ÏEBJ5' iUlMOLLANDSCHE IN ZEEUWSCHE EILANDEN ELSDIJK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, SE 4 Co. V PELT. rnationale sfheekbanh OTHEEKBANK DHOLLANDSGH IBOUWCREDIET, 'ende Goederen, eo: de eer, bij dezen IAT, naast het sal gevestigd zijn i de oude zaak. aanbevelend, JESSE Co. VOOR DB Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. per kwartaal0,50 ouderlijke nummers- 0,05 No. 39 Zaterdag 17 Augustus 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advurtentiên van 1—5 regels 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. e Apeldoorn, *eeft 5 °/0 Pandbrieven u koers van 101'/., pl, "ente in stukken van ƒ2500 - ƒ500,—, ƒ250,— en ƒ100,- baar ten kantore der Bank e ren G-AST ZOO) E somjielsdijk. slag over den Landbouw over 1911. erschenen is No. 4 der „Verslagen en ledeellngen van de Directie van den Land- w", behelzende bet Verslag over den idbouw in Nederland over 1911. an dit verslag is het volgende ontleend let jaar 1911 kenmerkte zich door een enarmen, bijzonder warmen zomer. Ge- ende de periode April—September viel n het geheel 205 m.M. regen tegen nor- al 359 m.M. De temperatuur was in Mei liddeld 2 gr. C boven normaal, in Juli leens 2 gr., in Augustus 8 gr. en in tember 1 gr. Het aantal dagen, waarop temperatuur boven 26 gr. steeg, was in 12 (normaal 6), in Augustus 18 (normaal In September 6 (normaal 2). Op 28 Juli eg de temperatuur op verschillende plaat tot 36 gr., terwijl voorheen 34 gr. het ximum was. Onweersbuien waren be- kkelyk zeldzaam; van de 100 uren, die aan den hemel stond, scheen zij 49, en normaal 88. De betrekkelijke vochtig- dstoeatand van de lucht was in de maan- rd te -DrïRnwEVTxrd 1 Augustus en September gemiddeld ,^[(jeen normaal 77 o/Q. n het algemeen kan men zeggen, dat de werking van dezen abnormaal drogen en men zomer voor de uitkomsten van het id* en tuinbouwbedrijf minder ongunstig dan aanvankelijk werd gevreesd. Wel die uitwerking echter, al naar den aard gewassen en der grondsoorten, waarop geteeld werden, zeer verschillend, terwijl de resultaten van den weide- en 'derbouw over het geheel slecht moeten rden genoemd, heeft de akkerbouw, spe el op de klei, zeer gunstige önancieele komsten opgeleverd. De opbrengsten van meeste producten waren zeer goed, de •liteit uitstekend en de prijzen hoog. Zeer ordeelig was de cultuur van aardappelen, Skerbieten, uien, erwten en stamboonen. jzonderheid verdient de goede uilslag van d suikerbietenoogst vermelding. Terwijl ze oogst in verschillende West Europee- ïe landen zeer tegenviel, was de opbrengst ir te lande buitengewoon hoog. Ofschoon prijs over 't algemeen hoog was, maakten h zjj, die op participatie leverden en de elhobbers van coöperatieve suikerfabrie- n veel hooger prijzen dan zjj, die op quel-contract verkocht hadden, f 18 per 10 K.G. was bij eene opbrengst van -50.000 K.G. per H.A. geen zeldzaamheid. ordrechtsche Bt Maatschappelijk Kapitaal waarvan gestort f200.000,- teeft tijdelijk uit: in dbrieven a id. 96 a 100% i worden verstrekt door den hes BUIKEN A.Dz., te MIDDELBARNI! Mr. F. N. SICKENGJ H. PHILIPSE. ■teuren ANTOOK ALKMAAR C 11. Telefoon 7! GENTSCHAPPEN IN, kt 16. EN, 3nburg straat. T, kt 99. ROTTERDAM, Lenvehaven 107, ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAYENHAGE De uitkomsten verkregen met de verschil- Molenstraat 45, takken van tuinbouw waren over algemeen gunstig. Inzonderheid was 11 een voordeelig jaar voor degroenten- elt. Door de droogte kwam in Duitschland