ONZE EILANDEN van 4 JANUARI 1913. tie volk in het afgeloopen jaa> gelukkig geweest. iig geschied van belang in hei iets, wat ons volksleven heftig d en een krachtigen, blijvende achtergelaten. individueel bracht deafgeeloter'1 in lief en zijn leed, voor on* i als gemeenschap, gleden do en effen voorbij, i, bij 't aanstippen van enkele it 1912, die verdienen, nu bij 'I Jt jaar nog eens te worden over ok geen tijdrekenkundige volg den, maar naar gelang ze onzen trekken, in 't kort in hun oor 't heden en de toekomst. 'end gebied - wij zullen het is weinig geschied in het lar. terrein daarentegen hbeft zicft phase ontwikkeld, die voor de el zal blijken van zeer groote e zijn. Men begrijpt het reeds, het zich vereenigen der vryzin- i, die met hun concentratie- campagne voor 1913 begonnen irpt zijn schaduwen vooruit en nu een geheele ommekeer in de stellatie. het verbond van anti-revolu- omsch-Katholieken en Ohriste hen, is voor jaren achtereen een lande geweest, van naar het i groeiende beteekenis. n nog sterker na 1909, scheen >t regeerkasteel door de coalitie i krachtige meerderheid, voor eten blijven bezet, en niets in i aan de coalitie-macht afbreuk .ge groepen, op de voornaamste politiek beleid besteedden den om elkander te bekampen, en staat van zaken is gemakkelijk wie de macht in handen kreeg kracht uit kon gaan om de .acht te behouden. 1912, is er in dezen stand van >n groote verandering gekomen jenblik nog niet volkomen juist der vrijzinnige groepen hebben ontworpen, waarmee de ver- rtyen uni liberalen, vrijzinnig an vrij liberalen, zich zouden snigen en onder geestdriftige is dat concentratie-program eringen der partijen aangeno- kiesrecht en Staatspensioen n dat zelfs de vrlj-liberalen er reenigden, heeft iedereen ver rast. Dat ongedachte is gebeurd )r uit concludeeren, dat hot den verschillende schakeeringen nat om te doen is, den ver in 1918 met de uiterste felheid n jaar geleden hebben (lurven lat deze drie groepen ooit nog jk zouden optrekken vereenigd ram, waarop de democratische in staatspensioen en algemeen rbroedering van de vrijzinnige t zich in 1912 nog een ander )te beteekenis geaccentueerd, et verkiezingsjaar 1913 belang- 1 zal hebben. u reeds herhaaldelijk gebleken yderingen tusschen de Ciiste- ;hen en de overige coalitie- i8teIijk-Historischen zijn eigen- n harte met de Roomsch-Ka- met de anti-revolutionairen naar in het afgeloopen jaar rschillende gelegenheden de Ischappelijke verhouding zich onder duidelijk uitgesproken, nu allereerst aan Ommen. De imerverkiezing in Ommen ia evolutionairen in het bijzonder jheele coalitie een harde slag van de invloed en beteekenis iuyper niet ontkend of onder- >ok het Kamerdebat, toen de chouwingen over de begrooting rden, duidelijk doen zien hoe Ive innige vriendschap is tus- k*Historischen en anti-revolu- •maal teekenen, die er op wij- coalitie een zwaren strijd zal 13 om haar positie te hand- ïcentratie en coalitie staan aten en het is thans, na mr, de ar. auren hadden gebeden, er ooit eest, die zulk een vreemde -Is ik had te vertellen, a blijvende moed te hebben ep ik door bet schip tusschen door de wormen geschonden derde de gestalte, waarvan ik ak. Ofschoon ik haar gelaat wist ik, dat het Valerie was. as over bare handen gebogen ders schokten van ontroering, j stap op de steenen gehoord zij keek plotseling op en mij iende, stond zij op uit bare ding en maakte zich gereed te verlaten. Het gezicht van troerde mij innig en toen zij ik stond, bereikte, kon ik t langer bebeerscben. Godu- te weken werd ik zwaar op sld om mijne liefde binnen 3 houden en nu onder den are sraar', kreeg ze geheel de moest geweten hebben, wat want zij stond met eeae tdrukking in hare oogen. irrester," begon zij. „Ik dacht Hoe wist u, dat ik hier was?1' olgde," antwoordde ik zonder mij vroeg zij. (Wotdt vervolgd Troelatra's Kerstrede, duidelijk, welke hun houding zal