NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN No. 50 Het Egyptische Monster. ONZE EILANDEN VOOR OS Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaal0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 Zaterdag 2 November 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advjrtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Officieele Mededeelingen. MILITIE. Miliciens als Verzorgers by de Rjjkspostduivendienst. De BURGEMEESTER yan Middelharnis vestigt de aandacht van liefhebbers yan postduiven, die het volgend Jaar bij de militie zullen worden ingelijfd, op de yoor hen bestaande mogelijkheid om te worden opgeleid en aangesteld tot Verzorger bij denRjjks- postduivendienst. Om voor bedoelde aanstelling ia aanmerking te komen, moet de milicien lo. blijken hebben gegeven de noodige geschikt heid te bezitten voor den RijkspostduivendienBt 2o. «ene vrijwillige verbintenis aangaan voorden daur van den dienst bij de militie en Landweer te zamen, bij welke verbintenis hij de verplichting aanvaardt om (na zijne indiensttreding) 12'/, maand achtereen onder de wapenen te blijven, en om daarna nog ten hoogste 12 weken ln werkeljjken dienst te komen, verdeeld over ten hoogste 3 perioden, welke vermoedelijk zullen zijn afgeloopen binnen de eerste 3 Jaren na bet eerste verblijf onder de wapenen. Gedurende den overigen diensttijd zijn de Ver zorgers by denRykspostduivendienst met groot-verlof en behoeven zij alleen tegenwoordig to zyn bij het jaariyks onderzoek, hetzy voor den Militiecommis- ■arls, hetzy yoor den Districtscommandant by de landweer; zij zyn vry'gesteld van de gewone herha lingsoefeningen by de militie en landweerenbeboeven niet op te komen, indien de lichting, waartoe zy behooren, onder de wapenen mocht worden geroepen tot handhaving of horstel van de openbare rast en orde. Gedurende hnn verbiyf onder de wapenen zijnde Verzorgers vrij van wachtdienst en nemen z(j geen deel aan de gewone exercitién. Zy zyn gewapend alleen met de sabel. Voor het meerendeel krijgen de Verzorgers eene zelfstandige betrekking bij een der Rykspostdulven- stations, zoo mogelijk in de nabijheid hunner woon plaats, terwyi zy, die de meeste geschiktheid bezitten voor hunnen dienst, aangesteld kunnen worden tot Korporaal-Verzorger. Om tot de hlervoren bedoelde opleiding toegelaten te kunnen worden, moet de militieplichtige zich, uiterlijk vóór 10 November a.s., wenden tot den Obef ,van den Generalen stof te 'e Gravenbage met een daartoe strekkend verzoek, dat niet op gezegeld b. beroep, c. leeftijd; tot wanneer schoolonderwys genoten, met opgave van de inrichting van onderwys d. de tegenwoordige woonplaats; e. de Gemeente, voor welke bij de militie geloot f. het loting8üummer; g. of met grond te verwaobten is, dat de militie pliebtige tot het aangaan der vrijwillige verbintenis als Verzorger de toestemming zal erlangen van hem of van haar, die de ouderlijke macht of de voogdij nitoefent; en h. of de militieplichtige lid is van eene post- duivenvereenigieg en, zoo Ja, van welke. ||Uit hen, die een>erzoek als biervoren omschreven indienen, zullen 21 [worden uitgekozen, die alsdan in bet tijdvak van 16 tot 20 Januari bij de militie zullen worden ingeiyfd. Dezen zallen op het Rijks- postduivenproef- en leerstatioD te 's-Gravenhage tot Verzorger worden opgeleid. Van deze 24 zullen er 12 tot de vrywillige ver bintenis als Verzorger worden toegelatende overige 12 volbrengen hunnen verderen militie- en land- weerdieDSt op de gewone wyze by het Wapen der Infanterie. Dit laattBe geld ook voor hen, die wegens gebrek aan ijver of geschiktheid van de verbintenis worden ontheven. Middelharnis, den 29 October 1912. De Burgemeester voornoemd, ULBO j. mijs. FBUILLETO OSI". 