Geen land meer! I i een flinke dienstbode. TE KOOP Biljart. „Concordia" Instituut „BATO" DAMESHOEDEN ONZE EILANDEN van H JANUARI 1913. 3 Op het sterfbed. ordt gemeld, dat de geruchten ikentenis van v. Heumen, on- eken. Er hebben geen arresta- (Tel.) Diefstal. ht van Maandag op Dinsdag ardingen een of meer dieven eered Een vijftal koeien en eenige varkens vonden den dood ia de vlammen. Gelukkig bleef woonhuis en schuur ge ,aard. Hoewel er verzekering bestaat, is schade toch zeer groot. Te Onna (O.) is, naar de „N. R. Ct." meldt, Zondagavond een huis van den kastelijn G. M. afgebrand. Al het vee, dat gestald Was, is gered, alsmede een groot deel van ia, ten bedrage van ongeveer deü inboedel. Verzekering dekt de schade. Ned. Hervormd diaconiehuis Misdaad geld was eigendom van een en. Door openschuiving van ren blijkbaar binnengekomen. (Tel.) De ontslagkwestie sember werd door de meerder- emeester en wethouders van t-Souburg de heer I. P. Blok en als ambtenaar ter gemeen- De gemeenteraad nam met .rheid een motie aan, waarbij dit ontslag werd uitgesproken eester ging van het besluit in de regeering het besluit van jhorat tot 1 Juni 1913. (Tel.) Blsluiling te Arnhem. uit Arnhem ing op winkelsluiting is hier n werking getreden zonder an de zijde der winkeliers of *k. De mist. uit Vlissingen lecklenburg" is hedenmorgen .n den mist, bij de Schoone voorbij Vlissingen, omhoog (Tel.) t men: „Mecklenburg" had 135 pas- boord, welke per sleepboot aald en om 9 uur aan wal ïailtreinen vertrokken kort nburg* zal met hoog water m hedenavond vermoedelijk kestone vertrekken. (Tel.) .g meldde men ons nog, dat rrg* vlot is gekomen. (Tel.) Ongelukken. 3ag, te kwart over 6, is door de richting Den Haag op het t Kenaupark te Haarlem, de r Kent gegrepen en gedood, ar het St. Elisabeths-Gasthuis (Tel.) rgen schrikten te Eest (Dr.) de len bejaarden landbouwer E. een auto en sloegen op bol. lantaarnpaal door den wagen sven verder sloeg de kar tegen <rd de oude man erafgeslin- srniswaardigen toestand opge- Idellijke opneming inbetzie- roningen werd noodig geoor- (Tel. is gisteravond het 13-jarig n werkman Brokken dermate haar toestand bedenkelijk is. met een kaars geraakten haar and. Met de in volle vlam n liep het kind de straat op lekt met brandwonden. (Tel.) Sanders te Woensel liet een Bloedvergiftiging ontstond en ed aan de gevolgen. (Eindh. Ct.) Branden. ddag circa half vier, ontstond .-Br.), naar de „'s H. Ct." inbekende oorzaak brand in Franciscus van den Berg, land- ide aan hetKerkeind aldaar, dde totaal af. Een hit kwam mmen|om. Het in de nabijheid van H. v. Griensven werd de vlammen aangetast en et vuur vernield. Assurantie le. De inmiddels ter plaatse andweer wist met vereende woning van J. van Peuffük, i onmidellyke nabijheid stond, ddag te half twee brak, naar dt te Obbicht (L.) een ernstige den landbouwer J. Dressen. inblikken stonden de veestal- at8en voor akkergereedschap- vuui en vlam, zoodat aan :e denkflH viel. Slechts het eeetal stuks runderen werden e worden gegeven. Invitaties en en men heeft mij geschre- je te weten te komen of je spelen. Daar ik je niet kon ordde ik, dat ik zeker wist, icht van Zijne Majesteit zoudt geven. Had ik geen gelijk 3d denkende aan de overeen- dien morgen samen hadden 'haros, zoo ver als het ging, ?as Valerie bereid hare toe geven, otschooa ik het hem as ik er niet zoo blij mede. en te wachten en haar voor sn aannemen of bedanken, nwel, ik hield mijn mond, dat in den morgen wy zouden .ppen en zoo voor goed van ige van den dag was hy in