IIELSIJK. EÏÏID-H0LL1NDSCHE EN ZEEUWSCH1 EILANDEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, nroerende Goederen, enz. Elakkeesche Bk- en Papierhandel KERSTGESCHENKEN 9R NIEUWJAAR 1913 eipels en Naamborden. Fisitekaarten OORDHOLLANDSCH ANDBOUWGREDIET. 0 3 MIDDELHARNIS voor oe No. 6 Het Egyptische Monster. "PW n!m!mbdnJiil»tfMiii!iiln!ii!)ili nderij en Advertentie-Bureau, STOIJK B 280, MIDDELHARNIS. angen een zeldzaam prachtige keuze jierlerlei soorten .EES- EN PRENTENBOEKEN voor oud en jong. ERSTHIISKAARTEN enz. enz. EURK ALENDERS, ALMANAKKEN, IEUWJAAR-, FELICITATIE- en UITTREKKAARTEN. Ingewone keuze Fijne arlikeien. RUIM VOORHANDEN Schrijf-, Kantoor- en Copieboeken pieëerpersen en Hectografeer- tines. Kwitantie-, Bon-, Huur- en lenboeken. Bekeningpapier enz. Vraagt Modelboek ALLE INKTSOORTEN. Qt bestellingen aan voor tegen matige prijzen, levelend, W. V. d. SCHENK. 3FDKANT00R ALKMAAR. RDAM C 11. Teleioon 73. AGENTSCHAPPEN: HOORN, a&markt 16. LEIDEN, t Rapenburg k Breestraat. DELFT, irnmarkt 99. ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GHAVENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Lenvehaven 107. »itaalTwee Millioen Gulden geheel geplaatst en volgestort. VENNOOTSCHAP verleent Cre- m, neemt gelden in deposito, belast met den aan- en verkoop van ten en coupons, sluit beleeningen rolongatiën en verricht verder alle :zaamheden tot het Kassiersvab orende. Deposito rente 3 °/o. TAAT op 30 September 1912. iende Credieten f 6.090.62-1.93 isito's1.526.571.78 irve- 270.447.42 Vice-Voorsiiter De Directie i Commissarissen J. F. t\10ENS. Mr. P. v. FOREEST. Mr. M. MOENS •rrespondent voor Middelharnis en treken: VAN DER KOOGH TE miDDELHARWK. HET NEUSJE VAN DEN ZALM KOSMOS 3 STORMVOGELS FLOR DE GUTTERIEZ ilTJES ARBEID ADELT GRACIA igde Sigaren-merken iet Sigarenmagazijn ONZE EILANDEN Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 Zaterdag 28 December 1912 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiên worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advortentién van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Evenals vorig jaar kunnen NIEUW- JAARSWENSCHEN in ons blad ge plaatst worden a f 0,25 per annonce van 5 regels. OE UITGEEFSTER. Buitenlandsch Overzicht. Voorloopig vraagt Engeland nog al de aandacht van het lezend publiek, voor eenige belangrijke feiten. Eén van de belang wekkendste kwesties, die bet politieke leven van Engeland beheerschen, is de vraag, of dit land zijn portie als land van den vrij handel zal opgeven en zal toetreden tot de rij van mogendheden, die in protectie het middel zien om do welvaart in het land te verhoogen. Voor vrijhandelaars in Engeland was er in den strijd tegen het protectionisme een element, dat hun minderbezorgd maakte voor de toekomst. Dit element is de ver deeldheid, die heeracht in de partij der protectioDisten. De Unionistische partij van wie de bescherming zal moeten uitgaan, ia ten opzichte van het hoofdmotief, waarop de partij ia gebouwd, alles behalve eensge zind. In de eerste plaats herbergt de Unio nistische partij ve'e conservatieven, die echter van protectionisme niets willen weten en het beginsel van den vrijen handel aan vaarden. In de tweede plaata is onder de voorstanders van protectionisme een ver deeldheid te constateeren, die bijna zeker een mogelijk ontwerp tot invoering van beschermende rechten zal maken tot den twistappel, die hoogstwaarschijnlijk een scheuring in de unionistische partij zou teweegbrengen. Onder die protectionisten nl. is men omtrent verschillende hoofdpun ten het zoo oneens, dat verschillende leiders elkaar in menig opzicht tegenspreken. Men zou de voorstanders eenigszins kunnen rubriceeren. Als eerste groep