2 ON^i, EILANDEN van 31 AUGUSTUS 1912. schoone gelegenheid te hebben haar slag te slaan en het Centrum heeft dan ook zyn hoop gevestigd op minister-president Von Hertling, waarvan het verwacht dat hij ditmaal de zaak tot een goed einde zal weten te brengen. Hij is de kwestie op een zeer eigenaardige manier in bespreking gaan brengen. Iu een geheim rondschrijven, gaf von Hertling blijk van een zoo eigenadrdige opvatting van de wet, datdeRyksregeering verzocht het rondschrijven in te trekken en allereerst een uitspraak van den Bonds raad met de Beiersche interpretatie van de wet meeging of deze strijd achtte met artikel 1 van de Jezuïtenwet. Deze zal dus hebben uit te maken of het Roomsche Centrum zijn zin krijgt! Haay8Che Brieven. CXCI. De natuur is heelemaal in de war. Terwijl 21 September het officieéle einde van den zomer is, heeft die in 1912 reeds op 23 Juli afscheid genomen. Na dien datum hebben we het zonnetje een enkele maal een slippertje zien maken van achter een donkere regen wolk, doch chronisch heeft regenwater ge stroomd weken en weken lang. Een enkel verdwaalde badgast heeft het uit probeeren te houden aan boulevard en strand, doch het meerendeel zat opgesloten in zijn hotel kamer en pension. B(j tientallen verlieten de vreemdelingen het gure Scheveningen, verleden jaar een lustoord, ditmaal erger dan een verbanningsoord. Arme pensionhou ders arme kamerverhuurders. Wat 1911 goedmaakte, doet 1912 met zijn gure, kille Augustusdagen verloren gaan. Met zwarte letters staat het jaar geboekt in annalen der badplaats. En alsof nog niet leed genoeg gebracht ware over zooyeelen, komt een schrikkelijke orkaan onze tuinstad teisteren op meedooglooze wijze. Nauw is de stormschade van den beruchten September- storm berekend, pas zijn de gevallen woud reuzen van het vorig jaar verwijderd, of onze plantsoenen, onze Scheveningsche Boscbjes, ons heerlijk lustoord, hetHaagache Bosch, zijn opnieuw geteisterd door een demonischen orkaan. Weer zagen we dat droeve, schouwspel dei vorge herfstmaand. Bij tientalen liggen ze neer de trotsche woudreuzen, wier kruin reikte tot de wolken, wier kroon de wegen sierde in statige over welving. Neergeploft zijn ze, afgesplinterd van hun reuzenstammen. Met weemoed hebben honderden vandaag het Haagsche Bosch bezocht, dat zijn schoon zoo mee- doogenloos verwoest ziet door de ontketende natuurkrachten. En het Bosch niet alleen. Langs onzen onvergelijkelykeu Schevening- schen Weg, in de Boscbjes, lang het Kanaal, op hetPlein, op de Koninginnegracht, overal heeft de cycloon zijn woede gekoeld aan heer lijke beuken, trotsche eiken en statige iepen. Kom, dominee Laman van Zierikzee, gij, kanseldienaar, die eenmaal den Zeeuwschen watervloed een straf durfdet noemen, omdat een vrijzinnig kabinet had getriomfeerd, aanvaard thans de consequentie uwer schan delijke volksmisleiding. Wat moet gÜ thans zeggen, gij, die het evangelie heet te ver kondigen, waar ten tweede male onder clericaal bowind zoo'n ramp zich voordoet? Niet wij, vrijzinnigen, zijn hel, die zoodanige dwaasheden verkondigen, doch gij waart het die in 1905 durfde schrijven als gij deedt. Vertel thans uw hoorders eens, wat ge toen durfdet bestaan 'k Ben Dinsdag spijt regen- en stormvlagen het strand opgegaan. Hoog wierp de zee haar schuimende golven tegen den strand- muur, hem beukend, al was ze toornig, dat hij haar ongetemde kracht weerstond. Zij zwiepte haar nat hoog op in witte schuimvlokken tegen de Pier, die niet ver wrikte. Ze wierp de strandtenten in een tot een chaos van zeildoek en latten. Ze kletterde het scherpe zand den vermetelen toeschouwer in het gezicht. Maar schoon, majestueus