S ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEDWSGHE EILANDEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, *21, TIE p- of ytbank 1KBANK Het Egyptische Monster. at. >artement Middel- r Maatsch. tot Nut at onder borgtocht tot f 500. jeschieden by den ster MIDDELHARNIS. itsche >JRDJFtJEOHT. >elyk Kapitaal estort f 200.000,—. uit: en a 96 _a ioo% ;rekt door den heer i tfl MIDDELHARNIS. P. N. SICKENGA. HILIPSE. ONZE EILANDEN VOOR OB Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No, 48 Zaterdag 19 October 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandscli Overzicht. De dwaasheid speelt ook in het tragische moord werk, dat in den Balkan staat te beginnen, een groote rol. De Montenegrijnen hebben daaraan behoeft nauwelijks ge twijfeld in de jongste gevechten even dapper gevochten als de Turken. Maar 't is nu zeer de vraag, of hun gejuich over de behaalde voordeelen wel evenredig is met de beteekenis er van. De „Deutsche Tages- ztg." krijgt tenminste uit Weenen het ont nuchterend bericht, dat de strijd bü Skoetari lang niet van zoo groote beteekenis is als de Montenegrijnen doen voorkomen. De „vestingwerken" zijn inderdaad niet anders dan eenvoudige blokhuizen, en de vesting- aanleg zelf stamt nog uit de middeleeuwen. Al deze Turksche „vesting" werken worden samen door slechts 1800 Turken verdedigd. B\j Toezi moeten overigens, volgens dit be richt, de Montenegrijnen buitengewoon zware verliezen hebben geleden, die niet in verhouding staan tot hun groote overwin ningen. Hier volgen nadere berichten over de TurkBch-Montenegrijnsche gevechten, die, het moet erkend, opnieuw meerendeels gunstig voor de Montegrynen zynmaar de mooiste komen ook weer uit bun eigen koker of van bevrienden kant. De „Stampa" (Turijn) verneemt uit Pod- goritsaDe tweede Montenegrijnsche divisie onder bevel van prins Danilo heeft, na een verwoed gevecht, de lijn van versterkingen en de heuvels van Psitschanits, Toezi en Paltnia volledig bezet. De prins heeft 500 gevangenen gemaakt. Het gevecht duurde 2 uren. Alle versteikingen aan de zijde van Skoetari zijn veroverd. Ter toelichting kan het volgende strekken. In een interview roet de „Neue Freie Presse" heeft de Turksche majoor Sed ed Din, de bevelhebber van het fort Detschits, die door de Montenegrijnen is gevangengenomen, gezegd, dat hy slechts over 400 man en vier kanonnen, waarvan drie verouderd, beschikt bad. Uit Podgoritsa wordt naar Berlijn geseind Tengevolge van de omsingeling, en inziende dat verder bloedvergieten doelloos zou zyn, daar men toch geen hulp uit Skoetari ver wachten kon, hebben de Turken Toezi, Wranje en Schipschtani na onderhandeling met de Montenegrijnen overgegeven. Slechts een Turksch fort wordt nog behouden. De Montenegrijnen hebben veel gevangenen gemaakt. Overste Woekotits, die een militai re opleiding in Italië gekregen heeft, beeft de grenzen by Plawa en Goessinje overschreden en een schans met vier snelvuurkanonnen veel geweren en schietvoorraad en drie blokhuizen ingenomen. Het vervoer van zwaargewonden naar Goessinje is begonneD. Een aanval op Berane wordt voorbereid. Het Westelijk leger is tot op 1500 meter afstand van Tarabosch opgerukt. Wranja wordt door de inwoners ontruimd. 'EtTILLETOlT, 19 Iemand sprak er en die persoon was eene vrouw. Wetende, dat er geen andere van hare sekse aan boord was, kwam mij dit, meer dan ik kon zeggen, raadselachtig voor. De stem was hard, eentonig, onwelluidend en deed mijn oor vreemd aan. Er was eene pauze, toen begon eene andere, die ik dadelijk als de stem van Pharos herkende. Ik was niet van plan om het gesprek af te luisteren, maar, waarom weet ik niet, ik kon niet anders kiezen dan te luisteren. „Kom," zeide Pharos in het Duitsch, „je kunt niet tegenover mij ongehoorzaam zyn, Houd myne hand zoo vast, open jo oogen en zeg my wat je ziet!" Er was eene stilte, die zoolang duurde, dat ik tot vijftig zoude hebben kunnen tellen. Toen antwoordde de vrouw even langzaam