van groentenverbouw weinig terecht, zoodat land in veel sterkere mate dan andere en op het buitenland was aangewezen, ne omstandigheid, die de prijzen enorm ed stijgen. Hier te lande deed de droogte aan de ont- ikkeling van sommige gewassen ook wel Twee Millioen Guldei geplaatst en volgestort. NOOTSCHAP verleent Cre mt gelden in deposito, belas den aan- en verkoop va: i coupons, sluit beleeningfi bade, vooral in de hoogerge'egen deelen, atiën en verricht verderalli eden tot het Kassiersui oposito rente 8 °/o, AT op 30 Juni 1912. kredieten 6.156.624.51 - 1.312.513.31 0 FEUILLETO 3ST. 270.iT7.42i Goedhartig en de bezitter van een goed De Directie komen, is het zeker, dat maar weinigen, J. F. MOENS. 9 in nood waren, zich vergeefs tot hem lN der koogh niDDELHARWIS. v. FOREEST. Mr. M. MOEft tenddenvandaar de berg smeekbrieven ulent -mor Middelharnis t '1Slladifi1®t2®1i,ÏSU,i,,.e®ne?.1>arïiol,"ere rsonen, die zijne komst in het kantoor nder dat hierin verandering kwam be- oetten. Ik had nog geen vijf minuten wacht, toen ik een vluggen stap op de iso steenen van de gang buiten hoorde, deurknop werd krachtig omgedraaid en raan, op wien ik wachtte, kwam de kamer unen. nMijn beste Cyril," riep hij uit met uit strekte hand naar mij toekomende, „dit inderdaad een genoegen 1 Het is nu eenige 9ken geleden, dat ik je het laatst zag, maar, 0 den anderen kant, heb ik van je ge- '°rd. Iedereen roept over je schilderij als '®r een beroemd werk." Iedereen is z<ser vriendelijk," antwoordde 1 maar ik vrees, dat in dit geval het "Mek meer zegt dan het wel meent." «Neen, volstrekt niet," antwoordde mijn tead. „Dat doet mij evenwel er aan her maar in de lager gelegen provinciën Noord en Zuid-HoJIand, waar bijna 75 van de voor groententeelt gebruikte gronden liggen, was de opbrengst zeer bevredigend, zoodat de flnancieele resultaten schitterend waren. Er zijn vele voorbeelden, dat de geldelijke opbrengst van het gewas den koopprijs van den grond, waarop het was geteeld, even aarde of zelfs overtrof. Leerzaam in deze is het cijfer, dat den omzet aangeeft van de hier te lande bestaan de veilingen van tuinbouwproducten.Terwijl in 1910 geveild werd voor 10 mil Hoen gulden, steeg dit bedrag in 1911 tot 16 millioen, dus ongeveer 60 procent. Ook de uitvoer van groenten nam toe, doch lang niet in die mate. In 1910 werd in totaal aan versche groenten uitgevoerd ongeveer 189 millioen K.G. in 1911 bijna 216 millioen K.G., eene toename dus van pl.m. 15 °/0. Tot deze vermeerdering van den uitvoer droegen vooral bysluitkool (in 1910 35 millioen K.G., in 1911 43 millioen K.G. komkommers en augurken (in 1910 82 mil lioen K.G., in 1911 45 millioen K.G.) en de in onze statistiek niet afzonderlijk genoemde groenten, waartoe o.a behooren: tomaten, worteltjes, sla, andüvie spinazie, boonen, peulen, doperwten enz. (in 191065 millioen K.G., in 1911 71 millioen K.G.). Uiterst nadeelig was de invloed van de droogte op den grasgroei, die op de hoogere en lichtere gronden gedurende geruimen tyd geheel, op de meer vochthoudende landen grootendeels heeft stilgestaan. De weiden waien in het laatst van Augustus bü'na overal geheel kaal en verschroeid, terwyl van eene tweede snede hooi nagenoeg niets terecht gekomen is. Onvoldoende was ook de oogst van voederknollen en knolrapen, speciaal op de lichtere gronden, terwyi de stoppelwassen vrywel geheel mislukten. By dezen slechten oogst van voederge wassen kwam de duurte van het aan te kooper. krachtvoer en de