komen in aan merking de meest starre „beschermers Hiertoe behoort o.a de heer Austin Cham berlain, die van zijn vader deze ideeén heeft geérfd. In de tweede plaats komen dan die voorstanders van bescherming, die verschil lende waren, in het bijzonder de levens middelen onbeschermd willen laten. Wan neer nu eventueel een unionistische regee ring aan het bewind kwam, welke meening zou dan als de ware worden aangenomen voor een in te dienen wetsontwerp. De groote meerderheid in de partij is tegeD belasting op levensmiddelen. Nu doet zich echter het eigenaardige verschijnsel voor, dat de kleine groep van hen, die alles willen belasten, de leiding in de partij in handen hebben. Dit is voor de woordvoerders toch wel eens lastig. Geven zü hun eigen mee ning weer, dan zullen zij in hoofdzaak al- bescherming vragen, houden zij rekening met de meerderheid der partij, zeker 60 A 70 pCt., dan moeten zij bijv. allereerst tegenstander zijn van eventueele graanrech ten. Indertijd meende de toenmalige leider van de unionistische partij, de heer Balfour, een middel to hebben gevonden om althans voorloopig dit twistpunt te kunnen begra ven, door met het idee aan te komen, dat een referendum de unionisten schijnen tegenwoordig verwoede voorstanders van referendums te zijn, zou uitmaken of de meerderheid van de kiezers tariefhervor ming wenschte of niet. In zijn bekende rede in 1910 zette hij dit denkbeeld uiteen, blijkbaar om de geit en de kool teBparen. Ten eerste hoopte hij door dit middel de stemmen der conservatieve vrijhandelaren te winnen voor de unionistische candidaten. En in de tweede plaats behoefde hij aan de beschermers noch het eene idee van al- bescherming, noch het andere van gedeelte lijke vrijstelling op te dringen. Zelfs wanneer de heer Balfour tot de regeering mocht zijn geroepeD, dan nog kon hij door middel van het referendum bepalen, welke houding hy verder zou aannemen. Intusschen het middel door Balfour aan de hand gedaan, had niet de gewenschte uitwerking. Ten eerste de regeering, die in handen der liberalen was, bleef liberaal. Blijkbaar hadden zich niet veel liberalen door het referendum-idee voor de unionistische candidaten laten winnen. In de tweede plaats het twistpunt in de unionistische partij was nietbegraven,omdat men het referendum-idee ook daar niet aanvaardde, wat wel het sterkst bleek uit een rede, die eenigen tijd later lord Lans- downe, ook een der voormannen van de unionisten, hield en waarin hij te kennen gaf, dat hij zyn party niet langer aan de referendum-belofte gebonden acht. Lord Lansdowne betoonde zich voorstander van pro tectie-sonder beperking. Na dien tyd bleef in de unionistische party de scheiding tus- schen de voorstandera van bescherming zonder voorbehoud en voorstanders van bescherming zonder graanrechten bestaan, Wie zou nu consequent vaststellen hoe de houding der party als party zou zyn Dezer dagen zou, zoo vernamen we eindelijk de toestand van vertroebeling plaats maken voor een helderheid zooals de unionistische party zeker in lang niet heeft gekend. De leider, Bonar Law zou in een rede in Lan cashire uiteen zetten, hoe de unionisten denken en zoo noodig ook zullen handelen. De redevoering van Bonar Law bleek intusschen zoo vol tegenstrijdigheden, dat zyn eigen pers alles behalve vriendelijk te spreken is over de rede die de zaak der protectie nu eens helder zou belichten. Na tuurlijk heeft Bonar Law alle afgezaagde argumenten die wij ook in ons land ter verdediging van de taviefwet hoorengebruikt en hy heeft er op gewezen, dat de werk man het natuurlek in zyn maatschappij van protectie veel beter zou hebben, dan in het dwaze Engelaüd van thans, dat nog het eenige land is, waar vrijhandel heerscht. Tot