ELSDIJK/ NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ZU1D-H0LLANDSCHI IN ZIEUWSCHI EILANDEN ende Goederen, enz. lakkoesche m Papierhandel 1IEUWJAAR 1913 i en Raamborden. HOLLANDSGB OUWCREDIET. ELHARNIS Het Egyptische Monster. [lljlV|lljlV{ll|llpljll|IIJII|B m Advertentie-Bureau, B 280, MIDDELHARNIS. .ENOERS, ALMANAKKEN, AR-, FELICITATIE en TREKKAARTEN. a keuze Fijne arlikelen. 1 VOORHANDEN Kantoor- en Copieboeken rsen en Hectografeer- witantie-, Bon-, Huur- en ;n. Rekeningpapier enz. »gt Modelboek ONZE EILANDEN VOOR DB Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 INKTSOORTEN. ingen aan voor «kaarten i matige prijzen. W. v. d. SCHENK. TOOK ALKMAAR. No. 8 Zaterdag 11 Januari 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advortentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Officieele Mededeelingen li. Telefoon 73. NTSCHAPPEN: ïrg lat. ENKBUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAYENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. tree Tlitlioen dulden laatst en volgestort. jpTSGHAP verleent Cre- gelden in deposito, belast aan- en verkoop van npons, sluit beleeningen n en verricht verder alle i tot het Ka8sier8vab ito rente 3 °/o. 30 September 1912. ieten f 6.090.624.93 - 1.526.571.78 - 270.447.42 er De Directie issen J. F. MOENS. 1REEST. Mr. M. MOENS t voor Middelharnis en DER KOOGH »DELHAR1VI8. KIEZERSLIJST. De BURGEMEESTER der Gemeente Middelharnis, Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente nit om, zoo zij in eene andere Gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere Gemeente of in meer ge meenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gulden, daarvan door overlegging der, overeen komstig het bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15den Februari a.a. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaBtstelliDg der kiezerslijsten aan be langhebbenden teruggegeven. Kog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 8 der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitge- noodigd daarvan voor den léden Februari a.s. aan gifte te doen. De bewijsstnkken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten bebooren het aanslagbiljet I of een door den Ontvanger gewaarmerkt kosteloos I af te geven duplicaat daarvan, een opgaaf van bet bedrag van - bot aandeel in den aanslag on de noodige i bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer I Gemeente, die krachtens artikel lb derzelfde wet f nanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den löden Februari a.s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der Kieswet, luidende Abt. 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Ryks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf. en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den lsten Maart vol daan hebben, en over bet laatstverloopen dienstjaar zijn aangesla gen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, inde belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de per soneels belasting, zooals die is geregeld bij de Wet van 16 April 1896 Staatsblad No. 72)of indien zij niet overeenkomstig bet bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden le. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Jannari sedert den lsten Augustus van het vorige Jaar hebben bewoond, krachtens hnur, een huis of gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bijbehoorenden of ln hunr gebruikten grond of lobalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige hnizen of gedeelten van huizen; of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of hnur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2e. dat zij op den 31sten Jannari sedert den lsten Jannari van het laatstverloopen Jaar achtereenvol gens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrek king of als inwonende zoon in het bedrijf ofberoep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzon dere instelling verleend pensioen of verleendelijfrente Tan gelijk bedrag, FEXJILLET O 3ST. EUSJE VAN DEN M - KOSMOS rORMVOGELS DE GUTTERIEZ BEID ADELT GRAOIA aren-merken enmagazijn 81 „Ja, en ik schaam mij niet het u te be kennen," antwoordde ik. „Ukunt zeker wel begrijpen