m iZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSC1E EILANDEN mep a NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, IK-FREEN )0IJEN oeken. ■re. BAND EN RTIKELEN OLLANDSCH ÜWCREDIET. Het Egyptische Monster. ONZE EILANDEN VOOR DB eet en {Omen 'd eene rstaan legant, lassing [)it Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. trijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 44 Zaterdag 21 September 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv jrtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. ■Buitenlandse!! Overzicht. SIELLE, BER a.s. aatste dag f 1,— ren van 1—3 un' Brielle bij de Boekhan- 2KE en L. KLUIT, te l bij den Heer DAANSE, bij den Heer TERDU 108, MIDDELHARNIS 1DEL IN AANBEVELEND - rOOE ALKMAAR. LTeleloon 73. TSCHAPPEN: ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAYENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Lenvehaven 107. Op eon eigenaardig verschijnsel in de nternationale politiek willen we wijzen. 7et is op de zich in heel Amerika steeds aster indringende overtuiging, dat dit land ;r is voor de Amerikanen. De z.g. Monroe- leer wint zoo algemeen aan invloed in merika dat de handelsbelangen van En geland en de industrieels belangen van )uitschland zienderoogen in dit werelddeel ichteruit gaan. En merkwaardig is de weinig doortasten- le wyze, waarop de beide landen deAme- raansche maatregelen tegen gaan. In dit ferband herinneren we nogmaals aan de mitengewoon slappe houding die Engeland ïeeft aangenomen bij de bekende Panama- anaalwet-kwestie. Engeland is toch heusch 5ooit bang geweest voor een hartig woord. Wie herinnert zich nietdo meer dan schei'pe edevoeringen die de Engelsche ministers ^visten te houden tegen Duitschland, toen verleden zomer het mede-Entente-lid Frank- ryk werd bedreigd. O. i. is die slappe houding die Engeland en in het algemeen vele Euro- peesche landen aannemen hieraan te wijten, dat zy een binnenlandsche crisis doormaken van zeer ernstigen aard. Laten we dit voor enkele landen toelichten. Het economisch leven in Engeland is blijkbaar zeer ernstig gestoord. Als bewijs van onze meening brengen we by, de groote mijnwerkierstaking van verleden jaar, en de nog nooit geheel opgeloste geschillen, die het gevolg zyn geweest van de instelling van een minimum-loon. Verder bewijzen de stakingen van de transport-arbeiders even zeer dat het economische leven in EngelaDd niet is zooals het wezen moest. Doch ook aan het politieke leven ontbreekt wel het een en ander. Het Engelsche kabinet dat zijn taak in de hedendaagsche maatschappij begrijpt, is gekomen met zijn verzekerings wetten, die op zich zelf reeds de ontevre denheid hebben gaande gemaakt van al wat conservatief is, doch die bovendien de on middellijke oorzaak zyn geweest van de nieuwe belastingenn door Lloyd George bij zijn bekende begrooting van 1909 voorge steld. Waar het kabinet blijk gaf een zoo goeden kyk op zijn taak te hebben, daar is het inderdaad betreurenswaardig, dat de bevolking het politieke streven van zijn leiders zoo slecht waardeert, dat zelfs artsen zich tegen de uitwerkiDg van verschillende wetten verzetten. Een ander verschijnsel we wezen er reeds vroeger op, is hel bedenkelijk verzet van een minderheid (Ulster) tegen een aan te nemen wet. En hier komt juist de zwakke zijde van het politiek karakter der Engel- schen uit, dat ze zich door de kwestie Pro testant contra Roomsch van den eenmaal ingeslagen weg laten afbrengen en overloo- pen tot de vijanden van het huidige