was ze in haar schrikkelijke kracht. Het badbedrijf is stopgezet. Wie denkt er ook aan heul of ontspanning te gaan zoeken iu zoo'n afschuwelijk weer, by zoo'n kille temperatuur, als we de laatste dagen hebben. Het tramverkeer en de telefoon ondervon den de nadeelen van den storm zeer ernstig. Op tal van plaatsen zijn de geleidingsdraden geheel vernietigd, zoodat het wel eenige dagen zal duren, eer alles weer zijn gewonen gang gaat. De lezer heeft natuurlijk reeds gehoord van de opzienbarende weigering van onzen burgemeester inzake den kiesrechtoptocht. Vrij algemeen is de opvatting, dat de burge meester voor zekere invloeden is gezwicht. In de hooge, conservatieve kringen was men verleden jaar al ontstemd over de verleende wenscht te ontmoeten, voor wien hij Napels bezoekt, moet hij dezen middag om 4 uur in den Tempel van Mercurius te Pompeji zijn." .Er was geen handteekening en niets, dat aanduidde van wien het kwam, maar dat bet waarheid bevatte betwijfelde ik geen oogenblik. Ik keek op mijn horloge en ziende dat het nog geen half één was. trachtte ik te besluiten of ik met den trein zou gaan dan wel er naar toe rijden. De middag zou heet zijn, dit wist ik maar al te goed en dus zou het in een open rijtuig eene lange rit zijnmaar in den trein zou het nog heter zijn. Ik besloot dus per rijtuig te gaan en zond onmiddellijk een kellneromer een te zoeken. Het was kwart vóór vieren, toen ik bij den ingang van de rufnen uitsteeg en toen was ik van top tot teen bedekt met een laag van die onbeschrijfelijke hoeveel heid stof, die Napels zoo kenmerkt. Na den koetsier gezegd te hebben, dat ik met den trein naar de stad zou terugkeeren, betaalde ik den entreeprijs en toen ik de aanbieding van een gids geweigerd had, ging ik den tuin in, mijne oogen wijd openhou dende, zooals ge u kunt voorstellen, om elk spoor van den man, voor wien ik gekomen was, te zien. Toen ik bij de bedoelde ruinen van Marine Gate gekomen was, liep ik dadelijk naar de bedoelde plaats, die op het kaartje ge- toestemraing, kortzichtige menschen toch- die meenen met zoo'n weigering de S. D. A. P. een hak te kunnen zetten De clericalen jui, chen. Dat ligt in hun aard. Zelfs dwangwet- ten zouden ze wel gaarne genomen zien tegen de actie der rooden. De vrijzinnige pers toont gelukkig beter inzicht. Zij begrijpt, dat het niet aangaat, dat een burgemeester een volkomen ordelij ken optocht kan weigeren om redenen, die niet te zijner beoordeeling staan. Alleen vrees voor verstoring der openbare orde mocht het motief voor de weigering zijn en die vrees.bestaat ten eenenmale niet. Wat men van de sociaaldemocraten moge zeggen, de orde weten zij steeds voorbeeldig te hand haven. Eet herriemaken komt juist steeds van de tegenstanders. De sterke argumenten van de clericale heeren zijn vaak steenen en rotte appelen. Men bedenke maar, hoemr. Troelstra in Waalwijk werd ontvangen en hoe niet zoo lang geleden HugenhoUz onder den rook van Amsterdam door clericalen werd bedreigd. En die menschen juichen het hardst .over de weigering van den kiesrechtoptocht 1 Ik voel voor dien optocht bitter weinig. Ik acht het niet de beste manier om het ernstige vraagstuk van het kiesrecht te bepkiten. Doch dat moet de S. D. A. P. zelf weten. Maar het rechtsgevoel zegt, dat het niet aangaat een optocht te weigeren, als geen enkel gevaar voor de openbare orde dreigt. Het schynt reeds een manier te worden voor burgervaders voor die demon- stratie's geen vergunning te verleenen. Uit verschillende plaatsen wordt van zoo'n weigering melding gemaakt, 'k Vind dat een voudig een machtsmisbruik, evengoed als het verbod een kiesrechtoptocht of den verkoop van