zijn in 1913. Zoo zal dus nu 1913 de gevolgen zien van de belangrijke politieke wijzigingen in 1912. Dit schijnt in elk geval wel vast te staan, dat de verkiezingen in 1913 in het teeken zullen staan van Algemeen kiesrecht en staatspensioen. Nu we dit schrijven, denken we onwille keurig aan de actie voor algemeen kies recht ook dit jaar weder door de sociaal democraten gevoerd; aan denRoodenDins dag het optochtverbod en aan al hetgeen daarover te doen is geweest. Duizenden en duizenden verdrongen zich dien dag in de straten der residentie. H. M. de Koningin opende dit jaar weder in persoon de vergadering der Staten-Gene- raal en op dezen zelfden dag demonstreerde een groote menigte uit alle deelen des lands voor het algemeen kiesrecht. Behou dens enkele botsingen tusschen politie en betoogers liep alles goed af. De staatscommissie voor de grondswets- herziening dit zy ook even gememoreerd bracht haar rapport uit en kon inzake kiesrecht niet tot overeenstemming komen. Op wetgevend gebied we merkten het reeds op is in het afgeloopen jaar weinig gewrocht. Een teleurstelling voor duizenden was het, ioen de Eerste Kamer, in 't begin van het jaar, het door de Tweede Kamer aan genomen wetsontwerp op de duurte-toeslag, verwierp. Toen dit ontwerp door de Tweede Kamer was aangenomen men zal zich herinneren, dat de regeering het tegen wil en dank indiende waren duizenden ver heugd in het vooruitzicht, dat ze ter terge- moetkoming aan de verhoogde kosten voor levensonderhoud tengevolge der duurte van de tyden, toeslag op hun salaris zouden krijgen. De Eerste Kamer dacht er anders over en bracht veel teleurstelling. Teleurstelling bij velen ook bracht het feit, dat de Tweede Kamer het voorstel- Troelstra verwierp, om zyn pensioen-motie, die beoogde aan 70-jarigen onmiddellijk hulp te verleenen, op de agenda te plaatsen. Dit geschiedde, doordat besloten werd, de invaliditeitswet eerst te behandelen. Het afgeloopen jaar heeft ons, wat betreft de zorg voor de ouden vandagen en dein validen nog niets verder gebracht. Breed voerige discussies zijn gevoerd, maar tot wetgeving is het nog niet gekomen. In het afgeloopen jaar moest het kabinet een zijnor leden missen. Minister Wentholt toch trad af, nadat art. 1 van het wetsont werp tot aanschaffing van een nieuwe pant- serschip verworpen was. Sindsdien heeft de minister van Oorlog, minister Colljn, het departement van Marine beheerd. De bakkerswet werd bij eindstemming verworpen, zoodat hef afgeloopen jaar ook geen afschaffing van bakkers-nacbtarbeid bracht. De belangrijkste wet, in 1912 in werking getreden, is zeker wel de wet op het auteurs recht, waardoor de voortbrengselen der Nederlandsche kunstenaars beschermd zijn en ons land zelf op kunstgebied geen roof staat meer is. Stippen we nog aan het bouwwetje (voor schoolbouwvergoeding aan bijzondere scho len); de vogelwet; de octrooiwet; de mili taire rechtspleging. Dit zijn belangrijke wetten, in het afge loopen jaar aangenomen. De actie tegen de tariefwet werd met kracht voortgezet. In het afgeloopen jaar, in September, trad jhr. mr S. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer als voorzitter der Tweede Kamer op, als opvolger van Bylandt, en hij heeft met krachtige hand de Kamer-zittingen weten te leiden. Bleef ons land voor groote rampen en onheilen gespaard. In het koninklijk gezin heeft tweemaal gedurende het afgeloopen jaar droefheid geheerscht, omdat een blijde verwachting, die met grond mocht worden gekoesterd, verijdeld werd. H. M. de Koningin heeftin het afgeloopen jaar aan verschillende plaatsen in ons land bezoek gebracht om zich persoonlijk van allerlei takken van handel, landbouw en industrie op de hoogte te stellen. Deze Koninklijke bezoeken werden op hoogen prijs gesteld. Met voldoening mogen we terugdenken aan het Koninklijk bezoek in de maand Mei aan Parijs gebracht. In Frankrijk's hoofd stad