NS ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN LSDIJK NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD, LOTERIJ OOiers. ppelenrooiei ierhande elharnis. SIJUS Ie te houdei tiber a.s. N, TUIGEN, Rijwielei Land- bouw werk tuigen, ;n voor 1 6, isDIJK. I Het Egyptische Monster. de Goederen, en' 3EDE der Holl. Maatst, ng van de AfdéeJingi OMSTREKEN" en dr lag 13 September e. JOH. KOEKT J.Lz. ire. Alleen toegankeli jw op vertoon van hi oerenbond. >verflakkee Goederee Landbouw f 1 Juli 30 Augustu MERS. IV. v. d. SCHENK. TGENSPLAA ïsdag 28 Augustus e.k ingen van verschillend en handelaars in Lam 1 eiken WOENSDAG, d, 2 uur, na aankomst di ehouden worden in een aal in het Hotel Moeikt •jfct. 3- jouwers worden beleef in steun te willen verier teurs te willen bezoeker SWAARDF! LEMAN, Dirksland. JENBOER, Nieuw-Helvoet. 97). 3ii er verloot worden enz. enz. Cs tt mlolit paarden tullen zoo mogelijk allen op de Harkt geMt worden. ONZE EILANDEN VOOR OR Dit Blad verschijnt eiken Zaterdag morgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 43 Zaterdag 14 September 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen iDgewacbt bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per ad verten tién van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer - 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandscli Overzicht. Het jongBte maand overzicht van den Board of Trade over Augustus jl. is een nieuw bewijs voor den zeldzamen bloei, dien Engeland zonder zijn vrijhandelstelsel zoo wel in zijn in-en uitvoerhandel doormaakt. Enkele cijfers mogen, ten bewijze aan be doeld verslag ontleend worden. De invoer bedroeg in de vorige maand voor een waarde van 69.686.976 tegen 50.548.929 in de correspondeerende maand Yan het vorig jaar, een vermeerdering dus van ongeveer 110millioengulden; voorden uitvoer waren deze cijfers resp. 48.778.721 en 36.082.700, een vermeerdering dus van ruim 90 millioen guldenvoor den her-uit voer resp. 9.957.760 en 6.649.182, een vermeerdering Yan bijna 40 millioen gulden. Natuurlijk heeft men bij deze merkwaar dige voorspoed-cjjfers in 't oog te houden, dat in Augustus van het vorig jaar de be kende spoorwegstaking viel, en dat dit jaar, door de dokwerkersstaking te Londen, een deel van den handel van Juli op Augustus werd overgebracht. Echter ook wanneer men met deze factoren behoorlijk rekening houdt, blijft er een toename der in- en uitvoercy- fers voor alle takken van handel to consta- teeren, als waarop geen enkel ander land wijzen kan. Merkwaardig is het, dat van de unionisti sche organen, die voor eenigen tijd nog zoo gretig eiken maandstaat van den Board of Trade naspeurden, thans geen enkele ook maar eenige commentaar geeft op boven genoemde Augustus-cyfers. „Wanneer deze het resultaat waren ge weest van|een beschermend systeem, dan zouden jzij schrijft de Westminster Gaz. de volkomen rechtvaardiging van dit stelsel beteekenen, doch nu zijn z(j het resultaat van Vrijhandel." In Officieele kringen te ConstaDtinopel wordt verzekerd, dat Frankrijk en Rusland te Sofia krachtige stappen hebben gedaan voor het beboud van den vrede. Turkije heeft machtiging verleend voor den doorvoer van 10 wagons schietvoorraad, bestemd voor Servie. De „Giornale d'Italia" verneemt uit Brin- disi, dat Griekenland mobiliseert. Alle offi cieren, die met verlof zyn, worden terugge roepen. De Griekscbe Regeering wacht op het antwoord van Bulgarije, om in overeen stemming daarmee verder te handelen. Ook de „Stampa" publiceert een dergelijk bericht uit Athene. Van deze berichten is nog geen bevestiging ontvaDgen. Dr. Vladoff, een der leiders van de Bul- gaarscbe revolulionaire organisatie in Mace donië, deelde een correspondent mede, dat hij een telegram uit Amerika ontvangen had, mededeelende, dat 16.000 Bulgaren in Amerika zich gereed houden op het eerste teeken naar Europa te komen, teneinde de Turken te bevechten. „Dit aantal moge FETJILLBTO HST. ,4 nmarkt te Oude Tongt IN, Voorzitter. IAARD, Secretaris. Schmidt, die met buitengewonen ernst spraken verlangend scheen te zijn geloofd te worden, zeide, dat hij verscheidene jaren te voren in dienst van de overledene was X geweest en sinds zijn ontslag wraakge- voelens gekoesterd had. Op den dag vóór den moord had hy de Bonwell straat bezocht en, na Clausand verteld te hebben, dat by buiten betrekking was en honger leed, gevraagd om weer in zijn dienst genomen te worden; de ander evenwel weigerde, waarop Schmidt den winkel zeer ongewillig verliet. Voor het overige van den dag zwierf hij in Londen rond, trachtende V werk te krijgenmaar omstreeks midder- 1 hacht, na vergeefs gezocht te hebben, keerde hy terug naar Bonwell Straat en schelde. De deur werd door Clausand zelf *,3| geopend, die zooala wij in ons eerste verslag qa? .^en moord zeiden, alleen woonde, öcnmidt trad binnen en nog eens vroeg hy A Werk, of ten minste voldoende geld om nacht eene schuilplaats te kunnen de Weer weigerde Ciausand, waarop «en dolk van een tafeltje dichtby eenigszins overdreven zijn," zegt de corres pondent, „als vaststaande kan echter wor den aangenomen, dat van de 200.000 Bul garen, die in de Ver. Staten gevestigd zijn, een groot aantal zich bij een eventueelen oorlog tegen Turkye niet onbetuigd zullen laten." Uit Sofia wordt geseind: De Bulgaarsche Regeering wil het reeds vermelde autonomie- voorstel voor Macedonië den mogendheden als laatsten eisch onderwerpen met de ver klaring, dat als het de mogendheden niet gelukt, het voorstel op vredelievenden weg te toen aannemen, Bulgarye naar de wapenen moet grijpen. De door den Berlijnschen gemeenteraad benoemde speciale commissie ter bestu- deering van bet vleeschnoodvraagstuk te Berlyn, heeft gisteren vergaderd. De com missie kwam tot de conclusie, dat bevroren vleesch uit Argentinië en Australië moest ingevoerd worden, Het plan ia, om den Bondsraad daarvan onmiddellijk in kennis te stellen. De wel eenB officieuze „Tftgl. Rundschau" bevat het bericht, dat het invoeren van bevroren vleesch uit Argentinië overwogen wordt, en dat onderzocht wordt op welke wijze deze invoer mogelijk zou zijn. Het bezwaar schuilt in art. 12 van de wet op de vleescbkeur, die verklaart, dat met het ingevoerde vleesch bepaalde organen ver bonden moeten zyn. Dat is alleen mogelijk als de geslachte dieren slechts gehalveerd over de grenzen komen. Dit heeft tot nog toe aan den invoer in den weg gestaan, daar de strenge bepalingen van de keurwet de kosten, waar vracht en rechten nog bij komen, zoo hoog zouden maken, dat het niet meer met het Duitsche vleesch con- curreeren kon. Deze bepalingen nu zou men zonder gevaar voor de volksgezondheid over bodig kunnen maken als ambtelijk Duitsche veeartsen het vleesch op de slachtplaatsen in Argentinië keurden. Naar het heet, is de Argentjjn8che Regeering bereid deze veeartsen toe te laten. De invoer van groote hoeveelheden Argentynsch vleesch zou ech ter eerst mogelijk worden als Bondsraad en Rijksdag in de bepalingen van art. 12 de noodige