fill JK.1 MD-HOILANDSCHE EN ZEEUWSCEE EILANDEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, TOGRAFIE nde Goederen, enz. I DER PLAAT nationale theekbank l BAND EN ARTIKELEN JDELHARNIS Het Egyptische Monster. tpipqupqiipipiiiiiiili lliUlHliiÜBlüiIlilitlaiïiili .AL ADRES VOOR iingen en Lijsten Nette afwerking. ONZE EILANDEN VOOR DB Apeldoorn, beft 5 °/0 Pandbrieven uit oers van ÏOI1/^ °/0, plus te in stukken van 250U, 00,—, ƒ250,en ƒ100,—. ir ten kantore der Bank en GAST ZOON S0MMELSD1JK. IANDEL IN AANBEVELEND T NEUSJE VAN DEN IALM - KOSMOS STORMVOGELS LOR DE GUTTERIEZ ARBEID ADELT GRACIA ■Sigaren-merken garenmagazijn .tyit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Jprijs per kwartaalf 0,50 1 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 7 Zaterdag 4 Januari 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advortentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandsch Overzicht. - Het afgeloopen jaar is wel een van de meest merkwaardige van de jaren, die de '20ste eeuw heeft gebracht. In de eerste plaats bracht het mee als erfenis van 1911 de ongelukkige Turksch-Italiaansche oorlog, een bevlekking van wat moderne beschaving fheet en eveneens als erfenis van het voor afgaande jaar het Marrokogeschil tusscben Duitschland en Frankryk. Nauwelijks waren -deze onheilen achter den rug of nog grootere hebben de menschbeid getroffen. Een men- schenslachting had opnieuw plaats, ditmaal op bet Balkanschiereiland. En waar dit geschil nog steeds niet be ëindigd is, daar verkeeren wij nog voort durend in onrust, dat de oorlog, die door een wapenstilstand is onderbroken, opnieuw zal worden voortgezet, ja zich misschien kan uitbreiden tot meerdere landen van Europa, die in den dollemanswedstrijd van bewapening elkaar trachten te over vleugelen in het bezit van doode en levende weer middelen, alles ten koste van de bevolking, aan wie door deze drukkende militaire lasten onthouden wordt alles wat op sociaal gebied kou tot stand komen. Tha-ca willen we de belangrijkste feiten die in de verschillende landen de publieke opinie voor korter of langer tyd hebben beheerscht, landsgewijze nagaan. Enegland. Eén van de landen, die op het oogenblik, d. w. .z in het afgeloopen jaar het meest de aandacht hebben gevraagd is zeker wel Engeland. Nog altijd regeert de vrijzinnige regeering die in dit jaar begon nen is haar groote politieke werkprogram, Wat betreft de hoofdpunten, geheel af te maken, nadat het in de eerste plaats door een geheel nieuw belastingsysteem, dat de lasten legde, waar zij gelegd moesten worden, had gezorgd, dat het geld benoodigd voor de sociale hervormingen, aanwezig was. In de tweede plaats heeft het ministerie aan het aartsconservatieve Hoogerhuis de macht ontnomen om de verwezenlijking van de zoo straks te noemen hoofdpunten tegen te houden. Die hoofdpunten zyn Home Rule voor Ierland, de verzekerings wet en de kiesrechthervorming, alle onder werpen meermalen in ons blad besprokeD. Ook het optreden van de unionistische partij Is nog kort geleden behandeld, zoodat het werken en streven dier party voldoende bekend mag heeten. Thans rest ons nog te wijzen naar het geschil met Amerika over de heffing van tolrechten in het Panama kanaal. 