zoover ging alles goed. Bonar Law herhaalde slechts wat door zoovelen voor hem is ge zegd. Daarnaar was echter niemand nieuws gierig, wel naar wat hy zou meedeelen over het referendum. Zou hy de party van Balfour FETJIXJXJETO Ifc-T. Hierachter de hardloopers, die in hunne hand een witten staf droegen en daarop volgden vyftlg zingende meisjes,diebloemen van alle kleur op den weg strooiden. Dan gevolgd door zyne lijfgarde, de koninklijke wapendragers en op zyn statietroon gezeten, die weer op de schouders van de acht voornaamste edelen uit het land gedragen en een prachtigen troonhemel had, kwam Pharaoh zelf in zyn statiegewaad gekleed en zyn schepter in de eene hand en het flagelium van Osirns in de andere vast houdende. Achter hem hepen zijne waaier- dragers en naast hen een man, dien ik ondanks zyne kleeding herkende, zoodra myne oogen op hem vielen. Hy was nie- ™and «*nders, dan de dienaar, dien het Pharaoh behaagde te vereeren, zijn gunste ling Ptahmes, zoon van Netrubötep, Opper- der Toovenaren en Heer van het Noorden en Zuiden. Misvormd als hy was, liep hij met een trotschen stap, met eene houding als die van een, die weet, dat zyne politie f verzekerd is. Achter Pharaoh volgden zyne hevelingsgeneralen, dan eene andere afdee- ling soldaten, nog meer priesters, muzi kanten en dansende meisjes, en ten laatste een in 't wit gekleed koor, dat verscheidene stemmen telde. Ais je je de blauwe lucht daarboven kunt voorstellen, dezonneschijn, de machtige poorten en tempels, de palm- boomen, de prachtige uniformende sphinxenlanen en den Nyl. die zich op den achtergrond vertoont, dan zul je eenig denkbeeld van het tafereel hebben, dat ik getracht heb weer te geven. Toen de hoofdpoort van den tempel be reikt was, trokken de dansende meisjes, muzikanten en soldaten zich aan beide kanten terug, en Pharaoh, nog op de schou ders zijner hovelingen gedragen en van zyn gunsteling vergezeld, trad het gebouw bin nen en was uit het gezicht verdwenen. Hy was nauwelijks verdwenen, of het geheele tooneel veranderde en weer zag ik my in de duisternis. Het duurde slechts weinige oogenblikken. Toen verscheen weer 't lichtballetje, dat eerst mijne aandacht had getrokken. Weer slingerde het voor myn oogen en weer bevond ik mij in de open lucht. Nu echter was het nacht. Als by de vorige gelegenheid stond ik voor de hoofd poort van den tempel. Dezen keer was er geen menigte, geen schitterende optocht, geen vroolyke muziek. Zware wolken be dekten de lucht, en by tusschenpoozen kwam het geluid van den donder uit het of do party van Lord Lansdowne trekken? Dat laatste kon, het eerste zou de party der unionisten gestempeld hebben tot een party van politieke draaihielen. Toch be greep hy dat hy het geheele idee van een referendum moest laten schieten. Dat zou de vry handelaars voor goed afschrikken. Hij meende het volgende middel er op te hebben gevonden om allen tevreden te stellen. Natuurlijk zouden tusschen Engeland en de Dominions begunstigende rechten bestaan. Wat de kwestie van voedingsmiddelen en in het bijzonder van graan betreft, verklaarde hy het volgende middel geschikt te achten om het iedereen naar den zin te maken. In een conferentie van afgevaardigden uit het Moederland en de Dominions zal beslist worden of er invoerrechten op graan zullen worden geheven, ja dan neen. Verklaarden zich de afgevaardigden der Dominions tegen graanrechten, zoo zei Bonar Law, dan zouden deze niet worden geheven. Zyn de afgevaardigden voorstanders, dan was er volgens den spreker geen reden, om ook niet de voedingsmiddelen te belasten. Duurder zou het brood niet worden zeide hy. De importeurs van buitenlandsch graan zouden den prijs hiervan niet kunnen ver- hoogen, omdat