kabiDet. Want al zijn we geenszins bevreesd, dat de meerderheid van het Engelsche volk teD slotte den liberalen regeeringsmaatregel niet zal goedkeuren, toch hebben by de laatste verkiezingen factoren meegewerkt, het zou niet baten het te ontkennen, die een neder laag biachten aan den liberalen candidaat en vrij zeker in verband stond met de Home Rule kwestie. •De chef van den Russischen vlootstaf, Lieven, verklaarde aan de „Retsch" dat de Fransche vlootconcentratie in de Middelland sche Zee geenszins een gevolg is van een Russisch-Fransche vlootovereenkomst. Deze bestaat niet. Al kan de Russische vloot pressie op de Duitsche oefenen, zij is toch, vooral na de verbetering van het Keizer Wilhelm-kanaal, veel te zwak om beslissend op te treden. Daarentegen is het duidelijk, dat Frankrijk het er met Engeland over eens is geworden, dat, in een oorlog met Duitsch land, Engeland Frankryk's Middellandsche Zee-eskader sterker te doen zyn dan de Oostenrijksch-Italiaan8che vloten. Rusland heeft wegens zijn zwakte ter zee geen deel aan doze afspraken. De strategie dor vloot concentratie is een gevolg van de lessen van den Russisch-Japanschen oorlog, toen Rusland voor de fout der versnippering heeft moeten boeten. De Temps" schrijft met het oog op de onrust van Italië tengevolge van de vloot concentratie o.a., dat Italië een dubbele po litiek heeft: een continentale,berustend op den Driebond, en een maritieme, berustend op de Fransch-Engelsche entente. De eerste dekt Italië tegen Oostenrijk-Hongarije, de tweede veroorloofde het den Tripolis-oorlog. Natuurly k kunnen er zich gevallen voordoen, dat Italië die ententes moeielijk met het bondgenootschap kan overeenbrengen. Blijft het echter van oordeel.dat het Duitschland geen rekenschap over zyn Middelandsche Zee politiek schuldig is, dan kan het niet verontrust zijn door den nieuwen maatregel. Dit ware slechts het geval, als Italiö de sinds '82 gevolgde politiek zou willen wijzigen en den Driebond tot de Middellandsche Zee uitbreiden. Dan kon Italiö zich opwinden over de verpletterende meerderheid, welke de Triple- Entente voor langen tijd in de Middell. Zee zal hebben, en welke hierop berust, dat Duitschland daar geen vloot heeft en de Oostenryksche nog slecht in wording is, terwyl de Italiaansche verzwakt is door den oorlog met Turkije. PETJILLETO HST. reeMlllioen Gulden aatst en volgestort. TSCHAP verleent Cre- el den In deposito, belast aan- en verkoop (pons, sluit beleeningen i en verricht verder alle tot het Kassxersvafc to rente 3 °/o. op 30 Juni 1912. eten f 6.156.624.51 - 1.312.513.31 - 270.447.42 ■er De Directie :-ssm J. F, MOENS, )REEST. Mr. M. MOEtfS t voor Middelharnis en DER KOOGH OOËLHARNH. „Denk, wat u wilt," zeide hij. „A's ik u de waarheid moest zeggen, zoudt u mij niet gelooven. Om die reden heb ik liever, dat u van mij denkt, dat ik eene uitstekende levendige verbeelding heb. Als ik er in -eslaagd ben u bet laatste uur aangenaam jemaakt te hebben, ben ik ruimschoots beloond. Maar het wordt laat;de wachters komen naar ons zoeken, laten wij naar het nek terugkeeren.0 Dus gingen wy terug naar de Porta Ma- tina en het pad af naar den ingang der ruinen. Myn metgezel was klaarblijkelijk wei bekend by de beambten, want zij be handelden hem met onderdanigen eerbied, daar zy voor hem bogen en hem vroegen, of hij zekere nieuwe uitgravingen gezieD had, alsof de goede uitslag der laatste ge heel afhing van zyn oordeel er over. °P den weg buiten stond een rijtuig, waarvoor eeD span prachtige, zwarte