21 Nadat wij in onzen spoortrein op weg naar Caïro waren, terwijl wij uitkeken op dat sombere landschap met zijne eentonige water uitgestrektheid aan de eene zijde, en den hoogen oever van het Kanaal, waar wij zoo nu en dan iets van de stations, die wij voorbijgingen, te zien kregenaan de andere, werd de verhouding wat beter. Maar zelfs toen kon men nauwelijks van ons gezegd hebben, dat wij een vroolfik gezelschap waren. Fr&ulein Valerie zat voor het grootste deel stil en in gedachten ge keerd, tegenover de locomotief, in den rechterhoekPharos in zijne zwarte, bonten jas en reisdeken gewikkeld en met zijn onvermijdelijken metgezel naast zich ineen gedoken, had tegenover haar plaats geno men. Ik zat in den uitersten hoek, hen gadeslaande en mij licht verwonderende over mijn vreemden toestand. Te Ismailya wachtte ons een andere trein en toen wy onze bagage hadden overgebracht, zetten wij onze reis voort, terwijl wij nu eerst de eigenlijke woestijn binnenkwamen. De hitte Buitenlaudsch Overzicht. De groote slag die algemeen verwacht werd, schijnt, volgens de jongste berichten van het oorlogsgebied, inderdaad tusscben de Bulgaarsche en de Turksche troepen ge leverd te zyn. Eenige telegrammen, te Kon stantinopel ontvangen en afgezonden door Nazim pasja den Turkschen minister van oorlog, die zelf het opperbevel over het leger heelt aanvaard bevatten de mede- deeling, dat het langs het front tot een gevecht gekomen was, dat Dinsdagmiddag een aanvang nam en met groote felheid voortgezet werd. Een ander bericht uit de Tuiksche hoofdstad meldde, dat de slag ten zuidoosten van KirkKilisse,indebuurtvan Loele Boergas werd geleverd. En dit kwam overeen met een te Sofia ontvangen tijding, volgens welke de hoofdmacht der Turken zich samengetrokken had op de lijn van Tsjorloe naar Karistan een plaatsje aan den grooten weg, die van Loele Boergas naar Tsjorloe loopt waar uitgebreide verdedi gingswerken waren aangelegd, die er op wezen, dat de groote slag daar zou vallen. In vier dagen tyds waren uit Konstantinopel vier divisies naar die streek gezonden. Wat het gevecht betreft, zoo prezen de ambtelijke telegrammen van den Turkschen minister de groote vastberadenheid, die zijn troepen aan den dag legden, en verklaarden tevens dat hun stand zeer goed was. Een medewerker van de Tanin schreef eveneens, dat het terrein op de vlakte van Loele Boergas den Turken gunstig was. Hun lln kervleugel werd door de Maritsa en de Ergene, hun rechter door het ruige gebergte ten Oosten van Wiza gedekt. Volgens een ander bericht uit Konstantinopel, nam het gevecht niettemin een ongunstigen Joop voor de Turken. Van Bulgaarsche zijde werd een volkomen stilzwijgen bewaard. Doch thans is uit Sofia bericht ontvangen, dat het Bulgaarsche leger, na een slag van twee dagen een volkomen overwinning heeft be haald op de hoofdmacht der Turken, die zich in wanorde terugtrok, en dat Loele Boergas is ingenomen. Het aantal troepen van het Bulgaarsche leger, dst aan den strijd deelnam, werd vol gens telegrammen uit Konstantinopel, op 150.000 man geschat, terwijl de geta'sterkte der Turken 260.000 zou hebben bediagen. Nadere berichten omtrent