las ZUID-H0LL1NDSCIE EN ZEEUWSCHE EILANDEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, Aarde Aarde :e, leveren wij i nog op zeer /oorwaarden. oonten, met meer sschen den tekst. in. ULDEN Zee-aên Landkaarten. a f 1,— MSTERDAM L GRAAUW, Aarde, Het Egyptische Monster. r maand. et in drie kloeke at 27 bij 19 c.M., laie prachtbanden s f 27,50. ïstaand inleidend f zal zijn om tot »emeend voor de *en, en wel door bilde steden, zee- geheele wereld. K voor een ieder l bij inteekening rwijl de betaling ke voordeelige en weer. Men roorraad zeer t hiervoor, van 1,te betalen tELD-ATLAS. HandieeJcening lit dan te vermelden. ONZE EILANDEN VOOR 06 Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 3 Zaterdag 7 December 1912 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote Le Iters naar plaatsruimte. Buitenlandsch Overzicht. Er iB in de berichtgeving over de voor waarden, waarop de wapenstilstand tus- schen Turkije met Bulgarije, Serviö en Mon tenegro is tot stand gekomen, al naar zy uit Constantinopel of Sofia en Belgrado ons bereikt, op een belangrijk punt een flagrante tegenstrijdigheid. Volgens de telegrammen uit Sofia en Bel grado, zou een dier voorwaarden zijn, dat de belegerde vestingen, Adrianopel en Skoe- tari, niet van nieuwe proviand zouden mogen worden voorzien, zoolang de wapen stilstand waarvan de termijn onbepaald is; of tot de definitieve mislukking der vredesonderhandelingen duurde. Vrij algemeen zijn vooral op grond van deze bepaling de voorwaarden voor Turkije beslist nadeelig gevoerd. Immers wanneer Adrianopel en Skoetari op hun aanwezigen levensvoorraad aangewezon bleven, zouden deze plaatsen binnen korten tijd zich tocb nog, en dan zonder strijd, aan bun belege raars moeten overgeven. En tegelijkertijd zouden de Bulgaren eD Montenegrijnen aldus bij de vredesonderhandelingen een krachtige pressie op Turkije kunnen uitoefenen, het welk er natuurlijk veel aan gelegen was deze overgave te voorkomen. Aan den anderen kant zouden de Bulgaven wèl algeheels vrijheid krijgen, over tien dagen, na de opheffing van de blokkade der Zwarte Zeehavens door de Turksche oorlogsschepen, om hun troepenmacht in Thraciö te proviandeeren. Verder heette het in de Bulgaarsche en Servische berichtgeving, dat de vredesonder handelingen eerst over een tiental dagen zouden beginnen. "Wat natuurlijk óók in Turküe's nadeel zou zyD. Geheel in strijd biermede zijn de telegram men uit Constantinopel, die berichten, lo. dat de belegerde Bteden wèl geproviandeerd zullen mogen worden; en 2o. dat de vredes onderhandelingen onmiddellijk zullen be ginnen. Welke berichtgever de juiste is, zal weldra blijken. Doch het heeft er allen schijn van of de Turksche ditmaal meer vertrouwen verdient dan de Bulgaarsche. Volgens een telegram uit Constantinopel, dat men in 't Eerste Avondblad heeft gevonden, zou reeds de eerste trein met levensmiddelen naar Adrianopel zijn vertrokken, terwijl de haast met 't aanwijzen der vredes-onderteekenaars allerminst op een uitstel van nog 10 of veertien dagen wijst. Wellicht hebben de Bulgaarsche en Servische Regeeringen er wat tegen opgezien de werkelijke, voor de Turken gunstige wapenstilstandsvoorwaar den onmiddellijk bekend te maken, waartoe zij in hun sterke vredes-behoefte hebben toegestemd. De Süd-Slavi8che Korrespondenz ontving gisteren het volgende telegram uit Belgrado jDinsdagavond werd alhier bekend, dat 33 TT ILLBTO iT. Toen hij dit zag, verachtte Pharaoh de Israëlieten en weigerde nogmaals hun ver zoek in overweging te nemen, waarop Mozes het land met luizen, vliegen, booze zweren en machtige stormen teisterde en eene groote duisternis, waarin de menschen elkaar niet konden zien, deed neerdalen. Weer riep Pharaoh, die nog altijd op Mozes vertoornd was, Ptahraes in zijne tegen woordigheid en vroeg hen om zjjn raad in deze. Daar hij reeds met zijne naburen in oorlog was, had hjj geen verlangen, deze bende over zijne grenzen te laten gaan, alleen om met zijne vijanden tegen hen samen te doen. En toch hen in het land te houden en