2 ONZ*. EILANDEN van 3 AUGUSTUS 1912. De geschiedenis van Ierland na 1800 is er één vol rampen en ongelukken, armoede en ellende heerschten algemeen en geen maatregelen van welken aard ook konden daartegen iets doen. Ierland gunstig gezinde ministers ded6n wat zy kondeu, maar konden het land uit zijn verval niet ophef fen. En de ontevredenheid in Ierland werd steeds giooter, meer en meer begon men te gevoelen iu welken toestand het land ver keerde, en die ontevredenheid uitte zich weldra in revolutionaire woelingen. Ongeveer de helft der bevolking trok naar Amerika waar zij een beter bestaan vond en vandaar uit steunde de achtergeblevenen in hun stryd tegen de Engelsche regeering. De Iersche parlementsleden begonnen in het Lagerhuis een obstructie die jaren langkou duren. Men begon te eischen zelfbestuur, een eigen parlement, het recht het eigen land te regeeren naar eigen inzicht. Glad stone, toen minister, wilde hierin niet toestemmen en boette zyne weigering met een gedwongen aftreden na de verkiezingen, waarin de liberalen de nederlaag leden door toedoen der Ieren. Lord Salisbury, Gladsto ne's opvolger was echter beslist tegen Home Rule. By zijn aftreden werd hij weer opge volgd als minister-president door Gladstone, die een wetsontwerp indiende tot toekenning van zelfbestuur aan Ierland. Het wetsont werp werd echter verworpen en Gladstone trad af weder opgevolgd door Sallisburry. De toestand in Ierland ging er niet op vooruit, allerlei ongeregeldheden hadden plaats en de conservatieve regeering was wel genoodzaakt voortdurend haar aandacht op Ierland te vestigen. In 1892 hadden weer nieuwe verkiezingen plaats, die eindigden met een overwinning voor de liberalen en die Gladstone voor de derde maal aan de regeering brachten. Een nieuw wetsontwerp werd ingediend, dat na heftigen strijd door het Lagerhuis werd aangenomen, maar door het Hoogerhuis verworpen. Zoolang de macht van het Hoogerhuis zoo groot was, was het te voorzien dat telkenmale een Home Rule-wet zou worden verworpen. Het is aan deze regeering pas gelukt de macht van het Hoogerhuis te beperken en daardoor kon ten derde male Home Rule aan de orde komen. Wel is er een hevigen strijd te wachten van de Uni onisten, maar Asquith en zyn Kabinet zullen dien strijd niet vreezen. In Brussel heeft een individu een moord aanslag op 'n priester gedaan. Hy deed dit onder den uitroep: „Leve het kiesrecht" en had kort voor zijn euveldaad een kamerver gadering bijgewoond. Declericalenprobeeren met hun gewone schunnigheid die misdaad op rekening der linkerzijde te stellen. Eet volk staat de pamflettisten duchtig te woord en schrijft: De „Maasbode" gaf enkel maartusschen de regels door te lezen, dat de dader wel een socialist zou zyn. Het „Centrum", minder getraind in genie pigheid, flapt het er maar vierkant uit en spreekt van „den aanslag van een socialist, na een rede van een zijner partyleiders." Welnu, Beyl, de man. die den aanslag pleegde is geen socialist. In de partij iu Belgis is hy by niemand bekend. Het „Cen trum" liegt dus. Beyl was, toen hy den aanslag pleegde, precies drie dagen ontslagen uit ae rijks- strafkolonie te Merxplas. En van zyn vroeger verleden is nog het volgende bekend ge worden, waarmt blijkt, dat wij hier te doen hebben met een maatschappelijk schip breukeling van de meest ellendige en be treurenswaardige soort. Beyl is in Frankrijk wegens brandstichting tot deportage veroordeeld geweest en heeft in het geestesmoordend Guyana zyn straf tijd in dwangarbeid doorgebracht. Hy is uit den militairen dienst weggejaagd wegens wangedrag. Tien jaar geleden was hij in dienst bij een der Brusselsche ziekenhuizen. Daar was hij katholiek en