1913 zal het verdere van die kwestie aan ons brengen. Nog dient vermeld te worden dat in het afgeloopen jaar de minimumloon-wet tot stand kwam, waarbij aan de mijnwerkers een minimum-loon is gewaarborgd, in de hoop dat daardoor botsingen in het mijn bedrijf zullen worden voorkomen, zooals in 1911. Frankrijk. Dit land had in de eerste FE-U-XXjJL.ETO JET, Eene mooie poets had Pharos mij gebak ken, met mij naar buiten te lokken om den nacht in deze ruïnen door te brengen en daar kou te vatten. Ik besloot hem, zoodra de gelegenheid zich aanbood, myne meening omtrent zijn gedrag te zeggen. Maar als ik op den steen in slaap, was gevallen, waar was hij dan den geheelen nacht geweest en waarom had hij mij de begraving van Ptahmes niet volgens afspraak laten bij wonen? "Wat van nog meer belang was: wanneer zou hy van plan zijn weer te voorschijn te komen? Ik was half besloten om op mijne eigen gelegenheid naar Luxor te gaan, in de hoop er een Engelschen dokter te vinden, en te weten te komen wat my mankeerde. Mij werd echter deze moeite bespaard, want juist toen mijn geduld ten einde kwam, deed een geluid achter mij, fy omkeeren, en ik zag Pharos naar mij ekomen. Het viel mij op, datzyn stap ugger was, dan ik dien tot nog toe gezien naa, en ik zag het aandoenlijke kleine ge acht van den aap Pektes uit de schuilplaats onder zyne zwarte jas turen. plaats in 1912 de onaangenaame Marokko- zaak af te wikkelen. We herinneren ons allen levendig de behandeling, die het ver drag in Kamer en Senaat ondervond, en hoe daarbij herhaalde malen bleek, dat de minister-president Caillaux een rol had gespeeld, waarbij eigen belangen heel vaak de handelingen hadden beheerscht. Toen dit aan het licht kwam, was het ministerie, waaraan by zyn naam had verbonden, het zooveelate dat in Frankrijk zijn plaats moest ruimen, ditmaal voor het ministerie—Poin- caré, dat ora de vele bekende figuren, die er in zitting namen, het groote ministerie wordt genoemd. Door dit ministerie is de zaak der evenredige vertegenwoordiging in de Vertegenwoordiging gebracht, hoewel het niet zeker ia, dat Poincaré zijn strijd voor recht ook op het gebied der volks vertegenwoordiging zal beëindigen, daarbij ala candidaat voor het presidentschap der Fran8che Republiek wordt genoemd. Ook hiervan zal 1913 spoedig de uitslag brengen. Voor Belgie ontleent het jaar 1912 zyn beteekenis aan de parlementsverkiezingen in Juni. De vrij algemeen gekoesterde verwachting, dat delinkerzydezich eindelijk, na zoovele jaren, van de regeering zou meester maken, werd by de verkiezing niet alleen niet verwezenlijkt, de katholieke meerderheid steeg zelfs in de Kamer van 6 tot 18 stemmen en ook in den Senaat behield de rechterzijde de overhand. De uitslag der verkiezing heeft in arbeiders kringen groote opwinding veroorzaakt, die tot vrü ernstige ongeregeldheden aanleiding gaf. Een poging tot algemeene staking mis lukte echter. Ook het dreigement der socialistenalgemeene werkstaking om te komen tot grondwetsherziening ten einde algemeen kiesrecht te kunnen invoeren, is tot dusver niet ten uitvoer gelegd. Belang rijk is de door het kabinet-De Broqueville aan het eind van het jaar ingediende ont werp van wet tot legerhervorming, waar over de Kamer nog beraadslaagt. Het ont werp beoogt algemeenen persoonlijken dienstplicht, waardoor de sterkte van het leger op 330,000 man gebracht wordt. Herinneren wy ten slotte aan het over lijden van de gravin van Vlaanderen. De zeer beminde moeder van koning Albert overleed te Brussel in het laatst van Nov. De landen van het Iberische schiereiland, Spanje, zoowel als Portugal, zijn in het afgeloopen jaar veel door