles van het jacht weet, hy er naar toe zal reizen, aan boord zal gaan, en het ruime sop kiezen, totdat alle gevaar voorby is. Wat my zeiven betreft, ik wil dadelijk er kennen, dat dit alles mij niets bevalt, ik zal my niet zeker gevoelen, voordat ik je veilig in Engeland heb gekregen en die kleine zilveren strook zee tusscheu ons en het Vasteland is." „Je hebt me werkelijk lief, Cyril, is het niet?" vroeg zy en liet hare hand in de myne glijden, terwjjl zy my aankeek met die oogen, die eiken dag dat ik er in zag, schooner schenen te worden. „Ik zou nu niet zonder je liefde kunnen leven." „God gave dat het je nooit gevraagd zal worden," antwoordde ik, „ik heb je lief, liefste, zooals ik geloof, dat nog nooit een man eene vrouw heeft liefgehad, en wat er ook gebeure, niets zal ons scheiden. Ja, zelfs de dood zou niet zoo wreed kunnen zijn. Maar waarom zoo somber te praten? Telkens hebben wy weer eene mijl achter ons liggen; Pharos, laten wij hepen, is voor altijd van onze levens gebannenwy zyn te zamen en zoodra wy Londen bereikt hebben, zullen wy man en vrouw zijn. Neen, neen, je moet niet bang zijn, Valerie." Wordt vervolgd). VOORI 58,5 H.L. tarwe (t f 8,25 p. H.L, f 4 54,5 7» kb. bloem a f 6,26 p. 60 Ko. 3 40 Ko. Stuifmeel Krenten, sucade beschuithoning Ingrediënten Emballage (ledige zakken en kisten) 1 17 ton st.kolen 1' Drukwerk Beschuit Totaal SCHU Schulden aan diverse: Hypotheek 5 pCt. Leening 5 pCt. Obligatiën 4 pCt. Inleggelden Steunfonds Winst T WINST VEI 9 o/0 dividend over f 131 Bedrijfsbelasting 23/4 Personeel plm. 3 pCt Steunfonds 4 pCt. Reservefonds 12 pCt. Overdeelde saldo T Commentair behoel gegeven te worden. Uit alles blijkt, b wordt, des te voorde Hierin alleen ligt vo materiaal, anderen t, lid onzer coöperatie Doch voornamelijk steeds meer coöperai Wanneer ieder lie wordtsteeds coopera en trouw blijft aan tot stand bracht, mc peratie steeds in bloei Het goed recht d voor zichzelf, doch bewyst dit tweede je Wanneer alle lede zijne omgeving, alle en gezochte bezware houden tot onze co te overwinnen, zal o op flinken groei va kunnen wyzen. Daarom allen gewerkt voo Dirksland, 25 Jani J. C. DE OUDDORP-Donderd vereeniging Apollo teur de heer T. v. geslaagde uitvoering Het was voor het o gezellige avond. De vielen goed in de sc v. Heest gaf ook n voordrachten tot vei Alles liep in de be3l By den veehai is een kalf ter we verschillende kleurei De landbouwe: ongeluk zjjn voet z kokend water te br: zaamheden niet kan Binm Ong j Dinsdagavond hal Joosten Jongeman, rende goederentrein wagens gegrepen zoodat hy bet sleut en inwendig geknei Vrouw W., die bi te Deventer, waar gebeuren, door eet overreden, doordat rails vastraakte, is g: aan de bekomen r( Dinsdagmorgen 1c O. in de Lange Zei kindereD, een van t op een kermisbed, d te slapen, plotseling van een theepot ov lSjarig zusje van doch uit de handen zoo beet was. Beide kinderen k handen ernstige br: werd naar bet gast Te Oostburg had Buyck, ouderling, t zijn slaapkamer na: het ongeluk van de hij aan hoofd en Geneeskundige hul] heer Buyck is gisi enkele dagen overl Te Beesterzwaag plaatsJ De koopman S. I men, en zich aan drinken, zag dat teug nam uit de O' met heete koffie, kind deerlijk, inwe Spoedig werd g roepen,doch belaas is aan de bekomen Gisteren had er Oldebroek een erni ongeveer 60jarige kwam onder een gevolg, dat zijn bi verbrüzeld. De ongelukkige voerd, waar hij ii werd opgenomen.

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 2