niet alleen in naam, maar praktiseer end katholiek. Hy hield b.v. de vasten dagen. En nu de Kamerrede van Destrée, door Beyl op de tribune aangehoord, die hem onmiddellijk tot zyn krankzinnige daad zou hebben gebracht, inderdaad heeft Beyl op de Kamertribune een rode van onzen partij genoot Destrée aangehoord, die echter absoluut niets ophitsends had. Maar hij hoorde op de tribune, gelijk de liberale Brusselsche „Etoile" meedeelt een paar daar aanwezige priesters allerlei spottende, irriteerende opmerkingen aan het adres van liberalen en socialisten maken. Die hebben Beyl ten zeerste opgewonden gemaakt. Hy hield echter zyn mond, uit vrees van de tribune verwijderd te worden. Maar op dit oogenblïk is het wraakgevoel tegen de den haal was gegaan. Dit alles, zooals ik zeg, zou ik verteld hebben, ware ik mijn eigen meester geweest. Maar God weet, dat ik het niet was. Een onweerstaanbare kracht werkte in my; terwijl ze my dwong,zelfs tegen mijn wil, hem te sparen en de eerste opzettelijke leugen, '.te zeggen, die ik ooit in mijn leven geuit had. Het was eene armzalige verontschuldiging om aan te bieden en ik weet, dat een wereld zoo berispend als de onze, naar alle waar schijnlijkheid deze bewering niet zal geloo- ven, maar bij myne hoop op vergeving op dien Laatsten Oordeelsdag, op dat gevreesde oogenblik, wanneer de zonden aan alle men- schen beoordeeld zullen worden en de straf zal worden uitgedeeld, verklaar ik. dat ze tot in elke bijzonderheid waar is. En, wat meer is, ik zeg verder, dat zelfs als myn leven er van afhing, ik het niet anders had kunnen doen. Ofschoon het eenigen tyd gekost heeft om deze gedachten op papier te zetten, duurde de tusschenpoos, die er verliep tusschen de laatste vraag van den inspecteur en myn antwoord, dat my, naar het mij toescheen, zoolang ophield, en van dien inhoud was, dat ik hem noch gezien, noch gehoord had, nauwelijks meer dan weinige seconden. Nadat hy door my verzekerd was, ver ontschuldigde de beambte zich, voor den last, dien hy m\j veroorzaakt had en ging priesters in hem opgekomen en het besluit, zich te wreken op den eersten den beste, dien hy buiten ontmoeten zou. Uit het Kamergebouw komende, ging hy het mes koopen, waarmee hy den aanslag pleegde. Men kent do rest. Vast staat dus, o „Centrum", dat Beyl nooit socialist is geweest. Wel katholiek. Dat zyn verleden wijst op zedelijke minderwaar digheid. Dat hij voor den moordaanslag van een paar priesters allerlei prikkelenden op windenden spot heeft aangehoord, waarmee zy Destrée's rede begeleidden. En wy zouden voor ons niet gaarne het aandeel aanvaarden van de schuld, dat die beide geestelijke heeren, voor ieder die even nadenkt, moet treffen. Dat is een andere konklusie, als waartoe onze klerikale socialisten vreters hun lezers trachten te brengeD. Maar zij steunt op de feiten. Had onze klerikale pers die geweten, dan had zy misschien dit geval even zwijg zaam behandeld als dat van het Kamerlid Persoons, die in den verkiezingsstrijd door een opgehitste bende werd afgerost. Dan had zij haar zwarte zieltje niet zoo tekyk Haay8che Brieven. CLXXXVIII. Wie den Haag sinds jaren kent, weet, dat de residentie zich meer en meer uitbreidt tot een wereldstad. Honderden Hectares duin, nog voor weinige jaren dor en kaal, zijn omgezet in dichtbevolkte wyken, dq.t aantal inwoners is in een halve eeuw tyds meer dan verdubbeld. Dat leidde noodwendig tot een buitengewone toename van het ver keer. Licht te begrijpen, dat tal van straten en toegangswegen, voor een eeuw ruim ge noeg voor drukke passage, thans geheel onvoldoende zyn voor de circulatie. De Groenmarkt b.v. is op verschillende tijd stippen van den dag