stemming. Blijkbaar ver- i op den avond. Hy had meer s Jozef ontmoet, zeide hij mij zich met genot de compli» pij in den laatsten tyd had ben er zeker van, dat wy bei- ar succes zullen verheugeD, a beste Forrester zeide hy hij my listig en schuin aan. kunt zien, heb ik je geheim (Woidt vervolgd.) v ifz Hz De „L. Ct." meldt: In verband met den dood van zekeren Jan Modderman, overleden 7 IXjcember jl. te Noorddijk, liepen er in het dorpje zeer vreemde geruchten. Modderman had zyn laatste levensjaren by zijn getrouwde kin deren doorgebracht, waar hem nu juist geen zeer vriendelijke behandeling ten deel moet zijn gevallen. In den laatsten tijd nu werd door de dorpsbewoners meermalen op ge heimzinnige wijze over den dood van M. gesproken. „Moordenaars" en dergelijke vreemde uitdrukkingen werden tegen de kin deren van M. geuit. Ter plaatse staan de jongelui M. niet gunstig bekend. Zy hadden zich niet ontzien, hun ouden vader meer- F malen scheldwoorden naar het hoofd te smijten. Het een en ander moest wel de aandacht van den rijksveldwachter van Noorddyk trekken, waar men er over begon te praten, dat de oude M. geen natuurlijken dood ge storven was. De rijksveldwachter nam enkele J personen in verhoor en het gevolg was, dat hy de justitie te Groningen van de zaak in kennis stelde. Te dien einde begaf zy zich naar Noord dyk. Daar werd het lijk van Modderman onder toezicht van het parket opgegraven, om vervolgens naar Groningen te worden vervoerd, waar een gerechtelijke schouwing plaats zou hebben. In het laboratorium van prof. Reddingius heeft deze schouwing plaats gehad.Ofschoon het onderzoek nog niet geheel geflindigd is, hebben de deskundigen toch reeds voldoende uPgeraaakt, dat op het lijk geen spoor van geweld te ontdekken is. Men heeft onder zocht of M. misschien ook geworgd zou kunnen zijn, doch dit bleek niet het geval. De overledene had een kleine bloedwonde aan het hoofd. Het onderzoek in deze richting gedaaD, wees uit, dat dit was een wondje ontstaan tengevolge van een bloeduitstorting. Het is zeer wel mogelijk, zoo verklaarde men, dat M. aan longontsteking overleden ig. Enkele kleinere iichaarosdeelen, die uit het lijk gesneden zy'n, zyn op 't oogenbliknog in 't laboratorium en worden aan een zeer nauwkeurig microscopisch onderzoek on derzoek onderworpen. Het lijk is Zaterdagmiddag reeds naar Noorddyk teruggebracht, waar het onmid dellijk weer begraven is. Buitenland. Bet drama eener schoonmoeder-bruid. De Amerikaansche staat Iowa is een dier staten, welke er voor bekend staan, dat men er vlug met een revolver is. Te Des Moines, een stad in genoemden staat, is dezer dagen een drama voorgevallen, het welk deze stelling tragisch bewaarheidt. Het betreft een merkwaardige huwelijks verwarring, waarby twee der betrokken partyen de wet in den wind sloegen, die het aan een man en diens schoonmoeder waarschijnlijk uit vrees voor de schrik kelijke gevolgen, die uit een zoo onnatuur lijke verbintenis zouden kunnen voortvloei en verbieden om met elkaar in het huwelijk te treden. Een welgezeten en bekend burger der Btad, Coffman geheeten, en diens vrouw ontviDgen onlangs een jongen man, Wasson, als gast in hun huis, die op hun dochter verliefd werd en het meisje huwde. Maar behalve voor zyn vrouw koesterde Wasson ook een diepe bewondering voor zijn schoon moeder, welk gevoel spoedig in laaiende liefde ontaardde. Mevrouw Coffman, wel verre van de avances verontwaardigd van de hand te wyzen, welke haar schoonzoon haar met zooveel aandrang deed, beant woordde zijn hartstocht in