is H. M. niet minder geestdriftig ont vangen dan bet vorige jaar President Fal- lières in ons land. Het Koninklijk bezoek aan Parijs deed zien, dat Nederland en Frankrijk de meest vriendschappelijke gevoelens ten opzichte van elkander koesteren. Bij 't woeden van den krijg op den Balkan pakten zich sombere wolken samen aan den Europeeschen politieken hemel. En het gevaar van een EuropeeBchen oorlog is zeer nabij geweest. Onze minister van Buitenalndsche Zaken heeft in de Tweede Kamer over den alge- meeuen politieken toestand in Europa een geruststellende verklaring mogen afleggen, die voorloopig voor den toekomst het beste doet verwachten. Het Nederlandsche Roode Kruis heelt niet geaarzeld, kort na het uitbreken van den Balkan oorlog het werk van liefde en barra hartigheid te gaan verrichten bij de gewonde strijders. Verschillende ambulances vertrok ken naar het tooneel van den krijg en het werk van het Nederlandsche Roode Kruis wordt zeer gewaardeerd. Op sportgebied heeft Nederland goede dagen beleefd. We brengen slechts in her innering de volgende uitslagen10 Maart Nederland—België met 2—1 door Nederland gewonnen; 28 April Nederland—Belgis met 4—8 door Nederland gewonnen; 16 Maart NederlandEngeland met 4—O door Neder land verloren; 17 Nov. Nederland—Duitach- land met 8—2 door Nederland gewonnen. Dat is een mooi staatje. By de ontmoeting met het Engelsche elftal moesten de onzen weliswaar met een nederlaag boeken, maar, vergeleken by vorige jaren was dit toch een groot© vooruitgang. Met genoegen denken we terug aan de Olympiade te Stockholm, waar ons Neder- landsch voetbal-elftal zich zoo prachtig hield en ondanks geduchte tegenstanders met een derden prijs thuis kwam, terwyl de Neder landsche schermers twee derde prijzen behaalden. Ten slotte nog gememoreerd, dat de Ne derlandsche schakers tegen het Engelsche team in Londen met 9—7 wonnen. Er is alle reden te vermoeden, datby de volgende Olympiade, te Berlijn, Nederland op elk gebied van sport flink voor den dag zal kooien. Het sportleven in ons land bloeit op het oogenblilt krachtig op en alles wyst erop, det deze bloei en vooruitgang in komende jaren steeds grooter zal worden. Behalve door de wedstrijden, die van onze sportmannen uitgaan, is er krachtig leven gekomen doordat de kwestiederlicbamelijke opvoeding allerwege bestudeering vindt om, naar het voorbeeld van Zweden, te bereiken dat alle jonge mannen zich behoorlijk spor tief ontwikkelen. In Nederlandsch-Indië heeft de regeering veel moeilijkheden. In het begin van het jaar reeds kwamen in verschillende deelen van Java Chineezen-relletjes voor en vooral in Soerabaja, Batavia, Cheribon hebben de Chineezen het Nederlandsche bewind heel wat werk gegeven. De uitroeping der Chineesche republiek heeft den Chineezen in Nederlandsch Oost- Indië beinvloed en de viering van het Chi- neesch nieuwjaar was de aanleiding tot het uitbreken der onlusten. Byna het ge heele jaar door zijn nu hier, dan daar, Chineezen-relletjes voorgekomen en kort geleden nog kwam het tot botsing tusschen Chineezen en Arabieren. Ook in de Westerafdeeling van Borneo was het in den laatsten tijd allesbehalve rustig. Daar zy n het in hoofdzaak de Dajaks, die het de regeering naar aanleiding der belastingheffing moeilijk maken. Overigens viel in Indie weinig van betee kenis voor. Een feit van belang echter is, dat zich naast den Indischen Bond een Indische Party heeft gevormd onder de leuzeIndië voor de inlanders. Tal van intellectueelen onder de inlanders zijn van deze partij hd geworden, omdat zij vreezen, dat de regee ring in het moederland te sterk de politiek van verkerstening voert en daardoor de religie der inlanders in het gedrang komt. Ook eischen zij voor de ontwikkelde inlan ders belangrijke bestuursfuncties en mede zeggenschap in de regeering op. De pest en choleia, maar de pest vooral hebben in Insulinde tal van