ONZE EILANDEN van 18 JANUARI 1913. 3 rij was Moerath II in de reeks heerschers nog een geheel ian de sultans, die misschien tskee te Adrianopel hun laat- )n kunnen slapen en die, als 1 ooit geleefd hebben, zeer het slagveld, maar in hun door den dood zijn achter- torische Mensch in Peru. •ft de Yale-expeditie, die in bgische, geologische, geogra- ographische onderzoekingen Cuczo, merkwaardig interres- elen van menschelijkgebeente i een spelonk, waarin asch- .1 van sporen eener oude n aangetroffen, gelukte het 3chelijke beenderen ie vinden, steile hellingen, in kiezel in- •p den Hen Juli werden deze tegenwooidigheid van den ian uitgegraven. Met groot ing deze zijn onderzoek aan, den, dat ook hier zou blijken, >vele vondsten van den prae- aensch, dat aanvankelijk de vondst veel geringer zou lanvankelyk gemeend werd. uit de verschillende mede- Bingham, Bowman en Eaton can Journal of Science" blijkt, de gevonden beenderen zeer ig althaDS kon hun ouderdom B).000 jaar gesteld worden, is, dat naast beenderen-frag- en mensch ook andere been- getroffen, omdat daaruit kan diersoorten tegelijk met den en mensch in Peru voorbwa- resten aangetroffen van het een hond, een rund, en van j een wilden diervorm, die de is geweest van de huisdieren *'co. Het hondenscheenbeen is :en wolf of een wolfachtigen it gelijkt het op het scheenbeen Knerikaanschen, grijzen wolf, .arschynlyk de inheemsche oude Inca's is afgestamd. Deze j niet een medebewijs voor de e menschelijke beenderresten dheid pleit ze evenmin. Meer is zyn dan ook de runderbeen- eveneens zijn opgedolven. Ze op beenderen van een Ame- Bison, dan van het huisrund. id dier is, gelijk bekend, het de Spanjaarden in Amerika waren de beenderen dus van dan zou men weten, dat ook jke beenderresten nog slechts derden in plaats van tiendui- oud. Curieus is evenwel ook, deren op die van den bison ners tot dusver was er geen .n te nemen, dat de Bison zich •rdoost provincies van Mexico iden- en Zuid-Amerika heeft derhalve, blijft het voorkomen ion in Peru al buitengemeen Jammer genoeg zijn de frag- gebrekkig. dat men niet met jid heeft kunnen uitmaken, dat resten van Bisonbeenderen zijn lom van den Stillen Oceaan. .e geschiedenis van den Stillen ot dusverre al bitter weinig 'iimigen nemen er zeer hoogen ;>or aan anderen zooals Haug, raantegen dat het tegenwoordig boten Oceaan ingenomen gebied i vasteland van ontzaggelijke mde. Het is vooral op biogeogra nd, dat men dit eertijds bestaan ,il Vasteland" verdedigd heeft. ig spreken ook de verdedigers istaan hebben van een „Stil lkaar voortdurend tegen, zoodat is betrouwbare oplossing al heel kiegen schijnt te zullen worden, itte een „Stil Vasteland" niet om de betrekking tusschen de e fouda en flora der verschillen den te verklaren. Hooker was movergestelde meening. Hutten n 18S4 de stelling, dat Australiö irika eens door een landstrook >r verbonden warenen Hedley later zelfs aan, dat erverbin- beD bestaan tusschen Nieuw- juw-Caledonie de Nieuwe Hebri- Guinea en de Fyi-eilanden. De en Tonga-eilanden zouden van d geen deel hebben uitgemaakt. gemeend, door het bestadeeren ngesteldheid van Stillen Oceaan, zullen opdoen, ten einde eenige j bekomen over de vraag, of er oor een restaurant stilhielden, lar is een mijner oude vrienden," die, ofschoon hij Pharos kent, niet zal zeggen, dat hij ons ge- In binnen en toen de eerste keil- pen om ons naar eene tafel te oeg Valerie of zijn meester te is. De man zeide, dat hij eens an vertrok. Terwijl wij wachtten, nalaten de bewonderende blik- merken, die op mijne metge- de bezoekers van het restaurant vorpen, onder wie verscheidene i uniform waren. Juist echter, 3 ver dacht, dateenigen van deze niet slechter aan toe zouden j een klein lesje in manieren irde ik een