LAND iDIJK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO, ZU1D-H0LLANDSCHE EN ZEEOWSCHE EILANDEN KANT, 30P lp- of Dtbank Boschgrond, AWDSCH CREDIET. oederen, enz voor oe Het Egyptische Monster. foon 855. iaraat iet artisten- pil Rüinhildt ingebouwd. partement Middel- ir Maatsch. tot Nut ntonder borgtocht tot f 500. geschieden bij den jster MIDDELHARNIS. Gelderland, dicht paar minuten af- poor, uwland isgemaakt, 90U0,direct te ischt kan een ge- egen 4% a!s hy- gevestigd blijven, Alphen a/d Rijn. ALKMAAR, Teleloon 73. APPEN: ENKHUIZEN, Westerstraat 6. s-GRAVENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. illioen G tilden an yolge8tort. AP verleent Cre- in deposito, belast en verkoop van sluit belecningen erricht verder alle het Kassiersvak te 3 o/0t ptember 1912. f 6.090.624.93 - 1.526.571.78 - 270.447.42 De Directie J. F. MOENS. T. Mr. M. MOENS Middelharnis en koogh HARM. \ARDF! Dirksland. t, Nieuw-Helvoet. ONZE EILANDEN Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 51 Zaterdag 9 November 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advjrtentién van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buiteulandsch Overzicht. Zal de Balkanoorlog de vernietiging van Turkije tengevolge hebben? Het heeft er al den schijn van. Op goeden grond wordt verzekerd, dat voor het geval de Bulgaren door de linie van Tjataldzja breken en op Konstantinopel aanrukken, 'het hof en de regeering naar Klein-Azië oversteken en alle verantwoorde lijkheid voor de gevolgen van zich afwer pen. Al kan dit bericht waar zijn, beschouwt men het meer als een weuk om tusschen- komst van de mogendheden te verkrijgen. Zeker is de militaire positie van Turkije niet geschikt om het geloof te staven dat de Turken de Bulgaren kunnen tegenhou den, indien koning Ferdinand de hoofdstad wenscht te veroveren. Het schijDt echter, dat de Turken in goede orde op de linie Tajatadzja terugvallen, al zijn er geruchten, dat de rechtervleugel we gens gebrek aan voedsel aan het muiten is, in weerwil van de groote voordeelen die hij heeft betaald. Of koning Ferdinand al of nietConstan- tinopel binnentrekt, kan het voldongen feit niet wegnemen, dat er in Europa een nieuwe groote mogendheid geboren is: de Balkan- bond. Dit is het groote feit, dat uit alle berich ten van de laatste dagen zich met niet te miskennen duidelijkheid heeft geopenbaard. Het blijkt uit de fiere taal welke de nieu w-benoemde Servische gezant te Weenen in een intervieuw heeft doen hooren. Hij verklaarde, dat op dit oogenblik eike inter ventie der groote mogendheden ten behoeve van den vrede van de hand zou worden gewezen, daar de militaire operaties nog niet zijn „voltooid". En wanneer dan ein delijk op het .juiste tijdstip" een bemiddeling der Mogendheden mocht worden aanvaard, dan zouden de vier Balkanstaten ook in diplomatiek opzicht eensgezind blijven. De Balkan-entente zou dan worden tot een Balkanbond. Aldus de verklaring van dezen Servischen diplomaat. En hoe de zg. „Balkanbond" denkt over de begeerten der groote mogendheden naar een deel van den Turkschen buit, kon men opmaken uit hetgeen een ander Servisch Staatsman, de minister van Handel te Bel grado aan een correspondent van de Temps daaromtrent heeft gezegd. Oostenrijk zal een spoorwegverbinding" krijgen van het Bosnische spoorwegnet door Servië met de zee. Daarmede zal het tevreden moeten zijn. „Vraagt men ons iets anders, dan zullen wij daarover zelfs niet in bespieking tre den". En ook: „Niemand in den Balkan zal toestaan, dat één der groote mogendheden andere commercieele