NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, >1 0 ZUID-HOLLANDSCHE IN ZEEDVSCHI EILANDEN ruilen ikant lederen, enz. Muziek Het Egyptische Monster. jaag. at irbeit Sa. m ONZE EILANKN VOOR OK Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 49 Zaterdag 26 October 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advortentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. no, waaraan ien bouwen, aalbeweging k weergeeft, staat naar ran 65 tonen. >laalst. ipparaat oon 855 iiinüüiünlull Buitenlandsch Overzicht. ig 23 Oct. 1912 l.M.J. VLETTER i de Diaconie der (YANG 7»/2 UUR. viool fluit orgel n op circulaires oekdrukkerij (den A. de MOOIJ te :en worden 20 mi espeling gesloten oegelaten. ,50. Het eerste begin van den oorlog is er. Van alle kanten zijn de legers der Balkanstaten Turkije binnengetrokken, de Serviërs en Bulgaren in het Noorden, de Grieken in het Zuiden. Het Servisch-Bulgaarsche leger heeft zich op drie punten over de Turksche grenzen begeven, le in Macedonië, waar de Bulgaarsche en Servische troepen zich mees ter maakten van Djouama en nu verder op rukken naar Kaumanova, 2® in Oud-Servie, waar de Serviërs Prisjtina hebben genomen en 8e in Thracie.waar het Bulgaarsche leger op twee punten de grens overtrok, oostelijk van Rhodopes en door het dal van de Maritsa en zich meester maakte van Moestapha- Pasja. De Bulgaren trekken nu steeds verder op Adrianopel aan en zijn reeds tot de buitenste fortenlinie genaderd. De Turken trekken steeds meer naar laatstgenoemde plaats terug. Dit belangrijke strategische ipunt zal door hen natuurlijk met alle kracht l'verdedigd worden, omdat anders de toegang naar Constantinopel zou opeu liggen. Ook uit Montenegro komen berichten van nederlagen, die de Turken zouden hebben geleden, evenals van Grieksche zijde. De Grieken zouden onder aanvoering van den kroODprius sterke stellingen hebben bemach tigd bij Elassona. Merkwaardig is dat van Turksche zijde geheel tegenovergestelde berichten komen. Deze spreken van overwinningen van Turk sche zijde. Deze berichten laten groote ver liezen lijden door Serviërs en Bulgaren en daarin wordt tevens gewag gemaakt van een actie der Turksche vloot tegen Bulgarije. Zelfs moet Varna een bombardement te verduren hebben gehad. Daardoor kou ook de Bulgaarsche gezant, die uit Constantino pel naar zyn land terugkeerde, te Varna niet landen en moest naar Constantinopel terug- keeren. De waarheid van al die overwinnin gen en verliezen zal van beide zijden wel overdreven worden. Één bericht onder de telegrammen, trok vooral de aandacht. Het was afkomstig van het Engelsche blad, de Daily Chronicle. Vol gens dit blad zou de bekende TurkKiamil Pasja in een inteivieuw gezegd hebben: Terwijl Turkije strijdt voor zijn leven tegen den Balkanbond, wordt het nog bedreigd door een nieuwen vijand. Hij deed een beroep op Engeland om al zijn invloed aan te wen den, opdat Turkije niet nog gelijktijdig wordt aangevallen van andere zijde. Engeland's vriendschap voor Turkije, zij Kiamil Pasja, zal spoedig op een zeer zware proef worden gesteld. In gewoon Hollandsch overgebracht, beteekent dit niet anders, dan dat Kiamil Rusland nietvertrouwt.Waarschynlykdenkt hy wel even goed of slecht, zooals men het noemen wil, over Oostenryk-Hongarye, maar wanneer hy meende dat de vermoedelijke vijand van binnenkort in Oostenryk-Honga rije huisde, dan zou hy waarlijk geen mo- reelen steun van Engeland hebben te vragen, FB17ILLETO IfcT. 20 Uit de provisiekamer tegonover de kam pagne-ladder naar het salon hoorde ik na elke slingering een geratel van glas, dat brak, terwyl ik den omvang derzeeön.die het schip teisterden, kon schatten naar het aantal keeren, dat zyne schroef draaide, als deze tusschen lucht en water hing. Ruim een uur bleef ik in mijne kooi, denkende aan de zonderlinge gebeurtenissen van den vorigen avond en tot mij zeiven zeggende, dat ware het niet voor Fr&ulein Valerie, ik mij uit het jacht en terug in mijn eigen gemakkelijk ingericht atelier zou kunnen terugwenschen. Tegen zeven uur was mijne nieuwsgierig heid zóó geprikkeld om te weten wat er op dek gaande was, dat