paar- Qeh gespannen was. Een koetsier in een B>ok "'aar opzichtig zwarte livrei zat op den Stond een Pa'fohior naast het portier Rot goheele stel getuigde van een By enkele tusschentydsche verkiezingen hebben do Engelsch liberalen in den laatsten tijd de nederlaag geleden. De schuld daarvan ligt by de Engelsche arbeiderspartij, die naast een liberalen candidaat een arbeiders- candidaat stelden en daar in Engeland reeds bij eerste stemming de candidaat, die de meeste stemmen krijgt gekozen is, gingen de unionisten met de winst strijken. Welk een treurig kiesstelsel het Engelsche is, blijkt uit het volgende. Wanneer men uit een kiesdistrict vertrekt, behoudt men er het kiesrecht wanneer men uitstekenden smaak en zou eene eervolle verschijning in het Bois de Boulogne, of zelfs in Hyde Park gemaakt hebben. In deze elegante equipage verzocht Pharos mij te stappen en toen ik gezeten was, nam hy naast mij plaats. Warm als de nacht was, werd eene zware reisdeken om onze knieën geslagen en hy legde zich achterover tegen de kussens aan met een zucht van verlichting, alsof de inspanning van den middag te veel voor hem was geweest. „Zooveel van Pompeji," zeide hij, toen de paarden voorwaarts sprongen. „Nu naar Napels en het schoonste schepsel, dat het op dit oogenblik onder zijne bewoners telt, mijne pupil, Fraulein Valerie deVoxcqal." HOOFDSTUK VII. Indien iemand mij op den avond, toen ik Pharos voor het eerst vlak vóór de Naald van Kleopatra ontmoette, bad verteld, dat ik binnen zeer korten tyd alleen met hem van Pompeji naar Napels zou rijden, ik geloof, dat ik hem veracht zou hebben. En wat misschien vreemder is, in aanmerking genomen, hoe diep mijn afkeer nog geen twee uur geleden voor hem was geweest, lette ik niet alleen op wat hij tot mij zeide, maar ik trok werkelijk in zekere mate een zeker genot van zyn gezelschap. In miju tijd heb ik eenigen der eerste sprekers van er maar grondbezit heeft. Dit maakt het natuurlyk mogelijk dat personon die in een ander district thuis behooren, by zoo'n stem ming toch nog gewicht in de schaal leggen. Tot zelfs uit vreemde landen vandaan zijn er wezen stemmen. En waar in het algemeen de liberale party, wanneer zij althans een krachtig program voert en dit ook in daden tracht om te zetten, wel niet veel kiezers zal telleD, die zich de weelde van een reis uit den vreemde naar Engeland kunnen veroorloven, daar kan voor deze party in een zoodanig kiesrecht niet anders dan nadeel gelegen zyn. De unionistische party, de party der con servatieven en groot-grondbezitters, bezit dus van een zoodanig kiesrecht vr{j wel alleen voordeel, want ook de arbeiderspartij en dit nog vooral na het gevallen Osborne-vonnis ondervindt vaD dit kiesrecht slechts de na doelen. De liberale regeering is dus mede als taak weggelegd, een dergelijk vol fouten zijnd kiesrecht af te schaffen en er voor in de plaats te stellen een kiesrechtregeling die op democratischen grondslag is gebouwd. Zal echler het liberale kabinet zyn werkplan kunnen verwezelyken of zal het kabinet, zooals de unionistische partijleiders nu be weren, moeten heengaan omdat z.g. de pu blieke opinie haar maatregelen van nu en voor de toekomst heeft veroordeeld Het zou ons dwaasheid lijken wanneer een ka binet als dit voor een we geven het toe, voor een nederlaag, maar een nederlaag, die men zoo gemakkelijk kan lijden als in Engeland, zou heengaan. We gelooven ook niet, dat minister Asquith noch een van zijn mederainister er de menschen voor zyn, om zich zoo spoedig te laten