schade, aange bracht door het mond-en klauwzeer, zoodat het Diemandzal verwonderen, dat 1911 voor de rundveehoudery een ongunstig jaar was. Wel waren de pryzen van boter, kaas en vee hoog, doch daardoor kon de door droogte en mond- en klauwzeer veroorzaakte schade niet geheel worden vergoed. Onze vee-uitvoer was, ten gevolge van de sluiting van verschillende landen voor het Nederlandsche vee, belangryk kleiner dan andere jaren. Terwyl in 1909 werden uitge voerd 109.042 stuks rundvee en in 1910 87.139 stuks, bedroeg die uitvoer in 1911 42.684 stuks Merkwaardig ia, dat niettegen staande dien gestremden uitvoer en niet tegenstaande het voedergebrek het vee op pry's bleef. Vooral het vette vee was duur. In verband daarmede verdient het dan ook de aandacht, dat in 1911 belangryk minder runderen en kalveren werden veraccynsd dan in vorige jaren. Terwyl dit aantal in jaren 1906/1910 bedroeg 264.278 runderen en 129.076 kalveren, waren deze cyfers In 1911 respectievelyk 245.896 en 118.828. Onze boteruitvoer bedroeg in 1911 inneren, dat er iets in het schilderij is> waarover ik met je wensch te spreken.* „Op eiken anderen tyd zal het my een genoegen zyn," antwoordde ik, maar van daag, Sir George, heb ik iets anders tot u te zeggen. Ik ben gekomen, omdat ik in moeielykheden zit." „Nu, dat ik je aankyk, kan ik zien, dat je er niet erg opgewekt uitziet," zeide by". „Maar wat is die moeilykheid? Vertel er my ,van, want je weet, als ik je kan helpen, zal ik bly zyn om zulks te doen." „Ik ben gekomen om je raad over eene vrij vreemde zaak te vernemen,"antwoordde ik „en voordat ik begin moet ik je verzoeken, dat alles onder het strengste geheim tus; schen ons bly ft." „Ik wil je" die belofte graag geven," zeide by „en ik geloof, dat je my genoeg kent om zeker te zpD, dat ik ze houden zal. Laat my nu je moeilykheden hooren." „In de eerste plaats, wensch ik, dat je me vertelt, alles wat je weet van een zon derling individu, dat in den laatsten tijd heel veel in de Londonsche gezelschappen gezien is. Ik spreek van een man, die Pharos heet." Terwyl ik gesproken had, was Sir George in den stoel voor zyneschryftafel gaan zit ten. Toen hy myne vraag hoorde, sprong hy echter op, met een uitroep, die even ontstellend als onverwacht was. ;08.000 K.G. tegen 32.866.000 K.G. in 1910. De teruggang zou zeker nog grooter zyn geweest, zoo het binnenlandsch verbruik niet sterk was achteruitgegaan. In 1911 werd uitgevoerd 61.525.000 K.G. kaas tegen 65.689.000 K.G. in 1910. Wat de paardenfokkery betreft, kan wor den opgemerkt, dat het aantal gedekte merrién in alle provinciën toenam en in totaal bedroeg 68.272 stuks, een cyfer nooit te voren bereikt. Eene gemiddelde bevruch ting aannemende van 65 zouden ei in 1912 pi.m. 45.000 veulens geboren moeten zyn. De varkeDshoudery leverde over het alge meen een vry matig resultaat op. Ofschoon de pryzen der vette varkens lager waren dan in 1910, zouden zy toch tot tevredenheid hebben kunnen stemmen, indien de pryzen der voedermiddelen niet zoo hoog waren Omtrent het Vereenigingsleven en de coöperatie worden cyfers medegedeeld, die op gestadigen vooruitgang wyzen. Het aan tal leden van landbouwvereenigingen steeg sedert 1910 van 142.236 tot 147.708, dat der tuinbouwvereenigingen van 27.285 tot29 463. Terwyl van landbouwbenoodigdheden in 1904 voor f 11.882.000 coöperatief werd aan- aangekocht, steeg dit cijfer in 1907 tot f 18.602.000 en in 1910 tot f 24.447.000, waarvan voor f 11,626.000 aan meststoffen