geschuifel van voeten irop verscheen door een deuren- de rechterhand de dikste man t in mijn leven had gezien. Zijne een in stoffen pantoffels, hij had muts op, en hield eene lange ,p met een Chineesche pijpenkop nd. Zijn gelaat was glad gescho- digde in eene reeks onderkin- t geen duim van zijn hals meer ndertijd een reusachtig Stil vasteland eeweest is- Zoo vond men rotsen op den bodem in het hartje van den Stillen Oceaan, i&rabbro's (groensteen) bij de Tonga-eilan- fmen; horublevide-graniet bij de Karmadec- ("eilanden, mat-gekleurd syeniet te Tahite, en gekristalliseerde horublende te Turk en ,Yap. Uit de tegenwoordige ligging dier inesteenten werd geconcludeerd dat de ge- I/noemde eilanden oorspronkelijk wel grooter vgeweest zijn en dat eertijds wellicht één vasteland ze alle verbonden had. In een der laatste afleveringen van Oceania" werpt Marshall ook weer deze hypothese omverde rotsen kunnen zijns in ziens heel wel bij vulcanische uitbastingenuit de kraters naar boven zijn geworpen, zoodat •pp de plaats, waar nu een eiland is, eertijds alleen zee was. Zijn argumenten schijnen '-van dien aard te zijn, dat men omtrent den ouderdom en den vroegeren staat vaa den Indischen Oceaan thans met zekerheid nog minder weet dan ooit te voren. De „Revue Scientiflque" concludeert ten minste, dat bet vraagstuk in zijn vollen omyang is lijven bestaan. De diefstal in het slot Arolsen. Voor eenigen tijd werd aldus wordt 'uit Kassei gemeld in het slot van den "vorst van Waldeck Pyrmont, Arolsen, een ernstige inbraak gepleegd. De dief was door een open venster binnengeklommen, had een kast opengebroken en vele kostbaar beden gestolen De wachtposten van het slot hadden gedurende den nacht, waarin de diefstal gepleegd werd, niets verdachts be-. _nerkt en van den dief was geen spoor te vinden. Het was dus een geheimzinnige affaire en de politie uit Arolsen, die met het opsporen van den dief belast was, had dan ook een verre van gemakkelijke taak. Zy heeft echter niet stil gezeten, maar yoortdurend haar nasporingen voortgezet er dan ook in geslaagd den diof te vatten. Verschillende gegevens waren er, die er op wezen, dat de dief goed in het slot bekend moest wezen en derhalve ging men hem onder het bediendepersoneel jzoeken, met het gevolg, dat een lakei der voistin, zekere Heiniich Traufc, ais de ver noedelyke dader gearresteerd werd. Langen |yd bleef hij zijn onschuld volhouden, maar eindelijk viel hy door de mand en legde een volledige bekentenis af. Binnenland. (Woidt vervolgd.) Hevige brand te Utrecht Zaterdagnacht heeft te Utrecht een zware iraud gewoed. Omstreeks drie uur deed de politie in de Mariastraat hare gewone rondte en bemerkte niets, doch kort daarop ontdekte een knecht van den stalhouder Van der Lee op de Mariaplaats van uit het achtergedeelte van den stal 'n feilen gloed. Vermoedende, dat in een der aangrenzende buizen brand moest zijn uitgebroken, waar- Bchuwde hu' den surveilleerden politieagent, feezamelyk stelden zy een onderzoek in on bemerkten weldra, dat in perceel no. 37 op de Mariaplaats in het achtergedeelte van den winkel brand was. Tot voor kort was in het perceel 'n filiaal gevestigd van den 4 guldens-schoenenbazar, welke zaak toen naar een aangrenzenden winkel was ver plaatst. Daar de firma het gebouw nog in huur had, bewoonde de schoenmaker Simo- ms, die voor de firma werkte, tydelyk met vrouw en vier kinderen de bovenverdieping van den leegstaanden winkel, waarin echter over eenige dagen een slagerü van Argen- tijnsch vleesch zou gevestigd worden. De politie maakte bij de ontdekking van den brand direct alarm en wekte den schoenmaker met zijn gezin. Door het inslaan van de ruit der winkel deur, trachtte men toen binnen te komen om pogingen aan te wenden