ik niet langer werkeloos kon bly'ven. Dus klom ik uit bed en kleedde mij, wat door de beweging van het schip, toet geen geringe moeite gepaard ging en toen mij vastklampende aan alles, wat ge grepen kon worden, ging ik uit het salon en klom de kampanjeladder op. Toen ik door de patrijspoorten keek, zag ik een omdat de invloed van Engeland op deDonau- monarchie wel niet byzonder groot zal zyn. Anders staat EDgeland tegenover Rusland. Beide leden van den Driebond, hebben zy er belang by, de onderlinge verhouding zoo goed mogelijk te doen blijven en dus zullen beide gaarne met eikaars wenschen rekening willen houden. Bovendien moet Engeland eenigazins tegemoetkomend zyn tegenover Turky'e omdat een groot aantal Engelsche onderdanen den Mohammedaanschen gods dienst belijdt en dus een beleediging van Turky'e door Engeland kwalijk zouden op nemen Uit alles is af te leiden dat Rusland be doeld wordt en dus zou het offlcieuse het officieele Rusland in zyn pogingen tot behoud van den vrede hebben verdrongen. Uit de oorlogsberichten is hier weinig af te leiden. Alle oorlogroerenden schrijven zich overwinningen toe. Het schynt nog altijd, dat de voornaamste en beslissende stryd in het oosten van Tbracie zal worden geleverd. Omtrent den militairen toestand aldaar geven de Turksche berichten niet veel licht. Zy zijn verward, zelfs met elkander in strijd. En wat de oorlogscorrespondenten betreft, dezen zijn door den Bulgaarschen generalen staf wel naar bet hoofdkwartier gebracht, maar moeten daar blu'ven. De troepenbewegingen en alles wat hiermede samenhangt zyn echter uit dit hoofdkwartier, dat vele kilo meters achter het front ligt, niet te volgen. De correspondent van de Daily Telegraph in 't hoofdkwartier te Oud-Zagora meldt, dat er daar ongeveer honderd berichtgevers van buitenlandsche bladen zyn, benevens een dozyn militaire attachés. Hoe al die men- schen ondergebracht moetenjworden, is hem een raadsel. ,Te Oud-Zagora is het nu zoo kalm en vreedzaam mogelijk, seint hy. Turken en andere bewoners doen ongestoord het gewone werk, alsof er niet op het na burige oorlogsterrein verwoed wordt gevoch ten. De aanval van de Bulgaren op Kirkkilisse schynt, naar de Times in een hoofdartikel betoogt, aan te duiden, dat zy Adrianopel willen omsingelen na den rechtervleugel der Turken te Kirkkilisse te hebben overstelpt. De Pall Mall Gazette zegt van de tegenstrij dige Bulgaarsche en Turksche berichten betreffende overwinningen rondom laatstge noemde plaats, dat beide ten deele waar kunnen zijn, omdat Kirkkilisse misschien herhaaldelijk genomen en hernomen is. Het blad houdt hel, ervoor, dat geen zoo groote en verwoede stryd sedert Sedan in Europa heeft plaats gevonden. De gevechten worden aan beide kanten met de grootste verbittering gevoerd en er zyn reeds vele dooden gevallen. De span ning te Sofia is zeer hoog gestegen, vooral daar de bladen Zondag reeds den val van de vesting aankondigden. Volgens een bericht uit Sofia zyn op de noordwestelijke versterkingslinie van Adria nopel belangrijke vooruitgeschoven posten tooneel van eene onbeschrijfelijke woest heid. In plaats van de kalme en bijna een- toonige vlakte van blauw water, waarover wij zoo vredig nog geen vier-en-twintig uur geleden, gezeild hadden, zag ik nu eene wilde, toornige zee, waarover donkere, loodkleurige wolken neerhingen. De storm nu kwam uit het noordoosten en sloeg op ons bakboord gedeelte met meedoogenlooze woede. Daar ik in de kampanje niet ver genoeg kon zien, draaide ik de kruk om en maakte mij gereed om het dek op en naar buiten te stappen. Niet voordat ik dit gedaan had, wist ik hoe sterk de wind was, die de deur uit mijne hand ruktej alsof ze van papier ware gemaakt, terwijl de muts, die ik op had, plotseling weggenomen en in het gedwarrel der grijze golven naar achteren gevoerd werd, voordat ik tijd had myne hand er op te slaan. Onverschrokken echter sloot ik de deur en hangende aan de leuningen, opdat ik ook niet over boord zou worden geslagen, ging ik voorwaarts en zoo goed als het ging, bereikte ik de ladder, die naar de brug leidde. Toen ik mijn voet op de eerste trede