of economische voor deelen verwerft, dan dezulke, welke tusschen de groote Europeesche Staten gebruikelijk zijn en door internationale verdragen gere geld op voet van gelijkheid." PETTILLBTO ST. 22 „Nog eens zeg ik u, mijnheer Forrester, hoe weinig u hem kent en hoe gering u zijne krachten schat! Daar ge mij er tot genoodzaakt hebt, laat mij u zeggen, dat ik twee keer getracht heb te doen, wat u mij voorstelt. Eens in St. Petersburg en eens in Noorwegen. Hij had mij doen verschrik ken en toen zwoer ik, dat ik liever sterven wilde, dan zijn gelaat weer te zien. Bijna van den hongerdood omkomende, terwijl ik mij zoo goed als ik kon met mijne viool onderhield, ging ik naar Moskou, vandaar naar Kieuw en Lemberg en over de Karpa ten naar Boedapesth. Eenige oude vrienden van myn vader, wien ik in mijn nood om raad moest vragen, namen my in huis. Ik bleef eene maand bij hen en hoorde niets van monsieur Pharos. Toen op een nacht, toen ik alleen in my'ne slaapkamer zat, nadat raijDe vrienden ter ruste waren ge gaan, kwam er een vreemd gevoel over mij, dat ik niet alleen was een gevoel, dat iets, ik weet niet wat, achter mij stond, mij aansporende om het huis te verlateD Het klinkt als het beroemde „Italia fara i se", van Ctvour. Zal Oostenrijk en zal ook Italië zich hierbij neerleggen, speciaal wat Albanië betreft De correspondent van het „Berliner Tage blatt" te Weenen meldt hieromtrent dat de beide bovengenoemde Staten het volgende zouden overeenkomen Oostenrijk-Hongarye en Italië erkennen de eischen der Balkanvolken. Tot den Balkan behoort echter ook Albanië en dit gebied moet onaangetast blijven. Oostenryk-Hon- garye en Italië zullen beide met alle beslist heid dat standpunt handhaven. Men wenscht te Rome en te Weenen, dat aan Albanië autonomie zal worden verleend en dat een vorst aan 't hoofd van den Staat wordt ge plaatst. In dezen geest zal ook deltaliaan- sche Minister van Buitenlandsche Zaken San Giuliano te Berlijn voorstellen doen aan de Duitsche regeering. En uit Boekarest wordt gemeld, dat daar 'n Albaneesch congres zal plaats hebben om over de toekomst van Albanië te beraad slagen. In Duitschland schijnt men echter ook al weer volgens een Reuter telegram waarin de meening van den Duitschen diplomaat baron Focker wordt weergegeven zich reeds te hebben neergelegd by de zienswijze der mogendheden. Immers men zou daar de belangen van Oostenrijk door de spoorweg- verbinding met de Aegeische zee, voldoende behartigd. Indien nu de hier medegedeelde meenin gen beide een grond van waarheid hebben, hoe valt dit dan te rijmen met de volkomen eensgezindheid van Duitschland en Oosten rijk Intusschen hebben alle groote mogend heden zonder onderscheid zich reeds in zoo verre geschikt naar den nieuwen toestand, dat zy tegenover de noodkreet van Turkije een zeer gereserveerde houding hebben aan genomen, en verklaard hebben niets te zul len doen wat de overwinnenden Balkansta ten zou kunnen ontstemmen. Misschien wil men wel, door een zeer correcte houding in de formeele onderhande- lingsquaesties, de Balkanmogendheden gun stig stemmen voor de toekomstige bespre kingen over den Turkscben buit. Volgens een bericht uit Weenen zouden de Balkanstaten, vóórdat zij aan vredes onderhandelingen met Turkije denken nog eerst het volgenden miltaire programma ten ten uitvoer willen leggen le. De slag van Tsataldzja, die tegen het einde van deze week vermoedelijk nog zal plaats hebben, 2e. de verovering van Adria- nopel, 3e. de verovering van Saloniki en Monastir en 4e. de inneming vanSkoetari. De opmarsch der