r ONZE EILANDEN tan 21 DECEMBER 1912. 3 ra bijzonder gebouwd zijn om de groot omen te kunDen doorstaan. Om de in te lichten, die niet weten wat een :hip is, zeggen we dat dit een in zee ;gend vaartuig ia, dat als baak dient, i zeeschepen den bevaarbaren pas aan den. bemanning van zoo'n vuurschip be- gewoonlijk uit 10 koppen, nl. een er, een machinist en acht matrozen, verleden Woensdag was het vaartuig en nieuwe bemanning voorzien ge- n. bemanning bestond uit den schipper troon J. van Huysse, niet gehuwd, ouders te Ylissingen wonende machi- Lauwers, van Oostende. Verder als zen: J. Blommaert;Salliau,matroos; n Haverbeke, C. Bulteel, A. Vyncke, jy, A. Ghys en Fleurbaey. (Telegraaf) Mishandeling. meldt uit Venlo aan de „L. K.8: waren den geheelen Zondagmiddag uit st, de tuiniers L. A. en F. J. en hadden lillende biertjes en borreltjesverorberd. nden ook als vrienden samen in 't mid- jbtelyk uur huiswaarts en zongen van pleizier, totdat eindelijk de biertjes nen te werken en spoedig kregen ze over een haas en een konijn en nadien le soldaten de een had bij de in fan- >n de andere bij de cavalerie gediend woordentwist. ig was echter deze twist aanvankelijk och J., de ex infanterist, was niet bang een cavalerist en om hiervan blijken ven, trok J. zijn knipmes en bracht r te aarzelen z(jn trouwen vriend twee messteken, een in den rug en een in jik, ter hoogte van de maagstreek, toe. Maandaguamiddag in het gasthuis ge- ;rd, terwijl J. door de marechaussees aangehouden. rrent den toestand van A. is nog niets 3 bekend. Valsche aanklacht. dienstbode te Velp kwam later dan ralijk thuis, doen ze deelde mede, dat de Rozendaalsche laan door twee duen was aangerand. Op aanraden meesteres deed zy aangifte bij do Na een ingesteld onderzoek rees twijfel aan de waarheid van haar Thans heeft ze bekend uit vrees een berisping een valsche aanklacht jben ingediend. Dit leugentje zal wel ge gevolgen hebben. (Tel.) De hulporganist van St. Bavo. le gisteren gehouden vergadering van iaarlemschen gemeenteraad werd een ;el van den heer mr. Thiel,. om van intewege geen hulporganist voor ae avo aan te stellen, doch dit aan het estuur over te laten, verworpen. (Tel.) In den val geloopen. sdagavond omstreeks 6 uur bevonden in het café van d. W. W. aan de an te Rotterdam, een motorscbipper n drietal schippersknechts. De heeren igden de vrouw van den kastelein, rden de vertering te betalen en werden .atste de deur uitgezet. Toen zij terug a keeren, sloot W. de deur zijner in- ag, doch deze werd door degewelde- ingetrapt. W. nam daarop zijn revolver ite een schot. Hoewel hel slechts met uit was geladen, gingen de lastposten op de vlucht en vertelden op het Bbureau aan de Kaatsbaan, dat... W. jwaagd had op hen te schieten, politie kwam echter weldra het fijne e zaak te weten, keerde de rollen om eld het viertal in bewaring wegens liging en vernieling (Tel.) r de bemanning van den graanelevator gistermorgen langszij van hetstoom- „Potsdam" te Rotterdam drijvende den het lyk van een onbekend man, )edelijk een varensgast, ir de rivierpolitie werd het lyk naar irkhaven gebracht en vandaar is het Krooswijk getransporteerd. (Tel.) ir de L. K. meldt dronk te Eygelshoven argissing e6n jeugdig meisje uit een je, gevuld met azyn-extract. Het kindje hevig lijden bezweken. 