stakingen geteis terd. Het jaar 1912 heeft voor Portugal niet veel verbetering gebracht in een toe stand, die nog alles behalve gunstig genoemd kan worden. In Januari brak er in Lissa bon naar aanleiding van de wijze, waarop de regeering tegenover een staking van boeren arbeiders te Evora was opgetreden, een algemeene werkstaking uit, er werd met bommen geworpen, de staat vanbeleg werd afgekondigd en de zetels van de arbeidersorganisaties werden door troepen bezet. In Februari wederom algemeene staking; in Mei en Juni staakte in Lissa bon het trampersoneel, de leiders werden „Kom," zeide hy kort, „laten wy heen gaan. Je ziet er koud uit mijn beste Forres ter, en als ik my niet vergis, ben je niet erg wel. Geef my je hand." Ik deed gelyk hy zeide. Indien echter mijne hand koud was, de zijne was ais ys. „Ik dacht wel," zeide hy, dat je aan een kleinen aanval van Egyptische koorts lijdt. Gelukkig, man, kan dat verholpen worden." „Ik volgde hem door de hoofdpoort naar de plaats, waar wy den vorigen nacht van onze kameelen waren afgestegen. De gedul dige dieren waren daar juist nog, zooals wy ze hadden verlaten.' „Stfig op," zeide Pharos „en laat ons zoo spoedig mogelijk naar de stoomboot terug- keeren. Ik deed gelijk hy wenschte en wij ver trokken dus. Ik merkte echter op, dat wij op de terugreis niet denzelfden weg volgden als dien, welke ons naar den tempel had gebracht. Toen echter voélde ik my te ziek om hem daarover aan te spreken of my er over te bekommeren, waar wy heen gingen. „Wij zijn er bijna," zeide Pharos. „Houd je goed, in minder dan tien minuten zul je in bed zijn en volkomen herstellen." „Maar deze is niet de weg naar Luxor," zeide ik, zwak, terwyl ik mij aan den za delknop vastklemde en met zieke oogen over de eenzame zandvlakte keek. .Wij gaan niet naar Luxor," antwoordde in hechtenis genomen, de staat van beleg werd afgekondigd, enz. En een steeds kijvende Kamer blijkt onmachtig vrucht baren wetgevenden arbeid te verrichten. In Juni had het geharrewar tusscheude demokraten, onder aanvoering van Costa, en de unionisten, wier leider Camacho is, het aftreden van het kabinet-Vasconcellos ten gevolge. In het ministerie-Duarte Leite. dat opvolgde, aanvaarde Vasconcellos de portefeuille van buitenlandsche zaken. Half November kwam het parlement weer bijeen om over een nieuwe kieswet te beraadslagen en juist deze laatste December-weken heeft de herrie in de Kamer, waar een oppositie het aftreden van den voorzitter eischt, hebben de geruchten van een staatsgreep, die in Lissabon hardnekkig de ronde deden op het vooze van den bestaanden toestand gewezen. invallen van royalisten hebben ook in het afgeloopen jaar de jonge republiek verontrust. In het begin van Juli viel Paiva Couceiro met eenige benden koningsgezin- den van Spanje uit in Portugaler ontstond wat wrijving tusschen de Portugeesche en de Spaansche regeering, daar de eerste meende, dat Spanje verzuimde op te treden tegen hen, die openlijk tegen de republiek samenspanden. De inval had geen ander gevolg dan dat de Portugeesche regeering, die een groote troepenmacht op de indrin gers had afgestuurd, er door op hooge kosten werd gejaagd en dat er talooze, soms uiterst willekeurige, aanhoudingen van roya listische samenzweerders gedaan werden. Veroordeelingen tot zware gevangenisstraf fen en verbanning zyn in dit najaar ge volgd, o.a. van Paiva Couceiro, den leider der royalistische benden. Te Londen had weder