de bovenbe woners te redden. Doch daar de trap naar de bovenverdieping leeds aan 'L branden Was en door den hevigen rook in den winkel wiel aan redding langs dien weg niet meer Jte denken. Verschillende omwonenden waren even eens n -.ar buiten gekomen om zoo mogelijk hulp te verleenen, terwyl het angstge schreeuw van de in gevaar verkeerende bewoners door merg en boen drong. Vlug Werden een paar matrassen dekens, enz, aangedragen om hen door het eenige middel, een sprong uit het raam van de tweede verdieping alsnog van een wissen dood te redden. Eerst wierpen de ouders hun vier kinderen een voor een uit het het raam, die allen Werden opgevangen. De eerste drie liepen daarbij slechts onbeduidende kwetsuren op, doch de vierde, een jongetje, brak daarbij een been. Toen waagde den moeder den sprong; ook zy kwam goed terecht,slechts een kleine verwonding liep zy op. De vader echter, die het laatst deD sprong deed, kwam er echter minder goed af. Juist toen hii werd opgevangen, sprong de groote spiegelruit van het brandende perceel, waar door zijn lichaam een andere wending aannam en hy met het hoofd op de steenen terechtkwam. Bewusteloos bleef hij liggen. Mod droeg hem in een winkel aan den overkant binnen, waar een broeder uit het Johannes Deogesticht den ongelukkige, die uit neus en ooren bloedde, de eerste hulp Verleende. De vrouw en kinderen werden per rytuig en de man per brancard naar de Rijkskli nieken vervoerd. Inmiidels was de brandweer verschenen, die met eenige stralen het vuur trachtte Dieester te worden, hetgeen na een goed half uur dan ook gelukte. Men kon echter nlBt meer verhinderen, dathetgeheele huis totaal uitbrandde, terwijl de stal van den heer Van Lee aan de achterzijde eveneens begon te branden, doch de brandweer kon dit brandje in het begin stuiten. De naastge legen perceelen beliepen begrijpelijkerwijze eveneens schade, o.a. door het water en gebroken spiegelruiten. De gloed was zoo fel, dat van verscheidene winkelhuizen aan oen overkant de spiegelruiten sprongen en do verf blakerde. heer P. Uiterwaal en was tegen brandschade verzekerd. Omtrent den inboedel van Simonis verkeerd men nog in het onzekere of verze kering de schade dekt. In de rijksklinieken zijn de geredden on middellijk geneeskundig onderzocht. De vrouw en drie kinderen konden na het onderzoek weer vertrekken, doch het jonge tje, dat het been brak, en de vader, wiens toestand ernstig bleek, werden opgenomen. Aan de vrouw met haar drie kinderen werd, daar zy van alles beroofd waren, voorloopig op het hoofdbureau van politie onderdak verstrekt. Zondagmorgen vonden zij een onderkomen by een familielid. Zondagavond vernamen wij, dat het met het jongetje vry goed gaat, doch dat de vader nog niet tot het bewustzijn is teruggekeerd. Omtrent do oorzaak van den brand ver keert men volkomen in het duister, daar de bewoners der bovenverdieping nooit met licht in den win kei, waarin slechts ledige doozen, enz. stonden, kwamen. Er gaan evenwel geruchten, dat de brand ontstaan zou zyn door een gasontploffing in het achtergedeelte van den winkel. Duizenden menscüen namen Zondag de gelegenheied waar om het uitgebrande per ceel te bezichtigen, waarvoor de politie een post heeft geplaatst, opdat alles onaange roerd zal blijven. (Tel.) Ongelukken. Het 8-jarig kind van v. d.Vosse.Hendrikus geheeten, en met zyn ouders naby het kanaal te Apeldoorn wonende, is Zondagmorgen, toen hy uit die vaart een kan water moest scheppen, jammerlijk verdronken. (Tel.) De diefstallen te Terborg. Men meldt aan de „Arnh. Ct.": Een der daders van de diefstallen te Terborg is gevat. Aan de gevolgen overleden. De knecht van den landbouwer R. te Driewegen, die dezer dagen een trap van een paard in het gelaat kreeg, is zonder tot