levensgevaarlijk. Troms, auto's, fietsen, stoomfletsen, wagens van allerlei soort plus honderden voetgangers wirwarren er dooreen. Niet alleen de Groen markt, doch verschillende andere plaatsen zooals de kruising van Rijnstraat en Be- zuidenhout by' 't8tation der Staatsspoor, de kruising van Spuivaart, Wagenstraat, Vla mingsstraat en op eene straat lijden aan de zelfde opstopping van 't verkeer. Onge lukken konden niet uitblijven, waar elke regeling ontbrak en alles zich eendoorgang zocht, op gevaar af verpletterd te worden. Ook hier was 't weer: als 't kalf verdronken is, dempt men de put. Eerst moest een auto een paar voetgangers doodelyk verwonden, voor van overheidswege begrepen werd, dat regeling van 't verkeer noodzakelijk was. Men is dan eindelijk zoo wys geworden, de politie de taak op te dragen, die haar allang moest zijn opgelegd. Op de drukste punten zyn thans agenten gestationneerd, dieniet van hun plaats wijken en vanaf hun stand plaats met een witten staf het teeken tot stilhouden of doorgaan, tot rechts of links wenden geven. De resultaten zijn reeds nu uitnemend, 'k Heb op verschillende plaatsen een tijdlang den gang van zaken gadege slagen en men kan het slechts betreuren, dat niet veel eer de maatregelen genomen zyn, die thans orde en regelmaat in het verkeerswezen brengen. Hoe strenger thans d6 hand aan de voorschriften wordt gehou den, hoe eer het publiek zal gewennen aan de noodzakelijke tucht. In myn vorigen brief maakte ik melding van de in het heele land beruchte juffrouw Roerdinkholder. De dame zal thans wel leelyk in de benauwdheid zitten, want het vonnis luidt 7 maanden hechtenis. Zelfs al gaat ze in hooger beroep, dan zal van deze straf wel heel weinig afgaan. Eigen schuld. De juffrouw heeft de residentie maanden straffeloos in opspraak ineenen te kunnen brengen, thans ondervindt ze, dat op de blaren moet zitten, wie zyn zitdeel ver brandt. Medelijden zal de veroordeelde slechts bij zeer enkelen opwekken, ieder is ervan overtuigd, dat de straf verdiend is. 'tls toch wel te merken, datdezedelijk- heidswetten van minister Regout een goede uitwerking hebben. De lezer denke maar aan Schiedam. Daar zie je toch maar, hoe goed een clericale gemeenteraad voor zoo'n stad is. In het gras te zitten met een meisje langs dijken en wegen is er toch maar radicaal verboden door de rechtscbe meer derheid. 'k Hoor, dat deze vroede vaderen thans in opdracht zullen krijgen naar Brabant od Limburg, die goede Roomsche provincie's te trekken om te bestudeeren, hoe juist daar de meeste moord- en dood slagen voorkomen. Zou er voor die heeren op Flakkee niets te doen zijn? Of zitten de jeugdige dorps bewoners daar niet meer an den Hèvendiek weg, en ik was alleen met my'ne gedachten. Diep in myn hart was het verlangen hem in allerijl achterna te gaan en hem niet alleen te zeggen, dat ik tot hem gelogen had, maar dat het mij mogelijk was hem op het spoor van den man te brengen, van wien ik tamelijk zeker was, dat hij de misdadiger moest zyn. De wensch echter was nauwelijks geboren, voordat hy weer gesmoord was door diezelfde onweerstaan bare kracht, welke ik eenige regelen terug- beschreef. Het scheen my, alsof ik aan handen en voeten gebonden was, machteloos om my zelf te helpen en tot niets bekwaam was, behalve den wil van hetgewetenlooze schepsel te volvoeren, in welks macht ik zoo geheel was gevallen. Maar was ik dan werkelijk zoo gevallen Mocht een mensche- lijk wezen zulk eene macht bezitten? Neen, neen, duizendmaal neen 1 Indien hy dien invloed had, moest hy een werktuig van den Duivel zyn, wiens zending is de zielen van hulpelooze menschen tot den ondergang te voeren. Met schaamte vervuld, zonk ik in een stoel en bedekte mijn gelaat met mijne handen, alsof ik daardoor de vreeselijke gedachten, welke in myn hoofd woelden, kon uitsluiten. Was het waar, vroeg ik mij zelf af met de bitterste zelfvernede ring, dat ik, die een leugenaar als den ver- achtelyksten van allemenschenbeschouwde, zóó diep was gezonken, dat ik er zelf een geen plaatsje meer in de „Stèvere"? Volgens de brave Schiedammers, wereld beroemd door ouwe klare en onversneden brandewijn is dat hoogst onzedelijk. Och, och, wat is hier in den Haag dan toch veel te doen. 