\G ZDID-HOllANDSGHE IN ZIIDVSCN11QANDIN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ROAM. Het Egyptische Monster. ONZE EILANDEN VOOR DB LI qaag. !ct)t )en. arbm. tba. K>«4 Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,51) Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 46 Zaterdag 5 October 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advjrtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Officieele Mededeelingeu. waarschuwing. tegen het lokken van Nederlandsche werklieden naar Duitschland. De BURGEMEESTER der Gemeente Middelharnis waarschuwt tegen de berichten in de Nieuwsbladen of daartoe uitgezonden agenten, die soms met vei- strekking van reisgeld voor de heenreis, ten behoeve van indnstriëele ondernemingen, Nederlandsche werklieden naai Duitschland lokken. Bij hunne aan komst te dier plaatse toch is herhaaldelijk gebleken, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvo rens werk aan te nemen in Duitschland, zich tot de arbeidsbenrs in de plnats hunner inwoning of, bij gebreke van dien, rechtstreeks tot de Vereeniging van Nederlandsche arbeidsbeurs te Oberhausen (Duitschland) Arndtstrasse 66, om inlichtingen wen den, omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote teleur stelling en schade. Inlichtingen aan de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen behooren schriftelijk te worden ge vraagd met betaling van het antwoord door bijvoeging 6f van een antwoordcoupon, welke op het postkantoor voor 14 cent verkrijgbaar is en daar moot worden afgestempeld, óf van een Duitsche postzegel van 20 Pfennig. Middelharnis, den 3 October 1912. Do Burgemeester voornoemd. OLBO J. MIJS. Buitenlandsch Overzicht. Allereerst willen we ditmaal meer in het bijzonder nagaan welke maatregelen of de Duitsche Regeering met het oog op de duurte van het vleesch heeft voorgesteld. Na lang durige beraadslagingen is dan vastgesteld, dat de invoer van versch rundvleesch is roegelaten, uit Rusland, Servië, Roemenie, Bulgarije. Uit de drie laatstgenoemde landen mag tevens varkensvleeseh worden inge voerd. Dit vleesch zal tegen zoo laag moge lijke prijzen, welke met medewerking der autoriteiten zullen worden vastgesteld aan de verbruikers worden verkocht. Vee mag uit die landen dus niet worden ingevoerd, wel vleesch. Deze bepaling geld echter niet voor Nederland. Alleen aan Nederland is het invoeren van levend rundvee veroor loofd. Ook uit Belgis mag versch rundvleesch worden ingevoerd. De regeering is echter er van overtuigd, daarmede niet afdoende den strijd te hebben aangebonden tegen de dure vleeschprijzen. Daartoe heeft ze nog verschillende tariefmaatregelen genomen, Het thans geldende uitzonderingstarief op de spoorwegen betreffende het vervoer van versch vleesch, een tarief dat met 1 Janu ari zou afloopen, is nog weer met 1 jaar verlengd en tevens weer verlaagd. Wanneer gemeenten of organisaties vleesch laten komen, dan wordt het reeds gereduceerde tarief met nog 20°/„ verlaagd. Voor zee- viscb blijven de verlaagde tarieven ook in 1913 gelden, en om aan de veefokkers de FEUILLETON. „Naar Cairo,' antwoordde hij met een glimlach. „En waarom niet, Cairo is eene heerlijke plaats en ik heb eene gewichtige zaak in Egypte te doen. Misschien kunt u het raden, wat het is." „De mummie vroeg ik op goed geluk af. „Juist" antwoordde hij, met zijn hoofd knikkend„de mummie. Het is mijn plan ze aan het graf terug te geven, waaruit uw vader het st waaruit, laten wü zeggen, uw vader baar genomen heeft." „En uw voorstel?" „Is dat u ons vergezelt. De gelegenheid moet u niet voorbij laten gaan. U zult eene kans hebben het land van de Pharao onder de gunstigste omstandigheden te zien en de wenken, die u voor uw toekomstig werk moet opdoen, moeten van onschatbare waarde voor u zijn. Wat zegt u er van Om de waarheid te zeggen, ik wist niet welk antwoord te geven. Ik had mijn ge- heele leven lang een vurig verlangen gehad, om dat geheimzinnige land te bezoeken, Zooals ik elders gezegd heb, dat ik geheel gelegenheid te geven met het buitenland