waarom „Ik vrees van neen," antwoordde zy, ter wijl ze een stap terugging alsof zij bang was voor wat zij zou hooren. „In dat geval, blüft er mij niets anders over, dan het te vertellen," zeide ik en haar naderende, nam ik de slanke hand, die op de leuning van de bank achter haar rustte. „Ik volgde je, Valerie, omdat ik je liefheb en omdat ik je wil bewaken. On gelukkig, hebben we beiden de beste reden om te weten, dat wij in de macht van een man zijn, die niets zou laten om zijn doel te bereiken. Heb je het mij hooren zeggen, Valerie, dat ik je liefheb?" Toen was alle kleur van haar schoon gelaat verdwenen; haar boezem zwoegde heftig van aandoening. Geen woord echter uitte zij. Ik hield hare hand nog in de mijne en het gaf my moed verder te gaan, toen ik zag dat ze geen poging deed, deze terug te trekken. „Heb je voor mjj.geen antwoord vroeg ik na lang wachten. „Ik hebjegezegd.dat met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, bet inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengeteld; 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een Jaar den eigendom met recht van vrije beschikking heb ben van ten minste f 100,(nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 60,ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaar bank, beheerd door het bestuu r van eene rechtsper soonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naam- looze vennootschap, van eene coöperatieve vereeni ging of van eene stichting; Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorige lid van dit artikel, zijn de bapken, opgericht i)a 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover, en voor zoolang als zg blijkens opgave aan het bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f 25000,bg de Nederlandscbe Bank hebben gedeponeerd. 4o. dat zg met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aan gewezen bg algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande niet de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, diedien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastin gen geldt voor haren mandie van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, wnar- )or eerst na 31 December van het laatstverloopen Jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art-j 1 builen aan merking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom ende Rgks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of personeele belasting geeft geeno aanspraak op kiesrecht, indien hij het gevolg ie van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van con tributie aan een coöperatieve bouwvereeniging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhnur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas-of water leiding, ingeval deze in den huurpnjs is begrepen. Bij de berekening van het inkomeD, bedoeld in art. 16, 2°., eerste lid, worden vrije woning of inwo ning en vrjje kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der ge- j meenté, waar zij genoten worden, vermeld, in de bij deze wet gevoegde tabel; enkel vrije kost op het be drag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in do voorlaatste kolom dier tabel. OverigenB komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrijen kost word geene rekening ge houden met den Zondag of algemeen erkend Chris telijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een gedeelte van het Jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter bereke ning van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking ie geweest.de tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden waarvoor hjj in dieDSt is, hebben stilgestaan, ook indieD gedurende dieD tijd de dienstbetrekking tijde lijk was opgeheven. Indien net inkomen, bedoeld in art. 16, 2°., als vast week-, veertiendangsche, maand- of Jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. 16, 2"., een tijdelijke ongevallenrente wordt ge noten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in re kening gebracht tot een bedrag, gelijk aan het nor male loon. InkomeD, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. 