ONZE EILANDEN van 34 AUGUSTUS 1912. 3 wetsontwerp het bookmj «gelachen eventueel ondt ;ontröle niet geheel onnn mochten niet baten. 'mijpartij. .rresieerd is wegens mis tera te Maastricht, ontken te hebben, doch de getu zü'n zeer bezwarend voo i van Pieters is hopeloo c opgeviecht. i 25en Augustus jl. ia u et open havenfront nab eeg te Amsterdam opge n een onbekend man, ouc lang pl, m. 1.60 mete. ar idem kortgeknipt km i'.et, gekleed met zwart col al on met streepje, papierec ikje, gestreept boezeroen md, blauwe onderbroek gemerkt D. C., en rygbot it Ujk bovendien een breuk is bevonden eeDe zwarte ahoudende f 1.68'/ï, een oos, een zilveren horloge at met nikkelen ketting irtout, twee vermoedelijk 1 een rooden zakdoek, t de identiteit van boveu. tingen kunnen verstrekken, zich ten spoedigste aan te bureau van politie in de S Amsterdam. 5ostdiefstal .otterdam naar Amsterdam pakket zyn twee goudet ter waaide van ruimt 10;, ■lefeuilU zoek. ngewaart van Zaandam, di -g in een café aan het Dam .m ophield, miste plotseling inhoudend f600, plus wis en. log betaald en op dat oogen m bankje uit de portefeuille was bij de portefeuilt ïoedt, dat de portefeuille i; :te ongemerkt gerold is. 8sing is aangifte gedaan b ter van Hoorn heeft de toe arkoop van de z.g. Oranj' ginnedag, waarvan de op nd zal strekken tea behoev lyke militaire tehuizen 9igerd. A contant Kal. eest vonnissen voor. Aan dj iefstal-zaakje. De dader, eej /yk-aan-Zeeéer staat in lu' ie Hoort geduldig de voo onnis aan, wachtend op het t hem mitsdien tot n boete, subsidiair 10 dagei Ht het. 6teekt met z'u hand in de; z'n jas en haalt er iets uit ar voren, en biedt jhr. rot Swinderen een bankje va pan te betaling glimlacht de deurwaarde rs glimlacht. En de presidet, lelinquent gemoedelijk, ot maar weer op te bergen, maanden duren eer-ie boel hij kan trouwens nog jaan -Zeeör bergt tydelyk ïg. En verdwijnt, zich alle dat hy dezen morgen voo leeft gezorgd in de ernstig (Hrl. Dgbl.) Roede Dinsdag. pecteurs dor posterijen .ar het „Volk" meedeelt, aa in hun afdeeling de volgend ht. i vorigen jare zal ingevoli den heer Directeur-Genera amen aan de eventueele b derden Dinsdag in Septemb: of extra verlof, noch diens worden toegestaan, ementair verlof mag slecht ld, als dit volgens rooster wel indien geen rooster voege dat de reglementaii n dag beperkt moeten blijvé e aantal van andere dage verlof zal, Yoor zoover d ts vond, achterwege behoort zelfs aan het verstandeliü .omen uwe verlegenheid >este mijnheer." zeidehy m n hij zag, dat ik nietbegc at u een geheel verkeerd ij gevormd hebt. Zooals b i, is er een reeks van vo< n, die u van achterdocht vo ieft. Als een gevolg daarva mij onder uwe warmste aardigste vrienden te rekem lopt bad, dat u zoudt dot mij en beeft u alleen onaa ;hten van ray in uw hoo jeken, mij de beschuldiging! lij inbrengt, te zeggen en - neen, ik ben overtuigd kunnen verwerpen. Wat laid gebeurde, is al afgebi oot niet dat wij er weer ;keeren. Wat anders hebt ijk moet gezegd worden?' was geheel veranderd. D' heid verloren enwaszacbtj oneindig aangenamer dan en gekend had. Hy stond f op en kwam een stap nr hand op mijn arm leggec en open in 't gelaat kijken; Wordt vervolgd-li ik heb de eer u op te dragen, dienover- eokomstig te handelen en tevens nadruk- elijk de aandacht van wie het aangaat er p te vestigen, dat het deelnemen aan de i-entueelebetoogingindienstkleedingstreng erboden is." Dievenbende. Enkele dagen geleden werd te Heerler- ieide een belangrijke diefstal gepleegd by l6n winkelier. Hoewel de politie uit Heerlen, ,ekend om hare activiteit, terstond een uitgebreid onderzoek instelde, gelukte het aar niet de hand op de dieven te leggen, oewel zij gegronde vermoedens had, dat Duitscher by den diefstal betrokken