bewustzijn te zyn gekomen, aan de gevolgen overleden. (Tel.) Vrijdagmiddag vond de conducteur der Westfaalscbe stoomtram, dat een der pas sagiers le klasse, een deftig heer, zeer ver dacht deed. Op zyn waarschuwing nam de politie te Lichtenvoorde den genoemden heer in arrest, die Zaterdag, naar Terborg overgebracht, bekende de dader van de brutale diefstallen te zyn. Fraude In verband met het onlangs tegen den heer P. M. te Baardwijk uitgesproken fail lissement, is deze Vrijdag op bevel van de rechtbank te 's Hertogenbosch in verzekerde bewaring genomen. (Tel.) Tweede Kamerverkiezingen. Naar het Vad. verneemt, heeft de heer W. de Jong, Kamerlid voor Hoorn, bedankt voor de hem aangeboden candidaturen voor Dokkum en Tietjerksteradeel. 7 wist. Maandagnamiddag ontstond in deBisschop- straat te 0ldenza3), een hevige twist tus schen eenige werklieden. Zekere J. Heeks, te Oldenzaal, die toevallig daar passeerde, ontving van den arbeider K. uit Hengelo, een drietal messteken in den rug en ver schillende zware verwondingen aan het hoofd. Vreeselyk bloedende werd hy naar de marchaussóe-kazerne gebracht, waar dr. de Bruijn hulp verleende. Marecbaussóe en gemeentepolitie brachten K., benevens P. en W., uit Oldenzaal, achter slot. (Tel, Branden. Donderdagnacht omstreeks half 4 ontdekte een agent van politie te Rotterdam, dat brand was uitgebroken op den hooizolder van de stalhouderij van A. C. Linse, aan Coolvest. De agent wekte de beidestalwachts en de brandweer. De 12 paarden, die zich in de stallen onder de hooizolders bevonden, konden allen naar buiten gebracht worden, doch 2 koetspaarden van den gemeentelijken ziekenwagen hadden reeds stukken vuur op den rug gekregen en leden zulke pijnen, dat ze op last van een veearts naar het abattoir zyn gebracht en afgemaakt. Ook de vijf rijtuigen, waaronder drie ziekenwa gens, werden naar buiten gebracht, evenals de tuigen. De 76-jarige weduwe Linse, die met haar dochter en schoonzoon boven woonden en wier woning tegen de hooizolder aangrensde, konden eveneens in veiligheid gebracht worden. De brandweer rukte aan met de reddings brigade, 9 sectiespuiten, de machinale ladder en drie auto-stoomspuiten. Met 9 stralen werd tot Donderdagmorgen half 10 gewerkt en het hooi naar buiten gebracht. Juist Woensdag was nieuwe voorraad hooi op de zolders geladen. Er bevonden zich daar 10.000 K.G. hooi, 30 mud haver, een partij paardepeen en een party stroo. De brand werd beperkt tot den hooizolder boven het koetshuis. De schade is zeer groot, doch wordt door assurantie gedekt. (Tel.) Aanvaring. Dinsdagavond vertrok van Ylaardingen naar Hellevoetsluis de torpedoboot „G. 7.„ Ter hoogte van de Vondelingenplaat kwam zy in aanvaring met de sleepboot „Exelsi- or.' De torpedoboot bekwam een gat, ter zijde van 't schip, doch kon haar reis vervolgen. De sleepboot bleef onbeschadigd. (Tel.) Inbraken. In verband met den diefstal en inbraak, verleden week te Vlaardingen gepleegd in het Diaconiehuis der Ned. Herv. gemeente, waarby een bedrag van pl.m. f 800 werd ontvreemd, zyn thans drie personen te Rotterdam aangehouden en naar Vlaardin gen overgebracht. Bij hun aanhouding waren alle drie ge wapend met revolvers. In tusschen is te Vlaardingen reeds weer ingebroken, nu op het kantoor der glasblazerij. Dit is de vierde maal in enkele dagen tijds. Vermist werd gelukkig slechts f 20, een paar stofbrillen en eenige pakjes verband linnen. Van deze inbraak zijn de daders gesnapt. Het bleek een der werklieden van de fabriek te zijn, terwyl de tweede er vroe ger werkzaam was geweest. (Tel.) Verduistering, De heer J- de V., koopman, wonendeop den Spoorsingel te Rotterdam heeft, volgens de N.R. Ot., bij de politie aangifte gedaan, dat men ten zijnen nadeele een bedrag van f2500 