het gevecht, ont- breken nog, maar zullen wel niet lang op zich laten wachten. Er is thans ook weer eenig nieuws Yan Adrianopel waar de Turksche troepen uitvallen hebben ondernomen in verschillen de richtingen, vooral naar het noordwesten en westen. Zy werden echter afgeslagen. Verder wordt uit Sofia gemeld, dat de stad zwaar beschoten wordt en bijzonder te lyden heeft tengevolge van de omstandigheid, dat er een groot aantal vluchtelingen vertoefd, die daar bescherming hebben gezocht, De oorlogscorrespondent van de Reichpost be was bijna ondragelijk en om het nog erger te maken, zoodra de duisternis viel en de lampen waren aangestoken, kwamen zwer men 'muskieten uit hare schuilplaatsen te voorschijn en streken op ons neer. De trein rolde en schokte over de zandvlakte, ging voorbij de slagvelden van Tel-el-Kebir en Kassassin en nog bleven Pharos en de vrouw tegenover hem in dezelfde houding zitten, hy met zijn hoofd achterover en dezelfde doodsche uitdrukking op zyn gelaat en zij starende nog steeds uit het venster, maar ik ben er zeker van, dat zy niets van de streek, waardoor wij reden, zag. Lang na middernacht bereikten wy de hoofdstad. Nog eens was dezelfde onderdanige knecht op zijn post. Een rijtuig, zoo zeide hij, wachtte onze aankomst aan de deur van het station en er in gezeten werden wy pijlsnel naar het hötel gereden, waar kamers voor ons waren besproken. Hoe onaange naam Pharos zich ook kon maken, het was ten minste zeker, dat men met hem rei zende, dit in weelde deed. Van al de indrukken, die ik dien dag kreeg, trof er my geen met grootere kracht dan de rit van het station naar het hotel, Ik had verwacht eene typische Oostersche stad aan te treffenin plaats daarvan stond ik tegenover eene, die bijna Parijs kon heeten, voor zoover het zijne prachtige huizen en met hoornen beplante straten richt, dat men Dinsdag om half twee 's nachts is begonnen met de op de hoogten opgestel de Krupp-kanonnen de moderne Turksche forten aan het Noord-Westelyk front van Adrianopel, in het bijzondere Koeroe Tsjes- me, te bombardeeren. De Turken beant woordden het vuur slechts zwak. Den heelen nacht door rukten nieuwe troepen Bulgaar sche reservisten aan. Het zijn soldaten, die geen uniform bezitten en wier bewapening uit geweer, bajonet en patroonzak bestaat. Gedurende den nacht werden houwitsers en veldkanonnen achter natuurlijke dek kingen opgesteld. Om acht uur in den och tend begon een krachtig bombardement, dat tot half tien 's ochtends duurde waarna de infanterie haren opmarsch begon. Uit Belgrado is bericht ontvangen, dat de Bulgaren by Adrianopel van het westelijk oorlogstooneel versterking zullen krygen. Het ligt, naar de correspondent van het Berliger Tagebl. te Belgrado verneemt, niet in het plan van de Serviërs verder zuide lijk dan tot Bregalnitsa, in de nabyüeid van Keuprulu, door té dringen, omdat zy daar mede reeds het geheele gebied in zuidelijke richting bezet hebben, waarop Servie aan spraak zal maken. Als dan in de noordelijke richting PrisreD, Ipek en Dzjakowa ingeno men zyn, zullen de Serviërs alle aandacht wijden aan den weg naar de Adriatische Zee, om zich den doorgang te verzekeren. Voorloopig schijnen zij het als hun voor naamste taak te beschouwen zoo snel mo gelijk een bestuur voor Oud-Serviö in te voeren. Om Pristina als districtshoofdstad zijn reeds de districten Mitrowitsa, Silana Werisowits en Lap gegroepeerd. De Times-correspondent te Belgrado