16, 2"., der vrouw geldt voor haren man dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegdo tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door One, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaalt en wanneer1 verandering van omstandigheden daartoe aanleidiDg geeft, gewgzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van de Gedepnteerde Staten, voor zoover bij de be sluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krach tens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezers-, lijst voorkomeD, hernieuwde aangifte onnoodig, I indien de plaatsing op die lijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Jannari alsnog hetzelfde huie of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2o. genot van pensioen of lijfrente; 3o. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of ran een inleg in eene spaar- bank; 4o. aileggging van een examen. Daartegen is hernieuwde aangitte wél noodig, voor en, wier plaatsiDg op de lijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huia of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van het zelfde huia of hetzelfde vaartuig bewonen; of 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking, of ala inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der oudera werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burgemeester een aangifte-biljet ter invulling toegezonden. In de tabel, bedoeld in de artikel 1 en 2 der Kies wet, is, voor zoover de Gemeente Middelharnis be treft, het volgende bepaald ik je liefheb. Als het niet genoeg is, wil ik het nogmaals zeggen. Waar zou zulk eene bekentenis beter geuit kunnen worden dan in deze schoone, oude kerk, die zooveel geliefden gezien, de geheimen van zooveel levens bewaard heeft? Valerie, ik geloof, dat ik je liefheb, sinds dien namiddag, toen ik je voor het eerst zag. Maar sinds ik je ken en je goedheid heb leeren kennen, is die liefde dubbel sterk geworden." „Ik kan niet naar u luisteren riep zij bijna met een zucht uit: „waarlijk ik kan niet. U weet niet wat u zegt, u weet niet welke pijn u my doet ïyden." „God weet, dat ik je voor niets ter wereld zou willen pijn doen," antwoordde ik. „Maar nu moet je mij aanhooren. Waarom zou je niet? Je bent een goede vrouw en ik ben zoo vertrouw ik, een eeriyk man. Waarom dus zou ik je niet liefhebben Zeg mü dat eens." „Omdat het krankzinnigheid is," ant woordde zy in wanhoop. „Zooals het nu met ons gesteld is, zouden wij het allerlaatst aan zoo iets moeten denken. O, mynheer Forrester, als u slechts naarmyD raad badt geluisterd en van Napels waart gegaan, toen ik u smeekte dat te doen, zou dat nooit gebeurd zyn." „Als ik voor iets dankbaar moet zyn, is het dat," antwoordde ik met vuur. „Ik zeide je, dat ik je nooit wilde verlaten. Dit zal Middelharnis (kom) (ovorig deel) f 60 f 37,50l f 225 f 200 De formulieren tot bet doen van aangifte zgn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het volgende voorschrift: dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift „Vrij van briefport, ingevolge art. 60 der Kieswet" en in de linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne bandteekening. Middelharnis, den 8 Januari 1913. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. Buitenlandse!» Overzicht. By het begin van 1913 hebben de unio nisten in Engeland, voor de laatste maal waarsohynlyk, een poging gewaagd om nogmaals het wetsontwerp, dat zelfregee ring aan Ierland zal geven, zoodanig te amendeeren, dat mocht dan een totale ik ook nooit doen, niet voordat ik weet dat je leven veilig is. Kom, Valerie, je hebt myne bekentenis gehoordwil je ook niet even oprecht jegens my zyn Je hebt altijd getoond een vriendin te zyn. Is het mogelijk, datje my niets meer dan vriendschap kunt geven Ik kende de vrouw, met wie ik te doen had, hare edele, oprechte natuur kon niet veinzen. „Mijnheer Forrester, zelfs, indien wat u hoopt, mogelyk is, zou het slecht van my zyn u te bedriegen. Ik heb u lief, daar ge liefde waard zijt, maar hiermede heb ik alles gezegd, u moet heengaan en trachten te vergeten, dat u ooit zulk een ongelukkig mensch als ik zag." „Nooit," antwoordde ik en toen neer knielende en haar hand aan mijne lippen drukkende, vervolgde ik „Je hebt erkend, Valerie, dat je my lief- hebt en niets kan ooit