was. Het huis van den Duitscher werd intusschen nauwkeurig bespied, en toen de politie zag, dat er een kar voor de deur stilhield, verdubbelde zy hare opmerkzaam lieid. Het karretje reed weg in de richting Nieuwenhagen, gevolgd door de politie, die niet vergat den politie-inspecleur te waar schuwen. Nabij Nieuwenhagen werd de wagen aan gehouden, en by do inspectie bleek, dat tal van goederen, die te Heerlerheide gestolen waren, op den wagen verborgen lagen. De voerman, diens vrouw en een knaap werden aangehouden en de politie begaf zich ver volgens naar Heerlerheide om huiszoeking te doen in de woning van den verdachte. Het onderzoek was allezins bevredigend. Een half dozijn hammen werden opgegraven uit steenkolenslip, bekendjonder den naam, „schiamm"planken waren uit den vloer en den zolder gezaagd en de opening gevuld met koffieboonen, spek enz. Ook twee ge laden revolvers werden te voorschijn ge haald. De politie heeft totaal aangehouden twee Duitschers; zy zoekt naar een derden verdachte, die echter de wyk naar het bui tenland genomen heeft. Het karretje diende om hetgestolene in veilige haven te brengen, wat evenwel mis lukte, door de activiteit der politie. (Tyd.) Gestrand. Men meldt uit Hoek van Holland d.d. 28 Augustus Hedenavond omstreeks 9 uur is de zand zuiger „Sliedrecbt" van de firma Volkeren Bos, aan de Zuiderpier naby rood 2 gestrand. Sleepbooten vertrokken direct ter assitentie. Ze is later door 3 stoombooten van het strand getrokken en naar hier opgestoomd. it Ongelukken. Een 4-jarig dochtertje van den heer A. P- te Moerbeek (N.-H.) is Dinsdag al spelende te water geraakt en verdronken, (N. R. Ct.) Het lyk van, den onlangs te Noordwyk- Buiten verdronken 21-jarigen zoon van den notaris B. uit Noordwyk is gisterochtend op het Bloemendaalsche strand aangespoeld. Dinsdagmiddag is de 18-jarige Jaantje, dochter van schipper Verbeek, ter hoogte van de Keersluis van de haven te Vlaardingen door een slag van een helmstok van het roer van de schuit „Staatsspoorwegen II" geslagen en verdronken. Een uur buiten Amersfoort op den Utrecht- schen straatweg, werd Woensdag de 40 jarige wielrijder, J Verhoef uit Amersfoort door een verhuiswagen overreden en gedood. De ongelukkige zou juist den wagen passeeren, toen deze links wendde, om de poort van de villa van jhr. van Hogendorp binnen te ryden, waar de verhuizing moest plaats vinden. Militaire oefeningen in den regen. Vele militairen te Assen, die de laatste dagen druipnat van de oefeningen zyn thuis gekomen, moeten thans de gevolgen onder vinden van het dragen van natte goederen. Naar wy vernemen moet het aantal mili tairen, dat Dinsdagmorgen den militairen dokter raadpleegde, buitengewoon groot zijn. Meer dan 130 militairen moesten zich op raad van dien dokter te bed begeven. (Asser Ct.). Enka Mej. A. van der Vlies, meer bekend als „Enka", de stichtster van de beweging der Christen-socialisten, heeft thans hel lidmaat schap V3n den bond van Chr.-socialisten opgezegd en is, naar het „R. Nbl." meldt, lid der Soc.-Dem. Arbeiders-Party geworden. De regen en den bollenteelt. Wegens de aanhoudenden Tegenstaande werkzaamheden in hot bloembollenbedryf in de (poldergronden te Lisse, enz. geheel stil. Deze gedwongen stilstand komt den bloemisten op dit oogenblik al zeer slecht te stade. (L. D.) Landelijke eenvoud. Een familie is in pension in een van de kleinere plaatsyes van den Achterhoek. Daar het verblyf nogal van langen duur is, doet zich op zekeren dag de behoefte gevoelen het linnengoed in de wasch te geven by een waschvrouw in het dorp. Keurig netjes komt het thuis, hagelwit, niets op aan te merken, doch de rekening blykfc de waschvrouw meer hoofdbrekens gekost te hebben dan de wasch zelf. By het ondergoed van me vrouw was nl. ook een