15-jarige Reindert Meyberg, leerling Ambachtsschool aan de Tamboerstraat tterdam, begaf zich Dinsdagmorgen uit voonplaats Roon per rijwiel naar Rot- m, voorzien van zijn schooltasch. De n is niet op school geweest en ook huisgekomen, zoodat een ongeluk ge- i wordt. (Tel.) a groot feest werd gevierd. Terwijl ik ek, stelde aan de andere zijde der rivier tocht zich in beweging. Daar wachtten booten met vele gouden en schitterende en versierd, om deze over te brengen, ra de trappen genaderd waren, werd cht naar den tempel vervolgd. Vooraan i in 'twit gekleede, dansende meisjes, in tamboerijn in de hand hielden. Ach- en kwam een priester, die twee boeken Termes droeg, waarvan één lofliederen te ter eere der goden en het andere chriften, betreffende het leven van den ig. Daarop kwamen de Koninklijke akundigen, dragende de tijdmaat, het as, en den Phoenix. Dan de Secretaris den Koning, de voorwerpen van zijn dragende. Hem volgden andere vrou- die op enkele en dubbele fluitjes, harpen ïiten speelden en na de muzikanten de iten met bet zinnebeeld der Rechtvaar- iid en de schaal van het Plengoffer, achter liepen twaalf dienaren van den el, aangevoerd door den Opper-Priester, n zyn gewaad, vervaardigd van lui- lenhuiden, gekleed was. Achter dezen heerden een troep soldaten in volle nrustïng, waarop de zon schitterde. {Woydt vervolgd.) Ten huize van J. d. P. te Klundert, schijnt de vrouw, die alleen was, door een toeval getroffen te zijn; terwijl zij bewusteloos daar neerlag, zijn hare kleeden in brand geraakt en is zij gestikt. Het lichaam had aan eene zijde brandwonden. (Tel-) A. Wagtmans, van het Heike, is Dinsdag te Breda door een rijtuig zoodanig aange reden, dat men voor zijn leven vreest. (D. v. N.) Het 4-jarig zoontje van den heer H. Blank te Valtherveen (Dr.) viel in een pot met kokend water en verkreeg daarbij hevige brandwonden. Het knaapje overleed aan de (Tel.) Sinds Maandagmorgen wordt te Apeldoorn vermist de heer W. J. Melchers. Hy is of was in het bezit van een damesrijwiel no. 58179. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. (Tel.) Inbraak. Bij nader onderzoek iD zake de inbraak Zondagavond gepleegd ten huize van den 76-jarigen loodgieter J. Schiesser, aan de jonker Fransstraat 100 a, te Rotterdam, is gebleken, dat nog gestolen is een certifi caat Empire Trust Limited, Londen, groot f 1200. Voorts is gebleken, dat het aandeel in de Maatschappij tot Exploitatie van onroe rend Goed „Holiandia", gemeld als f 1000 groot, bestaat uit 2 stukken van ieder f 500, nummers 101 en 102. Ten slotte, dat het aantal indeDuitsche mynbouw-maatscbappy feitelijk is een voor- loopig ontvangbewijs, recht gevende op 8 aandeelen f 600. op naam. (Tel.) Argentijnsch vleesch. De gemeenteraad van Middelburg heeft zonder stemming een voorstel van B. en W. aangenomen om de politieverordening zoo te wijzigen, dat de invoer van Argentijnsch vleesch veroorloofd is. (Tel.) Wcrklaozenfonds. De gemeenteraad van Middelburg besloot de Handels- en kantoorbedienden ook tot het werkloozenfonds toe te laten. (Tel.) Limburger terecht gesteld. Dinsdagmorgen vroeg had, naar de L.l meldt, in bijzijn van den Oberstaatsanwalt, de gezworenen en twaaf daartoe aangewe zen notabelen te Crefeld de onthoofding plaats van den Limburger De Bruin, die wegens moord, gepleegd in het district Cre feld, door het Landgericht aldaar ter dood was veroordeeld. (Tel.) Soubursche stribbelingen. Reeds geruimen tijd is tusschen den bur gemeester en meerdere raadsleden van Oost en West-Souburg verre van een goede har monie. Thans heeft burgemeester, de heer P. S. Buntenx, een klacht ingediend wegens beleediging tegen het raadslid, den heer W. N. Jobse. (Tel.) Yan diefstal afkomstig. Gistermorgen om even 10 uur vervoegde zich in den winkel van den heer Van Vries land op den hoek van Groenelaan en Van Alkemadestraat te Rotterdam, een man, die 5 gouden colliers, nog op de kartons beves tigd, te koop aanbood. De koopman, indachtig de talrijke dief stallen van gouden voorwerpen, zoowel daar als te Arasterdam gepleegd, wist den be zoeker aan den praat te houden en spoedde zich naar het politiebureau aan de Meerman straat. Onmiddellijk begaven zich drie recher cbeurs naar bedoelden winkel, troffen daar den bewusten man aan en brachten hem naar het bureau. Men bleek te doen te hebben met den 