neerslaan. En onze verwachting in dat opzicht zal wel verwezenlijkt worden, wanneer althans de woorden die minister Churchill sprak op een vergadering in zijn kiesdistrict, als eenige aanwijzing mogen beschouwd worden. Zonder deze speciale verkiezing op het oog te hebben, meenen we toch, dat de minister zich duidelijk genoeg heeft uitgelaten, boe het kabinet zich tegenover deze nederlaag zal gedragen. „Geen Torygeschreeuw, geen onverwach- tige Kamervotums zullen ons kabinet er van kunDen afbrengen, het eenmaal vastgestelde werkplan onafgewerkt neer te leggeü." Deze woorden zijn duidelijk genoeg. Het kabinet zal dus waarschijnlijk blijven staan, sterk door het vertrouwen dat de kiezers het bij de laatste algemeene ver kiezingen hebben geschonken. Te Zurich is het internationale congres voor wettelijke arbeidersbescherming gehou den, onder voorzitterschap van den heer (St. Gallen), lid van den nationalen raad. De eerste werkzaamheden bestonden in het samenstellen der verschillende secties, waarbij dr. de Vooys van de hoogeschool te Delft tot voorzitter van de tweede af- deeling (studie der industrieels vergiften) benoemd werd. Uit de medodeelingen bleek o.a., dat bet verbod van loodwit voor bin nenwerk steeds meer navolging vindt. Voor een regeling der bescherming van spoorweg-arbeiders zijn nog niet alle be- noodigde gegevens verzameld. Gunstiger staat het met een regeling van den duiker- arbeid, waarvoor het congres de noodige gegevens ter beschikking heeft. Het vraag stuk van den caisson-arbeid is nog in studie. De gelijkstelling van binnen- en builen- landsche arbeiders op het gebied der sociale verzekeringen verkeert in verschillende landen nog in het stadium der voorbereiding. Bij ongevallenverzekering bestaat zy thans echter reeds in 12 wederkeerige verdragen, waaronder ook het Nederlandsch-Duitsche verdrag. Vermeld zij nog, dat de Hollandsche af- deeliDg een belangrijke memorie opgesteld heeft, met gegevens ontleend aan een pu blicatie van het Nederlandsche arbeiders bureau, directeur de heer van IJsselsteyn. Deze memorie komt tot de slotsom, dat tengevolge van de internationalen concur rentie tusschen de groote Europeesche zeehavens, de lange arbeidstijden toenemen en spreekt den wensch uit, dat deze aan gelegenheid geregeld moge worden. Sedert het oprichtingsjaar 1901 groeide bet aantal nationale afdeeling der vereeni- ging van 7 tot 15. En het totaal der ver tegenwoordigde regeeringen van 3 tot 19 (de Heilige Stoel inbegrepen). De ledenlijst liep van 23000 in 1902 omhoog tot 7000 in 1912. Europa ontmoet, mannen wier spraakver mogen boven het gemiddelde is, en naar wien te luisteren het mot voldoende recht als een voorrecht beschouwd wordt Pharos evenwel evenaarde ze, zoo hij ze allen niet overtrof. Zijn voorraad onderwerpen was bijzonder en zijne taal even vloeiend en beschaafd als ongewoon. Van elk denkbaar onderwerp had hy iets mede te deelen en sprak hjj over gebeurtenissen uit de wereld geschiedenis, dan deed hij dit zóó, alsof hy als een ooggetuige sprak of ten minste als een, die in denzelfden tyd geleefd bad, zoo als ik had opgemerkt, toen hy my dien middag door de ruinen van Pompeji leidde. De topografie van het land kende hij ook op zijn duimpje. Over elk deel van het land schap had hij eene belangwekkende opmer king te maken en toen wij alles iD Italië bekeken hadden en verder waren gegaan, naar verder gelegen landen, bemerkte ik, dat hy even bekend was met de steden, die zy telden. Hoe lang de rit duurde, kan ik