slachtoffers geeischt. Zeker, er is een en ander voor de pestbestrjjding gedaan, maar de vraag is of dit voldoende mag worden geacht. Het is waar, dat men veelal op onwil ligheid gevolg van bijgeloof der in landers stuit, maar de pestbestryding dient een onderwerp van voortdurende zorg der Indische regeering te bljjven. We hebben hier nu een vluchtig over zicht gegeven van het belangrijkste, dat 1912 ons bracht en we gaan een in alle opzichten belangrijk Jaar tegemoet. We komen in 1913 voor de verkiezingen voor ledon der Staten-Generaal, Provinciale Staten en gemeenteraden. Voor de viering van het eeuwfeest van Neerlands onafhan kelijkheid. Voor de opening van 't Vredes paleis, terwyl tal van belangrijke congressen op Nederlandschen bodem zullen gehouden worden. Moge van dat alles van ons kleine land een invloed ten goede over de beschaafde wereld uitgaan. En moge ons land bloeien en voorspoed genieten, zóó dat geen wan klank gehoord worde in de gewichtige dagen, die 1913 brengen zal. (Tel.). Slechte inset Men meldt d.d. 1 Januari uit Steenwyk De wisseling des jaars heeft alhier op luidruchtige, rumoerige wijze plaats gehad. Eenïge van partijtjes huiswaarts koerende dames en heeren werden met steenen ge gooid, met revolver* en messen bedreigd en op andere wijze gemolesteerd. De dames vluchtten bij ingezetenen bin nen, de heeren, o.w. een met verlof zijnd militair, verweerden zich flink. Dit kon echter niet verhinderen, dat een hunner een snij wonde over de hand kreeg. Op meerdere plaatsen hadden kloppartijen plaats en werden vele burgers door het helsche lawaai uren achtereen in hun nachtrust gestoord. Verschillende personen werden door de politie gearresteerd, waarna hun de gelegen heid geboden werd, hun roes achter slot en grendel uit te slapen. (Tel.) Vechtpartijen. Op nieuwjaarsavond heeft in de Jans straat, te Haarlem, een vechtpartij plaats gehad tusschen drie beschonken personen. De twist kwam aan in een kroegje en werd op straat voortgezet. E. van S. uit Zandvoort, een los werkman, kreeg een steek in den rug en een snede over het gezicht. W. de J., uit Haarlem, kreeg een steek in de linkerzijde van de borstkas. De dader is B. de J., een broer van den laatstgenoemde. Van S. is, na op het politie-bureau ver bonden te zijn, naar Zandvoort gebracht. W. de J., is in het gasthuis opgenomen. (Tel.) Goed afgeloopon. Donderdagochtend reed de opzichter van weg en werken te Purmerend per flets iangs de spoorbaan tusschen OoBthuizen en Mid- dellie, toen bij eensklaps vlak voor zich een trein zag naderen, dien hy door den mist niet eerder bemerkt had. Toen de ma chinist den man op de rails bespeurde, remde hij uit alle macht. De opzichter wasintus- schen van zyn flets afgesprongen, zoodat alleen deze verbrijzeld werd en hy zelf, ofschoon doodelijk verschrokken, ongedeerd bleef. (Tel.) Buitenland. Een papierfabriek afgebrand. GRAZ, 30 Dec. De papierfabriek „Merry Mill" is door brand verwoest. De schade wordt op 400.000 kronen geschat- De oorzaak moet zelf-ontbranding van in olie gedrenkte poetslappen zijn. 29 brandweerlieden werden bij het blusschingswerk licht gewond. (Tel.) Een roofpartij. Na 16 van de 35 getuigen gehoord te hebben, beëindigde de landraad te Soerabaja Woensdag de zaak der brutale roofpartij in kampong Djeroek door als politiebeambten verkleede Chineezen en inlanders, waarvan wy reeds eerder melding maakten. De landraad acbtle de schuld van alle beklaagden wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde de Chineezen Liem Tjoen Bing. Liem Kik Tji de inlanders Marsano on Btodji Karso tot 12 jaar dwangarbeid in den ketting en do inlanders Tjito alias Rachmat, Pa Sarkanne alias Kerdjani, Ngatimmin, Pa Kandar en mail. tot 10jaar dwangarbeid in den ketting. (Bat. Nwsbl.) Een moordenaar gearresteerd. In October vond men in de buurt van Wonotjolo het lyk van een inlandsch ma troos, die door