misschien nog meer gestraft te worden, was even gevaarlijk. Mozes was een streng man en zooals de Koning al te goede reden had te weten, was niet iemand om mee te spelen. Dien morgen dan had hij-om gehooT gevraagd en had Pharaoh, indien h|j steeds volhield te weigeren met een pest bedreigd, die door het geheele land den dood van eiken eerstgeboren zoon zou veroorzaken. Griekenland besloten had uit het Balkanver- bond te treden en wel zeer spoedig. Het schijnt niet meer aan twijfel onder hevig, dat het Balkanverbond in zijn ouden vorm heeft opgehouden te bestaan, daar de hoop, dat do geschillen tusschen Bulgarije en Griekenland bijgelegd zullen worden vervlogen is. Deze geschillen zijn van zoo ernstigen aard, dat men zelfs reeds rekening houdt met de mogelijkheid van een militair conflict. Hoe jos de Balkanalliante was, blijkt ook hieruit, dat het slechts met groote moeite gelukt is Montenegro te weerhouden van het aanknoopen van afzonderlijke onderhande lingen met Turkije. Eerst toen gedreigd werd, dat de financieele ondersteuning, die Bulgarije sedert het begin van de vijandelijk heden aan Montenegro verleent, zou ophou den, gelukte bet Koning Nikita tot andere gedachten te brengen. De Balkanregeeringen beschuldigen Griekenland, dat bet sedert geruimen tyd reeds afzonderlijk en geschei den is opgetreden. Het was bekend, dat twee Turksche onderhandelaars naar Athene ge komen waren om onderhandelingen te voe ren. Dat het den ouden Kiamil pasja gelukt is de militaire Balkanalliantie te doen uit eenvallen, heeft te Belgrado groote teleur stelling en ongerustheid gewekt. Serviö schijnt thans te trachten zich zoo nauw mogelijk aan te sluiteD by Bulgarije." Aan den correspondent van het Berliner Tageblatt te Constantinopel ia op het Mi nisterie van Oorlog aldaar medegedeeld dat er 90 procent waarschijnlijkheid bestaat voor het voortzetten van den oorlog. Ter adstructie dezer zienswijze laten wy thans hier een en aDder volgen uit het inter view, dat deze correspondent heeft gehad met Noradoenghian, den Turkschen oorlogs minister, en waarbij ook Seifeddin Ley de laatste Turksche gezant te Rome vóór den oorlog, in Tripoli tegenwoordig was. Wanneer de onderhandelingenonverhoopt mochten afspringen, dan is Turkije volko. men bereid, om den oorlog voort te zetten, verklaarde Noradoenghian. Turkije is daar toe in staat, want het bevindt zich thans In een zeer gunstigen militairen toestand en ia op alles voorbereid. „Is Turkije dan niet aan het einde van zijn krachten?" vroeg de correspondent. De Minister: „Geen quaestie van. Voor Turkije is de oorlog om zoo te zeggen eerst begonnen. Kijk toch eens naar onze prach tige Anatoliscbe troepen, die dag aan dag naar Constantinopel stroomen Zijn dat geen soldaten, die de vergelijking met uw Duit- sche grenadiers kunnen doorstaan De correspondent moest den Minister ge- lijk geven. De soldaten die men thans in eindelooze colonnes naar Tsjataldsja ziet marcheeren, zyD, zooals hij schrijft „tadel los". Zij hebben niets gemeen, met de reser visten en recruten, die aan de thans verloren slagen deelnamen. De Minister deelde mede, dat de vredes onderhandelingen waarschijnlijk in een Nu zag Pathmes, die, zooals ik gezegd heb, een sluw man was, en die reeds on dervonden had, wat het zeggen wilde, als zijn raad de goedkeuring van zijn meester niet wegdroeg, zich niet alleen in moeilijke maar ook gevaarlijke omstandigheden. Of hij moest zich ten gunste der Hebreeuwen uitlaten en nog eens gevaar loopen van Pharaoh's toorn op te wekken, öfhij moest de partij van zijn meester kiezen en na dat gedaan te hebben, alles in 't werk stellen om de straf, die Mozes bepaald had, ie voorkomen. Na angstige en kommervolle uren doorgebracht te hebben, besloot hy het laatste. Na zijne medetooveDaren geraad pleegd te hebben, verzekerde hij Pharaoh bij de eer der goden.dat, wat de Israëlieten voorzegd hadden, nimmer zou gebeuren. Gesterkt door deze belofte, weigerde Pha raoh nogmaals den vreemdelingen hetland te verlaten. Als een gevolg werd de eerst