zette, was ik geheel uitgeput en moest stilstaan om weer op adem te komen en dan, als het beneden zoo slecht was, hoe (zal ik dan het tooneel beschrijven, dat mijne oogen begroette, toen ik op de brug zelve stond. Van die duize lingwekkende hoogte kon ik de grootte der na hevige gevechten door de Bulgaren ge nomen, en zijn de Turken met achterlating van vele dooden en gewonden in de forten gevlucht. Een Turksche afdeeling die een uitval deed in oostelijke richting, werd vernietigd. Een Bulgaarsche legerafdeeling is naar Visa opgerukt. Klein Tirnowa is genomen. Uit Turksche bron wordt daarentegen gemeld, dat by Marasj, 6 K. M. ten westen van Adrianopel, een gevecht geleverd is, dat 9 uren duurde, en waarbij de Bulgaren die 80-000 man sterk waren, met achterla ting van duizenden dooden de vlucht moesten nemen. De Turken zouden ook by Kadikeui, ten noordwesten van Adrianopel een over winning hebben behaald. Naar uit Wama geseind wordt, kruist een groot Turksch panterschip op een af stand van 15 K. M. tusschen Galata en Euxinograd een Bulgaarsche torpedoboot bewaakt het strand. De kustverdediging tusschen Baltsjik, Warna en Boergas is door kanonnen versterkt. Over de gevechten aan de Servische grens ijn zeer belangrijke berichten ingekomen. Uit Belgrado wordt gemeld, dat ambtelijk medegedeeld is, dat het derde Servische leger Dinsdagavond Prisjtina ondanks den heftigen tegenstand der Turken genomen beeft. Terstond na de overgave der stad hebben Servische beambten zich met het gemeentebestuur en de post belast. De te legrafische gemeenschap met Belgrado is hersteld. Verder is het den Servischen troepen, na een verwoed gevecht, gelukt Sjenitsa en de Nowibazar in het Sandzjak te veroveren. De Turken verdedigden zich met helden moed. Ook moeten de Serviërs Dzjoerdjevi en Stoebowi ten westen van Novibazar genomen hebben. Ten slotte verluidt te Belgrado, dat de Serviërs het door hen omsingilde Koemanowa hebben bezet, en Uskub naderen. De Servische regeering heeft haar voldoe ning uitgesproken met den uitslag dien de oorlog tot nog toe heeft gehad. Een strenge censuur maakt het onmogelijk om bijzonder heden over de krijgsbedrijven te vernemen. Algemeen geeft men toe dat de verliezen, aan Servischen kant aanzienlijk zijn. De TurkeD, vooral de Albaneezen, moeten even eens zware verliezen hebben geleden. Betreffende den financieelen toestand van Servie wordt uit de hoofdstad van dit rijk gemeld, dat de regeering maatregelen denkt te nemen, nu de oorlogskas van 52.6 millioen dinar geslonken is tot 10 millioen, om den voorraad contanten van de nationale bank op te eisehen. Bovendien is de regeering voornemens het pensioenfonds der staats ambtenaren en officieren tot zich te ne men daarvoor schalkistbilejtten tegen 5 per cent uit te geven. Aan de Montenegrijnsche grens zijn de operaties tegen Skoetari, die een tyd laDg tot stilstand gekomen waren,Dinsdagmorgen by het aanbreken van den dag weer hervat. Het begin van de actie moest echter wegens den dikken mist eenige uren uitgesteld wor den. Eerst tegen 10 uur, toen de zon weer scheen, begon men opnieuw met de be schieting van de Turksche vesting op den Tarabosj; De Turken beantwoordden het- vuur en het sterke gebulder van het geschut groeide des middags tot een waar snelvuur aan, waaruit men kon opmaken, dat een groot aantal kanonnen aan het bombarde ment deelnamen. Om vier uur des middags hield het artileriegevecht op. Berichten over den uitslag ontbreken nog. Volgens een telegram uit Athene heeft koning Nikolaas aan de Grieksche regeering verzocht oiq de zorg voor deTurksche ge vangenen, welke hem te machtig wae, op zich te nemen en hen naar een van de Grieksche eilanden te brengen. De Grieksche kroonprins seinde gisteren uit Hadji Gogo, dat de vijand verslagen is en zyn stellingen, die hy met 22 bataljons en 6 batteryen bezet had, verliet. De Turk. sche troepen trokken terug op [Berfidzje, Verder moet een belangrijke Grieksche troe penmacht. te Katharini (een stad aan de westkust der golf van Saloniki, ten Noorden van den Olympus) ontscheept zyn. Uit Epi- rus komen slechts berichten omtrent ver