heeft verduisterd. Fietsendief In den laatsten tyd worden ten plattelunde van Friesland bij nacht tal van fietsen ge stolen uit woonhuizen, bergplaatsen enz. Verleden week nog te Oudeshoot, St. Ni- colaasga en Warga. Meer en meer blijkt, dat de dader dezelfde persoon is, die voor eenigen tyd in de provincie Groningen in fietsen werkte en wiens aanhouding door den officier van Justitie te Winschoten gevraagd werd. Hij is nu geknipt en gisteren werd te Heerenveeu 'n onderzoek ingesteld, Het bleek, dat de B., de verdachte, daar verleden week logeerde, er daags op uittrok als basculeinspecteur. Hy verkende dan terrein, om 's nachts zyn slag te slaan. In het logement te Heerenveen liet hy een jas achter, die blijkt te Warga met de fiets gestolen te 2yn. De maréchaussee heeft zeker een beruch- ten fietsdief ln handen gekregen. (Tel.) Ernstig ongeluk op de Maas. Men meldt uit Schiedam Woensdagavond heeft op de Maas, naby deze gemeente, een droevig ongeval plaats gehad. Een roeiboot, waarin 3 menschen zateD te visschen is vermoedelijk dooreen Engelsche boot, komende van Rotterdam, overvaren, waardoor de roeiboot omsloeg en alle inzittenden te water raakten. Daar zy geen licht op hadden, werd van het on geval niets bemerkt. Hun aanhoudend ge schreeuw werd eindelijk gehoord op een Spaansch schip, dat voorbij voer. Dit zond een sloep uit en bracht 2 hunner hier aan den wal. De derde bleek reeds verdronken. Toen men met de twee geredden aan wal was gekomen, bleek een hunner reeds over leden. De eenige overgeblevene werd in allerijl naar het ziekenhuis vervoerd, waar hy Donderdagmorgen tot bewustzijn kwam. Hij is ongehuwd. Van de overledenen is een gehuwd. De menschen behoorden thuis te Charlois. (Tel.) Uit den trein gevallen. De Haarlemscbe berichtgever van de Telegraaf meldt. Omtrent het ongeluk Woensdag te Heem stede gebeurt valt nog mee te deelen,dat de 8-jarige J. C. Köhler, uit Bennebroek, niet is overreden, maar uit den trein geval len, waarmee hij te 12.41 uit Haarlem naar Vogelenzang ging. Tusschen de Pijllaan en de Zandvoortsche- laan gebeurdehelongeluk, waarvan niemand iets bemerkte, voordat de machinist van den trein, die te 12.25 uit Rotterdam te Haarlem moest aankomen, den knaap op den weg zag liggen. De jongen werd in den goederenwagen gelegd en te Haarlem door dr. Ootman verbonden. Het bleek, dat hij een schedel breuk had gekregen. De knaap is daarna in 'n „Atax" naar het St. Elisabethgasthuis gebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Volgens verklaringen van een paar kinde ren zou het portier niet goed gesloten geweest zyn. Diefstal aan de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. Naar de „Opr. H. Ct." vernam is inden nacht van Maandag op Dinsdag de brand kast van de artillerie-inrichting aan de Hembrug gestolen. De „Msb." wist te melden, dat er f 16.000 in zit. Bij informatie onzerzijds werd ons aan vankelijk meegedeeld, dat men er aan de artillerie-inrichting niets van wist. Gevraagd of op naam van de artillerie- inrichting kon worden meegedeeld, dat het bericht uit de lucht was gegrepen, wenschte men zich niet uit te laten, zoodat de con clusie voor de hand ligt, dat aan de inrich tingen aan de Hembrug iets is gebeurt, dat niet geheel in overeenstemming is met de wetten omtrent het „myn en dyn." Wy hebben daarom onzen Zaanschen correspondent verzocht nader te informeeren en door diens antwooid op ons verzoek wordt ons vermoeden bevestigd. Hy meldt Uit de brandkast aan de artillerie-inrich tingen by de Hembrug wordt een aanzienlijk bedrag aan bankpapier vermist. Sporen van braak zyn niet aanwezig, zoodat vermoed wordt, dat met een valschen sleutel dekast is geopend. Do nummers van het bankpapier zyn onbekend. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in en meent een spoor in hauden te hebben. Vermoedelijk is de diefstal ge pleegd in den nacht van MaandagopDinsdag. (Tel.) aansluiting by den Wereldbond van de Nationale Vrouwenkiesrechtvereenigingen in Polen, Galiciö, Roemenie en China zullen in behandeling komen. Alle regeeringen van landen, waar vrouwen thans het stembiljet hebben de Amerikaansche Staten eronder begrepen zullen worden uitgenoodigd officieele afgevaardigden naar het congres te zenden. En vele nationale verenigingen in verscheiden landen, sympathiaeerende met de vrouwenkiesrechtbeweging, zullen vertegenwoordigd worden door speciale af gevaardigden. Bijzonderlijk genoode afgevaardigden worden verwacht uit Egypte, iDdié, Burmah China, Japan en de Filippijnen. Zoo is thans te verwachten dat, voor de eerste maal sedert het ontstaan der vrouwenbeweging. Hindoesche, Boeddhistische, Confuciaansche Mohammedaansche, Joodsche en Christelijke vrouwen samen een congres zullen houden om eenstemmig te pleiten voor de vrijma king hunner sexe van al die kunstmatige boeien, welke alle systemen van politiek en godsdienst tot dusver haar hebbenaangelegd. De buitengewoon snelle voortgang dei- vrouwenkiesrechtbeweging in de laatste jaren heeft deze beweging tot een der voor naamste gemaakt in dienst der groote wereldhervorming. Inderdaad hebben de theorieën over vrouwenkiesrecht zich zoo snel omgezet in feiten, dat men op elk der zes voorgaande bijeenkomsten een of meer overwinningen te vieren had. Te Boedapest zullen r.u de aanwinst van vier Amerikaan sche Staten en deniet minder beteekenisvolle triomfen der goede zaak in Europeesche landen een bron tot nieuwe verheugenis opleveren. Waarlijk, Justitia heeft acht gegeven op de vertoogen der vrouw en is bezig de be grippen der wereld te verhelderen I Het congres te Boedapest, dat de keten van organisaties rondom de gansche aarde zal sluiten, zal in den vooruitgang der vrouwen beweging een mijlpaal, die aanduidt de zekere bevrijding der vrouwen in heel de wereld I Carrie Chapman Catt, Vereenigde Staten, Maandbulletin van het „Persbureau der vereeniging voor vrouwen kiesrecht'' Januari 1913. Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht. Het Bestuur publiceert den volgenden oproep tol de zevende satnenkomst van den In ternationalen Bond voor Vrouwenkies recht. Te beginnen op 15 Juni 1913 zal te Boeda pest in HoDgarye de zevende bijeenkomst van den Internationalen Bond voor Vrou wenkiesrecht plaats hebben. Deze bijeen komst zal vy'f dagen duren. De aangesloten nationale vrouwenkiesrecht vereenigingen van de navolgende drie en twintig landen zullen elk het recht hebben twaalf afgevaardigden te zendenAustralië Belgis, Bohemen, Bulgarye, Canada, Dene marken, Duitscbland, Engeland, Finland, Frankrijk Hongarije, Italië, Nederland, Noor wegen, Oostenrijk, Portugal, Rusland, Servië de Vereenigde Staten, IJsland, Zuid-Afrika Zweden en Zwitserland. Verzoeken om haar kiesrecht niet tot eigen voordeel ge bruiken. Zy hebben de voorkeur gegeven aan volksvertegenwoordigers van ondervin ding boven de kans om zelf ook haar sporen te verdienenin parlementaire werkzaamheid. En wat vooral teekenend is het medestem men van bijna alle vrouwen des lands heeft de verhouding der partyen onderling slechts geleidelijk verschoven, sedert in 1907 de vrouwen het staatkundig kiesrecht hebben verkregen. Thans zyn gekozeD 75 vrijzin nigen, 24 konservatieven en 23 socialisten. Slechts zeven vrouwen zyn kandidaat gesteld geweest, en wel voor plaatsvervangster, zooals Anna Rogstad dat is geweest in het vorige parlement, toen zij veertien dagen lang werkelijk zitting gehad heeft. Ditmaal is geen der zeven vrouwen gekozen, ofschoon er wel druk door vrouwen Millicent Garrett Fawcett, Engeland, 