die mate, gdat Was3on zyn Jong vrouwtje wist over te halen, van hem te scheiden, en aldus den weg baande voor de schendige vereeniging met de moeder zijner echtgenoote. Als gevolg hiervan wist mr. Coffman niets beters te doen, dan eveneens van zyn vrouw te scheiden. Tot dusverre zou alles nog betrekkelijk rustig in zijn werk zijn gegaan, als Coffman te kwader ure geen aanstoot bad genomen aan de schuldige haast, waarmede Wasson en de ex-mevrouw Coffman naar een geestelijke togen, zoodra het scheidingsvonnis was uitgesproken ten einde zich, ondanks de wet, met elkaar in het huwelijk re laten verbinden. De heer Coffman zon op wraak, begaf zich in gezelschap van zyn trouwe revolver naar het huis van den geestelijken en schoot zijn voormalige vrouw overhoop, zoodra zij zich vertoonde. Wasson, van zessen klaar, trok op zijn beurt zijn revolver en schoot op den vroegeren man zyner tegenwoordige vrouw, die nog juist de kracht had, het schot te beantwoorden en den tegenwoordi- gen man zijner vroegere vrouw zwaar te verwonden. Het eind der droeve geschiedenis luidt, dat thaDS de vroegere mevrouw Wasson haar vader, haar moeder, en haar voormali gen man die tevens haar stiefvader, is trouw oppast. Misschien brengen zy er alle drie het leven af. (Tel.) Een dieven-kongsi. De Bandoengsche correspondent van het «Bat. NbliP schrijft: Der politie is het gelukt de hand te leggen op den beruchten dief en inbreker Tbio Ko, een soort van Chineeschen Schinderhannes. Reeds lang had men vermoeden tegen dezen gewieksten ketel, maar immer was by de politie te slim af. Door spionnen is zy er eindelijk in geslaagd den man in zyn „nest" tb overvallen en vele bewijzen tegen hem te krijgen. Uit het gehouden onderzoek zyn de volgende, haast ongelooflijke bijzon derheden gebleken Thio Ko stond al sedert jaren aan het hoofd eener goed-georganiseerde bende, die onder zijn leiding in Bandoeng uit stelen ging. Het was eigenlijk een naamlooze vennootschap met aandeelhouders, die geregeld dividend uitbetaald kregen en waarvan Thio directeur was. In Kampong Babatan is het dievennest ontdekt, waar allerlei van diefstal afkom stige goederen en inbrekerswerktuigen wer den aangetroffen. Gebleken is, dat de groote kaöndiefstal, indertijd bij den rijken hande laar Ong Liang Gi gepleegd, door deze bende is uitgevoerd. Nog moeten in het debet van deze bende worden geboekt een diefstal door middel van inbraak by den restaurateur Oeij Tjoei achter toko A B. C. op Passer Baroe buit ca. f300 aan contanten inbraak by den huidenhandelaar Liauw Tian Soey op Katja Koelon. waar voor een bedrag van circa f 600 aan buiden werd gestolen en verscheidene andere meer of min belangrijke inbraken en diefstallen. Indertijd werden ongeveer 400 katties rubber gestolen op een rubberonder neming vlak by Bandoeng en bet Soeuio dangsctie. Ook hieraan isdeze bende schuldig. Thio Ko bekende, dat de gestolen rubber voor f 800 werd verkocht aan de alhier gevestigde Chineesche firma Hap Sivan dit bedrag stak het bendehoofd f500 in zyn zak terwijl f 300 werden verdeeld onder de „aandeelhouders". Thio Ko is zeer gefortuneerd en gebruikte voor f 10 per dag aan opium, zyn vrouw is eveneens verslaafd aan de opiumpyp. Hy was zeer gevreesd door Chineezen en inlan ders. Men schrijft 90 procent der diefstallen toe aan hem en zyn bende. Alle koerang- terang zaken kan men gerust op rekening zetten van Thio Ko. Het is wel opmerkelijk dat verscheidene zyner bendeleden werden geknipt, maar dat er geen brani was om zijn chef te verraden. Vandaar dan