nietzeggen, maar nooit had de straatweg tusschen Pompeji en Napels my zóó kort toegeschenen. Toen wij de Castello del Car mine bereikt hadden, sloegen wij eensklaps rechtsom, gingen de Corso Garibaldi een ffink eind op en sloegen toen linksaf. Daarna weet ik niets meer van den weg, dien wij namen. Wy reden de eene straat na de andere door, waarvan sommigen zóó smal In de Hongaarsche Kamer is het vewachte schandaal in volle glorie losgebroken. Tisza werd met vijandige uitingen en oorverdoo- vend rumoer begroet. Tisza las een brief des konings voor, waarbij de zitting geopend verklaard werd. Men moestal dadelijk twee leden van elkaar halen. Tisza droeg de leiding over aan den vice-president Beoetby. Een sterke afdeeling politie verscheen om vier uur in de Kamer. Tisza verklaarde in de wandelgangen, dat hij de politie zou vragen, hem tegen de rustverstoorders te helpen. De Berlynsche bladen bevatten schilder achtige bizonderheden over deze zitting. Schoft, schurk, ellendige schooier, behoorde tot de zachtste namen, die president Tisza te hooren kreeg. Ook de minister-president Lukecs kreeg zyn deel. „Hond, laffe schurk" riepen ze hem toe. „Tisza durft tenminste nog voor den dag te komen, maar jij ver schuilt je achter je bank kom er uit.schoftl" Al wat voor protectiel gebruikt kon worden werd tevoren uit de zaal verwijderd, zelfs boeken, papier en inktkokers. Men wist elkaar echter op andere wyze te treffen. Maurits Esterhazy kreeg een beet in de rechterhand. In de korte pauze, die om kwart over twaalven gehouden werd, baalde de oppositie allerlei instrumenten in de zaal: automobielhoorns, wekkers en groote bellen zooals koeien om den hals dragen.{Zoodra onder de middagvergadering de president zyn bel zwaaide, kwamen ook alle bellen waren, dat er nauwelijks voor ons rijtuig ruimte was, totdat wij ten laatste onze straat bereikten, die niet alleen betere huizen dan de overigen bevatte, maar heel wat breeder was. Vóór een groot, ouderwetsch huis bleven de paarden stilstaan, een paar hekken van fijn geslagen ijzer, die eeD prachtigen, gewelfden weg beschermden, werden opengeslagen, en wij reden er door er. kwamen op het plein vóór het huis. Fraai als vele pleinen te Napels zijn, ik geloof, dat deze ze allen overtrof. Het huis omgaf het aan drie zyden; aan de vierde, tegenover die, waardoor wij binnengekomen waren, was de tuin met zijne fonteinen, vista's van palmboomen,waardoor een kijkje op de golven van de baai kon verkregen worden, en op hare weelderige oranje- boschjes. In het zachte licht van den avond kon geen schilderachtiger tafereel gewenscht worden. De palfrenier, die van den bok afgespron gen was, opende bet portier en toen hy de reisdeken van de fenieön van zijn meester had weggenomen, hielp hij dezen bij het uitstijgen. Ik volgde en we gingen de stoep op en traden het huis binnen. Hoewel ik door Medenham en sir George Legrath van Pharo's rijkdom gehoord had, kon ik nau welijks mijne verwondering verbergen, toen de pracht van het huis, waarmede ik nu kennismaakte, voor mij ontvouwd lag. De van de oppositie in beweging. Hier hield een lid een solo-voordracht, elders weer zong men in koor cabaretliederen. Zoo ging het lieve leven den ganschen middag door. De commissaris van politie heeft de afge vaardigden der oppositie gesommeerd de zaal te verlatentoen alle sommaties zonder uitwerkiDg bleven, wierpen de politie-agen- ten zich op de afgevaardigden, diehevigen tegenstand boden. Er moesten afgevaardig den van den grond opgenomen ©n naar buiten