te concurreeren, wordt het tarief voor gerst, maïs en andere voersoorten met. ongeveer 50% verlaagd tot September 1913. Ten slotte zal nog een wetsontwerp by den Bondsraad worden ingediend waarbij de invoerrechten op versch en bevroren vleesch worden ver minderd ten voordeele van die gemeenten, die zelf het vleesch in groote hoeveelheden koopen en dan tegen matige prijzen aan de burgers verkoopen. Thans de critiek, die op de maatregelen is gekomen. Practisch beteekent de ophef fing van het verbod van invoer van versch rund- en varkensvieesch uit de oostelijke landen niemendal. Ten eerste is de vee stapel in die landen niet zoo heel groot, vooral niet in Rusland. En wanneer de Balkanstaten vee kunnen uitvoeren, komt de eerste plaats Oostenryk-Hongarije aan de beurt, waar eveneens vleeschnood is. Nog kunnen Rusland en de Balkan den veestapel vergrooten, doch dan zou pas over eenigen tijd de uitvoer naar Duittschland kunnen groeien. Ook komen alleen de direct aan Duitschland grenzende landen in aan merking voor invoer. Juist omdat alleen vleesch mag worden ingevoerd, dat geen langdurig transport kan verdragen en de communicatiemiddelen in Rusland niet schitterend zijn, heeft deze bepaling waar- scbfiDJiJk weJnig uitwerking, Zoo zou nog aan te toonen zijn dat ook andere genomen maatregelen niet of zeer onvoldoende aan het beoogde doel zullen beantwoorden, maai de lezers zullen na wat we vroeger reeds schreven over den druk die door de agra riërs op de regeering wordt uitgeoefend, wel niet verwachten dat de genomen maat regelen meer dan lapmiddelen zouden zijn. Over een vijftal weken zullen de presi- dontB-verkiezingen in de Vereenigde Staten plaats hebben en moet de Amerikaansche kiezer beslissen, of by eene conservatieve regeering met Taft, eene democratische met Wilson of eene progressieve mot Roosevelt wenscht. Taft wacht met wysgeerige kalmte den loop der dingen afheeft hij niet verklaard, dat hy geen verkiezingsredevoeringen meer houden zal, omdat men nu wel weten moet, wat men aan hem heeft 7 Doch zwygt Taft zy'n beide tegencandidaten weren zich met des te grooter ijver en zij beoefenen thans in de Westelijke Staten de verkiezingsaport, dooi in één week meer redevoeringen te houden dan een Europeesch politicus in een geheel jaar. Opmerkelijk is het hierbij, dat de felle haat, waarmede Roosevelt en Taft en dezen samen Wilson, in den aanvangbekampten,schijnt geluwd en plaats heeft gemaakt voor een kalmer en zakelijker strijd, waarin bet per soonlijk element niet meer zoo sterk domi neert. Vooral by Roosevelt is deze ommekeer treffend en al mag hij Wilson nu en dan uitmaken voor een kamergeleerde met muf geworden theorieën, verder gaat hy niet en men schijnt hem dan ook duidelijk gemaakt besloten was om zulks op het eind van het jaar te doen. Nu werd my eene gelegenheid aangeboden mijne plannen ten uitvoer te brengen en wel op de meest weelderige wijze. Ik herinnerde mij hoe Pharos dien middag een buitengewoon belang in de ruïnen van Pompeji stelde en ik was over tuigd, dat hy iu Egypte, aangezien dit zijn geboorteland was, dit nog veel meer zou kunnen doen. Maar het was niet zoozeer het vooruitzicht van wat ik van hem zou leeren dan wel de wetenschap, dat ik ge durende eenige weken in 't gezelschap van Valerie de Vocxqual zou zijn, wat my aan lokte. De gedachte, dat ik met haar aan boord van het jacht zou zijn en dat ik on afgebroken zou genieten van haar gezel schap en het mystieke land, dat zulk eene belangrijke rol gedurende myn loopbaan had gespeeld, doortrilde mij tot in het diepste van myn wezen. Dat haar leven verre van gelukkig was, wist ik zeker, en het zou wel eens mogelijk kunnen zyn, indien ik met hem ging, dat ik zou kunnen ontdek ken, waar haar verdriet school en misschien in de gelegenheid zou zijn haar bij te staan. „Wat heeft u op myn plan te zeggen?" vroeg Pharos. „Lokt het u Diet toe „Het lokt mij zeer toe," antwoordde ik, „maar het feit is, dat mijne bedoeling niet was om zoo lang uit Engeland te blijven." .Engeland zal er nog zijn, wanneer