wijzigingen gebracht hadden. Voor December kan dit niet plaatsgevonden hebben, zoodat aan den invoer in dit jaar niet meer te denken is. Het zou noodigzyn koelinrichtingen te Hamburg, Berlijn en andere plaatsen te bouwen om het vleesch op te nemen. Verleden jaar wasdeRegeering nog niet daarvoor genegen, want een plan van de Hamburg-Amerika-lyn, om in de vrijhavens van Hamburg dergelijke inrich tingen te bouwen, is door het rijkadepar- tement van Binnenlandsche Zaken niet goedgekeurd. Onder voorzitterschap van den eersten burgemeester Wermuth, beraadslaagde gis teren de gemengde deputatie uit Dag. Bestuur en raadsleden van Berlijn over de duurte der levensmiddelen. Besloten werd, een memorie aan den Bondsraad te zenden opnam en hem recht in het hart stak. Verschrikt door wat hy gedaan had, bleef hy niet om het lijk te bestelen, maar ging door het huis naar den achterkant, waar hij het verliet. In de Murbrookstraat komende, zag hij een politieagent naar hem toekomen, maar door een huis binnen te stappen, ontweek hy hem. Sinds dien tijd tot het oogenblik, dat hij zich zeiven overleverde, had hij door Londen gezworven, en eerst, toen hy den hongerdood voor oogen zag, besloot hij zicbzelven aan te geven. Na zijne geschie denis verhaald te hebbeD, werd de man juist onderzocht, voordat hij naar eene cel geleid zou worden, toen hy uit zyn zak een re volver haalde en de monding hiervan tegen zijn voorhoofd plaatste. Voordat de omstan ders het hem konden beletten, had hy den haan overgehaald en een luid schot werd gehoord en een oogenblik later viel de on gelukkige man dood aan de voeten van den beambte. De wijkgeneesheer werd on- middellijk geroepen, maar zag by zijne aankomst, dat er geen leven meer was. Dadelijk stelde men een onderzoek in met het oog zich te vergewissen of de geschie denis, die hy verteld had, op eenigen grond van waarheid rustte. We hebben sinds vernomen, dat de beschrijving, die hij van zichzelven gaf, [waar was, dat hy eens in Cbaussand's dienst was geweest en dat op en spoedige toelating van bevroren vleesch te vragen. Aangenomen werd een nader voorstel, dat dit verzoekschrift door de gemeenten van Groot-Berlyn gezamenlijk zal worden gezonden. O.a. is nog besloten, den verkoop van zeevisch uit te breiden. De sociaal-democratische fractie in den Duitschen Rijksdag heeft naar kort gemeld is, tot den Rijkskanselier een memorie ge richt waarin het volgende wordt gezegd: „De nood heeft dat wordt algemeen erkend een hoogte bereikt als nooit te voren. In de kriDgeD der arbeiders en den middenstand tot diep in de kringen der ambtenaren heerscht een opwinding, een verbittering, die de wetgevende machten niet achteloos over het hoofd kunnen zien. Daar de buitensporige duurte sedert een reeks van jaren niet alleen steeds terugkeert, maar scherper wordt, kan men niet meer van een voorbijgaand verschijnsel spreken. Steeds dringender wordt derhalve de eisch tot wegneming van de wettelijke bepalingen, onder welker werking de wijdste kriDgen der bevolking lijden en nadoel ondervinden aan hun gezondheid". Op grond daarvan dringen de ondertee kenaren aan op opheffing der invoerrechten op levensmiddelen, in 't bijzonder van vee, en onverwijlde openstelling der grenzen voor den invoer van versch toebereid vleesch, alsmede spoedige byeonroeping van den Rijksdag. den dag vóór den moord, hy openlijk in eene herberg in de buurt van Soho verklaard heeft, dat hy van plan was zich te willen wreken. Den lijkschouwer is het feit mede gedeeld, en