en voor f 12.121.000 aan voedermiddelen. Het aantal boerenleenbanken, aangesloten by de Centrale Banken te Utrecht, Eind hoven en Alkmaar, steeg van 682 op 81 December 1910 tot 781 op 31 December 1911. Ondanks de droogte en het mond- en klauwzeer kan 1911, dit blykt uit het boven staande, dus in bet algemeen niet een on gunstig landbouwjaar worden genoemd. Toch wyst het verslag op eene zaak, die tot bezorgdheid stemt, nl. de steeds voortgaande ryzing der landpryzen. De stijging is oorzaak dat elke verbetering in de uitkomsten van bet bedryf boofdzakelyk zoo niet uitsluitend ten goede komt aan hem, die op bet oogen- blik der intreding van die verbetering grond eigenaar is, doch dat een groot deel der eigenlyke landbouwende bevolking door die verbetering in de toekomst weinig wordt gebaat. Integendeel. Juist die hooge pryzen maken, daar zy oorzaak zyn, dat menig beginnende landbouwer zich op te hooge lasten zet, een débacle mogelyk, gelyk wy die in de tachtiger jaren hebben gekend, zoo onverhoopt de conjunctuur eene ongunstige wending mocht nemen. Buitenlandscli Overzicht. Na een jaar van inspannenden arbeid is thans het Britsche Parlement op reces ge gaan. Het werd noodig. De stemmingen der laatste dagen wezen op vermoeidheid. De Kamer was leeg. Het is onmogelyk gebleken de groote wetsontwerpen, Home Rule, schei ding van Kerk en Staat in Wales, kiesrecht- Hy gaf me juist geen verwondering te kennen, ook drukte het geen ergernis of nieuwsgierigheid uit, toch was er van alle drie iets in. Het was zyn gelaat evenwel, dat de grootste verandering verried. Een oogenblik gelédtn had het den blos van eene volmaakte gezondheid, nu was het asch- bleek. „Pharos riep hy uit. Daarop, een weinig tot kalmte komende, voegde by er by „Myn beste Forrester, wat kun je toch van hem noodig hebben „Ik wil alles weten, wat je my van hem kunt vertellen," antwoordde ik ernstig. „Het is de grootste gunst, die ik je ooit gevraagd heb, en ik hoop dat je my niet zult teleur stellen." Gedurende eenige minuten stapte hy door de kamer op en neer als in spannende ge dachten. Toen keerde hy terug naar zyne zitplaats aan de schrijftafel. De uurwyzer van de klok op den schoorsteenmantel had eene duidelyke beweging gemaakt, toen hy weer sprak. Zoo veranderd was toen zyne stem, dat ik ze by na niet herkende. „Cyril" zeide hy, „je hebt my eene vraag gedaan, waarop ik je slechte één antwoord kan geven en dat is moge God je helpen, als je in de macht van dien man gevallen bent. Wat hy gedaan heeft, of hoe hy je behandeld heeft, weet ik niet, maar ik zeg je dit, dat hy even wreed hervorming af te doen voor de vacantie. Men is zelfs nog niet door de begrooting eel heen. Het aanzien der regeerings- partyen heeft meer dan door de matheid, geleden door de moeite, die zy blijkbaar had om zich in bet parlement behoorlyk te handhaven. Die indruk is zeer versterkt door de tusschentydsche verkiezingen in het afgeloopen jaar, maar meer nog van het aantal zetels heeft de indruk en destemming, die zy in de lande wekte, de regeering afbreuk gedaan. Want, stonden de Liberalen en Unionisten in dit parlement aanvankelyk juist gelyk, de tusschentydsche verkiezingen hebben een achttal Liberale zetels doen verloren gaan, zoodat ook door andere oorzaken, de radi caal-liberale party thans een 18 tal stemmen minder heeft dan de Unionisten. D&arby komt, dat het „cement, dat de partyen der coalitie bindt, een beetje brokkelig begint te wordeD, vooral aan de zyde