een bijeenkomst der gedelegeerden van de Balkanstaten plaats onder voorzitterschap van Venizelos. De werkzaamheden vingen aan met het voor lezen door Rechid Pasja en het vervolgens in schrift aan de gedelegeerden overleggen der Turksche tegen voorstellen. Vervolgens werd de zitting voor een uur verdaagd, om de gedelegeerden der verbonden Balkansta ten gelegenheid te geven de tegenvoorstellen te onderzoeken. De Turksche tegenvoorstellen zijn ten eerste, het afstand doen van het ge- beele grondgebied westelijk van net vilayet Adrianopel ten tweede: Albanië zal zelfbestuurkrygen terwyl de vaststelling der grenzen en de politieke organisatie aan het oordeel der groote mogendheden zullen worden onder worpen ten derde: Betreffende het vilayet Adria nopel stelt Turkije voor met Bulgarije alleen te onderhandelen, voor de wijziging der Turksche-Bulgaarsche grenzen. Op het Turksche voorstel werd door de verbonden gedelegeerden geantwoord, dat alle onderhandelingen met de gedelegeerden „en bloc" geschieden moeten; waarop de Turken toestemden, dat de onderhandelin gen aldus gevoerd zouden worden. Pharos. „Ik breng je naar eene plaats, waar ik voor u en my kan zorgen, en waar geen bemoeizieke Europeesche dokter zich met mijne behandeling zal bemoeien." De tien minuten, die hy voorzegd had, schenen eeuwen en had men my gevraagd, ik zou gezegd hebban, dat tenminste twee uren voorby waren tusschen ons weggaan van den Tempel van Ammon en onze aan komst op de plaats onzer bestemming. Ge durende dieD tijd was mijne kwellende pijn byna ondragelijk. Mijn keel zwol op en het was alsof ik zou stikken. Mijne ledematen beefden alsof ze door eene beroerte waren getroffen en het geheele landschap verdween achter een rooden mist, zoo dik als bloed. Meer dood dan levend, schikte ik my naar den schuifelenden tred van den kameel, zoo goed ik kon en toen ik Pharos in het Arabisch hoorde zeggen: „Het is hier, laat het dier neerliggen," verdween myn laatste, wei nige kracht en verloor ik mijn bewustzijn. Hoelang ik in dezen toestand bleef, kon ik mij toen niet voorstellen, maar toen ik weer bijkwam, zag ik my in eene Arabische tent, op een ruw bed, op het zand gemaakt, liggen. Ik was zoo slap als was en toen ik op myne hand keek, zooals ze op de ruwe deken lag, herkende ik ze nauwelijks zoo wit en vermagerd was ze. Daar ik de oor zaak van myn tegenwoordige plaats niet kon begrijpen, ging ik op myne elleboog Met betrekking tot Creta wordt in het Turksche voorstel op den voorgrond gesteld dat dit eiland „en depot" is by de Mogend heden, te vragen vooraleer Turkije eenige beslissing neemt. De bondgenooten hebben hierop geantwoord dat dit een quaestie was tusschen Turkije en de Mogendheden, en dat wellicht op een later tydstip de bondge nooten zeiven zich tot de Mogendheden richten zullen, doch dat hetgeen nu gevraagd werd was, dat de Porte van alle rechten, welke zij tot dusver op Creta deed gelden afstand doet. Wat aangaat de eilanden in deEgeïsche Zee, hielden de Turken vol, dat deze aan hen behoorden, als deel uitraakend van Klein-Azie, en dat zy bijgevolg daar geen enkele van konden afstaan. Hierop hebben de bondgenooten geantwoord, datzijbybet afstand doen dezer eilanden door Turkije moesten blijven volharden. In den loop der discussie over Adrianopel verklaarden de gedelegeerden der verbonden Balkanstaten, dat hetgeen de Turken betref fende de wijzigingen der grenzen mededeel den, te onduidelijk