ook, dat de politie steeds in het duister tastte. Herhaal delijk overviel men het edele echtpaar Thio Ko in zyn nest op Babatan, maar steeds leverde de huiszoeking geen resultaat op. Steeds was Thio Ko de politie te slim af. Had deze een goeden spionnendienst.Thio Ko had een nog beteren. Maar ten slotte is hy gesnapt, na een stryd van ettelijke maan den en nu zitten de „aandeelhouders* met den „directeur" achter de tralies. Kansom weer vrij te komen bestaat er niet, want het bewyamatriaal ligt hoog opgestapeld. De eenige, die in vrijheid is gebleven, is de vrouw van Thio Ko. Door haar hoopt de politie nog meer te weten te komen. Het gerucht gaat hier onder Chineezen, dat Thio Ko belangrijke sommen voor China heeft overgemaakt. Hij was een groote dief maar tevens een vurig patriot; en was bet niet juist gezien het geld door anderen, te laten opbrengen Een zeergeleerde hond. Men zal zich nog wel herinneren, dat omstreeks een jaax geleden in Duitsche bladen veel geredekaveld werd over een hond, die praten kon, die althans vrijwel verstaanbaar kon zeggen: „Hongerf Koek hebben! Meer!" en nog enkele opmerkingen van gelijke strekking, natuurlijk in zijn moedertaal. Thans bereikt ons uit Baltimore bet be richt van een hond, die weliswaar geen praatjesin menschentaal maakt, en eigenlijk gezegd den bek niet anders opent dan zoo als bet een behoorlijken hond betaamt, wafl wafl" te blaffen, maar die daarentegen over een zoo groot verstand beschikt, dat men hem zijn slecbtbespraaktheid gaarne vergeeft. De hond in kwestie heet Jasper, en is een kruising van een Engelschen bulldog en een Italiaanschen hazewind, en z'n meester, Taylor genaamd, beweert, dat Jasper zyn rasgenoten op het punt van schranderheid en diep doordenken verre voouit is, en zyns gelijk niet beeft. Dezer dagen verrichtte het wonderdier zijn kunsten voor een jury, bestaande uit zes professoren en twee studenten, in een zaal van de John Hopkins Universiteit te Baltimore. Aanwezig waren o.a. prof. John B. Watson, leider der afdeeiing voor expe- rimenteele psychologie aan de genoemde universiteit en bekend schrijver over psy chologische onderwerpen, prof. R. W. Wood, hoogleeraar in de physica, prof H. Spencer Jennings, hoogleeraar in de biologie, prof. Knight Dunlop, idem, en de dokters C. Bas sett en L. Hinshberg. Een paar woorden ran zyn meester, en de hond klom op een tafel om uiteen raam te kyken, sprong er weer af, liep de deur uit, de gang in, den hoek om, de trap af, het tuinpad langs, een poort door, een brug over, een schutting voorby, en eindelijk tegen een tweede deur aan, die open stond, en die Jasper behoedzaam sloot. Daarop gaf Taylor zyn hond een aantal bevelen, terwyl hy door een gesloten deur van het schrandere dier gescheiden was, die alle zonder haporen werden opgevolgd. Een gummi bal, een bril, een heiboender, een hoed en meer heterogeene voorwerpen werden op een rij op den vloer gelegd en Jasper moest er op bevel van zyn meester, dien bij niet zien en alleen maar hooren kon, tusschen uit balen. Hy vergiste zich slechts een keer. „Fluister nu uw bevelen eens vroeg een der professoren aan Taylor, en deze bukte zich Daar den kop van den verstan- digen hond, fluisterde hem een paar woorden in 't oor, bijna onhoorbaar voor de omslan ders, en dadelijk sprong Jasper over een ganscbe rij voorwerpen heen en pikte er het opgegevene uit. Proeven in de buitenlucht slaagden even zeer. Toen de heeren op den weg langs de universiteit aankwamen, kwam juist een huurauto aanrijdenzy verzochten den chaffeur het