kleedingstuk, waar voor wy geen goeden Nederlandschen naam hebben, waarom wy den Engelschen naam „combination" hebben overgenomen. Nu kent een Achterhoeksche waschvrouw geen Engelsch en degene, waarvan hier sprake is, had nog nimmer een combination gezien. Na lange aarzeling en na 't kleedingstuk in kwestie van alle kanten bekeken te heb ben, meende zy het op haar nota niet beter te kunnen omschrijven dan doorvege tarische broek. (Am. CU Twee Raadseltjes. „Weet gy ook bet verschil tusscben een Beier, als hy *s morgens opBtaat en als hy s avonds naar bed gaat?" «Dat is een heel oude mop. 's Morgens 18 by een biervat en 's avonds een vat bier." «Mooi geraden 1 Maar ken je ook het ver schil tusschen een Beier en een Limburger?" "Tusschen een Beier en een Limburger, zeg je?" (Na een ty'djezwijgen en denken). „Nee, dat weet ik niet." „Ik weet bet ook niet." Is er niet een lezer, die 't weet (Gedenkboek Limburgsch Kruisverbond). V. K. De nadeelige gevolgen van het bierdrinken. Te Roermond is een congres tegen het bieralcoholisme gehouden. Dat schijnt ia Limburg wel noodigin 1911 werd in die provincie 80 cent per hoofd betaald aan bieraccijns; in andere provincies maar 17 cents. Er namen vele doctoren aan het con gres deel. Een hunner, artsB. J. J. Huibers, van Maastricht, zeide, dat bier, in groote hoeveelheden gebruikt, schadelijk werkt. En de vraag, of men bier kan rekenen onder de voedende stoffen, beantwoord spr. ont kennend. Een voedingsmiddel moet door den gebruiker geregeld zonder nadeel kunnen gebruikt worden. Bier behoort thuis onder de alcoholische dranken. Als versterkings middel is het bier evenmin aan te bevelen. Het dagelijksch gebruik van een paar liter bier is een zeer gevaarlijke gewoonte. Het geregelde drinken van bier veroorzaakt ziekelijke veranderingen in de organen van het menschelijk lichaambet heeft zelfs Maandagavond had te Arnhem zekere B, die in een winkel in de Jansstraat stond te wachten tot de dienstbode de hem toe gedachte fooi van boven haalde, het ongeluk in een open kelderluik te stappen. Zwaar gewond en bewusteloos werd B opgenomen en naar zyn woning vervoerd, waar by gisteravondj zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Men meldt uit Numansdorp dd. 28 Aug. aan de „Dordrecthsche Crt." Tijdens deD hevigen storm is een scheepje van ongeveer 14 last, toebehoorende aan C. de Jong van Lage Zwaluwe, op het Hoogezand langs het Hollandsch Diep tegen de kade geworpen. Slechts een hond was aan boord. Vermoedelijk zyn de schipper en zyn knecht in de roeibooi overgegaan, althans een touw, waaraan de roeiboot was vastgelegd, scheen doorgesneden. Men denkt dat beiden zyn verdronken. To Vlaardingen geraakte, bij het verhalen van een roeiboot, de 18jariga J. V. te water. Terstond verdween zy in de diepte. Toen. zij een kwartier daarna werd opgehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken Woensdag is te Wagenbreggen afgebrand ook verschillende hartziekten zyn er het gevolg van. Uitvoerig spreekt de heer Hui bers van de ziekten, welke het hart van bierdrinkeis aantasten. De aantasting gaat langzaam. Ook de nieren en de lever worden aangedaan. Evenals voor de andere alcohol houdende dranken geldt voor het bier, dat de werking aanzienlyk langer duurt dan de meeste gebruikers wel meenen. Door voor beelden uit de practyk werd dit aangetoond. Een geregeld matig gebruik van bier kan drankzucht doen ontstaan. De invloeden, welke daartoe leiden, worden met den dag grooter Ten slotte merkte spr. op, dat de invloed van bier zich bij kinderen in sterkere mate openbaart dan by volwassenen. Nieuwsbl. v. Friesland, Eere-limonade. De Dordrechtsche jongens van de Turn- vereeniging „Voorwaarts" namen Woensdag 22 Juli deel aan het Turnconcours, uitge schreven door