een onderzoek zal morgenoch tend worden gehouden." Nadat ik het gelezen had, stond ik op de courant in myne hand voor eenige oogen- blikken te kijken. Toen keerde ik my tot Pharos, die nog op het steenblok gezeten was, terwijl hy mij scherp aankeek. Aangezien deze onge lukkige ellendoling de misdaad had bekend, was het duidelijk, dat ik hem onrecbthad aangedaan met te veronderstellen, dat hy ze begaan had. Ik gevoelde mij ongetwijfeld veel minder bezwaard, maar om de een of andere reden was het genot, dat ik hiervan had, niet zoo groot als ik verwachtte, dat het zijn zou. Heel diep was er toch nog een vaag gevoel, dat ik misleid werd en, hoe ik ook wilde, ik kon er niet van afkomen. „Dal, geloof ik, mijnheer, moet u over tuigen," zeide Pharos opstaande en naar mij toekomende, hoe dwaas is het, altijd onze gevoelens over ons oordeel te laten heerschen. U kwaamt tot de conclusie, dat u my niet kondet lijden en alleen omdat ik zoo ongelukkig was om te verdwalen op dien bewusten avond en uw atelier bereikte De „Kóln. Ztg." klaagt weer eens over ophitserij tegen Duitscbland in de Fransche pers. De „Debats" beweerde namelijk in een artikel over Oostenryk 's Balkanvoorstellen dat de houding van Duitschland, die tijdens Abdul-Hamid zoo pro-Turksch was, thans veranderd is 6n dat men er geen waarde meer aan scbynt te hechten, zich by de Turken aangenaam te maken. Ook probeert de „Débats" Oostenryk er by te halen, met de bewering, dat Duitsche firma's de Oosten- rjjksche op leeJijke manier in de wielen rijden. Voorts wordt den Bulgaren gezegd, dat zij zeer voorzichtig moeten zijn, daar Duitschland en Oostenrijk-Hongarye hun het Roemeensche leger op den hals willen jagen en hun bovendien bij het sluiten van den vrede groote moeilijkheden zouden kunnen bereiden. Servië meende het Fransche blad verder moet zich ook tegenover de plannen van Berchtold in acht nemen, al weet men nog niet precies wat ze bedoelen. Niettemin schynt het blad in zooverre met. Berchtold samen te gaan, dat het zegt, dat de toestand op den Balkan dagelijks gevaar lijker wordt, en men moet vragen hoelang Europa werkeloos zal bly ven tegenover een gevaar, dat het steeds ernstiger heeft laten worden. Maar zegt de „Kölnische Ztg." dan ware het toch eigenlijk logisch ge weest, dat het blad zijn tevredenheid had betuigd met het optreden van Oostenrijk- Hongarye en de hulp, welke Duitscbland daarbij verleent. Want Oostenrijk doet juist datgene, wat de „Débats" niet wil zien nagelaten. De razende furie's in Engeland als suffra gettes bekend, hebben de vorige week weer eens geducht huisgehouden. Te Wales is het er weer stormachtig naar toegegaaD. Minister Lloyd George, de lieve ling van bet Welsche volk, verscheen daar op het nationale feest en die gelegenheid giepen enkele kiearechtvrouwen aan, om het hem weer eens lastig te maken. Ze vielen hem onophoudelijk op de onhebbelijk- ste manier in de rede, zoodat hij zijn rede moest staken, waarop de Welschen zoo vergramd en verbitterd werden, dat ze als briezende leeuwen op de kiesrechtdames aanvielen haar de haren uit het hoofd rukten en over de vloer sleepten. Een jonge zangeres werden de kleeren gescheurd, en niettemin verklaarde zy op den ingeslagen weg te zullen voortgaan. Een poosje geleden vielen enkele suffra gettes in Wales brutaalweg den minister van Binnenlandsche Zaken in 't bijzijn der koningin aan. En thans hebben enkele van baar een poging gedaan hetzelfde op het koninklijk kasteel te Balmoral in Schotland te