oen messteek was gedood. Het is den Wonokromo gelukt, licht in deze zaak te brengen en den moordenaar, een santri, te arresteeren, deelt de „N. Soer. Crt," mede. De moordenaar heeft eene volledige bekentenis afgelegd en zelfs het mes aan gewezen, waarmee hy de misdaad heeft gepleegd. De zaak heeft zich als volgt toe- De matroos had een oogje op een vrou welijke santri in die buurt, en toen deze des avonds hellaatste in het bedehuis was achtergebleven en alleen huiswaarts keerde, had de matroos haar aangesproken. Dit was gezien door een santri, die er vermoe delijk verstoord over was, dat een zoo pro faan wezen als een matroos zijn oog had laten vallen op de heilige vrouw. De santri wachtte den matroos af en bracht hem met een mes de doodelyke wond toe. Dit is reeds de vierde moordzaak, welke binnen zeer korten tyd door den wedono van Wonokromo tot klaarheid is gebracht. Hondenlapjes. In een Chineesch resturant te Batavia. Dagelijks komen er tal van Europeanen, werkende op handelskantoren op regeerings bureaux. Komt binnen een nieuweling die plaats neemt tusschen eenige bekenden en de smakelijke uitziende schotels alle eer aan doet. Lapjes worden opgediend. „Da's lekker, dat kan wel zyn", vraagt de nieuweling, „maar wat is 't." „Dat zeggen we je pas straks." Alles eet, ieder zwijgt en spoedig zijn de lapjes verdwenen, den weg op van alle vleesch. Plots, als scheen vollemaan-licht in den kampong, een onbedaarlijk gehuil en geblaf. Alle bezoekers van het restaurant doen er aan mede. „Bliksemwat mankeeren jullie toch vroeg de baroe. Niks, aldus een oud-gast. Zooals iemand, die paardenvleesch heeft gegeten, wat dartel is 6d onrustig, zoo blaffen wy, omdat wy hondenvleesch hebben verorberd. De baar vluchtte de deur uit, als een die zeeziek is. (Java-Bode), Uitgaan in Soerabaja. De correspondent te Soerabaja van de „Java-Bode" schrijft d.d. 26 Nov. aan zijn blad Wy Soerabajanen zitten met verlangende oogen uit te zien naar.... „iets" op amuse- mentgebied. Men kan tocb niet altijd naar de bioscopen gaan, waar de nieuwste „dra ma,s", „grepen uit het leven", levenstrage diën, etc." oude bekenden zyn geworden, omdat dit terrein zoo zachtjes aan geheel is afgegraasd. De dochters van financieel- misdeelde, doch fatsoenlijke ouders, die (de dochters) naar weelde snakkend, het pad opgaan dat, „het verkeerde" genoemd wordt, hebben we al in alle variaties en schakee ringen gehad. We kennen nu alle dochter typen van die soort en haar respectieve ouders, de verschillende paden die zü be treden, de avonturen waarmee ze kennis maken en waarby vergif, dolk en revolver een zeer belangrijke rol spelen, en de diverse pluimages, waaronder zich de amants dier dames vertonen van de goedhartigste kerels om mee uit visschen te gaaan af tot de kwaadsappigste en voor-niets-terugdeizende- schurken toe. Met Indianen zyn we volkomen vertrouwd geraakt. We willen iets anders. Ods verlangend oog staart naar Batavia, naar het Indisch Tooneel. Wy zyn hier al zoolang gespeend van tooneel genoegens. Wel is waar komt hier 2 December de heer Carel Phlippean zingen, maar dat is geen amusement voor Soerabaja en geen verdienste van (en vóór) dezen heer. Na hetgeen vernomen is van de zeer middelmatige prestaties van Phlippean geloof ik niet, dat hij veertig toehooiders by elkaar krijgt. Zelfs wanneei hij het tot dat getal brengt, moet er geld bij. De heer Phlippean gaat zich hier vestigen als zang leeraar. Dat had hij dadelijk moeten doen en die tournée achterwege laten, want die wordt heusch geen reclame voor hem. Albert Vogel staat ook op 't menu voor deze maandook hy heeft weinig succes te verwachten.... Wie ik goed bezette zalen voorspel is de Club van zeven die hier tegen 1 December blijft, met drie voorstellingen per week. Dat houden ze in geen geval. Drie voorstellingen per week gedurende vier weken is, „des Guten zuviel".Ik denk dan ook dat