be vestigt, dat Servie in de veroverde steden het burgerlijk bestuur overgenomen heeft. Overal wordt het gewone leven hervat. Er is geen plundering en geen dronkenschap. De Albaneezen leveren meest hun wapenen in, veelal Mannlicher- en Martini-Henry-ge- weren. Uit Wranja wordt thans officieel gemeld, dat de geheele Turksche strijdmacht in Macedonië, groot 80.000 man, deelnam aan den bloedigen Blag bij Koemanowa. De Serviërs hadden 400 dooden en 2000 gewon den. De Turken verloren 16.000 man. Hun geheele artillerie ging in handen der Ser viërs over. In den slag bij Veles, die kort maar hardnekkig was, hadden de Turken 5000 dooden. Zy werden daar opnieuw uit eengedreven en op de vlucht gejaagd. Een half uur nadat de Serviërs Plewlje waren binnengerukt, kwamen er de Mon- tenegrijasche troepen. De vereeniging van de twee legers gaf aanleiding tot roerende tooneelen. De laatste Turksche troepen, die behooren tot de garnizoenen van het sand- zjak zyn door de Montenegrijnen en de Serviërs naar twee kanten teruggeslagen en hebben op Oostenryksch gebied de wijk genomen. Veertien liouderd man zijn naar Bosnië gevlucht. Zy werden daar ontwapend en vervolgens naar Serajewo overgebracht. Gisterochtend waren er reeds 600 naar de betrof. Ook wekte ons hötel niet minder mijne belangstelling op. Het scheen een reusachtig gebouw te zyn, rijk versierd naar Egyptische wijze en, zooals de advertenties zeggeD, vol moderne gemakken. De eigenaar zelf kwam ons aan den ingang tegemoet en naar het feit, dat hy Pharos zeide, dat zyne oude suite voor hem was bewaard, leidde ik af, dat zy geen vreemdelingen voor elkaar waren. «Eindelijk zyn wij te Caïro, mijnheer Forrester," zeide de laatste met een leelyken grijnslach, toen wy onze zitkamer hadden bereikt, waarin een maal voor ons opgediend stond, „en de droom van uw leven is wer kelijkheid geworden. Ik haast my u geluk te wenschen." By mij zelf twijfelde ik of het eeDe zaak van gehikwentching voor my was, om daar in zyn gezelschap te zijn. Ik gaf echter een bevredigend antwoord en hielp toen Fr&u- lein Valerie zich van haar reismantel ont doen. Toen zij hiermede klaar was, zaten wij aan ons maal. De lange spoorwegreis had ons hongerig gemaakt, maar ofschoon ik toevallig wist, dat hij gedurende meer dan acht uur niet gegeten had, wilde Pharos niet meedoen. Zoodra wij klaar waren, zeiden wy elkaar goeden nacht, en begaven ons naar onze vertrekken. Toen ik myne kamer binnen gekomen was, sloeg ik mijn venster open en keek vesting Peterwardein gestuurd. De anderen zouden in den loop van deu dag volgen. Dertig gewonden blijven te Serajewo in het hospitaal. Nu het Sandzjak van Turksche troepen is ontbloot, zullen de twee loBse colonnes Serviörs, die er bezig zijn geweest, de drie Servische hoofdlegers kunnen gaan ver sterken. De middelste kolonne der Montenegrijnen onder kroonprins Danilo en de zuidelijke kolonne, onder generaal Martinowitsj heb ben zich, naar uit Rjeka bericht wordt, achter Skoetari aan de westelijke zyde ver- eenigd, zoodat de stad nu volkomen om singeld is. Volgens een bericht uit de Mon- tenegrijnsche hoofdstad, heschen de Turken do witte vlag ten oosten van de stad, doch openden het vuur op de Montenegrijnen toen deze naderden. Driehonderd Montene grijnen werden gedood of gewond. De Tur ken zijn toen allen afgemaakt. Verder wordt door den oorlogscorrespon dent van de Reichspoat gemeld, dat de Montenegrijnen na een verwoed gevecht de