is. Zy vroegen derhalve aan de Turksche gedelegeerden om op de eerstvolgenee bijeenkomst een landkaart te toonen, waarop de voorgestelee grenslijn zou zijn aangewezen. Hierop heeft Richid Pasja geantwoord, dat hy nadere instructies uit Constantinopel wilde vragen. De bijeenkomst der gedelegeerden is, nadat de zitting byna 4 uur geduurd had, tot Vrijdagnamiddag verdaagd. Men meent te weten, dat de onderhandelingen belangrijken voortgang maken. Volgens het officieel communiqué zyn de gedelegeerden het op sommige punten eens geworden, doch is de beraadslaging omtrent andere punten tot Vrijdag verdaagd. Reuter verneemt, dat in dien tusschentijd de gede legeerden der bondgenooten over deze pun ten met elkander zullen beraadslagen. Naar men gelooft, zullen de besprekingen morgen nog niet beslissend zijn, wat in verband staat met de nieuwe instructies, die aan de Turksche gedelegeerden telegra fisch zijn gegeven. vorigen minister-president Stolypin eenvou dig by Keizerlijk besluit werd ingevoerd. Verder wijzen wy op de tallooze verande ringen, die de kieswet heeft ondergaan en de bemoeiing van de zyde der Russische Regeering met de verkiezingen is meer dan ergerlijk. Wanneer Finland ook maar een maal met zulk een stel wetten is gezegend, dan ziet Rusland wel kans, het „dwaze" gevoel van vryheid by de Finnen uit te roeien. En daarvoor heeft de Russische regeering een wetsvoorstel ingediend, dat thans in behandeling is en dat behelst de inlyving van twee kerspelen van het gouvernement Wiborg bij het gouvernement Petersburg. De volgende toelichting wordt by dit voor stel gegeven Het gouvernement Wiborg is twee eeuwen geleden in een van de oorlogen die Peter de Groote tegen Zweden voerde, door Rusland veroverd. Toen later geheel Finland aan Zweden was afhandig gemaakt werd het gouvernement Wiborg weer bij Finland gevoegd omdat men hoopte daar door het verval waarin het gouvernement verkeerde te kunnen tegengaan. Thans is de commissie die het wetsvoorstel heeft opgemaakt, van meening, dat de toen ge nomen maatregel volkomen verkeerd was. Het verval, waarin indertijd het gouverne ment was gekomen, en dat elkeen zou verklaren uit het weinige plichtsgevoel dat de Russische regeering betoont voor de landstreken, die zy te besturen heeft, belet de commissie niet voorstellen te doen die het mogelijk maken, dat opnieuw een tydperk van achteruitgang zal intreden. Het rapport komt slechts aan met mo tieven als Finsch nationalisme, wat natuur lijk in de oogen van een Russisch bureaucraat het vreeselykste kwaad is. Waar het de regeering in twee eeuwen niet gelukt is, het Russisch bij de Finnen ingang te doen vinden daar zal zy trachten Da de inlyving met geweld de Finnen te overtuigen van de zegeningen van het Russisch bestuur. Het middel, dat Rusland wil toepassen om Finland voorgoed oyer te leveren aan den willekeur van de bureaucratische amb tenaarswereld is een geleidelijke inlyving van gedeelten van Finland by Rusland. Dan vervallen alle wetten waaraan hetFinsche vrijheidsgevoel steun heeft. Dan heeft de Fin alle steun aan eigen tradities verloren en heerscht slechts het Russische absolutis me. We konden onmogelijk schrijven, dat by de inlijving van Finland de Russische wet in werking trad. Voor Rusland geldt geen wet, anders zou het onmogelijk zyn dat een regeering zoo willekeurig kan op treden als dit in Rusland nog mogelijk is. Terzijdestelling van wat eenmaal is aange nomen gebeurt