59-jarigen lOB-werkman C. Z. uit de Bagijnenstaat. Hij bekende op 10 December in de Bagijnenstrat, naby het Groote Kerkplein, een pakje te hebben gevonden, waarvan hy dacht dat het boterhammen bevatte doch dat bij nader onderzoek gouden colliers bleek in te houden. Z. had ze mee naar buiB genomen hij droeg die dingen toch niet en had ze bewaard. Vandaag eindelijk trachtte by ze te verkoopen en de heer Van Vriesland had er hem voorloopig een tientje voor ge geven. De politie bleek alras, dat de colliers gt stollen waren op woensdag 11 December uit den winkel van den heer Van den Eerden aan den Binnenweg 45. Des avonds hadden ze op de toonbank gelegen en het pakje was tijdens de drukte in de zaak geöclipseerd. Van de 6 colliers, welke het bevatte, werd reeds een in beslag genomen in de Stadsbank van Leening. Z. is voorloopig op het politie bureau aan de Meerman straat in bewaring gehouden. (Tel.; Een vrachtbrief vervalscht. Door de politie is aangehouden en over gebracht naar het bureau in de Witte de Withstraat te Rotterdam, de 17-jarige kan toorbediende A. J. V., wonende Jonker Fransstraat en werkzaam op een cargadoors kantoor. Hy wordt verdacht valschheidin geschrifte te hebben gepleegd in een vracht brief en zich daardoor f 30 te hebben toe- geöigend. (Tel.) Branden. Te Sprundel brandde, naar de 's-H. Ct. meldt de stal van de boerderij van J. Roovers op het Oosteinde uit. Vier koeien en een vaars kwamen in de vlammen om. Het woonhuis bleef gespaard. Het huis v zekerd, het vee niet. Dinsdag is te Heilekant, gem. Hooge en L Lage Zwaluwe totaal afgebrand huis en in- boedel van den heer P. van Huiten. (Tel.) Dinsdag is te Mindesheim een gebouwtje toebehoorende aan de Naamlooze Venoot- schap „Waalsteenfabriek Mindesheim" ge vestigd te Zwolle, afgebrand. (Tel, In de steenfabriek teEmmer-Compascuum (Dr.). eigenaar de heer J. Brans, brak brand uit, tengevolge waarvan veel schade werd veroorzaakt. Een groote hoeveelheid turf werd mede in asch gelegd. Tel.) Kwakzalverij. Voor de rechtbank te Arnhem zal Dinsdag a.s. terechtstaan een vrouw, Duifje H., uit Arnhem, die er haar werk van maakte ten plattelacde zoogenaamde geneesmiddelen te verkoopen tegen veel geld, die later blij ken beslist waardelooze artikelen te zijn. Op de meest sluwe wyze treedt ze op, o.a. door op het gemoed der eenvoudige menschen te werken, door haar voor te houdeD, dat ze den'dbod van hun kiDd of hun familielid op hun geweten hebben. Reeds eenige malen werd ze tot hooge geldboeten veroordeeld, doch dat schijnt niet te helpen. Voor het kantongerecht eischte de ambte naar nu ook 4 maal 2 maanden hechtenis tegen deze vrouw. Doch de kantonrechter twee der feiten niet bewezen achtende, ver oordeelde haar tot 2 maal 1 maand hech tenis. Én bekl. èn het O. M. kwamen tegen dit vonnis in hooger beroep. (Tel.) Herhaaldelijk werden uit de openbare leeszaal te Leeuwarden boeken vermist; ondanks nauwlettend toezicht kon men den dief niet betrappen. Vrijdag werden eenige dor vermiste boeken teruggevonden opeen boekenstalletje op de markt. De boekenver- kooper kon opgeven van wien hij de boeken gekocht had en toen by den ongeveer 20-jari- gen timmermansknecht A. R. een huisonder zoek gedaan werd, kwamen ook de andere vermiste boeken te voorschijn. De politie heeft tegen het jongmensch proces-verbaal (Zw. Ct.) Vrije dagen voor gemeentepersoneel. Men meldt d.d. 18 Dec. uit Haarlem: In verband met de beslissing van den Hoogen Raad, dat tweede Paaschdag, Pink sterdag of Kerstdag geen erkend Christelijke feestdagen meer zyn, hadden B. en W. ver schillende wijzigingen voorgesteld in be staande verordeningen voor gemeentelijke instellingen, waarin die dagen en ook andere als vry'e dagen werden genoemd, zoo b.v. ook de tweede Maandag in Augustus. B. en W. spraken in hun voorstel niet van den laatsten kermis-Maandag, ds. De Jong (christ.