u te hebben, dat een herhaling van eene strijdwijze, zooals hij die vóór de conventie te Chicago voerde, niet alleen zijn eigen prestige, maar ook dat der natie en zelfs van den toekomstigen president zeiven schaadde. Het blijft nu slechts de vraag, of Roosevelt deze zelfbeheersching lang vol houden zal. Ook voor ons, Nederlanders, is de presi dentsverkiezing in de Vereenigde Staten van belang, omdat daar thans voor het eerst door een der candidaten de leuze van den vrijhandel aangeheven is. Het is de heer Wilson, die zich onomwonden tegen het daar tot nu toe als onschendbaar geachte protectiesysteem heeft verklaard. „Wij moe ten zoo betoogde hy in een redevoering te New-Jersey dien grooten muur, die om al onze kusten loopt, neerhalen en opheffen het belemmerend tarief, dat ons verstikt, dat ons vermoordt." Tegenover deze ruiterlijke verklaring, welke aan duidelijkheid niets te wenscbeu overlaat, steekt de houding zoowel van Taft als van Roosevelt treurig af. De eerste zoekt zyn heil in een commissie, die na een „wetenschappelijk onderzoek" misschien wel eenige tariefverlagingen zou kunnen voorstellende tweede wenscht een protectie systeem dat vóór alles de nationale nijver heid zal moeten beschermen en de loonen dei- arbeiders omboog voeren zal. Doch beiden, èn Taft èn Roosevelt,schij nen besloten, de vrijhandel-leuze van Wilson zoo fel mogelijk te bestoken, daarbij reke nend op het, ondanks, alle nieuwigheden, toch in den grond zoo conservatieve instinct der Amerikaansche burgerij. Juist daardoor zal vóór of tegen den vrijhandel de hoofd- inzet worden der komende verkiezingen en dat dit kon gebeuren, wijst op eene veran dering in de handels-politieke opvattingen der Vereenigde Staten, welke voor gansch Europa van beteekenis is. Het oorlogsgevaar op den Balkan De mogendheden in actie. Terwyldemilitairemobilisatiemaatregelen in de Balkanstaten worden voortgezet, en waarschijnlijk het si ellen van een ultimatum of het formeel verklaren van den oorlog nog slechts is uitgesteld omdat men met de mobilisatie nog niet klaar is, toonen de vorsten en mogendheden een groote bedrij vigheid. Het werk, dat al tien, vijftien jaar vroeger had moeten gebeuren en dan mis schien succes zou hebben gehad, wil men nu in 'n vloek en 'n zucht afdoen, nu de Balkanstaten zwaar gewapend, dezer dagen tegenover elkander zullen staan. Er is meer. Zelfs op dit oogenblik van uiterst gevaar zyn de mogendheden het nog niet eens en blijven Rusland en Oostenrijk in hun pers elkaar uitschelden en verdacht maken. Veel succes schijnt dus de bemiddeling voorloopig niet te zullen hebben. We laten hieronder het voornaamste volgen wat over de in ternationale actie bekend is. Minister Kinderlen Wachter moet hebben verklaard, dat de toestand zoo kritiek is teruggaat," vervolgde hy met een lacbje. „Kom, laat het afgesproken zyn, dat uzich by ons zult aansluiten. Ik geloof, dat ik u beioven kan, dat u genoegen van het uit stapje zult hebben „Ik wil niet onbeleefd schijnen," zeide ik, „maar zou het voor my niet beter zijn tot morgenochtend er over na te denken „Het zou de grootste dwaasheid zyn," antwoordde hij, „want in dat geval, weet ik zeker, zou u eene reden vinden om het verzoek niet aan te nemen en u dus daar door van eene kans berooven, die, zooals ik pas gezegd heb, nooit meer in uw leven zal voorkomen. Indien Valerie hier ware zou zij zeker hare stem by de mijne voegen. Toen hy den naam van zijne pupil noemde, besloot ik mede te gaan en met eene roe keloosheid, die mij nu eene zucht afdwingt, beloofde ik hen te vergezellen. „Ik ben zeer blijde het te hooren," zeide, Pharos. „Ik geloof, dat u een wijs besluit genomen hebt. Wy zullen morgenavond om tien uur wegzeilen. Myne bedienden zullen om uwe bagage komen en die aan boord brengen. U behoeft zelf in 't geheel geen moeite te doen." Ik bedankte hem en toen ik zag, dat bet by elven was, groette ik hem. Dat ik teleur gesteld was geen gelegenheid te hebben van zijne pupil afscheid te nemen wil ik niet ontkennen. Ik vreesde, dat zy zich