en eentoonig dan eerst: „Ik zie eene zandvlakte, die zich in alle rlchtiDgen behalve ééne, zoover als het oog reikt, uitstrekt. Aan die zijde grenst ze aan Uit Podgoritsa aan de „Lokal Anz.": Zondag hebben onderhandelingen plaatsge vonden over de overgave van Toezi. De Turken verlangden vrijen aftocht voor de geheele bezetting met wapenen naar Skoe- tarie. De Montenegrijnen gingen daarop niet in, maar boden de bezetting, die 5000 man sterk is, aan, zich op Montenegrijnsche kosten met Oostenryksche schepen van Antivari naar Constantinopel te laten brengen. Nu oen bericht uit Turksche bron „Volgens de „AgenceOttomane" hebbende Montenegrijnen het Turksche stadje Wranje ten Z.W. van Toezi, in brand gestoken en vele kinderen vermoord. De strijd om Toezi en Wranje duurt voort. De TurksGbe hulp troepen zyn in aantocht" Het juiste uur van verzending van deze elkaar tegensprekende berichten zou moeten bekend zyn, alvorens er eenige stellige con clusie uit'valt te trekken. Uit de verzekering dat Turksche hulptroepen in aantocht zyn, mag worden afgeleid, dat de gevechten in die streek nog wel zullen hervat worden. De Servische Regeering verspreidt een proclamatie, waarin zy zegt, dat het Turk sche leger heeft aangevallen. Dit is 't beste bewys, dat Turkije geheel niet dacht aan de uitvoering der hervormingen. Servie zal zich weten te verdedigen. De Turksche bladen melden, dat de Ser viërs Zondag oen aanval deden In de buurt van Schianitsa. Zy werden met aanmerke lijke verliezen tenuggeslagen. Servischetroe- pen zouden een twintigtal kilometers op Turksch grondgebied in de streek van Gi- beftse zijn binnengedrongen. Het grensgevecht heeft den geheelen dag aangehouden. De Turksche troepen 8000 in getal, openden het vuur tegen Ritsowats en bezetten op Servisch grondgebied, langs de grens, een linie van meer dan vier kilo meter, die zich uitstrekte tot Gorgortogosch. De Servische grensposten hielden dooreen levendig geweervuur den opmarsch der Turksche troepen tegen. De Serviërs verlo ren 24 dooden en 4 gewonden. De Regee ring heeft verklaard, dat zy zich tot een verdedigende houding zal bepalen en eerst dan aanvallend optreden, indien de inval grootere afmetingen mocht aannemen. Volgens „Havas", is den Franschen mini ster-president ambtelijk de opening van de vijandelijkheden van Turkye tegen Serviö bekend gemaakt. De „Politieka" (Belgrado) meldt, dat de Turken de Serviërs Maandagmorgen vroeg by Ristowats hebben overrompeld, doch dat zy ten slotte zyn teruggeslagen. Het vechten duurt evenwel voort. Het Turksche antwoord. In het antwo'ord aan de gezanten van de mogendheden Zegt de Porte nog: „Indien de pogingen tot verbetering van Europeescb Turkye geen goeden uitslag hebben gehad, dan is dit voornamelijk te wijten aan den verwarden en onveiligen toestand, teweeg gebracht door revolutionnairen van allerlei slag, voortgekomen uit de haarden van eene ry heuvelen. Ik zie eene verzameling tenten en in ééne, die het dichtst bijstaat, een man, die op zyn ziekbed krampachtig ineenkrimpt." „Is hy het? De man, dien Je kent?" Er was eene nieuwe stilte en toen zy ant woordde, was hare stem harder dan eerst. „Hy is het." „Wat zie je nu „Ik ben in het donker en zie niets." „Houd myne hand vast en wacht, je zult dadelijk meer zien. Nu dat jeoogenaan de duisternis gewend zyn, beschrijf my de plaats, waarop je staat." Er was weer een oogenblik van stilte. Daarop begon zy weer. „Ik ben in eene donkere, sombere spelonk. Het gewelf wordt door zware pilaren on dersteund en zij zyn in een styl uitgehou wen, die ik nooit te voren gezien had. Bovenaan en op de wanden zie ik schilde ringen en op eene steenen plaat - een dooden man." Nog eens was er eene lange stilte, tot ik begon te denken, dat ik het volgende antwoord moest gemist hebben en dat dit zonderliDge vragen geëindigd was. Daarop begon Pharos weer, „Leg je hand in de mijne en kyk nog eens." Dezen koer was het antwoord zelfa nog meer verbijsterend. opruiing, waarvan