bondgenooten schrijft de „Kölnische Ztg." in een artikel over den opmarsch naar Saloniki Monastir wordt van alle kanten voortgezet. De Bulgaarsche divisie, die door het Mestadal naar het zuiden oprukt, heeft van uit Newrokop de spoorlijn Saloniki-Dedeagatsch by Boek bereikt. Het kleine station ligt ten O. van Drama bij den en het woud, waaraan het grensde, in te gaan om er den man, dien ik meer dan armoede, dan gebrek, zelfs meer dan den dood zelf vreesde, te ontmoeten. Niet in staat te weigeren of zelfs met mij zelve te overwegen, stond ik op, sloeg een mantel om mijne schouders, en toen ik de trappen afgekomen was, deed ik de grendels van eene deur af en liep snel het pad af naar het donkere woud. waarvan ik zoo even gesproken heb. Ongeloofelijk, als het mag schijnen, ik had mij niet bedrogen, Daar was Pharos op een gevallen boom gezeten, mij opwachtende." „En het gevolg?" „Het gevolg was, dat ik nooit naar het huis, dat ik verlaten had, terugkeerde, noch mij eenigszins kan herinneren, wat er by ons gesprek gebeurde. Kort daarop, zoo herinner ik mij, bevond ik mij in Parijs. Maanden daarna vernam ik, dat my'ne vrienden overal te vergeefs naar mij ge zocht hadden en ten laatste tot de gevolg trekking gekomen waren.dat mijne melan cholie mij bewogen had my van kant te maken. Ik schreef hun om te zeggen, dat ik in veiligheid was en om hunne vergeving te vragen, maar mijn brief is nooit beant woord. Den volgenden keer was het in NoorwegeD. Toen wy daar waren werd een jonge Noorweegsche pianist onder de betoo- vering van zijn invloed gebracht. Maar de ingang van een pas, waardoor het plaatsje van strategisch belang wordt. Verder weste lijk gaat een Bulgaarsche divisie doorliet Stroemadal naar Demibissar. Het Servische hoofdleger heeft atdeeliegen noordelijk over Kalkandelen naar Gostivar en verder zuide lijk naar Prilep gezonden, terwijl het gros langs de Wardar onmiddelyk naar Saloniki oprukt en Demirkapoe bezet heeft. Vanuil het westen komt den Serviërs het Grieksch hoofdleger ouder kroonprins Konstantyn tegemoet, dat by Jemidschei een Turksch legerkorps heeft verslagen en naar SaloDiki teruggedreven. Het beschikt niet meer over zyn volle sterkte, want het heeft'n divisie naar Monastir gezonden, die thans op sterke vijandelijke krachten isgestuit, en bij Banitza een verdedigend© positie heeft ingenomen. Op den marsch van Selfidsche (Servia) naar het N.W. heeft het by Kailar en Nabaukieu met succes gevochten. Het hoofdleger vermeesterde westelijk van de meren bij Ostrowo en Petresko den pas uit de zuidelijke vlakte naar die van Monastir over de uitioopers van de Malareka, die 950 M. hoog is. De pas ligt op zyn hoogste punt 770 M. boven de zee en ongeveer 160 M. boven de vlakten, welke hij verbindt. On middelyk daarachter ligt aan de noordzijde het dorp Bonitza. De zacht naar het N. toe afloopende bergen leveren een wijd schiet veld tegenover een vyandelykea an val vanuit het ongeveer 12 K.M. verwijderde Fio rina. De beide vleugels der positie grenzen aan het gebergte. Ook zwakkere krachten verzekert de „Kölnischo" kunnen hier taai verzet bieden, vooral als het slechts om korten tijd te doen is en versterkingen in de buurt zyn. Het snelst konden die versterkin gen worden aangevoerd door het Grieksche hoofdleger langs de lijn van Wertekop en Keraferia, als rollend materiaal in handen der Grieken is gevallen en de wegen niet vernield zijn. Dertien tunnels en een reeks bruggen over diep insnijdende rivieren zijn bier over 20 K.M. geplaatst en stellen in staat tot een snelle en moeilijk te