ons nu scheiden. Wat er ook gebeure, ik wil u niet verlaten. Hier, in deze oude kerk by het kruis op ginds 'altaar, zweer ik het zooals wij te zamen in moeilijke omstandigheden leven, zoo willen wy te zamen in liefde zyn, en moge Gods zegening op ons beiden rusten.'' „Amen," antwoordde zy plechtig. Zy zette zich in eene bank en ik nam naast haar plaats. „Valerie" zeide ik, „ik volgde je dezen terugwijzing van het ontwerp niet meer mogelyk zyn, dit tenminste zóodadig zou gewijzigd zijn, dat het noordelijk gedeelte van Ierland, het z.g. Ulster, althans buiten het rechtsgebied van het Dublinsche parle- mentsgebied zou vallen. Daartoe hadden de unionisten by de gelegenheid van een laatste herlezing vöór de eindstemming een dus danig amendement ingediend, waarvoor minister Asquith dadelijk den noodigen tyd had beschikbaar gesteld. Sir Edward Carson de Iersche generaal zouden wy hem willen noemen, zette nogmaals op de voor onze lezers bekende gronden uiteen, waarom de unionisten voor Ulster althans nog wilden trachten het bezwaar van een lersch par lement af te wenden. Evenals altijd vergat ook deze keer de unionistische spreker mee te deelen.dat in Ulster zelf een sterke minderheid vóór het parlement is, getuige de meening van 16 der 33 vertegenwoordigers van Ulster, die zich aan de zyde der nationalisten scharen, getuige ook de pro-Home-Rule beweging, korten tyd geleden op touw gezet. Minister Asquith kon in zyn antwoord dan ook niet nalaten hierop te wijzen. Er kon trouwens geen sprake van zyn dat voor één bepaalde provincie een uitzondering zou kunnen worden gemaakt, wat betreft het gehoorzamen van een wet. Een zeer merkwaardige vraag deed in den loop van het debat de eerste minister. Hy I vroeg „Veronderstel, deze wet zooals zij I nu daar ligt, werd onderworpen aan het oordeel der kiezers en door hun uitspraak aan desiembus goedgekeurd, welke houding zou Ulster dan daartegen aannemen?" Een lastige kwestie voor een unionist om daarop te antwoorden. Algemeen is men er van overtuigd, dat hoe ook de uitspraak van de kiezers zou zyn, men zich in Ulster zou blijven verzetten tegen Home Rule en even eens weet men dat de macht der unionisti sche leiders by lange na niet voldoende zou zyn om dit verzet te breken. Het antwoord dat Bonar Law namens de geheele unionistische partij gaf, liet dan ook duidelijk die onmacht doorschemeren. „In dien dat (een uitspraak der kiezers) gebeurde, zoo zei hy, weet ik niet, welke dan de houding van Ulster zou wezen, doch wel kan ik zeggen, wat myn houding zou zyn als leider der unionistische party. Ik geloof, dat ik gerust kan spreken in naam van al mijn vrienden op de oppoBitiebank, dat wij alsdan in geen enkelen vorm het verzet van Ulster zouden steunen. Daaruit blijkt reeds, dat op het oogenblik de unionisten het verzet zooveel mogelijk zullen steunen. Maandagmiddag heeft te Londen een nieuwe bijeenkomst der Balkangedelegeer- den plaats gehad. Reuter meldt dat ln die bijeenkomst door Rechid Pasja de volgende nieuwe voorstellen zijn gedaan ten eerste, Turkye is bereid eenige aanvul lende concessies te doen wat het grondgebied morgen om twee redenen. De eerste was je mijne liefde te zeggen en de tweede was je te laten weten, dat ik besloten ben, iets te doen. Hoe dan ook, wy moeten het wagen Pharos te ontsnappen en aangezien je gezegd hebt, dat je my liefhebt, zullen wy samen gaan." „Het is nutteloos" antwoordde zij spijtig, „geheel nutteloos." Sst" zeide ik, daar drie menschen kerk binnenkwamen.„Laten wij eeneandere plaats zoeken." Hiermede stonden wij op en verlieten het gebouw. Op straat gekomen riep ik een rijtuig aan en zoodra wij er in gezeten waren, beval ik den man naar Baumgarten te rijden. Eenigen mijner aangenaamste herinneringen van Praag in vroegere dagen waren aan dit park verbonden, maar zij waren niets bij het geluk, dat ik nu genoot, door het nu met de vrouw, die ik liefhad, te bezoeken. Toen wij eene baDk op een afgezonderd plekje hadden gevonden, her vatten wij het gesprek, dat in de kerk was afgebroken. „Je zegt, dat het nutteloos is om aan ontsnappen te denken zeide ik. „Ik zeg je, dat het niet vergeefsch is en dat op goed geluk af, wy het moeten doen. Wy weten