de Volksweerbaarheid te Giesendam en Hardinxveld. Op het terrein werden de deelnemers door den Burgemees ter toegesproken en werd de eerewijn aan- Onze jongens bedankten en on middellijk werd limonade gebracht, de eere limonade dus. Opmerkelijk is het, dat deeere-limonade drinkende Dordrechtsche jongelui met de afdeelingspryzen en ook met de persoonlijke onderscheidingen naar huis gingen. Zou de nuchterheid daaraan ook een deelhebben? De Qeh. Onth. Een Limburgsch Feest van den Arbeid. Men schrijft uit Maastricht aan Het Volk: In onze stad werd Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag op bijzonder onwaar dige wijze feest gevierd. Om het 60-jarig bestaan van de Aarde werkfabriek de Céramique te „vieren," gaf de directie aan iederen arbeider die ze hebben wilde, negen bons: drie voor broodjes en zes voor bier. De vrouwen kregen acht bons (vijf voor bier). Drie van deze bierbons (vrouwen twee) waren voor flesschen van drie kwart liter elk I Het gevolg is, dat er 's Zaterdagsavonds een ontzettende dronkemanstroep door Wyk (de voorstad waar de fabriek ligt) kwam rollen, vloeken, tieren, razen, brullen - alles ter eere van de Céramique 1 Het refrein van het feestliedLang leve onze Céramique," hoort men nóg op dit oogenblik, eenige dagen na het „feest", door dronken mannen en vrouwen uit schorre keelen oppersen Vóór my ligt het programma van dien dag. Het feest begon om 8 uur 's morgens met een hoogmis. Het einde wasdiepe ellende voor velen, vrouwenen mannen,en zeer dikwijls stompzinnigheid tengevolge: het huis eu de inboedel van Berend Meyer -«Verzekering dekt de schade. Onzedelijke pop. Als historisch vertelt de „Haagsche Ct." het volgende, byna ongelooflijke feit; Een dame gaat dezer dagen met haar dochtertje in de stad (Den Haag) een pop koopen. Het kind kiest een aardige uit en wil haar speelgoed op den arm meenemen. Dan zullen we er ergens anders nog kleertjes voor gaan koopen, zegt mama. En daarop verlaten zij den winkel. Midden in de stad staat een agent op post, een agent, die Zedelijkheidswetten in zijn zak heeft. Hij stapt op de dame af. Zóó kan dat meisje niet over straat gaan zegt hy. Hoe?... Wat?... Die pop is ongekleed Ja. Die moet kleeren aan hebben. En zóó was mama niet, of ze heeft toen die pop onder haar mantel moeten bergen, totdat ze er kleertjes voor zou hebben ge kocht. De brigade-commandant der marechaussee te Goor verzoekt opsporing en overbrenging van een persoon, die heeft opgegeven ge naamd te zyn Cyvind Ryberg,bank assistent, geboren te Kopenhagen. Hy wordt verdacht van oplichting, o. a. logeeren zonder betalen. De sigarenwinkelier R., in de Van der Takstraat, te Rotterdam, is het slachtoffer geworden van de nog niet algemeen bekende praktijken van een Duitsch sprekendjong- mensch. Deze vreemdeling verscheen in den winkel met een brief, die volgens het adres, aangeteekend verzonden moest worden en deelde mede, dat hy f10 moest wegsturen. Daarom verzocht hy den winkelier hem een bankbiljet van f 10 te wisselen voor specie. Aan het verzoek werd voldaan en het bank biljet, dat schijnbaar in den brief werd ge daan verdween inderdaad in een mouw of zak van den vreemdeling. Toen 't er nu op aan kwam om de f 10 in specie voor den dag te halen, bleek de Duitseher dit geld niet by zicb te hebben. Doch geen nood, bij zou even naar zijn hotel gaan om het te halen, voor alle zekerheid liet hy den aan- geteekende brief, door hem inmiddels dicht gemaakt, in den winkel achter. De Duitscher vertrok en keerde niet weder. En toen de sigarenwinkelier ten laatste besloot om den achtergelaten brief te openen, bleek deze niets te bevatten dan een vel wit papier. (N. R. Ct.) Des Maandags verscheen het grootste deel der arbeiders niet op bun werk. Het opge komen deel trok