Oranjebloem voor „christelijke" militaire tehuizen geldt. We krjjgen anders van al die bloempjes waarijjk te veel. Bloemen voor de tubercu lose, voor tehuizen, voor gezondsheidsko- lonie's, heidebloempjes voor noodlijdenden in de West, het is waarlijk geen wonder, als het publiek de verkoopsters met hun waar laat staan. Wat zou wethouder de Wilde denken van den verkoop jvan een Aschstaalbloempje? De lezer moet weten dat we sinds weken een staking hebben van de schippers, die het stadsvuil van de Aschstaal, die geheel binnen de bebouwde kom ligt, naar buiten vervoeren. Dientengevolge hoopt het vuil zich in geweldige massa's op en verbreid een ondragelijken stank. In den Raad is er over geïnterpelleerd. De heer de Wilde noemde de klachten over stank erg over dreven. Waarschijnlijk is het politieke reuk orgaan van onzen wethouder beter ontwik keld dan zijn vleeschelijke reukzin, anders had hy in den Raad wel ronduit erkend, dat de stank abominabel is. B. en W. zuilen nu ten spoedigste maatregelen beramen 1 Dat „ten spoedigste" wil in de officieöle taal zeggen; nadat de bewoners van de wijken om de beruchte Aschstaal sinds weken den verpestende dampen uit den vuil nisbelt hebben genoten. In de politiek is alles nog in diepe rust. Pas na den derden Dinsdag van September komt er weer leven in den politieken brouw ketel op het Binnenhof en zullen de afdee- lingen de noodige stof voor de langdurige begrootingsdebatten bijeenbrengen. Voor de vrijzinnigen is deze week een belangrijke beslissing gevallen nl. of bet tot samenwerking der linksche groepen by de stembus van 1913 zal komen. Hoe de beslissing der Hoofdbesturen is uitgevallen, weet 'k nog niet, doch zal thans wel spoedig openbaar worden, 'k Hoop van harte, dat het wachtwoord zal zynSluit de gelederen. Tegen het steeds driester optre dend clericalisme is dit dringend noodzake lijk! Plaatselijk Nieuws. MIDDELIIARNIS- Hedenavond 31 Augustus zal de voetbal match tusschen Voorwaarts van Middelharnis en D. O. S. van Spykenisse, welke verleden week Zaterdag vanwege het slechte weer niet kon gehouden worden, gespeeld worden. - De spekslagers hebben den pry's van het varkensvleesch met f 0,05 per KG. verhoogd. - 2 woningen aan den Westdyk zijn Woensdag jl. by publieken verkoop ingezet voor f675 en f540, door Jac. Schelle vis te Sommelsdyk. - Zaterdagavond zal ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. deKoningin een uit voering in de muziektent worden gegeven door het muziekgezelschap Sempre Crescen do. noemd was, en zeker had nooit iemand in de geschiedenis van die oude plaats dit met een vreemder doel gedaan. Ik had my echter niet behoeven te haas ten, want toen ik het Forum bereikte, van waar men een vergezicht kon hebben over den Tempel, zag ik, dat ik geheel alleen op de plaats was. Nadat ik my hiervan verzekerd had, ging ik op 'n steenblok zitten en bereidde my in gedachten ten opzichte van het naderende gesprek voor. Ontelbare keeren raadpleegde ik myn horloge en toen de wyzers 4 uur aanwezen, voelde ik, alsof het kwartier, dat ik daar doorgebracht had in werkelijkheid een uur was geweest. Het was een bladstille namiddagbuiten schenen de blauwe heuvels in den damp kring te drijven en te trillen. Een leeuwerik floot in de lucht boven mij en zóó stil was alles, dat het gestommel van een kar op den zandweg, zoowat een halve mijl ver, duidelyk kon worden geboord. „Myn beste Forrester, laat mij u goeden middag wenschen, ik behoef nauwelijks te zeggen, hoe verheugd ik ben u te zien," zeide eene stem achter my en my omkee- rende, zag ik my tegenover Pharos staan. Zoo verlangend ais ik was hem te zien en zoo ijverig als ik zijne