de waarachtige bedoelin gen geen twijfel laten". De nota drukt den wensch uit, dat de pogingen van de mogend heden, om het gevaar voor botsingen te- vermijden, waarvan groote rampen het ge volg zouden kunnen zyn, met welslagen worden bekroond. De Porte is overtuigd, het hare te hebben gedaan om de taak der mogendheden in het belang der menscfaelijk- heid te vergemakkelijken. Zy verklaart te hebben besloten, de goedkeuring van het Parlement en de bekrachtiging des sultans van de wet van 1880 te trachten te verkrij gen. De overheid zal met nauwgezetheid op le toepassing van de wet het oog houden. Alles te laat. Met beloften is de oorlog niet meer tegen te houden. Zondagavond zyn te Sofia de laatste voorbereidende oorlogsmaatregelen geno men. De leerlingen der scholen zijn uitge- noodigd om pluksel en zwachtels te vervaar digen de trams stellen hun ontvangsten ter beschikking van het Roode Kruis. Vrou wen zijn in dieDst genomen, om de brand weerlieden en de wegwerkers te vervangen. De Bulgaarsche Regeering maakt ten be hoeve van de Europeesche mogendheden en van de publieke opinie een algemeen historisch overzicht gereed van de betrekking tusschen Turkije en Bulgarije, waaruit de onmogelijkheid moet blijken om tot eenige overeenstemming te komen, en waarin de redenen worden uiteengezet, die de Regee ring hebben geleid haar politiek volkomen te wijzigen. Men beweert te Sofia, dat de Tucken het Bulgaarsche consultaat te Monastir hebben geplunderd De offleieuse „Samoeprawa" somt een reeks moorden op, aan Serviörs in Oud-Ser- vis door Turken begaan. Het blad noemt de namen der vreeselyk verminkten op en zegt dan„Het beschaafde Europa heeft weer eens gelegenheid om met de heele christenheid den smaad te vernemeD,inde 20ste eeuw der menschely kheid aangedaan." Kapitein Stewa Pitrowitsch is Vrijdag in een cel van de citadel te Belgrado dood gevonden. Naast hem lag een Browning revolver. Pitrowitsch werd den dag tevoren, onder de beschuldiging voor het Turksche gezantschap gespionneerd te hebben, aange houden. De vestingcommandant liet meedee- len, dat Pitrowitsch zelfmoord gepleegd had. Zyn familie loochende dit en verlangde een onderzoek. Het bleek, dat Pitrowitsch door Servische officieren was doodgeschoten. Van zijn vermogen in papier, dat hij bij zich droeg, is een gedeelte verdwenen. Griekenland, eischt dat Turkye de aan gehouden Grieksche koopvaardijschepen los laat en de eigenaars schadeloos stelt. Het antwoord wordt binnen 24 uur verwacht. De nota der Balkanstaten, die de Griek sche Regeering Zondagavond aan den Turk- schen gezant te Athene overhandigd heeft, werd door den gezant drie uur later terug gezonden, met de boodschap dat bij zijn „Ik zie den dood," zeide de stem. „Dood overal. Nacht en dag zie ik hem en de wereld is vol weegeklaag." „Het is goedik ben tevreden," zeidé Pharos. „Leg je nu neer en ga slapen. Over een uur zul je ontwaken en je niets meer herinneren van wat je my geopenbaard hebt." Daar ik geene beteekenis aan datgeen, wat ik gehoord had, kon hechten, stond ik van de plaats, waar ik gezeten had, op en begon het dek op en neer te loopen. De herinnering aan het gesprek, dat ik afgeluisterd had, ergerde mij buiten mate. Had ik een ander kijkje op de duivelsche streken van Pharos mogen hebben of wat beteekende het dan? Ik dacht hier nog aan, toen ik een stap achter my hoorde, en my omkeerende, zag ik den man zelf my naderen. In het sche merlicht van het dek was zyn voorkomen niet innemend, maar toen ik hem naderde, zag ik, dat hij in de beste stemming was ja, zelfs opgeruimder, dan ik hem ooit had gezien. „Ik heb naar u gezocht, mynheer For rester," zeide hy. „Het is heerlijk op dek en ik ben juist in de stemming voor een praatje." Ik wilde hem byna zeggen, |dat ik er niet zoo op gesteld was, maar vóór dat ik hem kon antwoorden, had hij mijn gedachte geraden. Regeering den inhoud van zoo'n nota Diet kon mededeelen. Hierop liet de Grieksche minister van