kenningstochten. Het leger in Macedonië ondervindt goede diensten van vliegmachi nes. Het gevecht bij den pas van Taranto- poelof ia Dinsdag onbeslist gebleven en werd gisteren voortgezet. Vele Christelijke deser teurs uit het Turksche leger komen aan de Thessalische grenzen aan. Te Athene zyn met een koopvaardijschip weer 1000 man vrijwilligers uit Kreta gekomen. By Kreta was het schip door twee Engelsche oorlog schepen eerst aangehouden, doch na eenige uren doorgelaten. Een hoogleeraar aan de universiteit te Athene, dr. Rhallis, heeft het voorloopig praesidium van de stedelijke politie op zich genomen. De president van de politie bezat waarschijnlijk te veel soldatenbloed om thuis te blijven. Ook zyn vele anderen ver laten posten in de stad door onderwijzers en hoogleeraren bezet, voorzoover deze tenminste niet zelf naar het oorlogsterrein getrokken zyn. Alle scholen en de universi teit zijn dan ook gesloten. En vrouwen en meisjes uit alle standen hebben zich voor de ziekenverpleging aangemeld. De Grieksche regeering heeft den vreem den gezanten te Athene Dinsdag medege deeld, dat voor Turksche havens bestemde kolen beschouwd zouden worden als oor logscontrabande. Bevrachters voor Bulgarije (deze ladingen zullen de Turken zeker niet laten doorgaan), Roemenie en Rusland moes ten ter plaatse van uitvoer een schriftelijk bewys van den consul van het land van bestemming verzoeken, waarin die bestem ming in bijzonderheden wordt omschreven. Anders zou de lading in beslag genomen worden. De blokkade der kust van Epirus is thans tot Boetrinto uitgestrekt. Van Turksche zyde golven en het weerstandsvermogen van het kleine vaartuig beter schatten. De kapitein in zeelaarzen, met een zuid wester op en eene oliejas aan, kwam naar voren en sleepte mij naar eene vergelegen plaats, zoodra hy my gewaar werd. Ik zag zyne lippen bewegen, maar deels door het neerploffen van de zeeén op het dek beneden, was datgeen, wat hy zeide, geheel onhoor baar. Eens in den hoek, waarheen hy mij leidde, klemde ik my als een drenkeling aan de leuning vaBt en aanschouwde ik de wereld boven mijn zeildoekschut in stille ontsteltenis. Ik had alle reden om bang te zyn, want het tooneel, dat ik op dien nacht vóór mij zag, zou zelfs den moedigste man ontsteld hebben. Zoo woest als de zee uit het venster van het kampagnedakje had geschenen, ze zag er nog eens zoo woest uit; hoe hooger de golven waren, des te dieper de dalen er tusschen. Heen en weer geslingerd, was de boeg het eene oogenblik boven water, en het volgende wees deze naar den bodem van den Oceaan. Hetscheen onmogelyk. dat zulk een teer vaartuig lang de slagen die het kreeg, kon weerstaan. Het slingerde zonder ophoudenlanggerekte ziekmakende bewegingen werden bij elke gelegenheid door eene doodstilte gevolgd, die het hart deed stilstaan en iemand op drong te geiooven, dat het scheepje nooit weer terecht zou komen. Tallooze keeren onderzocht ik het gelaat van den kapitein in de hoop er eenige aanmoediging door te krygen, maar ik vond er geen. Daarentegen was het duidelyk naar de blikken te oor- deelen, die by nu en dan achter zich langs het schip wierp, en na de gespannen uit drukking, die zijne oogen nooit verliet,dat hy even angstig was al3 ik zelf en daar hy betor de krachten van het schip kende, was hy dit met misschien nog meer reden. Alleen de man aan het stuurrad - een lange, magere persoon met zware wenk brauwen en de grootste handen, die ik ooit aan een menschelyk wezen heb gezien scheen ongestoord. Ondanks het feit, dat het leven van twintig menschen afhing van zijne hanteering dier teere spaken, washy zoo weinig verschrikt door den stryd der elementen om hem heen, alsof hy te land by den haard zyne pyp zat te rooken. Ruim een half uur bleef ik, waar de kapitein my bad gebracht, doornat van de zeeén, die over het dek sloegen, terwyi ik naar hare doffe slagen, als zy op het dek beneden neerkwamen, luisterde en met eene belangstelling, die byna pynigend werd, de stroomen gadesloeg, die voor- en achter waarts over de biug stroomden, iedereen keer, als het schip slingerde. Toen al myn moed verzamelende, want ik kan