herstel len onderbreking van het verkeer. Tijdens de vele benden-invallen werd daar om door de Turken steeds een uitgebreide bewakingsdienst ingesteld. Maar zelfs by vernieling van den spoorweg is op den straatweg van de meren van Ostrowo en Petresko naar de vlakte van Saloniki de snelle opmarsch van versterkingen mogelijk- Fiorina, waar de Turkscbe troepen staan, ligt aan den uitgang van een bergkloof welke wordt gevormd door een zijriviertje der naar het O. in de Roboenabergen loopende Tscberna. De meeste inwoners zyn Moham medanen tusschen de Grieksch sprekende orthodoxe Slaven en de Bulgaarsche aan hangers van het exarchout heerschte vroe ger een woedende vijandschap,en wederzijds werd de burgeroorlog op de gebruikelijke wijze door benden gevoerd, welke de christe lijke boeren met revolver en dolk trachtten te dwingen tot het overgaan naar hun kerk genootschappen. Een goede straatweg loopt_ door de vruchtbare vlakte naar het N' (Monastir). Nog vernam de „Köln. Ztg." uit Belgrado reeds Dinsdag: Serviëis enMontenegrynen hebben zich reeds voor drie dagen vereenigd. Heden moeten ook Serviërs en Grieken zich hebben vereenigd om samen voort te rukken. De berichten over het zegevierende door dringen van hetBulgaarsche leger bevestigen hier de meening, dat de oorlog zyn eind nadert; men denkt er echter niet aan, de Servische troepen op te houden zoolang zij niet de Adria hebben bereikt, wat vooral door de Servische pers wordt geëischt in verband m6t de officieuze uitlatingen op den Weenschen Ballplatz. last van de ellende was te zwaar voor hem om te dragen, zoodat hy zichzelven doodde. In een zijner wreede oogenblikken waar mede ik als zijn lokmiddel, gewerkt had. Toen ik besefte, welke rol ik onbewust gespeeld had en daar ik wist, dat ik on mogelijk op eene andere wijze kon ont snappen, besloot ik het voorbeeld van den ongelukkigen jongen te volgen. Ik nam my'ne maatregelen zoo voorzichtig als eene wanhopige vrouw slechts doen kon. Wij logeerden toen dicht by een der diepste fjorden en als ik de plaats slechts ongezien kon bereiken, zou ik my in het water storten, dat vijfhonderd voet beneden mij lag. Ik had my geheel voorbereid en toen ik dacht, dat Pharos sliep, sloop ik uit het huis en liep langs het ruwe bergpad naar de plek, waar ik voorgoed van mijn leven zou afscheid nemen. Dagen achtereen had ik mij voor de daad sterk gemaakt. Toen ik de plek genaderd was, stond ik aan den rand en staarde naar de diepte beneden, terwijl ik aan mijn armen vader dacht, bij wien ik spoedig zou wezen, en mij afvroeg wanneer mijn verminkt lyk zou gevonden worden. Toen, met mijn handen boven het hoofd, was ik op het punt mij te laten gaan, toen eene stem mij beval het niet te doen. Ik herkendejde stem en ofschoon ik wist, dat voordat hij mij kon naderen, ik mijn doel ten uitvoer brengen en mij voor altijd buiten Bij de voortgezette behandeling van het Home-Rule-ontwerp in tweede lezing, heeft gisteren de Arbeidersafgevaardigde Snowden een amendement ingediend om de verkiezing voor het Iersche parlement plaats te doen hebben volgens het Local Governementre- gister. De bedoeling van dit amendement was, zooals Snowden uiteenzette, aan de vrouwen hetzelfde kiesrecht te geven als aan de mannenwerd hel aangenomen, daD zouden 100.000 vrouwen stemgerechtigd worden, en van dezen zouden er 70.000 een eigen boerderij bezitten en besturen. Volgens Snowden was de meerderheid van de Iersche parlementsleden voor de verleening van dit kiesrecht aan vrouwen; voor do tegenwer ping dat de regeling hiervan aan 't Iersche