geboren zoon van den Koning, van wien hij meer hield dan van zijn koninkrijk, het slachtoffer eener geheime ziekte en stierf dien nacht, zooals alle Egyptische eerstge borenen, rijke en arme. Naar de woordeo van uw eigen Bijbel „en er was een groot geschrei in Egypte, want er was geen huis, waarin niet een doode was." Toen haatte Pharaoh zijn raadgevers met de bitterheid, die in hem was, en hy besloot, dat Ptahmes in dn «etste plaats zou ateiven. HÜ zocht neutraal land zouden plaats hebben, doch in geen geval te Tsjataldsja, waar een volkomen gebrek aan comfort heereebte. „Wat zegt uwe excellentie van de zoo- naamde Turksche gruwelen vroeg de correspondent. De Minister liet den correspondent de officieele verklaring zien, welke de Porte daaromtrent had gepubliceerd, en vervolgde: „Vraag er alle gezanten en consuls naar, vraag het aan allen, die de Turksche volksziel kennen en men zal u zeggen, dat de zoogenaamde Turksche gruwelen onzin en leugen zijn. In deze kringen weet men precies, aan welken kant demoorden worden gepleegd." „Wat zal uit Adrianopel worden, Excel lentie?" vroeg de correspondent „wanneer de vrede tot stand komt?" De Minister: „Het blijft Turksch." „En de omliggende provincie?" De Minister: „Ook Thracie en nog vele andere streken zullen Turksch blijven." „En Saloniki?" De Minister: „Ook Saloniki blyftTurkscb." „Maar de Grieken zouden het toch gaarne willen hebben!" meende de correspondent. De Minister glimlachte slechts zonder antwoord te geven. „Turkije is dus nog niel vernietigd", sprak de correspondent, „het heeft nog een toe komst 1" „Daaraan mag zelfs niet getwijfeld wor den", antwoordde de Minister. „Het Otto- maansche Rjjk is vol van onuitputtelijke bronnen en hulpmiddelen. De krachten der Balkanstaten zijn daarentegen nagenoeg uitgeput, terwijl Turkye nog over ontelbare economische ressources beschikt." „Zijn de Balkanstaten bereid Turkye concessies te doen De Minister„De Balkanstaten weten, dat zy het ook in de toekomst met ons moeten klaarspelen. Zy weten verder, ik herhaal het, dat de militaire toestand van Turkye zeer verbeterd is, dat Turkije dus eventueel den oorlog met goede kansen kan voortzet ten. Bij de vredes-onderhandelingen zal men overigens wel goedschiks of kwaadschiks moeten terugkomen op het program der Bal kanstaten zoowel als op de bekende verkla ringen der mogendheden, welke by het be ginnen van den oorlog zijn gepubliceerd." Voorts verklaardede Minister nog, dat hij, voor het geval Turkije met de Balkanstaten tot een schikking kwam, een Europeesche conferentie niet noodig achtte tenzij dat de groote mogèndheden deze begeerden om zekere belangenquaesties te regelen. Het intervieuw werd besloten met een beleefds- phrase van den Minister aan het adres van Duitscbland en den Duitachen gezant, baron Wangenheim. De Turksche Staatscourant publiceert een Irade betreffende de uitgifte van schatkist biljetten tot een bedrag van 3,800,000 Turksche ponden. Naar verluidt zal de helft hiervan worden overgenomen door buiten- landsche Mohammedanen. hem met het doel hem te laten dooden, maar de Toovenaar was bytyds gewaar schuwd en was naar de bergen gevlucht, waar hij zich gedurende vele maanden verborg. Langzamerhand leed zijne gezond heid onder de inspanning, hy werd zwakker en zwakkeren op zijn vijftigste jaareischte Osiris hem weer op. Er werd toen gezegd, dat naar de ronde, die hij Pharaoh had laten doen en de ellende, die hij over Egypte had gebracht en omdat hy valschelyk in den naam der goden had gezworen, hij gedoemd was eeuwig te blijven leven. Dit echter kon zoo niet geweest zijn, aangezien hy in de bergen stierf en zyne mummie in hét graf, waaruit uw vader ze nam, begraven werd Dit is de geschiedenis van Pthames, de geliefde van Ptah, zoon van Netruhötep, Opperste der Toovenaren en Profeet van het Noorden en Zuiden." HOOFDSTUK XII. Vreemd als het mag schijnen, als al de omstandigheden, die de reis vergezelden, in aanmerking genomen worden, moet ik bekennen, dat de Nyltocht een der genot volste tochten was, dien