doen. De koninklijke familie resideert namelijk op dat kasteel sinds enkele weken, en steeds moet een minister bij den koning zyn. De postmeester-generaal loste daar pas den eersten-minister af, en nu zou Winston Churchill minister Samuel vervangen. Zoo dachten althans de suffragettes en zy wilden hun haat tegen Churchill eensin het bijzijn van den koning luchten. Heimelijk probeer den zij het kasteel binnen te dringen, doch om nog onbekende redenen vonden zy zich Den volgenden morgen bemerkte men hare aanwezigheid. Op een herinneringsfon tein, vlak buiten het kasteel hadden zy met krijt geschreven„Ministers zijn verant woordelijk voor ons tegen woordigoptreden. Op het golfveld by het kasteel hadden zy alle vlaggen naar beneden gehaald, en haar eigen purperen vlaggen met de woorden „Stemrecht voor vrouwener op, in de masten geheschen. Een der grootste vlaggen was voorzien van het opschrift: „Vrouwen kiesrecht beteskend vrede voor de ministers". Na deze ontdekkingen, werd de politie van het koninklijk kasteel versterkt. Men vermoedt, dat enkele suffragettes van Aberdeen het plan hebben gesmeed, om binnen bet kasteel door te dringen. De bevolking van de omgeving is hoogelijk verontwaardigd, en uit krasse dreigemen ten tegen de wijven. De Fransche regeering heeft een zeer be langrijke beslissing genomen, waarmede een eind gemaakt wordt aan het vraagstuk der heerschappij in de Middellandsche Zee: alle Fransche oorlogs-eskaders zullen in de Mid dellandsche zee geconcentreerd worden. Dientengevolge zal de vice-admiraal de Marolles, commandant van het derde eska der, thans in het Noorden, zes gepantserde kruisers naar Toulon brengen en zich onder het bevel van admiraal Borié de Lapeyrère ongeveer op denzelfden tijd, toen die vree- aelijke moord werd gepleegd, waart u da delijk gereed om te gelooven. dat ik aan die misdaad schuldig was." „Wat u zegt, is geheel waar," antwoordde ik nederig, „ik heb zeer dwaas gedaan, dit erken ik. Ik heb u een groot onrecht aan gedaan en u hebt u zeer edelmoedig daar omtrent gedragen." „In dat geval willen wy er niet meer over spreken," antwoordde hy. „Het is een onaangenaam onderwerp; laten wy bet vergeten en er nooit meer op terugkomen. Zooals ik u vroeg mij te gelooven, toeD ik u verleden keer zag, is mijn eenig verlangen, dat u zoo van my denkt en dat wy vrienden zullen zyn. Als een ander bewijs van toege negenheid jegens u wil ik verder gaan, dan ik eerSt van plan was, en u zeggen, dat ik u graag de mummie teruggeef, die ik van u wegnam. Ze is hier te Napels, maarzoo u dit wenscht, zal ze dadelijk weer naar uw huis te Londen gebracht worden." Dit was meer dan ik van hem verwacht had, en het maakte in dezelfde mate indruk op mij- „Zoo iets kon ik niet droomen," ant woordde ik. „Nu u zoo edelmoedig geweest zift, laat ik uw voorbeeld volgen. Ik heb u verongelijkt en als eene kleine vergoeding vraag ik u den Koningstoovenaar te houden en met hem te doen, wat u wil," stellen. Deze zes oorlogschepen zijn de „Saint Louis," de „Gaulois," de „Charle magne," de „MasBéna," de „Bouvet" en de Jauréguiberry." Deze schepen maken reeds een geduchte sterkte uit en zijn, voor zich alleen, reeds tegen de geheele Oostenryk- sche oorlogsvloot opgewassen. Admiraal de Lapeyrère krijgt daarmede 18 pantserschepen onderzijn bevelen,waar onder 6 Dreadnoughts, in afwachting van het in dienst stellen van de„Jean-Bart" en zonder nog zes groote gepantserde kruisers mede te rekenen. Deze concentratie zal 15 October haar beslag