tegenwoordigheid had gezocht, nu dat Pharos yóór mij stond, was ik even verschrikt van hem als ik op dien nacht geweest was, toen ik hem voor den Tot de gevonden voorwerpen by de politie gedeponeerd behoort een „nieuwe Vrijdagmiddag om drie uur had boven deze gemeente een kort doch hevig onweder plaats, door den bliksem werd de windwij zer van den toren afgeslagen, zonder geluk kig brand te veroorzaken. SOMMELSDIJK- De begrooting van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente, voor het dienstjaar 1913, ligt van den 31 Augustus tot den dag der behandeling in den Raad, voor een ieder Ier inzage. Door de gemeentepolitie is procesver baal opegemaakt tegen T. Reinhoud van Bruinnisse, wegen het venten zonder ver gunning. DIRKSLAND- Deze week slaagde voor de acte Fransch onze vroegere dorpsgenoot K. de Bonte thans onderwijzer te Krimpen a/d IJsel. P. J. Andriessen thans te Hoek van Holland behaalde de hoofdacte en J. M. Visser thans te Utrecht slaagde voor de acte Schoonschrijven. Tot tydelyk onderwijzer aan de openba re lagere school alhier is benoemd de heer J. Schippers van Brielle. Ieder die een muntgasmeter heeft is al sedert lang bezig om 2'/2 centstukken te sparen, 't Is dan zoo erg datje er bijna geen meer in omloop ziet, en enkele vorkeeren al in de ongerustheid dat ze er te kort zullen komen. Tot geruststelling moge dienen, dat door den Rijksbetaalmeester aan den Ge meenteontvanger 12000 stuks zullen worden toegezonden. STELLENDAM. De Muziekvereeniging „De Hoop" behaalde woensdag op het Concours te Abbenbroek den len prijs in de le Afdee- ling. De Jury bestond-uit de Heeren D. M. H. Bolten, 's Gravenhage, B. Diamant, Rotterdam en Jac. Koning, Rotterdam. Het kohier No 3 der Personeele belas ting over ^het dienstjaar 1912, is aan den ont vanger ter invordering ter hand gesteld. Het kohier No 2. belasting op bedryfs en andere inkomsten over het dienstjaar 1912/13 invorderbaar verklaard op 12 Aug. 1912, ia aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. De rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1911, is aan den raad overgelegd en ligt gedurende 14 dagen ter visie. By goed weer zal de Muziekvereeniging „De Hoop" op 31 Augustus in de tent een uitvoering gegeven. GOEDEREEDE- Dinsdagmorgen vroeg is er een ledige goederen tramwagen van hier met de felle wind tot bij Meli9santover de rails geloopen. - Tijdens den storm van Dinsdagmid dag is er een boom bij de Kerk omver ge waaid en terecht gekomen op het ijzeren hek dat voor gedeelte werd vernield, - "VooruitgangAlhier is ook by den landbouwer Jb. Lodder Czn. een Gardner motor van S'/2 P, K. in werking gesteld voor het dorschen van koren. - Van den landbouwer P. Voogd alhier werd gistermorgen een Sjarig werkpaard ter waarde van p.m. f600.— dood in den stal gevonden. - Met ingang van 1 September zal 't geoorloofd zyn, te visschen met het spie ringdrijfnet in deZuidhollandsche stroomen, uitgezonderd dat deel van het Hol- landsch Diep boven de lyn, loopende van het kustlicht van "Willemstad naar den havendam te Numansdorp. OUDDORP-Maandagmiddag is aan de OuJe- landsche Zeedijk alhier aangespoeld het lyk van een onkenbaar manspersoon lang 1 Meter 70 had een witte trico broek aan met witte beeuen knoopen aan de voorlinker kant een ijzeren knoop donkerbruin hoofd haar met kalen schedel en isDinsdagmor gen op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. - Door den raad der gemeente alhier is besloten met ingang van 1 Januari de jaar wedde van den telefonist met f b5 te ver- hoogen. Het voorstel van den Burgemeester om de jaarwedde van den ambtenaar ter Secretarie alhier te verhoogen met f 50 is