't Wedden op wedrennen is verboden. Daarvoor heefteen meerderheid uit alle partijen in de Kamer onze bloeiende paardensport vermoord en voor duizende guldens schade berokkend. Maar ongestoord, zoo meldt de Nederlander, gaan de book makers met hun bedrijf voort. En toen men laatst op Dundigt nog eens probeerde de rennen te houden, wat een totale misluk king werd, werd er onder het oog der politie even hard gewed als anders. En als de Boscbjes van Scheveningen en de boschjes van Poot en 't Haagscbe Bosch eens konden spreken, wat zouden ze getui gen van zoet gekeuvel en vrijage 1 Dat deden natuurlijk onze grootvaders en onze groot moeders nooit. Onze vaders en moeders waren misschien al een graadje minder braaf. Maar het zondige nageslacht onzer dagen is blijkbaar door en door verdorven, daaTom maakten de vroede clericale vaderen van Schiedam bun wereldberoemde circu laire. Zonder twijfel zal dan ook met enkele jaren in de bekende reisgidsen van Baedeker tot naricht van vreemdelingen over ons dier baar vaderland worden gemeld, dat geen zedelyker, kuischer, braver natie te vinden is dan de Hollandsche. Misschien dat een opmerkzaam waarnemer zal zeggen, dat de braafheid slechts een schyn vertooning is en met het volk geleerd heeft de kat in 't donker te knijpen, doch dat is niet erg. Het clericalisme is al heel voldaan als de schyn gered is en dus leve de Schiedauische ver tooning! De vergaderingen, die minister Talma met de Commissie van voortbereiding over de Invaliteitswet houdt, leveren bitter weinig resultaat op. Op geen enkel punt van aanbe lang wil de minister toegeven en de schrale, schriele, omslachtige, durewet zal er in October door de clericalen worden doorge jaagd om tenminste niet heelemaal met leege handen voor de kiezers te verschijnen. En dit treurig product van wetgeving zal dan worden uitgegeven als 'n sociale hervor ming Alle kleine baasjes hoe hard ze moe ten tobben voor hun broodje zullen levens lang voor hun arbeiders moeten betalen en als de oude dag aanbreekt, krijgt de haas niets dan het uitzicht op de bedeeling of het armhuis, terwijl de arbeider een schraal pensioentje voor veel te zware lasten krijgt. Als de Kamer bijeenkomt, zal het eerste werk de keus van den president zijn. De Roomsche afgevaardigde, de heer van Nispen zal de uitverkorene wel worden. Dominee de Visser krygt een troostprijs. Het baantje van inspecteur van het middblbaar Onderwijs op f 5000 salaris is vakant. Daarvoor wordt altijd een onderwijsman benoemd met den graad van doctor in de natuurwetenschap pen. Maar dominee's zijn by de coalitie voor alles geschikt en broeder de Visser wordt met het vette baantje gelukkig gemaakt, Ja, 'k zeg maar met een variant op Speenhof's liedje 't Is zoo prettig en zoo fijn Een brave clericaal te zyn DIRKSLAiVD. Belanghebbenden worden er er op gewezen dat op Maandag 5 Augustus a.s. de laatste termijn van den Hoofdelyken omslag moet worden betaald. Op Dinsdag 6 Augnstus a.s. des avonds 7 uur zal de straatmest aanwezig op den mestvaalt der gemeente publiek worden verkocht. De vorige week werd door den ge meenteveldwachter K. proces-verhaal opge maakt