beleedigd geworden dat elk oogenblik de oorlog is te verwachten. Het onrustig element, zei hij, ligt ia Macedonië. Alle Balkanstaten ver klaren, dat zy hervormingen in Macedonië wenschen. De verdeeiing van Macedonië zou terstond tot een strijd tusschen de bondge- nooten van thans aanleiding geven. Het is buitengesloten, dat de groote mogendheden territorale wijzigingen op den Balkan wen schen of zullen toelaten. Die zekerheid zal misschien in de laatste minuut kalmeerend werken. Rusland en Frankrijk hebben on dubbelzinnig te kennen gegeven, dat zy den, status quo wenschen gehandhaafd te zien. Oostenrijk en Engeland zyn dezelfde mee ning toegedaan. Daarom is het niet te begrij pen, waarom de Balkanstaten oorlog willen voeren. 't Zal ons benieuwen of dit intervieuw „echt" blykt, die verzekering van Kinderlen dat geen mogendheid wijziging van den status quo zou dulden, lijkt wat te opti mistisch. In elk geval zyn de Oostenryksche en Russische bladen in dit opzicht lang niet zoo gerust. De officieuze „Norddeutsche" bevat de volgende verklaring „Beweerde of werkelijke Turksche mobili satie-maatregelen hebben den Balkanstaten reden of voorwendsel gegeven tot mobilisatie van hun strijdkrachten. Of men te doen heeft met een legen maatregel tegen de Turksche of met ernstige oorlogsbedoelin gen, kan men op het oogenblik niet beslist zeggen, maar in ieder geval hebben zy de mogelijkheid van een gewapende botsing zeer groot gemaakt. De pogingen van de mogendheden, om den vrede te bewaren, worden voortgezet. Hoezeer het ook te betreuren zou zijn, als deze pogingen ver- geefsch bleven, toch is ook in dit geval voor de Duitsche belaDgen geen aanleiding tot onmiddellijke ongerustheid. Dat is te minder het geval, omdat met zekerheid te hopen ie, dat een mogelijk conflict tot zyn brandpunt beperkt zal blijven. Met de mo gelijkheid van een botsing hebben de Eu- ropeesche Kabinetten echter reeds langen tijd rekening gehouden. Zy hebben daarom den tyd gehad zich onderling over hun houding tegenover een dergelijke mogelijk heid te uiten. Bij den beslisten wil van alle mogendheden, om een uitbreiding van het conflict tegen te houden, kan een definitieve overeenkomst niet uitblijven. Al is ook de mogelijkheid van een botsing op den Balkan niet te loochenen, zoo kan men vol vertrouwen verwachten dat verdere conflicten, waarin de groote mogendheden in Europa betrokken zouden worden ver meden worden." Deze officieuze verklaring is van het hoogste belang. Echter staan er berichten tegenover, die de mogelijkheid open laten dat de wensch naar beperking van een oorlog tot de Balkanstaten onderling ydel zal blijken. Zoo moet men „in militaire kringen" te Weenen meenen, dat Oostenrijk niet kalm zou toezien, als Servië Turkije met alle kracht aanvielOostenry k-Honga- gevoelde, omdat ik haar raad niet vroeger op den avond had aangenomen. Ik sprak echter niet over de zaak tot Pharo3, maar zeide hem goeden nacht en na zijn aanbod my in zijn rijtuig naar huis te laten brengen, geweigerd te hebben, liep ik door de zaal en verliet het huis. Toen ik het voorplein was overgestoken, liet de ouderwetsche portier mij door een klein deurtje naast de hekken gaan. De nacht was hij zonder warm en toen ik de straat opstapte, steeg de maan boven de tegenoverstaande huisdaken. Daar ik Pharos er naar gevraagd had, had ik geen twijfel, of ik zou myn weg naar het hötel terug kunnen vinden. Dus zoodra ik den concierge eene fooi gegeven en het hek achter mij gesloten had, begon ik de straat met een snellen pas af te loopen. Ik was echter nog niet ver gegaan, toen eene deur in den tuinmuur geopend werd en eene zwarte gedaante te voorschijn sloop en my bij mijnen naam aansprak. Het was Fraulein Valerie. „Mijnheer Forrester," zeide zij, „ik ben op groot gevaar af gekomen om u te ont moeten. Gy wildet dezen avond niet naar mij luisteren, maar ik smeek u om het nu te doen. Als u geen acht op mtf slaat en niet naar myne waarscnuwing luistert, ban het te laat zyn.' De maan scheen vol en vlak op haar gelaat, zoodat hare