zy rekeniDg hadden te houden met den prys van binnenlandsch graan. Bonar Law heeft de kwestie natuurlijk wel voorzien, maar het tegenstrijdige dat erin zijn redevoering was, niet aan de vergade ring medegedeeld. Het is immers zeker, dat wanneer het buitenlandsch graan aan in voerrechten wordt onderworpen, de prys hiervan zal stijgen, omdat noch degene die het aanvoert, noch de landbouwers uit de landen, vanwaar het komt, schade willen lijden. Het inlandsch graan kan de prijzen niet laag houden, omdat het niet voldoende is om de geheele bevolking te voeden. Niet de landbouwers uit het vreemde land, niet de importeurs, maar de verbruikers betalen de invoerrechten. Een mogelijke loonstijging wordt dus te niet gedaan door het in prys stygen van de dagelyksche gebruiksvoor werpen. Zal ieder die nadenkt, dus daarom reeds tegen protectie zyn, zeker zal de vorm waarin zy nu gepresenteerd is, haar niet smakelijk gemaakt hebben. Welk bewoner van een land zou nu dulden dat anderen in dit geval de Dominions zullen bepalen, of een belasting (invoerrechten) zal worden geheven of niet? Een tweede moeilijkheid waarover Bonar Law zich noodwendig moest uitlaten, was of ook Yoor-Indié beschermende rechten zou mogen heffen. Yoor-lndié is geen do minion maar zou zeer gaarne beschermende rechten heffen tegen Engeland. Voor-Indió zelf fabriceert veel katoenen stoffen. Door middel van invoerrechten zou het gaarne den toevoer van katoentjes uit Lancashire tegenhouden. Bonar Law verklaarde natuur lyk niet in 't minst om zieltjes te winnen dat dat Voor Indiö geen bescherming zou krijgen Niemand zal dunkt ons kunnen beweren dat er kan gesproken worden van een dui delijke "glasheldere uiteenzetting. Westen over de woestijn aangerommeld. Een koude wind blies om de hoeken van den tempel heen en verhoogde de somber heid, die overal heerschte. Het was byna middernacht en ik kon niet nalaten te ge voelen, dat er iets vreeselyks zou gebeuren. Nog was ik teleurgesteld. Juist toen ïk wachtte, kruiste een kleine optocht den Nyl en liep, juist als de andere had gedaan, de laan van sphinxen op. Deze bestond echter uit vier menscben of om juist te zyn uit vy'f, aangezien een op een draagbaar gedragen werd. Zoo zacht en stil mogelijk brachten zy hun last denzelfden, welon derhouden weg op en naderden den tempel. Van waar ik stond, kon ik een blik op den dooden man werpen, want dood was hy zeker. Tot myne verwondering was by niemand anders dan Ptahmea. Niet echter de Ptahmes van het vorige seizoen. Nu was hy oud en schamel gekleed en een geheel ander schepsel dan de man, die zoo vertrouwelijk naast Pharaoh's draagstoel by gelegenheid van den vorigen optocht geloopen had. Daar ik de geschiedenis van zyn val kende, kon ik gemakkelijk eene gevolgtrekking maken en de reden van wat ik zag vinden Hy had zich verscholen om Pharaoh's toorn te ontkomen en nu was hij dood en zyne vrienden, die priesters van Ammon waren, brachten hem heimelijk naar den tempel omzijn lijk voor 'tgraf Op de laatste conferentie te Londen tus schen de gedelegeerden der oorlogvoerende Balkanstaten is men nog niet veel gevorderd. De Turken drongen niet op de voorziening van Adrianopel met leeftocht aan en maak ten ook geen bezwaar tegen de toelating der Grieksche gedelegeerden. Nowakowits legde de vredesvoorwaarden van de bond genooten den Turken voor. Deze bestaan, meldt „Reuter'" uit: le, Afstand van al het gebied ten Westen van een lyn, beginnende op een punt ten Oosten van Rudosto, aan de Zee van Mar mora en loopende tot de baai van Malatra aan de Zwarte Zee (Malatra-Boeroen), met uitzondering echter van het schiereiland Galipoli. 