afwijzend beschikt met 4 tegen 3 stemmen. eersten keer by de Naald van Kleopatra had gezien. Ik stond gedurende dertig se conden naar zyne zonderlinge, onbevallige gestalte te kijken, trachtende om tot een besluit te komen, hoe ik, met wat ik hem te zeggen had, voor den dag zou komen. Dat hij rnyne verlegenheid zag, kon ik be merken, en naar de wijze, waarop zijne lippen zich krulden, raadde ik dat hy ei- bijzonder veel voldoening van had. Zijn gelaat was weer listig en zyn oogen even boosaardig als ik ze ooit te voren gezien had; maar ik merkte bij deze gelegenheid op, dat hjj zwaarder dan anders op zyn stok leunde. „Ik vermoed, dat ik het genoegen van dit gesprek aan myn goeden vriend sir George Legrath verschuldigd ben," zeide bij na het korte stilzwijgen, dat zijne inleidende begroeting volgde, „want ik behoef myzelven daarmee niette vleien,zooals u mij gelooven zult, wanneer -k u zeg, dat ik heel goed wist, zelfs, voordat ik u in mevrouw Me- denham's huis onlangs ontmoette, dat wij binnen eene weet in dezen Tempel met elkaar zouden spreken." De tastbare dwaas heid dezer woorden gaf mij juist de gele genheid, waarop ik wachtte. „Mijnheer Pharos," zeide ik met zooveel barschheid als ik in rnyne stem kon leggen, „zoo gelukkig als u tot nu toe geweest zyt mot my te misleiden, behoeft u nu in 't Bij P. Warnet alhier is Maandag tydens den storm een gedeelte van de schuur afge waaid. Wegens de vele plasregens staat de polder West Nieuwland geheel onder water zoodat het vee er uitgehaald moest worden. Maandagavond is hier een dronken landlooper in het Arrestantenhok opgebor gen en Dinsdagmorgen 9 uur door de politie agent v. Noord op vrije voeten gesteld. Door den heer Klaas Bennemeer Res taurateur alhier is by Burg. en Weth. ver verlof aangevraagd voor den verkoop van alcoholvrije dranken andere dan sterken drank in het grootte locaal Strandlust aan het Noorderstrand. Een kind van J. Tanis alhier had het ongeluk zich zoodanig met kokend water te branden en ernstige brandwonden te be komen dat geneeskundige hulp noodzakelijk NIEUWE TONGE. Het bestuur van den polder Klinkerland zal op Dinsdag 10 Sep teraber a.s. schouwing houden over de wateringen, zijlen, dyken wegslooten enz. Binnenland. Westscliouwen den 28e Aug. 1912. Aan het strand tusschen de Verklikker en Renesse spoelen enkele vaten met Scha penwol aan, eenige battings" en verder naar Brouwershaven eenig wrakhout en een paar manden met fleschen en glaasjes. Een benoemingskwestie. De gemeenteraad van Vlissingen heeft Vrijdagmiddag behandeld het voorstel tot definitieve benoeming van den heer G. Man- noury tot leeraar aan de Hoogere Burger school en Handelsschool. De heer Tichelaar (A.-R.) kwam tegen deze benoeming op, omdat de heer G.Man noury bekend staat als een vurig propagan dist voor de sociaal-democratische beginselen (de heer M. i8 lid van de S. D. A. P.) en dus zyne ideeen niet strooken met die dei- meeste ouders. Spreker verdedigde een nieuwe tijdelijke benoeming. De heer Van Hal (S. D. A. P.) verdedigde de vrijheid van alle ambtenaren inzake politieke of religieuse overtuiging. De heer Sta verman (vrijz.), secretaris van de commissie van toezicht op het openbaar onderwijs en de heer Lasteger (S. D. A. P.) verdedigde de benoeming, omdat de heer Mannoury goed, zelfs heel goed onderwijs geeft. De heer Van Niftiik verdedigde dehouding van B. en W., spreker heeft zelf den heer Mannoury voor deze moeilijkheid gewaar schuwd, maar nu zij er toch zijn, is het geen reden om bem tegen te werken. De heer Meukens (A.