1ste vice-presidente. Annie Furuhjelm, Finland, 2de vice-pre sidente. Martina Kramers, Nederland, secretaresse. Anna Lindeman, Duitscbland,secretaresse. Signe Bergman, Zweden, secretaresse. Adela Stanton Coit, Engeland, penning Om onmiddellijke inlichtingen wende men zich tot Mej. ttosika ScAuriwmer, Istvanutca 67, Boedapest, Hongarije. Telegram-adresSuffragium. Vereenigde Staten van Noord-Amcrika. De heer Burton French, lid jvan het Huis der Afgevaardigden van de Unie als verte genwoordiger van Idaho, heeft een voorstel ingediend, dat ten do9l heeft voor de geheele Unie den vrouwen het recht te geven de Kongresleden te kiezen. Het luidt aldus: „Senaat en Volksvertegenwoordiging der Ver. Staten van Amerika, vergaderd in het Kongres, besluiten, dat vrouwen burgeressen der Ver.JStaten, die aan de voorwaarden van leeftijd, woonplaats, bezit of opleiding vol doen, die aan mannen gesteld worden om hen tot wettige kiezers te maken in de verschillende Staten, zich zullen mogen opgeven als kiezers en mogen stemmen in al de Staten der Unie en by alle verkiezingen voor leden van hetHuis der Afgevaardigden." In Nebraaks zal dit jaar de kiezers gestemd worden over een grondwetswijziging, die den vrouwen het kiesrecht brengt. Zoowel door middel van een adres met handteeke- ningen van het vereischte aantal kiezers, als door de Wetgevende Vergadering zelve wordt op het houden van het hierop betrek king hebbende referendum aangedrongen. Op de jaarlyksche konferentie van Staats gouverneurs te Richmond is een rede van 20 minuten gehouden om te pleiten voor vrouwenkiesrecht. Voornamelijk op aan dringen van de gouverneurs van Colorade Wyoming, Minnesota en Montana werd de tyd daartoe beschikbaar gesteld: en niet te vergeefs, want de welsprekende woorden van Miss Mary Johnston, presidente der vrouwenkiesrechtvereeniging van Virginia, sloegen goed in. Rev. Anna H, Shaw, Presidente der Nationale Amerikaansche Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, was door ongesteldheid verhinderd de toespraak te houden. tn de laatste week van November had te Philadelphia de groote tweejaarlyksche Nationale Vergadering der Amerikaansche Vereeniging v. Vrouwenkiesrecht plaats. In zyn begroetingsrede verklaardeburgemeester Blankenburg, dat de Pensylvanische vrou wen waarschynlyk in 1915 het burgerrecht zouden bezitten. De meetings in en buiten het Metropolitan Opera House war en over druk bezocht. Behalve bisschop Darlington van Harrisburg hadden ook Barones Bertha v. Süttner, die uit Weenen was overgekomen en Mrs. Chapman Catt, die juist terug was van haar reis om de wereld, uitbundig succes by hun toespraken. In drie der vier Staten, waar op 5 Novem ber een meerderheid der kiezers zich voor vrouwenkiesrecht heeft uitgesproken, is de invoering daarvan thans een voldongen feit. In Michigan echter is de zaak nog niet uitgemaakt tengevolge van knoeieryen by de opgaven der stemmenaantallen in de verschillende counties (distrikten), waarvan eenige te laat en eenige onjuist inkwamen. Men heeft een nieuwe telling aangevraagd en nu deze een meerderheid van 594 stem men tegen het amendement aanwyst, hoopt men dat de herstemming een ander resultaat zal toonen en beletten, dat hier door bedrog een Staat aan het vrouwenkiesrechtontstolen wordt en de uitgedrukte wil van 200.000 kiezers wordt tegengehouden. Noorwegen. De uitslag der verkiezingen in Noorwegen heeft wederom bewezen, dat de vrouwen Frankryk. Verschillende Fransche Gemeenteraden nemen tegenwoordig moties aan ten gunste van het vrouwenkiesrecht, die doormiddel van de pers gepubliceerd worden. Dat deed op 30 December ook het Congrès de la Républicaine, door de redikale jeugd te Parijs gehouden. Verder trachten de vrou wen op Kamer en Senaat al