2e. Afstand van de eilanden in de Egeïsche Zee. 3e. Afstand van alle rechten op Kreta. Men laat de questie van Albanië ter op lossing aan de mogendheden. Deze eischen maakten op de Turken een pynlyken indruk. Men hoopt echter tot een bevredigende oplossing te komen. Uit Belgrado werd aan de „Köln. Ztg." geseind dat de vertraging in de vredeson derhandelingen daar een zeer slechten in druk maakt. Men houdt er rekening mede, dat men voor het feit van de hervatting van de vijandelijkheden kan komen te staan. De lieele Servische pers pleit voor de af breking van de onderhandelingen enbetoogt, dat de vertraging daarvan voor Turkije voordeelig is. Daarentegen is men over den loop van de onderhandelingen der gezanten verheugd en hoopt, dat die tot een oplossing zullen leiden, waardoor Servié zal worden bevredigd. Uit diplomatieke bron verneemt de „Mes- sagero" dat de mogendheden zich zullen verzetten tegen een hervatting van den oorlog. Het blad wenscht Italië geluk dat Montenegro geweigerd heeft het gebied van den berg Lovcen by Cattaro aan Oostenrijk af te staan, want de Lovcen is van groote beteekenis voor het beheerschen van de Adriatische Zee. Ware het in handen dei- Oostenrijkers gekomen, zegt het blad, dan zou dat een benadeeling van Italié beteeke- nen. 't Lydt geen twijfel meer, zegt de Köl- nische Ztg." of Griekenland heeftin overleg met zyn bondgenooien zich verre gehouden van de onderteekening van den wapenstil stand. Door hun vrijheid van beweging te behouden, moesten zoowel de gemeenschap pelijke belangen als de bizondere wenschen der Grieken bevorderd worden.'t Moest het Atheensche Kabinet veel waard zyn, by de evenrueele vredesonderhandelingen voorden dag te kunnen komen met effectief bezit van Turksch gebied, waar 't het oog op had gevestigd. Dat waren de Noordelijke eilanden van de Egeïsche Zee en Epirus met Janina. By den opmarsch was het hoofdleger uit de vlakte van Larisea op Saloniki ge zonden en had dit doel na overwinnende gevechten by Elassona, in den engen pas gereed te maken. Nog eens verdween het tooneel en stond ik in de duisternis. Toen, als te voren, [weer 't lichtje en daarmede nog een ander tafereel. By deze gelegenheid was het ook nacht, en wy waren in woestijn. Hetzelfde kleine gezelschap, dat ik eerst den dooden man had zien dragen, bewoog zich nu naar eene heuvelreeks. Hoog op ©en rotsachtigen zijtak was een graf in orde gebracht en daarheen werd het lyk van den man, die eens zóó machtig en nu zóó laag gevallen wasj overgebracht. Zonder dat de dragers het zagon, volgde ik en kwam de graftombe binnen. Vooraan stond de Opperpriester, een eerbiedwaardig man, maar tot myne vorwondering zonder zyn luipaardenkleed. De mummie werd zonder eenige ceremonie in de gewone houding gezet. Zelfs de eenvoudigste begra fenisplechtigheden werden toegelaten.Geen treurende bloedverwanten brachten er een offer vóór, geen papyrusrol werd afgelezen, Van de wereld afgesneden, heimelijk be graven, moest hy rusten in een onheilig graf, waaruit zijn lijk drieduizend jaar latei- weggehaald weid door myn eigen vader, die daartoe bestemd was. Daarop verdween, als de anderen, ook dit tooneel en weer stond ik in de donkere zaal. „Gij hebt den luister en do ontaarding van den mensch Ptahmes gezien," zeide de diepe stem van den ouden man,die mij Sarantoporos en bij Jenidscheh Wardav, bereikt. Een vleugelkolonne was van Sel- fldschet uit noordelijke richting tegen Mo- nastir opgerukt, doch by den pas van Fiorina tegengehouden en eindelijk teruggeworpen. Terwyl het leger van den Servischen kroon prins van 't noorden zich richtte tegen de bij Pulep en Monastir staande rest van het Turksche Wardar-leger, brak midden November het grootste deel van het Griek sche hoofdleger van Saloniki op, ging aan weerszijden van de