-histdeed dit wel, wenschte dien dag als vrijen dag te laten vervallen en daartegenover te bepalen, dat de gemeen telijke bank van leeDing op dien dag zou zjjn gesloten, wat B. en W. nu weer niet hadden voorgesteld. Na een langdurig debat, waarbij de kermis als zoodanig niet buiten schot bleef, trok De Jong zijn voorstel in, nadat de burgemeester de toezegging had gedaan overleg te zullen plegen met de commissie van bijstand in het beheer der bank van leening, of sluiting op den tweeden Maandag in Augustus mogelijk zou wezen. Het voor stel van B. en W. werd daarop aangenomen. (Tel.) Een heusch huwelijksbootje. In heusche huwelijksbootjes begaf j.l. Vrijdag een paartje met gevolg zich te Zevenhuizen (Z.-H.) naar het raadhuis. De watermolen, dien zy zouden betrekken, en van waaruit de tocht plaats had, was n.l. niet per rijtuig te bereiken, en ook niette voet, daar de slechte toestand, waarin de weg verkeerde, dit verhinderde. Alzoo koos men den weg te water en roeide naar den ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Na tuurlijk had deze trouwpartij heel wat be kijks. (Vad.) Opsporing verzocht. De burgemeester van Winterswijk ver zoekt namens de echtgenoote bekend ge* maakt te worden met de verblijfplaats van Coenraad Venema, geboren te Zuidlaren. November 1879, schoenmaker van beroep, signalementlang pl.m. 1.70 k 1.75 M., breed voorhoofd, spitse kin, oogen blauw, neus groot en een weinig scheef, waarop een litteeken van een snijwond, haar en wenk brauwen lichtblond, klein, blond kneveltje, eenigszins kromme beenen en bleeke ge laatskleur, gekleed by zyn vertrek in een bronskleurig pak, met kleine ruitjes, dubbele, staande boord, donkergrijs gestreepte over jas, zwarte, ronde hoed, en hooge zwarte rijgschoenen, ondergoed gemerkt C. V.,een zilveren horloge met dito ketting en een gladden, gouden ring, gemerkt J. M. B. Voornoemd persoon verliet 9 December de echtelijke woning, om voor zaken naar Apeldoorn te gaan, doch is tot heden niet teruggekeerd, zoodat vermoed wordt, dat hem een ongeluk is overkomen. (Tel.) Ongelukken. De 83-jarige St. Visser te Westerblokker, is gisteren, terwijl hy aan het slooten schie ten was, te water geraakt en verdronken. (Tel.) By een driejarig kind te Tynje (Opsterland) is, naar de „L. Ct." meldt, een wonde aan de lip, ontstaan door het vallen in een stuk glas, na gehecht te zyn, 's nachts weder opengegaan, zoodat de kleine den volgenden morgen dood werd gevonden, tengevolge van bloedverlies. Tweede Katnerverkiezingen. HILVERSUM. In de Dinsdagavond alhier gehouden vergadering van de besturen der kiesvereenigingen, aangesloten by de Vryz. Cenlrale in het District Hilversum, werd besloten aan dio kiesvereenigingen teadvi- seeren, voor de kamerverkiezing in 1913 candidaat te stellen den heer W. de Jong te 'a-Graven hage, Kamerlid voor Hoorn, die ook in Januari 1912 bij de tusschentijdsche Kamerverkiezing in het district Hilversum de candidaat der Vryz. Centrale was. Kanaal Almelo Zwolle Men meldt uit Almelo: De treurige toestand, waarin het kanaal Almelo Zwolle zich bevindt, maakt tegen woordig in handelskringen een punt van drukke bespreking uit. In den raad van Stad- Almelo werd door den heer Westenberg ge wezen op het zeer onvoldoende onderhoud en tevens op de hooge brug en sluisgelden. die een groot gedeelte van het vrachtloon van den schipper inslikken, zoodat scheeps bevrachters geen schepen naar Almelo kunnen verkrijgen. Aangezien het kanaal Almelo-Zwolle het eigendom is van een particuliere maatschappij is de eenige radica le oplossing deze, dat het door het rijk worde overgenomen. Naar wy vernemen is aan de Tweede Kamerafgevaardigden, de heeren mr. Smeen- ge en mr. Aalberse een uitnoodigiug gericht, om in een vergadering van belanghebbenden den