tegen den jeugdigen K. die zich schuldig had gemaakt aan appels stelen. In deze gemeente zyn een paar ma chines aangekomen om koren te snijden. Een daarvan bindt de schoven zelf. Door velen wordt hiervan gebruik gemaakt. De heer M. J. Penning slaagde de vorige week voor het eindexamen H. B. S. te Rotterdam. Onze vroegere dorpsgenoot de heer H. C. van der Sluys thans onderwijzer te 's Gravenhaage, slaagde deze week voor het examen Fransch LO. OUDDORP. In de afgeloopen maand wer den aan het Telephoonkantoor 185 telegram men behandeld, ter.wijl 110 gesprekken werden gevoerd. Onder den naam Coöperatieve Boeren leenbank te Ouddorp is bij akte van 6 Juli j.l voor notaris v. d. Berg te Goedereede verleden opgericht een vereeniging gevestigd alhier, waar alleen van Ouddorp en Goede reede personen lid kunnen wordeD. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. ilIIDDELIIARiViS- Tot gemeenteontvanger te Rhoon is benoemd de heer F. Roelof Heyermans vollontair ter secretairie alhier. - Donderdag viel het zoontje van de wed. Wolfoit al spelende in de kaai. Door schipper Joh. Smit die het ongeluk bemerkte werd het knaapje nog intijds op het drooge ge bracht. - Woensdag had de heer J. J. Nipius door dat zyn kleeding aan het prikkeldraad haak te in den tuin het ongeluk te vallen en daarby met zijn hoofd op een paal terecht te komen, waardoor hy zich ernstig aan zyn hoofd verwonde. SOMÏIEI.SDIJK- Procesverbaal is opgemaakt tegen S. V. straatreiniger alhier, wegens het doen trekken van een paard op eene noode- looze pijnlijke of knellende wijze. - Aan P. Bounia machinesmid alhier, is een nummerbewijs afgegeven voor het rijden met een motorrijtuig. - Het kohier van het schoolgold voor het Lager onderwijs over het 3e kwartaal 1912. ligt van af 2 Aug. tot en met 1 Januari a.s. ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage. was geworden? God lielpe mijl God ont- ferme zich over mij! "Van al de bittere uren, welke myn leven gekend heeft, denk ik, dat dat oogenblik het ergst was. Voor eenigen tyd, nadat de inspecteur vertrokken was, zat ik, zooals ik gezegd heb, met mijn gelaat, bedekt door mijne handen, trachtende logisch te denken. Vier en twintig uur geleden, was ik een der gelukkigste menschen in Europa geweest. Niets had mjj gehinderd. Ik had voor en in myne kunst geleefd en ik geloof, dat ik gerust kan zeggen, dat ik geen vijand in de wereld heb. Nu, was in een enkel uur myn geheele leven veranderd. Ik was in de strikken van een duivel in menschelyke gedaante geraakt en ik moest er vreeselijk voor boeten. Het eene uur verstreek na het andere. Mijne dienstbode kwam en bracht mijn ont bijt binnen, maar ik zette het terzijde; ik had te veel op myn gemoed om te eten. Vergeefs trachtte ik mij zelf te dwingen. Mijn eten bleef in mijn keel steken. Al dien tijd werd ik door de afschuwelijke beschrijving van dien moord gedrukt. De winkel, waarin het gebeurd was, kende ik heel goed. In myne verbeelding zag ik het geheele drama zóó duidelijk vóór me, alsof ik er b\j tegenwoordig ware geweest. Ik zag denwinkel tot overvol toe met snuisterijen, waar het licht van de enkele gaslamp op LOTERIJWET. De Kantonrechter te Den Helder, uitspraak doende in het geding tegen M. I., Directeur der N. V. „De Tijdgeest", verdacht van overtreding der Loterijwet, sprak beklaagde vrij. Tegen de halve kousen. Op de zusterschool te Goes is een actie begonnen tegen hetdragen van halve kousen. Een meisje, dat dezer dagen met bloote knietjes op school verscheen, werd genood zaakt deze gedurende de les met een schort te omwinden. (N R. Ct." Maandagnamiddag werd brand ontdekt in een brievenbus van de posterijen op den hoek van de Laan van