spoorlijn van Wertekop over Wodena en Ostrowa naar Monastir en kon de door de Serviërs geslagen, over Fiorina aftrekkende Turken naar 't Westen dringen. Slechts een deel der Osmansche tioepen onder de generaals Sekki en Kara Said Pascha schy'nt 't gelukt te zijn om het meer van Kastoria heen, aansluiting met het leger van Janina te bereiden. Tegen Epirus was van den zeeboezem uit 'n ver sterkte divisie onder generaal SapuntSakis gezonden, welke echter slechts langzaam vooruitkwam en sedert meer dan acht dagen in het hevig gevecht tegen de Turksche verdediging bij Bisani was gewikkeld. De Turken beweerden, dat 't hun gelukt was, den aanval af te slaan, en den tegenstander te kloppen, in elk geval, de Grieken hebben geen succes te boeken gehad. Om de opmerkzaamheid van den vyand af te leiden, deden de Grieken een landiDg by Quaranta, welke echter met den terugtocht der gedebarkeerde zwakke macht eindigde. Het Grieksche hoofdleger, dat van Fiorina den vluchtenden vijand was gevolgd, heeft daarentegen volgens offlcieele berichten de Turksche troepen by Goritza geBlagen en op zy gegooid. In de bergen, die nu diep onder de sneeuw zitten, zal het laDgen tyd duren, eer dit ingrijpen voelbaar wordt by Janina. Wegen, welke het leger kan gebruiken, ontbreken o.a. Uit politieke overwegingen zullen, meent het blad, de Grieken vanuit Goritza de offensieve beweging zuidwaarts voortzetten om een beslissing, zy het dan ook met tijdverlies, bij Janina te bereiken. Sprak de politiek niet mee, dan was't veel korter en beter, om een deel van 't hoofd leger over zee van Saloniki naar de golf van Arta te breDgen en zoo generaal 8a- punt-Sakis te versterken. Aan't succes valt echter niet te twijfelen, gezien de overmacht der Grieken. Van de eilanden hebben ze onderwijl Mytilene veroverd, daar de Turksche bezet ting zich heeft overgegeven. Op Chios wordt nog gevochten. De pogingen der Grieken om de Turksche vloot tot een ernstig gevecht voor de Davdanellen, buiten de bescherming der forten te verlokken, zijn mislukt. Men heeft eens op elkaar gevuurd, zonder dat een der partijen het gewaagd heeft de andere dicht te naderen. Geen der beide eskaders is zóó vermetel, om alles op één kaart te illen zetten. Voor de linie van Bulair kunnen slechts zwakke Grieksche krachten staan, die niet in staat zyn een poging te doen, om deze versterking te nemen. gewaarschuwd had, niet bevreesd te zijn. „Hoe hy in aanzien klom, en hoe hij viel. Gij hebt gezien hoe bet sterfelijk lichaam van hem, die eenB zóó machtig was, dat hy onbevreed voor Pharaoh stond, in den nacht begraven werd, daar het niet over het heilige Meer der Dooden mocht worden gebracht. Gedurende meer dan drie duizend jaar naar uwe tijdrekening heeft dat in een ongewyd graf gelegen, het ie naar een ver land gebracht en al dien tyd heeft zyne ziel geen vrede gekend. Maar de goden zy'D niet wraakzuchtig voor altijd en het is be schikt, dat door u, aangezien gy niet van zyn land of zijn bloed zyt, hy een laatste rust zal vinden. Volg my, want er is veel voor u te zien." Terwyl by den weg nam midden door de groote zaal, bracht hy my eene andere trap af, in nog eene andere zaal, grooier dan een van die, welke ik tot nog toe had gezien. De muren waren met fresco's bedekt, die ieder eenige betrekking hadden op de diensten, dien den dooden waren bewezen. Op een steeuen plaat in het midden dezer groote ruimte lag de mummiekist, die zoo menig jaar in de nis van myn atelier had gestaan en die ongetwijfeld de oorzaak was, waarom ik mU hier bevond, Ik keek weer en kon nauwelyks myne oogen ge- looven, want daar, aan het hoofdeinde gezeten was de aap Pektes met een vreese-

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1