de Club van zeven van hier uitstapjes zal maken naar plaatsen in de buurt AlleenZe zal er zich degelijk van moeten kunnen vergewissen, dat de uitgaven die voor deze zeven (met den impresario en wellicht nog een paarmindere goden) zélfs onder veel tooneelbarang toch ook belaDgryk z{jD, behoorlijk gedekt kunnen worden, want voor vele plaatsjes is de vermelding „dat alle Europeesche ingeze tenen aanwezig waren", nietindentiek met „een auditorium van 1200 personen". Ik geloof, en hoop van ganscher harte dat de Club hier succes zal hebben. Het ongeluksjaar 1913. Het voorkomen van het „ongelukscyfer 13" in het jaartal 1913, heeft onder de Fransche bruidsparen grooie onrust teweeg gebracht. Het Fransche volk is toch uiter mate bygeloovig en vooral de vrees voor het getal 13 is bijzonder groot. Dit feit heeft tot een hoogst komischen toestand geleid. In de laatste dagen heerschte in geheel Frankrijk een ongekende stormloop op de bureaux van den burgerlijken stand. Te Paiys, de stad der intelligentie, moesten by den burgelyken stand verschillende assisten ten aangesteld worden, daar de beambten alleen niet in staat waren, alle trouw lustigen in den echt te vereenigen. Alle paren willen tot eiken prijs nog in dit jaar getrouwd worden, daar zy vast van meening zyn, dat een echtverbintenis iu het jaar 1913 hun slechts ongeluk kan brengen. Op de bureaux van den burgerlijken stand spelen zich voortdurend tragi-komische tooneelen af, wanneer den trouwlustigen beduid werd, dat een huwelijksvoltrekking, om wettelijke of andere redenen vóór afloop van het jaar 1912 niet meer mogelijk zou zijn. Een bruidje vroeg den beambte, geheel ontzet en in tranen zwemmende, of zy dan werkelyk nog een heel jaar moest wachten vóór zy in den echtstaat treden kon. De beambte ant woordde haar beleefd glimlachend, dat van een heel jaar wachten volstrekt geen sprake kan zijn, daar hy gaarne bereid was haar reeds in de maand Januari in den echt te verbinden. „Wat? in Januari l9l3?Beslist onmogelijk 1" antwoordde het zelfbewuste jonge meisje, en haar bruidegom viel onmid delyk by. Ook uit de provincie worden een onnoe melijk aantal trouwpartijen gemeld. De vraag ryst of de vrees voor het verschikke- lyke jaar 1913 niet tot weinig overijld huwelijk geleid heeft, en in dat geval zou 1913 eerst recht een ongeluksjaar zijn. (Tel.) Een dief die den hoofdprys wint. De „Frankf. Ztg," geeft een aardig ver haaltje van een schoorsteenvegersgezel, die op wonderlijke wyze een hoofdprijs trok, na eerst tot dief te zijn geworden. De geschiedenis begint een paar weken geleden en speelt te Boedapest. Op een vroegen morgen toog de schoorsteenveger naar de Hofburg te Ofn, het verblijf van keizer Franz, als deze te Boedapest vertoeft om daar in het paleis een reparatie te ver richten. Van deze schoorsteenkamer sloop hy naar de spyszaal, waar de hofkok juist het gebraad voor de lunchtafel van den keizer koning had gereed gezet. Het water kwam den jongen gezel bij de aanschouwing van een bruin-geelgouden hoentje in den mond, en by bedacht zich niet lang maar maakte zich van het prachtstuk van kook kunst meester, zette zich bedaard op een der treden van de naar de schoorsteeDkamer voerende trap en begon zyn maaltijd met grage tanden. Maar nauwelijks had hy de helft van het geurig gebraad verorberd of de vergelding naderde in de gedaante vaD een tersluiks ontboden politieagent, die hem arresteerde. Het hoen kostte hem acht dagen water en brood, En nu blykt de held van dit ge- schiedenisje niet zoo maar de eerste de beste te zyn. Het brutale heerschap was vroeger bilj etuitdeeler en sand wichman bij een reizen de tooneelspelerstroep. Toen het ensemble uiteenging, kwam hij naar Boedapest. Het was Kerstmis en Schraalhans waskeuken- meester. Toen kwam hij op een schitterende inval, Hy kleedde zich als schoorsteenveger, ging op Silvesteravond voor de deur van een fijn