stelling van Boesati hebben veroverd. Andere afdeelingen Montenegrijnen hebben Rogani en Gastani op de bergen, die Skoetari be- heerschen bezet en zich daar met artillerie verschanst. Daardoor hebben zy allen toe voer voor de stad afgesneden, waar groote schaar8chte heerscht. Aan de oostzijde van de stad hebben de Malissoren weer een aan val op de Turken gedaan, maar na een gevecht van een uur, werden ze terugge slagen. De Turken trachten de Mirdieten, de Albaneesche stam in de streek ten Zuiden van Skoetari op te stoken de Montenegrijnen van uit het Zuiden aan te vallen, waardoor de weg naar Alessio voor den terugtocht vry zou kunnen komen. De Vossiscbe Ztg. verneemt, dat tusscben Bulgarije en Montenegro, gelijktijdig met het afsluiten van de militare conventie een speciaal verdrag tot stand gekomen is, waarbij Bulgarije zich verplicht, gedurende den oorlog Montenegro geld te leenen voor de oorlogskosten. Deze bedragen worden berekend naar de oorlogsdagen en door de Banca commerciale Italiana in Podgoritza aan de Montenegrijnsche regeering uitbe taald. De Bulgaarsche generaal Paprikof is met een bijzondere opdracht te Cettinje aange komen. Werria is Dinsdag, naar uit Cozani bericht wordt, door de Grieken zonder tegenstand bezet. Het hoofd der Muzelmansche bevolking bood persoonlijk onderwerping aan den kroonprins Konstantyn van Griekenland. De spoorwegverbinding tusschen Werria en Monastir is verbroken. De koningin-moeder van Engeland heeft volgens de Agence d'Athènes, een telegram van gelukwensch met de overwinning van de Grieken aan den Kroonprins gericht. De Grieken in het buitenland hebben al ver scheiden millioenen drachmen voor den oorlog bijgedragen. naar buiten. Ik kon nauwelijks gelooven, dat ik op de plaats was, waarin my'n vader zoo genoten had en waar hy zoovele van zyn gelukkigste uren uit zyn leven had doorgebracht. Toen ik ontwaakte, was myne eerste gedachte, de stad uit mijn raam te bekijken. Het was een prachtige morgen en het tooneel voor mij, was nog schooner. Van waar ik stond, keek ik heen over platte huisdaken, over de toppen der palmen in de blauwe lucht ver weg, waar, tot mijne vreugde, ik de Pyramiden boven den Nyl turende, juist kon onderscheiden. Op straat beneden konden krachtige Arabieren, ezel drijvers en bijna alle soorten van bedelaars gezien worden, en terwijl ik toekeek, mar cheerden als het zonnebeeld der verandering van de administratie in het land, een wacht Hooglanders met een pijper aan het hoofd voorbij, op weg naar het hoofdkwartier van het dienstdoende Leger. Als gewoonlijk verscheen Pharos niet, toen het ontbijt werd opgediend. Dus [zaten Fraulein Valerie en ik alleen. Toen wij gedaan hadden gingen wy naar de koele, steenen veranda, waar wij plaats namen en ik kreeg toestemming om eene sigaret te rooken. Dat mijne metgezellin iets te zeggen had daarvan was ik redelijk over tuigd. Zy scheen zenuwachtig, onrustig en ik bemerkte, dat meer dan eens, wanneer De Grieksche kroonprins heeft den mili tairen vliegers zijn erkentelijkheid betuigd voor de uitnemende diensten, die zy byjiet doen van verkenningen hadden bewezen. Te Athene is uit vrijwilligers van Kreta een regiment infanterie gevormd. Toen zy hun vaandel van den vertegenwoordiger der regeeriDg ontvingen, sprak deze den wensch uit, dat zy dat vaandel spoedig op de tinnen van Saloniki zouden mogen planten. De overeenkomst tusschen de Balkan- staten betreffende de verdeeling