blok buizen om te ryden en aan de achterzijde vaD de universiteit stil te houden. Toen nu Taylor niet Jasper naar buiten trad, vroegen de hoogleeraren of z'n hond naar den auto zou gaan en er insprin gen, ofschoon hij den wagen niet eens gezien bad. Taylor vergenoegde zich door te glim lachen, beval den hond, zonder een enkel gebaar te maken, wat er van hem verlangd werd, en dadelijk rende Jasper weg, het blok huizen om en begon als razend tegen de auto te springen. Dat hy er niet kon in komen, lag alleen daaraan, dat de portieren dicht waren en de wagen veel te hoog voor hem was. (Tel.) De milliardair Astor aan den dood ontsnapt. De New-Yorker milliardair, Vincent Astor, is dezer dagen maar ternauwernood ont komen aan het iet te worden doodgeschoten. Hy wandelde in de buurt van Poughkeepsie iaogs den weg naar zyn landhuis, hetwelk niet ver van genoemd plaatsje is gelegen, even nadat de duisternis was ingevallen. Een landbouwer, Forbes geheeten, zag de gedaante, die langzaam kwam aanslenteren, voor een inbreker aan en loste tot driemaal toe een revolverschot op den milliardair. Gelukkig trof geen der schoten den ver schrikten wandelaar, die zich haastte, zyn Daam en kwaliteit uit te schreeuwen, waar op de onthutste farmer zich uitputte in verontschuldigingen. (Tel.) Rockefeller geeft toe. Men weet, dat William Rockefeller, die als getuige in het proceB tegen de geidirust was gedagvaard, zich sedert geruimen tijd aan alle aanmaningen van de rechtbank had onttrokken, door zich in zijn paleisach tig woonhuis op te sluiten, dat hy nimmer verliet, en dat door 70 detectives nauwlet tend werd bewaakt. De dollarkoning beeft thans eindelyk besloten, zyn verzet op te geven en zich ter beschikking der justitie te stellen. Het proces zal voornamelyk koperaankoopingen van de trust betreffen. (Tel.) De ontploffing aan boord van de „Massena' De lange lyst van rampen, die de Fransche marine den laatsten tyd getroffen hebben, heeft zich weder mei één vermeerderd. Een ontploffing aan boord van den pantserkruiser „Massena" heeft aan acht leden der beman ning het leven gekost. De Fransche bladen publiceeren de volgen de bijzonderheden over dit zoo noodlottige ongeluk Tegelijk met de kruisers „Gaulois" en „Carnot" had de „Massena" Maandagnamid dag om 4 uur de reede van Toulon verlaten teneinde zich naar Bizerte te begeven, waar het gekalefaterd moest worden. Circa half vijf bemerkte men aan boord van het admiraalschip „Voltaire" plotseling, dat zich boven de „Massena" een geweldige stoomkolom verhief. Onmiddellijk werd door middel van signalen gevraagd, wat aan boord van het schip plaats greep, waarop geant woord werd, dat, in de machinekamer een stoomketel gesprongen was. Aan boord van de „Massena" heerschte slechts kort een groote verwarring, doch spoedig was de orde weder hersteld en werden de noodige bevelen gegeven. Admi raal Marin-Darbel seinde terstond naar Toulon om assistentie en spoedig werden dan ook eenige stoomschepen gezonden, waaronder de sleepbooten „Samson" en „Travailleur". In tusschen waren de matrozen van de „Massena" met grootgevaar voor bun eigen leven, moedig de machinekamer binnenge drongen, waar zij acht hunner kameraden met vreeselyke brandwonden overdekt op den vloer vonden liggen. Verscheidene der dappere redders bekwa men eveneens ernstige brandwonden. De kapitien gaf daarop bevel om terug te keeren en voor het hospitaal van St. Mandrier te ankeren, waarheen de slachtoffers overge bracht werden. De admiraals Marin-Darbel en Ramey de Sugny begaven zich