verzekeren, dat dit noodig was, strompelde ik naar de ladder en maakte my nog eens gereed om wordt bericht, dat verscheiden oorlogssche pen zich in de Dardanellen vereenigd hebben. Dit eskader is naar den archipel uitgeloopen om de Grieksche vloot slag te leveren. In de Zwarte Zee zyn eenige torpedobooten achtergebleven, om de Blokkade van de Bulgaarsche kust te verzekeren. De vier torpedobooten door Griekenland een maand geleden in Engeland gekocht en intusschen volledig bewapend, zyn gisteren nacht te Salamis aangekomen. Uit Cardiff is bericht ontvangen, dat Grieksche torpedobooten voor Zea (een voor haven van den Piraeus) het Engelsche stoomschip Penpol, met een lading kolen, op reis van Cardiff naar Warna,aangehouden en naar den Piraeus gebracht hebben. De lading is verklaard oorlogscontrabande te zyn. De Duitsche rykskanselier zal, naar men kon verwachten, in persoon op de interpella tie in den Landdag over den vleeschnood antwoorden. Het gemeentebestuur München- Gladbach heeft vergunning gekregen, tot den 15den December wekeiyks 80 stuks runderen uit Nederland aan te voeren. Tien stuks daarvan zyn voor de stad Rheyd bestemd. De gemeenteraad van Saarbrücken heeft 10,000 mark toegestaan voor het aan schaffen van Deensch vee. Omtrent het vleeschoproer te Beriyn, waarvan een telegram melding maakte, wordt nader het volgende bericht. Sedert eenige dagen was bekend gemaakt, dat ra de groote markthallen aan den Wedding in de noordelijke volkswyken van Beriyn het uit Rusland ingevoerde vleesch gister ochtend verkocht zou worden. Reeds voor zessen hadden zich honderden vrouwen voor de ingangen van de hal verzameld om het eerst by het goedkoope vleescb te zyn en deze menigte groeide nog voortdurend aan. Zes slachters hadden zich bereid verklaard den verkoop op zich te nemen, maar eer gisteravond wilden zy plotseling niet meer. Zy beweerden, dat de pryzen toch reed3 te laag waren en dat de Russische wyze van verdoelen der dieren alle winst voor ben onmogelyk maakte. Men had het publiek niet meer kunnen waarschuwen en zoo liep gistermorgen, toen de deuren geopend werden, de hal in een oogenblik vol. Toen de weigering van de slachters bekend werd, brak er een helsch leven los. De vrouwen schreeuwden en scholden, daardoor heen werd nog gefloten en spoedig kwam het zelfs tot handtaste- lykheden. De worst en het vleesch, dat in de uit stallingen van de slagers hing, werd op den grond geworpen. Er was zelfs neiging om te plunderen. De slachters stelde zich te weer en het was hoog tyd toen de politie kwam, wie het door kalmeerende woorden en ge schikte maatregelen gelukte, aan het spek takel een einde te maken. De hal moest gesloten worden. Ook in de andere markthallen kwam het tot opgewonden tooneelen. Van de 128 sla- naar beneden te gaan. Ik had het dek echter nog niet bereikt en gelukkig hadden myne handen de leuning nog niet losgelaten of eene golf grooter dan ieder andere, die ik tot nog toe gezien had, steeg tot de ver schansing, sloeg over boord, nam eene sloep weg en brak de stukken y'zer, waaraan ze eene minuut geleden gehangen had, als stukken yzerdraad. Was ik een oogenblik vroeger naar beneden gegaan, dan was ik ongetwyfeld over boord geslagen geworden. Met een gevoel van diepe, ootmoedige dank baarheid bleef ik waar ik was, en klemde my vast aan de ladder tot lang, nadat de zee door de spuigaten gegaan en verdwe nen was. Toen daalde ik af en terwyl ik my als te voren aan de leuningen vasthield, be reikte ik in veiligheid den saloningang. Binnen te wezen in die stille, warme atmospheér, buiten den druk van den wind was eene verlichting, die niet te vertellen ia, ofschoon, waarop ik geleek met myne haren, die door den wind in alle richtingen waren gewaaid en met myne door en door natte kleeren, meer is, dan ik zeggen kan. Daar ik het raadzaam achtte zoo spoedig mogelyk van kleeren te verwisselen, ging ik naar myne eigen hut, maar voordat ik er gekomen was, werd de deur van Fr&u- lein Valerie's hut geopend en trad zy naar buiten. Dat er iets byzonders was, zag ik met een oogopslag.

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1