Buitenlandsche Zaken de nota nogmaals aan den gezant overhandigen met de opmerking dat een vertegenwoordiger niet het recht had de doorzending van een nota te weigeren. Dientengevolge wordt de terugroeping van den Turkschen gezant spoedig verwacht. De Kretensische afgevaardigden zyn in de Kamer toegelaten. Men begroette hen met gejuich. Yenizelos zei: „De Regeering heeft aan den eenparigen wensch van de Kretensische Nationale Vergadering gehoor- gegeven en formeel verklaard, dat er voor taan slechts één Kamer zal zyn voor Grie kenland en Kreta". Hy noodigde de Kreten sische afgevaardigden uit, om op Kreta nieuwe verkiezingen uit te schrijven, volgens de Grieksche grondwet. Niettegenstaande het verlangen om den vrede te bewaren, sluit Griekenland, moreel en materieel sterk, zich aan by het optreden der vereenigde Balkanstaten. Griekenland zal allen gevaren het hoofd bieden en is zeker van de over winning. Reeds dit Kretenser incident zou voor Turkye een casus belli zijn. 't Was overigens overbodig. De buitenlandsche bladen gaan voort met berichten over oorlogstoerustingen van Rus land openbaar te maken. Het Peterburgsche telegraafagentschap verklaart al deigelijke berichten geheel ongegrond. De maatregelen in verband met de proefmobilisatie zijn reeds 8 October ongedaan gemaakt. Alle afdeelin- gen zyn op vredessterkle teruggebracht en naar bun gewone standplaatsen gezonden. In politieke kringen te Weeuen is men volgens de „N. Fr. Presse" van meening, dat de bezetting van Bjelopouje voorloopig geen invloed zal hebben op de houdiDg van Oostenryk-Hongariie. Nowi Bazar is Turksch gebied en Turkye heeft te zorgen, dat het dit behoudt. Zelfs wanneer tengevolge van de zwakke bezetting door de Turken de Montenegrynen nog dieper in het sandschak dringen en zelfs de Serviërs hen zouden volgen, dan was het nog geen reden voor de monarchie om in te grypeo. Eerst na afloop van den oorlog zal Oostenrijk er voor moeten zorgen, dat de weg naar bet Zuiden niet afgesneden wordt. De bladen melden, dat de Donauvloot Boedapest heeft verlaten. Twee legercorpsen zyn nu geheel gemobiliseerd. Te Parijs is de laatste hoop op vrede verdwenen. De „Débats" schrijft: „De gis teren aan Turkye overhandigde nota der Balkanstaten is een program, welks min of meer volledige uitvoering slechts door geweld van wapenen kan worden bereikt. De bondgenooten zelf rekenen nog slechts op geweld, om het program te doen accep teeren. Elke beraadslaging daarover is van tevoren tot mislukking veroordeeld; de diplomaten kunnen nog eenige ritueele formaliteiten vervullen en papieren wisselen. „U hebt iets op uw hart," zeide hij. „Ik vrees, dat u niet zoo verheugd zyt met myne gastvrijheid, als ik kan wenschen. Wat hapert er aan Kan ik u met iets helpen?" „Met niets, dank u," antwoordde ik een weinig styf. Ik heb wat hoofdpijn en ben niet zeer gestemd voor een gesprek op dezen avond." Ofschoon de verontschuldiging, die ik maakte, werkelijk waar was, vertelde ik hem niet, dat ik de hoofdpijn alleen gevoeld had, sinds ik zyn gesprek van eenige mi nuten geleden had afgeluisterd. „Ge moet my u laten genezen," ant woordde hy. „Ik ben ydel genoeg om mij zeiven te vleien, dat ik eenige kennis van medicijnen heb." Ik begon my af te vragen, of er wel iets was, wat hy niet kende. Tegelpkertyd wantrouwde ik hem zoozeer, dat ik geen verlangen had hem zijne kunst op my te laten beproeven. Dus bedankte ik hem, maar wees zyne diensten af onder voorwendsel, dat mijne ongesteldheid te onbeduidend was om er zoo'n drukte voor te maken. „Zooals u wilt," antwoordde hij onver schillig. Als gij niet genezen wilt wor den, moet u natuurlijk blijven pijn hebben." Zoo sprekende, veranderde hij van onder werp en Jruim een half uur dwaalden wy in het gebied der kunst, en bespraken de methoden der vroegere en tegenwoordige Zij zyn veel te laat opgetreden om nog de botsing te voorkomen, aangenomen dat zij werkelijk allen door den geest van verzoe ning bezield waren." De