nu, dat wy elkaar liefhebben, ik weet ten minste hoeveel je voor my bent. Is het dus mogelyk, dat je gelooven kunt, dat ik je betreft ten noorden van Adrianopel, doch Adrianopel blijft daarvan buitengesloten; ten tweede, Turkije doet afstand van zijn rechten op Creta, zonder dat zulks van eenig ander eiland zal gevraagd worden. Hierna verlieten de leden der Turksche delegatie de vergaderzaalde gedelegeerden der verbonden Balkanstatun bleven en be raadslaagden tot 6 uur, waarop zy tot bet volgende besluit kwamen. Daar de voorstel len door de Turksche gedelegeerden gedaan niet beantwoorden aan de, door de bondge- nooten in de vorige zitting geéischte formule en daar de onderhandelingen op den nieuwen voorgestelden grondslag van dien aard zyn, dat zy niet tot overeenstemming kunnen leiden, zien de gedelegeerden der bondgenoo- ten zich genoodzaakt hun deelname aan de conferentie te beeindigen. By het terugkeeren der Turksche gedele geerden in de vergaderzaal, las Novakovitsi, die heden het voorzitterschap bekleedde, het antwoord der bondgenooten voor en hief de zitting op. De Turken protesteerden en vei klaarden, dat de voorzitter niet het recht had de zitting op te heffen. Nadat de algemeene beraadslagingen for meel gesloten waren, werd aan de Turksche gedelegeerden uiteengezet, dat de bondge nooten niet van zins waren een afbreking der onderhandelingen in het leven te roepen doch dat, aangezien een bevredigend ant woord op de voorstellen der bondgenooten van Vrijdag j.l. niet ontvangen was, zy hun medewerking zoolang zouden staken aan de bijeenkomsten, totdat een bevredigend ant woord zou ontvangen zijn. In den loop der niet-formeele besprekingen zeide Rechid Pasja, dat hij de bedoeling had gehad over de proviandeering van Adrianopel te spreken, maar dat hem daartoe de gele genheid niet gegeven was. Aan Rechid Pasja is daarop geantwoord, dat deze aangelegen heid reeds in de vorige zitting is besproken, toen verklaard werd, dat de conferentie niets met de voorwaarden, waarop de wapenstil stand gesloten is, te maken heeft. De Turken hebben daarop het paleis in eenigszins op gewonden toestond verlaten. Een part.-telegram meldt later dat de vredesonderhandelingen officieel zijn ge slaakt. Uit Constantinopel wordt d.d. 5 Jan. ge seind In een rondschrijven, gericht aan de gezanten, dat door dezen aan de mo gendheden zal worden medegedeeld, zet de Porte uiteen, dat zij, om haar verlangen te toonen, tot het sluiten van den vrede, in alle opofferingen toestemt, afziet van al het grondgebied, ten westen van het vilajet Adrianopel, maar verplicht is, vast te houden aan het bezit van Adrianopel hetgeen nood zakelijk is, voor de verdediging van de hoofdstad. De Porte zou nooit afstand kunnen doen van de eilanden in de Egeische zee, maar om haar vredelievende bedoelingen te too nen zal zy afzien van hare rechten op Creta. De Porte hoopt dal de mogendheden, een oogenblik langer in zyne macht zal laten? In mijn leven heb ikuiet vele men schen gevreesd, maar ik beken je, dat ik Pharos als den duivel vrees. Sinds ik hem ken, heb ik bij onderscheidene gelegenheden de bewyzen zijner macht gezien. Ik heb dingen gezien, of hy heeft my doen gelooven, dat ik dingen heb gezien, die onder andere omstandigheden ongelooflijk zouden schij nen en, ala het soms van eenig gewicht voor je is, kan het my niet schelen te bekennen, dat zyne macht over mij eiken dag grooter wordt. En dat doet my denken, dat ik je eene vraag heb te doen, die ik je al zoo dikwijls heb willen doen. Herinner je je dat op een nacht aan boord van het jacht, toen wij van Napels naar Port Saïd voeren, je Pharos verteldet, dat je een hol kondet zien, waarin eens eene mummie had gestaan Z\j schudde haar hoofd. „Ik herinner er my niets van," zeide zij, "Maar waarom doe je my zulke vreemde vragen Ik nam hare hand, voordat ik antwoordde. Ik kon voelen, dat zy hevig beefde. „Omdat ik je wil bewijzen, dat die man eene duivelsche macht bezit. Jebeschreeft een graf, waaruit de mummie was genomen. Ik heb dat graf gezien. Het was de begraaf plaats van den Toovenaar Plahmes, wiens mummie vroeger in mijn atelier te Londen

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1