restaurant staan, waar de deftige wereld van Boedapest pleegt te verkeeren, en riep ieder die na middernacht het restaurant verliet, een gul „Gelukkig Nieuwjaar" toe. En wat hij verwacht had, gebeurde ook. Want de ontmoeting met een schoorsteen veger in den Sylvesternacht beteekent nog meer dan een varkentje 1 De gefeliciteerden lieten zicb niet lompen en de zilverlingen vielen by dozy'Den in de pet van den snuggeren jonkman. Op die wyze was hy dus op zyn baantje als schoor steenveger gekomen en hy trad by een baas te Ofn in dienst, waar hy spoedig gezel werd. Het speculeeren op de bijgeloovigbeid der menschen kweekte hij echter naarstig aan en op zyn vrije uren vatte hij in het vuilzwarte gewaad dat bij zijn beroep behoort trouw post voor de huizen der voornaam ste collecteurs der Staatsloterij, om den spelers zijn diensten aan te bieden. „De schoorsteenveger heeft geluk, ik zal uw lot wel koopen, meneer!" riep hij, en zooals de menschen zijn - vooral als zij het er op toe hebben gelegd om een hoofdprijs te winnen namen zy vaak deze vrijwillig aangeboden diensten aan. Maar wat nu dezer dagen gebeurd is, bekroont de loopbaan van dit Zondagskind op waardige wijze. Onze schoorsteenveger wilde zelf het geluk nu ook wel eens aan den tand voelen en kocht een lot. Wie beschrijft zyn blijde verrassing, toen nu, nadat hy de bewuste acht dagen gezeten had. zijn lot met den hoofdprijs uitkwamHet fraaiste is echter, dat hy ook in het geluk zijn koelbloedige snedigheid niet verloor. Toen de kassier hem het geld uitbetaalde, zeide hij„Gemeen, dat ik maar een achtste lot gekocht heb! Nu hebben zeven andere lui gratis van my gewonnen." De zestienjarige moordenaar gearresteerd. Eindelijk is het de politie en gendarmerie van Dyon gelukt Gaston Picard, den zes tienjarigen moordenaar van den molen te Grangeau-Roi te arresteeren. Aan den oever van de Ouonne had men een klomp van Picard gevonden, waaruit men opmaakte, dat hij een einde aan zyn leven had gemaakt. Geruimen tijd werd in de rivier gedregd, echter zonder resultaat. De politie had dan ook haar nasporingen reeds gestaakt, toen Zaterdagmorgen in de stal van een boerderij, die zich in de nabij heid van den molen, waar de moordenaar in dienst was geweest, een mes gevondeu werd, dat als het eigendom van Picard erkend werd. Onmiddellijk werd de boedery van boven tot beneden onderzocht en eindelijk ontdek te men Picard. die een schuilplaats onder het hooi gezocht had. Het nieuws van de arrestatie verspreidde zich als een loopend vuurtje deor het dorp. Van alle kanten kwamen de dorpelingen aangestroomd, dreigende kreten uitend en van plan den jeugdigen booswicht te lyn chen. Slechts met moeite kon de politie hem tegeD de woede der boeren beschermen en hem naar den molen van Grauge-au-Roi overbrengen waar hij een voorloopig verboor onderging. Drievoudige zelfmoord in een café. In den nacht van 80 op 31 December heeft zich in een groot café te Weenen een schokkend drama afgespeeld. Tegen middernacht verschenen daar drie jonge manneD, die aan een eenigszinsafgezonderd staand tafeltje plaats namen en om thee vroegen. Na eenigen tijd zagen de bezoekers de drie vrienden plotseling van hun stoel op den vloer vallen, en zich daar van pijn in bochten wringen. De kellners kwamen toeloopen, en een hunner ging een dokter halen. Deze en nog enkele collega's, die intusschen waren toe gesneld, konden niet anders doen dan den dood constateeren. Men gelooft, datzij zich met syaankali vergiftigd hebben. Onder de tafel vond men sporen van eeu wit poeder. Terwijl de geneesheeren nog bezig waren met het onderzoeken derdoo- den, drong een oude man door de baag van omstanders heen, en wierp zich, toen hy een der dooden gewaar werd, luid snikkend op het iijk. Het bleek de timmermansbaas Franz Tuma te zijn, en de doode was zijn 17 jarige zoon. De drie jongelui hebben afscheidsbrieven achter