parlement zelf inoest worden overgelaten voelde hy niet veel. Immers onmiddellijk nadat Home Rule was ingevoerd, zou de imperiale Reg. een kiesrechthervorming voorstellen, die een algeheele verandering van het kiesrechtstelsel in het Vereenigd Koninkrijk beoogde. Den uitslag der stemming over dit amen dement vinden wij nog niet vermeld. Dat het aangenomen zal worden is echter zeer onwaarschijnlijk, omdat èn de regeering, bij monde van minister Birrell en de Iersche groep, bij monde van John Redmond er zich met beslistheid tegen verklaarden. De eerste betoogde, dat er geen enkele reden was om vooruit te loopen op de beslissing in zake toekenning van het parlementaire vrouwen kiesrecht, die straks, wanneer het regee- ringsontwerp tot hervorming van het kies recht aan de orde komt, in het Engelsche parlement zal vallen. Dan zouden de voorstanders van dit kiesrecht hun zaak onbelemmerd kunnen bepleiten en mocht het parlement dan in gunstigen zin beslis sen welnu, dan zou ook Ierland zijn vrouwenkiesrecht krijgen. En John Red mond, hoewel overtuigd voorstander van vrouwenkiesrecht naar hy verzekerde, was ook tegen het amendement, omdat de op lossing van dit vraagstuk aan het Iersche volk gelaten moest wordenen een stemming daarover keurde hij af, omdat een groot aantal leden (unionisten) ongetwijfeld alléén vóór zouden stemmen om de regeering met baar Home Rule ontwerp in moeilijkheden te brengen, zoodat zulk een stemming het standpunt van het Lagerhuis ten opzichte van het vrouwenkiesrechtvraagstuk niet zuiver zou weergeven. zyne macht plaatsen kon, was ik niet in staat te doen, wat ik wilde. „Kom hier," zeide hy en daar u hem kent kunt ge u voorstellen, hoe hy dit zeide „dit is de tweede keer, dat je getracht hebt knapper dan ik te zijn. Eerst dacht je mij in de vlucht te ontwijken, maar ik bracht je terug. Nu heb je getracht zelfmoord te plegen, maar weer heb ik je machteloos gemaakt. Leer hieruit, dat je zoowel in 't leven als tegenover den dood, de mijne bent, met wie ik kan doen, zooals ik wil." Daarna leidde hij my naar het hötel terug en van dien tijd was ik overtuigd, dat niets my van de ketenen, die mij knelden, kon vrij maken." Nog eens dacht ik aan het gesprek, dat ik aan boord had afgeluisterd. Welken troost haar te geven of wat haar te antwoorden, wist ik niet. Ik stond ditnogmetmyzelve uit te maken, toen zy opstond en na hare excuses gemaakt te hebben mij verliet en het huis inging. Toen zy weg was gegaan, zette ik mij in een stoel en trachtte over wat zy mij verteld bad na te denken. Het scheen onmogelijk dat bare geschiedenis waar kon zijn en toch ik kende haar nu te goed om zeker te zyn, dat zij geen leugen tot mij zou willen zeggen. Maar dat een man als Pharos in deze prozaïsche negentiende eeuw zou bestaan, en wat nog vreemder is, dat ik, Cyril Forrester, die mij alijtd zoo op De tariefhervormerszijn met hun sombere voorspellingen over de noodlottige gevolgen van den vrijen handel voor Engeland niet erg gelukkig. In plaats van een inzinking van 's lands handel en nijverheid wijst elke maand-statistiek opnieuw een record van vooruitgang en ongekenden bloei en ver meerderde inkomsten aan. En nu weer blijkt uit een statistiek van den Board of Trade, dat het aantal Britache zeelieden op Britsche schepen van 1906 tot 1911 van 128.077 tot 136.500 is gestegen. Deze cijfers vryzen het tegendeel uit van wat de protectionisten jaren lang hebben voorspeld dat op de han delsvloot de Engelsche matroos door Finnen, Noren en Lascars zou worden verdrongen, wanneer hy niet tegenover deze