abnormalen toestand te bespreken en zoo mogelyk te komen tot plannen die tot een afdoende verbetering kunnen leiden. (Tel.) Vreugde in het dorp. De Raad der gemeente Dinxperlo besloot, om de gemeente te voorzien van electrisch licht en kracht, en deze te betrekken van deRheinisch-WestfaiischeElectrizitatswerke te Essen (Ruhr). De ingezetenen toonden door het uit steken van vlaggen hunne ingenomenheid met dit besluit. (Tel.) Doorbraak. Te Terwiepel (Opsterland),zijn van 'n groo te oppervlakte weilanden, toebehoorende aan den heer Bouwer te 's-Gravenhage, de i dijken doorgebroken en als gevolg daarvan de landerijen ondergeloopen, (Tel.) Mollenvangers. Men schrijft uit Drachten De mollenvangers uit deze streken trek ken tegenwoordig voor de uitoefening van hun bedryf 't geheele land door. Dikwyls wagen ze zich dan op verboden terrein en zooals te begrijpen valt volgt dan zeer vaak proces-verbaal. Doordat de overtreders echter niet bij de politie ter plaatse bekend zyn wordt veelal door 't opgeven van een val- schen naam getracht de straf te ontloopen. Dat zulks voor anderen onplezierige gevol gen kan hebben, bleek dezer dagen. In een naburig plaatsje kreeg de predikant één, een lid van den raad tien en een particulier niet minder dan dertien dagvaardingen thuis, wegens het vangen van mollen op plaatsen waar dit niet geoorloofd was 1 De overtre dingen waren geconstateerd in de buurt van Arnhem. (Tel.) Buitenland. Kino-acteurs. De overweldigende toeneming der bioBco- pen in alle landen der wereld en hun bezoek door alle klassen der bevolking, heeft aan de industrie der films eene groote beteekenis gegeven. Hoe lang dit zal voortduren, zal de toekomst moeten leeren, maar inmiddels is de vraag naar films nog voordurend stijgend. Bepaaldelijk naar de „films arti- stiques", de photografische opname der vertooning van een tooneelstuk, dat op zettelijk voor dit doel is bedacht en uit gevoerd. Men kent reeds „films artistiques8, die een geheel uur de aandacht der bezoe kers bezig houden. Het bijzondere van die vertooningen is, dat zy geheel mimenspel zyn en de acteurs door gebaren en sprekende uitdrukking van hun gelaat moeten weten weer te geven, wat de gewone tooneelspeler door woorden en stembuigingen nevens zijne gebaren en miniek uitdrukt. Daarom eischt het nieuwe beroep van Kino-acteur eene zeer byzondere begaafdheid door studie en oefening in de gebarenkunst tot zoo hoog mogelijke vol komenheid gebracht. Het dan bereikte resul taat i3 duizelingwekkend, want de goede kino-acteur maakt zich los van de grenzen van zijn taalgebied en zelfs van den regel, dat men slechts op ééne plaats tegelijk kan zyn, doch spreekt op duizenden verschil lende plaatsen tegelijk tot honderd-duizen den, die, hoe verschillend hunne moedertaal ook is, alleen zyn gebarentaal in de film verst-an. Ik weet niet of er reeds eene vakvereeni- ging van kino-acteurs bestaat, maar het kon niet uitblijven, dat over deze soort tooneel- spel processen ontstonden en zoo is de Parijsche rechtbank van koophandel - openbare vermakelijkheden behooren in Frankrijk tot de handelszaken er toe gebracht bij zyn vonnis van 12 December j.l. de overeenkomst tusschen een kino- acteur en eene filmmaatschappij ontbonden te verklaren. De reden dier ontbinding was wanprestatie van den acteur, die geweigerd bad naast een anderen acteur op te treden. Dit nu is niets bijzonders, en komt in het gewone tooneelleven dagelijks voor, maar wel zien wij, dat wy hier met een zeer eigenaardig tooneelspeelerscontract te doen hebben als wy weten, dat de wan- presteerende acteur het heertje Debus is. Ik kan niet spreken van „heer8 want Debus heeft nog slechts den leeftijd van 7 jaar. De medespeler, met wien hij niet wilde optreden, is nog jonger. Doch, en hier schuilt hetjuridsch merk waardige, de zevenjarige