ik ooit ondernomen heb. Het is waar, het weer was warmer dan aangenaam was, maar als je Egypte midden in den zomer bezoekt, moet je in Bij de Tsjatald8jalinie zyn de Turken begonnen barakken te bouwen voor de overwintering der troepen. De buitenland- sche militaire attachés zyn naar Constan tinopel teruggekeerd. Miss Alt, de zestigjarige Engelsche vrouw, die, gelyk wij bericht hebben, de eerste was, om hulp te verleenen aan de verwaarloosde choleralyders te San Stefano, heeft zich thans, naar wy uit Engelsche bladen lezen, overwerkt. Men gelooft niet, dat zij cholera beeft. Vóór San Stefano zijn barakken gebouwd voor de choleralijders. Daar de ziekte min der is geworden, heeft de regeering bevolen, dat de scholen te Constantinopel weer ge opend zullen worden. In de Turksche hoofdstad blijft het rustig, en het gerucht gaat, dat de Duitsche kruiser Goeben weldra Constantinopel verlaten zal. In zekere krin gen der stad heerscht ongerustheid over de opeenhooping van troepen bij de Tsjataldsja- linie. Men meent, dat bet werkelijke gevaar voor onlusten ook in 1878 eerBt is ontstaan, toen in den voorloopigen vrede te San Stefano de Turksche troepen in de stad waren teruggekomen. De Katholieke Staatspartij in Duitsch- land is zeer verontwaardigd, dat de Duitsche Ryksdag zich verklaard heeft tegen de vrijheid, die men van Beierschen kant aan de Jezuïten wilde laten. Deze teleurstelling heeft het Centrum zoo getroffen, dat het tot een breuk met de Duitsche regeering is gekomen en in de oppositie is gekomen. Het Centrum kan dit doen, omdat het gelijk kundige fractieleden het reeds dadelijk na den 25n Januari hebben uitgere kend, met de sociaal-democratie een meerderheid kan vormen die in staat is om de Regeering ernstige onaangenaamheden te veroorzaken. Niets is veranderlyker dan het Centrum. Al heeft het zich gisteren nog, in vereeniging met de conservatieven, als de getrouwe bondgenoot van troon en altaar voorgedaan, heden vertoont het zich als de werkelyk vooruitstrevende party, als de vertegen woordiging van de vrybeid, en morgen reeds gaat hot met de radicaalsten der radicalen over tot de scherpste oppositie. Zoo wisselt het Centrum van kleur, al naarmate de behartiging van zijn bijzondere ultramon- taansche belangen 't best door de Regeering, door de rechtsche partijen of door de opposi tie kan geschieden. Welke politieke, economische en sociale gevolgen deze politiek van het Centrum heeft, dat is geheel voor rekeDing van deze in haar machtsbewustzyn gekrenkte party. De meerderheid in den Duitschen Ryksdag verkeert in een moeilü'ke positie, maar de werkzaamheden zullen ook zoo geleid kun nen worden, wanneer de sociaal.democratie verstandig blijft. Aan de sociaal-democratie zal het thans liggen, of zy in vereeniging met de linkerzyde eeu verstandige vooruit strevende politiek wil voeren, die de Regee ring thans moet goedkeuren, of dat zy door dat opzicht op eene kleine teleurstelling voorbereid zyn. Van dat wy opstonden totdat wy naar bed gingen brachten wy den tijd onder het dekzeil door. Daar lazen, praatten en sloegen wij het tafereel aan eiken oever gade, terwijl ik de laatste hand legde aan het schilderij, dat ik den namid dag, nadat wij Cairo verlaten hadden be gonnen was. Toen het naar myn genoegen op den zevenden dag van onze reis voltooid was, den dag waarop wij, zooals wij ver wacht hadden, te Luxor aankwamen, liet ik bet Pharos zien. Hy bekeek het oplettend en het duurde eenigen tijd, voordat hy zijne opinie gaf. „Ik wil je myn compliment maken en je zeggen, dat ik het een treffend product van je kunst vind," zeide hij, toen hy eindelijk sprak. „Ook moet ik bekennen, dat bet mij een raadsel is. Ik begrijp niet, waardoor je geïnspireerd werd. Er zijn dingen op dit schilderij, belangrijke kleinigheden in de kleeding en bouwtrant, die dit weet ik zeker, nog niet in deze eeuw gezien zyn, en waarvan men evenmin gedroomd heeft. Hoe je daarvan hebt kunnen weten, ligt buiten myn begrip." „Ik heb u reeds gezegd, dat dit schilderij voorstelt, wat ik