meermalen. We herinneren slechts aan de wet tot invoering van ge westelijk bestuur in zekere gedeelten van Rusland, een wetsontwerp dat door den steunende, opzitten om onder het doek van de tent te kyken. Al wat ik daar kon zien echter, was het woestijnzand, een halfuit- gehongerden hond die op den voorgrond rondsloop om voedsel te zoeken, en eene groep palmboomen a3n den verren horizon, terwijl ik op deze wijze mijne omgeving had opgenomen, verscheen dezelfde Arabier, die my had verzekerd, dat ik den geheelen nacht op het steenblok had geslapen, met eene kom bouillon, die hy my gaf, teiwyl hy zijn arm ora mi) heen sloeg en mij rechtop hielp zitten, terwyl ik dronk. Ik vroeg hem, waar ik was en hoelang ik er geweest was, maar hy schudde slechts zyn hoofd en zeide, dat hy my niets kon zeggen. De bouillon deed mjj echter goed, meer goed, dan ik hem kon zeggen, en nadat hij mij verlaten had, legde ik my neer en sliep weer binnen eenige minuten. Toen ik ontwaakte, was het laat in den namiddag, en de zon zonk achter de palm boomen. Toen ze verdween, kwam Pharos de tent binnen en drukte zijne vreugde uit, dat hy my weer bij mijn bewustzijn zag, Ik deed hem dezelfde vragen, die ik den Arabier had gedaan, en zag, dat hy wat spraakzamer wilde zyn. „Je bent nu drie dagen ziek geweest," zeide hij, „zóó ziek zelfs, dat ik je niet durfde te laten vervoeren. Nu datje weer bijgekomen bent, zul je snelle vorderingen Haaysche Brieven. CCVIII. Alweer Nieuwjaar! Als het den lezer gaat als my, dan bekruipt hem wel eens 't gevoel, alsof we met het klimmen der jaren sneller leven. De uren, dagen en maanden vliegen in waarheid ala een schaduw daarheen en de tijdkring van 365 dagen is nauwelijks begonnen of de laatste dag is weer daar. Stilstaan kunnen we eenmaal niet, we moe ten vooruit of we willen of niet. Het rad van den tyd kunnen we geen duizendste deel van een seconde tegenhouden en met den vooruitgang is het al eveDzoo gesteld. Het clericalisme moge zich inbeelden, dat het kan oproeien tegen de groote stroomin gen in het volksleven, het zal ondervinden, dat de macht van dominee en pastoor op den duur noch het algemeen kiesrecht noch de staatspensioneering kan tegenhouden, 'k Zou met dat al vergeten myn lezers een maken. Ik kan je verzekeren, dat het mij niet zal spijten, want de omstandigheden noodzaken mij onmiddellijk naar Europa terug te keeren. Jy van jou kant, vermoed ik, zult het niet betreuren, Egypte vaarwel te zeggen „Ik zou het vandaag willen verlaten, als dat mogelijk was," antwoordde ik. „Zoo zwak als ik ben, ik geloof, dat ik daarvoor kracht genoeg zou vinden. Ja, ik voel my al sterker en als een bewijs daarvoor, myn eetlust is weer teruggekomen. Waar is de Arabier, die my vanmorgen mijn bouillon bracht?" „Dood" zeide Pharos laconiek. „Hy hield je in zyne armen en stierf twee uur daarna. Zy hebben geen weerstandsvermogen, die Arabierenhet geringste doodt hen. Maar jij behoeft geen vrees te hebben. Je hebt de crisis doorstaan en je zult zeker her stellen." Maar ik luisterde nauwelijks naar 3m. „Doodl Dood!' zeide ik telkens tot mij- zeiven, alsof ik het niet begreep. De man kon toch niet dood zyn ?Hy was gestorven, doordien hij my geholpen had. Welke was deze vreeselijke ziekte dan waarvan ik het slachtoffer was geweest? HOOFDSTUK XIV. Als men met Pharos reisde of om hem op te speuren, moest men zich aan snelle k

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1