Debus heeft zich reeds een zoodanigen naam weten te ver werven, dat de filmmaatschappij nevens de ontbinding nog vroeg: lo. een verbod.dat hij tot 1 Juli 1913 voor eenige filmvervaar- diging zou mogen optieden op boete van frs. 2000 voor elke overtreding; 2o. dathy in den vervolge ooit weder zou optreden onder zyn tegenwoordigen schuilnaam „Bébé". By het lezen van dien naam zullen vele myner lezers zich herinneren, dat zy den jongen Debus kennen, want de, grappige, ondeugende kinderspelen van „Bébé" zijn hier te lande in meer dan één cinema her haaldelijk vertoond. De beiden neven-eischen zyn aan de film maatschappij afgewezen en bepaaldelijk is uitgemaakt, dat, al mocht de maatschappij ook 't eerst bedacht hebben den jongen Debus op hare programma's als „Bébé" aan te kondigen, de schuilnaam toch blijft het eigendom van den persoon, die daaronder zich eenige vermaardheid heeft verworven en niet van hem, die het eerst aan dien persoon deze schuilnaam gegeven heeft. Het contract met „Bébé" is echter ver broken, en hy, of beter gezegd, zijne rechts- vertegenwoordiger is tot schadevergoeding veroordeeld. Bij dit proces is gebleken, welke bijzonder hooge honoraria kino-acteurs, die zooals zeer in trek zyn, genieten. Het zevenjarig knaapje had een contract, dat hem een maandelijks inkomen van frs. 1500 of f 8650 per jaar verzekerde. Het zou my niets verwonderen als hy nu spoedig een nieuw engagement met nog hooger salaris afsloot. Het mij tot dusver bekend maximum wordt genoten door den kino-acteur Max Linder. In het nummer van 22 October 11. schreef dr. Feenstra over kino-favoriets en behan delde met name Max Linder als een der eersten hieronder meer uitvoerig. Deze 'n vroeger weinig bekende tooneel speler, heeft op zeker oogenblik zich reken schap gegeven, dat hij beschikte over een uiterst pakkend gebarenspel voor komische rollen en sinds dien tyd treedt hy op geen andere planken op, dan die van de zaal der filmsopname. Hy is geëngageerd door de bekende filmenfirma Gebr. Pathé, welke niet nalaat bij „films artistiques" waarin Linder is opgetreden, op het programma zyn naam als acteur voor een der hoofdrollen te ver melden, daar zij weet, dat dit op het bioscoop publiek een zeer groote aantrekkingskracht bezit. Omtrent baar contract met Max Linder wist het „Berliner Tageblatt" van 7 Decem ber te vertellen, dat deze kino-acteur door Gebr. Pathé is geëngageerd voor den tyd van drie jaren, met verplichting jaarlijks 50 cinémastukken voor hare filmsapparaten te spelen. Voor deze 160 vertooningen wordt hem een salaris uitbetaald van één millioen francs. Het blad voegt er bij, dat twee Duitsche concurrenten van Pathé frères zich met elkaar verbonden hebben om Linder een contract aan te bieden, eveneens voor drie jaren, doch tegen een salaris van een half millioen francs per jaar, dus gezamelyk l'/a millioen, terwijl zij tevens aanboden voor hem de schadevergoeding to betalen, welke hy aan de Parysche firma voor de ontbinding zyner overeenkomst verschuldigd mocht worden. Of hy dit voorstelheeftaangenomen my niet bekend, maar zeker kan Linder niet klagen over te geringe waardeering zyner kunst. (H. L. I.) Onschuldige schoonen. By een inval in een speelhuis te New-York zyn niet minder dan 40 schoolmeisjes, allen nog onder de zestien jaren, gearresteerd. Er waren nog meer meisjes aanwezig, maar die slaagden er in te vluchten, voor de politie binnen kwam. De politie verklaart dat er te New- York ook speelhuizen zijn, die in hoofdzaak hun clientele vinden onder de ryke school meisjes en dat het spel onder meisjes en jonge vrouwen trouwens zeer verbreid is. Een vergissing. Lacombe is de naam van een misdadiger en anarchist, die nog onlangs op gruwelijke wijze zich gewroken heeft op een echtpaar te Parijs, dat hy ervan verdacht, hem te hebben