der Arbeiders party. De geweldige arbeidersconflicten, de staking in de kolenmynen en vooral de transportarbeidersstaking in de havensom de grootsten te noemen, hebben het aanzien der regeering weinig goed gedaan. Zy was in een zeer moeielyke positie en allerminst te benyden en hoe groot haar verdiensten ook zyn geweest, vooral by de staking in de kolenmynen, het was nu eenmaal haar noodlot dat zy het niemand geheel naar den zin kon makenvolgens de eene party ging zy niet ver genoeg, volgens de andere te ver. De tusschentydsche verkiezingen, om dit punt nog even vast te houden, deden, afge zien van het slinkend aantal zetels in West minster, der regeering niet veel goeds. Hanley en Crewe zyn het vooial geweest, waarby de brokkeligheid van het cement voor ieder zichtbaar werd. Maar het sterkst en het ontmoedigendst voor de regeeringsparty spreekt wel de onlangs bekend geworden uilslag der tus schentydsche verkiezing in N. W. Man chester. Hier ging het om veel meer dan een zetel, hier was bet na al de bovenge- noemdesymptomen van verzwakking vooral het aanzien der regeering en haar beginselen, welke op het spel stonden. En onder die beginselen, als allervoornaamste punt de vrijhandel, het plechtanker sedert zeven jaren van de vryzinnigen van alle schakee ring in het Yereenigd Koninkrijk. N. W. Manchester is een nederlaag voor de liberale zaak, zelfs als men „verzachtende omstandigheden" in aanmerking neemt, als de „zomervacantie" en dergelyke. Juist nu komt deze nederlaag der regeering op het Het heengaan van den Master of Elibank, den chief-whip der ministerieelen is een nieuw verlies voor de regeeringsparty. Het heengaan van dezen man vindt geen bevrediging in de oogen van den buiten staander. Deze nog vurige stryder zou Hoogerhuis-lid worden en verder niets! Dat geeft onrust. Het samengaan van radicaal, liberaal, arbeidersparty en Ieren gaat niet meer zoo vlot. De Ieren voornamelyk gaan als Satan is. Je bent myn vriend, maar ik zeg je, dat ik je veel liever dood zag, dan in zyne klauwen. Ik vrees niet vele men- schen, maar Pharos, de Egyptenaar is voor my een geïncarneerde verschrikking-" „Je zegt Pharos, deEgyptonaar. Wat meen je daarmee?" „Wat ik je zeg. De man is een Egyptenaar, en zegt, geloof ik, dat by zyne afkomst van ten minste drieduizend jaar terug kan na gaan." „En je weet niets meer van hem?" Toen ik deze vraag deed, keek ik naar Sir George's hand, die op zyn vloeiboek rustte, en zag, dat ze beefde als door eene beroerte getroffen. Nog eens volgde eene pauze. „Wat ik weet, moet ik geheim houden, antwoordde hy langzaam, en alsof hy ieder woord woog, voordat by bet uitte, „en zal met my in het graf gaan. Beste jongen, zooveel als ik van je houd, je moet niets aan my vragen, want ik kan je niet tevreden stellen." „Maar, Sir George, ik verzeker je, met allen ernst, dien ik heb, dat dit voor my eene zaak op leven en dood is," antwoordde ik. „Je hebt geen idee, wat het beduidt. Myne eer, myn goede naam, zelfs myn bestaan hangt er van af." Als in antwoord op mijn moeilyk geval, stond myn vriend van zyn stoel op en nam door dik en dun met het kabinet waar het gaat om Home Rule, ook al heeft de richting der regeering maar hun matige sympathie. Ten slotte nog een belangryk punt, de door Lloyd George toegezegde „hervorming" van den landeigendom. Indien het daartoe moet komen zal er met een heftigheid moeten worden gestreden ter verdediging, maar niet minder strijd zal worden gevoerd om het af te