wondere schoonheid rye zou dan voor een opmarsch naar de grens dien aanval beletten. M.a.w.zich onmiddellijk party stellen. En men voegt er by, dat zelfs Rusland's verzet Oostenrijk niet zou terughouden. In do commissie voor buitenlandsche zaken van de Hongaarsche delegatie is gisteren een rapport goedgekeurd, waarin geconstateerd wordt, dat de vriendschaps banden met Duitschland hecht zijn. In den loop der debatten werd de wensch uitge sproken, dat de betrekkingen met Rusland vertrouwelijk zouden worden daar men er van overtuigd was, dat daarin de beste waar borg voor den viede op den Balkan lag. De monarchie streeft geen vermeerdering van grondgebied na. Zy heeft geen neiging om aanvallend op te treden od stelt zich alleen de handhaving van den statius quo ten doel. De beraadslaging der commissie eindigde een betooging ten gunste van den vrede. De commissie sprak hare volle ver trouwen in den minister van Buitenlandsche Zaken uit. Wickenburg, de vertegenwoordiger van minister Berchtold, bracht in de delegatie de bekende rede van den Minister in her innering. De toestand is sedert veranderd, doordat Griekenland en Turkije algemeen# mobilisatie gelast hebben. Noch de ziens wijze Jvan [Berchtold, noch die van de andere groote mogendheden, is echter daardoor veranderd. De houding van de Russische Regeering is geenszins gewijzigdhet blijft ernstig den vrede wenschen. Op grond der ontvangen berichten is men van meening, dat het bezoek van Sasonof te Balmoral de zienswijze der groote mogendheden heeft versterkt, volgens welke een vreedzame op lossing moet worden gezocht. Wickenburg verklaarde, dat by de Servische grens geen enkele desertie heeft plaats gehad. De berichten bevestigen, dat Servie en Bulgarije samenwerken. De Oostenr.-Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de beurs laten mededeelen, dat de toestand sinds zyn laatste redevoeringen geen verandering heeft ondergaan en [dat de mogendheden zich verder moeite geven om den vrede in stand te houden. De Italiaansche gezanten bij de Balkan staten hebben last ontvaDgen om den Regeeringen aan te raden, den vrede te bewaren, en haar tot matiging aan tespo- ren, evenals de andere mogendheden dat hebben gedaan. In verband men den oorlog kan Italië te Constantinopel geen stappen ondernemen. Poincaré heeft op een diplomatieke ont vangst den vertegenwoordigers van Bulga rije, Servië, Griekeland en Montenegro met nadruk gewezen op den ernst der door de onderscheiden Regeeringen genomen maat regelen. Hij verklaarde, dat deze staten in het belang zelf van dat doel, dat ze beoogden, zich moeten onthouden van alles, dat den vrede in gevaar zou kunnen brengen. Poinca ré sprak eveneens geruimen tijd met de gezanten van Engeland, Duitschland, Italië geopenbaard werd, terwijl deze verhoogd werd met eene hemelsche pracht, die ik er nog nooit op had gezien. „Waarvoor zoudt u mij willen waarschu wen,-myne beste juffrouw?" vroeg ik. „Dat kan ik u niet zeggen," antwoordde zy, „want ik weet het nog niet. Maar hier van ben ik zeker, sinas hy beiangin u ge steld heeft en zyn wensch voor uwe vriend schap te kennen heeft gegeven, kan het Diet tot uw welzijn wezen. U kent hem niet als ik. Ge hebt geen denkbeeld, het is on mogelijk dat u dit zoudt hebben, van wat hy is. Ter wille van u zelf, mijnheer For rester, trek u terug, terwyl het nog tyd is. Wil niet meer [met hem te doen hebben. Ontwijk zyn gezelschap, wat het u ook moge kosten, Gy glimlacht. Ach, indien u alles wist, ik zeg udit het zou beter zijn, veel beter voor u te sterven dan in zijne macht te vallen." Ik was aangedaan door den ernst, waar mee hij sprak, maar meer nog door de droefheid van haar gelaat. „Fraulein" zeide ik, „u spreekt alsof u zelf dat ondervonden hebt." „Ik heb antwoordde zij. „Ik ben in zijDe macht en als een gevolg, ben ik ver loren naar lichaam en ziel. Het is om die reden, dat ik u zou willen redden. Neem in acht, wat ik u gezegd heb en verlaat Napels vannacht. Het doet er niet toe waar-

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1