krijgen. Te dier gelegenheid zullen groote vlootmanoeuvres worden gehouden, waaraan alle Fransche oorlogsschepen zul len deelnemen, inclusief de kruiserdmsle onder commando van den schout-bij-nacht Favereau, welke divisie overigens bestemd is in de noordelijke wateren gestationneerd te blijven, met de torpedo flotilles. De groote Fransche vlootmanoeuvres zul len niet ver van Gibraltar plaats vinden. Haagsche Brieven. CXCIII. In het heele land zal het bericht, dat dr. Kuyper ontslag als lid der Tweede Kamer heeft genomen, wel met belangstelling zijn ontvangen. Niemand toch had er maar eenig vermoeden van, dat een toenemend oorlijden dr. Kuyper op dit oogenblik er toe 2ou no pen ontslag te nemen, 'k Zeg met opzet op dit oogenblik. Immers na vierjaar regeerens zal tbans het kabinet Heemskerk de eerste zoogenaamde sociale hervorming, in 1909 beloofd, by de Kamer in openbare behande ling brengen. De clericale coalitie kan daar bij zyn krachtige hulp uoode missen. Want dit is een feit, dat de coalitie nog bijeen gehouden wordt, is zijn werk, zooals hare totstandkoming grootendeels zyn arbeid was. Al zal de antirevolutionaire generaal ook buiten de kamer zyn mannetjes wel onder bedwang weten te houden, de antirevolu tionaire Kamerclub zal op moeilijke oogem- blikken zeker zyn leiding in de kamer mis sen, temeer daar in de heele club geen enkel lid te viuden is, dat voldoende boven de anderen uitsteekt om eenig overwicht te kunnen oefenen. Wij zijn van dr. Kuyper felle tegenstanders, wij hebben hem zonder ophouden bestreden. Dat mag niet wegne men, dat wy metleedwezeD zien,dar lichame lijk lyden dr. Kuyper er toe brengt do Kamer te verlaten. Wij gunnen bem in 's lands welbegrepen belang een verpletterende poli tieke nederlaag, wij achten zijn politiek voor de natie door en door verderfelijk, doch dat hij den post, welken hem toekwam als leider eener politieke partij, aldus moet verlaten, is een einde aan een parlementaire loopbaan op het Binnenhof, dat wy ook voor den tegenstander anders hadden gewenscht. Enkele bladen, zooals de Christelyk-Histo- rische Nederlander hebben naar aanleiding van dr. Kuyper ontslagname geschreven „Ik neem uwe aanbod met uwe goede bedoeling aan," antwoordde hij. „Nu doen wij misschien beter te gaan. Indien u van avond niets beters te doen heeft, zou ik bly zijn als u bij mij kwaamt dineeren. Ik geloof, dat ik u een beter diner kan aanbieden, dan u in uw eigen fhótel zult krijgen en daarna, twijfel ik niet, zullen wy mijne pupil knnnen overhalen Jons wat muziek te geven. U moet liever zeggen ja, want ik verzeker u, wy zul len beiden teleurgesteld zyn, als u weigert." „Ge zyt werkelijk zeer vriendelijk," begon ik, „maar—." „Met uw verlof, we willen geen „maars," antwoordde hij met zijne hand wenkende." „De zaak is afgesproken en ik verheug my op een aangenamen avond. Mijn rijtuig staat bij het hek en als u met mij terug wilt rijden, zal ik dubbel vereerd zijn." Indien er eenige uitweg was om er uit te komen dan zou ik, denk ik, er van ge profiteerd hebben; maar daar ik er geen kon ontdekken, werd ik tegen wil en dank genoodzaakt zyne uitnoodigiDg aan te nemen. „Ik zou wel eens willen weten, of deze stad dezelfde aantrekkelijkheid voor u heeft, als voor my?" zeidePbaros, nadat ik mijne toestemming voor de'afspraak, die hy voor stelde, gegeven had. „Wat mij zeiven betreft, ik korn nooit te Napels, of ik bezoek het; maar boe weinigen zijn er van de massa's

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1