wimpelen. De eenheid in bet kabinet is toch al niet zoo overweldigend groot meer. Op bet stuk van vrouwenkiesrecht is dit aan den dag getreden, op andere punten nog niet zoo sterk. Wat moet er van den winter dan van de eenheid, ook tegen het parlement, komen? De buitengewone zitting der Belgische Kamer is gesloten. Deze was, naar men weet alleen byeengeroepen voor het onderzoek van de mandaten der in Juni gekozen afge vaardigden. Het resultaat is geweest, dat de clericale meerderheid de erkenning van alle aangevochten mandaten heeft doorgedreven. De Vlaamsche Gazet schrijft naar aan leiding van dit machtsmisbruik o.a.: „Men heeft aan den lande blootgelegd welke verfoeielyke middelen van dwang, omkoop, laster, smaad en leugen zyn in 't werk gesteld om de uitdrukking van den volkswil te vervalschen, om, in stryd met het algemeen verlangen van het land, van de meerderheid der bevolking, eene party aan het bewind te houden, die tot oneer van Belgis Btrekt. Het is duideiyk bewezen geworden dat in sommige kiesomschryvingen de kieswerk- zaamheden zoomin oprecht, zoo min eerlyk, zoo min rechtvaardig zyn geschied, als dit gebeurt in eene Zuid-Amerikaansche Repu bliek. Wanneer wy over dezen hoop klerikale vuiligheid blikken, en inzien dat, zelfs onder het stelsel van het meervoudig stemrecht het voldoende is geweest om eenige duizen den kiezers in enkele kiesomschryvingen te dwingen voor de katholieken te kiezen, anderen te beletten voor de liberalen te dop pen en anderen nog met een gouden ketting aan den klerikalen wagen te spannen, om de meerderheid te behouden, dan blykt het duideiyk dat de oppositiepartyen hoege naamd geene redenen hebben om den moed te laten zakken." De liberale afgevaardigde Frank heeft reeds aangekondigd, dat hy in November a.s. in de gewone zittiDg een wetsontwerp zal indienen waarby het de regeering ver boden wordt in de laatste zes weken vóér een algemeene verkiezing extra-toelagen te geven aan Staatsambtenaren en beambten. En bovendien een wetsontwerp, dat het grootgrondbezitters in de toekomst onmo gelyk zal maken hun pachters de pacht op te zeggen, wanneer dezen niet stemmen willen, zooals van hen verlangd wordt. Gelukkig het land, waar zulke wetten noodig zyn l het nieuwsblad op, dat de bediende op de tafel naast my gelegd had. Hy opende het en na de bladzyden nauwkeurig onderzocht te hebben, vond hy wat hy zocht. Na het zorgvuldig gevouwen te hebben, wees hy my eene zekere kolom aan en overhandigde het my. Ik nam het werktuigelyk aan en wierp een blik op het bewuste nieuwsbe richt. Het was een verslag van den moord van den ongelukkigen antiquiteitenhande laar, maar voorzoover ik kon zien, was myn naam er niet in vermeld. Ik keek op naar Sir George om eene uitlegging. „Wel?" vroeg ik, maar het woord stokte in myne keel. „Ofschoon je het nauwelyks zult gelooven geloof ik, dat ik alle3 begryp, antwoordde hy. „De winkel van den vermoorde was op een kleinen afstand van uw verblyf. Een getuige zegt, dat hy iemand uit het buis vau het slachtoffer zag gaan omstreeks den tyd dat de daad moet begaan zyn en dat hy door jou straat giDg. Zooals ik zeide, toen je my het eerst omtrent hem vroeg moge God je helpen, Cyril Forrester, als dit je zorg is." „Maar wat doet je Pharos met den hier beschreven moord in verband brengen vroeg ik met eene poging om de verwon dering te veinzen, die ik in 't geheel niet „Dat kan ik je niet vertellen,* antwoordde

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1