Meerdervoort en de Wattstraat, te 's Gravenhage. Een hulptele grambesteller, op een voorbijrijdende tram staande en bemerkende dat de rook opsteeg uit de brievenbus, sprong van de tram en bluschte zoo spoedig mogelijk als bij kon met een paar hem inmiddels verstrekte emmers water het vuur. Een deel van den inhoud der bus, hoofd zakelijk drukwerken, werd nog door hem gered, maar de brieven die zich in de bus bevonden hebben, moeten zoo goed als alle verbrand zyn. Vermoed wordt, dat door jongens een brandende luoifor of oonig andor brandend voorwerp in de bus was geworpen. Te Moordrecht zijn in den nacht van Za terdag op Zondag afgebrand een schuur en een drietal woningen van den heer N. Dirk zwager Dz. De inboedels konden worden gered. Een pijpleider kreeg ernstige brand- aan gelaat en banden. Te Gast, by Heereveen, is Zondagmiddag, waarschijnlijk door hooibroei, de groote hooiberg bij de boerderij van G. Kerkstra, geheel in vlammen opgegaan. In de veengronden langs de Duitsche grens onder Well (L.) is sedert een paar dagen brand. Door de warmte is de bovenlaag ge heel uitgedroogd, en nu deze eenmaal aan 't smeulen is geraakt, kan het verbranden van grond en gewassen, meerendeels haver, hoogst moeilijk gestuit worden. Men is hiervoor echter druk bezig met het graven van slooten. De gemeente Bergen is eigena res, doch verhuurde het stuk grond voor vele jaren aan een particulier, (N.R.Ct.) Zaterdagavond is in het Stadsziekenhuis te Leeuwarden overleden het kindje van Bruil, aldaar, dat eenige dagen geleden door een kar werd overreden. Zondag is te Den Helder bij het zwemmen in zee de 16 jarige R. Groot verdronken. Zaterdagmiddag is de zevenjarige D. de Jong. te Gouda, in de Wetering achter de ouderlijke woning verdronken. Zondagochtend, te kwartier over zevenen werd plotseling brand ontdekt in het win- honderden verschillende soorten van koper en aardewerk spiegelde. Aan een lessenaar in den hoek zat de handelaar zelf en vóór hem stond de zonderlinge gestalte van Pharos, den moordenaar, die hem in een ernstig gesprek hield. Hoe by daar kwam op zulk een uur, zou ik je niet kunnen zeggen, maar naar wat ik van hem wist, was ik overtuigd, dat het met geen goed doel was. Ik kon my voorstellen hoe geheel en al onvoorbereid voor den aanval de ander was en zelfs, indien hy nog eenige achter docht gekoesterd had, is het zeer te betwij felen, of hy zou gedacht bebbeD, dat die kleine, misvormde man zoo boosaardig kon zijn, of zulke reuzenkracht kon oefenen. Toon begon datzelfde afschuwelijke licht, hetwelk zoo'n invloed op mij had gehad, iu de oogen van den moordenaar te glin steren. Langzaam bewoog hy zyne hand naar achteren, tot ze een Oosterschen dolk raakte, welke op eene tafel lag, waarnaast hij stond. Toen met dien katachtigon sprong, welke ik mij maar al te goed kon herin neren, sprong by op zyn tegenstander, greep hem by zyne keel en drong het staal tot diep onder den schouder. Zijn slachtoffer door verbaasdheid als verlamd, bood eerst geen weerstand. Toen, onder het instinct van zelfbehoud, begon hij met zyn duivel- schen tegenstander te worstelen, alleen om de kracht te ontdekken, welke die Bchijnbaar keihuis van den manufacturier G., wonüL rr005carspel ia ee: aan het Westeinde, dicht bij de XjOosduitr*^r(*. brug te 's-Gravenhage. Binnen een kwjffi^se' jongelieden gii tyds stonden de winkel en de beide bMat-ht. Daar het hun i verdiepingen in lichte laaie, zoodatjaLe ze nit, terwijl de behoud van het perceel geen sprake Slacht bleef houder niettegenstaande de brandweer met iE|g0iing knalde een s materieel ter plaatse aanwezig was. c£Se jongelui in den rug leiding van den commandant vatt.'