nota zelf acht het blad reeds een oorlogsverklaring, want de eisch van onmiddellijke demobilisatie be wijst duidelijk genoeg, dat de Balkanstaten nog slechts het oogenblik afwachten, waarop de opmarsch van het leger voltooid is, om zich op Turkye te werpen. Een oorlogsver klaring is daarom niet meer noodig, en men kan vanaf dit oogenblik den oorlog op heel het Balbanschiereiland als verklaard be schouwen. Zal men hem plaatselijk kunnen inperken? vraagt de „Débats". De „Temps" geeft het antwoord der Bal kanstaten aan de groote mogendheden aldus weer: „Wij danken u voor uw goede be doeling, maar zijn in een toestand, die het ons tot plicht maakt de Porte onmiddellijk aan te manen, haar hervormingsplannen in Macedonia nauwkeurig te omschrijven. De uren zyn voorbij, waarin wij den grooten mogendhedendezorg konden toevertrouwen, de Balkanzaken ter hand te nemen. Wij zullen het voortaan zelf doen, en wel alleen, in oorlog of in vrede". De „Temps" voegt hier by: „Dat noemt men heden vanaf het Europeesch standpunt de Oostersche quaes- lie tot den Balkan beperken. „Plaatselijk beperkt" is deze questie ongetwijfeld. Is zy het echter dóór Europa of tégen Europa? Zullen de groote mogendheden morgen het recht van haar ingrijpen kunnen hernemen, dat heden volgens haar eigen bekentenis aan haar handen is ontglipt? Zeer stout moedig ware degene, die daarvoor wilde instaan". Het blad maakt er zich verder kwaad om, dat het radicale party congres te Tours in zyn party verklaring de volgende zinsnede plaatst„Het lot van Frankrijk, de grootte en welvaart van ons land, han gen vooral van de handhaving van den vrede af." De „Temps" zegt nu: „Dechris telijke of Mohammedaansche volkeren van de Balkanstaten maken zich gereed om te bewijzen, dat het lot van een klein of een groot land ook van den oorlog kan afhan gen en niet aan de handhaving van den vrede isonderworpen.Frankrykzou gelukkig kunnen bewijzen, dat de onwaardige phra- sen van eenige politici niet zyn moreele kracht ziek hebben gemaakt, als zyn plicht het tot verdediging zijner grenzen zou roe pen!" Echter wil het blad met deze verge lijking niet beweren, dat Bulgaren, Serviërs en Grieken ter verdediging van hun grenzen tegen Turkye optrekken, noch dat iemand er thans aan denkt, Frankryks grenzen aan te vallen. De „Frankf. Ztg." laat zich uit Petersburg seinen :A1 is de Regeering gelukkigvolmaakt vredelievend, en treedt zij op tegen het woeste gehuil der nationalistische bladen men kan zich niet verhelen, dat velen den toestand zeer ernstig vinden. Er is in hof kringen, die volgens traditie in het ver borgen intrigeeren en daardoor des te moeilijker zyn te observeeren en tebestry- schilders. Ik was verbaasd over den omvang en de diepte zijner kennis van dit als van elk ander onderwerp. Zijn smaak, bemerkte ik, was die Yan een cosmopoliet, maar indien hij eenige voorbeur had, dan was bet die voor de Toskaansche School. Wy streden nog te zamen over dit punt, toen eene donkere gestalte van de kampanje langs het dek naar ons toekwam,Toen ik zag, dat het Fraulein Valerie was, stond ik van myn stoel op. „Wat een warme avond, mynheer For rester 1" zeide zij, toen zij op ons afkwam. „Er is zeker onweer in de lucht en als ik my niet vergis, zullen wy vóór morgen storm hebben." „Ik denk, dat het meer dan waarschijnlijk is," antwoordde ik. „Het is buitengewoon benauwd beneden." „Het is byna ondragelijk," antwoordde zy, toen zy den stoel, dien ik haar aanbood, nam. „Toch moet ik in myne hut in slaap gevallen zy'D, want ik kan my niet herin neren, wat ik sinds het diner heb gedaan." Weer denkende aan het gesprek, dat ik had afgeluisterd en dat was besloten met het bevel: „Over een uur zul jejontwaken en zul je je niets meer herinneren van wat je mij openbaardet," keek ik Pharos aan, maar zijn gelaat zeide mij niets. „Ik vrees, dat je niet geheel je zelf bent, mijne lieve," zeide de laatste vriendelijk,

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1