ln myn visioen zag," antwoordde ik. „Dus je gelooft nog, dat je een visioen zaagt?" vroeg bij, terwijl bij weer ouder- de hardnekkigheid harer partijpolitieke opvattingen de reactie te hulp zal komen. Dinsdag heeft Lloyd George in het La gerhuis een belangwekkende rede gehouden over het vrouwenkiesrecht, ter gelegenheid van de ontvangst van 50 vertegenwoordi gers der Welshwomen's Liberal Associati ons door de Welshe parlementaire groep. In verband met de indiening van bet kiesreebtontwerp verklaarde de Minister, dat, indien een amendement ten gunste van het vrouwenkiesrecht werd voorgesteld, de RegeeriDg dit zou overnemen, hoewel hy meende, dat de vooruitzichten om een meerderheid te verkrijgen niet bijzonder gunstig waren. Hy betreurde het, dat de zaak aanzienlijk was benadeeld door de strijdlustige suffragettes, wier aanslagen op den premier en andere Ministers het voor de leden van het Kabinet en voor vele liberalen moeiiyk haaden gemaakt de bewe ging te blijven ondersteunen. En als de premier niet een man van zijn woord was, die zich niet liet afschrikken door persoon- ïyke daden, zou het voor Lord Haldane, voor Edward Grey en voor hemzelf moeilijk geweest zijn om te handelen, zooals zij wilden. In het begin van het volgend jaar, ver volgde Lloyd George, zou het kiesrechther- vormings-ontwerp door de Regeering by het parlement worden ingediend. Daarop konden dan vier amendementen worden voorgesteld. In do eerste plaats om het wooid „man nelijk" te schrappen, hetgeen den weg zou openen voor een amendement om vrouwen op de kiezerslijst te plaatsen. Een ander voorstel was om alle vrouwen boven 21 jaar het kiesrecht te geven. Dit meende hij echter, dat de Regeering niet zou kuDnen ondersteunen. Vervolgens had men het verzoeningsont- werp dat het stemrecht zou beperken tot vrouwelijke hoofden van een gezin. Het vierde amendement was gebaseerd op het systeem, dat eenige jaren geleden in Noorwegen was ingevoerd, en dat zeer goed scheen te werken. Dit systeem kende het stemrecht toe aan vrouwelijke hoofden van gezinnen .en aan de echtgenooten van ge huwde kiezers. Persoonlijk wasLloyd George niet voor het verzoeniDgsontwerp. Hy voel de veel meer voorhetNoorweegschesysteem, dat aan ongeveer 6 000.000 vrouwen het. kiesrecht zou geven, en hij spoorde de parlementsleden aan hierover te beraadsla gen, en eensgezind een amendement in te dienen. Ten slotte, zeide Lloyd George, hoop ik dat het duideiyk zal zyn, dat wy ons af scheiden van de geweldenarijen, die er zooveel toe hebben bijgedragen om de publieke opinie tegen het vrouwenkiesrecht in te nemen. Bij de bijeenkomst der Interparlementaire Unie, in September te Genève gehouden, is ook de vraag weder besproken, hoe tot een wetsch grinnekte, den aap opnam en zyne ooren streelde. „Dat zal ik biyven doen," antwoordde ik. „Niets zal mijn geloof in dat opzicht aan 't wankelen brengen." Op dit oogenblik voegde Fr&ulein Valerie zich bij ons, waarop Pharos haar het schil derij overhandigde en haar om haar oordeel vroeg. Zij keek er aandachtig naar,terwyl ik met eenige vrees wachtte. „Het is zeer kunstig," zeide zy, nogaltyd er naar kijkende, „en prachtig geschilderd maar, als ik het zoo mag zeggen, ik weet niet of het mij wel geheel bevalt. Er is iets in, wat ik niet begrijp. En zie, u heeft de gestalte in bet midden het gelaat van mijnheer Pharos gegeven," Zy keek van het schilderij naar my, alsof zy de reden wilde weten, waarna wy beiden Pharos aankeken, die vóór ons gezeten was, als gewoonlyk in zyne zware reisde ken gewikkeld, met den aap Pektes, die uit zyne standvastige schuilplaats onder zyn meestersjas, naar ons gluurde. Op het oogen blik wist ik niet te antwoorden. Het zou te dwaas geweest zyn, haar op klaarlichten dag, met de prozaïsche modderbanken aan weerskanten van den Nyl,terwyl de Egyp tische matrozen achter op het dek het houtwerk waschten, verteld te hebben, dat ik in mijn visioen overtuigd was geweest, dat Pharos en Ptahmes één en dezelfde i

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1