haar invloed uit te oefeneu, ten einde bij het onderwijs salarieering voor mannelijke en vrouwelijke leerkrachten voor hetzelfde werk te ver krijgen. Het wetsontwerp-Duccaussoy, dat voor stelt den vrouwen het kiesrecht voor de gemeenteraden te geven, zal na Paschen weder in de Commissie voor het Algemeen Kiesrecht in behandeling komen en door den president dier commissie als reporteur in do Kamer verdedigd worden. De Belgische strijdsters voor het kiesrecht behooren tot zeer verschillende kampen, want er zijn streng katholieke en ongeloovi- ge onder. Toch zyn zy het eens met den geheelen wereldbond en wenschen zy deel te nemen aan den gemeenschappelijken strijd der vrouwen van alle landen, waar over op het kongres te Budapest gesproken zal worden. Daarom zal er nu in Belgis een federatie van vrouwenkiesrechtvereeni gingen worden gevormd. De eerste bijeen komst om daartoe te geraken heeft op 28 October 1912 plaats gehad en weldra zal men de afgevaardgden voor het kiearecht- kongres te Budapest benoemen. Zwitserland. In den Grooten Raad van het kanton St. Gallen hebben de sociaal-democraten een voorstel ingediend om art. 39 en 41 der gemeenteverordening zoodamg te herzien, dat het kiesrecht voor den gemeenteraad vrouwen evengoed als mannen zou toege kend worden. Kerknieuws. Predikbeurten op Zondag 19 Jan. 1913. Middelliarnie, vm. en'sav. Db. Braining. Sommelsdijk, vm. en 'b av. v. d; Koo\j, uit Ouddorp Dirkeland, vm. Db. Steenbeek; nam. Db. v.d. KooiJ uit Ouddorp. MeliBsaot, vm. en nm. Da. Kroeso. HerkiDgen, vm. Da. Aóülnk. Stellendam, vm. en 'b av. Db. Hoogendjjk, Goedereede, vm. en nm. Db. de Qida. Ouddorp, vm. Leeakerk; nam. Db. 8teenbeek uit Dirksland. Nieuwe Tonge, vm. en nm. Db. Wentink. Oude Tonge, nm. ))s. Poibuijs, uit Stad. Ooltgensplaat, vm. en 'sar. Ds. Luteijn. Den Bommel, vm. Db. Emruen. Stad uao 't Haringvliet, vm. Da. Polhuijs. Langstraat, vm. en nm de heer Hack. EVANQELIE8AT1EGEBOUW. Middelbarnie, ym. en 'a av. de Weleerw. heer Smit van Delft. GEREFORMEERDE KERKEN IN NEDERLAND. Dirkeland, vm. Dm. en 'b av. Lceskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. de heer Ploegers van Dordrecht. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. D9. Dekker. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 'e av. Db. Esaelink. DOOPSGEZINDE KERK. Onddorp, Ds. K. W. RösBing. Marktberichten. Amsterdam Ingezonden door Jac. Kn oair in aardappelen, Tel. 78 Zeeuwsche Bonten f Zeeuwsche Blauwen t Spuische Eigenheimers Flakkeesche Drentsche Geldersche Blauwen Friesche Borgers Friesche Blauwen Eigenheimer Footers Blauwe Pooters Bonte Pooters Andyker Blauwen Beverwijker zand Bravo's Oude Malta per 100 Ko. 16 Jan. 1913. oop,Commissio- 133, Amsterdam. 2,65 a f 2,80 2,65 2,80 1,90 2,10 1,90 2,10 1,50 1,75 2,20 2,40 1,80 1,90 2,30 2,40 1,40 1,60 1,20 1,40 1,20 1,40 2,- 2,20 3,75 4,- 0,- 0- 9,- 10,- Landbouw-Ongevallen. i. Het is nog niet zoolang geleden, dat men hier en daar kon hooren en lezen, dat er in den land- en tuinbouw geen ongevallen gebeurden. Maar ieder, die in het bedrijf meewerkt, weet thans wel beter. In elk dorp kent men personen, land bouwers en knechts, die met paarden op hol zijn geslagen: de een kwam er wel böter af dan de ander, maar verscheidene werden gedood en andere zoodanig gewond en verminkt, dat zij hun werk niet goed meer konden doen en dus wat de verdienste betreft, achterop raakten. Ja, die paarden hebben wat op hun ge weten. Menigeen kreeg een trap tegen de borst, buik of in het gelaat en herstelde nooit volkomen. Ook hebben veel ongevallen plaats door het vallen van de knechts van ladders, van zolders, van wagens en het struikelen of uitglijden. Wie van een zolder valt en dat kan

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 3