«aj-ö oorzaak is,- dat dt brandweer zeven stralen op de waterlef 't geweer getrapt gesteund door een stoomspuit, dehoo; t afging. De toestand slaande vlammen aan. Door dit krai ledenkelyk. De ger optreden bleven de belendende perci ,ikorrelsin zijn rug. gespaard, hoewel de taak der brandi moeilijk was, omdat het brandende pe 0 nadeele van een de! aan de achterzijde vrijwel ingebouwd i ,aan den spolleideicm heer G. was niet aanwezig. Huis en inbr koffer, tijdens het zyn verzekerd. Rotterdam naar Bre tt en een gouden horl Vuuriverkfabriekje in de lucht gevlog Maandagavond omstreeks half acht JL. J., een 18-jarij lastte zich boven Sloten een klein ony jjage, die den 30en Ap Even een paar donderslagen en een de Wognumsche b bliksemstraal.en de heer Kram, dii schillende gouden en het boerderijtje „Meero6ver„' aan 't Sli ontvreemdde, wer jaagpad woont, zag de bliksem bij ziet maarsche rechtbank het erf slaan. Op dit erf staat een i gevangenisstraf, bouten schuurtje, waarin de vuurwerkrm H. Horsten, wonend aan de Sloterweg, e Arnhem zyn aang bedrijf uitoefent. En toen de bliksemsii gfcnecbts, die zich tei op het erf van den heer Kram sloeg, rk roon aan diefstal van f 10 hadden schuldig liet door hem ontvre privaat weggeworpe- nog onder zyne beri iroces verbaal opgema ie 20-jarige C. P. te l zijn moeder, is te F meteen bet vuurwerkfabriekje de lucht zoodat men aan moet nemen i geen andere oorzaak te vinden is da bliksem in het gebouwtje geslagen is de werkplaats waren op bet oogenblik den ramp aan het werk de heer Hors zelf en diens ongeveer 15-jarig zoontje. wel de loods zelf door den slag geheel elkaar vloog kwamen vader en zooIJLIn de Maas gevall als door een wonder goed af. De vader ky geheel met den schrik vrij, doch de de kreeg brandwonden aan handen en ho die voorloopig verbonden werden in huis van den heer Kram, later in het helminagasthuis. In het fabriekje had men op het oo; blik een party vuurwerk voor deNymeeg tentoonstelling onderhanden, dat bij ontploffen zulk een slag gaf dat op kwartier afstand de ruilen der huizen keiden, Van het gebouwtje zelf bleef niets s en het hout, waar het uit opgebouwi verbrandde tot den laatsten spaan, g' Omtrent het ongeluk meteen convoo een personentrein aan den Kranenburg^ te 's-Gravenhage, wordt vernomen, da' machinist van den personentrein ert heeft, door een onveilig signaal te zyn reden. Hij was bezig de machine op te stol en bemerkte daardoor het signaal eerst, t hy het reeds gepasseerd was. De locomotief van den tramtrein werd voren ingedruktalle ruiten van de macb braken. Ook van den achter de mach volgenden personenwagen, braken verso lende ruiten en het voorbalcon er van vr beschadigd. Een der reizigers kreeg een wc aan rechterarm en rechteroog, een Ainst dammer word aan rechterhand en recbl arm gewond, iemand uit Rotterdam tos het ergste aan toe en kreeg kneuzingen de knieën en den rechterschouder. Dr. de Bruyn Kops van den gemeentelijl geneeskundigen dienst verbond de geks sten. Door de politie is van het gebeurde cesverbaal opgemaakt. Maandagmiddag reed een goederentr bestaande uit 'n dertigtal wagens, waat' enkele geladen met ledige petroleumvat en enkele petroleumtankwagens, van goederenstation te Fyenoord naar Cbarlc iet vorige voorjaar vj isterochtend is 't 1 IsT. te Utrecht van dak van diens won hy' een hevige nierl jetje werd onmiddell ieken overgebracht, ernstig. Ie handelaar in blan een legen en laatsten tyd, aid Anzeiger", zyn wed< van handel in blanket die eenige ongerustt 'onderzoek aan het lijn tot bestrijding va' vrouwenhandel bief niet ongerust beh iste consultaten dezei dat de meisjes in familieleden als (gegeven, een of and- gevonden in het bu et publiek