toen ook maar weg. Hoe zal het op loondag gaan? Zorgzame ouders. De commissaris van politie der 8de af deeling Meermanstraat, te Rotterdam, ver zoekt opsporing van den los werkman J. van OoBten en diens vrouw, die spoorloos verdwenen zyn, drie jeugdige kinderen, waarvan twee lijdende aan mazelen, onver zorgd achterlatend. Zij hebben een briefje achtergelaten, waar in zij de kinderen aan de zorg van de buren overlieten. Vermoedelijk zyn zy in de richting van Zeeland vertrokken. Gasverstikking. In een woning aan de Gaffelstraat, te Rotterdam, is de vrouw des huizes, Leentje Zevenbergen, tengevolge van gasverstikking bewusteloos op den grond gevonden. Zy was gevallen en had daarbij de slang van het gascomfoor afgetrokken. Meer dan een uur was men bezig haar weder eenigezins b\j te brengen. Zij verkeert nog in levensgevaar. Gevaarlijke kwajongens. Dinsdagmiddag werd op de „Braker" te Lonneker de 18-jarige fabrieksarbeider Ten Th. opgewacht en met steen en gegooid door een troepje jongens, welke hy Zondag uit 'n boomgaard had verjaagd. Ten Th. werd aan bet hoofd getroffen en dermate verwond, dat zyn opneming in een ziekenhuisinriclv ting te Enschedé noodig bleek. Zyn toestand is zorgelijk. Vermoedelijke dader is een U-jarige jon gen, wonende op „de Braker." (Zw. Crt.) Ongelukken. Te Noordwyk verkreeg een kind ernstige brandwonden. Na in bedenkelijken toestand naar bet Academisch Ziekenhuis te Leiden te zyn vervoerd, is het daar na eenige uren hevig lijden overleden. Te Hoogerheide is een 5-jarig zoontje van den winkelier Goossens, by het aansteken van een nachtlampje in brand geraakt. Het bekwam daarbij zulke hevige wonden, dat het bezweken is. (Vad.) Te Hedel is afgebrand de met riet gedekte woning van Wouter Jaarsveldt. Te Huizen is Donderdagnacht de woning van den heer J. schaap afgebrand. Donderdagavond omstreeks 9 uur, brak te Assendelft brand uit in een oude boerderij, thans verdeeld in drie woningen, staande vrijwel midden in de gemeente, by het Zaandammerpad. Het perceel brandde tot den grond af, doch de brandweer wist de belendende perceelen te behouden. Deze kregen echter veel waterschade. Algemeen werd beweerd, dat de brand uitbrak in de woning van Kranenburg, door het omvallen van een petroleumlamp. De vloed was op zoo verren afstand te zien, dat te Zaandam de kermisvreugde een oogenblik gestoord werd, omdat men stellig meende, dat één der fabrieken in het West- zydeveld in brand stond. Buitenland. De overstroomingen in Emgeland, Enkele telegrammen maakten er melding van, dat Woensdag de toestand te Norwich tengevolge van de over3trooming nog zeer ernstig was. In honderden huizen drong het water binnen, zoodat de politie met booten de bewoners naar veiliger plaatsen moest overbrengen. Des namiddags werd het reddingswerk met groote haast voortge zet, daar ook de electrische centrale over stroomd was, zoodat men 's avonds ver moedelijk in het duister zitten zou. Toch was het niet mogelijk alle bewoners der lager gelegen stadswijken voor het invallen van den nacht naar veiliger oord te brengen, zoodat men slechts die bewoners uit hunne huizen bevrijdde, die het meest in gevaar verkeerden. Ongeveer 7000 personen zijn uit hun woningen verdreven en zoo goed als van alles beroofd. Scholen, kerken en andere openbare gebouwen in de hooger gelegen wyken zijn in der haast tot tijde lijke toevluchtsoorden ingericht. Voor zoover bekend, twee personen by de overstrooming om het leven gekomen. By het aanbreken van den dag werd in St. Giles het lyk van een man drijvend gevonden, terwijl het tweede slachtoffer een jong kindje is. Dinsdagavond wilde een moeder, met baar kindje in de armen, uit een hooger gelegen verdieping in een boot afdalen. Op een gegeven oogenblik liet zij het kind evenwel