concurren ten afdoende „beschermd" werd. Wat natuurlijk niet beletten zal, dat Bonar Law c.s. met voorspellen voort zullen gaan. Het is Dinsdag in de V. S. wèl een zéér belangrijke verkiezingsdag geweest. Behalve een president en een vice-president, moesten er gekozen worden een geheel nieuw Huis van Afgevaardigden, 36 senatoren, 33 gou verneurs van verschillende Staten en een menigte hooge rechterlijke ambtenaren. Van al deze verkiezingen is ons op het oogenblik, dat wij dit schrijven nog slechts den uitslag van de eerste bekend. Doch wanneer men daarnaar ook dien der overige mag afmeten, dat staat vast, dat het republikeinsche par tij-regime, dat byna 25 jaar bet rijk van Uncle Sam ononderbroken heeft beheerscht, een knak heeft gekregen, waarvan het zich niet licht zal herstellen. De overweldigende meerderheid waarmede Wilson is gekozen, meer nog liet bedroevend kleine aantal stemmen, dat Taftopzich heeft weten te vereenigen, is een vernietigende débüclo voor deze party. En de overwinning van den democraat Wilson bewijst, dat de conservatieve politiek, waarin de macht der trusts zich zoo ten volle kon doen gelden, en die in Taft en zyn party-bazen baar beli chaming vond, zijn tyd gehad heeft, een nieu we strooming heeft zich in de V. S. by deze verkiezingmet onweerstaanbaar geweld baan gebroken, en voor het eerst sedert 1888, toen Cleveland het tegen den republikein Harris- son moest afleggen, weer een democr. in 't Witte Huis gebracht, die Diet de belangen van enkelen maar van allen wil behartigen, en die vóór alles ook met de sociale eiscben van den tyd rekening zal houden. En die bovendien en dit is zeker niet in de laatste plaats de groote beteekenis van den uitslag dezer verkiezing den tariefmuur zal hel pen omver halen, die eDkelen verrijkt ten koste van het algemeeD. Wij hebben er voor eenigen tyd reeds op gewezen hoe krachtig Wilson voor een doorvoering van het vry- handelstelsel zich heeft uitgesproken. En zyn plannen ten opzichte van dit brandend vraagstuk heeft hy niet onder stoelen en banken gestoken, Het lydt nu wel geen twijfel of Wilson's groote meerderheid dankt by óók daarvoor. Zijn overwinning is tevens een overwinning der vrijhandelsidee. myn helderheid van geest had beroemd, in hem gelooven zou, was iets ongerymds. Dat ik dit begon te doen, was in zekeren zin maar al te waar. Ik was echter besloten dat, wat er ook mocht gebeuren, ik myn verstand zou gebruiken en trachten zou hem de loef af te steken, niet alleen voor my zelf, maar ook ter wille van de vrouw, die ik liefhad, en die ik niet kon everreden in de vlucht te ontkomen, terwijl zy daartoe de gelegen heid had. Gedurende den namiddag zag ik niets van Pharos. Hy hield zich zorgvuldig in zyne kamer opgesloten en werd slechts door dien zelfden gevoelloozen knecht gezien, dien ik ergens anders beschreven heb. De dag was echter niet bestemd om voorby te gaan, zon- derin aanraking met hem te komen. Fr&ulein en ik hadden den avond in de koele zaal van het hötel doorgebracht, maar daar zy vermoeid was, had zy mij goedennacht gewenscht en was vroeg naar hare kamer gegaan. Daar ik nauwelyks wist, wat met myzelven te doen, ging ik naar my'ne kamer boven, toen Pharos' kamerdeur geopend werd en tot myne verwondering de oude man te voorschijn trad. Hy was gekleed om uit te gaan dat is le zeggen, hij droeg zyne lange, bonten jas en vreemde muts. Toen ik hem zag, stapte ik terug in de schaduw van den deuringang en was gelukkig dit te doen, voordat hij mijne tegenwoordigheid

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1