verraden. Sindsdien wydt de justitie hem de grootste belangstelling en zoekt hem overal. Dezer dagen veroordeelde het assisenhof van Aveyron bij verstek den bandiet Lacom be ter dood. Men kan zich de stomme verba zing van hof en publiek voorstellen, toen op de gebruikelijke oproep van denjdeurwaarder een stem in de zaal op den naam Lacombe „present" antwoordde. President en ambte naar van het O. M, vlogen overeind, aller blikken richtten zich op den onbekende. Doch spoedig kwam de oplossingde deur waarder had vergeten deu voornaam van den misdadiger te noemen. De man in de zaal heette toevallig ook Lacombe. Het nieuwe reuzen station van New-York. In Januari 1918 zal te New-York het nieuwe Centraal-station geopend worden, dat een oppervlakte van 32 H.A. beslaat en een railsnet van bijna 60 K.M. heeft. Merk waardig is by dit station de bouw van een nieuwe stad, die het station als het ware in sluit. Als men voor den hoofdingang staat, ziet men voor zich tal van wolkenkrabbers, die boven de rails liggen. Onmiddellijk aan den linkerkant worden de fundamenten gelegd voor het groote en kostbare Bilt- more-hotel, dat een der mooiste van de stad zal worden en waaronder door het geheele treinverkeer met de voorsteden plaats heeft. Een ander hotel zal later aan de Lexington- Avenue-kant van het station opgetrokken worden. In het hoofdgebouw bevinden zich de wachtkamers, paklokalen, informatie-bu- reaux, restaurants, badkamers enz. Deze lokalen beslaan een oppervlak van 2'/j H.A. en kunnen zonder al te vol te zyn, 30.000 personen bevatten. De hal van het station gelijkt op een indrukwekkende kathedraal deze is 90 M. lang, 40 M. breed en 45 M. hoog en geheel van marmer. De studentenstaking te Halle. HALLE, 18 December. Daar nog steeds geen overeenstemming tusschen de staken de studenten en de medische faculteit is verkregen, ging heden een der curatoren van de universiteit met den deken der medische faculteit naar Berljjn, om de kwestie met den minister te bespreken. Aan het Berlyn- sche ministerie vindt men de eischen der studenten niet onrechtvaardig, al kan men de staking zelf niet goedkeuren. (Tel) GIESSEN, 18 Dec. Het bestuur van de Giesschensche kliniekbezoekers nam een motie aan, waarbij z\j zich met de betooging der studenten te Halle vereenigde. Dit be sluit werd aan de medische faculteit mede gedeeld. Bovendien werd besloten de kliniek niet meer te bezoeken. Onder de 296 medi sche studenten te Giessen bevinden zich slechts 23 buitenlanders, van wie 19 Russen. (Tel.) De dreigende staking in het Saardislrict. SAARBRüCKEN, 18 December. In alle staatsmynen zal tegen 2 Januari hetcontract door de arbeiders worden opgezegd. De christelijke bond, die de beweging leidt, heeft dit door haar besturen heden laten doen en aan de myndirectie de mededeeling gedaan, dat 35.000 man zullen staken. (Tel.) Typhus in een Duitsch regiment. HANAU, 18 December. By het hier lig gende derde regiment is een groot aantal soldaten, ongeveor 100, onder typhusver- scbynselen, ongesteld geworden. Twee hun ner zyn reeds overleden. Het onderzoek is in vollen gang. Uitgebreide maatregelen zyn genomen. (Tel.) Hondentrouw. Voor eenige dagen werd op het kerkhof van Verviers een persoon be graven, die sinds jaren een Schotschen herdershond had gehad, waaraan hy zeer gehecht was. Zoodra de hond den dood van zyn meester had gemerkt, begon hy akelig te huilen en weigerde alle voedsel, dat hem werd voortgezet. Den volgenden dag slaagde het trouwe dier er in, zijn ketting te verbreken en vervolgens over een tamelijk hoogen muur te springen. En eenige dagen later vond de doodgraver den hond gestorven liggen op het graf van zyn meester. Langs den grafsteen was de grond tot op eenige diepte omgewoeld, waarmede het arme dier alvorens te sterven, getracht had zyn meester nog te bereiken. Van