vallen en niettegenstaande er tersrond pogingen tot redding in het werk werden gesteld, werd het kind door het snel voort9troomende water medege- aept. Tal van bruggen zyn door de overstroo- m in gen zwaar beschadigd, terwijl een aan tal jachten, die in de haven vanWhitting- ham geankerd lagen, van hun ankers ge slagen en diep landwaarts ingedreven zijn. In veschillende streken overstroomden de regenmassa 's het land zoo snel, dat de zich op den weg bevindende personen zich slechts met moeite konden redden. De postmeester van Sratton-Strawless verloor paard en wagen en moest in een boom klimmen. In Wymondham moest een boer zijn wagen met varkens in den steek laten om eigen leven te redden. De lijken van huis dieren, ossen, schapen, kippen en honden, die aan bun lot moesten worden overge laten, drijven op de oppervlakte van het water tusschen allerlei meubelen en huis raad. Het treinverkeer ondervindt enorme ver traging. Tal van treinen kwamen met meer dan twaalf uur vertraging op de plaats van bestemming aan. Andere moesten onderw6g de voortzetting van de reis opgeven, ter wijl de passagiers op het naastbij zijnde heuveland een toevlucht zochten. De Great-Eastern-spoorweg moest op zes zijlijnen het bedrijf staken, terwijl op ver schillende lynen van den Great-Northern- spoorweg het verkeer stop gezet moest worden. Tengevolge van den hevigen storm, die Dinsdag langs de Engelsche kust woedde, liep het koningklijke jacht „Victoria and Albert" de haven van Sowthwold en Suffolk binnen. Aan boord bevonden zich de koning in- moeder Alexandra, princes Victoria en prins Cgristophoros van Griekenland, die op het punt stonden naar Denemarken te vertrekken. Te Grimsby moest 't jacht der admiraliteit „Enchantress", dat den Engel schen minister van Marine, Churchill, naar de scheepstimmerwerven aan de Tyne bren gen moest, bescherming tegen het onweder zoeken. Dinsdag verbreidde zich het gerucht, dat tengevolge van den aanhoudenden regen en van de overBtroomingen de herfst- manoeuvres niet gehouden zouden worden. Woensdagochtend verklaarde de „Daily News" echter, dat het ministerie van Oorlog deze gelegenheid juist zou aangrijpen om te bewyzen, dat het leger zelfs tegen zulke ongunstige verhoudingen opgewassen is. Gonan Doyle en een gerechtelijke dwaling. „Aan de gerechtigheid is niet voldaan. Het is voor de overheid en in laatste instantie voor het groote publiek eveneens een gewetenskwetsie, dat het over Oskar Slater gevelde vonnis ten spoedigste worde her zien." Tot deze slotsom komt de geestelijke vader van Sherlok Holmes aan het eind eener brochure, die hy zoo juist te Londen heeft uitgegeven, onder den titel: BThe Case of Oskar Slater". Sir Conan Doyle pleit in dit geschrift in de warmste bewoordingen voor Slater, den Duitschen reiziger voor een juweliersfirma, die drie jaren geleden wegens moord op een oude jongejuffrouw, Marian Gilchrist, die in haar huis te Glasgow dood werd gevonden, ter dood veroordeeld werd. Van de gezwo renen hadden destijds by het proces, dat te Edinburg gevoerd werd, negen denbeklaagde schuldig bevonden, terwijl vyf hunner de bewijsgronden niet toereikend achtten, om het schuldig te kunnen uitspreken, en een den beklaagde als onschuldig schouwde. Slater hield tot het laatste oogenblik zijn onschuld staande, en de openbare meening had zóó eenstemming party voor den ver oordeelde getrokken, dat de doodstraf een dag voor den datum der terechtstelling in levenslange tuchthuisstraf werd veranderd, welks Slater thans in de gevangenis van Peterhead in Aberdeenshire afzit. Vaststaande in de overtuiging, dat Slater het slachtoffer eener rechterlijke dwaling is geworden, heeft Conan Doyle zich grondig met de zaak bezig gehouden, en zyn onder zoek heeft zyn geloof, dat de