eveneens aan land, waar zij zich enkele oogenblikken met de gewonden onderhielden. Over de oorzaken der ontploffing verdiept men zich in allerlei gissingen, daar de stoomketels en bybehoorende machinerién nog betrekkelijk nieuw waren en men bij bet verlaten der haven geen enkele defect gevonden had. Op het Fransche ministerie van Marine heeft bet droevig ongeluk zeer grooten in druk gemaakt. In het onderhoud der nage laten betrekkingen van de slachtoffers zal door den staat gezorgd worden. De „Massena" zal tot na afloop der begrafenis der omge komenen in de haven van Toulon blijven. (Tel.) Schandelyk vandalisme. Het kerkhof van Levallois-Perret, in de nabyheid van Parijs is in den nacht van Vrydag op Zaterdag het tooneel geweest van een wandaad zóó zonderling doch tevens zóó misdadig, dat men zich vergeefs afvraagt welke beweegreden de daders biertoe moeten gehad hebben. Zaterdagochtend werd de bewaker van bovengenoemd kerkhof geroepen om te con- stateeren, dat gedurende den nacht,eenige vandalen den muur, die de begraafplaats van den openbaren weg scheidt, waren overge- klommen en ongeveer 120 graven hadden Grafzerken waren stuk geBlagen, monumen ten omvergeworpen, versierselen en beelden afgerukt en vernield. De daders waren zoo woest te werk gegaan, dat zelfs van eeo graf de doodkist was blootgelegd. De bewaker waarschuwde de autoriteiten en weldra waren de burgemeester en de commissaris van politie ter plaatse aanwezig. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat te oordeeleD naar het groote aantal verwoeste graven en de kracht, die men heeft moeten ontwikke len de daders met vijf of zes misschien nog wel met meer moeten geweest zyn, te meer, daar men heeft kunnen constateeren, dat zy zonder werktuigen hun daad volvoorden en slechts gebruik hebben gemaakt van koor den. Er zyn stukken marmer verplaatst of stuk geworpen, die meer dan zes zeven honderd kilo wegen. Voor zoover is vastge steld bunnen worden is diefstal niet de aanleiding tot de daad geweest, niets wordt vermist. Maar alie grafzerken, zonder onder scheid, zoowel rykgebeeldbouwde als een voudige, slechts met een houten kruis ver sierd, hebben het moeten ontgelden. Het kerkhof leverde een treurige aanblik op, en onmiddellijk werd het hek gesloten en niemand toegelaten, dan de familie betrek kingen der dooden, wier graven beschadigd, of vernield waren. Het kerkhof is gelegen dichtbij een straat, waar een auto-garage is gevestigd, terwijl de andere zyde grenst aan den spoorweg. Het geraas van de passeerende treinen en automobielen hebben het werk der vandalen begunstigdook de woning van den bewaker ligt zoo ver af, dat hy niets heeft kunnen hooren. De bevolking is zeer verontwaardigd, men denkt dat anarchisten aan het werk geweest zyn, en in deze richting zet de politie haar onderzoek dan ook voort. De schade wordt op 15.000 francs geschat. Wat Europa een oorlog zou kosten. De „Gazette de Hollande" publiceert de volgende berekening van Charles Riclet, professor aan de universiteit te Parys: Indien een oorlog uitbrak tusschen de Triplo Alliantie aan de eene en de Triple Entente aan den anderen kant zouden, volgens Riclet, 20 millioen soldaten gewa pend en 10 millioen van hen naar het slagveld gezonden worden, over de verschil lende landen als volgt verdeeld: Duitschland 3.600.000 man. EngelaDd 1.500.000 Oostenrijk 2.600.000 Frankrijk 3.400.000 I taliö 2.800.000 RoemeniS 300.000 Rusland 7.000.000 Totaal 21.200.000 man. Indien een oorlog zou uitbreken om aan ServiS toe te staan of te beletten een