stelt oyei ,ng in de bestrijding ike slavinnen, doch h tonden, dat men dik vrouwenhandelaars zoodanig worden g' »ben hieronder buite Don Juan maniere gheden daartoe ls zijn personen g bleek, dat zij per sjes betrekkingen ha vy'l in sommige geve bleek dat het hier: :tyk betrof, bet de haar in het moede, swandel in het buite en. Maar niet altijd z een overgebleven ge waarheid. Een eigent Gekomen ter hoogte van de Maashaven trok een 8-jarige jongen plotseling een om, toen eenige waggons dezen gepasse waren. Het gevolg was, dat een wage dwars over den weg werd geworpen, ten twee anderen ontspoorden. Daar de mach achter den trein stond en dezen dus vo, duwde, werd het onheil niet zoo spoedig d den machinist bemerkt, met het gevolg eenige waggons op en in elkander gedrc werden. Gelukkig hadden geen persoonlij ongelukken plaats doch het goederenverv tasschen Fyenoord en Charloi3 was tob dadigheidsvereeniging gestremd. ind teruggezonden. Dadelijk werd een ploeg arbeiders van lijn en de meisjes Staatsspoor aan 't werk gesteld om de ruii ruk maakten, gaven op te ruimen en gistermiddag te 5 uurw u te Berlijn blyk vai de baan weder vrij. 1 zekeren ondergang De jongen, die het onheil gesticht had, lu 'eracheidene weken het hazenpad gekozen. qfde bureau bericht, d: m zer88tation Ruhleben Te Rotterdam heeft een vrouw de on voc gen(iarmen een jong. zichtigheid gehad een fleschje spiritus bov een gasvlam te houden. De fiesch sprong uit elkaar en devrou werd met brandwonden overdekt. verzwakte gedaante bezat. Langzamerbai verloor hij zijne kracht en eindelijk we een slag, viel hy achterover op den Vm Ik verbeelde mij Pharos over hem buigend! om te zien, of hij dood was, van blijdsclu inwendig lachende, om het succes, dat u behaald had. Na zich hiervan overtuigd hebben, nam hij den sleutel uit den zak vs het slachtoffer, en naderde eene brandka welke in den muur was gebouwd. Hij draai de kruk om, en de deur ging met een drc open. Een oogenblik later had hy een rii welke met een j uweel versierd was, uit ee lade genomen en dien in zyn zak lat. glyden. Daarna wachtte hy even zich b denkende in welke richting hy het veilig kon ontsnappen. De stap van een politi agent klonk buiten en toen hy dien hoori keek hij op, trok zijne dunne lippen ter» daardoor de wolfachtige tanden daaraclil vertoonende, zijne afschuwelijke list 1 duidde hem het gevaar, hetwelk hij zich den hals zou halen, zoo hy het huis au] lies aan wie reeds nie den voorkant verliet. Daarom ging hij de zitkamer achter den winkel en door poort naar het plein aan de overzyd Weinige oogenblikken later, was hy by m maar hetzij by toeval, of met opzet, dj was meer dan ik zeggen kon. (Wordt vervolgd,)* den twee Russische ilschap van een vei den, aangehouden. 2 reis waren naar 1 "geleider betrekkinge gevonden bad en I zien, waarin het im. Men zondonmid Buenos-Ayres en b( mededeeling, dat het betrof. De begeleide meisjes onder bes gearresteerd, onde idel in vrouwen. Eei eenigingbegafzichon: nen kan zyn verbazin dat de gearresteerde niemand anders was redde" meisjes. Zy v i in haar gezelschap ïliuJdigd geworden, l-Amerika wilde oni :laarde hierop, dat z zelfde doel op rei gezellin gaf dit latei hts beschuldigd te en twist hadden geh: o lang te Warscha ,g van den bewuste, jaar de rol had ge te onschuld, zeide yn geworden voor z laar aangeboden gel ook om de f 60 ndlen nog geschonkf Hin van destijds was naar Buenos-Ayrei ich thans bevond. Di houwing voordoet. J Fatsoenlijke meisjf weinig van dit ven 'aatschappij te vree t Hellevoetsluis is g [gemeenteraad, de h v-H stemmen. De h J 'erkreeg er 152. Neg pon waarde.

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 2