man ten onrechte veroordeeld is in zekerheid doen verkeeren. Slater's vrijwillige advocaat herinnert er om te beginnen aan, dat mis Gilchrist, die sedert 30 jaren in haar huis te Glasgow woonde, aldaar des avonds om 7 uur, op 21 Semper 1908 vermoord werd, juist in de tien minuten, waarin haar eenige huisge- noote, het dienstmeisje, Helene Lambie, de straat op was om een courant te koopen. De vermoorde vrouw, die een hoeveelheid juweelen, ter waarde van 3000 pond sterling in huis had, had uit vrees voor dieven, met de onder haar wonende familie Adams, afgesproken, dat zij, ingeval van onraad, door stampen op de vloer, alarm zou maken. Gedurende de afwezigheid van het deinst- meisje, had de heer Adams, die met zfin twee zusters in zijn eetkamer zat, die juist onder de eetkamer van miss Gilchrist was gelegen, ook gerucht, een zwaren val en daarop drie krachtige slagen aan het plafond gehoord. Hy was dadelijk de trap opgesneld en had driemaal bij miss Gilchirat aan de bei getrokken, zonder gehoor te krygen. Hy hoorde wel in de woning een gerucht, alsof iemand bezig was, hout klein te maken, hechtte echter verder geen beteekenis aan het geval en ging weder naar beneden. Op het dringend verzoek zijner zusters was hy echter de trap weer opgegaan, en hy trok juist voor de vierdemaal aan de bel en legde het oor luisterend aan het sleutelgat, toen het dienstmeisje de trap opkwam. Hö deed nu terwijl hy het geval met het meisje besprak, de deur open en trad de gang bin nen. „Ik stond op den drempel", zoo verhaal de Adams als getuige en het meisje stond juist op het punt de keuken binnen te treden, toen een goed gekleed man te voorschyn- trad, die my voorbij gingende trap afdaalde. Op hetzelfde oogenblik riep het dienst meisje, dat in dien tusscbentyd de eetkamer was binnengetreden„Groote God, komt u eens gauwIk trad binnen en zag een afschuwelijk tooneelde oude dame lag met ingeslagen hersenpan dood op den vloer." Een onderzoek in de woning leverde ver volgens het bewijs, dat behalve een enkele diamanten broche, ter waarde van 45 tot 50 pond, niets was bestolen. Oskar Slater, die in dien tyd te Glasgow vertoefde, had zooals bewezen werd, een lommerbriefje verkocht, waarop een diamanten broche was beleend, en was daarop naar Amerika gegaan. Hy werd gearresteerd en naar Glasgow terug gebracht. Naderhand bleek echter, dat zyn broche niet indentiek was met het sieraad, dat aan de vermoorde had toebehoord. Hiermede viel dus reeds de belangrijkste schakel weg uit de keten der tegen den beklaagde gesmeede bewyzen, en bovendien waren de getuigen, zooals Conan Doyle aantoout het volstrekt niet een3 over zijn indentiteit. „Het is het ongeluk by alle onderzoekingen van politiewege", zoo besluit Conan Doyle zijn brochure, waarin hy de herziening van het proces-Slater bepleit, „dat, wanneer de autoriteiten eenmaal hun man beet meenen te hebben, zy er niet toe kunnen besluiten een nieuw spoor kunnen voeren tot andere conclusies dan die reeds ondeugdelijk zyn De hooge hoedenwel in China. Geen der nieuwe instellingen in China heeft meer kritiek van volk en pers uitge lokt dan de zoogenaamde Tsan-ji-joean, de Beraadslagende Vergadering, of, zooals zy eigenlijk genoemd moest worden, de Kamer van Afgevaardigden. Iedere provincie heeft haar afgevaardigden naar dit regeerings- lichaam gezonden. Geen enkel besluit der regeering is geldig, voor en aleer het deze Kamer gepasseerd is. Tevens waakt zy met Argusblikken over de geheime handelingen van den president en diens ambtenaren, en in de2e eigenschap blijft zy de functie der voormalige censoren voortzetten. Sedert ongeveer vyf maanden zijn de heeren afgevaardigden dagelijks van 's mor gens 9 tot 's avonds 6 uur in plechtige ver gadering vereenigd. Als men echter de „Han delingen" van de Tsan-ji-joean eens doorbla dert, dan komt men tot de gevolgtrekking, dat deze instelling sinds haar bestaan eigen lijk slechts afgebroken, en daarentegen niets opgebouwd heeft. Zy heeft aan al het be staande gepeuterd, maar is nimmer in staat geweest, iets beters voor testellen.iDejongste kabinetscrisis heeft duidelijk genoeg aange toond, welke positie de Kamer ten aanzien der regeering inneemt. Een kabinet werd door haar geintrigeer omgeworpen, twee werden er ruiterlijk omgekogeld, terwijl het laatste en huidige slechts onder de bedrei gingen van het legeren van de gezamenlijke pers werd aanvaard. De onderhandelingen over de internationale leening zijn in de Kamer op den heftigsten tegenstand gestuit. Het meest echter heeft dit regeerings- lichaam zich in de openbare meening ge blameerd door z(jn buitengewoon breedvoe rige besprekingen van het kleeding-vraag- stuk. Niet minder dan tien zittingen werden aan dit thema gewijd. Gedurende dien tijd was de anders zoo deftig-eerwaardige zit tingzaal in een Paryscb modeatelier veran derd. Alle mogelijke en onmogelijke mannen en vrouwenkleederen waren er tentoonge steld. Ongeveer dertig boeden van allerlei vorm en kleur waren als vogelverschrikkers op standaards voor de sprekers-tribune in 't gelid gezet. De oudeChineezen-en Mandsjoe-drachten hadden een plaatsje gevonden in een afge legen hoek. Verscheidene zittingen werden besteed aan het strijden over de vraag, of het huidige Chineesche jak van Chineeschen dan wel van Mandsjoereeschen oorsprong was. Een geheele zitting was gewijd aan niets anders dan hetoppassen van hoeden. Zelfs over het dragen van boorden eu dassen werd door de heeren lang en breed beraad slaagd. Dezer dagen zyn nu eindelijk deze belangwekkende debatten geöindigd. En groote follianten zyn gevuld methet materiaal over de gewichtige aangelegenheid. De publicatie dezer verhandelingen, onder den titel „De Chineesche Sartor resartus", zou wellicht het merkwaardigste zijn, wat er nog ooit in de wereldliteratuur over China ver schenen is. De nieuwe Chineesche kleeding- wet luidt als volgt: 1. Alle Chineesche ambtenaren, zonder onderscheid van rang, dragen Europeescho kleeding. Deze bestaat in zwarte gekleede jas, hooge hoed uit Chineesche zijde, en verlakte schoenen. Bij gewone gelegenheden wordt de „Derby"-hoed gedragen, die van Cliiueesch vilt of zijde vervaardigd moet zijn; 2. De g e w o n e Chineesch moet by fees telijke gelegenheden eveneens den hoogen hoed, gekleeden jas, enz., dragen; 3. Militairen, politiebeambten, rechters en studenten dragen hun eigen uniform; 4. Vrouwen dragen Europeesche hoeden en overigens behouden zy haar kleeding, zooals die tot dusverre was, met eenige wijzigingen. In de laatste twee zittingen werd als bijlage van de mode-wet nog de algemeene begroeting-etiquette vastgesteld. Daarin heet 't woordelijk; „Gewone groet: hoed af, eenmaal buigen. Offtcieele groethoed af, driemaal buigen. Vrouwen houden baai- hoed op (1). Dit is ongeveer het belang rijkste uit de verscheidene honderden blad zijden tellende acten over de Chineesche mode. En het geheel is en blijft toch ten slotte voor het Chineesche volk niets anders dan „graue theorie", 'n Regeeringshchaam echter, dat by de huidige ernstige tyden, waarin het lot van het onmetelyke Chi neesche ryj[ definitief beslist moet worden, met dergelijke onzinnige futiliteiten het grootste deel van zyn tijd doorbrengt, ia nog niet opgewassen tegen zyn taak. Dergelijke ervaringen zouden de twijfelaars in '1 gelijk stellen, dio zich in vreeze af vragen of het nieuwe regeeringsstelsel zich in China binnen afzienbaren tijd zal kunnen inburgeren, zóó, dat het meer is dan een hollen klank.

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 3