gedragen worden. Een afgevaardigd® kreeg een ontwrichten arm, een andere, die uit de handen der agenten ontsnapt was, kwam in de banken der afgevaardigde» terug, waar hy in zwyro viel. Een derde viel bewusteloos in de wandelgangen, na ©en wanhopigen tegenstand geboden te hebbe». Apponyi werd ook gesommeerd te ver trekken. De afgevaardigden der oppositie smeekten hem, vrijwillig heen te gaan-Ten slotte zag de commissaris van politie er van af om tegen hem op te tredeD. De afgevaardigden hadden in hethemicycle een barricade opgeworpen, die agenten moesten opruimen, alvorens hen tekunntn bereiken. De leden der oppositie, ten getale van ongeveer 70, hielden zich in bet midden d®r zaal sterk aaneengesloten. In de lange nauwe gang, die uitkomt op het hemicycle, bevon den zich de leiders der oppositie, graaf Zichy. Vervolgens voegden Zichy, Andrassy en Semsey zich by de overige leden der oppo sitie. Toen de politie de zaal binnendrong, begonnen naar een nader telegram meldt -- de afgevaardigden der oppositie te schreeuwen„Commissaris, waag het niet ons aan te raken. Wü zullen ons verzetten als men ons de zaal uit wil zetten". Dikwyls waren 6 agenten niet voldoende om één afgevaardigde meester te blijven. De afgevaardigden der regeeringsparty hielden zich tydens het tumult op een afstand. Er waren meer dan twee uur noodig om de uilzettiDg te bewerkstelligen. De gewezen minister van Justitie PoloDyi ver oorzaakte groote moeitede agenten konden hem eerst na heftigen tegenstand wegbren gen Het blykt, dat toen de politieinspecteur graaf Apponyi naderde, en het scheen dat hy geweld zou gebruiken, stormachtig gebrul weerklonk: „Wie graat Apponyi aanraakt, is een kind des doods!" Iets dergelijks gebeurde, toen de politieman Andrassy naderde. Een lid rukte den zaalbediende de lijst der opgeschreven Kamerleden uit de hand en verscheurde die onder luid ap plaus. De „Liberté" verneemt over de vredes onderhandelingen „In politieke kringen acht men een gunstigen afloop van de on derhandelingen met Turkyezeeraanstaande. Men verklaart echter, dat het onwaarschijn lijk is, dat de Italiaansche Regeering zich zal begeven in 'een afstand van gebied in Erytrea aan Turkije." zaal, waarin wij stonden, was van boven tot onder met kunstwerken gevuld, gravu res, schilderyen, standbeelden, geweven be hangsels, waarvan ik de waarde beter kon schatten, toen men mij de gelegenheid gaf om ze nauwkeuriger te beschouwen. „Ik verwelkom u in mijne verblijfplaats, mijnheer Forrester," zeide Pharos, toen ik den drempel overschreed. „U is niet de eerste Engelsche artist, die mij met een bezoek heeft vereerd en ik geloof, dat in dien u rondom deze muren wil zien, u zult toestemmen, dat u in goed gezelsebap zijt. Kijk hier is een Fra Angelico, hier een Bottcelli, hier een Perugino aan uwe rech terhand een Georgione - ais u medegaat, onder aan de trap is een Jan Steen, half weg op een Madonna van Signorollide monnik boven is, zooals u ongetwijfeld kunt zien, een Andro del Latro, die vele bewonderaars gevonden heeft. Maar dat is niet alles. Indien u my wilt volgen, geloof ik, kan ik u iets toonen, wat voor u even belangwekkend zal zyn, ofschoon misschien op een andere wijze." Gevoelende, alsof ik in een droom liep, volgde ik hem door de zaal. Spoedig hield by stil en wees naar een groot doek. „Herkent u het?" vroeg hij. Tot mijne verwondering was het niet meer of minder dan een myner vroegere werken, die ongeveer drie jaar geleden in

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1