-R.) wees er op, dat hy zelf voor den heer Mannoury beeft ge stemd, omdat hy' in zijn sociaal-democraat zyn geen reden vond dit niet te doen. Spreker verdedigt thans tijdelijke benoeming. By stemming verklaarde zich 8 leden voor vaste en 7 voor tijdelijke benoeming. Verder werd vast benoemd de heer H. F. Bartstra en tijdelijk de heer C. J. de Neef en J. Broeder. Opgravingen. De opgravingen te Riethoven, onder toe zicht van dr. J. H. Holwerda door een 15 tal arbeiders, gedurende 10 dagen verricht, zyn thans geëindigd. Over de vondsten is men zeer tevreden meer dan 20 groote en kleine urnen heeft men opgegraven, waar onder een zeer fraai exemplaar, in vorm en grootte bijna niet geëvenaard. Een financieels ramp. In het jaarverslag der gemeente Vlissin gen, over 1911, wordt gezegd, dat de gemeen te een financieele ramp trof door de invoe ring van de wet van 20 Mei 1911 tot bestri ding van zedeloosheid, in zooverre door die wet een einde werd gemaakt aan het bestaan van het bedrijf der bookmakerskantoren hier te lande. De gedwongen opheffing der te Vlissingen gevestigde kantoren, gepaard met het vertrek der bookmakers, deed haar invloed zwaar gelden in den hoofdelyken omslag en de opcenten op de personeele belasting. Van het verder daardoor veroorzaakte nadeel, aldus luidt het verder in het verslag, zy hier onder meer gewezen op het vermin derde debiet in winkels en op het ontnemen van een positie aan vele ingezetenen, die sedert jaren aan verschillende kantoren verbooden waren. Pogingen, ook door het gemeentebestuur aangewend om door een geheel niet te pogen zulks weer te doen. Ik wil graag erkennen, dat het mijn vriend sir George Legrath was, die mij in de ge legenheid stelde om aan u te scbryven. Ik bezocht hem Dinsdag en kreeg uw adres van hem. Hij knikte met het hoofd. „U zult my verontschuldigen, hoop ik, als ik ga zitten," zeide hij. „Het schynt, dat dit gesprek zeer waarschijnlijk lang zal duren, en daar ik niet jong meer ben, be twijfel ik het, of ik er bij kan blijven staan." Met deze verontschuldiging zette hy zich op een steenblok aan den voet van een der slanke pilaren, die in vroegere dagen den ingang tot den tempel hadden geschraagd, en zyne kin op zyne handen latende rusten, die weer op den uitgesneden knop van zijn stok leunden, wendde hy zich tot my en zeide met eene spottende stem: „Datje zoo geheimzinnig doet, is zonder twijfel je na tuur, myn vriend; maar nu je zoo'n moeite gedaan hebt óm my te vinden, wil je mis schien goed genoeg zyn my hiervan de reden te zeggen," Ik kraste met de punt van mijn stok in het stof, voordat ik antwoordde. Voorbereid als ik was, met wat ik hem te zeggen had, en gerechtvaardigd als ik mij gevoelde om hem op mijne eigen manier te vervolgen, twijfelde ik voor den eersten keer, sindB ik te Napels was aangekomen, aan de rao- wijziging van het wetsontwerp het booknj kersbedrijf der Engelschen eventueel ondtl zeer verscherpte contróle niet geheel onm| gely'k te maken, mochten niet baten. Snijpartij. Lebou, die gearresteerd is wegens mi&L handeling van Pieters te Maastricht, ontken! dit feit gepleegd te hebben, docb de getul genverklaringen zyn zeer bezwarend voo I hem. De toestand van Pieters is hopelool Lijk opgevischt. Op Zondag den 25en Augustus j). is m het water van het open havenfront nab; de Nieuwebrugsteeg te Amsterdam opge haald, het lyk van een onbekend man, oun ongeveer 46 jaar, lang pl, m. 1.60 mete: donker blond haar idem kortgeknipt kn< veltje, nog al gezet, gekleed met zwart co! bertjas, dito pantalon met streepje, papier ei boord, zwart strikje, gestreept boezeroen rood baaien hemd, blauwe onderbroek blauwe kousen, gemerkt D. C., en rygboi tines, dragende het lijk bovendien een breuk band. Op het lyk is bevonden eene zwarte portemonnaie' inhoudende