oor logsvloot te hebben, zou Europa moeten besteden, aan transporten, uitrustingen, be wapening, kruit, approviandeering enz.: honderd vijftig tweehonderd millioen gul den per dag, als volgt berekend le. Aan voeding der man schappen (als het voedsel niet buitengew. Yeelduur- der wordt)f 31.500.000 2e. Fourage voor de paarden 2.500.000 3e. Aan aoldy10.600.000 4e. Aan loon van werklieden telegrammen enz. 2.600.000 5e. Mobilisatie (minstens 100 kilometer in 10 dagen) 5.260.000 6e. Transport van levensmid delen en munitie 10.500.000 7e. Munitie infanterie (10 pa tronen per man en p. dag 10.600.000 8e. Munitie artillerie (10 scho ten per kanon en p. dag) 3.000.000 9e. Munitie marine (2 schoten per kanon en per dag) 1.000.000 10e. Uitrustingen10.600.000 11e. Ambulance (600.000 ge wonden of zieken h 2.60 per dag)1.260.000 12e. Uitgaven voor pantser kruisers (tien uur per dag varende)1.260.000 13e. Minder opbrengst der be lastingen 25.000.000 14e. Bijstand aan behoeftigen (0.50 p. dag aan een tiende deel der bevolking) 17.000.000 16e. Requisites,schadevergoe dingen, vernieling van steden, dorpen, kunstwer kent?) n 6.000.000 Totaal ƒ137.250.000 Al deze cyfers, beweerl prof. Richet ver der moeten nog verhoogd wordeD, omdat, onmiddellijk, alles enorm in prijs zal stijgen. De verschillende transacties zullen slechts tegen aanzienlijke prijzen afgesloten kunnen worden, terwijl de benoodigde leeningen alleen op monsterachtige conditie aange gaan kuDDen worden. Men is dus beslist benedeü de werkelijkheid, wanneer men de kosten van een grooteD Europeeschen oorlog op 160 200 millioen-gulden per dag raamt. Maatschappelijke schipbreukeling. Uit Djocja schrijft de correspondent van het „Sem. Hand.": Weer heefc de politie hier de hand gelegd óp een jongen maatscbappelyken schipbreu keling, uit Semarang herkomstig. Het is een zekere F. C.(larenbach), hoogstens 18 jaar oud, en zoon eener niet onbemiddelde moeder, als mijd gegevens juist zyn, waaraan ik nauwelijks twijfelen kan. Het veelbelovende jongmensch in quaestie, had te Semarang in den stadstuin zich de flets van een ander toegefiigend, en was er mee naar Djocja af komen zakken. Hy gaf zich hier uit voor zyn broer, een oppassend jongmensch, commies b{j de N. I. S. De gestolen flets beleende hij hier voor dertig gulden en die opbrengst verteerd hebbend, verkocht by het pandbriefje voor elf gulden. Ook aan dat geld kwam al te gauw een einde, en daar de Djocjaneezen beter op bun fietsen schijnen te passen dan de Se- marangers, zag de jonge schavuit naar een ander middeltje om, ten einde wat geld machtig te worden. Hy beproefde zijn geluk by toko „Nimrod", en was fortuinlijk genoeg om de lui daar een flets op afbetaling afhandig te maken. Daarbij gaf hij zich uit voor en toekende natuurlijk met den naam van zyn broer, den commies by de N I. S. Ook deze flets belandde in het pandhuis en bracht als de vorige, dertig gulden op. Men scheen ondertusschen achterdocht gekregen te hebben, de politie hield een oogje in het zeil, en het leed niet lang, of het veelbelovende jongmensch, dat Djocja tot operatieveld koos, zat hier veilig opge borgen. Voor „Nimrod" hoogstwaarschijnlijk een koopje, tenzij de familie van het jongmensch de firma schadeloos stelt. Vergiftigde toiletartikelen. Het Maandblad tegen de Vervalscbingen, schrijft Waar reeds zoo herhaaldelijk gewaar schuwd werd tegen schadelijke toiletmidde len, schijnt het inderdaad onbegrijpelijk, dat het publiek nog steeds voortgaat dergelijke artikelen te koopen, en waarin Duitschland b