honger gestorven. Den lOen Oc tober verliet de 25jarige dochter van een geneesheer te Versailles de woning van haar ouders, om te gaan logeeren by een bloedverwante te St. Quentin. In den loop van den avond seinde zy uit Parijs, dat ze den trein had gemist en den volgenden ochtend zou doorreizen. Aangezien men sinds dien niets meer van haar hoorde, waarschuwde de vader de politie. Het ingestelde onderzoek bracht al spoe dig aan het licht, dat het telegram niet door het verdwenen meisje zelf was aange boden aan het telegraafkantoor, doch door een jongmensch. Men dacht dus aan een liefdesgeschiedenis en het onderzoek werd gestaakt; nadat de recherche een oogenblik het spoor van het paar te La Rochelle had teruggevonden. Verleden week vonden twee soldaten die een wandeling maakten in hel bosch van 0ntaine-bleau, het instaat van ontbinding er keerende lyk van een jong meisje. Bij onderzoek bleek dat de verdwenen jonge dame te zyn. De houding van het ijk wekte het vermoeden, dat de ongeluk kige een vreeselyken doodstrijd had gehad de autopsie wees uit, dat het meisje inder daad den hongerdood gestorven was. Sporen van geweldpleging waren op het meisje niet te vinden. Men vermoed nu, dat het meisje, beronw van haar avontuur gekregen, haar vriend verlaten heeft en, niet naar haar ouderlijk huis durvende terugkeeren, een schuilplaats heeft gezocht in liet bosch van Fontainebleau en daar van honger is gestorven. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur! Wil u s.v.p. onderstaande in uw blad opnemen, by voorbaat myn dank. Aan Heeren Ingelanden van de Generale Dijkage Stellendam. Mijne Heeren Met deze roep ik allen op ter vergadering, te houden op 24 Dec. 1912 in het Hotel de Gouden Leeuw te Goedereede. Men zal zoo zeggen dat is vrijwel over bodig, dat weten wij wel, door de ontvangen oproeping voor deze vergadering. Dat is ook zoo, maar omdat daar zoo weinig ge bruik van gemaakt wordt, roep ik u nog eens op per Ingezonden stuk. Voor de derde maal staan wy vooi een verkiezing voor een lid van 't Bestuur. Nu heb ik al jaren lang die vergaderingen bezocht, en iedere keer opnieuw mij verwonderd, dat zoo weinig Ingelanden die vergadering bezoeken, waar toch hun belangen, zelfs geldelijke belangen worden behandeld. Nu was mijn doel eens te probeeren of dat op deze manier eens, niet alle Ingelanden, dan toch wel a/s tegenwoordig zullen zyn. Ik zou nu eens willen dat in facatuure Lodder iemand gekozen werd, niet met 1 of l'/i bunder land, zoo als nu al enkele malen gebeurd is, maar iemand die kennis heeft van polders- zaken, mij dunkt er zitten nu heeren genoeg in om rekeningen na te zien en controle uit te oefenen. Nu verzoek ik beleefd, de Ingelanden die dit met mij eens zijn, op te komen op de vergadering van 24 December 1912, en te stemmen als één man op den heer Jac. Meijer, die volgens mijn inziens aan de eischen voldoet. Vetrouwende, dat ik nu op deze verga dering weer moet verwonderen, nu niet dat er zoo weinig zijn, maar dat er nu zoo veel gebruik wordt gemaakt van hun rechten. Een iDgeland van de Generale Dijkage van Stellendam. Landbouw. De Landbouw Onderlinge. P. 0. C. „Overflakkee". Het Aantal leden bedroeg op 1 October 1910. 81 leden. 1911. 123 1912. 153 Het Aantal ongevallen bedroeg in October 1910. 2 duur 17 en 49 dagen 1911. 3 9. 11 en 46 dagen. 1912. 7 5. 9. 9. 13. 14.22 en 46 [dagen. Door de Directie is: gezien de Geneeskundi ge rapporten, en op advies der P. O. C. „Over flakkee8 van 4 December aan een invalieden werkman te Middelharnis een blijvende uit- keering toe gekend van 70°/0 van een jaar loon groot f 868 en aan een do. te Acht huizen een blijvende uitkeering van 26°/8 van een jaarloon groot f 810. Melissant, 17 Dec. 1912 A. W. Keijzxr, Secretaris. it

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 3