f 1.58'/a, eeL koperen tabaksdoos, een zilveren horloge in nikkelen kast met nikkelen ketting, waaraan passepartout, twee vermoedelijk goudeu ringen en een rooden zakdoek. Zy, die omtrent de identiteit van boven bedoeld lyk inlichtingen kunnen verstrekken, worden verzocht zich ten spoedigste aan te melden aan het bureau van politie in de Warmoestraat te Amsterdam. Postdiefstal. Uit een van Rotterdam naar Amsterdam verzonden postpakket zyn twee goudei heerenkettingen ter waaide van ruim f IQ gestolen. Portefeuille zoek. Schipper J. Jonge waart van Zaandam, die zich gistermiddag in een café aan het Dam rak te Arasterdam ophield, miste plotselim zyn portefeuille. Inhoudend f 500, plus wis seis en kwitantién. De man had nog betaald en op dat oogen blik haaide hij een bankje uit de portefeuille Buiten gekomen was hij de portefeuill, kwyt. Men vermoedt, dat de portefeuille i de Maandagdrukte ongemerkt gerold is. Van de vermissing is aangifte gedaan b| de politie. De burgemeester van Hoorn heeft de toe stemming tot verkoop van de z.g. Oranje bloem op Koninginnedag, waarvan de op brengst uitsluitend zal strekken ten behoev van de Christelyke militaire tehuizen Ned.-Indiö, geweigerd. A contant In de rechtszaal. De president leest vonnissen voor. Aan orde komt een diefstal-zaakje. De dader, ee jonge, stevige Wyk-aan-Zeeëer staat in lu beklaagdenbankje Hoort geduldig de voo lezing van het vonnis aan, wachtend op het en veroordeelt hem mitsdien tot - Tien galden boete, subsidiair 10 dagi hechtenis, klinkt het. De schuldige steekt met z'n hand inde: binnenzak van z'n jas en haalt er iets uit Dan stapt-ie naar voren, en biedt jhr. nu De Marees van Swinderen een bankje vai tien aan Contante betaling De rechtbank glimlacht de deurwaan.it glimlacht, de pers glimlacht. En de presideii inviteert den delinquent gemoedelijk, on z'n tien gulden maar weer op te bergen. Kan nog twee maanden duren eer-ie hoi' te betalen. En hy kan trouwens nog booger beroep gaan De Wijk-aan-Zeeér bergt tijdelyk z' bankje weer weg. En verdwijnt, zich alle minst bewust, dat hij dezen morgen voo de note gaie heeft gezorgd in de ernstig rechtszaal(Hrl. Dgbl.) De Boode Dinsdag. Door de inspecteurs dor posterijen e telegrafie is, naar het „Volk" meedeelt, as de directeuren in hun afdeeling de volgent circulaire gericht. „Evenals ten vorigen jare zal ingevoit de bevelen van den heer Directeur-Genera voor het deelnemen aan de eventueele b tooging op den derden Dinsdag in Septembi geen bijzonder of extra verlof, noch dienr ruiling kunnen worden toegestaan. Gewoon reglementair verlof mag slecht worden verleend, als dit volgens rooster vastgesteld, of wel indien geen rooster b staat, in dier voege dat de reglementai verloven op dien dag beperkt moeten blyvc tot het normale aantal van andere dage: Ruiling van verlof zal, voor zoover d niet reeds plaats vond, achterwege behoort te blijven. gelijkheid of zelfs aan het verstandelijk van de zaak. Ik kan volkomen uwe verlegenheid grijpen, mijn beste mijnheer." zeide hij m een lachje, toen hij zag, dat ik nietbegc „Ik vrees, dat u een geheel verkeerd indruk van my gevormd hebt. Zooals b ongeluk wilde, is er een reeks van vo vallen ontstaan, die u van achterdocht vo mij vervuld heeft. Als een gevolg daarvs in plaats van mij onder uwe warmste bewonderenswaardigste vrienden terekenc zooals ik gehoopt had, dat u zoudt dof wantrouwt u mij en heeft u alleen onaa gename gedachten van mij in uw hoo: Mag ik u verzoeken, my de beschuldiging^ die u tegen mij inbrengt, te zeggen eu geloof zeker neen, 'ik ben overtuigd dat ik ze zal kunnen verwerpen. Wat Kleopatra's Naald gebeurde, is al