v. de verkoop van schadelijke cosmetica ten strengste verboden is, blijkt het. ondanks onze gezondheidswetten, nog steeds moge lijk, dat in allerlei winkels straffeloos ver giften voor de toilettafel verkocht worden. Wij hadden nu wederom gelegenheid een tweetal loodhoudende haarverven te onder zoeken, nl. de bekende Allen „Hair-Restorer" waartegen reeds herhaaldelijk gewaar schuwd werd en een nieuw produkt, hetwelk met grooten ophef aangekondigd wordt als „onschadelijk", uit Parijs afkomstig is, en onder den naam van „Juvenior" bier te lande verkocht wordt. Beide genoemde pre paraten bevatten opgelosteloodverbindingen en zyn zonder eenig voorbehoud als schade lijk voor de gezondheid, ten zeerste als haarverfmiddel af te keuren. Het is in het algemeen belang dringend noodzakelijk, dat eindelyk eens de verkoop van dergelijke schadelijde stoffen officieel verboden worde, zooals dit reeds tal van jaren in andere landen het geval is. Kerknieuws. Predikbeurten op Zondag 12 Jan. 1913. Middelbarnia, vm. Db. Braining. Sonmielodijk, vm, en 'sav. Db. de Gidts uit Goede reede. Dirksland, vm. en 'e av. Da.^Steenbeek Melisaaut, vm. en nm. Da. Kroese. Herkingen, vm. Db. Addjnk. Stellendam, vm. en 'sav. Ds. Hoogendijk. Goedereede, vm. Ds. t. d. Kooy, nit Onddorp, Ouddorp, vm. LeeBkerk en nm. Da. v. d. Kooij. Nienwe Tonge, vm. en nm. De. Wentink. Oude Tonge, nm. Da. Braining, nit Middelharnis. OoltgenBplaat, vm. en 'b av. Db. Lnteijn. Den Bommel, vm. Ds. Emmen, Stad aan 't Haringvliet, vm. on nm. Db. Polkaas. Langstraat, vm. en nm de keer Hack. EVANQELIE8ATIEGEBOUW. Middelharnis, vm. en 'sav. de heer Yroegindeweij, van Middelharnie. GEREFORMEERDE KERKEN IN NEDERLAND. Dirkeland, vm. nm. en 'b av. Leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'e av. De. Bouma van Doorn. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. Db. Dekker. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 'eav. Db, Eaflelink. DOOPSGEZINDE KERK. Oaddorp, De. K. W. Bossing. Marktberichten. Amsterdam 9 Jau. 1913. Ingezonden door Jac. Knoop, Commissio nair in aardappelen, Tel. 7833, Amsterdam. Zeeuwsche Bonten 2,40 2,50 Zeenwsche Blauwen 2,40 2,50 Spuische Eigenheimers 1,60 1,70 Flakkeescbe 1,60 1,70 Drentsche 1,30 1,40 Geldersche Blauwen „2,— 2,10 Friesche Borgers 1,55 1,60 Friesche Blauwen 2,20 2,30 Eigenheimer Pooters 1,20 1,40 Blauwe Pooters 1,— 1,20 Bonte Pooters 1,— 1,20 Andyker Blauwen 1,60 1,70 Beverwijker zand 3,50 4,— Bravo's 0,— 0,— Mevrouw DE JONG, van der Heim- straat 8 's-Gravenhage vraagt tegen 1 Februari a.s. en zoo goed als nieuwe Adres: METAAL, Ooltgensplaat. te Stad aan 't Haringvliet zal op Woens dag 15 Januari a.s. eene UITVOERING geven in de OPENBARE SCHOOL, waar bij zang en voordrachten elkaar zullen afwisselen. Aanvangdes avonds te ö'/a uur. Toegangskaarten zijn te verkrijgen op Dinsdag 14 Januari des avonds van 7 tot 8 uren in de openbare school. De Voorzitter KR. HUIZER JZ. Admiraliteitskade 78, ROTTERDAM. Snelle en radicale genezing van in- en uitwendige ziekten. Talrijke dank betuigingen. Spreekuur alle werkdagen van 10—4 en 2—4. Veraf-wonenden per brief. Ter overname aangeboden een flinke, beklante zaak in te MIDDELHARNIS. Inlichtingen te bekomen bij L. J. PRINS, Middelharnis. dorp of gehucht, of Vermeulen's Naaimachines ziet men. Honderden gaan iedere week naar alle oorden des lands. Gratis prijs courant. Ook op gemakkelijke betalings conditiën. Reparatie-inrichting en inrui ling. W, VERMEULEN. KZlpetraat -42,

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 3