gelaten, waarin aanwijzingen vervat moeten zijn over het motief hunner vree- selijken dood. Zij smeeken hun verwanten om vergiffenis en deelen mede, dat zy zich nog samen hebben laten fotografeeren. Een hunner verklaarde nog, dat bij tegenslag in zyn zaken bad gehad, en er is teyens sprake van een meisje in den brief. Dit werd Dins dag door de politie in verhoor genomen, maar omtrent haar getuigenis is nog niets naders bekend. De twee vrienden van den jongen Tuma, wiens namen nog niet vastgesteld zyn kunnen, worden lijken sprekend op elkaar, zoodat men meent, met twee broeders te doen te hebben. (Tel.) Een ter dood veroordeelde mag niet huioen. Dat heeft pas zoo schrijft deLonden- sche correspondent vaD de Telegraaf, d.d. 1 Januari de Engelsche minister van Binnenlandsche Zaken (en Justitie) uitge maakt. En daarvoor moet hy hier in de pers vele verwijten hooren. Het geval betreft den jongen man, die onder den naam van John Williams onlangs te Eastbourne ter dood werd veroordeeld, wegens het doodschie- teu van een inspecteur van politie, die hem aldaar overviel by een poging tot inbraak in de villa eener adelyke dame. Williams stond als inbreker bekend, maar hij ontkende die dubbele misdaad te hebben gepleegd en hepft legeD zyn doodvonnis appél aange- Hij leefde met de 21-jarige Florence Sey mour, die aanvankelijk bezwarende ver klaringen tegen hem aflegde, maar die ter terechtzitting herriep en toen zijn onschuld getuigde. Zy stond op het punt van moeder te worden. Daarom verzocht Williams den minister, haar vóór de bevalling te mogen huwen. Maar de minister wees zijn verzoek zonder opgaaf van redenen van de hand. En nu beviel Florence Seymour verleden Zon- 'dag van een meisje, waarmede zij hem spoedig in de gevangenis gaat opzoeken. Velen hier laken de hartvochtige weige ring van den minister, om de beide lieden te laten huwen ten einde dat onschuldig kind niet te brandmerken met de schande van een geboorte buiten echt. De reverend, Hugh Caphman, kapelaan van de C h a p e 1 Royal van Savoy, alhier, noemde het in de pers wreedaardig, dat kind van den naam zyns vaders te berooven. Hij verklaart vele gevallen te kennen, dat ter dood veroordeel den vóór de voltrekking van een vonnis in het huwelijk werden verbonden.DeKapelaan ziet niet in, waarom zoo'n ongelukkige vóór zijn dood niet zou huwen met de vrouw, die hy bemint. Volgaarne zou deze geestelijke het huwelijk dier beide lieden inzegenen. De bekende Londensche predikant, F. B. Meyer, wiens gelukte agatie tegen den Johns-Burns-bokswedstryd alhier nog niet vergeten is, zeide omtrent deze onderhavige zaakFlorence Seymour bleef John Williams tot den dood trouw. En het zou vóórhaar een troost zijn geweest, als zy had kunnen trouwen met den vader van haar kindje". Daarentegen verdedigt de predikant Wal- dron van Brixton, alhier, de handelwijze van den minister, noemt het verlangen van Florence Seymour zuiver sentimenteel en minder te verdedigen, nu de wereld wijzer is geworden in haar oordeel over buiten echt geboren kinderen. Hij voor zich zou liever in die positie verkeeren, dan het wet tige kind van een moordenaar te zyn. Maar dat verandert niets aan het vaderschap van miss Seymour's dochtertje. Een broeder van dezen veroordeelden man wijst er in de pers op, dat zoowel het gerecht als de meeste bladen edelmoedig zyn waren naam verzwegen, om hun oude, sukkelende moeder niet te schokken en han vader, die een fatsoenlijke positie bekleedt, niet to schandvlekken en wellicht daardoor broodeloos te maken. De beide ouders weten dus blijkbaar niets van de misdaad en het lot van hun zoon af. Zoodat wordt verzocht diens waren naam niet te onthullen. Dat is humaan. Op de jongste brouwerij-tentoonstelling in de Agricultura Hall te Londen werden o.a. niet minder dan 170 alcoholvrije dranken tentoongesteld. BI. Vs

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 3