afgeb: deld en ik geloof niet dat wy er weer moeten terugkeeren. Wat anders hebt dat noodzakelijk moet gezegd worden?': Zijne stem was geheel veranderd. D:1 had hare hardheid verloren en was zacht] muzikaler en oneindig aangenamer dan' ze ooit te voren gekend had. Hij stond zijne zitplaats op en kwam een stap my toe, Zijne hand op mijn arm leggen en mij recht en open in 't gelaat ktfkeDj zeide hij f Wordt vervolgd.i ik heb de eer u op te draf Jenkomstig te handelen en 1 Sejijk de aandacht van wie &p te vestigen, dat het deeli jftyentueele betooging in dienstl |yerboden is." Dievenbende. I Enkele dagen geleden we l0ide een belangrijke diefsta |6D winkelier. Hoewel de polit 3kend om hare activiteit „(gebreid onderzoek insteld Jaar niet de hand op de die lioewel zij gegronde vermo< ten Duitscher by den dief was. Het huis van den D iatusschen nauwkeurig besp politie zag, dat er een ka; stilhield, verdubbelde zij har lieid. Het karretje reed weg Nieuwenliagen, gevolgd doo niet vergat den politie-inspe schuwen. Naby" Nieuwenhagen werd gehouden, en bij do inspect van goederen, die te Heerle waren, op den wagen verb: voerman, diens vrouw en eei aangehouden en de politie volgens naar Heerlerheide c doen in de woning van Het onderzoek was allezii Een half dozijn hammen wer uit steenkolenslip, bekendje „schlamm"planken warei en den zolder gezaagd en de met koffieboonen, spek en: laden revolvers werden t haald. De politie heeft totf twee Duitschers; zij zoekt verdachte, die echter de w tenland genomen heeft. Het karretje diende om veilige haven te brengen, v lukte, door de activiteit de Gestrand. 1 Men meldt uit Hoek vai Augustus Hedenavond omstreeks zuiger „Sliedrecbt" van de Bos, aan de Zuiderpier nabi Sleepbooten vertrokken dir Ze is later door 3 stooi strand getrokken en naar Ongelukken Een 4-jarig dochtertje v te Moerbeek (N.-H.) is Din te water geraakt en verdt Het lyk van, den onlan Buiten verdronken 21-jari notaris B. uit Noordwijk is het Bloemendaalsche str; Dinsdagmiddag is de dochter van schipper Ve van de Keersluis van de ha\ door een slag van een 1 roer van de schuit „Stae geslagen en verdronken. Een uur buiten Amersfoi schen straatweg, werd jarige wielrijder, J. Verhc door een verhuiswagen ovi De ongelukkige zou passeeren, toen deze link poort van de villa van jl binnen te rijden, waar d< plaats vinden. Militaire oefeningen Vele militairen te As: dagen druipnat van de oe gekomen, moeten thans vinden van het dragen Naar wij vernemen m< tairen, dat Dinsdagmorj dokter raadpleegde, buitel Meer dan 130 militaire; raad van dien dokter te „Enka: Mej. A. van der Vlies „Enka", de stichtster va Christen-socialisten, heef schap van den bond v opgezegd en is, naar he lid der Soc.-Dem. Arbeide De regen en den Wegens de aanhouder werkzaamheden in het in de (poldergronden te stil. Deze gedwongen j bloemisten op dit oogen te stade. Landelijke e Een familie is in pen; kleinere plaatsjes van de bet verblijf nogal van 1 zich op zekeren dag de het linnengoed in de w; waschvrouw in het dorp. het thuis, hagelwit, niei doch de rekening blyl meer hoofdbrekens geJ de wasch zelf. By het vrouw was nl. ook een voor wy' geen goeden N< hebben, waarom wij de „combination'' hebben kent een Achterhoekscl Engelsch en degene, v is, had nog nimmer een Na lange aarzeling e: in kwestie van alle ka ben, meende zy het op te kunnen omschrijven tari8che broek. Twee Beun „Weet gy ook het vi Beier, al3 hy 's morge: 'a avonds naar bed ga? i „Dat ia een heel oc Js hy een biervat en 's „Mooi geraden I Haa Schil tusschen een Beiei „Tusschen een Beiei zeg je (Na een ty'dj»

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 2