van het Turksche grondgebied bevat, naar uit Bel grado gemeld wordt, het volgendeServie krygt de baven Medua en het grondgebied tot Ocbreda, benevens het gebied van Istip en Veles tot aan de Servische grens. Mon tenegro krygt het westelijk deel van den Sandzjak, benevens het gebied van Bjelopolje tot Berana. Griekenland kiygt Zuid-Albaniö, Oostenrijk Noord-Albaniö, Konstantinopel en Saloniki zouden vrijhavens worden. De omringende gebieden en de rest van het Europeesch-Turksche rijk zouden voor Bul garije zijn. Ministerpresident Poincaré en de Italiaan- sche gezant Tiltoni hebben een Fransch- Italiaansch verdrag geteekend, betreffende Lybiö en Marokko. De tekst daarvan luidt als volgt De Fransche en Italiaansche regeering, die den wensch koesteren het verdrag van 1902 op de meest vriendschappelijke wijze ten uitvoer te leggen, verklaren beide voor nemens te zijn, geen enkele hinderpaal in den weg te leggen aan eventueel te nemen maatregelen door Frankrijk in Marokko en Italië in Lybiö. Verder komen zij overeen, wederzijds elkaar de voordeelen te geven van meest begunstigde natie in genoemde kolonies. De regeling moet op zoo breed mogelijken grondslag worden opgevat wat betreft de bewoners van het land, de voortbrengselen en de ondernemingen der beide mogendhe den. De openbare meening in Frankrijk, voegt de Matin hieraan toe, zal met voldoening het sluiten van dit verdrag begroeten. Uit den tekst volgt, dat de consulaire rechtspraak en het beschermelingenstelsel in Lybiö zul len verdwijnen. Terzelfder tyd keurt Italië goed dat deze rechtspleging in Marokko wordt opgeheven. SpaDje is het reeds met Frankrijk eens over dezen maatregel. Duitschland heeft bij het verdrag van Nov. 1911 van zijn kant verklaard, het ver dwijnen der consulaire rechtbanken goed te keuren, zoodra de overige mogendheden daarin toestemmen. Het zal derhalve moge lijk zijn om, zoodra de Fransche organisatie in Marokko doorwerkt, Duitschland en de overige mogendheden voor te stellen de consulaire rechtspraak af te schaffen, en het verdrag van Madrid te herzien. In het Lagerhuis vroeg een liberaal af gevaardigde aan minister Grey, of de Duit- ik haar eene opmerking maakte, zij mij verlangend aanzag, alsof zij hoopte eene aanleiding te vinden voor wat zij wenschte te zeggen en telkens toen zij hoorde, dat ik slechts sprak over de Btatigheid van eenige Arabische voorbijgangers, het schoone stukje blauwe lucht, dat ons toegestaan werd tusschen twee witte gebouwen tegenover ons, of het bevallige groen van een palm boom, die over een naburige muur hing, slaakte zij eene zucht en wendde zich weer ongeduldig van mij af. „Mijnheer Forrester" zeide zij ten laatste, toen zij het niet langer kon uithouden. „Ik had u gisteren willen spreken maar ik kon geen gelegenheid vinden. U zei mij aan boord van 't jacht dat er niets was, waar mede u mij niet zoudt willen helpen. Ik heb u eene gunst te vragen. Wilt u my die toestaan1" Daar ik uit haren ernst raadde, wat yoI- gen zou, aarzelde ik te antwoorden. „Zou het niet beter zyn het aan mijne eer over te laten, het wel of niet te doen, nadat u mij verteld heeft, wat het is?" vroeg ik. „Neen, u moet my eerst uw woord geven, antwoordde zij. „Geloof mij, ik meen het wanneer ik zeg, dat wanneer u op myne vraag toestemmend antwoordt, dit mij tot eene gelukkiger vrouw zal maken, dan ik sinds eenigen tijd geleden geweest ben.

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1